56*" Jaargang. Woensdag 16 Juli 1902. No. 10904. NA VEERTIG JAREN. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 jj k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Prijs der Adverten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zq innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hier van rijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worcen zoogenaamde «dearlMflën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ufo. 133. ALtïKWBKM OVERZICHT. SCHIEDAM, 15 Juli 1902. Zuld-Afrl ka. Langzamerhand komen cr meer bewijzen voor de beschuldigingen tegen Engeland als oneerlijk strijder. Een Australische journalist, Abbotti, die als korporaal m de gelederen van hot 1ste regiment der Australian Horses gestreden heeft, heeft zijn indrukken over den veld tocht uitgegeven. Hij geeft een breedvoeri ge beschrijving, hoe men ilien, reeds na hun aankomst in Afrika, aangezet had tot een oorlog zonder pardon tegen, de Boeren. „Breng ons de scalp van Kruger 1" riep de menigte in do straten hun bij do ontsche ping toe. „Let niet op de parlementaire vlaggen!" Men schilderde ons de Boeren af als var kens, als oen natie van schurken en schel men. Don eersten keer dat vrij' een troep ge vangen namen, wilde geen onzer gelooven, dat het Boeren waren. Hoe in die kalme ge zichten, in. die levendige en. intelligente oogeu de beestachtige gezichten te zien, die do Engelscho bladen ons toonden En de Australische ex-cavalerist vertelt hoe zijn kameraden en hij langzamerhand de Boeren zijn gaan achten. Hij eindigt met te verklaren, dat do oorlog slechts gediend kan hebben om den haat van het Boerenras tegen al wat Engelsch is, nog dieper te ma ken. Heb bestuur van do mijnen in Johannes burg lieofb doen weten dat de moeit© om in- landscho werkkrachten to verkrijgen, niets abnormaals is. Inlanders komen van de oos telijke kust, en hun aantal zal toenemen, nu zij Weten dat door liet beëindigen van don oorlog hun reis geen gevaar aanbiedt. Een <1000-tal Basuto's van heb noorden, die zes maanden lang aan den Band werkten, zijn naar hun land teruggekeerd, om te oog sten. Het is een verschijnsel dat jaarlijks terugkeert, en waarover men zich dus in 't geheel niet behoeft te verontrusten. De Duitsclio Lloyd-boot Bol and hooft op Bermuda behalve 13 Duitsche ook 5 Oos- tenrijiksclie krijgsgevangenen aangehaald en mee naar Bremen genomen. Een door de „N. It. Ct." ontvangen tele gram meldt: De „P.-Maritaburgsche Times" bevat het verslag van een gesprek met Botha. Deze sprak opnieuw zijn overtuiging uit, dat de verzoening in Zuid-Afrika spoedig een feit zal zijn, mits de Engelsclien iedereen rccht- E. DEBANS. 10) George Lancemont was, lievig ontroerd, ook do 'kamer ingegaan om te vragen of hij liem met het een of ander kon helpen, maar toen Sabine hem zag, schitterde er een straal van misnoegen in haar oogen en zij keeido zich, met een blik van diepe minach ting om, wat George als een bittere genade slag trof. Hij' kon onmogelijk vermoeden dat het jonge meisje liem tot ontrouw in staat achtte, maar dacht alleen dat hij, door zijn gevangenneming dusdanig in Sabine's oogen was geschandvlekt, dat zijl voortaan geen. ge meenschap meer met liem. wilde hebben. Diep bedroefd en ontsteld verliet hij liet hoerenhuis en ging terug naar Cabus en den wachtmeester, die nog altijd bezig waren met heb boeien en wegbrengen der gevange nen. Men kon wegens het vergevorderde uur er echter niet meer aan denken om ze dien dag nog te bransporteeren, maar moest dat tot den volgenden morgen uitstellen. Toen eindelijk de zoo smartelijk voibeide doktor Brunier, die al sedert jaren de lijf arts der familie was, aankwam, bracht men hem onmiddellijk hij het bed van den oudi.n lieer. Hij zag bij! het eerste onderzoek al da delijk in d'at d'o wond levensgevaarlijk was. Do long was gedeeltelijk doorboord, zoodat cr ieder oogenblik een inwendige verbloe ding kon plaats hebben, die den d'ooA ten gevolge moest hebben. Intusschen was Moutliier echter wtder tot bewustzijn gekomen. Terwijl zijd dochter met den geneesheer sprak, zag hij beiden vaardig bejegenen. Schorsing der Kaapscho grondwet beschouwde Botha als een reactio nairen maatregel'. Hij, Do Wet en Do la Rey hadden verscheidene aanbiedingen van uit gevers ontvangen om een geschiedenis van den Boeren-oorl'og te schrijven, maar hun overtuiging was, dat zijl liever een stan daard-werk moesten leveren dan met zulk een boek geld to maken. Botha zeide, dat de redevoeringen en geschriften der Boeren- vrienden in Europa do zaak der Boeren niet vooruit had gebracht; hij verklaarde na drukkelijk, dab do Boereuregcering nooit Zuid-Afrika verlaten had: do leden der de putatie in Den Haag waren altijd, gemach tigden, en Kruger een president met verlof gebleven. 'Hij ontkende ook dat er wrijving zou bestaan lusschen Transvalere en Vrij- staters, en deelde ten slotte mede, dat hijzelf Do Wet en De l'a Reijj voornemens waren, tegen het laatst van Juli naar Engeland, het vasteland van. Europa en Amerika te ver trekken. Men geloove er van wat men wil. Dr. Smartt zeide op een bijleenkomst voor de schorsing der Grondwet, dat er nu in de Wetgevende vergadering 33 progressieven waren, 39 Bondsmannen en 7 twijfelachtige leden. De ministers weigelden de vacante zetels to doen bezetten. Het was monsterach tig te denken, dat zulk een parlement ont werpen over opruiing, onderwijs en parle mentaire vertegemvteordiging zou moeten vaststellen Sir Gordon Sprigg, de Kaapsche premier, is weder naar Kaapstad vertrokken. Engeland. Het groote nieuwtje op politiek gebied is natuurlijk het aftroden van Salisbury als premier in Engeland. Dat dit aftreden was te verwachten, en reeds ter gelegenheid van de kroning zou be kend worden, werd reeds medegedeeld, toen werd tevens geschreven over de vraag wie de opvolger zou zijn en werd betoogd dat dit Chamberlain niet zou wezen. En zoo is •hot geschied; de partij blijft aan het roer, de grijze staatsman treedt af en zijn neef komt in zijn. plaats, niets bizonders, niets interessant alleen dit is interessant, dit negatieve, dat Chamberlain geen premier is geworden, ofschoon hij liet inderdaad, was. Doch niet alleen omdat de persoon van Chamberlain ons minder sympathiek is, is dit negatieve bericht van belang; het is voornamelijk met het oog op Duitsch'land dat het voor Engeland gewenscht was dat Joe, wiens bol'eedigingen jegens Duitschland cn den rijkskanselier nog niet vergeten zij,n, geen premier werd. scherp aan, waarhij een angstige spanning op zijn trekken viel waar te nemen. Niet lang daarna vertoonde zich bloed op zijn lippen. Hij spuwde hot uit, en nadat hij zijn kleindochter met een pijnlijken glimlach de hand had toegestoken, deed hij een poging om te spreken. In 't eerst kon hij geen geluid geven,maar daarna gelukte het ihem toch, zich verstaan baar te maken. „Kus mij, mijtn kind," zeddo hij cn toen het meisje zich d'aama met oen door tranen overstroomd gelaat over hem heeiiiboog, fluis terde hij haar teeder in het oor„Ik had je nog zoo graag gelukkig gezien voor mijiti dood..." Sabinc richtte zich haastig op en gaf hem teu antwoord: „Mij, grootvader? Spreek, wat ik u bidden mag, nu niet d'aarover. Do hoofdzaak is nu om u beter te maken." „Ja, ja," mompelde de oude man, wiens tong steeds zwaarder werd, „laat me nu al leen met don dokter en met je moederik moet hen spreken." Sabine deed wat hijl verlangde en op baar bevel verlieten allen behalve mevrouw Vas- sclin en den dokter de kamer. 'Nadat de deur achter hen gesloten was, wendde 'Mouthier zich tob den dokter en vroeg hem met de grootst mogelijke inspan ning: „Ik ben verloren niet waar?" Dte d'okter maakte een gebaar dat het te gendeel te kennen moest geven, maar Mou tliier liet er zich niet door misleiden. Ilii vervolgde: „Ik verlang dat gijl mij rondbor stig do waarheid zegt. Ik heb nog gewich tige dingen in orde te maken en d'aartoe heb ik krachten noodig. Indien het mogelijk is, mij die nog gedurende een kwartier te be zorgen, doe liet dan, ik smeek u er om. Teel tijd heb ik niet te verliezen, dat voel ik dui delijk genoeg." Eigenaardig is liet op temerken hoe bijna een ieder, Chamberlain bijl zich zelf als nieu wen premier had gedacht on dat die mee ning zoo sterk was dat zij die Chamberlain wilden passeeron, vreesden dat de regeering dit niet zou aandurven. Gemeld Wordt dat Chamberlain volstrekt niet jaloersch was en Balfour hartelijk ge luk wensclite, bevreemding echter behoeft dit niet te wekken; do minister van kolo niën wist heel goed dat hij voor fuugeerend premier niet paste, omdat er verschillende werkzaamheden aan zijin verbonden, dieniet voor hem geschikt zijn en waarom hij het premierschap met verlangde. Bij zijn binnentreden in het Lagerhuis werd Balfour gisteren met algemeen gejuich ontvangen. Campbell Bannerman stond plot seling op cn wensclite hem onder toejuichin gen met zijn nieuwe betrekking geluk. Balfour sprak daarna mot warmte over de verdiensten van Salisbury, waarbij' Camp bell Bannerman zich hartelijk aansloot. In liet Huis der Lords 'kondigde de her tog van Devonshire gisteren liet aftreden van Salisbury formeel' aan. Ilij zeide, dat op verlangen van Salisbury, hij leider in het Huis der lords zou worden. Hiji had geen verklaringen van te volgen politiek af te leggen, zeide bij, want da verandering in den ministerraad zou niet gevolgd worden door verandering in politiek. Toch schijnt er ecnige verandering te ko men in de richting, tenminste do minister van financiën acht zich geroepen af te tre den, doch nadere berichten meldden dat Hi aks Beach nog een. korten tij,d in functie zal blijven uit respect voor Balfour. Wil) dit laatste zeggen dat hij direct zou zijtn afgetreden als Chamberlain aan het roer was gekomen, de collega waar hij het nog al eens mee aan den stok had? Dte nieuwe premier Arthur ames Bal four, werd geboren den 25 Juli 1S48, en is een eigen neef, van moederszijde, van Lord Salisbury. Hij werd in 1874 lid van het La gerhuis, als afgevaardigde van 'het graaf schap Hertford; in 1885 werd hiji gekozen in het Oostelijk district van Manchester, welk district hij nog heden vertegenwoor digt. Gedurende do jaren 18781880 was hij als particulier secretaris van Lord-Salis bury aan het ministerie van Buitenl'andsche Zaken werkzaam, Ilij werd toen onder meer met een speciale zonding naar Berlijn belast in zake het tractaat van Berlijn. Van Juli 1886 tot Maart 1SS7 was hij staatssecretaris voor Schotland. In November 1S87 werd hij benoemd tob staatssecretaris voor Ierland. Bij den dood van Smith, in 1891, werd bij tot hoofd der minister! eel e partij in het La gerhuis en tot 'Eerste Lord der schatkist be noemd. Gedurende de zittingen van 1892 legde hij menige proef van zijp bekwaamheid af en in het Volgende jaar vestigde hij de Even als de meeste plattelandsdokters, had dr. Brunier altijd een zak-apotheek bij zich. Hij' nam een fleschje daaruit cn spoot den oudten heer daarmede in. Blijkbaar ver sterkt hierdoor, vroeg Mouthier om nu met zij|u dochter alleen te blijven, waarna de ge neesheer dte kamer verliet. V. Tusschen mevrouw Vasselin en haar va der bestond voor 'b oog der wereld wel is waar een onberispelijke maar feitelijk in wendig slechts een zeer koele verstandhou ding. Bij alle vreemde hoedanigheden van den ouden heer, die in de laatste jaren hoe langer hoe meer op den voorgrond traden, liet zo het hem tocli nooit ontbreken aan den eerbied, dien ze hem verschuldigd was zij zorgde in ieder opzicht nauwgezet voor hem, maar van die hartelijke toegenegen heid, die innige verstandhouding welke cr meestal tusschen vader en dochter bestaat, kon men in hun omgang niets bespeuren. De thans zeven, cn dertig-jarige vrouw, wie men echter volgens haar uiterlijk op zijir best acht en. twintig zon geven, was in haar jeugd erg verwend en bedorven gewor den. Daardoor waren bij haar de zelfzucht en de eigenzinnigheid zoozeer aangewakkerd dat die tater niet meer te beteugelen waren mi zich telkens onaangnaam deden gelden. Zij was gewoon al haar grillen en wenschen vervuld to zien; haar echtgenoot was even eens gedwongen geweest haar in alles haar zin te geven als hij den huiselijken vrede ni'et wilde verstoren. Toon mevrouw Vasselin na zijn dood met haar dochtertje weder bij baar vader in huis kwam, was ze al in 't geheel ni'et meer in staat geweest, haar karakter t© veranderen, ook al had zij het zelVe gewild. Allerlei klei ne oneenigheden kwamen hieruit voort, die aandacht vooral -op zich door zijn redevoe ringen tegen de „home rule" voor Ierland. In 1895, toen de Unionisten opnieuw in En geland de macht in handen kregen, werd Balfour opnieuw hoofd van de ministerieel© partij in het Lagerhuis. In 1898, tijdens do ziekte van don eersten minister, nam Bal four bet bestuur der Buitenlandsche Zaken zelf in handen. Op de audiëntie, die Koning Edward aan Balfour gisteren verleende, benoemde do Koning hem tot bewaarder van het ko ninklijk zegel. Dit verleenen van audiëntie bewijst Weer iets voor de toenemende beterschap van den koning. En toch ondanks de officieel© me- d'edeelingen en do verzekeringen dat dc ko ning op zijm jacht weldra geheel zal opster- ken, houdt „Reynolds' nowspapcr" haar pes simistische beweringen vol en het Had ver- zekerb, dab de vaststelling van den kronings dag, in Augustus, de vrucht is van het drin gen der ministers, en dat do lijfartsen des Konings voor dien aandrang gezwicht zijn tegenover hun boter wtetcn in. Het loochent dc mcdcdeoling van een journalist, die oenige dagen geleden durfde schrijven en drukken, dat „de Koning er good uit ziet en monter is." In tegendeel, zegt „Reynolds", de Koning heeft het uiter lijk van oen geraamte, en kon hot publiek een fotographio onder liet oog krij'gen van don hoogen lijder, gelijk hij zich werkelijk thans voordoet, dan zou liet weten, wat er te denken valt van de waarheidsliefde van sommige journalisten. fDeiiicngde Bededecllngea. over den laatsten Poolsehen „kwajongens streek", zooala zij bet gisteren gemelde sig nalement-berichtje noemen, is grenzeloos, vooral nu de „Krcuzzcitung" mededeelt dat zij het beruchte mandaat tot inhechtenisne ming, waarin keizer Wilhelm gesignaleerd werd, heeft toegezonden gekregen in den vorm waarin het in do Duitsch-nationalo „Deutsche Volkszeitung" (die to B-eichen- berg, in Oppcr-Oostcnrijk, verschijnt) van den 11 en Jul'i is afgedrukt. Nu is het offi cieel© stuk reeds den 3en Juli in het Praagsche politio-blad opgenomen. Het is dus onwaar, als beweerd wordt, dat men on middellijk den flater heeft bemerkt cn goed gemaakt. Er is pas alarm geslagen, nadat de pers in Bokomen tijd was gelaten, om heb stuk over te nemen. Do Dnitsche kranten zeggen dat de inhoud van 't stuk zoo schan dalig is, dat die, al was het maar bij benade ring, niet weergegeven kan worden. De noodlottige briefkaart is te Podwoloc- zyska, aan do Pruisiscli-GaKcische grens, op de bus gedaan. De directeur van politie te Praag heeft zich gehaast een uitvoerige memorie te zen den aan hot ministerie van binnenlandscho zaken te Weenen, waarin betoogd wordt dat het mandaat alleen ten gevolge van het ver zuim van een ambtenaar in het politieblad heeft kunnen verschijnen. Frankrijk. Te Bordeaux heeft de politie aan zestien congroganistisclie schollen kennis gegeven, dat ze een week hadden om te sluiten; in het Sartlie-departement treft do 'laatste maatregel van Combes vijf en zeventig scho len; in de stad Lyon moeten meer dan zes tig scholen er aan gelooven. Door de leden der „Federation des socié- tés d'ATsacions-Lorrains" is reeds een natio nale betooging voor het standbeeld van Straatsburg op de Place de la Concorde ge houden. Evenals elk jaar werden kransen neergelegd aan den voet van 't standbeeld er werd niet gesproken. Daarna begaf men zich naar do standbeelden van Jeanne d'Arc en Gambetta, waama de stoot ontbonden werd. To Lyon is een Oostenrijksch officier ge vangen genomen, verdacht van spionnage. Rusland. De Czaar en de koning van Italië bezoch ten gister 't kamp der troepen, begeleid door een schitterend gevolg. De voor hun tenten geschaarde soldaten begroetten de beide vor sten met stormachtige hoera's. 'Hierna weid een taptoe geblazen voor de tont van don Czaar, en na afloop keerde men voor het diner naar liet slot terug. He den zou er parade gebonden worden. Do ïtaliaansche minister Prinetti heeft dadelijk na zijn aankomst de orde van Alexander Nefski gekregen. Duitschla nd. Do verontwaardiging in dc Duitsche pers haar geheel' en al van haar vader vervreemd den en ook niet zonder uitwerking bleven op haar verhouding tot haar dochter. Maar tus schen grootvader en kleinkind heerschte een innige verstandhouding, terwijl zij beiden zich terughoudend gedroegen tegenover me vrouw Vasselin, wat deze zeer dikwijls ver bitterde. Vooral was het een herinnering uit vroe gere jaren die zich steeds tusschen vader en dochter plaatste en die diepe sporen had ach tergelaten in het hart der jonge vrouw. Toen Bei-tha na vijf jaar gehuwd te zijn ge weest, weduwe werd, had zij al heel gauw gelegenheid gehad om een nieuw, en in alle opzichten schitterend huwelijk te sluiten. Zij beminde en werd wederkeerig bemind. Maar toch had dit huwelijk niet plaats gehad. De pretendent had zich plotseling teruggetrok ken, en was heel lang buitenslands gegaan, zonder ecnige opheldering van zijn vreemde handelwijze te geven. De trots der jonge vrouw leed ontzettend onder deze helcedi- ging, zooals ze hot noemde. Uit enkele ge volgtrekkingen meende ze to kunnen opma ken, dat haar vader de breuk bewerkt had. Wel kon zij geen zekerheid dienaangaande krijgen, maar de wrok ging nooit meer uit haar hart. Nadat ze op een toeken van den stervende bij zijn bed had plaats genomen, zeide Mou thier pijnlijk aangedaan Bertlia, ik ben verplicht je een moeilijke en treurige opdracht te doen. Heb vereisckt een dappere ziel en een standvastig gevoel van plichtsbetrachting om deze na te ko men." Dte jonge vrouw ontroerde hevig.De plech tige toon van haar vader en de vreemdsoorti ge inleiding ontstelden haar zeer. Maar ze zweeg en alleen de uitdrukking har er oogen gaf haar ontroering te kennen. Turk ij Dte Porte heeft aan de vier mogendheden, die als beschermheeren van Creta optreden, een nota gericht,waarin geprotesteerd wordt tegen 'het slaan van Crctenser munten met de beeltenis van prins George van Grieken land. Amerika. Een telegram uit Manilla meldt, dat de cholera hevig op de Plhilippijaien woedt. Meer dan 30,000 inboorlingen zijn de laat ste weck aangetast door de ziekte. Het Atne- rikaansche leger heeft ook veel te lijden. Men maakt zicli ongerust, dat door de rep v triecring van het Ameiikaansche leger d© ziekte naar de Yereenigdo Staten overge bracht kan worden. „Voordat ik je alles mededeel waarover do zaak handelt," Vervolgde d© oude man, „moet je mij vast beloven dat je mijji laat sten wil getrouw zult ten uitvoer brengen, hoe groot de hinderpalen ook mogen wezen die zich zul'l'on voordoen." „Is het over Sabinc?" vroeg mevrouw Vasselin. „Eén ding zal ik u al vooruit zeg gen, vader. Al zoudt u mij ook willen dwin gen om Sabine aan uw beschermeling, Geor ge Lancemont, tot vrouw te geven, dat be loof ik u uooit cn nimmer. Ik ben dte na tuurlijke voogdes mijner dochter cn laat mij dat recht nooit ontnemen." Bernard Mouthier maakte een afwijzendo beweging, terwijl! hiji zeido „De liefde voor mijn kleindochter 'heeft niets te maken met hetgeen ik u te zeggen heb. En dan, denk eerst nog con9 goed' na. Als je geen vaste belofte geven wilt, dan zul len de zaken evenzeer bun gang gaan, maar dan zal jij er geen invloed moer op kunnen uitoefenen en niet meer bij machte zijn het pijnlijke daarvan te verzachten. Haast je dus, want de tijd dringt en de dood wacht mij." „U zult weer beter worden, vader, en dan zelf „Neen, daarvan is geen sprake meer. Wil je dus of niet?" Toen ze nog altijd' geen antwoord gaf, be gon liij andermaal „Als je niet grootmoedig genoeg bent om het zware erfdeel dat ik je nalaat, te aan vaarden, kus me dan en verlaat de kamer. Stuur dan mijn Heine Sabine maar naar bo ven." Nu draalde mevrouw Vasselin niet lan ger meer, doch zeide: „Ik beloof u dat ik n onvoorwaardelijk gehoorzamen zal." (Wordt vtrvolgd.\

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1