56*'e Jaargang. Zaterdag 12 Juli 1902. No. 10901. NA VEERTIG JAREN. W Afsluiting Kocmarktbrug. BUITENLAND. EDAMSC Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, Franco per post 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën /oor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauKoterstraat 68. COURANT. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel, Groote letters naar de plaats die zg innemen. Advertentiën hg abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Minima mdmori&mHës» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere, telefoon Mo. 133. en ft, )C. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter algemeens kennis dat van Maandag IA Juli a.M., des morgens uur, de KOEfflMLItKTBI&VG gedurende 8 dagen voor rijtuigen en voetgangers gesloten zal zyn en dat, gedurende den tijd van sluiting, daar ter plaatse met een pont het vei keer van voetgangers zal worden onderhouden. Schiedam, 11 Juli 1902. '.Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, VV LITEM A. AïidJEMEKK OVEBHTCBLT. SCHIEDAM, 11 Juli 1902. Zuid.Jlfrlka. De geloofwaardigheid van de berichten over Zuid-Afrika van Eogelsche zijde komt weer eens duidelijk uit door een schrijven aan de sTemps". Het is een brief van haar Durban- schen correspondent, vlak na het sluiten van den vrede geschreven. Ziehier, schrijft de correspondent, wat er in de concentratiekampen gebeurd is, vlak bij Durban. Toen de vredesonderhandelaar Schalk Burgerad-interim president van Transvaal, met eigen mond kwam aankon digen aan zijn medeburgers, dat de vijande lijkheden waren geëindigd, was de ontvangst, die hem daar bereid werd, heel anders, dan zooals die door de bladen is medegedeeld. De lezing dezer laatste, door den censor ge dicteerd, doet ons gelooven, dat er onmid dellijk vrede weid gesloten, zonder eenige bijgedachte, van welke zijde ook. Ik weet natuurlijk niet hoe het in andere kampen is geweest, maar ik zelf kan u de stellige zekerheid geven omtrent hetgeen in het kamp te Meribank is gebeurd, waar de bewoners de werkelijkheid eerst wilden ge looven, toen hun verantwoordelijke chef hun die mededeelde. In plaats van de geestdrift, die men ons heeft beschreven, van de gi'enzerilooze vreugde, van de tranen van voldoening over het ge beurde, bij al deze ongelukkigen, heerschte er een wreede ontnuchtering, een algemeene droefheid by de gedachte, dat al hunne offers voor niets waren geweest, voor het oogenblik althans. De tranen, die gestort werden, kwa men wellicht ten deole voort uit blijdschap, dat aan de gevangenschap een einde zou komen, maar zij welden ook op uil wanhoop by de gedachte, dat hua vrij land, dat zij hadden ontgonnen met zooveel opofleringen, een deel zou worden van het domein der Ro.dneks, die zij altijd zullen vervloeken, - -»ng een hunner zal leven. J.o toen Schalk Buiger de vredesvoorwaar- en ken ton. E. DEBARS. 1) Ongeveer een lialf uur daarna werd' hij andermaal door eon haastig ldoppeu op do kamerdeur gestoord. Thans was 't de horfd- opzichter Cabus dia binnenkwam. Mou thier stak den brief, dien liiji nog altijd in de hand hield, haastig in den zak, juist alsof men hem op iets verbodens betrapte. Daar na vroeg hiji ongodkldig „Wat heb je nu weer?" „Daar straks kwam do wachtmeester der gendarmen met nog twee bereden, manschap pen uit Rouaan hierheen," zeido de Hun, wiens gelaat thans nog rood er was dan ge- woolijik. Hij heeft een beval tot gevangenne ming van 'Matthias Zarap bij zich." „Wat wordt hom. ten laste gelegd?" vroeg Moutlrier, wien dit bericht zeer pijnlijk scheen to treffen. „Dat hij eotr armen idioot, dien men „de Krielkip" noemde, in liet boseh vermoord heeft. Men vond jem van morgen vroeg. Hij haalde slechts zoor zwak meer adem en vud overgebracht naar liet ziekenhuis te Rouaan hij is da gr gestorven, zonder meer tob be wustzijn. te komen." „En Zarap?" „Hij1 ontkent hardnekkig, maar er rust zware verdenking op hem. Eergisteravond hoeft hijl in „D'e Roode Haan" twist gehad met den verslagene, toen. deze hem aanmaan de om -een franc terug te goven, dion hij hem geleend had en daarop heeft Zarap hem de den had voorgelezen, bereikte de verontwaar diging baar toppunt. De arme vrouwen liepen schreeuwend te hoop en voorzagen zich van stokken, die zij wierpen naar het hoofd van den waarnemenden president, hem beschul digende, dat hg hen had verkocht aan Enge land. Slechts met behulp der politie gelukte het Schalk Burger in vrijheid te brengen naar men mij verzekert werd hij intussehen door een der stokken aan het hoofd gewond. Voor den Vrijstaat zal binnenkort, naar het heet sten einde vele noodzakelijke verbete- teringen voor te bereiden", een som van acht millioen pond sterling worden geleend, welke als volgt wordt verdeeld 2,200,000 voor spoorweguitbreiding, 1,800,000 tot afbetaling aan spoorwegschuld aan de Kaapkolonie, een millioen voor schadevergoeding aan Kaapsche kolonisten voor den eersten inval in de ko- lonie, anderhalf millioen voor terugkeerende Boerengezinnen en anderhalf millioen voor kolonisatie. Met het werk der repatriatie is belast een commissie uit de burgers, bestaande uit de heeren Fiaser, Brignaut, Sty'es, Cannel en Robeitson. De commissieleden ontvangen een pond sterling toelage per dag en zijn ten volle verantwoordelijk voor hun arbeid. Dr. Jurriannse is met de K r o u p r i n z naar Nederland vertrokken. Minister Brodrick heeft bepaald dat de censuur op brieven en telegrammen, tussehen particulieren, van of Daar Zuid-Afrika opge heven is. Alleen de censuur op perstelegram men blijft gehandhaafd tot nader order. De Raad van Southampton is niet de eenige, waar protesten werden geboord tegen de wijze, waarop de oorlog is gevoerd. In de vergadering van den sCounty Council" of provincialen raad van Londen bestreed lord Russell het voorstel om Kitchener geluk- wenschen aan te bieden, op grond, dat hjj nooit kon vergeten en nooit vergeven, dat Kitchener den dapperen Boerenkommandant Scheepers had laten vermoorden. Reuter seint uit Bloemfontein, dab in de afgeloopon maand meer dan 900 vrouwen en kinderen die in liet veld leefden, vrijwillig naar do concentratie-kampen toe zijin ge komen. „De gevallen van dronkenschap, de dief stallen met geweldpleging, de nachtelijke- aanvallen, nomen to Johannesburg zeer sterk too. Do pers dringt er op aan, d'at de autoriteiten den verkoop van alcoholische dranken zullen beperken. De monigto Engölsche avonturiers, gelokt door do goudmijnen, doet nu reeds do wan orde en de misd'aad lieerschen in liet land, dab met bloed! doorweekt is om den Uiitlan- der „de vrijheid te verzekeren cn do rechten, verschuldigd aan elk Engolsch burger." D'c D'uitsche consul te Colombo (Ceylon) heeft, overeenkomstig een opdracht van het Duitsche ministerie van Buitcnlandsctho Za- kou, van de Eugclscho autoriteiten 55 Duit- selie krijgsgevangenen overgenomen, die op het naar Duitsekland vertrekkende stoom- schiji Oldenburg zijn ingescheept. Met liet stoomschip Sultan werden op hun verzoek zeven and'erc Duitsclie gevange nen naar Duitsch Oost-Afrika gebracht. Per ss. Koning zij'n Dinsdag to Mar seille zes Fransclien en drie Belgen aangeko men, die in do B oorengel edereu hadden mee gestreden en met den vrede uit hun. gevan genschap door do Engelschen ontslagen wa ren. Onder do Pranschon komt een kapitein Oliapollo en oen soldaat Abadio voor, wier avonturen da vermelding waard zijn. Beiden werden bij Winburg gevangen ge nomen, toon zij) met een tiental anderen op verkenning uit waren, en door de Engelschen naar hot kamp van Pietormaritzburg ge bracht. D'aar waren ziji gotuigon van een daad van wreedheid! van Engelscho soldaten, die een vrouw schandelijk mishandelden do twee Fransclien kozen partij voor de Boe renvrouw en sloegen een dor Engelsohen sol daten halfdood. Zij1 wisten dat de doodstraf hen wachtte en dus trachtten zij to ontsnap pen wat gelukte. Met voel moeite konden zij zich weer bij een commando voegen, doch bij Harrysmith werden zijl andermaal ge vangen genomen. Zij konden echter hun identiteit verborgen houden. deur uitgegooid. Toen men den Krielkip in het bosch vond, lag ei" een geopend mes naast hein, clat blijkbaar Zarap toebehoort." „Heeft deze hem daarmede verwond 1" „Neen, do ongelukkige schijnt gestotven te zijn ten gevolge van een slag tegen do slaap van zijii hoofd. Het mes zou do Kriel kip in betaling hebben aangenomen, voor den geleenden frankna. dien tijd heeft hij hem niet meer gezien. Van morgen is hij oen urn- te laat op 't werk gekomen, en juist in dien tijkl moet de misdaad in het hosch gebeurd zijn. B'aarenboven kan Zarap niet bewijzen waar lriji toen geweest is. Hij boweertdat hij oen. eindje is wezen wandelen." ,,'b Is ellendig," mompelde Mouthier. Zorg er voor, Calbus, dab de gendarmen hun plicht kunnen ten uitvoer brengen, maar tevons dat man mijl met rust laat. Ja hebt volmacht van mij, om mij zoo noodig te ver vangen. Zog maar dat ik ziek ben, ik gevoel me ook werkelijk niet in orde." „Ik zal er wel' voor zorgen," mijnbeer Mouthier," antwoordde do koofdopzichter maar hij kon niet nalaten er tevens aan toe te voegen. „TJ ziet dus alweer dat men niets dan verdriet en last hoeft van die uitlanders. Het is ecu ware zegen dat wij' die lui geluk kig kwijt raken." De eigenaar der fabriek gaf, hem ongedul dig een wenk met de hand, waarna Cabus weer naar de fabriek terugkeerde. Hier had de bekendmaking van 'Zaraps inhechtenisne ming groot© opgewondenheid' veroorzaakt. De overige uitlanders koesterden argwaan dat men nu met bon eveneens korte metten zou maken, en men van plan was [hen dooi de politie over de grenzen te laten brengen. Engeland. Dc ziekte van den Honing cn nog wat. Hardnekkiger worden steeds de berichten in de Engelscbo bladen over liet pl'an, om de kroning reeds half Augustus te doen plaats hebben. -Zelfs de „Westm. Gazette", die dat verloden week onmogelijk achtte, begint nu mee te d'oeu in het koor, d!at van de kroning in Augustus zingt. En hoow'ol lord Knollys, des konings par ticuliere secretaris, verklaart dab er nog niets omtrent de kroning is vastgesteld, zegt de „Westminster" „Op gezaghebbend© gronden kunnen wij mededoelen, dat een offiei'ecle aankondiging van Zr. Ms. wenschcn en bedoelingen be treffende de kroning morgen zal worden be kend gemaakt; en algemeen is men over tuigd, dat dc plechtigheid in het begin van Augustus zal plaats hebben." De gedachte aan do kronig schijnt den Koning zoo geheel' en al bezig te houden, dat de gcaieeshceren thans den wensch koes teren de 'kroning zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, opdat de Koning einde lijk eens rustig worden zal. En daar liet waarschijnlijk is, dat de Koning nog niet zal kunnen staan of lijden, heeft men naar een precedent gezocht, om hem in een draag stoel of rolstoel naar do Westminster Abdy te kunnen brengen. Dat precedent heeft men gevonden in de geschiedenis van konin gin Anna, die wegens een jichtaanval' op den kroniugsdag niet kon loopen, en zich toen ook in oen draagstoel van Buckingham naar Westminster liet brengen, en in den draagstoel gekroond geworden is. De ccro- moniën hij de kroning zullen dan natuurlijk tot liet all'ernoodigste worden, teruggebracht. Do buitengewone missie der regeering van dc Verccnigdo Staten hoeft last ontvangen om ni'ob naar Washington terug ta keorou, maar te Londen te blijven tot na de kro ning. Ook dit wordt opgevat als ecu bewijs, d'at do kroning spoedig zal plaats hebben. Dit wijst voorzeker ook wel' op geloofwaar digheid' dor be-tere- -berichten, maar waarom toch heeft de Koning zulk een bijzondere haast met zijn kroning 'Hiertoe kan toch geen andere reden be staan dan de vrees dat het anders in het ge heel niet gebeurt, want d'o financieele gevol gen van liet uitstellen der plechtigheid zijn op eenige reis- en verblijfkosten na toch niet meer te herstellen en zullen vermoede lijk niet veel zwaai-den wezen of de kroning in Augustus of Januari plaats heeft. Een ander bericht, dat tor geruststelling dient, is dat de Koning aan boord van zij'n jac'lit zal gaan om tc herstallen. Dit nieuw tje wordt terstond! geïllustreerd door een nieuw plan van den Duitschen Keizer, welk plan der wereld' verkondigd wordt door do „Birmingham Post". Dit blad weet mede to dce-len, dat keizer Wilhohn liet voornemen koestert, om persoonlijk een bezoek aan zijn geliefden oom EdHvard te- brengen, met het doel' liem geluk te wcnschcn, dat Zijne Ma jesteit zijn zware beproeving is te boven ge komen, cn op gelukkige wijze van zijn krankheid is .herrezen. Db Keizer zou niet juist naar Londen behoeven te gaan, maar met zij'n jacht 'Koning Edward ergens op zee ontmoeten. Do „Times" beweert d'a+ in politieke krin gen gezegd wordt dat de kroning den 9cn Augustus doorgaat. Barnum, van Barnum cn Baily, schijnt te denken dat d'o meaischen heb interessant zou den vinden de operatie die de Koning heeft ondergaan, in de kinematograaf te zien. Al hechten wij1 niet veel geloof aan onderstaand verhaal' daaromtrent, hot is toch eigenaar dig genoog om het med'e te deolen Een heer, zoo zegt men in Londen, 'liet zich aan .liet Buckingham Palace aandienen en vroeg heel beloofd of lrij| do operatie, die do Koning zou ondergaan, mocht Hnc- malografeeren. De goneeshcereu waren ver bluft en dachten dat ze met een halven gek to doen. had'den. Toen ziji echter zagen, dat d'o mau niet gevaarlijk was en gewaar wer den, dat hij door een zeer hoog personage van het Vareonigd' Koninkrijk was aanbe volen, -gaven ze zich d'e moeite hom te doen opmerken, vooreerst, dat liiji te laat kwam, en in de tweede plaats, dat zulk een toestem ming nooit zou kunnen gegeven worden. „Dat weet ik wel," antwoordde de circus man kaïl'm, „maar ik -heb die bezwaren voor zien. Daar hot echter niet noodig is, dat het Zij werden daardoor zeer opgewonden en namen voortdurend een houding aan alsof zij den arrestant met geweld aan de politie wilden ontrukken, maai- deze namen liun revolvers in do hand) en bedwongen daar door een openlijken opstand. Zij namen Zarap, geboeid mede naar de plaats, waar hun paarden zoo lang worden vastgehouden, door oenig© arbeiders. Zarap gedroeg zich als een razende; dan betuigde hij zijn. onschuld in een moeilijk verstaanbare taal en dan weer vloekte en schold. bij. De gendarmen deden een touw om zijn handboeien om hem zoodoende met geweld mee te nemen, aan hun zadels en ste gen toen op. Do gevangene moest te voet, tussehen 'hen in loopen, tot aan do gevange nis to Rouaan vanwaar men hem dan naar St. Etieune zou overbrengen. Op dit oogenblik baande George Lanco- mont zidh een weg tussehen de arbe-idors door, die in een kring om dit tafercel ge schaard stonden. Van den andoren kant kwamen tegelijker tijd over de brug, mevrouw Yasselin en haar dochter, dio terug keerden van een wande ling en wildon zien wat daar plaats greep Do jonge man was doodsbleek maar ver klaarde op vasten, kalmcn toon aan den wachtmeester terwijl zij allen met gespan nen aandaolit stonden te luisteren ,,U ver keert m een dwaling, mijnheer de wacht meester, Zarap heeft den idioot niet ver moord hij is geheel onschuldig. Daarenbo ven betreft liet hier moord nooh doodslag maar alleen een daad van zelfverdediging in verband met een ongelukkig toeval," en hij deelde, in korte bewoordingen de toodiacht der zaak mede. Cabus, dio zijn doekte*, v ke aan do hevigste aandoening ten prooi was, vergezelde, was er intussehen ook bij gekomen. „"Welk een dwaasheid,zeido hij. „om weg te loopen. Waarom bleef je niet bij den ongelukkige ou zeidc togen do men scbeu die spoedig daarna daar langs kwa men, wat er gebeurd was." „Juffrouw Johanna wilde dat niet heb ben," zei George zich verontschuldigend. Do hoofdopzehter schudde1 misnoegd het hoofd, maar haastte zicli niettemin, den wachtmeester de best© inlichtingen omtrent Lancemont to verstrekken en ca- bij to voe gen dat liij ton stelligste overtuigd was van do waarheid van hetgeen Johanna cn Lan cemonb hadden gezegd. De wachtmeester trok de schouders op en zeido tegen George-„Ik geloof dat ik mij gerechtigd 'kan rekenen om Zarap weer op vrije voeten tc stellen. Doet hem de band- boeien weder af," beval hij zijn manschap* pon. „Daarentegen moot ik u echter voor den rechter van instructie brengen. Ik ma u niet ontveinzen, dat u, door uw dwaze han delwijze, in oen moeilijk parket geraakt bent." Sabine Vassal in die met stomme deelne ming geluisterd.' had, uitte een angstkreet. Ilaar moeder nam haar haastig bij den arm cn voegde haar fluisterend toe „Wil je soms je liefde voor een moorde naar aan de beele wereld 'bekend maken?" Nadat Zarap, die door zijn vriondon zege pralend begroet werd, weder op vrije voe ten gelaten was, gaf de wachtmeester Geor ge Lancemont 'te kennen dat hij, mede moest gaan. Na de inlichtingen die de .hoofdopzich ter hem gegeven had, besloot hij echter den mm wen arrestant niet te boeien. Hij zeide aangezicht van den Koning gedurende do operatie gezien wordt, zullen we elkaar in het hospitaal ontmoeten en gijl zult m ij opereeron (sic). Onderbussdien zullen mijn. bedienden liet fotografisch toestel! la ten werken. Ik ben ongeveer zoo dik als Z. M. en bovendien geloof ik, dat ik ook de1- zelfde ziokto heb als do Koning. Alls gij niets leunt vinden, zult gijl evengoed uw honora rium opstrijken." D'o goiieesheeren bobben 't voorstel niet aangenomen. Is bet verhaal juist, dan is zeker de ijver waarmede do .heer Barnum werkt om het pu bliek iets nieuws te laten, zien, prijzens« waardig. Doch er is een ander tafereel', dat misschien nog wel zooveel' handgeklap van liet publiek zal inoogsten. Laat do beer Bar num eens in een cap gaan zitten, voorstel lende den minister van koloniën, en uit de cap geworpen worden. „Chamberlain in zijn ougcëcwonaarde salto-mortal© van uit zijn cap." I Dteze artist is er misschien vrij leelijk afgekomen. Wel' is hij weer naar huis en is zijn hoofdwond zoor good, doch do algemee- no toestand! is niet zoo dat hijl deze week weder zijn gowone cn in d'eze tijden zeor drnkko werkzaamheden zal' kunnen hervat ten. Do secretaris van het departement van koloniën .heeft derhalve laten afzeggen de uitnoodiging aan Chamberlain, om het ban ket der 'koloniale premiers in Guild1 Hall te presideeron, 'terwijl ook do koloniale confe renties deze week geen voortgang zullen bob ben. D'e „Daily Mail" verzekert dat deze con ferentie- do volgende week hervat wordt. De genceshcoren zouden Ohambcrlain echter aangeraden hebben, veertien dagen verlof te nemen. Hoe deze twee zinnetjes anders te begrij pen dan dat de minister van koloniën, die tijdens don oorlog zich mot allés bemoeide, nu do vergaderingen diio zijn departement betreffen, zelfs niet zal kunnen bijwonen? Nog een ander merkwaardig figuur zal in die vergad'ering gemist worden, D'e Kaap sche minister-president sir Gordon Sprigg vertrekt Zaterdag uit Louden naar Kaap stad, om bij, do opening van liet Kaapsche parlement tegenwoordig te kunnen zij'n. Fuller, de consul voor do Kaapkolonie te Londen, zal' hom vervangen in dc vergade ringen der koloniale premiers. liet is een geruststelling dat Sprigg in de Kaap zal zijn bij do opening van heb par lement en da beraamde mdtiepl'annon kan trachten te ontzenuwen. Want dab men. ziob nog niet geheel bij Chamberlain's wil in Zuid-Afrika neerlegt, blijkt ook wel hieruit dat de Johannesburgsclie bladon. de „Star" en de „Loader", beide in afkeurenden zin ovor het besluit van de Engdsche regoering, om do Kaapsche gronwet niet te schorsen, sellrijyon. tegen Lancemont, om hem te troosten„Als juffrouw Cabus haar decliargeeronde verkla ring voor den rechter vau instructie her haalt en de gencesheeren na do lijkschou wing bevestigen wat u gezogcl hebt, zal' men u wol weer op vrije voeten stellen. Maar voorloopig zal men u wel in voorarrest hou den. Gaat u nu mede?" Johanna Cabus had gedurende al dien tijd bedroefd geweend. Zij deed zich zolf do bitterste verwijten, dat zij George Lance mont liad.' overgehaald om zoo te handalen en daardoor oorzaak was van zijn gevangen neming. Op liet oogenblik waarop George Lancemont mot do gendarmen de plaats af ging, uitte ze een doordringende kreet en viel bewusteloos neder. Haar vader hief liaar ontsteld en ontdaan op en droeg haar met de hulp van Barbazcille, die haastig kwam toeloopen, naar zijn woning. Onder de arbeiders hoorde men fluiste ren „Kijk nu tocli eens, Johanna is ook «al verliefd op hem. Wat is hij, toch een geluks vogel." Evengoed als mevrouw Yasselin had ook Sabine deze woorden opgevangen. Blozend van schaamte sloeg ziji haar oogen naar den grond, terwijl zo naast haar moeder vlug op het huis aanliep. 'Plotseling echter kwam 't in liaar op, of de zooeveu gesproken woorden, ten slotte niet enkel ellendige laster en dwa ze- praat zouden wezen. Zou het mogelijk kunnen 'wezen Beminde Johanna George en had' zij hot recht om te veronderstellen dat deze liefde wederkeerig was? In haar trotsck jong hart werd' plotseling een hevige jaloezie opgewekt, die haar met diepe smart vervulde. {Wordt vervolgd,) JOf.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1