56*" Jaargang. Woensdag 2 Juli 1902. No. 10892. Kennisgcving. Frans ÜÖring. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschi; t dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prjjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor hel eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau r Boterstraat 68. KtN5"~a£ Prijs der Ad.vertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zp innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeltge voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde lklei»* mdmmrtmMHë» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het ureau te voldoen. Smttere. Telefoon Mo, 123. Burgemeester en Wet u ouders van S c H I E D A m, biengen ter openbare kennis, dat nset insaeg van 1 Juli e.k. de betrekking van toienwachter wordt opgeheven en dat alsdan Vuor de tela- phoon-verbinding in de gemeente nachtdienst zal worden ingevoerd. In verband daarmede noodigen zij de inge zetenen uit, hunne medewerking te veileenen om bij ontdekking van brand enz. spoedig krachtige maatregelen te kunnen nemen dooi mdien zij aan het plaatselijk lelophoonnet zijn aangesloten daaivan oogenblikkelijk per telepboon kermis te geven aan het bureau van politie, en indien zij tolephonisch niet zijn aangesloten, kennis te geven op een der volgende plaatsen da woningen van den Bnrgemeoster aun de Lange Haven no. 103. van de Wethhonders respectievelijk aan de Tuiiilaan no. 58, aan de Korte Haven no 3, aan de L'mmastmai no. 1, en van den Secreiaris aan de Sekte no. 80, de Gasfabriek aan het Slop Gasfabriek n 3, het kantoor van de Gcraeentereinsging aan den Builcnharcnweg no. 160, het Gymnastieklokaal aan den Buïenhavcnweg no 7, de woning van den Havenmeester aan de Hoofdstraat no. 13, liet Huis van Bewaring aan de Schoolstraat no. 12, het Politiebureau aan de Hoofdstraat, de woning van den Sluiswachter van het Spuikanaal aan den Sluisweg no 1, de woning van den Directeur der Gemeentewerken aan de Wcstvcst no. 49, de Watertoren aan het Maasdijkje no. 3 en het Ziekenhuis aan den Langen Achter weg no. 16. Schiedam, 27 Juni 1002. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris, WIJTEMA. ALUKIHBHN OVERZICHT. SCHIEDAM, 1 Juli 1902 Zuld-Afrlka. De berichten uit Zuid-Afrika maken, zoo als gezegd, telkens melding van vriend schapsbetuigingen der Boeren. Botha zou o. a. gezegd hebben toen de vrede gesloten was: „Dit is oen der -mooiste dagen van mijji leven." Niemand anders dan Botha zelf komt tegen d'eze bewering op, hij ver baast zich. er zeer over dat zoo iets beweerd kan worden. Wat zal hij dan vreemd opkij ken als hij hoort, dat do Engelsche pers ons dagelijks mededeelt dat de Boeren „Leve de Koning" roepen, en zulke dikke vriendin met de Engelsche soldaten zijn. Natal komt in het formeelo bezit van het nieuwe gebied, met inbegrip van Vrijheid, dat haar uit den Transvaalschen buit. is toe gestaan. „T-ho Cork Examiner", een lorscli blad, ziet in do overwinning van Engeland op de Republieken behaald, weinig heil. Het be gint oen artikel daarover aldus VAN ERNST ECKSTEIN. „Waren er in den oorlog, dia dertig maan den duurde, verschillende verrassende en vernederende episoden voor de Britten, de vrede niet eere door de mannen van Boilia, De la Rcy en D'e Wet gewonnen, schijnt nog vreemder voorvallen en nog meer verwar ring brengende manifestaties van het Britsck karakter te zullen in het leven roe pen. Engeland heeft iets gewonnen door dozen oorlog, maar over het algemeen geno men, is het een onvruchtbare overwinning." Na ten duidelijkste te hebben aangetoond dat het Britarke leger niet was wat het we zen moet en Jat van al die verhalen van de Britschc psrs over de vreugde der Boeren dat zijl nu mot de Brittten vrienden gewor den zijn, niets waar is besluit zij haar artikel aldus „Do Boeren zijn thans door Engeland meer te duchten dan zij' dit waren vóór den oorlog, te meer gevaarlijk door liet feit dat zij nu in het Rijk zijn opgenomen. De Afnkaansche quaestie is niet uit zij is ter nauwernood begonnen. Als de grondwet in de Kaapkolonie wordt geschorst in strijd met hot verlangen van de Minis ters, als de Hollandsche (D'uitsch) bevol king de meerderheid in het nauw ge dreven wordt, dan zal do tegenwoordigheid van 70 duizend oud-strijders van hun bloed in de aangrenzende streken niet strek kon om den toestand te verbeteren. Maar ingeval een nieuwe strijd ontbrandt zal de eerlijke en moreele Britsche pers zon der twijfel wel weer iets weten te verzinnen om aan dien toestand het hoofd te bieden. Doch Britsche vloeken en gebeden zijn nu in alle -deelen der wereld in miscrediet." gen durfden de dokters hem te verlaten, eerst Donderdag ontwaakte hij uit heb koortsdelirium, dat op de narcose volgde. Donderdagavond veroorzaakte een hevige ontsteking, in de wonde gevormd, de ler- verschrikkelijkste pijnen, ook die ontsteking werd toon tegengegaan en laat 's avonds be daarde de pijn. Vrijdagmorgen heeft <k Ko ning voor liet eerst een paar uur natuurlij ken, doch nog zeer onnistigen slaap gehad. Voedsel heeft hij sedert Zondagmorgen niet gebruikt, men houdt zijn lippen wat nat, geeft hem een lepeltje verdunde nu Ik, een lepeltje bouillon van schapen- of mnd- vleesch; hij is doodzwak, mag zicli volstrekt niet bewegen natuurlijk en kan zich met niets bemoeien. Het eenige wat jneu 'kan zoggen is, dat hij nog niet dood is; doch bij zijn gestel, na zijn leven, nu zoolang gewacht is met do operatic, nu zelfs ecu tweede operatie waar schijnlijk wordt geacht, ligt het geval er toe dat d'o hoop hem te redden, uiterst gering Engeland. 's Konlngs ziekte. Wederom moeten wij op een sterke tegen spraak in de berichten over den toestand van den Koning wijzen. Het bulletin van gisteravond luidde 'De Koning bracht een tamelijk goeden dag door. Het ongemak, door den wonde veroorzaakt, wordt minder. Daarentegen maken al de particuliere be richten melding van een veel erger toestand. Zoo schrijft do correspondent van het „Va derland", na er op gewezen te hebben dat de menscken door de pers in Engeland ge woonweg voor don gok worden gehouden en de 'komst van den Koning te Londen te heb ben gemeld': „Later op den dag volgden de afschuwe lijke brakingen, welko op zichzelf den medi cus reeds het bewijs leveren, dat met de ope ratie der ingewanden te lang is gewacht en men ging or toe over als tot do laatste kans om 's Vorsten leven te redden. Een insnede van Ui centimeter bleek noodig, om al heb verteerde weefsel tussehen nieren on 'blinden darm en alle bedorven stoffen, het abces, op to ruimentwee bui zen werden in do wond gebracht, om het pus to verwijderen, ruim oen halvo liter van deze stof liad zich verzameld. Van 11 uur tot halfdrie duurde d'e operatie, de temperatuur bleef daarna 48 uur lang op 39 gr. Celsius, do pols was bijiia weg, eerste Wocnsdagmor- 7) Nog eens poogde hij zich heb bekoorlijke uiterlijk dor jonge dame duidelijk voor den geest te lialenhet gitzwarte haar, den fris- sehen blos der wangen, de heorlij'ko donkere oogen met de warmto-uitstralende blikkert. Indien hij deze vrouw van dr. Alkott had gekend: tan tijde toen hij nog rijk en mees ter over zich zelf was, zijl en zij alleen zou zijn vrouw geworden zijn. Juist iemand als zij had hij noodig gehad, om uit den maal stroom der genoegens opgehovcn en tob een gezonden, geregelden arbeid aangespoord te worden. Dan zou het nooit zoover gekomen zijn Onzin 1 Weg met al deze beschouwingen. Of het een of liet ander. Of er zou nog een uitweg 'komen uit dit afschuwelijke laby rinth, of hij zou er een eind aan maken En dan was hot da moeite niet waard, zoo 'kort voor het einde nog over de gulden droombeelden der onmogelijkheid te zitten suffen. - Hij ging de trappen af. Toen hij de koets poort doorging, kwam een kind van vier jaar van de plaats afioopen, struikelde e» viel met het gezicht op den hartsteencn vloer. Uit een duchtigen striem boven het rechter oog gudsto bolder rood bloed. Frans Dóring hief hot kind op. „Stil maar," zeide hij: teeder, terwijl hij zijn baptisten zakdoek uit den zak haalde on zachtkens op do wond drukte. Het deed hem goed, iemand to kunnen helpen, daar hij zolf toch ook zoo ellendig en hulpbehoe vend was. Het kind schreeuwde erbarm e'ijk. Van het achtergedeelte der plaats klonk nu een vrouwestem „Anna, om Godswil, zeg me toch wat cr gebeurd is V' „Do kloine is gevallen," zeide Frans Dö ring. „Maar ik zie het al, het is niet erg." Hij bracht het 'kind naar de moeder, tor- wijl hij' nog altijd zijn zakdoek op de wond hield. „Dó kleine wildzang liep zoo hard," ver volgde 'hij, „en daardoor is zo languit geval len. Huil' maar niet, schatje, ik zal er dade lijk een pleister op loggen. Ik 'heb ze bij mij en dan geneest het dadelijk." „U is al te goed," sprak de verschrikte moeder, „maar als het niet te veel moeite voor u is, zal ik u zeer dankbaar zij'n. Men moot niet spotten met open wonden, er komt zoo gauw iets in. Maar u zult zoo moe wor den, geef mij do kloine toch 1" „Dat geeft niets," zeide Fraus Döriug „Ik heb haar juist nu zoo goed vast. Geef me maar een schoonen handdoek en een koon. met wat water," Spanje. Verkeerd gesprongen. Eooals is medegedeeld, had het ministerie Sagasta, dat in deze wei voornamelijk de li berale minister Sagasta is, den Koning voor gesteld Perez Galdos, den schrijver van „Elcctra" het groote lint van de orde van Alphonso te geven. Vermoedelijk had Sa gasta meer een politieke bedoeling hiermee dan d'at liij't noodzakelijk vond don grootcn schrijver om zijn werken te eeron. Zooals men zich zal herinneren is kort ge len de minister van landbouw, do radicaal Canalejas, uit het ministerie getreden om dat volgons hom de premier toegeeflijker was tegen Rome dan bij' de opstelling van het program was overeengekomen. Canale jas is daarop gaan reizen en heeft op ver schillende plaatsen luid toegejuichte redevoe ringen gehouden te Barcelona zelfs dreig de een opstand te zijnen gunste, die alleen bezworen werd doordat do ex-minister naar Madrid terugkeerde, waar hij evenzeer ge vierd is. De radicale oppositie is door die rei zen veol sterker geworden en vermoedelijk heeft Sagasta haar uitbreiding willen stui ten door eon daad' die liij wist dat Rome niet welgevallig kon zijnzijn doel zou dus zijn te toonen dat bijl niet van zijn eens gevormd plan afweek. D'ocli de premier heeft 'huiten don waard, dat wil zoggen huiten de macht van den zestienjarigen koning, gerekend. Door hot Hof gedreven en Mama zal hier wel niet bij ontbroken hebben heeft de jonge vorst geweigerd dit besluit tot decoratie en nog enkele andere te teekenen. Daar staat Sa gasta, de*papiertjes vol 'besluiten gaan weer in de portefeuille en wat liij deed om zijn zetel te bewaren, door de radicalo oppisitie te willen bezweren, zal wellicht het gevolg hebben dat het ministcric-Sagasta zal aftre den. Do bom is dus verkoeld gesprongen. On begrijp olijk is liet zeker dat Sagasta den Koning niet zou hebben gekend in zijn decoratieplannen en daarom is het niet on waarschijnlijk dat pas ter elfder ure do Ko ning zich door zijn. omgeving heeft laten be praten. Is dit zoo, dan is wol aan te nemen dat geruchten omtrent oen miuisterieele crisis waarheid bevatten. Zonder twijfel zal ook do minister van oorlog Sagasta de be hulpzame hand bicden om den Koning de ontevredenheid van het Kabinet te toonen, want de jonge Koning treedt werkelijk als bevelhebber dei' troepen op en speelt er mee, dat wil zeggen, gaat 's morgens naar de ka zernes en commandeert de manschappen op om te oxorceercn, zonder dat een der gene raals of do minister van oorlog van het voor nemen iets afwisten. Dat een dergelijk op tredende hij de hoogere militairen en vooral hij den betrokken minister niet in den smaak valt, is te begrijpen. Doch de ministoricelo crisis is nog geen zekerheid komt het zoover dan. zal het zeker zeer moeilijk zijtn een sterk Kabinet Samen te stellen of, en dit is nog waarschijn lijker, do partij van Canalejas komt aan 't bestuur en ten tweede male zou in een zaak de bom verkeerd gesprongen zijn. dSemcngitc Hedcdcellngen. men hernieuwt om niet van zijn gewoonte af te wijken. Spanje. De troebelen in het zuiden duren nog steeds voort. Te Xeres zijn de geen heer en meester erkennende: anarohisten, zelf heer en meester. Eigenlijke ongeregeldheden val len hij deze werkstaking der boerenarbeiders niet voor. Do vrouw ging hem voor en bracht den jongen man, met zijn nog altijd weenenden last, in do benedenverdieping van een der achtergebouwen, alwaar zo hem 'het bcnoo- digde gaf. Dadelijk daarop kwam een man van omstreeks veertig jaar in een blauwen werkkiel er bijl; zijn gelaat was zeer mager en bedekt met diepe rimpels, die van leed en zorgen getuigden. „Mijn naam is Sprcngler," zeide hij een voudig. I'k ben bookbinder. Ze heeft toch niets gobrokenNeon? Ik dank u. Het is lieel vriendelijk van u om ons zoo dadelijk te helpen. U bont zeker dokter? Men moest eigenlijk altijd pleister in huis hebben, en de kleine Anua lieeft zulk slecht lieel vleescli. Pas op, Greta, dat zij mijnheer niet vuil maakt!" Nadat het bloed eindelijk gestild en do pleister vastgekleefd was, nam moeder Gre ta het kind mede. Maar tussehen Frans Dö- rnig en den boekbinder ontspon zicli een gesprek. Nadat Döring nogmaals betuigd had, dat hij alleen dilettant-geneesheer was, voegdo hij er hopende iets naders van den par ticulier, ginds in het voorgebouw, te verne men de opmerking aan toe, dat hij met dr. Alkott in onderliaudeliug was over een aanstaande betrekking. Plotseling schoof de boekbinder met een ruk zijn bril op zijde. „En ais maar neen! Daartoe ziet u er gelukkig took te deftig uit!" Italië. De Italiaansclie pers is over de hernieu wing van het Driovoudig Verbond over het algemeen, zoor voldaan, alleen de socialisti sche cn clericale kranten doen er het zwij gen toe. De oppositioneele „Popoio Roma no" en do ministerieelo „Tribuna" uiten den wensch dat spoedig ook een bevredigen de hernieuwing van de hajidelstractaten zal volgen. Do ministcrieele „Capitan Fracassa" is blijde dat men ditmaal heb Vorbond her nieuwd heeft, nadab hot parlement gelegen heid had gehad, naar aanleiding van Prinet- ti's verklaringen, zijn volkomen instemming te betuigen. Engeland. Aan heb dep. van koloniën is gisteren d-e conferentie van de kolonische piemiers met Chamberlain bijeengekomen.De zitting werd bijna geheel ingenomen, door de openingsre de van minister Chamberlain, die do voor naamste onderwerpen van bespreking be- tieffende de commercieel© en iudustrieele betrokkingen en de vordedigng van het Rijk opsomde. De beraadslagingen zullen geheim zijn. De conferentie werd verdaagd tot Vrij dag. Uit Aden is aan do Londensche bladen geseind' dat de Engelsclio troepen een bewe ging zijn begonnen tegen den gekken Mul lah. Den 15eu Juni zijn zij vertrokken van hun operatiebasis. Men verwacht een emsti- gen strijd. D'avid Mac-Mahon, oen rijk handelaar van lersch origine te New-York, heeft in Ierland de uitgestrekte bezitting Springfit-Id Castle gekocht, waar hij zich zal gaan vesti gen Hij heeft een Syndicaat gesticht dat zich ten doel stelt van de Engelsche eigenaren een groot aantal landerijen in Ierland terug te koopen eu er de uit Amerika terugkee- rende Ieren te vestigen. Het is do bekende beweging „Ierland voor de Ieren" die hier aan hot woord is. Do Fransche pers behandelt de kwestie van het hernieuwen van den Driehond meest met groote onverschilligheid. Do „Figaro" zegt de hernieuwing van het Verbond kalm op te vatten en acte te ne men van zijn vredelievend karaiktor, dat niet verdacht kan worden, „Wij blijven onze herinneringen trouw, die niemand vermag uit te wisschen." En de „Gaulois"Hot Drievoudig Vor bond is nog enkel een pure formaliteit, die Zwitserland. Do regeering van het kanton Geneve heeft besloten aan den vroegoren Turkschen con sul, baron Richthof en, het Verblijf in dat kanton te ontzeggen, daar hij wordt ver dacht van spioimage. „Wat bedoelt ge daarmede „U liebb toch geen particulier secretaris bij hein willen worden „Ja juist, particulier secretaris Waarom verbaast u dat zoo?" De boekbinder schudde het hoofd. „Omdat u op mijl in 't gcheol niet den in druk maakt dat u het noodig hebt. Eu dan omdat het toch niets dan zwendolarij is. „Iloe dat, zwendelarij „Wel, heel' eenvoudig. TT weet dat dr. Al kott een schrijver is. Hij schrijft romans eu tooneelstukken, echter met veel bijzondeis. Als do nieuwsbladen een enkele maal gewag van hem maken, dan zeggen ze altijd, Kurt Brodow dat is namelijk zijn pseudoniem." „Welzoo! Maar ik bid u, ga voort. „Welnu de bladen ik stel daar belang in. Ik bon zelf een weinig natuurdichter. Welnu, de bladen zeggen dan altijd, dat Ivurt Bredow wel oenig talent heeft, maar dat het hem ontbreekt aan ondervinding. Dit heeft 'liij, ten slotte ook zelf ingezien. Nu is hij bezig met heb ontwerpen van een roman, dien hij „Vernietigde levens" of iets dergelijks wil betitelen. Om het verhaal nu ditmaal gcheol uit het dagelij'ksoh loven te grijpen, is hij op de gedachte gekomen van den particulieren secretaris. Dat duurt nu al ecnigo weken. Hij annonceert in het Ad vertentieblad eu dan komen de jongelieden studenten, kunstenaars, kantoorklerken. Dr. Alkott hoort hen gemoedelijk uit en. zij vertellen hem hun levensgeschiedenis. Als Duitschla nd. Het Duitsclio rekeningsjaar 1961/02 sluit met een tekort van veertig mülioen mark, voornamelijk ten gevolge van een lagere op brengst dor spoorwegen. Zweden. In de gematigde liberale kringen wordt Bostroém's optreden met voldoening be groet. Do belangrijkste sociale aangelegen heid die op beslissing wacht, is de herzie ning van heb stemrecht. Rusland. Heb Poolsclio blad „Przedwit" zegt een geheim document gezien te hebben van den gouverneur van Petersburg aan don gouver neur van Polen. In dit document kreeg de ze laatste ambtenaar do opdracht om voor al te strijden tegen strafrechtelijk te ver volgen als hot kan de Poolsclio en Katho lieke beweging. Dit bericht is gohebl in strijd met de ver klaring van den Czaar dat do Polen tegen zijn zin door ambtenaren onderdrukt wer den. Itumeaiö. 'Koning Karol zal eenige dagen vertoeven te Isckl, in hot zomerverblijf van keizer Frans Joseph, mot wion hij eenige samen- sprekingen zal houden. V r. Stat en. President Roosc-velt heeft het ontwerp be treffende hot interoceamiseh kanaal getee- kend. De keuzo van den Panamawcg is dus verzekerd. het hem de moeite waard schijnt, schrijft hij het op. Onlangs heeft hij nog aan den pro fessor op de bovenverdieping gezegd dat hij een aardige verzameling kreeg, dingen waar aan men anders in 't geheel niet zou den ken, En dat voegt hij dan bij elkander,ver andert cr wat aan en wischt wat uit, totdat het geschikt is voor zijn roman. Op deze manier meent bijl alles zeer natuurlijk te kunnen weergeven. Maar hij denkt er geen oogenbhk aan om een der sollicitanten aam te nemen." Frans Ddring was langzaam opgestaan. „Hoe weet u dat?" vroeg hij dof. „Dat weet hier iedereen! Hij heeft im mers dienstboden, die er pret in hebben." ,,Ik vind hot in één woord schandalig,'' mompelde Dóring. „Ik ook." „In ieder geval dank ik u voor deze kost bare' m ededeol ingeu „En ik u voor de vriendelijke hulp. Neem het maar niet te zwaar op met dien doctor Alkott! Er zijn rare lui op deze wereld. En het zal u toch niet aan een goede 'betrekking ontbreken." „Neen zeker niet, vaarwel." De jonge man lachte flauw en reikte den boekbinder do slappe, vermoeide hand. Zoo verliet hij de woning. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1