«I 20 28 483 4 2 6 64 c 2 4 5 ■Sc s 5' ill 119 •117 121 180 187 304 525 606 1534 3069 66 1 1 1 1 1 4 1 2 2 1 1 3 3 3 4 1 1 4 3 5 5 1 7 5 6 G 9 9 46 21 38 59 143 o 2 1 1 1 3 3 1 2 1 1 3 2 4 1 3 4 7 2 32 31 De heer C. L. Tondu, leeraar in de wh; bouwen, bijv. scholen, zouden bijeenkomen, vond geen. voldoende instemming. In Rot terdam waren tal van workiiedengroepen niet voor zulko com missies verschenen. Het zekerste achtten de bijteongekomeuen het om tot een juiste statistiek te komen, de in gezetenen huis aan hnis to gaan bezoeken met oen zoogenaamde telkaart. Geschreven werd er naar Arnhem en Utrecht, hoe men daar de enquête ingesteld had, maar de ant woorden verschaften geen voorlichting. Als vergaderlokaal werd. ons bereidwillig afgestaan een behoorlijk verwarmd cn ver licht vertrek in het gebouw voormalig Gym nasium, Oude Kerkhof no. 5, waar we zoo dikwijls konden vergaderen als we wilden, hij tijdige konnisgoving aan den concierge. Het loopwerk dat zich voordeed, kou door de boden van het Stadhuis verricht worden. Van dit laatste aanbod maakte heb comité zoo goed als geen gebruik. Den llen. Haart was er weer oen vergadering, een vast be stuur werd aangesteld en voor G. W. Snel werd Herman Jansen tot voorzitter geko zen, terwijl de beide andere bestuursleden la hun functie bevestigd wei-den. Van alle 16 organisaties was een gedelegeerde tegen woordig. Om verschillende redenen werd er aangedrongen en besloten een subsidio van hoogstens f 50 aan do gemeente te vra gen voor de te maken kosten. Den loon Maart werd ons dit namens B. en W. toe gezegd, echter hebben de vereenigingen, wel ker leden grootendeels arbeiders zijn, er, omdat het onderzoek naar do werkloosheid hun ter harte gaat, niets van gebruikt be halve f 1.39 j aan bureaukosten. Het plan, met de telkaart te %verken. werd uitvoerig besproken, vooral do serie vragen, die men zou stellen. Het centraal comité liet aan het bestuur de samenstelling der vragen over. Ieder afgevaardigde zou spoedig een gehectografeerden staat ontvangen en kon zijn bemerkingen of die zijnor vereeniging in zenden .Den ISen Maart werd de vragenlijst met toelichting aldus vastgesteld Comité „Werkloosheid". 1. Naam en voornamen; 2. Straat en nummer: 3. Leeftijd 4. Beroep 5. Gehuwd: 6. Aantal kinderen of inwonende personen tot last: 7. Zijfc gij dezen winter werkloos geweest Zoo ja, hoe lang? 8. Of rijt giji nu werkloos 1 Zoo ja, hoe lang? 9. Is uw work tijd ingekort! 10. Welke zijn de oorzaken van 7, 8 of 9 11. Door welken arbeid hebt go geheel of gedeeltelijk in uw onderhoud kunnen voorzien 12. Wat hebt gij gemiddeld per week ver diend 13. Nadere inlichtingen, welke het comité tot voorlichting kunnen strekken. Instructie voor den Invuller. 4. Onder beroep wordt verstaan datgeen, waarneo de arbeider in gewone omstandig heden in zijh onderhoud voorziet. Nauwkeurig invullen, bijv. l'os werkman, onderknecht, pomper, blazer, steller, aan vanger etc. 6. Voor personen boven 18 jaar, die werk loos zijn, wordt een afzonderlijke kaart in gevuld. 7. Hiermee wordt bedoeld, sedert wan neer de persoon,rijn eigenlijk vak niet heeft uitgeoefend. 9. Aan te geven op welke wijze. 10. Bijv. ouderdom, ziekte, slapte in het werk, brand enz. 11. Let vooral op stegen en gangen, neem zoo mogoiijk adresboek mee. De lijsten werden door den gemeentedruk- ker geleverd. De werkzaamheden, bet loo- pen en invullen der staten, werden over do 16 vereenigingen verdeeld, en wel zoodanig, dat ieder een groep van do ongeveer 160 straten kreeg, die bijl elkander aansluiten en dus een soort van wijk vormen. In de Schie- damsche bladen werd de medewerking van het publiek verzocht om daardoor de werk- ioozenstatistiek zoo degelijk en betrouwbaar mogelijk te doen zijn en om tevens het werk der comité-leden te vergemakkelijken. Nu, het comité heeft van de Schiedammers hun gewaardeerde hulp ruimschoots ontvangen. Den 25sten Maart kwamen de gedelegeer den nogmaals bijeen om de ingevulde kaar ten af te dragen en de nog niet afgeloopen straten opnieuw te verdoelen, voor zooverre ipj nog niet aan een der comité-leden waren toebedeeld. In April werd nog eenmaal bij eengekomen voor het weder afgeven der in gevulde staten, waarvan dé laatste op een rondschrijven van den secretaris in het be gin van Moi nog inkwamen. Het bestuur bewerkte onderling de gegevens voor de hier onderstaande tabdien met toelichtingen. Vakken. c cö -e< Zakkenlappers Lorrenzoekers Scheepmakers Teerders Wjjnkoopersknechts Stukkenrollers Jaiouziezagers Borstelmakers Stukadoors Kurkensnijders Reizigers Schoenmakers Houtwerkers Sigarenmakers Tuiniers Steenhouwers Boekdrukkers en binders Kleermakers Zeilmakers en touwslagers Slagers Stokers Mandenmakers Bakkers Metselaars Vrachtrijders en koetsiers Opperlieden Kuipersknechts Boerenknechts (Glasblazers Indragers I Sjouwerman Kistenmakers Schilders of ververs Bootwerkers Grondwerkers Mouters Timmerlieden Metaalbewerkers Molenaars Schippers Brandersknechts Sjouwers of losse werklieden Zonder beroep 10 10 12 40 91 174 Totaal Aantal gehuwden, 1 wedr. i wedr. 1 wedr. 1 wedr. 2 wedr. 1 wedr. 3 wedr. 1 1 1 1 2 1 1 2 3 1 2 1 3 3 3 4 1 4 6 C 9 3 7 10 16 48 67 414 1 wedr. 1 gescheid. e cd "O 5 4 3 6 14 13 1 3 5 41 6 40 8 7 10 35 28 6 28 35 49 209 1 moed. 384 7 moed. 2 vad. 1 zust. 3 "O C3 c3 -CS bO CS O 1 1 1 4 2 2 1 3 2 3 2 1 3 1 1 4 2 2 1 7 4 10 10 21 21 58 C? u ■a S IS S o M T3 es 22 22 22 22 22 5 13 22 G 1 22 16 31 41 18 4-4 44 28 27 78 53 39 60 60 86 71 79 32 22 22 0 lO 11 wedr. 1 gescheid. van zijn' vrouw en 298 8 moed. 2 vaders 1 zuster en 957 173 7969 371 112 Sigarenmakers Door slapte ont slag. Eenige verdiensten door thuiswerk. Tuiniers: Slapte gedurende den win ter. Verdiensten door handel en los werk. Steenhouwers: Slapte. Stokers: Door los werk aan den gas- ketöl enz. nu en dan wat verdiend. Eén van Plant. Een van Kraton. Mandenmakers: Slapte. Inkorting van werktijd van 16 tot 10 uur. Door los werk en ondersteuning in onderhoud voor zien. Bakkers: Ontslag door meeningver- schil en slapte. Een heeft met slecht gevolg beproefd", eigen zaak te beginnen. Metselaars: Weinig werk gedurende den winter. Opper li eden: 1 ziekte, 3 slapte, 1 verdient de vrouw wat met naaien. Kuipersknechts: 1 hand geklemd, 1 zwakte en ouderdom, 2 slapte. Boerenknechts: Dé slapte gedu rende de wintermaanden. Iets verdiend met lossen van mestschuiten enz. ook ander 'los werk. Glasblazers: Déze werkloosheid' ia periodiek wegen» herstelling aan do fabrie ken. Schilders: Geheel door slapte in het vak tijdens den winter. Nu weer aan het werk, maar een paar oudjes niet voor vast. Bootwerkers: In Rotterdam werken er nu en dan 2. Een kan geen zwaar werk meer doen. Oorzaak der werkloosheid slapte. K istenmakers: Door slapte aan de kaarsenfabriek 2 en hot faillissement Plant 2. Enkelen weer aan hot werk. Grondwerkers: 2 aan de gemeente werk gehad (wegenaanleg). 2 waren onge schikt door zwakko gezondheid en. ziekte. Het vriezend weer bracht 2 geen werk. 2 ge middeld inkomen nog f 4, gedurende den winter. Monters: Door stilstaan der mouterij 1. Eén zonder door ziekte, maar thans beter en nog werkloos. S-l'apto 3. Gemiddeld inko men van 3 f 2.75 per week. Timmerlieden: Slapte over 't alge meen. Bij een paar ouderdom, weinig gele genheid om iets bij te verdienen. Een paar kleine bazen erbij. Metaalbewerkers: Hierbij koper slager en -gieters. Gasmetermakers van Bry an Co.(opheffing der fabriek) 1 zagenvijler en enkele smeden. Slapte in de werkzaam heden. Bij een tweetal ziekte. Molenaars: Ongeschikt door ziekte 2, door een lichamelijk ongeluk 1. Door bet afbranden van den molen 4, door verkoop 3, door afbreken 2, door slapte 4, door outslag- krijgiug 3. Opperman zijp er nu 2, aan los werk 3, aan de glasfabriek 1, aan de gemeentewerk- verschaffing 2. Gemiddeld verdienden 7 per sonen f 4 per week. Schippers: Hiertoe behooron zoowel binnen- als buitensekippers, haringvisschers en matrozen. Voor de visschers geldt de win- terstilstand m voor de schippers en matro zen de vermindering in de vaart. In een tweetal gevallen zijn het schippers met eigen schuit geweest, die zo hebben verkocht door de weinige vrachten. Een tweetal' van Plant. Brandersknechts: Door ziekte 10, lichamelijk gebrek of ongeluk 4, ouderdom 6, slapte 17, uitstoken of afbreken der bran derij 8, door brand van de(n) Kraton 6, die ondersteuning van een tijdelijk en plaatse lijk comité genoten. Door weinig gistmaken 1, minder stoken 1, door ontslag van den meesterknecht 1. Door in de tabak te wer ken verdiende 1 wat, door sjouwen S, door uit pon-en of kloppen gaan 2, door een klei nen handel 3. Van 20 was het gemiddeld in komen ongeveer f 5 per week. Sjouwers: 34 personen hiervan wer den min of meen- werkloos door slapte aan dé Kaarsenfabriek. Van enkelen werd de werktijd tot 3 a 4 dagen per week ingekort tot den 28en Maart. 13 losse sjouwers kwamen zonder werk door opheffing der houtkooperïji of het fail lissement van Plant en Co. 1 was zonder werk door den brand Kra ton, maar werd eenigszins door een comité ondersteund. Ongeschikt om hun werk te verrichten waren er 9, waarvan 6 door ziekte. 1 blind heid en 2 lichaamsgebreken, waarvan 1 on dersband kreeg door ziekteverzekering. Een werkman kwam zonder, doordat hij door een jongen, werd vervangen. Slapte ijzerfabriek Eeijenoord vermeerderde hier het aantal' werkloozen met 1. Wegens ge schil en oneenigbeden waren gedurende den winter 4 broodeloos. Gedeeltelijk hebben en- keien in hun onderhoud kunnen voorzien, 1 als mouter, 3 als branderaknech t, 3 als op perman, 1 als koetsier, 1 als slachter, 1 als gistpakker, 4 als bootwerker, waarvan 2 te Botterdam, 3 als nachtwaker, waarvan 1 aan de gemeente, 1 voor huizen, 1 voor schepen, 1 als zandlosser, 1 als kok, 4 als negotiant (snoepwaren, brandstoffen etc.), 7 ais zand- kniier (aanleg gemeentewegen), 1 als brug- geknecht (gemeente), 1 als glasblazer, 4 als schipper of matroos. Eén kreeg wat te doen door 't hooge water en 3 werkten wat aan de visscherij. Dit gedeeltelijk voorzien in eigen onder houd was van korten duur als noodhulp, plaatsvervanger of door tijdelijke, noodzake lijke werkzaamheden. Als oorzaak werkloos heid werd algemeen bijna opgegeven slapte, achteruitgang van Schiedam door heb ver- loopen van den handel', de scheepvaart, nij verheid en algemeeno malaise. 36 werklie den gaven op, dat riji gemiddeld geen f 3 per week verdienden. In 5 gezinnen moesten jonge kinderen erf vrouwen werkzaamheden verrichten, om niet met de mannen geheel te verhongeren. Twee gaven op, zonder beroep te zijp., tor- wijl één opgave van een winkelier inkwam, die bij die 2 is geteld. De overige vakken ge ven tot geen bijzondere opmerkingen aan leiding. In hoofdzaak komt het neer op slap te door den ail'gemeencn achteruitgang der industrie, waaronder bijtaa ieder lijdt. Er blijkt uit 'fc bovenstaande dat er 483 werkloozen gedurende de wintermaanden waren. Het getal moet echter wel wat groo- ter genomen worden, wanneer men de vrou welijke arbeidsters, de ouden van dagen, die eigenlijk niet in den waren zin werkloos zijn en oen zeer klein getal personen, die niet den werkloozen staat wilden invullen, omdat het volgens hun beweren toch niets geeft, wil meetellen. "Volgens "besluit der commissie werden de vrouwelijke werkloozen en de ouden die niet meer kunnen, niet in deze statistiek opgenomen. Personen, die alleen vóór den -winter, vóór December werkloos waren geweest, werden ook niet onder de werkloozen gerekend, wat .trouwens uit den vragenstaat al blijkt. De tijldlengte der werkloosheid werd tot 22 weken in rekening gebracht, al' was zij langer. De ledon van 't St. Anthony's Gilde der zak kendragers en van de corporaties der Graan- en kolenmetors, -wegers, werden niet in dit rapport als zonder arbeid zijnde, opgeno men, hoewel de commissie weet, dat zij) in treurige omstandigheden verkeeren door heel, heel weinig werk, waardoor zeer vélen geen voldoend loon kunnen ver-dienen. Rokonen we de 11 weduwnaars en den 1, die gescheiden van zijn vrouw is, nog onder do gehuwden, dan is van het totaal' aantal werkloozen gehuwd ruim 64 en beneden den leeftijd van 50 jaar bijna 77 Tell'en we de 8 moeders, 2 vaders on 1 zus ter, die evenals do 957 kinderen ton laste komen der werkloozen, bijl de kindoren, dan heeft ieder gehuwde zoowat 3 kinderen te onderhouden of i'eder werkJoozo ongeveer 2. Dé gemiddelde werkloosheid per persoon is 16J week, daarbij moeten we denkeu, dat dit cijtfor veel grooter zou zijn, als wc voor sommigen de langere werkloosheid dan van 22 weken rokenden en als we don tijd, dien men na Maart ook nog zonder toonenden ar beid doorbracht, daarbij kondon tellen. Ge- wenscht zou het zijn, als mogelijk is, dat sommige werkzaamheden naar liet koude seizoen worden verschoven. De gemeenteraad zou dit telkens bij de behandeling van do begroeting, welke jaar lijks voor den winter valt, kunnen vaststel len eu daarmee tegelijkertijd een voorbeeld ter navolging govea aan de particulieren. In de bouwbedrijven is liet natuurlijk in het wintel-getijde het slapst. In het laatst van elk jaar cn in het begin van een daar opvolgend staan véle werk za a ml cd en ook min of meer stil. Juist in die maanden, waarin do werkloosheid het grootst is, zijn de behoeften der arbeiders grooter dan in 't overige deel van het jaar. Een wijze verdco- li:ng van het werk over het ganscho jaar zou allicht eenige verbetering geven. Alhoewel het comité cijfers betreffende de werkloosheid van vorige jaren en winters, alsmede van andere plaatsen, niet ter be schikking heeft, meent het toch, dat de werkloosheid' te Schiedam in enkele vakken buitengewoon groot is. Noodig achten de vereenigingen, zonder uitzondering, het ook, dat do gemeente in zulke omstandigheden op oordeelkundige wijze, zooveel mogelijk werk verschaft. Indien het hier kan, zou het comité wel zoo iets als een werkloozen verze kering of -kas wenschen, zooals o. a. te Zii- rich van gemeentewege. Uit do opmerkingen bij do tabel gevoegd, blijkt, dat, door liet vorToopen van den han del, do scheepvaart, het meer en meer ver dwijnen der hoofdnijverheid en bij heb niet voldoende vestigen van nieuwe industrieën, het aantal werkloozen hier zoo groot is. De veil ter uitgang van het brandersbedrijf werd voor een groot deel- geweten aan de achter lijkheid van de wetgeving op het gedistil leerd cn aan de indirect© bevoordoeling door bot Rijtk van de melasse-spiritus-industrio. De arbeiders gaan met de werkgevers fi nancieel achteruit en verarmen sterk. De werkloosheid te Schiedam is al eenige jaren oud en in de toekomst is nog geen flinke ver betering te zien in heb verval' onzer gemeen te; de winkelstand ondervindt hiervan de treurige gevolgen, do nood is in menig ar beidersgezin hoog gestegen. Dé commissie sprak do wenschelijkheid uit, zich niet na liet uitbrengen van dit ver slag te ontbinden, ofschoon haar taak, waar voor zij in het leven werd geroepen, is vol bracht. De leden zullen gedurende een jaar zich nog met elkaar in verbinding kunnen stol len, wanneer het nuttig en noodig mocht blijken. Gesproken is er nog over een ar beidsbeurs en het houden van een jaarTijk- scbe werk'loozentelling zonder bepaalde be sluiten te nemen, die we U.E.A. onder de aandacht willen brengen. Aldus vastgesteld in de ledenvergadering van het Centrale Comité in zako het nieuwe onderzoek betreffend© de werkloosheid te Schiedam. Rapport van de Commissie in zake „de Kraton". Het is hedennacht een jaar geleden dat de groote stoom branderij van de firma Melchers, de Gist- en Spiritusfabriek bier algemeen bekend onder den naam van ïde Kraton" benevens de windmolen vde Palm boom" door brand geheel werden vernield, tengevolge waarvan een groot aantal werk lieden, waaronder vele hoofden van groote gezinnen en ook bedaagden, hetzij geheel of ten deele broodeioos werden. Bjj den toch reeds zoo kwjjnenden toe stand der Schiedamsche Industrie was voor zeker de vrees gewettigd hoe zal in dezen nood worden te gemoet gekomen, op welke wyze zal hier voor zooveel doenlijk hulp en wel dadelijke hulp worden verleend. Was het te verwonderen dat zonder ver wijl hier de werkman voor den werkman opkwam en de vier riJenvereenigingen Ned. R. K. Volksbond, Patrimonium, Alge meen Ned. W. Verbond en Soc. Dem. Arb. Partij zich aaneensloten en na gemeenschap pelijk overleg uit hun midden een comité benoemden, dat in de eerste plaats een be roep deed op hen, die in slaat waren gelde- lyken steun te verieenen teneinde in de eerste behoeften van die velen te voorzien, ten andere om van heeren werkgevers die mede werking te erlangen om waar mogelijk de werkeloozen aan werk te helpen. En met dankbare erkentelijkheid kan voor noemd Comité hier getuigen dat beroep voor de werklieden bleek niet jjdel te wezen, daar toch binnen een enkele maand tyds zoo van binnen als buiten de stad een bedrag van f 2721,101/2 was bjjeen gekregen, terwijl het ook in enkele gevalien in h«t verschaften van werk mocht slagen. Volgaarne voldoet het hiermede aan de destijds gedane belofte om eene volledige openbare verantwoording te doen van zijn beheer en de gebruikmaking van die toeveitrouwde gelden. Na gemeen overieg en gevoerde bespre kingen van Bestuurs- en Comitéieden werd alstoen besloten die gelden volgenderwijs te besteden. Aan gehuwden werd uitgekeerd voor man en vrouw eik f2.50 per week met verhooging van 50 cents voor eik kind dat nog geheel ten laste der ouders was- aan ongehuwden doch beslist kostwinners van een vader of moeder werd dezelfde weke- lyksche uitkeering verstrekt; ongehuwden ontvingen f2 50 per week, met dien ver stande dat zij, die vast werk kregen, later niet meer voor uitkeering konden ia aan merking komen. Voor de uitbetaling was er eiken Vrijdagavond van 8 tot 9 uur gelegenheid in het gebouw van den Ned R. K, Volksbond. Ten einde den prikkel om naar eenig werk (wat dan ook) uit te zien niet te benemen werd voor gehuwden f 2, en onge huwden f 1, niet io rekening gebracht van de verdiende penningen, indien zij in die week eenig werk hadden verricht. Met een eukel vooi beeld meent het Comité dit te moeten toelichten. Een werkman, vader van 6 kleine kinderen, die aizoo aanspraak had op f8, doch in eene week f 6 verdiende voor het een ot ander werk, werd beschouwd slechts f 4 te hebben verdiend, kreeg alsdan van het Comité f8 min f4 en had alzoo met eene toelage van f 4. die week een in komen van f 10; verdiende hij f4, dan was de toeiage f8 min f2 of f 6, samen dus weer f 10. Ter voorkoming van misbruiken werd zoo veel mogelijk naar maatregelen uitgezien ten einde de uitkeeringen zoo te doen dat zjj bmntwooi dden aan hel doel, waarvoor de gelden waien gegeven. In beleefde termen werd hen, die zich voor uitkeering aanmelden, medegedeeld waan oor die gelden waren bestemd, met welk doel zij waren gegeven, maar ook welke verplichtingen het Comité, dat hier slechts nis tus>-chenpersoon de uitvoerder was, had ten opzichte van beide en dat natuurlijk voorzegd Comité maatregelen had genomen om misbruiken tegen te gaan. Dat bij het niet verstrekken van juiste opgaven of het weigeren van werk een we- kelijksche uitkeering veiloren ging en bij eene herhaling, die uitkeering zonder verwgl ge heel ophield, daardoor werd grootendeels voorkomen dat de een of ander zonder werken zou toeren van de ingezamelde gelden ten koste van den nijvere, die alles in 't werk stelt en alle soort werk aangrypt om voor zich en de zijnen in het onderhoud te voor zien. En hier bleek ook dat zulks zeker niet overbodig maar in hel belang der zaak nood zakelijkheid was. Een enkel feit hieromtrent ter kennisname, Iemand die met 5 kinderen geheel zonder werk volgens vorenstaande uitkeering f 7.50 genoot, weigerde eene betrekking van 18, omdat het natuurlijk gemakkelijker viel f7.50 voor niets te krijgen dan f8 voor een week hard wei ken dat zoo iemand moest geweerd al was zulks ook ten nadeele van zyn vrouw en kinderen ligt voor de hand, maar daareutegen waren er vele loffe lijke voorbeelden van ben, die door allerlei tijdelijke werkzaamheden, hetzjj hier of elders, al werden ze dikwerf slecht beloond, gesteund door een toelage van het comité den winter doorworstelden, Nadat in Februari de toelage was ver minderd met het oog op de toen weer meer en meer toenemende werkeloosheid en het inkrimpen van het fonds en was gesteld op 4 voor geiiuwden en f 1 50 voor ongehuwden en het verdiende geld ten volle in rekening werd gebiacht, heeft het Comité aldus 37 achtereenvolgende weken een uitkeering kunnen doen, vnrieerende vanaf Augustus 1901 tot Februari dezes jaars van f54 tot f 94 50, van Februari tot 25 April van f 19.50 tot f70, waarna nog f300 op de Rijkspost spaarbank overbleef, die het Comilé meende, waartoe het bereids met nlgemeene stemmen had besloten na gehoor der Besturen van de vier Vereenigingen voornoemd, uitsluitend te moeten aanwenden voor vier hoog bejaarde menschen van 70 tot 80 jaren, niet meer tot werken in staat. Deze nu ontvangen nog wekelyksch elk f 2.50, totdat ook dat sommetje zal zjjn op geteerd en geooemde personen wellicht zullen komen ten laste der publieke liefdadigheid zoo ten minste de pogingen, die het zich vooralsnog voor deze vier ouden van dagen heeft voorgesteld, niet zullen slagen. Het Comité heeft naar zyn bescheiden meening tot zoover aan zjjne op zich genomen ver plichting voldaan. Een woord van dank namens de werk lieden, die er van genoten is hier zeker niet misplaats, bovendien wil het thans nog gaarne hen, die er belang in stellen inzage geven van de gehouden administratie met overlegging van alle daarop betrekking heb bende bescheiden, en stelt zich mitsdien daarvoor beschikbaar op Donderdag den 24 Juli e. k, des avonds ten 8I/2 uur in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond alhier. Het hierin vermeide Comité bestond uit de heeren Th. J, Mouwens, voorz., G. W. Snel, 2e voorz., "W. van der Most, secr., J. H. Frederiks, Ie penn., A. Godschalk, 2e penn,, II. Greeneweg, A. Hodes, J. Kooren gevel. Opgeroepen worden soD'ici tanten naar do betrekking van directeur der gemeentewer ken op een aanvangjaarwedde van f 2500, met 2 vijf-jaarlijlkscho verhoogingen van f 250, genot van vrije woning en een be drag van f 60 per jaar als tegemoetkoming in de personeel© belasting on in do kosten van vuur en licht voor kantoor. Sollicitan ten worden verzocht hun stukken, in to zen den bij don burgemeester vóór 9 Augustus a.s. Gelegenheid tot persoonlijke kennisma king zal dl'echts aan 'hen, die daartoe wor den opgeroepen, gegeven worden.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2