56"* Jaargang. Zondag 3 en Maandag 4 Augustus 1902. No. 10920 Eerste Blad 2 Augustus. NA VEERTIG JAREN. i 2 s e BUITENLAND. V V V SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags _vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. ISureauISotcrstraat 68. Prjjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plants die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itïeine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. a O D 3 o a «o O 5} A 3 3 s M Aan de Openbare School met uitgebreid leerplan voor jongens (hoofd de lieer TIJL) bestaat met 1 September n.s. gelegenheid tot het onitangen van onderwijs ook in de Duitse he en Engelse betaal, Aigem eene Geschiedenis en Wis- k u n d e. Ouders of voogden die leerlingen dit ondei- wjjs willen doen volgen, woi den verzocht zich in de week van 25 tot eu met 30 Augustus as. aan te melden bij het Hoofd der Schooi. Onder onze feestdagen neemt den datum welke liter boven is geschreven een niet geringe plaats in en 't is dan ook niet meer dan natuurlijk; want welk Nederlander deelt niet lief en leed met zijn Koningin En dus verheugt hij zich in de eerste plaats met zijn Koningin, met onze Wdhelmina, die gelukkig weer hersteld van Haar ziekte gistermiddag met Haar Gemaal per rijtuig naar Soestdijk is gegaan om feest te vieren een huiselijk feest den verjaardag van Haar Moeder. Maar ook uit ons zelf voelen we iets in ons bij het lezen van ons kalendeiblaadje, dat hedenochtend, als of wij dit al niet dngen vooruit hadden bedacht, vermeldtnVerjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder, Emma der Nederlanden, geboren 2 Aug, 1858". 't Is een aardige en een innige band, want 't is een band van onwillekeurig opgekomen liefde, die ons bindt aan het Vorstenhuis van Oranje-Nassau. En dien band voelen wij tel kens weer. Pas nog door onzen angst uitge staan bij het lijden van ons Wilhelmientje, later door verluchting toen betichtten van helerschap kwamen, regelmatig elk jaar weel bij de verjaardagen van de leden van het Vorstenhuis. Ging de veijaardag van Prins Hendrik stil vooibij, omdat de haiten zoo wel het Zjne als het onze, bang klopten daar onze gemeenschappelijke lieveling ernstig ziek was, nu mogen wij juichen, juichen omdat een familie feest onze hei stelde Ko ningin ziet naast Haar veijarende Moeder. De verjarende Moeder, ja, dat is Zij voor ons, Koningin Emma. Hoewel Zij langen tijd aan het hoofd onzer regeering gestaan heeft en men, gaat men het tijdpeik van haar regentschap nog eens na, met bizonder veel sympathie terugdenkt aan haar op- E. DEBANS. treden als regtntes het behoeft ons geen oogmblik nadenkens te kosten om haar lief te hebben en te waardeeren als de Moeder onzer Koningin. Zoo gemakkelijk herinnert men zich de tal van verhalen die rondgingen over de opvoeding onzer Koningin en menig een herinnert zich wel een episode uit dien tijd. Schrijver dezes zal het niet licht ver geten, wat hij eens in Amsterdam zag, toen n.l. onder de volksmenigte Willemientje in haar rijtuig lag te slapen in de armen tan Haar Moeder. En lang, ja altijd zal dat gevoel bljjven, we zullen om Haar-Moeder zjjn voor onze Koningin vooral Haar blijven liefhebben en en de vrucht die ook hier weder zulk een prachtige versiering van den Oranjestam is, voornamelijk zoo beminnelijk geworden door de opvoeding door Haar, van Koningin Emma genoten, zal ons steeds die Moeder doen eeren. Moge dezen dag, deze verjaardag van Koningin Emma, nog menig jaar met onze geliefde Koningin en Haar Gemaal worden gevierd. Moge deze driebond lang stand houden en gelukkig blijven l Lang leve Koningin Emma •e, 17. 26) Op dafc oogenblik verschoon Jacques Yil- lefrauclio voor do balio. Zijn indrukwekken de verschijning tveklo eveneens do belang stelling d'er toehoorders. Toen hij don hand schoen van do rechterhand wilde uittrekken om do voorgeschreven eed af te leggen, zeide 'dc president van de rechtbank togen hem „Dat is niet noodig." D'ozo woorden brachten groote opschud ding te tveog onder do groep van advocaten die in ibun toga's bijl elkaar stonden. Als zaakkundigen begrepon zij dat dit iots liooh bij^ouders beduidde. „Wiji zullen to uwen behoeve, uw bevin ding naar waarheid afdragen, sond'er u den eed af to nemen," 'klonk andermaal do stem van den president door do zaal. Da toehoorders begonnen tlians ook aan dachtig te luisteren, al'leon Villef rancho bl'eef, even kalm en waardig als altijd, rus tig staan, 'hij -had er blijkbaar geen vermoet- den van dab or iots bijzonders gebeurde. „Jaren gel oden bent u veroordeeld gewor den voor vijf jaar gevangenisstraf," zeide de president toon op emstigen toon. Het was geen vraag die bij tob don gobuige richtte, alleen do bevestiging van een uitgemaakte zaak. - Mevrouw Vassetlin werd door oen duize ling bevangon. Indien er plotseling een blik semstraal uit den heldoren hemel was neer gedaald, Qiad zo niet meer kunnen schrik kou. D'oor de zaal Honk een vreemd ge ruisck, dat veroorzaakt werd door liet sar mensmelten der verschillende uitroepen. /AJUBëSHKKM OVEKSiCin'. SCHIEDAM, 2 Augustus 1902. u I d jl f r I k a. De correspondent van de „Standard" te Kaapstad, maakt in een brief van den 9en Juli gewag van de wanordelijkheden, ver oorzaakt door da koloniale troepen in Uur- ban en Kaapstad. Do kolonialen zegt bij 'liepen de straten af, vernielden alles wat zij tegenkwamen en plunderden de winkels in Durban. Zij schoten met revolvers op de bewoners. De politie en stadswachten! had den 'blijkbaar het bevel gekregen niet tus- schenboide te komen." In Kaapstad' zelf schijnt een dorgolijk op treden tijdig te zijn voorkomen. D'o correspondent van de „Telegraaf" schrijft ten minste „Hier te Kaapstad liop bet met lachen en zuur zien, vloeken en klagen afdo mannon waren nl. ontslagen zóó, dat ze verder maar voor zich zelf zouden zorgen. Nog ©on paai' dagen kregen ze vrij logies in de kazerne en toen was dit ook gedaan. De Tommies wa ren wel heel blij over bun vrijheid, maar de blijdschap was niet onvermengd, daar velen kort bijl kas waren en hun spoedig bleek, dat hot niet gemakkelijk zou gaan om hier aan 't werk te komen. En dan de. reis boe zou men die betalen Elke politieman in de straat moest oen lange jeremiade aanlhooxcn en ©en deputatie der Canadcezen ging naar den Burgemeester, wees er op hoe dapper de 'Robert Villofranche, die met zijn zuster in de tusscheuruimte bad plaats genomen, was kwaad opgesprongen. - „Dat is een beleediging," riep hij verbo"1- gon uit, maar gelukkig gingen de woorden verloren in het algemeen rumoer. Eclith, die zelf in tranen uitgebarsten was, bad toch nog de tegenwoordigheid van geest om hem weder te doen plaats nemen. Yoor mevrouw Vasselin verzonk alles iu liet niet. In puin lag nu het gebouw, dat zij niet zooveel zorg had opgetrokken 1 Ilaar dochter keek verstrooid rond; ze wist niet of ze waakte of droomde. All'en praatten verward door elkander, totdat do gerechtsdienaren streng bevalen om kalm en stil te zijn. „Ik gelast de. toehoorders om zich rustig te houden, anders laat ik de zaal ontrui men," zeide de president luid Dat hielp. Nitmaud wild© de afwikkeling van dit spannend tusscbcubedrijf verzuimen. De stille keerde terug en con minuut later had men het gonzen van een vlieg in de rui me zaal kunnen hooren. Aller' blikken waren vol verwachting op Jacques Villi ef rancho ge licht. In 't eerste oogonblik had' hij', buiten staat om iets te begrijpen, uitgeroepen: „Tot vijf jaar .gevangenisstraf? Ik?" Daar na echter kreeg hij' onmiddellijk zij.u zelfbe- hecrsching terug en voegdo er met bewonde renswaardige (kalmte aan toe „Er moet hier eon groote vergissing be staan, mijnheer do president. Dc heb nooit, zelfs niet do geringsta straf, ondergaan; ver oorloof mijl dus dat ik mijn groote bevreem ding te kennen geef. Do ambtelijike bevin dingen schijnen met beklagenswaardige op- pervlailddsghoid opgemaakt .to worden, als 'b mogelijk is om zulke zware .beschuldigingen mannen hadden gevochten voor vaderland en vorst, en in welk eem ellendigon toestand zij nu geplaatst waren. Dat was iots Voor mr. Thorn©klaag tot Z.Ed.Acbtb. niet over brandweer en straten, dan is bij' doof; maar een Tommy die moot geholpen worden I Ijlings wendt 'hij zich tot den basis-comman dant, Generaal Settle, en deze heeft toen, denkelijk om „Burgemeester en Burgerij" te pleizieren, maar toegestemd om gelegenheid te maken om 'n paar honderd dapperen over de zee te brengen, „als een gunstbewijs aan de soldaten, niet omdat zij' er eenig recht op hebben." Hoe zeer de Engel sóhe rogeering de immi- gratio van niet-Engc'lsclien in Zuid-Afnka tracht tegen te gaan, blijkt uit de volgende bekendmaking van het Engalscho consulaat te "Weenen, welke bekendmaking in de bla den is opgenomen ,,De ontzettend© en met het oog op don tegonwoordigen toestand veel to groote toevloed van vreemdelingen naar Zuid-Afrika, heeft de Eugolsche regoc- ring aanleiding gegeven om den consula ten op 't hart te drukken, de gxootsto ge strengheid in acht to nemen bij de uit reiking van landings-permittcn, en dat wel m het belang van heb publiek zelf. In Oostenrijk .is tob uitreiking dezer permibten alleen het Eugélscho oonsu- Éiafc in Triest gerechtigd. Iemand, dio zulk een permit wensdhb te ontvangen, moet aan d'e volgende voorwaarden vol doen hij moet hebben een paslrijl moet oen door do politie afgegeven be wijs hebben, dat bijl in goede fmancioele omstandigheden verkeert, en na zijn aan komst in staat is in zijh levensonderhoud te voorzien; hij1 moet de reden opgeven waarom lrijl naar Zuid-Afrika gaat eu hij moet zich persoonlijk bij' het Engelsche consulaat te Triest aanmelden Personen, die naar Zuid-Afrika willen gaan om daar een betrekking te zooken, zullen in geen igeval vergunning krijgen om te lan den. Do pei-mitten zijn overigens alleen gel dig voor do landing in do Zuid-Afrikaan- sclio havens. Om het binnenland in te reizen, moot opnieuw vergunning aange vraagd worden." De staatssecretaris van de voormalige Z.- Afrikaansche Republiek, do beer Reitz, wordt den 6en Augustus te Napels verwacht eu reist vandaar over Luzern, waar het in ternationaal Boerencomité hem een som van 140,090 frs. voor de weduwen en weezen der Boeren wil ter hand stellen. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat lord Milner daar een vergadering bijgewoond heeft van leden der Engelsche kerk, bijeen geroepen tea- ontvangst van een deputatie uit do kerk in het moederland, welke een plan kwam uiteenzetten betreffende de federatie van do Engelsche staatskerk met die in de koloniën en in het buitenland, welik plan lord Milner toejuichte. Heb parlementslid Lynch, beschuldigd, van hoogverraad, is weer in verhoor geweest. Lynch wordt beschuldigd do Boeren-Ierschc brigade te hebben gecommandeerd. Den 15en dezer zullen to Eiume een paar honderd in Hongarije gebouwde spoorweg- waggous voor Zuid-Afrika worden inge scheept. tegen een rechtschapen mensch uit te bron- ge»-" „Heet u niet Jacques Andreas Villcfrau- che?" „Ja, zoo heet ik." „En bent u niet to Andalys geboren?" „Ja, mijnheer do president," gaf Jacques ten antwoord, terwijl hij verbleekte, want hij voelde dat hij boos werd. „Vaart u niet destijds op 'b kant-oor der hceren Marreau en Cie. te Havre?" „Ja zeker." „Nu, d'an komt alles uit. Ik heb uw stuk ken hier voor mij: liggen." Alles begon Yillefranch© nu te draaien voor zijn oogen, zoodat hij duizelig wei'd. Eerst na een poosje vermocht hij te zeggen „Er moet 3rier een ongehoorde pmsoons- verwisseling hebben plaats gegrepen." „Dat is onmogelijk," „Hoe dat, mijnheer de president? Niets schijnt mij daarentegen gemakkelijker, daar men \'oor twee franken de gcbooiteaetc van een ander kan lichten, om die als die van zich zelf to gebruiken. Ik ben daarbij zeker niet de eenigo, die den naam Viüefranclte draagt." „Maar ook uw voornamen komen uit." „Maar in de eerste plaats heeft do politie, die u zoo goed op de hoogte van alles heeft gebracht, een bijzonderheid vergeten, name lijk, dab ik twee en veertig jaar geleden Frankrijk heb verlaten, en eerst eenigo we ken geleden daarheen ben teruggokeerd." „Juist deze bijzonderheid is 'het die zoo zeer tegen u pleit." „Heb moet toch .gemakkel'ij'k uit de regis ters van de gevangenissen nib te wijzen zijn of ik ooit in een daaivan ben opgenomen ge-, wqest." „Ik'heb ook niet gezegd' dab u uw straf Hnge) and. Men zegt dat de regeering de reconstruc tie van liet Kabinet vertraagt, wijil do regee ring vaoatures in het Lagerhuis, die ont staan zouden door hot opnemen in liet Ka binet van een lid der regoerinigspartij, ver mijden wil. liet bijgeloof aan het succes van tusschen- tijdsclie verkiezingen is dan ook niet zonder gevolgen gebleven. De overwinning van de liberalen te Leeds hoeft der liberale, partijl nieuwe levenskracht geschonken, zooals hij de Woensdag gehou den stemming over de onderwijswet in het Lagerhuis is .gebleken. Bij een amendement op artikel 7, dat de niet tob de Anglioaan- scho kerken belioorende scholen ook onder de controle van de geestelijkheid der Staats kerk wil geplaatst zien, zonk do meerder heid der rechterzijde tot op 41 stemmen; van do meerderheid stemden een aantal; lo den mot do liberalen, terwijl veilen zioh van stemming onthielden. Tegelijk wordt ook gemold, dat verschil lende invloedrijke leden der rechterzijde 't voornemen hebben te kennen gegeven, naar het liberale kamp over te gaan; Earl Beau- oliamps, een beleend partijman der conserva tieven uit Zuid-Wales, is reeds overgegaan tot den „Liberal League" van lord Rose- bery. De regeeringsbl'aden zij.il niet weinig on der den indruk van oen en andermaar de „Daily News" schrijft het opleven van den ouden liberalen geest toe aan het verbreken van de gevaarlijke hypnose, waarin het land was gehouden door de bewering, dat een stom voor de oppositio gelijpe stond met een stem voor do Boeren! Het is dan ook wol opmerkelijk, dat alle aanvullingsveahiezingen van den laatsten tijd ten gunste van do liberalen zijin uitge vallen te beginnen met do verkiezing van kolonel Lynch te Galway tob d'e verkiezing van eergisteren te. Leeds, in welke laatste plaats van de 14000 kiezers 3000 van partij- kleur zijn verwisseld sedert de laatste ver kiezing van den conservatieven candidaat. Li bijna allo gevallen, gold als verkiezings wapen der liberalen do steik afgekeurde houding der regeering in zake het laten va ren van den vrijhandel en hel terugbrengen der scholen onder do Staatskerk. ondergaan hebt, integendeel, u werd juist bij verstek veroordeeld." Jacques Villcfranche word nu plotseling geheel verward en radeloos; hij stamelde eenige onsamenhangende woorden en werd ontzettend bleek. „U hebt de kunst verstaan om aan uw straf te outsnappen,"vervolgde do prcsid'ent. „Wat zegt u?" riep Jacques Villefrancho buiten zich zolf van woede. „Onmiddellijk na heb volvoeren van uw diefstal' „Een diefstal? Ik? Dab is een Hij zweeg plotseling. Niettegonstaaude da ontzettende opgewondenheid, waarin de woorden van den president hem gebracht hadden, bezat bijl nog genoeg kalmte om m to zien, dat een beleediging der rechtbank voor hom hoogst gevaarlijk zou wezen. „Jawel, een diefstal van vijf en zeventig duizend franken, teil nadeole der firma Lu- kas Marreau eu Cie. te- Havre, en in gemeen schap van uw collega Julius Berger ge pleegd." „Maar droom ik nu?" riep Villef rancho bijna kermend uit. Reeds gedurende de la-atste minuten had George vermoed dat nu ook den naam van zijn jgrotvader, in verbaud met een dergelij ke beschuldiging zou worden genoemd, en in overmaat van smart over deze onrechtvaar digheid had hij willen uitroepen„Dit is belecdigendmaar aangezien Iriji liier niets mede winnen kon, ja zelfs veeleer do zaak van zijn .grootvader daardoor zou benadee- len, beteugelde hij' zijn gramschap en wacht te vorder do afwikkeling der zaak af. Hij schonk er des te meer aandacht aan, omdat Julius Berger mot hennen zijn,moeder meer malen de vraag overwogen, en van alte kan ten bekeken had, of het niet mogelijk kon wezen dat Jacques Villcfranche destijds al- Elngcland en de Tirccbond. D'e „National Review" bevat een artikel, dat vele pennen in beweging heeft gebracht. Het is geschreven naar aanleiding van lord Salisbury's aftroden, „dat de grootste ramp kan worden voor het rijk". Do schrijver zegt nl., dat En getands buitenl'andsohe politiek noch anti-Russisch, noch anti-Duitsch, noch anti-F ransch moet zijn, maar dat. de leider der buitenlandsclie politiek moet trachten, op de best© wijze Engelmnd's vxeedzamen bloei te bevorderen. Maar daartoe dient men goed het doel dat men volgt, voor oogen te hebben en in het opstel' wordt de vraag gesteldZien de Engelsche staatslieden dat doel? Het artikel bedoel echter hot don staats lieden gemakkelijk te maken, en niets moer of minder word aan de hand gedaan dan een bondgenootschap met Frankrijk en Rus land! Hot opstel in de „National Review",welk blad geïnspireerd heet uit officcelo kringen, trekt, om dit verbond aannemelijk te ma ken, eeisb togen Dnitsohland te velde. Allo grieven legen dit land moeten de revue weer eens passecren, natuurlijk liet moest, dat DuitsehJancl onafgebroken bezig is zijn vloot uit te breiden en dat heb op zulk oen goe den voet met do Vereenigde Staten trachtte te komen waarbij) natuurlijk verzwegen worden de Engelsche pogingen, die in Bel lijn schipbreuk leden, om oen samengaan van de Ver. Staten, Duitschland en Enge land te verkrijgen. Een van do redenen, die de „National Re view" nu laat gelden voor het wensohelijke van hot nieuwe bondgenootschap met Frankrijk on Rusland, is dafc daardoor de Nederlandsche onafhankelijkheid beter gewaarborgd zou kunnen worden tegen de uitbreiding van hot pan-germanisme, D'it schijnt wel een onderworp dat Enge land voortdurend veel belangstelling inboe zemt, want nog een maand geleden werd in do Engelsche bladen een soortgelijk bericht opgenomen, dat als strekking' moest hebben, te waarschuwen tegen Duitsölie intriges ei gens in onze Indische koloniën. D'e bewering kon toen uit de beste bron worden tegenge sproken. Doch heden trekt de „National Review alweer ten strijd© en met een nieuwe ver dachtmaking van D'uitschl'and, wordt een verbond met Frankrijk en Rusland aange prezen. leen den diefstal had gepleegd, waarvoor men hem onrechtvaardig ajs medeschuldige had' gevonnisd. „Nadat u en Berger die som uit de kas ontvreemd hadden," vervolgde de president, „gingt go naar nieuwe 'wereld toe. Gij bleeft beidon daar totdat do straf verjaard! was liet onderscheid l'igt alleen daarin dat Ber ger als een ami en u als een rijk man zijl teruggekeerd. Het groote vermogen dat u verworven hebt, versterkte u in het vertrou wen dat men het niet moer zou wagen, u aan uw misdaad te herinneren." Jacques Villcfranche staarde den onver- biddclijken president aan alsof hiji zijn zin non verloren .had Eindelijk vroeg hij, weg te mogen gaan, wat boni echter eerst toege staan werd, nadab hij de vragen over de ge beurtenissen tijdens 't ontvluchten der ge vangen geuomeu arbeiders te Motsombrejdie do rechtbak hem .gesteld had, met inspan ning van al zijn wilskracht beantwoord had. Daarna wankelde hij naar buitenRobert en Edith verlieten gelijktijdig de tnsschcn- luimte. Sabine, die den vader van haar verloofde haar vaste vertrouwen in zijn onschuld wil de betuigen, verzocht haar moeder, d'e als aan den grond genageld was, hetzeTde te doen, nadat de president haai' daartoe toe stemming had verleend. Terwijl moeder cn dochter de zaal verlieten, keek George "haar diep bedroefd na. "Was het leed' dat hem overkomen was, misschien een straf geweest daarvoor, dab hij zich vernieten had te trach ten een meisje als Sabine to winnen, zonder haar eerst de vlek mod© te deelen, die op den naam van Julius Berger en dus even goed op dien van zijn kleinzoon rustte, als op dien Van Yillefranche? (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1