Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Australië. Lord Hopetoun is afgetreden als gouvor- ticur-genoraal' Tan Australië, omdat zijn geldmiddelen niet langeT toelieten de bekloe- ding van zoo'n crurc betrekking. Overste Harrv Mac Calmout, wi-en nu dit hooge ambt is aangeboden, zal hoogstwaarschijn lijk voor de eer zwichten, ten eerste omdat bij schatrijk is (in 1900 stuurde hij een ba taljon muir Zuid-Afrika voor eigen reke ning), en ten tweede omdat hij tevens „pair" gemaakt zal worden. De tentoonstelling ten voordeele van de weduwen en weezen van de slachtoffers aan Boerenzijde in den Zuid-Afiikaamehen oorlog werd gistermiddag geopend. De heeren Wessels en Wolmaians woonden de reünie b\j, die geopend werd met een toe spraak van den president van het comité mr. De Ridder. De Staatsraad Herbette beantwoordde de hartelijke ontvangst der Fransche broeders met een keurige rede. llij bedankte en felici teerde alle leden van het Comité voor het tol stand brengen van deze treffende en metk- waardige tentoonstelling, waarop de kunst zich in dienst stelde van de liefdadigheid. De heer Mesdag wees op hetgeen het Comité voor deze tentoonstelling had verricht en op de bereidwilligheid, waarmede de Neder- landsche schilderschool aan de roepstem van het Comité gevolg heeft gegewn. Ook deed hij een beroep op den steun der dames die zoovee! konden doen om loten te plaatsen. De Engelsche regeering laat weder post pakketten ter verzending naar Transvaal toe. Hofberichten. Hen meldt uit Baaru, dat hot Koninklijk Echtpaar het voornemen heeft eenigeu tijd op Soestdijk te komen doorbrengen, zoo mo gelijk reeds met den verjaardag van II. M. de Koningin-Hoeder. Bij terugkomst op het Loo van 11. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Neder landen zullen van dienst zijn: W. Graaf van Bijlaodt, kamerheer van H. M. de Koningin majoor jhr. A. van Tets, adjudant van H. M. de Koningin; kapitein jhr. van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, en de le luitenant baron Van Heemstra, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Intern. Arbitrage. Wij vernemen dat de Mexicaansche regee- ring tot arbiters in haar geschil tnet de Vereenigde Staten, hetwelk voor het Intern. Hof van Ai bitrage te 's-Hage zal worden gebracht, gekozen heeft den Staatsraad T. M. C. Asser en den Belgischen minister van staat Beernaert. Het geschil loopt over kerkelijke eigen dommen in Noord-Amerikaancche streken, die vroeger tot Mexico behoorden. (Hdbld) Onze oorlogsvloot. Blijkens bjj het Dept. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip Evertsen onder bevel van den kapt. ter zee J. Bollaan, 14 dezer van Nieuwediep vertrokken, met bestemming naar Antwerpen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Kuyper, vertrok hedenochtend naar Ant werpen om de Aardrijkskundige Tentoon stelling aldaar te bezoeken. In het laatst dezer maand is de minister voornemens eenigen tijd buitenslands rust te nemen. Eerste Kamer. De heer J. E. Schol ten te Groningen heeft, naar de ïProv. Gr. Ct." verneemt, de be noeming tot lid van de Eerste Kamer aan genomen. Ter vervulling der vacature van prof. Rosen- stein is nog geen voordracht aan de Regeering ingezonden; het bericht dat die zou zijn teruggezonden omdat de naam van den arts Keucbenius, te Scheveningen, er niet op voorkwam, is dus onjuist. Jnbilenm. Heden is het 40 jarig jubileum van den Inspecteur der Posterijen, den heer B. J. E. Engelbregt te 's Gravenhage, herdacht door een groot aantal ambtenaren van den post en telegraafdienst die den jubilaris in het gebouw van den Kunstkring aldaar, een herinnering aanboden san dezen heugelijken dag, ïLa Triomphe", een bronzen beeld op marmeren zuil, met een toespraak van den voorzitter der commissie voor deze feest viering, den heer A. L. Nagel, directeur van het postkantoor te Leiden. Blijkbaar getroffen dankte de jubilaris. Handels- en Kantoorbedienden. Zondag werd in Tivoli to Rotterdam een algemeene vergadering gehouden van den Nation alen Bond van Handels en Kantoor bedienden in Nederland onder voorzitter schap van den heer Jean H. O vink. Vertegenwoordigd waren 25 afdeelingen. Tob leden der redamet-commissie werden benoemd de heeren Friesenberg, Gouda, Kleinhoonte, Arnhem, Bachoffner, Hen Haag, Frank, Delft, en Haaksma, Leiden. Zutfen werd aangewezen om twee leden in de redactiecommissie te benoemen. Het derde lid is de Bondssecretaris. Eenige voorgestelde wijzigingen in 'het huishoudelijk reglement en het reglement voor het bureel van plaatsing werden aan genomen. Een plan der afd. Amsterdam om in sa menwerking met Hercuriua een bureau tot plaatsing voor Amsterdam op te richten, werd gelaakt. Men zag hierin concurrentie. De wcnscholijikheid werd betoogd dat do plaatselijke bureaux zich spoedig in het al gemeen bureel tot plaatsing zullen oplossen. In do vergadering van 8 Mei te Deventer was tob Bondssecretaris benoemd de heer II. van Embden. Amsterdam was van oordeel dat het be stuur bijl deze verkiezing niet onpartijdig had gehandeld, omdat de tegencandidaat van Amsterdam, Niemieijer, een sociaal-de mocraat was. Daarom zou thans een nieuwe verkiezing plaats hebben. Het. hoofdbestuur diende een motie in om den heer Van Embden te verzoeken aan te blijven, welke motie werd aangenomen. De heer Van Embden werd opnieuw geko zen. Amsterdam en Utrecht maakten bezwa ren tegen het niet specificeeren van uitga ven en inkomsten in de rekening en verant woording van den penningmeester. Amsterdam weuschte do volgende motie in stemming gebracht te zien De vergadering, betreurende dat do reke ning en verantwoording niet zoodanig is dat- ieder Bondslid met klaarheid een overzicht van do Bondsfinanciën kan krijgen. draagt den penningmeester op, alsnog met de financieel© commissie een nieuwe, uitvoerig gespecificeerde rekening oil ver antwoording en financieel verslag over 1901 uit te brengen. De voorzitter weigerde deze motie in stem ming te brengen, hetgeen tot heftige debat ten aanleiding gaf, zoodat de vergadering ten laatste in de grootste verwarring wtrd gesloten. Volksbond. Te Veip (gem. Rheden), is een afdeeling van den Volksboud, Vereeniging tegen drankmisbruik, opgericht. Finantieel Meows, De minister van financiën maakt bekend dat op 12 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,582,787.861/2 en dat opdenzeltden dag door de Nederl. Bank, in gevolge art. 1 Ibis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van - 130,522.241/2 V Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juni 1902, in vergelijking gebracht met de op brengst over hetzelfde tijdvak van 1901, door liet departement van financiën openbaar gemaakt. 1901 1902 Directe belast.f 4.064.514,— f 4068.122,— Rechten op d.inv. - 738.956,-- - 715.595, Accijnzen,- 4.413.564,— - 4.514.999,— Waarb. en bel. d. goud. en zilv. w. - 26.822,— - 26.243 Indir. belast 2.008.948.— - 1.910.440,— Domeinen- 61.535,— - 186.400,— Posterijen- 907.661,— - 852.780,— Rijkstelegrafen- 191.970 - 196.181,— Staatsloterij- 170.146,— - 167.970,— Akt. jachten vïbs. - 32.586,— - 31.354,— Loodsgelden - 168.545,— - 179.137,— Totaalf 12.785,230, f 12.849.226,— De opbrengst over de eerste zes maan den van 1902 bedroeg f67.565.110.tegen f65.575.630.— over hetzelfde tjjdvak van 1901. De Kermis. In den Offici.eren.tu.in, Gisteravond werd tot slot door de ver eeniging Tholi-Schouwburg in den Tuin gegeven het bly«pel »Het Suikeroompje", een aardig Duitsch stukje dat zeer goed door het gezelschap werd gegeven. In de eerste plaats komt dit door de hand ge wijze waarop mej. Carelsen, als dochter van een rijke Kaapsche dame, haar rol vervulde, onge dwongen zat ztj te keuvelen "in een EngeDche spraak die moeilgk typischer kon worden weergegeven. Ook de heeren Wagemans en Pilgpr droegen vee! lot het welslagen van het onbe duidende stuk bij. Zoowel mej. Nel'y Wert- wein, die zeer verdienstelijk de jonge huis vrouw weergaf als de heer Mulder, wisten zich met veel succes door de verschillende onnatuurlijkheden van het stuk heen te slaan. Het was weer een prettige avond, die liet publiek, waaronder de oudere verpleegden van het weeshuis der Hervormden, weer eenige aangename uurtjes bezorgde. Op het kermisterrein. Dat de dood van de kermis ran dit jaar voor de deur stond was gisteren duideljjk te merken. Het weinige publiek had reeds vroeg het kermisterrein verlaten en hier en daar ontstonden ruimten in de rij van tenten terwijl hedenmorgen, behalve den luchtschom- mel en den carouscel van Huiskes, nog slechts de geraamten op de Broersvest stonden. Ter herinnering. Morgenavond concert in de Offfcierenver- eeniging, 8 uur. Vanmorgen reed een sleeperswagen langs de Broersvest en kwam daarbij in aanraking met bet zeil van een kraam, tengevolge waarvan 3 banen scheurden. Men verstond zich over de betaling van schadevergoeding. Yolhsbadhnis. In de week van 713 Juli 1902 werden genomen 277 baden. 1ste klasse 2de klasse kuipbaden 18 kuipbaden 32 regenbaden 14 regenbaden 131 school baden 40 3 ets. kinderbaden 42 Wij komen heden eens niet vragen, doch willen slechts melding maken van een naar het ons voorkomt zeer navolgingswaardig voorbeeld gegeven door een der obligatie- houders van het Volksbadhuis, die doorzijn daad bljjk geeft tevens een warm kinder vriend te zyn. By 't inruilen zjjner coupons heeft deze obligatiehouder n.l. de ontvangen rente be schikbaar gesteld voor schoolboden. Hierdoor is aan die rente zeter een zeer nuttige be stemming gegeven. VVy zeggen den gever hartelijk dank namens de kinderen. Zouden er misschien niet meerdere obli gatiehouders dit heerlijke voorbeeld willen volgen Vergadering op Maandag 14 Juli 1902, dei namiddags ie 2 uur. De agenda voor deze zitting bevatte een aantal punten waarop wij hier niet nader behoeven terug te komen omdat die zonder eenige discussie zijn afgehamerd. Echter aan leiding tot discussie gaf het ontwerp-besluit door B. en W. aan den Raad ter goedkeu ring voorgelegd tot invoering van een Straatbelasting. Door B. en W. was een uitvoerige toe lichting geseven waarin het college moti veerde dat h"t niet kon voorstellen lo. orn een adresbeweging op touw te zetten betreffende de heffing door de gemeen ten van opcenten op de bedrijfs- en vermo gensbelasting 2o. om bet minerva! vau bet onderwijs op het gymnasium te vrrhoogen; 3o. om het schoolgeld aan de H. B. school te verhoogen 4o. om de opcenten op de personeele be lasting te verhoogen 5o. om een beursbelasting in te voeren Go om de precariobelasting te verhoogen waardoor het ten slotte komt op de thans voorgestelde straatbelasting. De Voorzitter geeft gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen, waarbij hij er op wjjst dat ook de zes boven genoemde puntm wat betreft de motiveering van B. en W. aan critiek kunnen onder worpen worden. De heer V r t h e i m vooraf mformee- rende of deze nieuwe belasting zal komen in mindering der heffing van de inkomsten belasting verklaart dat hij, nu hem daarop ontkennend wordt geantwoord, in geeng eva! zijn steun zal geven aan eenige nieuwe be lasting waardoor de last die op de schou ders van den middenstand rust nog meer zal worden verzwaard. Eerst wanneer meer licht zal vallen op een nieuwen dageraad voor Schiedam zal hij daartoe te vindeu zijn. De heer De Groot vet klaart zich niet te kunnen vereenigen met de meening der besturen van eenige groote gemeenten wier oordeel door B. en W. werd gevraagd over de adresbeweging ten gunste van heffing van opcenten op bedrijfs- en inkomsten-be lasting. Echter kan hjj waar deze gemeenten eventueel hun steun niet zouden verleenen, medegaan met het voorstel van B. en W. om deze stukben aan te nemen voor kennis geving, Ook kan Spr. er vrede mede hebben dat voorloopig niet zal worden overgegaan tot verhooging van schoolgeld bjj H. en M. 0. hoewel spr. betreurt dat er in het prae- advies van B. en W. geheel niet wordt ge sproken van proportioneeie schoolgeldheffiog waarmede de hoofdbezwaren van het College zouden zijn ondervangen. Omtrent het ontwei p-straatbelasting meent spr. dat de voorbereiding daarvan niet veel lof verdient. Immers wanneer een nieuwe belasting staat geheven te worden moet men toch beginnen met te bewyzen dat een tekort een meerdere ontvangst eischtvoorts is er geen poging gewaagd om aan te toonen op wie deze beslasting zal drukken. Dat vraag stuk is toch belangrijk genoeg om onder de oogen te zien, vooral waar hier de koopwaarde der huizen zooveel verschilt van de bouw- waarde. Een bezwaar acht spr, het dat deze belasting behalve op de eigenaars van huur huizen onk zal drukken op de industrieën die daardoor zullen tegengehouden worden om zich hier te vestigen, vooral omdat de omliggende plaatsen zulk een belasting niet hebben. Een voordeel van de verhooging van eenige reeds bestaande belasting is dat veel mindir onkosten daardoor zouden wotden veroorzaakt. De inkomstenbelasting kan tot een zekere grens, b v. 5 7o, verhoogd worden. Onder de aanbevelingen van B. en W. voor de straatbelasting wordt genoemd dat alle panden zullen worden getroffen maar spr. vraagt of dit wel omvat de panden aan parti culiere straten. Spr. zal trachten het ontwerp niet te doen verheffen tot verordening. De heer Honnerlage Grete kan zich niet vereenigen met de beschouwingen van B. en W. omtrent de verhooging van schoolgeld en acht hun conclusie in strjjd met het advies van curatoren. Evenals cu ratoren en C. v. T. o. h. M. O, heeft ook spr. gemeend dat een matige verhooging mo gelijk was. Bg de behandeling der begrooting heeft spr. voor de H. B. S. genoemd een verhoo ging van f10. Een vergelijk tusschen het schoolgeld aan de Gemeente-H. B. S. hier en een Rjjks-H. B. S. elders gaat niet op. Tegen straatbelasting is spr. niet zoo ge kant als de heer de Groot omdat spr. het billijk acht dat de verbruikers, op wie de eigenaars den last wel zullen verhalen, deze belasting betalen. Evenals de heer Viirtheim had ook spr. echter gemeend dat deze belasting tenminste voor het volgende jaar zou worden gebracht in mindering der opbrengst van de inkomsten belasting. De heer m r. Jansen zegt dat een nieuwe belasting noodig is om in kosten voor de gemeentehuishouding te kunnen voorzien spr. heeft een becjjfering gemaakt waaruit hem gebleken is dat er een tekort zal zijn van 18000, Om hier principieele kwesliën te bedis- cussieeren acht spr. overbodig; zjjns inziens is de meest rationrelo weg om het verbruik' te treffen en niet de draagkracht. Een verhooging van schoolgeld zou opleren f450. waarvan slechts f225. zou vloeien in de gemeentekas. Een wijziging van schoolgeld- helling is bovendien tegengehouden door de aanhangig gemaakte viaag om de 11. B. school over te nemen door het Rijk waarop eerst kort geleden een antwoord is ingekomen. Dat de industrie zou tegengehouden worden zich hier te vestigen door deze belasting acht spr. niet waarschijnlijk omdat de kusten voor elk pand zeer gering zjjn. Ook meent spr. dat do lasten die aanvan kelijk zullen drukken op de eigenaars in den loop der tijden wel zullen worden overge bracht op de verbruikers. De heer L o o p u y t vraagt waarom niet in de verordening de verbruikers door deze belasting worden belast als dit toch, zooals uit de discussie bljjkt, de bedoeling is. De heer Kranen ziet in deze bela-ting slechts een vermomde gemeentelijke grond belasting. Is dit, vraagt hij, omdat het maxi mum opcenten reeds geheven wordt?In dat geval is de geheele verordening slechts een middel orn de wet te ontduiken. De heer Go uk a betuigt zjjn instemming met het door den heer De Groot gesprokene en dringt aan op een antwoord op de door dezen gestelde vraag omtrent de gronden aan particuliere sttaten. De heer de Groot wijst er op dat mr. Jansen wel heeft gezegd dat het volgend jaar flOS.OOO als opbrengst der pi. dir. bel. zal noodig zijn maar hij heeft het niet iewezen. De heer mr. Jansen zegt dat de panden aan particuliere straten gelegen, zullen wor den getroffen. Ook in Amsterdam geschiedt dat onder gelyke omstandigheden met gelijk soortige verordening. De "Voorzitter merkt op dat een paar malen is ge-sproken over eventueele verhoo ging van de inkomstenbelasting; spr. herinnert er aan hoe de verhooging van het heffings percentage een schrikbeeld is geweest bij de behandeling der begrooting en hoe tengevolge daarvan het snoeimes zoo vreeselyk heelt huisgehouden onder de posten der begrooting. B. en W. hebben toen beloofd dat andere belastingen zouden woiden voorgesteld omdat het geld er toch in elk geval moest zyn. Die belofte wordt nu vervuld en daar komt myn- heer Viirtheim vertellen dat hij onder geen voorwaarde zijn steun zal geven aan nieuwe heffingen: de lieer de Groot verklaart dat hij zal trachten het ontwerp te doen vallen. Toch, B. en W. hebben dit ontwerp en de motieven uitvoerig toegelicht; mr. Jansen heeft het uitvoerig verdedigd en aangetoond de behoefte aan geld. Nu hoort men den heer de Groot weer spreken van uitstel tot bij de behandeling der begrooting. Zóo is echter toen niet gedacht, nog minder gesproken. Of de nieuwe belasting bg eventueele aan neming zal komen naast de inkomstenbelasting of in mindering daarvan, zal de toekomst moeten leeren. Misschien slaagt de raad er weer in om bij de behandeling der begrooling zoo vreeselyk met het snoeimes te werken. Spr. had liever, opcenten op de bedrijfs- en vermogensbelastingen ingevoerd gezien, maar dat gaat onder de bestaande omstandigheid niet. Een belastingheffing door verhoogde opcenten op de personeele belasting levert bij verhooging met 50 maar 25 pCt. aan de gemeente. Dat de slraatbclasting de hier zich willende vestigen weerhouden zou meer dan eenige andere belasting, betwij feit spr. Aan den heer Viirtheim antwoordt spr. dat mocht h\j inderdaad hebben gesproken van een licht dat aan de kim verscheen, hij nog steeds van meening is dat Schiedam een be tere toekomst wacht. Verkeerd zou spr, het vinden wanneer door al te groote zuinigheid werd nagelaten wat nu behoort te worden gedaan voor de toekomst. De heer De Groot zegt met dit laatste mede te gaan alleen het middel dat lijj wil aanwenden is een ander. De heer v. Westendorp zegt dat ook hjj de inkomstenbelasting rog steeds prefe- reeit boven andere; pchter is het gebleken dat daaraan nog feilen kleven, want mjn- schen die zeer goed kunnen betalen zfn maar laag aangeslagen. Voor de straalbelostirig is echter ook wel grond wanneer men in aanmeiking neemt dat door de veifrauiing en veib-tering van den toestand in de gemeente de waarde der panden strekt ten bate van de huiseigenaren die met deze belasting zullen worden g>- troffen. Het geleidelijk verhoogen van de opcenten der personeele belasting acht spr. verwerpe lijk omdat door het gebrek aan woningen in diverse ryz- n men dikwijls verplicht is in een woning te takken die feitelijk te duur is wat dan nog zou ten gevolge hebben dat men onevenredig hoog door de belasting wird getroffen. Dat de panden aan de particuliere straten gelegen, worden getroffen d#or de straat be lasting is volkomen billjjk omdat zij evenzeer genieten van alles wat de gemeente heeft en doet. Wil men daar gas of waterleiding, men heeft K/er te spreken en het wordt er gebracht. Nadat de algemeene beschouwingen waren gesloten werd art. 1 in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Tegen stemmen de heeren Gouka, Hon nerlage Grete, Pinster, Viirtheim, Kranen, Beukers, Lagerwey, De Groot, Witkampf, Bender en Smit. Voor stemmen de heeren Mr. Jansen v. Westendorp, Loopujjt, Klein, v. d. Schalk Briilenburg, P. Jansen eu Ris. Havenreglement. Adres van W. van Ejjk in zake wijziging van het Havenreglementmet nader bericht van B. en W. De heer L o o p u y t verklaart dat hij de missive van B. en W. over deze quaestie met gemengde gevoelens heeft ontvangen. Wat in de vorige zitting werd gewenscht door den Raad is niet beantwoord door B.enW. Spr. heeft getracht een goede redactie te vinden voor een wjjzigiog in het havenregle ment maar is daarin nog niet geslaagd. Hjj stelt daarom voor de behandeling der zaak aan te houden zullende hij tijdig genoeg vóór de volgende vergadering een voorstel indiener, Ondersteund door de heeren Briilenburg en Klein werd dat voorstel aangenomen met algemeene stemmen. Volkshuis. Adres van het bestuur van het Volkshuis houdende verzoek om een subsidie uit dé gemeentekas, met advies van B. en W, De heer De Groot begrgpt de financieels bezwaren die tegen de inwilliging van het verzoek bestaan, maar wijst op het goede be ginsel waarop dergelijke algemeen nuttige inrichtingen berusten. Waar Amsterdam dezer dagen heeft besloten om een eigen volksbiblio theek op te richten daar stelt hjj thans voor hun een subsidie te verleenen van f 100. Slechts door den heer v. Westendorp alleen wordt dit voorstel gesteund, waarna op het adres afwijzend wordt beschikt. Grafmaker. Voorstel van B. en W. tot wijziging vas de instructie voor den doodgraver der alge- meene begraafplaats. Dit voorstel beoogt om den doodgraver in de gelegenheid te stellen om eventueele fooien aan te nemen. De heer De Groot acht het fooien stelsel zóó afkeurenswaardig dat hij niet wil medewerken om dat te handhaven nog minder om het weer in te voeren waar het eenmaal is afgeschaft. Het fooienstelsel leidt tot allerlei kwaad en ten slotte tot plicht verzaking. De Voorzitter wjjst op het feit dat de begrafenisplechtigheden als het ware rusten op fooien, waardoor deze arnbteoaar ieder oogenblik werdt gesteld zooals deze dit zelf uildiukte tusschen zjjn beurs eo zjjn geweten. Om daaraan een einde te maken is voorgesteld om zoodanige wijziging aan te brengen dat het aannemen van fooien niet meer absoluut is verboden. Het voorstel wordt daarop aangenomen met 15 tegen 3 stemmen. Tegen slemden de heeren Gouka, de Groot eo Smit. B u r g e r-A vond school. Voorste! van B. en W. tot splitsing van de 1e en 2e klasse der Burgeravondschool voor den cursus 1902/1903. De heer Honnerlage Grete vraagt of voor deze school geen provinciale subsidie kan worden verkragen. De Voorzitter antwoordt dat zal wor den afgewacht wat wordt beslist op de aan vrage der gemeente Vlaardingen, Gasfabriek. Bij de behandeling der rekening dezer in richting, die een saldo aanwjjst van even f5000.merkt de heer Honnerlage Grete op dat deze fabriek, die werkt met een kapitaal van ongeveer 3 ton, een winst maakt van 2 3 pCt., wat toch vee! le weinig is. In andere gemeenten is de winst aanmerkelijk liooger, in üordl loopt die zelfs tot f 50.000. Spr. vraagt of de gascommissie ook kan mpdedeelen wat daarvan de oorzank is. De heer v., Westendorp antwoordt dal behalve de toevallige omstandigheden die dit jaar liet winslsaldo bijzonder iaag hebbea doen zijn, een der groote oorzaken van de kleine winst is het gering gebruik van gas hier ter stede. Hier is het gebruik van gas per inwoner 40 a 50 M1., terwijl dat in Leiden 100 M'. bedraagt. Door de directie worden voortdu rend pogingen aangewend om het gas meer en meer in te voeren. Daartoe heeft eerst gediend de gastentoonstelling van vóór 2 jaren; daartoe is nu weer ingericht de per manente tentoonstelling in de Lnngekerk- straat. Met voldoening mag de commissie eonslaleeren dat die pogingen goede resul taten opleveren, zoodat nu reeds de hoeveelheid kookgas die geleverd was, aanmerkelijk meer is dan vroeger. De groote winsten worden aan een fabriek gemaakt wanneer zy de grens van haar capa citeit heeft bereikt; hier is de fabriek juist vergt oot dus staat zjj nog zeer ver van diegren». Vandaar liet streven om het gasgebruik uit te breiden. De rekening der gasfabriek en waterleiding moest woiden aangehouden tot een volgende vergadering doordat de heeren Ris en Briilen burg de vergadering hadden verlaten en de leden der gascommissie aan de stemming niet mochten deelnemen, zoodat nog slechts 10 leden, alzoo minder dan de helft der leden aanwezig waren. Keien. Voorstel van B. en W. tot openbaron ver koop van p'. ni. 50.000 oude keien, liggende langs de Damlaan. De heer Gouka vroeg of het niet voor- deeüger zou blijken die keien te bewaren en ze dezen winter te gebruiken voor bazalt- slag. De heer Klein antwoordde echter dat er een goede prjjs voor 'was geboden, waardoor het dure kleislag zöu zyn. Het voorstel werd daarop goedgekeurd. Lange Singelstraatsloot. Stukken betreffende de demping van de Lange Singelstraatsloot. De heer Van der Schalk verklaart de stukken alle te hebben doorgeworsteld en ten slotte de overtuiging te hebben behouden dat de beschuldiging der gezondheidscommissie aan het polderbestuur ongegrond is. Het'is hem voorts gebleken dat de capaci teit van het bassin achter hfet kerkhof en de stoommachine aldaar te gering is om het water uit die sloot te bergen, waarom hg B. en W, uitnoodigt voorstellen aan den Raad in te dienen om aan die bezwaren tegemoet te komen. De Voorzitter merkt op dat een der gelijke bewering en zulk een verzoek wel heel gemakkelijk zyn uit te spreken maar toch niet zoo eenvoudig om die met voor stellen te beantwoorden. Waar het voorstel door den heer v. d,

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2