Zondag 29 en Maandag 30 Juni 1902. No. 10890. 56"" Jaargang. Tweede Blad. ffl AMEBIKAAMSGHE KANAAL. "Wat ik er mee deed. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr\js per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, Franco per post 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur Aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boter» trant Q§. Opmerkelijk is het, dat by de nu eindelijk gevallen beslissing over het kanaal door Midden-Amerika hoe langer hoe minder rekening is gehouden met 't vreedzame scheepvaartverkeer van alle naties. Toen in 1850 het Clayton-Bnlwer verdrag gesloten werd betreffende het Nicaragua- kanaal schemerde er nog zoo iets als geloot aan de verbroedering van alle volken tot vreedzamen wedijver onderling door. In den aanvang van dat veel gemelde stuk heet het: ïOm den tusschen hen bestaanden vriend schapsband te bevestigen, hebben de regee ringen hunne inzichten en meeningen met betrekking tot een scheepvaartkanaal tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan in een overeenkomst bestaande uit de navolgende artikelen neergelegd." Het slot geeft verder aan als het doel van de overeenkomst ïhet bouwen en onder houden van het kanaal voor het scheep vaartverkeer tusschen de beide Oceanen tot nut van de menschheid op voor allen gelijke voorwaarden en met medewerking van allen voor de instandhouding." Nu, een halve eeuw later, is hiervan maar weinig over. De Vereenigde Staten hebben door hun optreden en in het bewustzijn van hun kracht Engeland gedrongen uit het recht van medespreken wat dit kanaal betreft, welken weg men dan ook kiezen moge. Alle volken worden eerst verzocht, hun schepen onder volkomen dezelfde voorwaarden van het kanaal te laten gebruik maken, maar een recht daarop hebben zij niet gekregen en zelfs tegenover Engeland zijn de Ver eenigde Staten heer en meester over het kanaal. Het Amerikaausche imperialisme bouwt het banaal, niet de wereldhandel. De oorlog met Spanje en de verovering van de-Filippijnen hebben den stoot gegeven voor den bouw van hel kanaal. De Lesseps was in deze iu zekeren zin de belichaming van den wereldhandel. Hg had geen strategisch doel, noch met het oog op Frankrijk, noch met het oog op Columbié. IIij wilde slechts een dergelijk voordeel voor de geheele wereld bereiken als met het Suez-kanaal. De rechten van het scheepvaartveikeer zouden de kosten van de renten dekken en nog winst geven san de aandeelhouders. Haast onmogelijk schijnt het, dat dit bereikbaar geweest zou zyn, ook al was men even zuinig en eerlijk geweest als meD in werkelijkheid verkwis tend en oneerlijk geweest is, Wat miji or eigenlijk toe bracht om den bazaar te bezoeken, weet ik niet. Het ver blijf daar was in ieder opzicht niets voor mij, een ouden jongeheer, met mijn gewoon ten, want ofschoon ik nog geen oude heor was, had ik altijd! een stil, ingetogen leven geleid' te midden van mijn boeken en mijn verzameling van oudheden. Mijn eenige uit spanning was van tijd tot tijd deel te nemen aan wetenschappelijke bijeenkomsten of aan goede diners. Ik was wel is waar de veertig nog niet gepasseerd, maar mijn jeugd be hoorde reeds lang tot het verlodeue alle frisehkeid en-vroolijtoheid van mijn gemoed was in het graf van mijn jonge verwachtin gen begraven. Onze familie was 'klein en de dood had menig familielid' weggerukt, zoodat er nog maar twee in leven waren, gehuwde ne-mi, die met hun vrouwen en kinderen in mijn nabijheid te Dorsskampton woonden, een 'klein plaatsje in do buurt van Londen, waar ik groote landerijen bezat. Deze neven trachtten mij steeds te ver geefs te bewogen hen te bezoeken en zij sloofden zich uit in walgelijke vleierijen, want i'k was zeer rijk en zij hadden een oogje op mijn rijkdom geworpen. 'Maar ik wilde van den 'bazar spreikon. Nu, ik herhaal het, ik kan niet zeggen, wat mij ten slotte heeft bewogen, er naar toe te gaan. Ik had heelemaal geen sympathie met 't Zogenaamde „goede doel". Ik keurde en keur in het algemeen bazaars af en vind 20 alleen, maar een middel tot liet doel, op- dab jonge dames zicb van hun karakteristie ke en minst bekoorlijke zijde kunnen doen kennen. 'Het is, om het nu eens zacht uit te druk ken, niet netjes voor een jonge dame, ach ter eeni etalage te staan en te beproeven door haar kleeding, haar houding, haar blik 'J!1 'baar gedrag, de mensdien zoo ver te bren- Nu is er een machtiger hand gekomen om het werk te volbrengen, waai in de kracht van de Fransche aandeelhouders en hun on danks zyn iaatsteu misslag grooten leider gefaald heeft. De imperialistische wind heeft de zeilen der groote Noord-Amerikaansche Republiek getold en in volle vaart schiet zij op haar doel toe. Schijnbaar wiide zy oorspronkelijk het Nicaragua-kanaal bouwen, dat voor den handel tusschen de beide Amerikaansche kusten veel voordeelen liad. Da vrees voor de vulkanische natuur van de Westkust en den spotprijs, waarvoor men Panama kon koopen (d 75.000.000), terwyl de maatschappij van de Lesseps bij de Panama- catastiofe aan aandeelen-kapitaal en schulden voor f700.000.000 in het kryt stond, en hare beide opvolgsters ook weder geld hebben uitgegeven, zullen wel den doorslag gegeven hebben. Europa heeft bij de vraag of Panama of Nicaragua gekozen zou worden een onder geschikt belang. Voor de scheepyaart naar Zuid-Amerika is Panama, voor die naar San Francisco is Nicaragua beter gelegen. Voor Oost-Azië en Australië kom8n geen van beide in aanmerking, daar hiervoor het Suezkanaal de aangewezen weg is. Slechts één ding bedenkt men niet. Voor Europa kan het nieuwe kanaal niet met het Suez-kanaal concurreeren, maar wel voor de Atlantische havens van N o o r d- Amerika. Deze zulleD voortaan b.v. naar Japan, Korea en de Chineesehe havens aan de Gele Zee de reis zeer bekort zien. De eigenijjke dryfveer is echter het be wustzijn van de Vereenigde Staten dat zij een gioote mogendheid zyn. De oorlog met Spanje heeft getoond, van hoeveel waarde een korte verbinding tusschen de beide oceanen kan zyn, d. w. z. voor hem in wiens handen die verbinding is. Na dezen oorlog meenden de Amerikanen nog veel meer hun uug uuar den wesieiyken oceaan, aan welks westkusten zij de voorhoede der Europeesehe machten ontmoeten, hetzij die dan bestaat in schepen, lietzy in Kozakken. Van alle gioote mogendheden zyn de Ver eenigde Staten de eenige wier eigen kusten, niet alleen maar haar koloniaal gebied, door de golven van den stillen Oceaan be<poeld worden. Dit is voor het ontvankelijke Ame rikaansche gemoed dadelijk een reden ge weest om te zeggen,,dal voor de stevrenbanser de heerschappij over de wereldzee wegge legd is. In ieder geval zullen wij na de voltooiing van het kanaal de Amerikanen nog veel meer dan tot dusverre een werkzaam aandeel zien nemen in de politiek gericht op het belang bij den stillen Oceaan. gen, dat zij dingen koopen die voor hen geen waarde hebben. Dat is mijn idee, in theorie, maar niet in praktijk, want ik ging immers naar den ba zaar, deels geloof i'k, omdat ik er genoeg van had, telkens weder te moeten zeggen, dat ik er niet naar toe wilde. Ik bood' hun een souverein aan, om er vrij van te komen, maar ziji wilden mij niet los laten. Mijn beide nichten, mevrouw Granvil le en mevrouw Moor© liadden verkoopetahv ges toonbanken noemde ik 't en liaar beid© oudste dochters moesten haar helpen. Heb zou zoo gok lijken, als ik wegbleef, meenden zij. Den dag voor de opening bezochten zij mij. Die bezoeken vond i'k altijd verbazend lastig. „Zie je, James," zeiden zij', „jiji bent ons voornaamste familielid en als je equipage voor de deur stilhoudt en jij» als kooper bin nen 'bent, dan zullen ook alle anderen ko men." „Bovendien wij' hebben op onze plak katen laten drukken: Onder protectoraat van den lieer James öbester." „En u zoudt toch niet willen dat de men- solien van ons konden zeggen, dat wii lien door het voorspiegelen van onware dingen toto en bezoek aan den bazaar verlokt had den?" viel een van de jonge meisjes in. Daarop trachtten zij mij met alle ten dienste staande middelen te overtuigen. Daarbij' waren zij; allien zoo erg, erg lief. Ik geloof niet dat zij de zege behaald zou- d'en 'hebben, ware het niet dat mijn blik ten jonge dame trof, die voorgesteld was al3 me juffrouw Graham, een vriendin van A-da Moore, en die mij met een vroo-lijk lachje aankeek. „Zie je niet, Ada," zeide zij', „dat mijn heer Chester thotsch is op zijn stijfhoofdig heid' en dab het hem niets kan schelen of hij) ons een genoegen doet of niet, als hij' maai bij zijn eens genomen besluit kan blijven." „U is onbillijk tegenover mij', juffrouw." „Heelemaal niet, mijnheer Chester," zei de jonge dame, „Ik ben even goed' tegen do Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instruetieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.- luit, ter zee P. C. Swaau, 25 dezer te Cadix aangekomen. Rijksverzekeringsbank. Bjj Kon. besluit is het Kon. besluit van 7 Juni 1902, no. 53. voor zoover dit de benoe ming van C. H. Van Asperen tot agent der Rijksverzekeringsbank betreft, ingetrokken, en is benoemd tot agent der Ryksverzekerings- banoemd E. Lukkien, gewezen scheepsgezag- voerder, te Rotterdam. Audiënties. De audiëntie van den Minister van Water staat zal a, s. Dinsdag 1 Juli niet plaats hebben. Registrntle. Bij Kon. besl. is aan J. A. Molhuyzen op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur der registratie en domeinen voor do provinc:e Zuid-JIolland te 's-Gravenhage, met dankbetuiging voor de vele diensten aan den lande bewezen. Spoorweg Noonlzeekanaal. De Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid heeft, tot het houden van het onderzoek, bedoeld in zijn rede. in de ver gadering van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal van 11 Juni 1902, betreffende de aan de nieuwe spoorwegbrug over hetNoordzeekanaai aan de Hem te geven hoogte, uitgenoodigd de heerenB. Heldring, president van de Ned, Handels My. te Amsterdam; R. J. P. Tutein Nolthenius, lid der firma Tutein Nol- thenius en De Haan, te Amsterdam; A. W. Van Eeghen Jr., lid der firma Van Eeghen en Co. te Amsterdam, welke zich hieitoe welwillend hebben bereid verklaard. Ais secreturis is aan die commissie toe gevoegd de heer J. S. Van Veen, ingenieur le ld. bij de marine te Amsterdam. Herbalingsoefoniugeu. D'e minister van oorlog heeft 'goedgevon den te bepalen lo. dat van de verlofgangers van de mili tie te land in den loop van 1902 voor ber- halings-oefeningen onder de wapenen zullen worden .geroepen zij die befhooren toi do lichtingen en de korpsen op den bij deze 'behoorenden staat vermeld', en dat die op- bazaars als u en mag bovendien niet gaarno als verkoopster optreden, omdat het zoo ver moeiend is, maar om Ada een pleizier te doen, offer ik mij gaarne op en ga hobbel paarden, speelgoed, poppekamers, etc. etc. verfkoopen. Ik verwacht van u, dat u groote inkoopen bij mijl zult doon, dat u ten slotte toöh komt, weet ik zeker: de mannen zijn zoo vroemd Toen lieten zij mij> weer met rust. „Zijn de mannen werkelijk zoo vreemd mompelde ik. „Hobbelpaarden, speelgoed, poppen wat 'n rommel! cn waarom zou ik dat koopen?" En d'en volgenden dag ging ik er toch. heen ik weet niet waarom. Vermoedelijk omdat ik zoo vreemd was. 'Het was geen onprettig gezicht. De etala ges waren met de prachtigste bloemen frisch versierd en waar men ook heen keek, overal zag men vroolijko 'kleuren. De dames waren licht gekleed en schenen allen zeer gelukkig te zijn. Mij'n nichtjes 'keken bijzonder vroo- lijk toen ik binnenkwam. In heo begin waagde ik het niet in haar nabijheid to ko men, want ik moet bekennen, dat ik mij een beetje schaamde. Toen ik achteloos en onat- tent een etalage voorbijl wilde loopen, stiet ik tegen een doos met een kinderserviesje aan, zoodat dit op den grond viel. Wat wa ren het bespottelijk kleine dingen. Ik bukto mij' om ze op te rapen en verbaasde mij er over, dat er een rnc-nsch zoo dwaas kon zijn, om zijn tijd met hot maken van zulke snuis terijen zoek te brengen. Ik geloof dat ik deze gedacht© luid' uitge sproken heb, want een stem achter mij' zei „I'k denlc, d'at u eens gaamo uit zulke kopjes hebt gedronken en dat u toen den man, die zo gemaakt had, voor zeer bekwaam hieldt." Het was juffrouw Graham, die zoo sprak en aan haar etalage had ik zoo'n onhe'i aan gericht. „Dat kan wel zijn," antwoordde ik, „maar toen dacht i'k als een kind en sprak als een kind, maar nu „U moet niet met zulk een geringschat ting spreken, mijnheer Chester," antwoord- Prjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden, zoogenaamde hlfinc «sd»mrtm»tiëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere, lelefcoa Ho. 123. roeping zal geschieden voor den tijd op be doelden staat aangegeven 2o. dat de verlofgangers voor wie de op komst op eenen Maandag is gesteld, indien zij gevestigd zijn ingemeentea, vanwaar zij niet in één dag hun .garnizoen kunnen be reiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald, op marsck behoeven te hegeven. en den volgenden dag zoo vroeg tijdig mogelijk hij' het korps zullen moeten aankomen 3o. dab de Israëliotische veiiofgangers voor wie de dag van opkomst op eenen Za terdag is gesteld, zich eerst den Maandag daaraanvolgende naar hun korps bt-hoeven te begeven. („Stct.") Dir. BelInroerr. en Accijnzen. Bij 's rijks directe belastingenverplaatst, met ingang van 1 Juli, de heer W. Frater man, kom. t/w le kl. van Hansweert naar Ter Neuzeneervol ontslagen, met ingang aan 1 Juli, de heer J. Kolle, tyd. kom. t/w 4e kl, bij de amb. rech. (le afd.) Kamers van Arbeid. Te Utrecht werd' gisteren liet congres ge houden der Kamers van Arbeid. Aanwezig waren de afgevaardigden van 51 Kamers. Besloten werd tot toelating der pers. Heb congres werd' gepresideerd door den .lieer B. C. E. Zwart (Amsterdam). Allereerst werd behandeld een motie van orde, luidende „Het congres der Kamers van Arbeid, ver gaderd te Utreclib, van oordeel, dat zelfs onder vigueur van de tegenwoordige wet, hoeveel deze ook te wenschen overlaat, de Kamers van Arbeid veel betere resultaten zouden verkrijgen en krachtiger zouden kun nen optreden dan thans, indien zij' moor po pulair waren bij de belanghebbenden, spreekt de wensdialijkheid uit, dat de Ka mera geregeld al datgene van haar liande- iiugeii publicum™, uat voor openbaarma king geschikt is en dab zij het bevorderen, dat allen, die daarvoor in de termen vallen, op de 'kiezerslijsten worden geplaatst. Zij nood'igt alle organisaties van patroons en werklieden en verdere belanghebbenden uit de kiezers voor de Kamers van Arbeid op te wdeken zooveel mogelijk aan do verkiezin gen deel te nemen; de meest geschikte pa troons en werklieden tot leden dor Kamera te kiezen en voorts t© helpen de populariteit der Kamers te vermeerderen, door overal, waar dit mogelijk is, kennis te verspreiden over het doel en de wijze van werken dier Kamers." 'Na eenige discussie werd deze motie aan genomen. de zij, „laat ik u liever zeggen, dat net mij zeer verheugt u hier te zien." „Is u niet meer verrast dan verheugd?" vx'oeg ik ironisch. „Neen, ik hen ter zeerste verblijd, dat u hebt toegegeven en verheug me ook, dat u mij een kleinen triomf hebt -bereid." „En die is vroeg ik. „Dab ik uw karakter juist heb beoor deeld," antwoordde juffrouw Graham; „ik zeide, dab u toch zoudt komen." „Juffrouw, u is gevaarlijk," zeide ik, „u zult ook mijn. andere 'karaktertrekken rad'en, vrees ik." „Of die, welke u voorgeeft." „Houdt u mij dan voor een huichelaar „Kom, mijnheer Chester, ik mag mijn zaak niet in den steek laten en kan hier niet staan en op uw vragen antwoorden. Kom, wat wilt u koopen? Wat moet het zijn theegoed, 'n teekenlei, 'n naar de nieuwste mode 'gekleede pop, of 'n „Als u mij niet tob wanhoop brengen wiilb, moet u mij niet vragen iets te koopen, juffrouw Graham. Wel verbazend, wat is dat hier?" vroeg ik en wees op 'n lange houten kist, waarop een voorgevel van een huis met- vijf vensters en een deur geschilderd' was. „Dat? Weet u dat niet? Dat is een pop penhuis." „Zoo vroeg ik, in heb geheel niet wijzer geworden. „Ja, ziet u," antwoordde zij mi verwijder de daarbij den geheelen geval van het huis, deur en vensters inbegrepen een hande ling die voor de bewoners bijlzonder aardig en onverwacht moet geweest zijn. D'aarbinnen waren vijf vertrekken, twee woonkamers, een keuken, twee slaapkamers en een plein, alles heel aaid'ig gemeubileerd. Er ontbrak totaal niets van het nietig ste keukengereedschap tot kryatalvaasjes op do toilettafel in de mooiste slaapkamer toe, waarvoor een pop in een friseermantel zat, met een scherpen hoek, die houten gewrich ten eigen is. Ik kon niet <-ggeu wat ik meer bewon derde,' heb' uitstekende werk en den kunst- Hiema werden do besprekingen geopend over punt twee der agenda, geamendeerd door de Kamer voor de confectiebedrijven te D'on HaagHet luidt„Het Congres spre ke de noodzakelijkheid' uit, dat aan de Ka mers Van Arbeid bij de wet het reebt van enquête worde toegekend, indien deze en quête wordt gevraagd, ten .gevolge van een verzoek van een patroon of werkman, die geen lid is van de Kamer, die do enquête moet behandelen en d'at, indien de Kamer uit zichzelf een enquête wil instellen, zij daartoe verlof moot vragen en hebben ver kregen van den Minister van Biiineniand- scho Zaken. Dit recht van enquête word© op gelijk soortige wijze geregeld als dat aan de 2do Kamer toegekend1 bij de Wet van 5 Augus tus 1850." Aangenomen werd heb voorstel' der Ka mer van Arbeid voor de confectiebedrijven te Rotterdam, om de verdere behandeling van punt 2 uit te stellen tob era volgende Vergad'ering. Do lieer Wameke protesteerde daartegen en diende een motie in, om het volgend voorstel dan ook maar niet te be handelen. Na zeer levendige besprekingen trok de heer Wameke dit voorstel weder in. De be handeling van punt 3 „Heb congres spreke de wensohelijkkoid uit, dat de Minister een ruimere opvatting van het laatste lid! van art. 13 der wet op de Kamers van Arbeid huldigo, waardoor vacatures in do Kamers zoo spoedig mogelijk vervuld' worden en do jongste leden slechts zoo kort mogelijk van bun stemrecht worden beroofd," ving daar na aan en werd onveranderd! goedgekeurd. In behandeling kwam nu punt 4. „Het Congres spreke de wenscholijkheid uit, dat bevordering van gelijkvormige benoeming van verzoeningsraden en van de populariteit hunner uuspraken ton voorzitter van ckzo zooveel mogelijk henoemd wordt een per soon die geen lid is der Kamer van Arbeid, die .geacht kan worden door maatschappelij ke positie het vertrouwen van beide partijen te genieten cn die bij voorkeur niet behoort tot heb bedrijf waarin hot geschil is uitge broken." Bij de stemming staakten de stem men. Hierna kwam aan de orde d'e bepaling van do plaats waar bet congres in 1903 zal wor den gehouden en de benoeming van drie par troons-voorsitters, drie werklieden-voorzit ters en drie secretarissen, die gemachtigd! werden de op dit congres uitgesproken wen schen voor zooveel noodig ter kennisse van den Minister van Binnenl. (Zaken te bren- zin, die in deze getrouwe miniatuur-afbeel ding van een villa ten toon gespreid was, of de bekoorlijkheid en levendigheid waarmee juffrouw Graham mijl alle schoonheden van den vloer tot aan den kelder liet zien. Ik prees het poppenhuis en gaf ten slokte aan heb dringende verzoek van de bekoor lijke verkoopster, om toch iets te koopen, gehoor. „U moet het uitkiezen," zeide ik, „maar gebruik als 'fcu belieft bijl uw keuzo de noo dig© voorzichtigheid." sZij koos een gummi-pop, die kwekken kon als men er op drukte. Heb was oen zeer waardig bezit voor een man met mijn smaak. Toen slenterde ik langs de andere tafels en 'kwam langzamerhand in bet bezit van een reeks meer of mind'or afschuwelijke inkt- lapjes, van een aschbakje, dat heel nuttig was, daar ik nooit rookte, van een paar pan toffels met een vreeselijk leelijk patroon en van oen 'boekenlegger. Nu heb ik zeker wel genoeg gekocht, dacht i'k, en zal maar gauw maken dat ik weg kom. I'k moet nog zeggen, dat deze bazaar, of schoon voor een plaatselijk doel, niet te Dorshampton, maar 'te Londen werdi gehou den, omdat Aet comité .geloofde, daardoor meer geld te zullen krijgen. Ofschoon ik nooit deelnam aan coteries, betrok ik altijd, als liet seizoen 'begon, een klein logies te Londen, dat ik boven een meer voornaam prefereerde. Ik was graag te Londen, als daar zoovele geleerden waren eoi zooveel be langrijks voorviel. "Waarom ik vertel, dat ik een gemeubileerde woning had gehuurd, zal stralks wel duidelijk worden. Nu moet ik weer tot den bazaar terugkee- ren. Zooals gezegd is, had ik juist het be sluit genomen, naar huis te gaan, en tracht te door een groepje mooi opgedirkte dames te dringen en de deur te bereiken, toen ik weder door juffrouw Graham aangeklampt werd. „O, mijnheer Chester, u komt juist op liet goede oogenbli'k," riep zij. „Het poppenhuis, d'at u zoo bewonderd hebt, wordt verloot;

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5