No. 10894. Vrijdag 4 Juli 1902. fis 56*" Jaargang. Kennisgeving. Kennisgeving. Frans Doriiig. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d agelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, Franco per post fl. 1.65. Prjjs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentïën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóóv een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau a Boterfitraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere rege; meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bq abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hier van zqn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kletst» m&mmrtmuMën opgenomen tot den prqs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, Imterc. telefoon Ulo. 123, OPROEPING van 31ILIC1ENS-YEHL0F- GANGERS ter NA-INSPECTIE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Roepen bij deze op de miliciens-verlofganger*, van de lichting 189b CORNELIS VAN DEN HOEK, loteHng dezer gemeente, behootende tot het 4e Regiment Infanterie JOHANNES ANTONIUS DAALMEIJER, loteling dezer gemeente, behootende tot het 4e Regiment Infanterie PHIL1PPUS VAN DEN HEUVEL, loteling dezer gemeente, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Jagers; KRIJN BUSSOHER, plaatsvervanger voor Picler Evenwel, loteling der gemeente Rotterdam, behoorende tol het 3e Regiment Infanterie; van de lichting 1890, THEODORUS FRANCISCUS VAN DER TEEMS, loteling dezer gemeente, beboerende tot het 4e Regiment Infanterie van do lichting 1898 MARIUS HENRICUS VESTER, loteling dezer gemeente, behoorende tot het 4e Regiment Vesting-Artillerie van de lichting 1899, PETRUS MATTHIJS GERARDUS VAN BALDEREN, loteling der gemeente Hof van Delft, behoorende tot het 2e Regiment Veid-Aitillerie van de lichting 1900, FRITZ GRUDELBACH, loteling dezer gemeente, behoorende tot het 3e Regiment Infanterie CORNELIS THEODORUS PETRUS VERHEUL, loteling dezer gemeente, behoorende tot hot 4e Regiment Infanterie, en LUCAS WILLEM MEIJERING, loteling der gemeente Wes-tstellingwerf, behoo rende tot het 5e Regiment Infanterie om op Zaterdag den 26en Juli e kdes voormid- dtigs ten 9 uie, in uniform gekleed en voorzien van alle Kleeding- en Uitrustingstukken, van zak boekje en verlofpas, in het Beursgebouw te ROT TERDAM te vêisc'lijnen, ten einde aldaar door den Heer Milttie-Coinrnissaris m het 'Je district van Zmii-Uoilz'id under te worden onderzocht. Voorts worden zij herinnerd aan de strafbepaling van Alt. 131 der ihlitiewet 1001, dat zij, bij niet verschijning of niet in het bezit zijn van hunne Kleedmg- of Uitrustingstukken, lien met gioot verlof medege geven, in wolkelijken dienst worden geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehou den; zullende de duur van dezen dienst door den Minister van Oorlog worden bepaald. En opdat bovengenoemde personen hieromtrent geen onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt Schiedam, den 3den Juut 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris, WIJTEMA. bestuur, benoemd ingevolge art 16 der wet op de schutterijen, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal houden op Donderdag 17 Juli a sdes namiddags ten 0 ure, in het gebouw de St. Joris Doele aan het Doeleplein alhier, tot het onderzoeken van de al of niet gegrondheid der redenen, die tot vrij stelling of uitsluiting van den dienst der schutterij, door de ingeschreven en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingehjfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek der notn- merverwisselaars; en •lat zij, die niet voor de commissie mochten ver schijnen, gehouden zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, Schiedam, den 3n Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris WIJTEMA. Zitting dor commissie run onderzoek voor do schutterij. BURGEMEESTER BN WETHOUDERS V A N S C II I E D A M, maken bekend, dat de commissie uit het plaatselijk VAN ERNST ECKSTEIN. (Slot.) 9) De Verpleegster, die met zulk een goede, zachte hand hem het hoofd ondersteunde, als hij' te drinken vroeg, .had ook woorden gevonden die zo als heclendei balsem op de -wonden van zijn gemoed' legde. IZij sprak niet veel, maar dat weinige klon'lc zoo oven- tuigend, zoo vertrouwelijk. „'Het zal1 all'es nog wel goed uitkomen," zei za lachend. „U hebt zulke trouwe vrien den. Voorloopig zijt ge nog wel wat zwak Laten we er niet meer ever spreken! Mis schien de volgende week Terwijl de verpleegster mot hem sprak sloot hij', in zoete afmatting verzonken, de oogen en vermeidde zich' in het heerlijke ge voel van te kunnen rusten en voor een poos verlost te zijn van de martelende gejaagd heid, die hem zoo lang achter-een bevangen had. (Hoe heb .gekomen was, dat de kogel' dien hijs zoo vast en zeker op het hart ge richt had, desniettemin zijp doel) gemist had AL.GKIREKSM OVERSIGHT. SCHIEDAM, 3 Juli 19(12. Zuid* Afrika. Wederom is een Blauwboek verschenen over do concentratiekampen, ditmaal met de opgaven van de sterfte in Mei. Deze opgave is samengesteld1 uit de wekelijks geseiude sterfgevallen en is derhalve nog voorloopig. Zij, bedraagt op een zielental van 116,572 (mannen, vrouwen en kinderen) 196 sterfge vallen. Voor April waren de cijfers 116,535 en 264; voor Maart 110,427 en 423. De sterfte neemt dus nog steeds af. Sedert Januari 1901 ziju in de kampen bezweken 15,206 kinderen, on 4841 volwas senen. Een transportschip met 400 Boerengevan- genen aan boord is van St. Helena in Si- monsbaai bijl (Kaapstad aangekomen. De „N. R. Ct." schrijft: Verscheidene Boeven-vrouwen bij Johan nesburg, die hertrouwd waren nadat zij' ge hoord hadden dat haar mans gesneuveld wa ren, hebben moeten vernemen dat dezen nog leven. Zoo zullen er wel meer zijn, elders, Kolonel Lynch is opnieuw in Bowstreet voor geweest. De zaak werd weder voor een week uitgesteld daar nog steeds op getuigen uit Zuid-Afrika wordt gewacht. Te Londen zal een nationaal gedenktce- ken worden opgericht tea- eere van Rhodes. Voor de uitvoering van dit plan heeft zich een commissie gevormd met d'on lord-mayor aan het hoofd. Kitchener zal hij aankomst te Londen aan het Paddingtonstation worden ontvan gen door den prins van Wales, Roberts, on don genoralen staf. Db troepen zullen den weg bezetten van het station tot Pall-Mall, waar hot War-Office is. Daar wordt Kitche ner een lunch aangeboden. Jungingpn, volkomen versloeg en de macht dier Orde voor altijd fnuikte. De Polen zullen die zegepraal nu herden ken bij wijze van protest tegen de rede van Keizer Wilhelm te Marienburg, die daar met middeleeuwsehe woordenkeus, klinkklank voor onzen tijd, de verrnodet niseerde nazaten der Duitsche Otde te wapen riep tegen het Poolsche gevaar. In Pruisisch- en Russisch-Polen zullen de overheden wel zorgen, dat de feestvreugde zoo getemperd mogelijk blijft, maar in Oos- tenr\jksch-Polen, in Galicië, hoopt men dat alle Poolsche overheidspersonen, de stadhou der incluis, aao de feesten zullen deelnemen. De sKöinische" maakt zich woedend over de plannen der Polen, terwijl het toch zeer begrijpelijk is dat dezen aan de pas te Ma rienburg verheerlijkte Duitsche ridders nu een andere bladzijde uit de geschiedenis van de orde te lezen willen geven. Natuurlijk zegt de Duitsche pers weerbjj deze gelegen heid dat de nieuwe anti-Poolsche politiek van Pruisen enkel hel gevolg is van de ma- telooze grootpoolsche propagauda. De Polen brengen daar van hun kant tegen in dat de anti-Poolsche politiek van Pruisen ai dag- teekent uit den tijd van de groote verdeeling. "Van de verbittering der Poolsche kinderen tegen hun Pruische leermeesters biedt het geen gebeurd is in het vlek Juschken (prov. West.Pruisen) weder een teekenend staaltje. Gedurende de les gaf een scholier een zeker sein, waarop de heele klas stokken voorden dag haalde, zich op meester wierp en hem duchtig toetakelde. Henryk Sienkiewicz, de nationaal Poolsche romanschrijver, is door den gemeenteraad van Lemberg lot eerehurger der stad be noemd in dank voor zijn open brief aan barones von Suttnev. Met dien brief gaf hij den stoot tot een gemeenschappelijk optreden der Poolsche nationaliteit in 't belang van zooals hij zich uitdrukte sde Poolsche kinderen, die door de Ptuisen vreeselqk wor den mishandeld." Ben Poolsche herlnnerlngsilag. De Polen zullen den 15<len dezer maand den hüogvtén militairen roem vieteo, dien hun natie ooit verwierf, n l> den veldslag hij Tan- nenberg op den 15den Juli 1410, toen het Pool-ch-Litausche leger onder koning .lagello de troepen der Duitsche Orde, onder aan voering van den grootmeester Ulrich von on hem alleen een. zware wond had toege bracht, dat zou hem later wel' duidelijk wor den; maar nu mocht hij er nog niet over nadenken. Na verloop van vijf dagen verklaarde de dokter dat bet gevaar voorhij was, en nu durfde de verpleegster 'het wagen, zekere voorbereidende inlichtingen te verstrek ken. 'Hij luisterde dankbaar naar baar, zon der haar te laten blijken, wat er in hem omging. D'e laatste ontmoetingen hadden hem stilzwijgend en achterdochtig gemaakt. Op een middag werd de verpleegster plot seling weggeroepen. Dadelijk daarop 'kwa men twee menschen de ziekenkamer binnen, aan wie Frans Döring gedurende den laat- sten tijd' dikwijls genoeg had moeten den ken de man die hem. zoo zelfzuchtig tot een onderwerp voor zijn studiën had go- maakt, en de vrouwengedaante, die destijds op bet terras van liet buis (Parkstraat no. 12 bean gepasseerd was en zijn hart, niettegen staande de vluchtiglioid der ontmoeting met zulk een overweldigende sympathie had vervuld!. „Goddank," a-iep dr. Alkott ontroerd uit „dat 'ge nu eindelijk weder zoover hersteld zijt! Kunt ge mij nu mijn schandelijke on- noozelheid vergeven? Lieve hemel, wie zou zoo iets gedacht hebben? Uw brief was wel is waarduidelijk -genoeg Maar ik mag IK aï 11. Een van do eilanden waaruit de Groote Antillen bestaan, wordt gevormd door de twee staten Haiti en de Dominicaansche Re publiek, waarvan hot eerste alleen door de Windwardstraat van Cuba is gescheiden. In een dezer staten, nl. in de Negei-republiek Haiti is een burgeroorlog woedende, daar meerdere personen tegelijk zich 'geroejjon gevoelen het bestuur in handen te nemen. D'e president der Republiek, Tirosias Sam, die den 15on Mei 1896 gekozen was, had tweestrijd met zichzelf of de 'grondwettelijke bepaling „dat d'e president den 15en Mei van bet zevende jaar van zijn bewind af treedt", beteekcutdat bij, op 15 Mei 1902 of op 15 Mei 1903 moest heengaan. Het was ongeveer dezelfde vraag als de zooveel op zienbarende: of de eeuw op 1 Januari 1900 of op 1 Januari 1901 'bogiut. Verschillende opvattingen 'bleken te be staan' bij' de autoriteiten op Haiti, en dat verschil gaf aanleiding tot strijd, tot burger oorlog, tot gevechten, waarvan wederom ge vangennemingen on terechtstellingen hot ge volg waren. Totdat eindelijk pi-esident Tirosias Sam inzag dat zij'n partij' de zwakste was, en be sloot het eiland te verlaten en zijn trouwe onderdanen in den steek te laten. Doch nauwelijks was president Sam heen gegaan, of de strijd ontbrandde opnieuw en nu voel heftiger. "Want bot was niet langer over een academisch strijdpunt, dat gekib beld werd, maar over de go wichtige vraag wie do opvolger van president Sam wezen zou. Niet minder dan zes personen achtten zich geroepen en aangewezen om het hoog ste gezag op Haiti to aanvaarden. Twee liunnea- betwisten elkander de erfe nis van generaal Sam met meer dan woor den. Het zijn do vi-oegere minister van fi nanciën Antenor Firmin, laatstelijk gezant van Haïti te Parijs, en de vroegere minister president Callistkencs Fouchard. Antenor Firmin bracht met behulp van eenige generaals een legertje op de been, en nam de hoofdstad in bezit, waar bij zieb als president liet uitroepen. Doob bet bleek, dat Callistkencs Fouchard! meer aanhangers onder de bevolking hoeft. Sedert zijn twist mot generaal Sam leefde Fouchard als bal ling to Kingstown op Jamaica; maar hij onderhield voortdurend betrekkingen met ziju vrienden en aanhangers op Haïti. Zoo dra San: gevlucht was, kwam Fouchard, naar Haïti terug en nanr bezit van de noodelijko havenstad, Kaap Haitien. Firmin liet hern d'aar niet met rust. Hij wapende de vloot, en begon Kaap Haïtien te bombardeoren, waarbij, zelfs verzuimd word het bombarde ment aan te kondigen en deal vertegenwoor digers dei- vreemde mogendheden gelegen heid te geven om de stad to verlaten. 'Db strijd tusschen Firmin en Fouchard is nog niet ten volle besleeht. Een landing door Firmin Zondag beproefd, werd door Fouchard afgeslagen. De aanhangers van Firmin begaven zich toen weder aan boord van de regcei-ingsschepen. Do consuls, die gelukkig uit do stad zijn gekomen, waren aan boord van den kruiser Crêtea Pierrot, met generaal Firmin. IIoo dezo strijd nog zal afloopen, is niet to voorzien. Maar de vraag is zeker wel ge wettigd, of de inzet wel waard is, dat er zoo veel bloed' om vergoten wordt. ïSeraeisgde ffiedetlceHngt'» mij zelf toch zeker wel eenigszins rechtvaar digen. Op mijn woord! van eer, ik heb er niet bij nagedacht 1 Als ancn vervuld is van een idee fixe En ik zeide steeds tot mij zelf op zijn hoogst kost het don betrokke nen oen paar uur tijds! Maar deze bravo jonge dame bier, mijn zuster Melitta, beeft me dadelijk een flink standje gegeven. Bes te mijnheer Döring, laat ons goedmaken wat goedgemaakt kan worden. Als ge voel- det wat er in mij, oude stomkop die ik beu nu omgaat, dan zoudt ge mij nu edelmoedig de band toesteken en zeggenHet is 'crgc- ven en vergeten." „Maart Kurt," zeide bet jonge meisje. Frans Döring was vuurrood geworden Hij wist al dat bijl bet aan dr. Alkott ver scliuldigd was, dat men hem naar een koe- gere klasse in bet Af ra-hospitaal' bad over geba-acht, en toch nog bad hot piikkelbare gemoed van den ongelukkige zijji veroi ne ring niet overwonnen, integendeel ziju trot had haar nog dikwijls opgewekt. Hij overschatte de schuld van dr. Alkott en leed onder de 'gedachte, van ondersteund te worden door bom, dien hij' zoozeer haatte Maar nu hij aan het berouw vau Alkott niet langer kon twijfelen, verdween zijn iaat- ste wok, vooral toen mejuffrouw Melitta hem een smeekenden blak toewierp, welspre kender dan duizend woorden. Deze liefelijke derdanen te beschermen en voor te behou den bij de overdracht. Het Amerikaanscliü congres is uiteenge gaan tot December. Goto, de burgerlijke gouverneur van For mosa, is te San Francisco aangekomen en moet daar gezegd hebben dat de Japanscho regecring bereid is met Amerika te onder handelen over den afstand van de Philippij- Hofberichten. Volgens bet „Utr. Dgbl." wordt de Kon. familie 17 dezer op Het Loo terugverwacht. De Prins der Nederlanden zou oorspron kelijk den vorigen Zaterdag op den Schaum- burg gearriveerd zijn; evenwel is de komst van Z. K. H. vertraagdvermoedelijk komt Z. K. H. thans in. den loop dezer week te Balduinstein, Engeland. Heb avondbulletin luidde: Do toestand van den Koning gaat voortdurend goed vooruit. De pijin aau de wond is minder, zoo dat de Koning den dag gemakkelijker door brengt. België. Maandag zal de rechtbank te Leuven uit spa-aak doen in de zaak der April-ongoregeld- heden. Bul gariji Het bericht dat tusschen Rusland en Bul- gai-ije 'n militaire overeenkomst zou zijn go- sloten, wordt uit Sofia tegengesproken. V e r. S t a t en. President Roosevelt hooft een nieuwen stap gedaan in do kanaal-kwestie door aan Knox, den atlorney-genei-al, op to di-agen te onderzoeken, of de eigendomstitel van de Panama-maatschappij deugt. Als het ant- woord bevestigend luidt, zal d'e koop dade lijk gesloten worden. Frankrijk moet ge vraagd bobben, de rechten van al haar on- verschijning bad het verstokte gemoed gc heel overwonnen. En de ovcrwachtc meclc- deeling dat zij niet dr. Alkott's vrouw, maar zijn ongehuwde zuster was, verleende haar in Frans Döring's oogen een geheel eigen aardige bekoorlijkheid. Hij stak daarom den doctor vriendelijk de hand toe on zeid'e schertsend „Goed, laten we er niet meer over pra ten." „Dat is edelmoedig van u!" i-iep dr. Al kott opgewekt uit. „Beste Melitta, je hebt veel anenschenkennis, Eu luister nu 'boe ik mijn misslag wil goedmaken. Ik bob wel is waar geen particulieren secretaris noodig, maar wel een goed bespraakten reiscompag non voor een tochtje naar Tunis en Sicilië, waarheen Melitta en ik in Januari willen vertrekken. Condities alles vrij en vijf hon derd mark 'smaands. Lijikt u dit, maak d'an dat ge spoedig geheel hersteld zijt. Wilt go?" „Als ik het u niet te lastig maak, dan heel gaarne," „Lastig? Integendeel, van 't eex-ste oogen- blik af aan, waart ge mij sympathiek. In dien ik werkelijk een secretaris had noodig gehad Maar laten we er niet oneer over praten. Op reis maken we wel verder plan nen voor uw toekomst. Ik beb veel relaties, niet waar, Melitta?" „Ja zeker." Consuls. Db heer A. P. Fortanier, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden to Buda pest, is iu dio hoedanigheid door de Oosten- rijkscb-Hongaarsche regeering erkend. Onzo oorlogsvloot. De Min. van Marino brengt ter algemeone kennis, dat het verblijf van Hr. Ms. pant- sei-schip (Koningin Regentos in West-Indië met een maand is verlengd en dab dientengevolge heb tijdstip van terug keer van dien bodem in Nederland is vast gesteld op omstreeks 1 Septcanber a.s. Het „ÏIbt. van Antwerpen" geeft het pro gram der feesten ter eere van het bezoek der E v e r t se n. Aankomst 15 JuliOfficieel bezoek aan de burgerlijke en militaire overheden dooi den gezagvoerder van bet schip en zijn offi cieren. Te 6 uur feestmaal' 'bij Hr. Ms. con sul te Antwerpen. Daarna ontvangst in do tentoonstelling van Aardrijkskunde. 16 Juli, te half 1, ontbijt ten stadbuize, aangeboden door het gemeentebestuur aan de Nederiandsche officieren, Hr. Ms. gezant te Brussel en consul-genei-a-al te Antwerpen, do voorname leden van de Nederiandsche ko lonie; na het ontbijt rijtoer rond de haven- instellingen. 's Avonds gala-voorstelling op het Ned. Tooneel. 17 Juli, ontbijt Bij den. Koning op het kasteel van Laken en diner hij den gouver neur der provincie Antwerpen. 18 Juli, bezoek aan de militaire instellin gen en 's avonds diner in hot „Grand Ho tel", aangeboden door luitenant-generaal Ni- nitte, bevelhebber dbr tweede krijgsom- solirijving. Zaterdag 19 Jnl'i, Bezoek aan de groote fa brieken en schcepsbouwinstoliüigen van Ho boken 's avonds groot banket, aangeboden door bet Aai-drij'kskundig Genootschap. Zondag 20 Juli, en volgende dagen zijnde officieren uitgenoodigd op al de feestelijkhe den en banketten, ingericht gedurende het verblijf van den Shah van Perzië te Ant werpen. „Afgesproken dus. Ik hoop dat we met tertijd nog goede vrienden, zullen worden. In den grond' ben ik een eerlijke vent. En nu, ontzie u zelf nog wat en dan tot weer ziens, mijn vriend." „En vergeef mij," voegde Melitta er aan toe, „dat ik zoo brutaal ben medegekomen. Maar onijn broeder stond er op. Hijl was zoo bang voor u „Bang, dat is onzin. Maar ik dacht on der zulke omstandigheden is de tegenwoor digheid van een vrouw soms gewenscht." „Waarde juffrouw, wees overtuigd stamelde Döring. Verder zei bij niets meer. Een laatste vriendelijk woord van den doc tor, een sierlijke Buiging van bet jonge meis je en ze wai-en verdwenen. Toen de deur achter ben gesloten was, bleef Frans Döring-. in gepeins verzonken, voor zich uit stai-en. Het geluk, dat bean nu uit de rozeroodo wolken der toekomst tegen- straalde, overweldigde bom. Dit nooit ge- dackte geluk was saamgeweven met liefde en arbeid. Eeu innerlijke stem, onbedriegelij- ker dan alles wat hij tot dusver nog verno men had, fluisterde hem in dat hij bij ver standig overleg en met een goeden wil be zield, voortaan beide op zijn weg zou vin den.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1