56"" Jaargang. Dinsdag 29 Juli 1902. No. 10915. NA VEERTIG- JAREN. Kennisgeving. BUITENLAND. België. *CH EDAM SJ O O .IRA «i T Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen 11. 4.25. Franco er post fl. 1.05. Prjjs per weckYoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Hoterstraat 68. VCJ fee Prijs der Advertentiën: Yan 16 regels fl. 0.92iedere rej. el meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die ij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hur- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wor en zoogenaamde Itlmisce siiswtentiütz opgenomen tot den prijs van 40 cei ts per advertentie, hg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Imtere. Telefoon Mo. IT3. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat list kohier no. 1 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dionst 1902/3 door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van dori 14en Juli 1902 en den 21en Juli daaraanvolgende door heeren gedeputeerdo staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente Ier invordering is uitgereikt en in afschrift 'gedurende vijf maanden, te reke nen van heden, op de secretarie der gemeente voor eon ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts oen ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen to voldoen, op straffe van vervolging volgons de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Juli 1902. Burgemeester en Weihouders voornoemd Mr. W. II JANSEN, W.-B. Da Secretaris, v. LUIK, L.-S. ABjttiSfflEEN ©fEBÏïCaï. SCHIEDAM, 28 Juli 1902. luid-ilfrlka. Men maakt zich te Londen zeer ongerust over liet aanstaand bezoek der Boerengene raals aan Europa en men vreest, dat zij met President Kruger Het plan van een nieuwen opstand in de beide republieken zullen be ramen. In ieder geval, zooveel is zeker, dat Engeland nog geheel onwetend is van de plannen, die de Boerengeneraals hebben. Zij zullen in ieder geval wel zoo verstandig zijn, hunne bedoelingen niet van de daken te schreeuwen. Hiervan geven zij als bewijs door huu redevoeringen die heel weinig zeggen. Louis BoLha en generaal De la Rey spia ken gisteren voor vergaderingen te Paarl. Botha wees er op dat geheel Zuid-Afrika nu ouder één vlag is en stelde de vraag ïZijn wij oveiwonnen Tot antwooid op deze vraag zeide hij on geveer het volgende Wij hebben geen duistere toekomst voor ons, geloot en hoop zullen ons leiden door de moeilijkheden. Afrika is ons vaderland door geboorte en erfrecht, wij moeten er naar streven het te maken tot een ge'ukkig land en samenwerken om het komend ge slacht zóó op te voeden dat het een plaats zal hebben onder de toekomstige regeeiders van ons land. Do ia Rey zeide dat hij eerbied gevoelde voor eiken Britseben tegenstander, maar zij hart bloedde als hij dacht aan de »National Scouts". De Alrikaander naam moge een ver wijt inhouden, evenals eertijds de naam Huge noot, hg zal zeker eenmaal een geëerde naam worden. Dat Engeland ongerust is, is niet onaardig, E. DEBANS. 21) D'on vo-lgenden voormiddag begaf hiji zich naar het kantoor van notaris Saint Martin en beriep zidh op heb schrijven, dat hij van dozen ontvangou had. Beleefd vroeg do Hork boni toen„Wilt u zoo goed wezen, plaats te nemen. De no taris zal u zoo dadölijik te woordi kunnen staan." Hij) behoefde inderdaad ook slechts even te wachten, voordat de deur van do spreek kamer geopend werd, maar ontzettend was zijn schrik, toen hij mevrouw Vasselin en 'haar dochter daaruit zag komen, vergezeld van den notaris, wiens houding geheel en al liet zieai, hoeveel hoogachting hij dezen aan zienlijken cliënten toedroeg. Goorgo Mond haastig op en maakte een diepe buiging, om de verwarring te verbergen, die 'hem bevan gen had. Sabine werd doodsbleek toen zo hem zco onverwachts voor zich zag, en zij bleef plot seling stilstaanhaar moedor deed eveneons zoo, ziji wilde de gelegenheid waarnemen, om den gohaton man in heb bijlzijn barer dochter diep to vernederen en hem haar geheel© ver achting te toonon. „Hó; daar heb je den hoor Laneemont Welk een verrassing 1" zeide zij met bijten den spot. Sabine had niet vergeven en. nog minder het geweten schijnt niet geheel en al zuiver en een nachtmerrie gelijk is voor Engeland dan ook een door het iNeues Wiener Tagblatt" ontvangen tebgram uit Brussel, dat zegt dat de omgeving van den heer Kru ger de stichting voorstaat van een onver zoenlijke oppositie-partg, die de eerste de beste gelegenheid, welke zicli voorzal doen, zal aangrijpen, om het Engeische juk af te schudden. Frankrijk. Gisteren hebben er to Parijb weder op stootjes plaats gehad. Met het oog op do aangekondigde botoo- ging der christelijke Fransche vrouwen op de Place de la Concorde waren tal van agen ten en een detachement van de republikein- soho garde opgesteld in den tuin der Tuile- rieën en in liet Elysóe. Om drie uur kwamen de katholieken op de Place de la Concorde, roepende„Leven de zusters 1" Ze worden omringd door socialisten, roepende Abas la» calotte! doelt dezen werden door de bereden igarde uiteengejaagd. Tegen vier uur bezetten de katholieken 't terras van do Tuilerieën, dat de Place de la Concorde behccrsckt en wierpen van daar stoelen op do hoofden van hun tegenstan ders. Een deel' van dezen liep op de aanval lers toe, die evenwol de vlucht namen. Daar op bezetten do socialisten onder gejuich het plein. D'o politie deed het terras ontruimen. Déze protcstmeebinig hoeft dus al bijzon der weinig indruk kunnen maken. Verder hadden er nog ecuigo opstootjes plaats to Lyon. De afgevaardigde Jules Roche en do libe rale republikeinen van hot Rlióne-departe- ment hadden voor gistermiddag een betoo ging georganiseerd om to protesteeren tegen de maatregelen van do regeering tegen de congregaties. Do socialistische verecuigingeii van Lyon hadden hun leden saamgoroepen voor do zaal van cle „Folies Bergères" tot eon tegenbetooging. Groepen socialisten lie pen te hoop voor do deur van het vergader lokaal. Toen aan enkele personen de toe- gang tot de zaal werd geweigerd', wilden de socialisten binnendringen. Do politie deed daarop de dour sluiten. Er hadden een paar botsingen plaats en werden wat klappen ge wisseld. D'c municipale! garde chargeerde en nam enkelen in hechtenis. In een vergadering to ïtijssel van den „Ligue pour la Patrio Franjaiso" wer den voor een gehoor Van duizenden perso nen protcstredevoeringen tegen do sluiting van de geestelijke scholen gehouden. Na af loop van do vergadering werd een optocht gevormd, die weldra stuitto op een tegenbe tooging. De politie chargeerde en er werd heel wat mot wandelstokken geslagon. Veól rustverstoorders zijin in hechtenis genomen. De gendarmerie droef do menigte uiteen, waarop de stad tot liaar gewone kalmte te rugkeerde. Dank zijl dien maatregelen door den pre fect van politie genomen, hebben de betoo- gingcu zicli niet uitgebreid. Omstreeks zes uur was alles voorbijslechts liepen liicr en daar nog een paar groepjes. De correspondenten van tal van buiten- landsclie bladen to Parijs wijzen op 'b eigen aardig karakter van de botoogingen to Pa rijs en in Frankrijk. Deze botoogingen dra-- gen oen uitsluitend politiok karakter; zo worden opgezet door nationalisten en anti semieten, die er een kostelijk middel van agi tatie in vinden, maar zo dragen volstrekt geenj godsdienstig karakter. Slechts Bretagno maakt daarop oen uit zondering. Daar spruit het verzet togen do uitvoering van do wet op de congregaties zuiver voort uit godsdienstige overwegingen van dei bevolking. vergeten, maar toch schrikt© zo terug bij' do gedachte aan heb Jcwaad dat haar moeder zonder twijfel in haar schild voerde. „Kom, mama," smeekte zo zonder Georg aan to kijken. „Een oogonhfik nog, mijn kind," ant woordde Bertha, „ik moet dezen heer toch gelukwensohcn." En zich tob Georgei wen dende, voegde zo hem toe: „Ik heb verne men dat mijn. vader u in zijn testament be dacht heeft. Nu zijt u eigenaar van een fa- bnok geworden. Juffrouw Cabus zal er ze ker wd zeer med'e in haar schik zijfi, niet waar?" „Juffrouw Cabus?" vroeg George, die er niets van begreep. „Maar, u bont toch met Johanna ver loofd. Het is mooi van u dat n nu -todli met haar gaat trouwen, nu uw positie zoozeer verbeterd is. Juffrouw Johanna moot men oveneens bewonderen, dat zijl zich verbeven heeft boven de praatjes dio er toch stellig zullen geloopen hebben, toen men baar ver loofde achter de grendels sloot. Het doet mij genoegen en ik wensch u hartelijk geluk." George stond als aan dm grond genageld en vroeg zich vergeefs af wat deze belee-di- igendei woorden to bcteekenen haddon, Hij had cr geeu vermoeden van, wat er over heon in do „Figaro" had gestaan, die noch bij zijn grootvader on zijn moeder noch bij Cabus en Barbazoillo in huis kwam. In vol slagen wanhoop, richtte de ongelukkige zijn blikken op Sabine als om van haar althans ecu woord van opheldering en van vertroos ting te ontvangen, maar Sabino Y"asse!in scheen plotseling in steen veranderd te zijn Onbeweeglijk, met starende oogen en saam- Het Moorden van Afrika. Toen bekend werd dat vijf Italiaansciic oorlogsschepen voor Tripoli» waren aangeko men, dacht men terstond aan ernstige ge volgen. Immers "bekend was dab Italië .al haar invloed in Tripolis wilde laten golden, dab zij met het oog daarop zich had verhon den met Frankrijk, dat do Tripolisquaestie bij dei hernieuwing van den Driebond was ter sprake gekomen en en dit blijft toch maar hot voornaamste dat Italië geheel klaar stond- om tegen Tripolis op te treden, liet heette, Italië wacht hot gunstige O D oogenblik af nu zou dit oogenblik geko men zijln, nu, dat wil hier zeggen na den terugkeer van den koning van Italië uit Rusland, welk lancl, zooals trouwens her haaldelijk blijlkb, het Turkscho rijk gaarne •lastig valt of lastig gevallen ziet. Wat blijkt echter liet goval te zijn? De oorlogsschepen zijn daar op een kruistocht en 'hebben eenvoudig oen beleefdheidsbezoek afgelegd', aldus de offieicelo „Tribuna". Vorder zeggen do bladen d!at hot eskader voort zal gaan met in de 11 idclellandscho Zoo te kruisen, 25 Augustus o. a. te- Alexandria zal aankomen om dan naar Turkije te gaan, waar admiraal Pal umbo den Sultan geschcn- |kom van Victor Emanuel zal overhandigen. Vredelievender kan geen vloot varen. Dbch intusschen, het vertoon is gemaakt, een wenk is gegeven, dab hot Italië ernst is mot do Tripolisquaestie en wie weet wat do Sultan doet als hij' admiraal Palumbo met de tcgengoscheuken van den koning ziet aankomen Nog op een ander punt der Noordafri- kaanselie kust dreigt in do naast© toekomst zich een moeilijkheid te zullen voordoen. Tusschen Spanje en Marokko moeten,volgens den „Figaro" ernstige! onaangenaamheden zijn gerezen, o. m. wegens het gevangen ne men van twee Spaansche onderdanen, die evenals dab vroeger al eens meer gebeurd is, door hun overweldigers naar het binuonland van Marokko zijn gesleept. Wal beloofde do Marokkannsclie regecring pogingen m het werk te stellen om cle gevangenen in vrijheid to stellen en voldoening te verschaffen, maar d'o Spaansche regeoring slaat in afwachting van de vervulling dezer "beloften een lioogen toon aan. Nu zijn deze moeilijkheden bot dusver van ondergeschikt belang, maar ze kunnen, heb worden, als Spanje er aanleiding in vindt naar samenwerking mot Frankrijk te stre ven. Tot nu toe is Spanje door do andere .Middelland sell c-'Z e e -m oge nd'ned e n vrijwel be handeld als „quantité néglieable". Er zou voorzeker voel voor to zoggen zijn. als Spanje, om zijn positie in Marokko tc behouden, een overeenkomst mot Frankrijk aanging. Van een samengaan in de Noordafrikaan- sche politiok, is editor tob dusver nooit iets gekomen, omdat Spanje -en misschien niot ton onrechtei vreesde, dat Frankrijk zijn oogen zon slaan op dab zelfde Marokko, dat grenst aan Frankrij.ks Algerijmsche kolonie, zoodra over dat gdbiod word! onderhandeld. Do raadgevingen van de Duitsclio bladen die Spanje biji Engeland hulp willen laten zoe ken zijn in ieder goval nog onpractischer, want wij', weten hoe Engeland gaat doelen als do overwinning gezamenlijk is behaald. Dan ging al de invloed, van Spanje op Ma rokko- zeker op Engeland over. ©emengde Hedeilccllngen. vastgesteld te zijn de dag van de kroning (9 Augustus), die tevens is geproclameerd tob beursvacauticdag. gqierste lippen stond ze voor hem, alsof zij hom nog nooit te voren gezien had. „En nu, wees verder gelukkig, mijn waar de", verolgde mevrouw Vasselin sportend „Alleen moet ik u nog don wolgemeenden raad -geven om in 't vervolg geen twee hee ren meer tegelijk te dienen. Mijn groeten aan juffrouw Johanna." Daarna 'keerde ze hem den mg toe, alsof dezo woorden haar verlichting hadden ge schonken. Sabine volgde haar, pijnlijk ge troffen al was zo ook nog zoo hoos op Geor ge, toch vond ze dat haar moeder onedel en hardvochtig -geweest was. George had intusschen het gevoel alsof do heele kamer met hem ronddraaide. Het bloed klopte hem woest tegeu de siapen cn liet bruiste in zijn ooron. Hij bleef evenzeer onbewegelijk toen do notaris hom door reu beleefd handgebaar te kennen gaf dat lnj do spreekkamer kon binnengaan. Sabine-" had hij wel luidkeels willen uit roepen, maar hij hield zich met geweld in toen liij den spobtenden blik van den klerk bespeurde. Werktuigelijk, volgde hij den no taris, zonder dat hij nog recht begrepen liad, wat er eigenlijk gedurende de laaiSLO minuten gebeurd was. „Wees zoo -goed plaats te nemen," zciöi, de notaris beleefd. George hoorde onbewust de vraag van den notaris naar de -reden van zijn bezoek. Een ontzettende woede begon in het gemoed van don ongelukkige te ontwaken, ccn hevige kramp snoerde zijn keel dicht. „Met wien heb ik de eer te spreken?" vroeg St. Martin andermaal. „Met iemand," bracht George ten sl.tte Engeland. Del Koning ondernam Vrijdagmiddag om 12 uur een klein zeetochtje op zijn jacht en keerde tegen den avond! weer voor Cowes terug. De gezondheidstoestand van den Koning gaat wel' steeds vooruit, maar hij kan liet bed of de rustbank nog niet verlaten. Do kronig blijft nog steeds vastgesteld op den 9en Augustus, terwijl do Admiraliteit nu de groote vlootrevue bepaald heeft op den 16en daaropvolgende. Sir Michael' Hicks Beach, de Britsdhe mi nister van financiën, hooft aan oen feest maal van Londenscho bankiers en kooplie den gesproken over de nieuwe begroeting. Ilij deed daay do aangename modedeoling dat do belastingen, en wel in de eerste plaats do inkomstenbelasting, verminderd zullen worden en vestigde er de aandacht op dat een amortisatiefonds voor do oorlegs- soluild 'behoort te worden gevormd. Sir jMiichaelt heeft daar, in zekeren zin, zijn opvolger een deel van zijn program voorgeselu'evon, daar hij zelf heengaat. Do heer Gerald Balfour zal van ambt verande ren, men noemt hem als -kanselier van hot hertogdom Lancaster -of secretaris voor Schotlandde heer Austen Chamberlain zal aan 'het hoofd van den „Board of Trade" komen. In sommige kringen werd vermoed dat de wijzigingen in heb Kabinet reeds besloten zouden worden in den „PriVy Council", welken de Koning Zaterdag zon houden. Dit vermoeden schijnt echter niot bewaar heid te zijndaar schijn-t slechts officieel Van liet Van 28 Sept. 1903 te Brussel- te 'houden Xle internationaal congres voor hygiëne on demographic, beeft koning Leo pold 'het patronaat, prins Albert het eere- voorzitterschap! aanvaard. D'o Belgische mi nister van Landbouw, baron Van der Brug gen, en Brussels burgemeester, De Mot, zijin eere-vice-voorzitters. Het congres wordt in zeven afdeclingen. .gesplitst. Alle regeerin- gen worden uitgonoodigd otficieole vertegen woordigers to zonden. De troonopvolger, prins Albert, heeft een brief tot het bedtuur .van „Vooruit" in Gent gericht, mot het verzoek hem to© te willen staan een kijkje te nemen in dezo .groote, onder sociaal-democratische leiding staande, gemeenschappelijke bedrijven. Dik wijs had hij reeds liet een en ander verno men van deze coöperatie, en gaarne leerde hij haar van dichterbijl kennen. Hot bestuur van „Vooruit" zond hot volt gonde antwoord: „Wij hebben do eer, u mede te deolen, dat onze inlichtingen voor een ieder toegan- kclijlk zijnHot zal ons zeer verheugen u te kunnen toonen, wat het volk tot stand kan brengen, cn u to overtuigen, dat do socialis ten) geen tweedra-elitzaaiors rijn, zooals men dikwijls tracht u aan hot vorstand) te bren gen. Daar onze magazijnen Zondags om half één gesloten worden, verzoeken wijl n, niet na dien tijk! te kompn, opdat ons personeel zijn Zondagsrust niet zat moeten opofferen. Ons bestuurslid De Looro hoeft zich bereid verklaard' u als gids te willen dienen. Ontvangt gij1, waarde Albert en Eliza beth, onze broederlijke groeten," enz. enz. uit, „die do holeodiging, die men hem zoo oven 'heeft aangedaan, niet stilzwijgend ver dragen kan." „Een holeodiging? Wat bedoelt u daar mede V' Laneemont beet zich op -de lippen; hij schaamde zich. nu, dat hij zich zoo slecht had kunnen bohcorsoken, tegenover iemand die natuurlijk de uitlatingen van mevrouw Vasselin niet begrepen had. Hij] noemde dus verder alleen zijn naam en overhandigde den brief, dien hij van het -kantoor -gekregen had. „Ik bon vast overtuigd dat u de heer Laneemont bent," gaf de notaris hem hierop ten antwoord, „maar desniettegenstaande is heb mijn plicht, u te verzoeken om mijl be wijzen voor nw identiteit te geven, hetzij door wettolijko documenten, hetziji door ge tuigen." „D'aar hebt u gelijk in; en des te meer omdat ik zoo juist uit voorarrest ontslagen ben, zooals mevrouw Yasseliu zoocven het zoo lieftallig uitdrukte," antwoordde do jon ge man bitter gestemd. „Hier zijd mijn pa pieren." St. Martin nam d© stukken aan die Geor ge hem overreiktegeboorte-acte en verkla ring van- de militaire overheid dat George Laneemont als eenige zoon van een weduwe vrijstelling van dienst had, en zag ze in. Na cenigc seconden voegde Laneemont er nog bij: „Daarenboven noemde de dochter van mijn overleden patroon mij zooeven nog bij mijn naam, in uw tegenwoordigheid." „Dat is ook zoo; ik dacht er niet meer aan. Dan is alles in orde, en u zijt in werke lijkheid de persoon aan wien de heer Ber nard Mouthier in zijn testament de fabriek Duitschla nd. Prins Axnulf van Beieren, de- derd'e zoon van den prins-regent, hoeft op zijn goed Leo- ipoldsteinl in Stiermarken dreigbrieven van Triester anarchisten ontvangen. Daar zal tooli wol ge-en staatkunde bij, le pas komende derde zoon van oen prins-re gent? Oostenrij k-Hongarije. Over de besprekingen, door don Keizer to Isohl gevoerd met de drio premiers, ver neemt d'o „Nouo Freie Presse", dat in do quaesbie van den Ausgleich geen vooruit gang werd tot stand gebracht. Tot nu toe word alleen een oplossing ge vonden in de vceartscnij-quaestio. In politieke kringen to Ween en loopt hei: gerucht, dab do gemeenschappelijike minis ter vani financiën von -Kallay binnenkort, uit gezondheidsoovrweginigen, zal aftreden. te Montsombre benevens het woonhuis, een. stuk bosoh cn oen bedrijfskapitaal van hon derdduizend franken vermaakt heeft. Aan vaardt u de erfenis V' George, dio nog slecht op d'o hoogte was van de wettelijke bepalingen, wist niet dat een erflater zijn laatste wilsbeschikking niet alleen door een schriftelijk testament- geldig kan maken, maar dat daartoe ook de toe stemming van den hij' testament bedachte noodig is. De notaris zotte hem alles uiteen. „Opdat een erfenis den in het testament daarmede bedachten persoon deugdelijk kan worden toebedeeld, verlangt do web do uit- drukkclijlce verklaring van, dézen persoon dab -bijl de hem toegedachte erfenis aan vaardt." „O zoo," zeide Laneemont, en er flikkerde een verraderlijk licht in zijn oogen, toen hij verder vroeg: „Ik heb dus ook liet recht de erfenis van den heer Mouthier te wei geren?" „Zeker, hebt u het recht daartoe." „En wie krijgt dan de fabriek en dé hon derd duizend franken V' „Po eerse erfgename, mevrouw Yasselin." G-eorgo Laneemont stond op. Een uitdruk king Van voldoening, aan verachting-ge paard, zetelde op zijn trotsch en edel gelaat. „Welnu dan, mijnheer de notaris," zeide liiji eenvoudig, „ik wijs de erfenis van do hand." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1