56"* Jaargang. No. 10897. Dinsdag 8 Juli 1902. NA VEERTIG JAREN. JACHT. BUITENLAND. V SCHfEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d sgeljjks, met uitzondering van Zon; en Feestdagen. Prgs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per wetkVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zqn. Bureata i Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wonen zoogenaamde kleis* opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ufo. 1X3. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 23sten Juni J902, no, 42; Gelet op art. ii der wet van den 13>len Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit van de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op xvalcrwild voor dit jaar zuilen worden ge opend op Zaterdag den 9tlcn Augusus aanslaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefe ning der jachtbedrijven, vermeld in ait. 15, lilt. den h, der wet op de jacht en visscherij is geoorloofdwordende levens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van hot Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op en langs het water, mitsgaders op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zniks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provin ciaal blad en in de Ncdcrlandsche Slaalscourant worden geplaatst. VGravenhage, den 27ston Juni 1902. De Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. AliGKHEiSX OVERZICHT. SCHIEDAM, 7 Juli 1902. Zuid- Afrika. Er is een parlementair Witboek uitgege ven behelzende minister Chamberlain's tele gram aan den gouverneur van de Kaapkolo nie sir Walter Hely-Huteilinsoil omtrent liet verzoekschrift tot schorsing van de Kaap- sclie Grondwet. Minister Chamberlain zegt daarin „De schorsing van do grondwet van een kolonie mot een verantwoordelijke regeering is een feit zonder precedent en zou slechts kunnen plaats hebben bij besluit van hot rijks-parlement. Bovendien heeft slechts do minderheid van de leden van het Kaapsehc parlement het Verzoekschrift geteckciid, waartegen alle Kaapsclie Ministers zich v er- zetten. Een indemniteitswet is noodig om te dekken de maatregelen, onder de krijgs wet genomen, alsmede de niet door het Par lement vastgestelde uitgaven ph de Britsohe regeering hoopt dat het Kaapsclie parlement bij de bespreking van deze aangelegenheden zal weten te vermijden de bitterheid van den rassenhaat, erkennende dat verzet te gen gedane zaken tot niets goeds kan leiden. „D!e Britsche regeering gevoelt dat de schorsing van de grondwet zonder de tegen woordige afgevaardigden des volks te raad plegen, zou leiden, tot ontevredenheid en agitatie in stede den rassenhaat te dooveu. 3) E. DEBANS. II. Db zon was verdwenen aan den westelij ken horizont, nadat haar laatste stralen nog een poos het bosoh hadden beschenen, waar- tusschen het dal met de fabriek Montsom- bre gelegen was. Hot sloeg acht uur en do werklieden kwamen naar buiten om huis waarts te gaan. Midden door het dal stroomde een kleine rivier. Een deel van liet water werd boven •afgevoerd om verschillenden machines drijf kracht te verleen en. Op den rechter oever lagen de werkplaatsen en verscheiden© klei ne huisjes, waarin Cabus, de opzichter dei- fabriek en nog eenigo andere onderbazen woonden. Op den linker oever verhief zicli liet heerenhuis, omgeven door een pracht! gen tuin en oen groot park, Een brug ver bond d© beide oevers met elkander. ITet was reeds donker geworden toen een jonge man, met oen slanken, regelmatigen lichaamsbouw, deze brug passeerde, om zich in de schaduw van een ouden kastanjeboom te verbergen, die ongeveer honderd meter van het lieerenhuis af stond. Spoedig daar na werd' een kleine deur aan do achterzijde van het huis geopend en oen vrouwelijke ge daante kwam naar buiten, die haastig en met zachte schreden dezelfde richting in sloeg. „Het is onbillijk te onderstellen dat liet Kaapsclie parlement zou weigeren- de modi- ge maatregelen good te keuren ter bevredi ging van het land. 'Daarom is de Britsche regeering het eens met do Kaapsdie muns ters dat het kolonisclie parlement zoo spoe dig mogelijk bijeengeroepen behoort te wor den. Db Britsohe regeering stelt zicli te ge- recder op dit standpunt, omdat zij verzekerd is dat de ernstige wenseh bestaat om twee dracht en haat, die door den ooriog kunnen zijn ontstaan, weg te nomen." Hieruit blijkt, dat het Engelsche kabi net het niet heeft aangedurfd aan liet par lement de sanctioncering van een dergeiij- kon monsteraclitigen maatregel als .ie schor sing dor grondwt voor de Kaap zou zijn, te vragen. Aldus is to Westminster het voorstel van lord! Milner afgekeurd, en lieefb men den wil van den Kaapschen premier Sir Gordon Sprigg gevolgd', door het besluit te nemen, dat het parlement, dor Kaapkolonie opnieuw zal bijeenkomen, op gevaar af, dat hierin zich een Hollandsche en Boerenge- zind'o meerderheid zal vormen. De mogelijk heid blijft altijd bestaan, dab een zoo weinig nauwgezet staatsman als öliamberlain bet niet zoo nauw niet zijn beloften zal nemen, en de vervulling dier beloften zoo lang mo gelijk zal uitstellen. Een datum toch voor de uitschrijving der verkiezingen voor een nieuw parlement is niet Vastgesteld en het is mogelijk, dat men dit nog maanden lang uiustolt. Aan de nieuwe verkiezingen zullen niet kunnen deelnemen de duizenden rebel len, die zijn veroordeeld tot venlies voor het leven van hun stemrecht, en ook zullen uit gesloten worden diegenen, die men neg van rebellie zal gaan beschuldigen. Maar ook in het geval men niet tob deze maatregelen zyn toevlucht zal nemen, en de zaken zoo geregeld mogelijk afloopen, heeft db Engel sche regeering nog, Ü'oor de weigering om de schorsing d!er grondwet te handhaven, \an twee kwaden liet minste kwaad gekozen. Want .door de grondwet verder te schorsen, wat beteekenen zon de grondwet op te hef fen, zoui zij alle Hollanders en liet liberale gedeelte der Engelsche kolonisten tegen zich in het veld gebracht hebben. En door heb parlement bijeen te laten komen, jaagt zij alle Engelschen tegen zich in het harnas, die uit liaat tegen en vrees voor het Holland sche element d'e opheffing der* grondwet ver langdon. Men ziet dus, dab de moeilijkhe den in ZuM-Afrika voor Engeland véle zijp. Nu do vrede gesloten is, is een niet minder zware taak voor Engeland te vervullen. Het zal in de toekomst nog moeten blijken of 't deze met succes zal kunnen volbrengen. Volgens den correspondent van de „Daily Chronicle" te Johannesburg zou de gewezen staatssecretaris van de 'Zuid-Afrikaansche republiek, Reitz, Afrika hebben verlaten, op weg naar on.i land', om zijn familie te bezoe ken. Liever dan onder Engelsche vlag te le ven, zou hij! volgens dat blad het voornemen De jonge man, die onder den kastanje boom blijkbaar op haar gewacht had, snelde haar verheugd te gomoet, sloot haar verrukt in zijn armen en kuste haar. Sabine Vasselin beantwoordde een enkel oogenblik zijn teederheid, doch maakte zich daarna weder uit zijin armen los en zeide zacht, met een bevende stem „Ik moet je bepaald van avond nog spreken, George. Een groot gevaar bedreigt ons, men wil ons schei den. Mijn i>""" cd er wil me meenemen naar Parijswij en al eerdaags vertrekken. „Weet mevrouw Vasselin dat wij van el kander houden V' vroeg George Eancemont, die de betrekking van opzichter op de fa briek van den heer 'Moutliier bekleedde. „Ze heeft het niet diroct gezegd, maar volgens enkele opmerkingen, die zo gisteren maakte toen we nit St. Etienne terugkwa men, kan ik er niet langer aan twijfelen. Wat zullen we nu beginnen V' vroeg ze, tor- wijl ze met moeite haar tranen inhield. „Moedig Verdragen, wat we niet ontloo- pen kunnen. Vroeger of later moeten we toch op iets dergelijks voorbereid zijjn." „Al wondt zij pogingen aan om ons te scheiden," zeide Sabine vast besloten, „ik blijf je trouw, George, wat ook. geschiede en ik zal nooit een ander toebehooren." „Heb dank voor deze woorden, Sabine," gaf Laneeanont ten antwoord. „'Ze zullen me kracht geveu, alle hinderpalen te overwin nen die ons scheiden. Het is licht te begrij pen dat de trots van je moeder zich verzet nu een gewoon werkman, die alles aan je grootvader te danken heeft, het waagt de oogen op te slaan tob de kleindochter van zulle een rijk, aanzienlijk man. Maar ik Zal mijzelf omhoog werken, ook de heer Mou- hebhen zich met de zijnen in Ned.-Indië op Sumatra te vestigen. Kolonel Duff, die maanden lang censor is geweest, is als zoodanig vervangen door Sir Edward 'Hulse. Duff vertrekt uit Johannes burg om het bevel over do Zwarte Wacht op zich te nemen, Den 17en of den 24en Juli zal' het Brit sche Lagerhuis zch bezighouden met de in terpellatie over de Spioenkop-telegrammen. Voor de behandeling zal minister Brodrick nogmaals een „keuze" uit deze telegrammen openbaar maken. De „Morning Leader" ver wacht dat daarin wederom niet d'e volle waarheid zal worden gegeven. Donderdag zijn te Pretoria en te Johan nesburg de kroningsfeesten gevierd, die we gens de ziekte van den Koning waren uitge steld. Te Pretoria was de dag aan sport ge wijd oni 's avonds was do stad schitterend verlicht. D'e straten waren propvol. Een car naval en een rijwielfeest besloten den dag. Ook Johannesburg was schitterend ver licht en vergastte zich aan een prachtig vuurwerk. Van Colombo is bericht ontvangen, dat dc vorige week tusschen de B oorengevange nen in het Diajatalawakamp eu de Engel sche soldaten gevochten is, zoodat aan weers zijden een twintigtal gewonden vielen. De reden wordt niet genoemd. Te Peniohe is een Britsch diplomatiek agerit aangekomen die zich zal bezighouden met do terugzending van de Boeren naar hun land. Engeland. Het door de drie gencesheeren ondertee- kende bulletin over k Konings toestand luid- d'e gisteravond De vooruitgang van den Koning is in alle opzichten bevredigend'. Hét diner aan de 5 miliioon armen, dooi den Koning tor eerc van do kroningsplech tigheid .heeft Zaterdag toch plaats gehad in meer dan 400 zalen of parken. Voorlezing werd gedaan van een telegram van den secretaris van den Koning, waarbij de Koning en do Koningin hun leedwezen ©r over betuigden dab ziji verhinderd waren hun gasten to zien. Sommige groepen be stonden uit 7 a 11,000 gasten. De Engel sche bladen Vermaken hur lezers met de op somming der kolossale getallen kilo's eet waren. De Shetland-eilanden, die geen telegrafi sche verbinding met het Vcreenigd Konink rijk hebben, hebben heel kalm den 26en de kroning plechtig gevierd. De gouverneur sir Arthur en lady Nicholson traetoerden de kind oren, er werd feest gevierd en algemeen vacantia gehouden. tliicr deelt deze overtuiging en heeft mij be loofd dab hij' mij, daartoe de behulpzame hand wil -bieden. Daarom kunnen we blij ven hopen en dan ïïiji zweeg plotseling, want men hoorde naderende voet-stappen. George Lancemont en Sabine haastten zich, zich te verbergen achter de boomstammen; een gedaante, die ze niet goed 'konden onderscheiden ging lauigs hen heen, zonder hot verliefde paartje op te merken. „Mijn hemel was dat grootvader niet?" fluisterde liet jonge meisje bevend. Zij koken samen den grijsaard na, die nu met onvaste schreden de trappen van het lieerenhuis beklom. Van daar ging hij naar de ruime vestibule, die helder verlicht was, en kwam toen in een klein salon op de eer ste verdieping, waar zijn dochter, mevrouw Vasselin, zich bevond. •Hoestend van opgewondenheid en in do houding van iemandi die meent dat men hem op de hielen zit, deed hij do deur achter zich dicht en bleef toen onbeweeglijk staan, ter wijl zijn trekken de sporen van een ontzet- tonden Schrik droegen. „Om Gods wil, wat is er gebeurd?" vroeg mevrouw Vasselin, eveneens verschrikt op staande van de sofa, waarop zij, gezeten was. „Men .heeft op mij geschoten, Bertha." „Wie, vader, en waar?" „In 't park, onder de boomen aan het water." ,,'Maar wie toch?" vroog movrouw Vasse lin steeds opgewondener. „Hoe kan ik dat welen antwoordde Ber nard Moutkier met een keesche stem. „Het is 'buiten pikdonker. Ik hoorde den kogel dicht 'langs mijn ooren suizen en liep weg. Vrijdagmorgen bracht de post don moe- den pretmakers het slechte nieuws In hot „India Office" 'te Londen heeft Vrijdagavond een receptie plaats gehad ter cere van de voor de kroning overgekomen Indische vorsten. De prins van "Wales was gekomen als vertegenwoordiger des Ko nings. Het gebouw was schitterend versierd met orchideeën, palmen on leliën, met oen keur van tropische gewassen, die een passende om geving vormden voor do Oosterscha pracht der vorsten. Het binnenplein was belegd met kostbare tapijten en overdekt met een hemel, waarop de -Zjiidersterrebeolden wa ren voorgesteld; men waande zich daar in een Oostersch palcis. In zulk een weeldige omgeving bood het rij-ke Engeland zijn hooge gasten een luis terrijk feest. Maar de kosten van dit feest, ongeveer 20,000 tob 30,000 pond sterling, zullen, naar de „Daily News" vertelt, gedra gen worden door de Indische schatkist. „Do skeletten geven het feest," schrijft heb blad verontwaardigd boven een ax-tiikeltje, waarin het aan dc kaak stelt de onwaardi ge schrielheid om een feest te geven aan In dische vorsten op kosten van het hongerlij dend Indische volk. Teneinde een debat in hot Lagerhuis uit te -lokken over het geval van generaal Bul- Ier, heeft sir Edward Grey een amendement voorgesteld om op de begrooting van oorlog den poslsalaris van den minister Brodrick te verlagen. Onder de trade-unions is een beweging gaande om de pogingen van sir Edward te steunen. Het Lagerhuis heeft -in dorde lezing de wet goedgekeurd; die strengere bepalingen omschrijft op den verkoop van geestrijke dranken. @etacn$de Heiiedcellngco. Frankrijk. Er schijnen weer dreigbrieven naar Tur kije gezonden te zijn. Frankrijk zon met een ultimatum gedreigd hebben, als de sultan geen excuses maakt voor zijn ambtenaren die een dag of tien geleden een Franscli schip zijn binnen gedrongen om een vluchte ling te grijpen. Die vluchteling was Ie op- perintendant van d'e politie te Smyrna, wel ke gezegd werd samen te zweren en toen hij gegrepen zou worden maakte dat hij weg kwam. Dudtsohla nd. Bij don Saksischen Landdag is een voor stel ingekomen om de civiele lijst des ko nings te verlioogen ,van 3,052,000 markt tot 3,550,000 en do apanages van de koningin- weduwo van 123,333 tob 210,000, van den kroonpi-ins van. 185,000 tot 300,000 en van prinses Mathilde van 18,500 tot 20,000 mark. De koningin-weduwe is geneigd van Bertlia Vasselin liep naar de deur en riep „Cabus, Noel, gauw! gauw!" Op dit geroep, dat d'oor het keehs huis weerklonk, kwamen twee mannen toege sneld. Do hoofdopzichter Cabus was een wa re Hunnengestalte, terwijl Noel, de kamer dienaar van den fabrikant, reeds oud en ge brekkig was. „Cabus," zeide mevrouw Vasselin in vlie gende haast, „men hoeft daar juist in het park op papa .geschoten. Ga jij en Noél da delijk gewapend uit om den misdadiger op te sporen." „Laat Noel maar hier blijven,", zeide Ca bus. „Ik zal liever Barbazeille meenemen." „Zooals je wilt, maar vlug wat." Do hoofdopzichter holde de brug over naar heb kleine huisje, waarin hij woonde, terwijl' hij met een stentorstem Barbazeille, een anderen arbeider, riep die ook vlak bij do fabriek woonde. Mevrouw Vasselin keek hem na van uit de vestibule. Daarna, ging ze terug naar het salon, zeggende: „Vroeger of later moest zoo iets gebeuren hoe dikwijls heb ik dit al niet gezegd. Dit zijti nu de vruchten van uw nienscklievendlieid. Van 't begin af heb ik al niet begrepen hoe u op de gedachte kondet 'komen, hier een schare bandieten om u heen te verzamelen, in de meening dat u dergelijke menscben op den rechten weg zoudt kunnen terugbrengen." „Dat begrijp jij toch niet, Bertlia," ant woordde de oude man met een klanklooze stem, „maar laat ons niet andermaal kibbe len over dit punt." „Ik word met sehrik bevangen, telkens als ik er aan denk, door welke afschuwelij ke elementen we hier omringd zijn. Deze deze verhooging afstand' te d'ocn tegen een schenking voor éénmaal van 90,000 mark voor het inrichten van een eigen huishou ding., Db Tweede Kamer van bot Groothertog dom Baden heeft heb voorstel van de Grond wet-commissie goedgekeurd om voor de Tweede Kamer in plaats van het bestaands indirect© kiessysteem het directe stolsel in te voeren en do vernieuwing voor de helft van do Kamer te vervangen door een goheele vernieuwing om de vier jaar. Staatsminister Brauer verklaarde, dat do Begeering niet moer onvoorwaardelijk vast hield! aan het indirecte stelsel' en beloofde aan den volgcndbn Landdag een wetsont werp voor t© leggen, dat het directe stelsel invoert on waarmee ook verbonden is een or ganisatie van do Eerste Kamer. Italië. Volgens de Romeinsche „Patria", zal do Koning binnen niet langen tijd, vermoede lijk nog in den loop van dit jaar, 'koning Eduai'd en president Loubet bezoeken. De „Capitalo" zegt dat d© Czaar in de eer ste helft van Oct. het bezoek van den Ko ning zal beantwoorden. Rusland. Do correspondent van de „Daily Express-' te Petersburg gaat voort met bijzonderhe den te seinen over do nieuwe taktiek van den Czaar. Volgens hem heeft do Czaar in den laalsten tij'd v'cl© couranten, zelfs nihi listische, doorgewerkt .en van alles wat liij de moeite waard vond, aanteekening gcliou* den in een dagboek. Veel indruk heeft op hem gemaakt „Het Nieuwe Rusland", een te Leipzig, zonder den naam van don schrij ver, verschenen boek, waarin allerlei her vormingen worden aanbevolen. Do Czaar heeft aan den uitgever den naam van den schrijver gevraagd, omdat hij hem persoon lijk wil raadplegen. Verder laat de Czaar te genwoordig twee vertrouwde jongelieden geen ambtenaren al die brieven en ver zoekschriften die hij eiken dag ontvangt, behandelen, om zoodoende op de hoogte te komen van do nooden van zijn volk. De ambtenaarskliek kan nu die stukken niet meer beantwoorden „uit naam van den Czaar." Nader schrijft do berichtgever dat de ambtenaarswereld alles in bet werk stelt om de ondervraging door -den Czaar van een 200-fcal zijner onderdanen te doen misluk ken. Vele der opgeroepen personen verhoe ren in groote vrees, omdat zij gevoelen, dat als zij' -gaan, wat ook de uitkomst van hot besluit van den Koizer zij, do ambtenaren tijd eu gelegenheid genoeg hebben zich te wreken. Do politie heet in 't geheim beraamde be- zookon te brengen aan de woningen der „verdachten", die naar St. Petersburg ont boden zijn. Zij zoekt naar compromittecren- mensehen zijn eenvoudig tot alles in staat maar u wilt of kimt dat niet inzien. Bij mij staat het vast, dat het een dezer uitlanders is, Zarap, Sampi en consorten, die op u ge schoten heeft." „Je wcot, niet waar, wat hun gisteren is medegedeeld V' „Het heeft lang genoeg goduurd vóór dat u daartoe overgingt. Wees nu zoo verstan dig en zie den heelon ontslagen sohelmen- boel kwijt te raken. Er kan nooit iets goeds uit voortkomen door die lui hier te verza melen. Laat liever brave, nette lieden bet loon verdienen dat bun toekomt." „Misscbicn vatte ik de zaken t© optimis tisch op, toen ik ontslagen misdadigers aan 't werk zette om hen voor dieper zinken te bewaren en het goede in heil aan te kwee- ken, maar zeker overdrijf jij ook met ja aan liaat grenzende minachting voor die onge lukkige stumpers." „Weldoen is mooi, maar er zijn genoeg an dere manieren om aan uw meuschlievend- hoid te voldoen. Maar de gedachte waaraan u voedsel gaaft en die u noopte deze fa briek op te richten, was van 't begin af ver keerd." Moutkier antwoordde niet en or heersch- te een keele poos een doodscke stilte in het salon, totdat Noel kwam zeggen dat Cabus en Barbazeille terug waren van bun onder zoekingstocht. De oude heer beval dat zij hem zélf ver slag moesten komen uitbrengen. Juffrouw Sabine kwam te gelijk met hen binnen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1