Gemeenteraad. STADSNIEUWS. Zondagsrust- Naar verluidt bestaat by de Regeering het voornemen om, ter bevordering van de Zon- dagsiust, sommige treinen op Zon- en feest dagen op te heffen. (»N. 0.") Men zal echter voorloopig nog alles vermijden wat de Koningin te veel inspanning zou ver oorzaken. En daarom hecht ik ook geen ge loof aan het bericht, dat reeds zou zyn besloten in de volgende maand een garden partij op het Loo te gevenzeker is het, dat daarvan in de kringen die daarvan uit den a^rd hunner bemoeiingen 'teerst kennis dragon, nog niets bekend is. De Koningin is stellig voornemens om, onvoorziene en onverhoopte omstandigheden voorbehouden, in September naar Den Haag te komen en in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. Consuls. De Parysche correspondent van de »N. R. Ct." seint aan zijn blad Ik verneem, dat Aubert, oud consul-gene raal van Frankrijk te Pretoria, genoemd wordt voor den post van consul-generaal te Am sterdam. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd a. tot rid der in de orde van den Nederlandsclien Leeuw J. Menno Huizinga, directeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst te Am sterdam, lid en eerste secretaris van de Staatscommissie tot voorbereiding van maat regelen tegen verontreiniging van openbare wateren2o. tot officier in de orde van Oranje-Nassau H. Wortman, mgenieur le kl. van den Rijkswaterstaat, lid en tweede secretaris van de Staatscommissie tot voor bereiding van maatregelen tegen verontreini ging van openbare wateren. ontheven en ontbonden, met dankbetuiging voor den gewichtigen dienst in de volbren ging hunner taak bewezen, aan de heeren die deel hebben uitgemaakt van voormelde Staatscommissie, te weten: mr. A. F. baron Van Lynden, administrateur bij het Dept. van Binnen!. Zaken, te 's-Gravenhage, als lid en voorzitter; J. Menno Huizinga, direc teur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Amsterdam, als lid en le secre tarisH. Wortman, ingenieur le klasse van den Rykswateistaat te '3-Gravenhage, als lid en 2e secretaris en als leden dr. L. Aronstein, hoogl. aan de Pol. School te DelftU. E. De Bruyn, boofding., belast met den alg. dienst van 'sRijks wat., te 's-Gravenhage; II. F. Bult man, lid ran de Eerste Kamer, voorz. van het Ned. Landbourvcomité, te Haarlemmer meer mr. H. A. Hooft, refer, by het Dep. van Wat. te 's-Gravenhage; mr. H. Ph. De Kanter, adv. en proc. te Haarlemdr. J. Arriëns Kappers, directeur van de Rijks II. B. S., plaatsv. lid van den Geneesk. Raad voor Friesland en Groningen, te Leeuwarden dr. H. P. Kapleyn, geneeskundige, lid van den Geneesk. Raad voor Gelderland en Utrecht, te Abkoude-BaambruggeH. J. Lovink, dir.-gen. bjj liet Dep. van Water staat, te 's-Gravenhage dr. W. P. Ruysch, adviseur voor de Medische Politie bij het Dep. van Binnenl. Zaken, te 's-Gravenhage; dr. C. H. H. Spronk, hoogleeraar aan's Ryks universiteit, te Utrecht, en mr. E. De Vries, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland, te Leiden. Vertegenwoordigers. Bij Kon. besluit is aan dr. G. Kaiff, hoog leeraar te Leiden, opgedragen de Regeering te vertegenwoordigen op het XXVlIe Taai en Letterkundig Congres in 1902 te Ivortrijk te houden. Bij Kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger der Regeering op het derde inter nationaal congres van den Handeldrijvenden Middenstand, dat op 3 en 4 Sept. e. k. te Amsterdam zal worden gehouden. R. P. j. Tutein Noithenius, te Amsterdam. Toezicht risschcrij. Tegen 1 Nov. a.s. wordt II. M. korvet Sommelsdijk in dienst gesteld om de Zeehond te vervangen bij het toezicht op de zeevisschery op de Noordzee. Roode Krnis doctoren. Gisteravond te 11 uur kwam te 's-Graven- haga de trein aan, die de heeren Koster, Pino, van Houtum en Meuleman uit Duitsclüand mede-voerde. liet luid gejuich werden de mauneu, die zoo lang van hun vrijheid beroofd eindelijk weder in het vaderland terug waren door de menigte begroet. Aanwezig waren o. a. de heer Vervloot, secretaris, en verschillende leden van het hoofdcomité van het Roode Ivruis, dr. Ruysch, voorzitter, eu tal van leden van 't Haagsche llaunenconnté. een deputatie uit de Zuid-Afrikaausche Vereeniging met een afdedingsvoorzitter. dr. Blink, zuster Bey- nen en dr. Vinkhuizen, die ook in Z.-A. wa ren, do chef van "t Militair Hospitaal en dr. Carpc-ntier namens de officieren van ge zondheid m de residentie, benevens tal van vrienden en vriendinnen van de terugkee renden, Hartelijk, zeer hartelijk was de be groeting na zoo'n tijd van gedwongen schei ding. Achtereenvolgens voerden dr. Ruysch, de heer Vervloet (namens den voorzitter van het R. Iv., die verhinderd was) en dr. Blink het woord om den terugkeerenden hartelijk welkom te heeten en hen te danken voor al wat zij gedaan 'hadden, waarop dr. Koster diep bewogen ook namens zijn kameraden het woord nam om zijn dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst. Hij eindigde met de verklaring dat het thans het oogen- blik van scheiden was voor hem en rijn ka meraden. Hun werkkring in het vaderland zou veel van het lijden doen vergeten, maar, zeide hij', gij zult ook moeten vergeven. Gij zult dit moeilijk kunnen doen aan de man nen die n uw vrijheid ontnamen, maar wel wilde hij hopen dat rij hem zouden verge ven die tot op zekere hoogte de oorzaak van hun gevangenschap is geweest, en „mocht ge al eens bitterheid jegens mij hebben ge voeld, gij hebt het nimmer geuit. Daarvoor innige, innige dank Voorbereidend militair onderricht. De Minister van Oorlog, wenschende het voorbereidend militair onderricht nader te regelen, ook in verband met het bepaalde in het Kon. besluit van 1 April 1902, Stbl. no. 48, houdende vaststelling der eischen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid, bedoeld in art. 104 der Mili- tiewet *1901, heeft]: A. ingetrokken: lo. de regeling van het voorbereidend militair onder richt, vastgesteld bij de beschikking van den Minister van Oorlog dd. 1 Juni 1898. Vilde afd.no. 10 (R. Mi 1898, blz. bl, 219); 2o. de beschikking van den Minister van Oorlog dd. 3 October 1898, Vilde afd,, no 55 (R. M. 1898, blz. 675) tot uitvoering van het Kon. besluit van 5 September 1898, Stbl. no. 207 B. vastgesteld een nieuwe regeling van het voorbereidend militair onderricht. De bijzonderheden zijn te vinden in desSt-Ct." no. 175. der boeken en het aanschaffen van nieuwe werken voor de Paedagogische Bibliotheek een subsidie van f 500 voor het Ondersteu ningsfonds ten behoeve van weduwen en weezen van onderwijzers f 250 bljj ven bestemd voor administratiekosten van het fonds)een subsidie van f200 aan het Nederlandsch Schoolmuseum; een subsidie van f250 aan de stichting Heistellingsooid voor Nederland- sche Onderwijzers te Luntereneen subsidie van f 100 aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Ten slotte werd aangevangen met een voor dracht over ïBelgische Schooltoestanden" door den heer A. L. Prenau, hoofd eener school te Aalst, België. A. P. in een bijvoegsel de S. B. sHet Volk" bevat ontwerp-statuten en een huishoudelijk regle ment, ingezonden door het partijbestuur der S. D. A. P., ter behandeling op het reorgani satie-congres, te houden op Zondag 28 Sep- tember a.s. te Zwolle. MMdonstand. Er worden te Rotterdam pogingen aange wend tot het oprichten van eene vereeniging, uitsluitend van personen, behoorende tot den middenstand der burgerjj, met het doel om zonder op godsdienst te letten voor gemeente-- raad en Tweede Kamer afgevaardigden te kiezen, die de belangen van dien stand zullen behartigen. Reeds is een voorloopig bestuur gekozen, en weldra zal eene openbare vergadering worden uitgeschreven. aan. Benoemd wordt een commissie van drio leden om deze na te zion, waartoe de vergas dering wordt geschorst. Na heropening -deelt de heer A. Lansber gen mede dat een en ander in orde is bevon den. TJib do rekening blijkt dat is ontvangen een bedrag van f 19,987.091 en is uitgege ven f 19,098.52, zoodat er een voordealig sal do ds van 888.571. Dd heer Lansberg en heeft gezien dat er langzamerhand met d'e Verstrating van den Schiodamsdheii weg zal begonnen wor den. Hij! verzoekt deze straat niet ineens over de hoelo maar over de halve breedte to gelijk te doen opbreken. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit d'o voorzitter do vergadering. Eindexamen H. B. S, De uitslag van de eindexamens voor de Zuidelijke Commissie der provincie Zuid- Holland, 4de groep, isGeëxamineerd 12. Geslaagd: G, L. Schouten, C. J. Damme, H. Ilartogh Heys, W. Mensert, J. A. Hey- mann, J, F. van -Hoytema, H, A. W. Klink hamer, van de H. B, S. te DelftG. A. Boon en J. G. H. van den Boveokamp van de II. B. S. te Dordrecht. Algewezendrie. Mijnraad. Maandag heeft te 's-Giavenhage een verg. vau den nieuwen Mijnraad plaats gehad. Broederschap Notarissen. In de beden gebonden jaarvergadering van de Broederschap van Notarissen in Ne derland, in het Venduehuis der Notarissen to 's-Gravenhage, werd op voorstel! van den voorzitter, mr. VYaterschoot van der Gracht te Amstei-dam, besloten een telegram te zen den aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, waarin vreugde wordt uitge sproken over het volledig herstel van H. M. en de betuiging wordt gegeven van de ge hechtheid en verknochtheid der Broeder schap. De voorzittei' drong aan op herziening der Registi-atiewet of afschaffing der regis tratie en bestreed het vrije notariaat. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Chr. Miseroy bleek dat de vereeniging 452 leden telt en dat de reorganisatie vol tooid is. De volgende algemeen© vergadering zal te Amsterdam gebonden worden. Dan wordt tevens 't 60-jarig bestaan der Broederschap feestelijk herdacht. T-ot leden van 't hoofdbestuur werden herkozen de heer H. A. G. E. Kempers en gekozen de heer M. T. Y. Kingma Beitjes uit Jorwerd. Na afloop der vergadering werd een rij toer ondernomen naar 't Huis ten Doyl waarna in 't- Kurihaus te Scheveningen een gemeenschappelijke maaltijd werd gehouden. Morgen worden de praeadviezen behan deld omtrent het notaristarief. Protest. Door den heer T. H. Haagen te Rotterdam is een uitvoerig schrijven gericht aan schoen fabrikanten en lederhamlelaars in Nederland, bevattende een protest tegen be-chermende rechten op leder en sehoenwerk. In verbaDd hiermede wenscht de heer Haagen aan den Minister van Financiën een adres te richten, door allen die met zijne denkbeelden in stemmen onderteekend, waaruit kan blijken, dat adressanten beschermende rechten in Nederland op leder en schoenwerk niet wenschen. Nat. Bur. van Vrouwenarbeid. Het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid deelt mede, dat het bureau gesloteo zal zijn van 3 tot 31 Augustus. Tevens wordt bericht, dat van heden af ook het tweede oflicieele spreekuur des Donderdagsavonds vervallen is wegens ondervonden practische bezwaren. Spreekuren zullen voortaan uilsluitend kun nen worden bepaald na vooraf tijdige schrifte lijke beletvraag. Bij, hot laatst gehouden examen iu den telegraafdienst slaagde o. 'a. de 'heer L. Meijer, surnumerair dor posterijen en tele grafie alhier. De zangvereeniging aSt. Caecilia", zal op 30 Augustus a.s. bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, een vocaal en instrumentaal concert geven, in den tuin van den R.-K. Volksbond, afd. Schiedam. Naar wij van dcai directeur van „Schiedam Vooruit" vernemen zal' in het pand Wil lemskade 27 gevestigd worden The Ren ard Cycle Co" thans te 's-Hage. Geoorloofd! Men schrijft uit Noordbrabant aan de j>N. R. Crt." Men zou bijwijlen geneigd zijn te vragen: Kan dan alles in deze streek? De gemeente raad van Waalwijk stemde 2500 gulden voor eeo kesk, en 't besluit werd uitgevoerd; te Capelle liepen maandenlang 16 leerplich tige kinderen trots de wet zonder onderwijs rond, eu nu verhuurt de gemeenteraad aan den predikant van den Loonschen dijk.... de met ruim rijkssubsidie gestichte openbare school, die, sedert 1 Mei j l. in gebruik ge nomen, meer dan 110 leerlingen telt. Genoem de predikant ijvert sterk voor een* vrije school"; maar zoo goedkoop hij aan een volgens de eischen des tjjds ingericht schoolgebouw schijnt te kunnen komen, zal nog wel nie mand in Nederland het gekregen hebben. Of zullen heeren Gedeputeerden er een echotje voor schieten? De brug nabij de Varkenssluis is gisteren buiten dienst gesteld, zoodat nu het pontje in dienst is gesteld dat door middel van een smalien loopplank met leuningen voor voet gangers gemeenschap tusschen de beide zijden der haven geeft. Naar wy met genoegen vernemen is de toestand van den 6-jarigen H. Jonkers, die op den Buitenhnvenweg werd overreden, aan merkelijk gunstiger geworden, zoodat weder op herstel gehoopt mag worden. nu Krijgsgevangenen. De S a 1 a k is gisteren van Colombo ver trokken met 76 Nederiandscbe krijgsgevan genen aan boord, bestemd voor Padang ter overschepiog op de Gedé, met beslemming naar Europa. De Java-China-Japan-Lijn. Men schrijft aan »De Nederlander" Wy kunnen uit goede bron rnededeelen dat het zeker is, dat aan de grootste fabrieken op scheepsbouw- en werktuigge- bied in ons vaderland van de aanbestede stoomschepen der Java-China-Japan-lijn niet één schip is gegund. Alleen de Nedei landsche Scheepsb.-Mij. te Amsterdam zal hierop een uitzondering maken. Daar op verschillende groote werven gebrek aan werk in den ijzeren scheepsbouw is, zal dus dit feit velen teleurstellen en zulks te meer als de ge ruchten waarheid bevatteD, dat het buiten land met het grootste deel van den aan vankelijk voorgestelden bouw zal worden begiftigd. Verontreiniging van openbare wateren. Door H. M. de Koningin is de Staatscom missie, aan welke is opgedragen te onderzoe ken welke maatregelen behooren te worden genomen ter voorkoming van voor de volks gezondheid schadelijke verontreiniging der openbare wateren, eervol van haar function Ned Onderw. Genootschap. De 57e algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap werd gistervoormiddag te Leiden geopend, onder voorzitterschap van den heer L. C. T. Bigot, hoofd eener school te Amsterdam. Te 11 uren in den voormiddag had de plechtige ontvangst plaats van het hoofd bestuur, het bestuur der afdeeling Leiden, de leden van sub-commissiën en genoodigden door het gemeentebestuur van Leiden op het Raadhuis door den wethouder van onderwijs, den heer J. A. Van Hamel, die tot de aan wezigen een welkomstwoord richtte, de beste wenschen uitsprak voor het welslagen dezer bijeenkomst en het vertrouwen uitsprak dat zij mocht bevorderlijk zijn aan de belangen van het onderwys en van hen die aan zijn belangen hun beste krachten wijden. Voor deze waardeereude ontvangst werd dank betuigd door den heer Bigot. Ten 1 uur in den namiddag had de alge meene vergadering plaats, waarbij een wel komstgroet werd gebracht aan de bijeenge- komenen vanwege de afd. Leiden door haar voorzitter, den heer N. Brouwer, directeur van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Alsnu werd de leiding der vergadering over gedragen aan den voorzitter van het hoofde- stuur, den heer Bigot voornoemd, welke het presidium met een welsprekende rede aan- vaardde. Na afdoening van eenige onderwerpen van huishoudelijken aard, waarbjj o.a. de geloofs brieven der afgevaardigden werden goedge keurd en de rekening en verantwoording van het hoofdbestuur over het afgeloopen Genoot schapsjaar werd goedgekeurd, werden toege staan: een subsidie van f 100 tot onderhoud Lijkverbranding. De Vereeniging voor Lijkverbranding heeft een legaat van f60,000 ontvangen, onder last van vruchtgebruik. voorgelezen en onveranderd Gemeenteraad vau Kctliel en Spalsnd. Vergadering van Woensdag 30 Juli, voorm. 11 uur. Afwezig met kennisgeving de heer A. Poot. Voorzitter de Burgemeester. Dev oorzitter opent de vergadering;de no tulen worden goedgekeurd. Ingekomen zijn van Ged. Staten Goedkeuring op de comptabiliteitsbeslui- ten dér vorige vergadering. Idem op suppletoir kohier H. O., dienst 1902. Idem op de verhooging der jaarwedde van burgemeester en secretaris, zooals die door den Raad was vastgesteld. B. en W. leggen aan de®. Raad over het proces-verbaal van kas-opneming biji den. ge- meenteKmtvanger, waaruit blijkt dat er "in kas is f 3459.77. Al dezo stukken worden voor kennisge ving aangenomen, Yerd'er brengt de commissie, in de vorige raadsvergadering benoemd, tob 'bet aanhoo- ren der reclame® van de heeren. A. v. d. Loo en C. Borsboom tege® bun aanslag in den 'H. O. bijl monde van den 'beer C. Breg- man haar bevindingen uit en adviseert den aanslag van den heer A. v. d. Loo te hand haven en die van den Leer C. Borsboom te rug te brengen van f 2200 op f 1800. Overeenkomstig dit advies besluit da Raad, Ingekomen is een verzoek Van de wed, Heinsbrook om een half jaar kwijtschelding der Hondenbelasting, wijji zij d'e bonden beeft opgeruimd. De kwijtschelding wordt verleend. Alsdan biedt de Voorzitter den Raad de rekening on verantwoording dienst 1901 Vanmorgen omstreeks 6S/4 uur ontstond brand in de bakkerij van D. Krommenhoek, waarschijnlijk doordien een vonk was ge sprongen in het zaagsel onder den oven. Het vuur deelde zich mede aan eenige broodplanken en een schieter doch werd spoedig met emmers water gebluscht door den knecht H. Valerius, geholpen door J. W. H. Prins en M. Oranje, die op het gevaar waren toegesneld. Correspondentie. H. v. Z. Wy verzoeken U even aan bureau te komenhet liefst 's morgens. ons Vergadering op Dinsdag 29 Juli 1902, des namiddags te 2 uur. De onderwerpen die in deze zitting moesten behandeld worden, waren ditmaal niet talrijk en ook lokten daarvan slechts twee punten ernstige discussie uit. 2eadmissie examenGymnasium By punt 5: Voorstel tot aanvulling van art. 17 der Verordening tot regejiog van het gymnasium, waarvoor van een tweede admissie (na de vacantie) gelegenheid zal worden gegeven, werd door den heer R i s als bezwaar daartegen geopperd dat de be slissing of een adspirant aan het examen mag deelnemen, wordt gegeven aan het Col lege van Curatoren. Spr. wijst daarbij in de eerste plaats op het feit dat aan de II. B. S. iedere adspiraot die zich aanmeldt aan het 2e admissie examen kan deelnemen. Een ernstig bezwaar acht spr. dat een adsphant die aan het eerste examen heeft deelgenomen doch daarby is afgewezen aan het tweede examen met zal kunnen deel nemen óók al zouden bijzondere gevallen hebben samengewerkt om den ongunstigen uitslag van het examen te teroorzaken. De voorzitter antwoordt dat dit be zwaar toch denkbeeldig is, waaraan het Col lege van Curatoren de beslissing is overgelaten. Dat College kan dus die bijzondere gevallen nagaan en zoonoodig die adspiranten tor het deelnemen aan het examen toelaten. Da heer Ris meent dat juist daar het gevaar bestaat voor willekeur en voorschijn van willekeur. De heer Van Westendorp oordeelt dat men voldoende vertrouwen moet stellen in het college van curatoren om bet niette verdenken van willekeurige beslissingen. Als een schijn van willekeur het drukt en de leden gevoelen zich daardoor bezwaard, dan zullen zjj zelf wel aan den raad verzoeken daarin verandering te brengen. Aangezien het voorstel-Ris, om die bepaling te schrappen, niet wordt ondersteund, kan het verder geen punt van beraadslaging uit maken. Reorganisatie. Voorstel van den heer J. H. van Westen dorp J.Dz. tot reorganisatie van het uitgebreid lager onderwijs met prae-advies daarop van B. en W. De heer De Groot wenscht gaarne in lichtingen te ontvangen op de vraag of op de school van mej. Kimmyser voldoende ruimte bestaat om de leeilingen te bevatten na de ■eorgannatie, zonder dat bet gevaar bestaat om weer dadelijk tot sclioolbouw verplicht te worden. De heer Honnerlage Grete merkt op dat uit de vraag door hem onlangs aan B. en W. gericht, de wethouder van onder wys tot de gevolgtrekking is gekomen dat spr. nu zou zyn vóór de door hem ingediende reorganisatie. Dat is, meent spr., wel wat ver gedacht. Met het oog op mogelijke ont lasting der II. B. School had spr. een reorganisatie wenschelyk geacht, doch de Weth. van O. heeft toen reeds dadelyk ge zegd dat een dergelijk resultaat niet ver kregen zou worden. Na rype overweging en ernstige bespre kingen met vakmannen is spr. tot de conclusie 1 gekomen dat het niet gewenscht is de school- Tyl te reorganiseeren of zooals men zelfs wel heeft gezegd te desorganiseeren. De reorganisatie zal in de eerste plaats geld kosten en al zegt de W. v. O. ook in zijn toelichting de financieele gevolgen zullen gering zyn, op blz. 283 staat by de mede- deeling dat de plaats van den heer Bitter niet behoeft vervuld te worden tusschen twee haakjes salthans voorloopig" zoodat spr. daar slechts in ziet een spoedig te verwachten benoeming van een opvolger. Eenige" toelagen zullen aan het onderwys moeten worden uitgekeerddit acht spr. zeer vaag en hij vraagt daarom, watzjjndie toelagen en tot welk jbedrag. Voorts wyst spr. er op dat er zeer veel kans bestaat dat de klassen aan de school-Kimmijser wel spoedig zullen moeten worden gesplitst. In het overzicht voorkomende in de toe lichting op het ontwerp kan men zien dat er leeds een jaar geweest is dat in een der klassen 54 leerlingen zaten. Dit zal nu vee! eer gebeuren en mej. Kimmijser zal daarmede zeker geen genoegen nemen 'vooral waar het teerlingen zijn die naar een andere school moeten overgaan. Zjj zal dan dus aandringen op splitsing. Wanneer dan eenmaal tot splitsing moet worden overgegaan is er dan ruimte genoeg iu die school of moet er dan gebouwd wor den Spr. is dan ook stellig overtuigd dat de reorganisatie geld zal kosten, meer dan de W. v. O. zich voorstelt. De opinie van de vakmannen die spr. heeft geraadpleegd is dat het uit een paedagogisch oogpunt een fout is de laagste drie klasse te brengen naar een andere school, omdat dan de 3e klasse niet meer zuiver zal aansluiten aan de 4e klasse. Immers hoewel het onderwys naar een vast leerplan wo>-dl gegeven, geschiedt dit toch dikwjjls naar verschillende methocjen en die sliiiten aan het eind van het eene jaar niet op de andere in het volgende jaar. Ook acht spr. de reorganisatie onnoodig. Er bestaat hier geen bepaalde behoefte aan een jongensschool zooals we die hebben voor de meisjes, omdat de school-Tyl als hot ware wordt voortgezet in den talencursus, waardoor de jongelui toch voldoende kennis zullen kunnen veiktygen. Komt dan de reorganisatie tot stand dan zou de talen cursus kunnen worden afgeschaft. Spr. wil ten slotte nog hierbjj voegen dat de heer Tyl zelf niet is ingenomen met hel plan tot reorganisatie zjjner school. De heer v. Westendorp dankt den heer Honnerlage Grete voor de uitvoerige bestlijding die hij zyn ontwerp heeft waardig gekeurd spr. doet dit zoo nadrukkelijk om dat de vorige maal bij de indiening daaryan alleen de heer De Groot zijn bezwaren tegen het ontwerp heeft uitgesprokenaangenaam is het ook omdat na bestrijding een weder legging der bezwaren hier plaats hebbe, Spr. wil dan beginnen met mede te deelen dat de handenarbeid door hem in zijn toelich ting genoemd niet behoeft te worden onder wezen door bepaalde vakonderwijzers, omdat zich die meer moei bepalen tot het vouwen van papier e. d., terwijl voor het onderwys in het handteekenen een onderwijzeres aan de school-Kimmijser beschikbaar is. Hoe dit onderwys nu precies geregeld wordt is de kwestie van uitvoeying die hovpndiep berust bij hef hoofd der sclioql, en mejufïr. Kimmyser heeft aan spr. veiklaard dat die regeling niet de minste bezwaren zal ople veren De heer Honnerlage Grete heeft ge zegd het is geen reorganisatie maar een desorganisatie en beroept zich daarby op het oordeel van aan hem bekende vakmannen. Spr. beroept zich echter op aan allen be kende vakmannen van welke hij ook adviezen heeft overgelegd. Wel heeft de districts schoolopziener gezegd dat een 9-klassige school wenschelyker zou zijn maar de nu voorgestelde regeling verklaart by toch to piefereeren boven de bestaande. De heer Honnerlage Grete vindt de uitbreiding van het onderwijs niet noodig. Spr. wel. De talencursus geeft niet wat deze jongens behoeven. Deze is voor jongelui die over dag op een kantoor zyn en de avonduren bestemmen voor ontwikkeling. De andere school echter is bestemd voor jongens, die hun geheelen tjjd besteden aan studie en die de H. B. school niet kunnen volgen. Dat de desorganisatie zou berusten op hot niet aansluiten van de 3a klasse (school-Kim- myser) aan de 4e kl, (school-Tyl) kan spr. evenmin toe geven. De laagste dier klassen komen van mej. Kimmyser, onder wier leiding het onderwys is geregeld dan komen de leerlingen by den heer Tyl, die op het geleerde voortgaat. Dat het onderwys niet zou aansluiten gaat dus niet op, hoogstens zou kunnen worden verondersteld dat de norm van ontwikkeling anders werd. Ook de genoemde splitsing acht spr. niet zoo dreigend, wat hy uit de cijfers van het aantal leerlingen bewijst; natuurlijk is het mogelyk dat de toevloed van leer lingen zóo groot wordt. Mocht tot splitsing moeten overgegaan worden, zoo dat de school B te klein wordt, dan blijven toch altijd nog lokalen op de school-Tyl beschikbaar. Spr. heeft in zijn toelichtingen ook vroeger gezegd dat de tjjd voor de reorganisatie nu

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2