BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. VLAARWINGEN. MAASSLUIS. SP0 R t7" Hofbericht H. M. de Koningin heeft t 100 beschik baar gesteld als bijdrage in de kosten van overtocht naar Nieuw-Mexico van een Gro- ningschen letterzetter, die daar herstel hoopt te vinden van zijn borstkwaal. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij diet Dep. van Marine ontvan gen berichten isio. Ilr. Ms. pantserdek- scliip Friesland, onder bevel van den kapt. ter zee J. II. M. Jansen, 29 Juni jl. te Colombo aangekomen 2o. Ilr. Ms. paut- serdekschip II o 11 a 11 d, onder do comnnn- dovlag van den scbout-bij-naelit A. G. Ellis, 28 Juni jl. te Xieuwediep aangekomen. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal deze week niet plaats hebben. Gezondheidswet. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de gezond heidswet in wei king treedt op 1 Aug. a.s. OSt.-Ct.") Muntcollege Aan liet verslag van bet Muntcollege over 1901 is ontleend, dat door 's Rijks Munt in 1901 zijn afgeleverd aan. tienguldenstukken 99,239 stuks; aan ducaten 29,284 stuks; aan guldens 200,000 stuks aan I guldens 1,250,000 stuksaan 25-centstukken 400,000 en 1,200,000 stuks; aan 10-ceutstukken 200,000 en 200,000 stuks. Aan j guldens Ned.Tndié bleven ter ver zending over 200,000; aan 1/10 guldens Ne- derl.-Indië bleven voor de circulatie een aantal van 500,000. Aan 1/10 guldens Curasao bleven ter ver zending over 300,000. Voorts werden aan 's Rijks Munt geslagen in brons in 1 centstukken 20,000,000 en in J centstukken 6,000,000; in koper in 1 cent stukken Xed.Iudië 15.000,000. Do voorraad muntspeciën in Nederland op den laatsteu December 1901 aanwezig, wordt gesebat op: ƒ47,905,470 aan 1 O-gul denstukken 126,99S,465,50 aan grove zil veren munt; 9,830,739.S0 aan zilv. pas munt; ƒ2,527,500 aan bronzen pasmunt. Totaal 187,262,175.30 tegen einde 1900 178,999,204.65, dus met 8,262,970.65 ver- me erd. Bij de wet van 28 Mei 1901 is de tegen woordige organisatie van 's Rijks Munt ver vangen door een andere. In liet nieuwe stel sel treedt de muntmeester op als zelfstandig lioofd, zoowel van de munt- als van de me- daile-fabricage, en is een nieuwe functiona ris. do controleur-generaal, belast met het toezicht op de uitvoering der wettelijke be palingen, hetwelk tot dusverre aan 't Munt college was opgedragen, met controle op t verbruik van nnmtmateriaal en do uitvoe ring van voorschriften, welko met bet oog op den toestand der muutcirculatie zijn ge geven. Bovendien wordt nog ingesteld een com missie voor bet muntwezen, aan welko een maal 'sjaars een onderzoek, naar de in bet vorig© jaar geslagen muntstukken is opge dragen. thans tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen hun taak als leden der Prov. Staten hebben vervuld, en uiile den wensch dat beiden hun tegenwoor dige betrekking tot heil van het vaderland en tot zelfvoldoening mogen vervullen. De ter vervanging van de heeren Bevers en Havelaar gekozen leden, de heeren jhr. nir. J. W. J. C. van Nispen tot Sevenaer (voor Zoetermeer) eu jhr. ror. D. J. de Geer (voor Ridderkerk) namen zitting. De ingekomen voorstellen zijn verdeeld over vier commissie» en velschillende nader ingekomen subsidie-aanvragen lot restauratie vau kerkgebouwen naar Gedeputeerde Staten om advies verzonden. De volgende vergadering is bepaald op S Juli 's namiddags 1 uur. Waterstaatsbestuur. Vanwege Ged. Staten van Zuid-Holland is aan de besturen der hoogheemraadschap pen, waterschappen en polders in Zuid-Hol land een afdruk gezonden der met 15 Juni jl. in werking getreden wetten van 10 Nov. 1900 (,,Stbl.'' no. 176), houdende algemeene regels omtrent het waterstaatsbestuur en van 9 Mei 1902 („Stbl." no. 54) tot toeken ning van eenige bevoegdbeden aan de bestu ren van waterschappen, voensch&ppen en veenpolders, met een circulaire, waarin de aandacht wordt gevestigd op eenige belang rijke wijzigingen in de regoling van bet op pertoezicht des Ivonings en bet toezicht der Staten, door de eerste wet in de bestaande regoling gebracht en verschillende wijzigin gen en aanvullingen van de voorschriften der wet van 9 Oct. 1841 (,,Stbl." no. 42) waarvoor de tweede wet in de plaats treedt, door dio wet aangebracht. Mr. Dr. J. B. Kan. f Zaterdag overleed te Apeldoorn na een lang durig smartelijk lyden de oud-rector van het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam Jo hannes Benedictus Kan, in den ouderdom van 70 jaar. PensloenTereeniglng. Te 's-Gravenhage had. Zondag een verga dering plaats van de Pensioenvereeniging. De voorzitter herdacht met groote waardee ring het overleden bestuurslid J. K. Moo- reti, tevens oudbestuurslid van het vroege re pensioenverbond. Dit het jaarverslag bleek, dat het ledental tot 7000 was aange groeid en de toestand der geldmiddelen voorshands voldoende geacht mocht worden. Verder, dat in het afgeloopen jaar do door vele leden gewen schee statutenherziening, om het vormen van afdeel in gen mogelijk te maken, was tot stand gekomen en het be stuur dus de verwachting mocht uitspro ken, dat daaruit een belangrijke aanwas van het ledental het gevolg zou zijn. De voorstel len der commissarissen van het weduwen- pensioenfonds aan de Regeering, waren nog niet gepubliceerd, maar men mocht de over tuiging uitspreken, dat daarbij rekening was gehouden met bet billijk verlangen der Ver- eetiiging. In de vacturo J. K. Mooren werd voor zien door de benoeming tot bestuurslid van den beer Louis Poppo, ambtenaar der belas tingen te Tilburg. Tweede Kamer. Rechterlijke ambtenaren. Overeenkomstig een vroeger gedane toe zegging heeft de minister van justitie - b'y een daartoe strekkend wetsontwerp eene traktementsverhooging voorgesteld voor alle rechterlijke ambtenaren bij de Amsterdamsche en Rotterdamsche rechtbanken en kantonge rechten, behalve voor de griffiers, óok dus voor de substituut-griffiers bij de recht banken en de ambtenaren van het O. M. bij de kontongerechten. Met betrekking tot de griffiers wordt her innerd dat een ontwerp van wet tot herzie ning van de materie der griffiersinkomsten bij het dep. van justitie in bewerking is. Eeae spoedige indiening daarvan kan worden verwacht. Voor de Haagsche rechterlijke ambtenaren kan, meent de min., de nadere iractements- regeüng worden aangehouden totdat de alge- heele herziening van de jaarwedden der rechterlijke macht aan de orde zal zijn. Ook het personeel van het gerechtshof te Amsterdam valt buiten deze partieele regeling. Volgens het ontwerp zullen te Amsterdam - n te Rotterdam de presidenten der recht banken krijgen f 5000de vice-preddenten f4500; de rechters f4000; de officier van justitie f 5000 de subst.-officieren f4000; de subst.-griföers f3800. De kantonrechters krjjgen f 4000 de amb tenaren van het O. M. brj de kantongerechten f1600; na 3-jarigen dienst f 2000; voor Am sterdam en Rotterdam. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de heden in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden ^ver gadering van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, herinnerde de voorzitter ror. J. G. Patijn aan de groote zorg tijdens het vorig bijeenzijn der Staten omtrent de gezondheid van H. M. de Koningin. Mr. Patijn hield zich overtuigd, dat de Staten-leden en al de inge* zetenen van deze provincie hebben gedeeld in het leed dat H. M„ Haren Vorstelijken Gemaal en Hare Koninklijke Moeder heeft getroffen, en dat men, met diepen dank dat het gevaar werd afgewend, zich met spreker zal vereenigen in den wensch dat H. M. vol komen hersteld in het vaderland moge weder- keeren. De leden hadden zich van hun zitplaatsen verheven en gaven door applaus hun instem ming te kennen met 's voorzitters woorden. De Voorzitter wjjdde voorts een woord van waardeering over de wijze waarop de heeren Mr. G. S. Bevers en J. P. Havelaar Aan de heeren J. B. M. Coebergh en J. M, A. Zoetmulder, benoemde inspecteurs voor do Volksgezondheid, is met ingang van 1 Augustus a. s. de stad Utrocht als stand plaats aangewezen. De heer J. A. van der Poel alhier komt voor op de voordracht van onderwijzer aan een openbare school te Viaardingen, Eindexamen gymnasium. Ten overstaan van de gecommitteerden prof. I. M. J. Valeton, prof. J. te Winkel en prof. J. C. Klujjver is op 28, 30 Juni en 1 Juli het eindexamen aan het gymnasium alhier afgenomen. Alle examinandi slaagden; voor het diploma B. de leerlingen der zesde klasse: C. Bosman, Rotterdam, S. W.P. H. Horn, alhier, P. C. Jansse, Rotterdam, J. Ouweleen, Maasland, H. Ph. A. van Schou wen, Goedereedevoor het diploma A. de leerlingen dier klasse A. P. Roose, Rotter dam, D. N. Verdoes, alhier, T. J. Wielinga, Rotterdam, en de extraneus S. de Meester, alhier. Yacantlekolonie. Hedenmiddag te H/a uur is de Schiedam- s-che vacantiekolonie, bestaande uit 29 kinde ren, vertrokken onder geleide van de dames J. Beukeis, H. Jansen en 11. van der Pant, uitgeleid door het bestuur dei Schiedamsche vacantiekolonie. De ouders brachten natuurlijk eveneens naar den trein hunne kinderen, waaronder er zijn waarbjj een diep gevoel van mede lijden niet onderdrukt kan worden, en die zjj nu voor 4 weken zullen afstaan. Zeer zeker, die ouders zijn blijde dat hunne kinderen in de gelegenheid worden gesteld om in de Liesbosch, waar de vereeniging nu voor de eerste maal een eigen kolonie heeft, nieuwe krachten te verzamelen, de gezondheid te verbeteren maar toch, het is hard voor hen, gedurende die vier weken hunnen kin deren te moeten missen en vooral hard is het oogenblik van scheiden. Geen wonder dan ook dat uit menig moe deroog een traan biggelde, dat menig vader in zenuwachtige opgewondenheid zijn kind nog eens toewuifde, den trein bijhoudende langs het perron om hem of haar zoo lang mogeljjk te zien. Maar het is voor het welzijn der kinderen de opoffering der ouders zal beloond worden in de verbeterde gezondheid der kinderen Voor het bestuur der vacantie-kolonie heeft deze uitzending echter groote opofferingen gekost. Kon het vorige jaar door bjjzondere ontvangsten wat geld worden overgehouden" ditmaal is dit niet mogelijk geweest. Doch het heeft vertrouwen en in dat ver trouwen heeft hel gedaan wat mogeljjk was overtuigd dat nieuw geld zal worden verstrekt doer die meergegoedeo die welen en kennen de zegeningen van een verblijf buiten voor deze kinderen. Dat dit vertrouwen niet moge beschaamd worden. Ned Bond van Handelsreizigers. Zondag bad te Meppel een vergadering plaats van. den Bond van Ned. Handelsrei zigers en Handelsagenten. Drie loden van 't hoofdbestuur, d'e heeren. S. E. Hiüesum van Arnhem, H. F. v. Reijsen Jr., van Am sterdam, en A. Salomons, van Zwolle, waren tegenwoordig, om do vergadering zooveel mogelijk in te lichten omtrent 't doel der in te stollen enquête naar den maats-chappelij- ken toestand der reizigers, en de wijze waar op zij zal worden uitgevoerd. Do heer Van Roijsen herinnerde dat in de vergadering van den Bond, 15 Juli 1900 te Rotterdam gehouden, besloten is tot t in stellen van een enquête; hij kon thans met genoegen verklaren, dat deze nagenoeg is voorbereid en uitgvoerd kan worden. Een sub-commissie van drie leden uit bet hoofdbestuur, tevens een uit de afdelingsbe sturen bewerken ons gebeele land. De na men van 90 der reizigers en agenten zijn reeds opgegeven. De commissie van voorbe reiding is 't gelukt do commissie voor de enquête samen te stellen uit 6 leden der Tweede Kamer, van alle politieke richtin gen. Het meer en meer bij de typografie in gebruik gerakende vacantie geven aan het personeel zal ook hier ter stede in toepas sing komen. Het personeel der firma Gebr. Van Noort- wjjk zal in dezen zomer om beurten in de gelegenheid gesteld worden gedurmde twee dagen vacantie te nemen met behoud van hun dagloon en een extra-toelage van de firma Een aantal jongens van een glasblazerij der firma v. Deventer en Zn. hebben heden morgen het werk nedergelegd. Blijkens ingewonnen informatiën wenschten zij een wijziging in de berekening van hunne verdiensten. Tot heden verdienden zjj premiën van de knechts aan de jongens uitbetaald en waarbjj de patroons als toelage f 0,50 voegden. Zij willen nu de toelage tot ongeveer de helft pl. m. f 1,80 terugbrengen, doch daartegen over de toelage met f 2,-— verhoogen. ïïandalleeraars. De Vereeniging van Opperrabbijnen heeft aan de Centrale Commissie enz. verzocht om te willen zorgen dat, voor de Joodsche kin deren, die woonachtig zijn in de dorpen, waar geen leeraar gevestigd is, wandelleera- ren worden aangesteld of dat door financiee- len steun van de diensten eens leeraars uit de nabijgelegen gemeente gebruik kan wor den gemaakt. Volksbond. Te Oosterbeek is een afdeeling van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, opgericht roet reeds 163 leden. Flnantieel Nieuws. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 Juni bedroeg bij de Nederl. Bank. f 1,694,516.461/2 bij de betaalmeesters. - 2,121.179.601/a Te zamen f 3,815,696.07 OVERSCHIE, 1 Juli. De gemeenteraad zal morgen, Woensdag, te 10 uur voormiddags een vergadering houden. OVERSCHIE, 1 Juli. Een os toebehoo- rende aan den veehouder H. van Woerden, is in een land aan den Rjj weg doodgevonden. Nadat het in een slachtplaats was geslacht is het vleesch naar Rotterdam getransporteerd. Het lijk van de sedert Zaterdag i.l. ver miste J. S. is gisteravond omstreeks 9 uur uit de Schie onder Overschie, op korten af-tand van het havengeld-kantoor alhier, opgehaald. Drijvende werd het daar gevonden en door schipper Arie van Leeuwen Dz. van Scheveningen opgenomen en op verzoek van den ambtenaar Eij^berg aan dal kantoor ge deponeerd. Inmiddels weid door dezen per telephoon de politie gewaarschuwd. Het lijk is vervolgens naar het dfênkelingenbui-je op de gemeentewerf vervoerd. Yolksbadlmis. In de week van 23—29 Juni 1902 werden genomen 495 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 34 kuipbaden 65 regenbaden 38 regenbaden 222 schoolbaden 40 3 ets. kinderbaden 96 Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juni 1902 ingelegd f8169.44, terugbetaald f 6817.05. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 3794. Vergadering op Maandag 30 Juni 1902, des namiddags ten twee uur. Rijkssubsidie H. B. S. In de buitengewone vergadering van gis teren werd behandeld het voorstel van B. en W. om aan te nemen de conditiën van den Minister van Binnenlandsohe Zaken, welke deze heeft gesteld voor een eventueele verhooging roet f 2000 van ds Rijkssubsidie voor de H. B. Schooi alhier. Zooals men weet werd door alle school- autoriteiten het splitsen van klassen noodig geoordeeldB. en W. hadden daartoe voor" stellen ingediend 5 de Raad verwierp die voorsteller, op grond van te gioote kosten. Het college van B. en W. had zich ver volgens op uitnoodiging van den Raad tot de Regeering gewend met verzoek de H. B, School voor het rijk over te nemen, subsi diair een hoogere subsidie toe te kennen. Do minister heeft daarop geantwoord be reid te zijn op de begrootiog een verhoogde subsidie uit te trekken (de i 8000 te brengen op f 10,000) >mits met den aanvang van den xcursus 1902/1903 tot splitsing van de 2e en ï3e klasse dier school in paraliel-afdeelingen xworde overgegaan." De heer Brilienburg acht, er op wjjzende dat de splitsing van klassen f 8000 zal kosten, terwijl de subsidie slechts f2000 bedraagt, de conditie van den minister voor de gemeente te duur, daar bjj aanneming een meerdere uitgaaf van f 6000 zal moeten worden betaald. Ook de heer Honnerlage Grete zal zich tegen het voorstel van D. en W. ver zetten, 0. a. op de gronden door den heer Biillenburg genoemd. Spr. meent dat de mi nister erg eenzijdig schijnt te zijn ingelicht. B. en YV. hadden naar het oordeel van spr. een anderen weg kunnen inslaan om de overbevolking der klassen te keeren. Het schoolgeld voor leerlingen uit plaatsen waar een II. B. School is had kunnen worden ver hoogd spr. meent dat het ook wel niet onmogelyk zou zijn een verhoogd schoolgeld te lufïen voor alle niet-Schiedumsche ieer- liugeuin Rotterdam is een dergelijke hef fing nu ook vastgesteld. Wanneer alleen de Rotterdamsche jongelui de school vei lieten dan zouden de eerste drie klassen die nu resp. 28, 35 en 35 leerlingen tellen, 23, 28 en 30 leerlingen bevatten, zoo dat dan geen splitsing meer noodig zou zyn. Spr. acht zich niet verantwoord om geld uit de gemeentekas toe te staan noodig door uitgaven ten behoeve der jongelui van elders. Ook w ijst spr. naar Delft, waar de H. B. S. vroeger druk bezocht werd door leerlingen uit Den Haag, Systematisch heeft Delft die geweerd en, waar vroeger alle klassen ge splitst moesten zjjn, is dit nu voor geen enkele meer noodig. Ten slotte vraagt spr. hoe de missive van den minister moet worden begrepen. Is de bedoeling dat geen subsidie zal worden be taald indien aan de 2e en 3e klasse geen paiallei-afdeelingen zijn, ook dan wanneer die niet noodig zuilen worden geacht? De heer G o u k a acht de aanneming van het voorstel van B. en YV. niet aanbevelens waardig omdat de missive van den minister zoo vaag is geredigeerd. Spr. zou den minister willen antwoorden wy willen de subsidie accepteeren onder de bepaling dat wij klussen zullen splitsen die 30 of meer leerlingen hebben. De heer v. Westendorp zegt dat de leden bljjkbaar meer het oog hebben op de belangen der financiën dan op die van het onderwijs; dat standpunt wordt door hem niet ingenomen. Hjj verwerpt het verwijt als zouden B. en YV. door toelating van jongelui van eldets de schuld dragen van.de parallelklassen. Had de raad daar niet aangewild dan had hij dadelijk bij het eerste voorstel zich moeten uitspreken. Dat de minister jeenzgdig" zou zjjn inge licht, zooals de heer Honnerlage Grete be weert, ontkent spr. pertinent, voor zoover die inlichtingen zijn gegeven door het college van B. en W., die de meest uitgebreide inlichtingen verschaften. De vrees voor overbevolking door Rotter damsche leerlingen zal wel niet zoo groot zjjn als men aanneemt dat van de 42 ad- spiranten die zich hebben aangemeld er 3 leerlingen uit Rotterdam zijn. Omtrent de missive van den minister antwoordt spr. dat ook hjj aanvankelijk daarvan een andeien induik kreeg dan hij nu heefi. Hjj heeft zich ook de vraag gesteld zullen wij de subsidie weer verliezen wanneei de beide klassen niet gesplitst zijn en daar omtrent heeft spr. geïnformeerdde ver- kiegen inlichtingen kan spr. echter slechts in besloten zitting mededeelen. Een uitgave zal worden gevergd bjj split sing van klasse i, 2 en 3 17600, 2 en 3 - 4600 k 5000, 9 2 en 4 - 4700 ft 5I0Ü, 9 1, 2 en 4 8'200. Op het oogenblik wordt voor de gesplitste le ki. uitgegeven f2200. Het rjjk aneft hoo gere subsidie ad f2000; samen 14200 zoo dat ten slotte de meerdere uitgaaf niet zóó groot is als men rchjjnt te denken en door den heer Brilienburg is genoemd. De Voorzitter schenkt de voorkeur aaD het vermijden van elke besloten zitting, Willen echter 5 leden de schorsing om den h»er v. Westendorp gelegenheid te geven tot spreken, hjj zal er zich niet tegen verzetten Hel verzoek van den heer v. Westendorp wordt ondersteund door de heeren Loopuyt, Gouka, Ris en v. d. Schalk. De vergadering wordt geschorst. Na heropening wordt door den heer Gouka voorgesteld te besluiten dat. de Raad bereid is de subsidie te accepteeren onder verplichting om de klassen te splitsen zoodra die het aantal van 30 leerlingen zullen heb ben bereikt of overschreden. De Voorzitter beschouwt dit als amen dement op het voorstel van B. en W. Het wordt ondersteund door de heeren Ris en Loopuyt. De heer Honnerlage Grete ver zet zich tegen dadelijke behandeling van dit iagrjjpend voorstel. Daarmede toch worden de Rotterdamsche jongelui niet geweerd en bijjft het gevaar bestaan dat de gemeente door hen tot groote uitgaven zal worden gebracht. De heer De Groot zal tegen dit amen dement stemmen omdat hjj het niet ver standig oordeelt in de bestaande omstandig heden aan .den minister voorwaarden te stellen. De Voorzitter wijst er op hoe van vele zjjden verzoeken om subsidie of ver hoogde subsidie tot den minister worden gericht; dat aan het verzoek van Schiedam wordt voldaan, zij het ook onder voorwaarden, valt mede. Spr. vreest dat indien nu niet wordt geaccepteerd, later zoo gemakkelijk geen subsidie meer te verkrjjgen zal zjjn. Het stellen van voorwaarden noemt spr. geljjk met weigering der subsidie. De heer Gouka trekt zjjn amendement weder in. De heer Klein verklaart zich bereid vóór het voorstel van B. en W. te stemmen indien hem verzekerd wordt dat de belangen van het onderwjjs daardoor worden gebaat. De heer v. Westendorp geeft hem die verzekering. De heer mr. Jansen verklaart zich tegen het voorstel omdat hjj den inhoud der minis- terieele missive te onbestemd achtook acht spr. de verhooging te gering, waar naar sprekers berekening 6 pCt. van het belastbaar inkomen in de gemeente besteed wordt aan onderwjjs. Spr. verklaart zich bereid tot aanvaarding der subsidie mits de verplichting tot het vormen van patallelkiassen daar van geschei den wordt. De Voorzitter beveelt de aanneming van het voorstel van B. en W. aan. De heer de Groot verklaart vóór het voorstel te zullen stemmen. Sedert hjj zyn stem uitbracht tegen de splitsing is de toe stand veranderd. Hat financieel bezwaar is belangrjjk verminderd en de gelegenheid tot toelating van onvermogenden is uitgebreid. De discussie wordt hierna gesloten en het voorstel van B. en W. anogenomen met 11 tegen 9 stemmen. Vóór stemmen de heeren: v. Westendorp, Kranen, Brilienburg, Pinster, Gouka, Ris, de Groot, Loopuyt, Klein, v. d. Schalk en Bender. Tegen stemmen de heerenmr. Jansen, P. Jansen, Smit, Honnerlage Grete, Vürtheim, Lagerwejj, Beukers, Blaisse en YVittkampf. Ter benoeming van een onderwjjzer aan school D, worden door B. en W. voorge dragen: 1. de heer H. de Bruin te Noord- wjjk-Binneu, 2. J. Marnix, te Tjainsweer, 3. J. A. van der Poel t« Schiedam. 'Gisteiravond kwam alhier de 2de haring jager biunen met 456 ton pekelharing, over genomen van 19 schepen. De overname beliep per schip van 1 tot 50 ton. Opgaven van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der mnand Juni aan liet post kantoor ter post bezorgd, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Mej. Peper, Germ. Bloemisberg, Haari. olieinr. mHolIandia", C. v. d. Vlugt, A. Thjjssen, Jacob de Winter, M. Schiller, Briefkaart. R. Coomnns, Amsterdam. Dordrecht. Haarlem. Maasland, Oud-Beyerland. Rotterdam. 's Gravenhage. *De nieuwe door de gemeente aangekochte brandspuiten zullen worden beproefd Vrjjdng- avonn 7 uur bij de Groote Kerk. Deze spuiten zijn geleverd door da heeren A. Bikkers Zonen, te Rotterdam. *Het bestuur der werkmans-vereeniging 9Eendracht maakt Macht" zal Woensdag 2 dezer do gewone jaarljjksche inzameling van vrjjwdlige bjjdragen houden. Wielerwedstrijd te Amsterdam. Zaterdagavond te zes uur begonnen de wielerwedstrijden te Amsterdam, waarin do neger Major Taylor en Jaap Eden. medere den. Het hoofdnummer was de wedstrijd over 1000 M. in drio afdeol'ingen. lste afdeeling. Jaap heeft do leiding, maar in het voorlaatste rechter eind gaat Schilling op de eerste plaats met Taylor vlak achter zich. In de bocht is het oen wild getrappel van witte naast zwarte boenen; do zwarte gaan iets vlugger, frrrt Taylor suist het eerst de eindstreep over. 2e afdeeling. Nu leidt Taylor, Schilling tweede, Eden derde. Bij het luiden der bel zoekt Schilling de eerste plaats en liet gaat hard do bocht in. Maar zonder 't lichaam maar even te verwringen, komt Taylor hem op zij, en eenmaal de boelit uit, gaat hij hem voorbij; met een aanmoedigend glimlachje over zijn schouder achter zich kijikend, waar zijn twee tegenstanders zoo wat gebleven zijn. 3o afdeeling. Wat gotreuzol in de eerste rondebij heb luiden van de bel Taylor ach teraan. Schilling stuift in vliegende vaart de bocht in, maar met een weergaasch vlug gen roffel van z'n sierlijke ebbenhouten beentjes komt Taylor opzetten en frrt daar is hij de eindstreep al over gevlogen 1 De neger heeft alle drie de afdeelingen ge wonnen. Major Taylor 'krijgt een bloemstuk, het „Yaiike© Doodle" weerklinkt weer, het pu bliek toont zich zeer ingenomen met dit kranig staaltje van „flying sport" uit Ame rika geïmporteerd en onder het geestdriftig gejuich van zijn blank© bewonderaars ver dwijnt de zwarte man, witjes lachend, om zijn witten -halsboord te gaan omdoen. tLagd" te Frankfort. Da „Vier" komt niet uit. Bij1 de Acht- riems-wedstrijdl, „Germania Preis kwam „Laga" eerste aan met 1 lengte Voor „Anii- citia" uit Mannheim,

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2