MAASSLUIS, YLAAKDINGEN. -14850 -14700 -13999 -13995 - 43960, -13955 - 12999 STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Kunst en Wetenschap. hof heeft overhandigd, in de residentie terug gekeerd. Consuls. Bij Kon. besluit is de heer H. M. Penso erkend en toegelaten als vice-consul der republiek Columbia, op Curajao. Audiënties. De gewone audiënties van van Bmnenlandsche Zaken en deze week niet plaats hebben. de Ministers Marine zullen Mei 1902, no. 70, met ingang van 1 Juli 1902 benoemd tot hoogleeraar aan de Poly technische Schooi te Delft), mijneningenieur, en M. van Breukeleveentechnoloog en essayeur in het scheikundig laboratorium der Polytechnische School, uitgevoerd onder zoek op goud van de bovenbedoelde monsters. Blijkens de conclusie van het rapport van enoemden hoogleeraar is het zeer onwaar schijnlijk, dat op de plaatsen, waar de onder zochte monsters genomen werden, goud in oldoende hoeveelheid voorkomt om een ont ginning met voordeel mogelyk te maken. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli 1902 lo. de vice-admiraal F. J. van Stok- huyzen op zijn verzoek, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f4425 'sjnars; 2o. bevorderd tot ,\ice-admiraal de schout-bij-nacht A. P. Tu- dema, kommandant der zeemacht en chef tan het Depart, der Marine in Ned.-Indië. Anti-Liberale Statenclub. De club der anti-liberale Statenleden van Zuid-Holland koos tot bestuursleden doheeren jhr. W. van Nispen tot Sevenaer (vacaluse- Bevers) en N. D. Kemink (vacature-llaielaai). Voorzitter werd, in de plaats van den heer Havelaar, de heer jhr. mr. J. Th. Geier» Devnoot, onder-vooizitter de heer Komiek. Blokkade. Blijkens bericht van den waarnemenden zaakgelastigde te Caracas, van 29 Juni jl., heeft de Regeering van Venezuela den staat van blokkade afgekondigd voor de monden van den Orinoco, alsmede de havens la Guaira, Cano, Colorado en Vela de Cora. Tweede Kamer. Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, kanton rechter te Goes en lid van de Tweede Kamer, is, naar wij vernemen, van plan tegen Novem ber eervol ontslag als kantonrechter aan te vragen, teneinde zich geheel ea uitsluitend te kunnen wijden aan de Kamerwerkzaam- heden. Piot, Staten van Zuid-Holland, De afdeehngen van de Staten van Zuid- Holland kozen tot lapporteurs voor de be- grooiingen en verband houdende voorstellen de heeren van der Meer, van Nispen, Fock, van Wicheii, tan Houweling en Vegtel, De commissie benoemde tot voorzitter den heer Fock, tot algemeen rapporteur den heer Vegtel. Aan een gastmaal waartoe mr. J. G. Pa- tijn, da Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, gisteren de leden der Provinciale Staten die in 1901 moeten aftreden, ver- eenigde, en waartoe ook uitgenoodigd waren de heeren Tavenraat, griffier eo v. d. Vegt, hoofdingenieur van den Provincialen Water staat, stelde de gastheer een dronk in op de gezondheid van H. M. de Koningin en wees de heer Goekoop, gedeputeerde, in een toast op de goede verstandhouding, bij ver sciiil van inzicht in de Staten en Gedep Staten heerschend. Geneeskundig staatstoezicht. Bij Kon. besluit is met ingang van den In Aug. 1902 wegens opheffing hunner be trekking, met dankbetuiging voor de daarin aan den lande bewezen diensten, eervol ont slag verleend aandr. A. van der Loeff, te Teteringen, als inspecteur voor het geneesk staatstoezicht voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant; dr. Wintgens, .te Maas nicht, ais inspecteur voor liet geneesk. staats toezicht voor Limburg en Oostelijk Noord Brabant; dr. A. E. Post, te Arnhem, als inspecteur voor het geneeskundig staatstoe zicht voor Gelderland en Utrechtdr. W. P Ruysch, te 's-Giavenhage, als inspecteur voo het geneesk. staatstoezicht voor Zuid-Holland dr. J. P. Dozy, te Amsterdam, als inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Noord Hoilar.d dr. Chr. H. Aii Cohen, te Gronin gen, als inspecteur voor het geneesk^staats toezicht voor Friesland en Groningendr. M W. Pijnappel, te Zwolle, als inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Overijsel en Drente. Landweer. Te Zwolle is opgericht een bond van miliciens en oud-miliciens met het doel o, a. do drukkende bepalingen in de militiewet gewijzigd en zoo mogelijk de landweer afge schaft te krygen. Aanvankelijk telt de bond 50 leden. Men wil dus trachten de landweer te doen afschaffen, nog voor zij dienst heeft gedaan. Kiezorslijst Kamer Tan Koophandel. Men schrijft ons Naar wij uit goede bron, vernemen hebben door bemiddeliag der Aigem. Winkeliers Vereeniging 867 winkeliers te Amsterdam zich opgegeven als kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Do belangstelling van den kleinhandel voor de K. v. K., wat betreft de directe vertegen woordiging uit hun midden voor dit lichaam blijkt uit het bovenstaande ernstig bedoeld te zijn. Bij eventueele vacatures zal de groot handel welke tot dusverre de K. v. K. als hun gebied van vertegenwoordiging met uitsluiting van den kleinhandel beschouwde, rekening hebben te houden met deze enorme ver meerdering van kiezers. De bezadigdheid en ernst waarmee liet bestuur der Algemeene Winkeliers Vereeni ging tot heden is opgetreden wettigen het vermoeden, dat deze vermeerdering van kiezers alleen tot doel heeft, gewenschte en gepaste vertegenwoordiging in de K. v. K, kiacht by te zetten. Finantieel Nieuws. Aan de erkende concurrente schuldeischers in het faillissement van wijlen jhr. H. Tindal zal, naar sUnitas" mededeelt, zeven percent over hun vorderingen uitgekeerd kunnen worden. Gemeenteraad Tan Otersckie. Vergadering van Woensdag 2 Juli, des morgens 10 uren. Tegenwoordig zijn 10 leden. Afwezig de Telegram met dankbetui- Algemeeu Kiesrecht. Het Ned. comité voor algemeen kiesrecht heeft, blijkens een verslag in „Het Volk", na uitvoerige discussie de volgende conclu sie genomen Het comité, gehoord de besprekingen naar aanleiding van het schrijven van heb centraal bestuur n „Alg. Ned. Werkliedenverbond", ver trouwt, dat den sprekers, die in de vergade ringen, uitgaande van het ,.Ned. Comité" oor Algemeen Kiesrecht", optreden om het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen ie propageeren, de volle vrijheid gelaten kan worden de noodzakelijkheid van de in voering van dit kiesrecht te argumenteeren op de wijze, zooals zij dit volgens hun begin selen meenen to moeten doen en spreekt verder het vertrouwen uit, dat in aanmerking genomen de samenstelling van het comité, de sprekers zooveel moge lijk zullen trachten de samenwerking te be vorderen. De vertegenwoordigers van het A. N. W, V. verklaarden zich met deze conclusie te kunnen vereenigen, zoodat aan de aanstaan de actie voor het algemeen kiesrecht ook de afdeelingen van het A. N. W. V. zullen deelnemen. Certificaat Tan goed gedrag. De Minister van Oorlog, brengt ter alge meene kennis, dat voortaan, bij het ontslag uil den dienst, het certificaat van goed ge- diag niet meer wordt uitgereikt: lo. aan ïngelijfden bij de mili.ie te land; 2o. aan vrijwillig dienende militairen geen officier zijnde die een rang (graad) bekleeden 3o. aan hen die aan de onder 2o. genoemden zijn gelijkgesteld. In den vervolge kan vermeld certificaat dus worden afgegeven alleen aan soldaten- vrjjwilligers en aan de met dezen gelijk staande vrijwilligers. Goud in Overijsel. Nadat reeds in het najaar van 1901 ge ruchten in de dagbladpers de ronde hadden gedaan, als zou in de provincie Overij-el, in den omtrek van Heilendoorn, goudhoudend zand worden aangetroffen, werd in December 11. door een tot Gedeputeerde Staten van Overijsel gerichte aanvraag om concessie tot het delven naar goud en het exploiteeren van een goudmijn in de gemeente Heilen doorn opnieuw de aandacht op deze zaak gevestigd. Naar aanleiding daarvan werd door den ingenieur en den adjunct-ingenieur der mij nen onder de noodige voorzorgen op 9 Febr, li. een tiental zandmonsters genomen, eens deels op plaatsen, waar de concessieaanvra gers geëxploreerd hadden, anderdeels van het noordelijk talud van den spoorweg Zwolle Heilendoorn—Nij verdai. Deze in verzegelde linnen zakjes geborgen zandmonsters zijn toegezonden aan den hoog leeraar-directeur der Polytechnische School te Delft, met verzoek den hoogleeraar dr. S. Hoogewerff uit te noodigen zich te willen belasten met het onderzoek der monsters, zoo nuodig met bijstand van een der hoog leeraren in de mijnbouwkundige vakken. Onder dankbetuiging van 29 April jl. i3 door dr. S. Hoogeweifi aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ver slag uitgebracht over het onder zijn verant woordelijkheid door de assistenten S. J.Ver- maes (sedert bij Koninklijk besluit van 20 Prlns-Alexanderatlckting. Uit het jaarverslag der Prins Alexander- Stichting voor jeugdige blinden te Bennekom, bleek gisteren ter jaarvergadering, onder leiding van professor M. W. Gunning gehou den, dat in den aanvang van '1901 slechts 4 kinderen in de stichting werden verpleegd. Het bestuur richtte aan 2400 genepsheeren in den lande een circulaire om inlichtingen betreffende hun bekende jeugdige blinden, die wellicht in aanmerking zouden komen in de Stichting opgenomen te worden. Door 1029 doctoren werd geantwoord. En uit die antwoorden bleek, dat er vermoedeigk een 27-tal waren, die aan de zorgen der Stichting konden worden toevertrouwd. Het resultaat der circulaire was, dat het getal verpleegden klom van 4 tot 12. Een der verpleegden verliet de stichting om in het Blinden-Insti- tuut in de Yossiusstraat te 's-Gravenhage te wot den opgenomen. Legaten kwamen niet in en slechts f 100,75 aan giften. De rekening sluit met een batig saldo van f 25,40. Het kapitaal der stichting op het grootboek der N. W. schuld is f 84.937 groot. Het aftredend bestuurslid, de heer J. A. Van Ketel, werd hei kozen. T. E. O. Zondag vergaderden te Utrecht de be sturen der verschillende vereenigingen ter nVereenvoud. van Examens en Onderwys' Vertegenwoordigd waren Arnhem, Amster dam, Rotterdam en Utrecht. In Zaandam was nog geen bestuur gefor meerd. In Groningen en Zwolle wordt de oprichting eener afdeeling voorbereid, terwijl ook de kansen voor de oprichting eener afdeeling 's-Gravenhage niet ongunstig staan. Een concept voor de artikelen Naam, Doel en Middelen der Nederlandsche Vereeniging V. E. 0. werd aangenomen. Een centraal-comité uit de afdeelingen bestaande uit de heeren J. F. Bense van Arnhem, De. E. Bessem, rector van het Christelijk Gymnasium te Utrecht, prof. C, Winkler van Amsterdam, een nader aan te w'yzen gedelegeerde van Zaandam, en Hen riëtte Goudsmit, hoofd eener school te Am sterdam als algemeen secretaris kreeg de opdracht zich in verbinding te stellen met het Centraal Bureau voor sociale adviezen teneinde het aangenomen concept statuten te doen uitwerken. In September zal in een algemeene ver gadering tot definitieve vaststelling der sta tuten eener Nederlandsche Vereeniging ?>V. E. O." worden overgegaan. heer v. d. Moor. Ingekomen zijn ging van H. M. de Koniogiu voor het toe gezonden telegram van gelukwenseh by Haar herstel. Van Gedep. Staten eeDÏge aanmerkingen en aanwijzingen tot verandering der volgende verordeningen Betrekkelijk herhalingsonderwijsbegrafe nisrechten; schoolgeldheffing; aan welke bezwaren overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten werd tegemoet gekomen. Van hetzelfde College, mededeeling dat het salaris van den burgemeester is vastge steld op f1100. Aan de orde kwam vervolgens Voorstel van den heer Van Dam tot invoe ring van Zondagsdienst aan de Lage brug. De heer v. Dam meende dat bij het ge ven van vergunning tot het veraudeien van de brug was verzuimd hierop te letten en stelt nu voor zich tot den Raad der gemeente Rotterdam te wenden met verzoek de in structie in dien zin te wyzigen. De heer Post vraagt waarom dit voor de Lage brug gewenscht is en blijkbaar voor de Hooge brug niet. De heeren v. Vliet, R u h a a k en de Voorzitter bestrijden het voorstel omdat het een kwestie is die slechts Rotterdam betreft. De heer Kar reman verdedigt het voorstel evenals de heer v. Dam ais belij ders der christelijke beginselen die de be vordering van zondagsrust als een der plichten hebben. Met 6 tegen 4 stemmen wordt het voorstel daarop verworpen. Tegen stemden de heeren Post, Kroes, Kooy, Zeeuw, v. Vliet en Ruhaak. Achtereenvolgens werd hierna overeen komstig de voorstellen besloten: tot het verleenen van toestemming aan het fanfare-gezelschap om de overdekte speel plaats der openbare school voor zijn repeti- tiën te gebruiken; tot het toekennen eener jaarlyksche gratificatie aan de verloskundige, mejuffrouw A. Luten. tot afschrijving op plaatselijke belastingen van J. v. Dijkshoorn, P. v. d. Berg, Joh. P. PflevingStelte en H. Hoogerbrugge Lz. Benoemd werd tot lid vau het Alg. ofH. G, Armbestuur het petiodiek aftredend lid de heer Langeveld. Goedgekeurd werd de rekening dierzelfde instelling over 1901, bedragende in ontvangst f3291.46, in uitgaaf f3370.49, sluitende met een nadeelig saldo ad f79.03, ver oorzaakt door het huogere bedrag der be deeling in kleedingstukken en de lagere dan de geraamde ontvangst. De rekening der gemeente over 1901 be dragende in ontvaDgst f21414 391/2, in uit gaaf f 19850.53, batig saldo ad £1563.861/2. wordt ter visie gelegd. De vergadering gaat hierna over in beslo ten zitting, ter bespreking eener reclame van A. Speelman. Na heropening wordt de vergadering ge sloten. geriolit, aan de voorzijde bij een lengte van 10 M. en een hoogte van 3 AM', geheel open, terwijl aan do, zijkanten ramen zijn aangebracht en d'e wanden zijn opgesierd met waaiers en. macquant-bouquetten. D'e diepte is 21 M. en deze ruimte wordt behalve door ©enige gewone tuinstoelen in genomen door een zestal ligstoelen, waar van drie volgens het model te Putten in ge bruik en drie met kussens volgens het mo del dab voor de inrichting te Oranje-Nassau- oord is aangeschaft. Bovendien zijin in doze veranda eonigo klaptafeltjes aangebracht, is er een electri- sc-ho bel en is door welwillende en ervaren banden eon gasleiding gemaakt voor twee gaspitten, wel'ko leiding natuurlijk op bij zondere wijze moest geschieden om niet te verhinderen dat de veranda vrij! naar al'lo windstreken wordt gedraaid. Het is gelukt deze moeilijkheid to overwinnen door de leiding te laten komen uit het midden van den groolen door een rail aangegeven cir kel, waarover de aan de kanten aangebrach te wdolen loopen, temviji een kleinere haan wordt doorloopen d'oor een wiel voor en ach ter do veranda aangebracht. Het nut dab een dergelijke draaibare ve randa heeft, aan te toonen, is voorzeker on- noodig, daar het van zelf spreekt dat men nu niet, omdat de wind niet juist uit deu ge we use heen heek waait, do patiënten in hsn gebouw behoeft t.' houden, zood'at nu de ge legenheid oni te genieten van en te genezen door de gezonde buitenlucht veel grooter is geworden. Zonder- twijfel zal deze grooto verbetering aan het ziekenhuis tal van genezingzoöken- deu ten zegen komen en daardoor het doel van de gevers worden bereikt. in zake het verleenen van subsidie uit de gemeentekas aan particuliere bewaarscholen, wordt gesteld in handen van B, en W. om advies. De Voorzitter deelt daarna nog mede dat een verhoogde uitgave zal noodig zijn voor onderhoud Schiedamschen dyk pi.m. HOOO, lessenaar secretarie - 107, kas en as kraan - 450, bestorting havendam - 115. Na nog enkele mededeelingen van de Voorzitter en eenige vragen van een viertal leden wordt de vergadering gesloten. Gisteren legde de heer J. Biemond zyne betrekk'ng als hoofd der openbare school voor u. 1. o. neer, welke hij gedurende meer dan 40 jaren vervuld heeft. By deze gelegenheid waren de leden van den gemeenteraad ten raadhuize bijeen ge komen, en werd den heer Biemond onder een hartelijke toespraak van den burgemeester een aandenken aangeboden namens de leden van den raad, den secretaris en de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Opgaven van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der maand Juni aan het post kantoor ter post bezorgd, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Mej. Zeeman, Rotterdam. Briefkaarten. C. de Lange, Valkenberg. Buitenland. Mej. A. Hoitsema, Bordignera. A. W. Naill, New-Yersey. Mej. J. Hanlo, Nice. *By de gisteravond gehouden aanneming van leerlingen voor school B (Westnieuw- land) hebben zich 87 leerlingen aangemeld. Bij de Vrijdag door den architect H. G. Hemmes gehouden aanbesteding van een pakhuis met bergplaats aan de Burgemeester de Jonglikade alhier, kwamen 12 biljetten in, waarvan 3 van onwaarde. Ingeschreven werd als \oigt: met voorw. v. tjjdsverl. f44973, -14993, volg. bestek. f15297 -14447, L. A. Tas, alhier, J. P. Wimmers, M. Snel, M. Goosen, Mait. v. d. Windt, Vlaard. A. Maarleveld, n J. Slot, alhier, J. van der Endt Lzn., alhier, L. van Rossen, Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De heer P. Arnken, expert-, scheeps- en werktuigkundige, alhier, is benoemd tot werk tuigkundig ingenieur by de firma N. van Haaren, te Antwerpen en zal zich te Rotter dam vestigen. Hedenmiddag is alhier hetDeensehe oorlogs vaartuig Gröntsund aangekomen. De vice-consul van Denemarken alhier, de heer D. F. W. Prins, heeft zich aan boord begeven. Het Nut. Niettegenstaande de bijzonder opwekking van den secretaris orn de vergadering bij te wonenwas deze gisteravond zeer slecht bezocht. De lezing der notuien alsmede het uitgebrachte verslag van den afgevaardigde ter algemeene vergadering gaven geen aan leiding tot opmerkingen. Verschillende nieuwe leden werden aangenomen. Daarna kwam het groote punt. Het bestuur wenschte op de leesavonden, waarsoor te weinig belangstelling bestaat, te bezuinigen en zag gaarne door de leden goedgekeurd dat het getal leesavonden van 5 op 2 werd terug gebracht. Dr. Vailiant wees er op dat de vele afwezigen toonden voor een dergelyken maat regel onverschillig te zijn. Door de aan wezigen werd daarop het plan goedgekeurd. Vervolgens werd beslist dat ook sommige leesvergaderingen voor niet leden tegen entrée kunnen worden toegankelijk gesteld. Nadat dr, Vailiant nogmaals zyn spijt had te ken nen gegeven dat zoo weinig leden waieu opgekomen, werd de vergadering gesloten. De draaibare veranda van het Ziekenhuis. Gelijk reeds bekend, is, is heb Zidteiiiuiis alhier d'oor welwillende samenwerking vau verschillende inwoners in het bezit, geko men van 'n draaibare veranda. Zijn hij vele Ziekeninrichtingen veranda's gebouwd om de patiënten te kunnen laten genieten van de buitenlucht, tot heden was, naar ons werd medegedeeld, die in Putten do eemge „draaibare" in ons land. Do veranda is eenvoudig, doch netjes in- 'Gisteravond vergaderde in haar lokaal aan den Oosthavenkade, de afdeeling Vlaar- dingen en Vlaardinger-Ambacht van den »Volksbond." De vice-president opende de vergadering en bracht eenige hartelijke woor den van hulde aan den overleden voorzitter C, v. 't Hoff. Vervolgens bracht de secre taris jaarverslag uit, hetwelk in alle op zichten gunstig mag genoemd worden. Ook deed de penningmeester rekening en ver untwoording waarbij bleek dat na aflossing van hypotheek en rentebetaling en uitloting van 5 maanden h i 5 in de rentelooze geld- leening nog een saldo overblijft van f 25. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren ~W. Brouwers en L. M. Muns en in de plaats van de heeren C. v. 't Hoff (over leden) en A. Hoogerwerf, die bedankt had, werden gekozen de heeren S. A. Maarleveld en A. Bagchus. De heer C. A. van Buuren van Ileyst werd wederom herkozen als lid van de commissie van toezicht. Nadat nog 2 leden als afgevaardigden werden benoemd voor de algemeene verga dering te Groningen te houden op 7 Juli a. s. werd de vergadering gesloten. Vergadering op Woensdag 2 Juli 1902, des namiddags te U/z uur. Tegenwoordig zijn 10 leden. Afwezig de heeren v. B. v. Heyst, v. d, Brugge, Figee, v. Gelderen, v. d. Hoeven, Hoogendyk en Kikkert. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder behoort het bericht van den Minister van W., H. en N. dat hy bereid is een toelage te ver strekken in de kosten der havenwerken dezer gemeente. Dit bericht wordt met applaus begroet. Voorts dat de Gemeente tot 1 Sept. 1905 wosdt viijgesteld van de verplichting tot het hebben van een Burgerdagsshool. Deze stukken werden alle voor kennisge ving aangenomen. De rekening van het Burger!. Armbestuur over 1901 wordt goedgekeurd en die van den Schuttersraad benevens de begrooting voor 1903 worden gesteld in handen van de finau- cieele commissie. Benoemingen. Tot havenmeester wordt vervolgens be noemd de heer H. van Teylingen. Tot haven beambte de heer A. W. Baggus. Tot bureau beambte de heer T. A. Boerdam. Tot onderwijzer aan school D. de heer H. de Brujjn te Noordwyk-Binnen. Tot stadsweger-meter C. van Santen en J. H. Schoon. Tot leden van het stembureau in district III ter verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad, tot voorzitter de heer A. W. Schippers, tot leden de heeren D. v. d. Valk en N. T. Habraken, tot plaatsvervangende leden de heeren F. v. d. Tas en J. J. do Groot. Het voorstel van B. en W. op het verzoek van de Vereeniging voor Geref. Schoolonder wijs ono wjjzïgiDg van erfpachtsvoorwaarden en vermindering van erfpachtsprijs, wordt goedgekeurd. De motie van de heeren A. WSchippers c.s. Rotterdam. Leiden. Helder. Rotterdam. Opgaven van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der maand Juni aan het post kantoor ter post bezorgd, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt. Brieven. W. Jonkman, J. Lubbe Jz., G. Jansen, Briefkaarten. Kuijer, A. J. C. Dekker, A. van Kempen, De Parijsche beeldhouwer Oarlès, die 14 dagen te Utrecht doorbracht bij Kruger, is te Parijs teruggekeerd. Kiuger poseerde tweemaal daags een half uur voor hem. Hij kreeg den indruk, dat Kruger vol vertrouwen is op de toekomst van zijn laud en heelemaal niet ontmoedigd. De buste zal pryken met de Presirlentssjerp, met de wnpens van de Trans vaal, zonder ridderorden. Een graveur van de Munt te Utrecht maakt afgietsels. Prof. mr. D, Simons geeft in een openings woord in het ïWeekblnd van het Recht' van heden zyn programma aan als hoofd redacteur van dat blad, als hoedanig hij optreedt. Zijn leuze zal zijn: »Trouw aan de traditie", en zonder weifeling zal hij steeds zijn stem doen hooren, waar naar zijn innige overtuiging onrecht schijnt gepleegd of de waarheid onderdrukt. Men seint aan het »Hbld." uit Batavia uRoyaards droeg hier gisteren, voor een uitverkochte zaal, Shakespeare's 1>Julius Cesar" voor en behaaide een schitterend succes". Verschenen is het proefnummer van het >Zuidhollandsch "Weekblad", gewijd aan de beginselen van het Aigem. Ned. Werklieden verbond. In het voorwoord wordt o,a. gezegd, dat de soc. dem. partij de oorzaak is, dat de vakbeweging nog zoo miniem is als ten onzent, de soc. dem. party, die verklaarde dat het lapmiddelen waren, »Zaken waarin zij nimmer de hand hebben kunnen krijgen zyn bloeiende, doch waar zij zich eenigszins mogelijk konden inwerken, zijn verloren gegaan." Het wordt nu meer dan tijd, dat het be ginsel der hervormende partij meer en meer in woord en geschrift wordt gebracht. Deze taak heeft dit blad aanvaardde beginselen die het Werkliedenverbond voorstaat zullen met kracht en ernst in dit blad worden neergeschreven. Het blad zal eiken Zaterdag verschijnen en wordt te Rotterdam uitgegeven. Het adres van redactie en administratie is by den heer M. Heyboer, Van Alkema.de- plein 17, Rotterdam. Het eerste nummer is verschenen van het officieel orgaan van.de Haagsche Pro-Boer Vereeniging, weekblad gewyd aan de belan gen van Zuid-Afrika. Het verschijnt eiken Donderdag gedurende da Intern, Kunstten toonstelling te Scheveningen. Het eerste nummer is versierd met de portretten van de heeren Kruger en Steyn. Te Leipzig wordt een comité gevormd, om een sNational Denkmal" voor Wagner op te richten.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2