56"* Jaargang. Donderdag 7 Augustus 1902, No. 10923 NA VEERTIG JAREN. Controle echtheid Schiedamsche Jenevor en Sehiodainscheii Moutwijn. Gymnasium te Schiedam. BUITENLAND. V V V* HIEDA Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middagsrtróór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botcrstraai 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. lelefoou lo. 123. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Geven hiermede kennis, dat oveieenkomstig de verordeningen tot regeling van de door de gemeente uit te oefenen conti ó'e op de echtheid van Schiedamsche jenever on Sehiodamschen moutwijn onder conttölo der gemeente is gesteld de firma BENDEL EN ZOON te Nijmegen, voor do Distilleerderij aan liet Doelepiein no. 2 te Schiedam. Schiedam, den 5en Augustus 1902. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Mr. W. II. JANSEN, W. B. De Secretaris v. LUIK, L. S. AD5IISSSE-BXAMEW op Dinsdag 2 September a.s., des mor gens te 83/4 uur. Onder nadere goedkeuring van Curatoren kan aan dit examen deelgenomen worden. Belanghebbenden worden verzocht zich vóór 15 Augustus a.s. schriftelijk op te geven aan Dr. C. J. VINKESTEIJN, Oymn. rector Schiedam, 30 Juli 1902. AL.«K3IJSEai «VMRSïCM'ff. SCHIEDAM, 6 Augustus 1902. u 1 «I - A f r I k a. De officieelo kennisgeving van bet be roemde Bóeren-driemanschap, d'e generaals Botha, de "Wet en de la Rey die thans op weg zijn naar Europa, is gericht in een ma nifest aan de Boeren van Transvaal' en den Oranje-Vrijstaat. Zij'luidt: „Broeders en. Zusters, „Wij achten het onzen plicht, u bokond te maken, dat de volksvertegenwoordiger te Vereeniging -ons op 31 Mei hebben op gedragen in 'b buitenland te ti'achten geld sommen bijeen te brengen, om allen, riachl- offers van den oorlog, d'ie op het oogenbltk in staat van gebrek verkeoreu, te hulp to 'komen. „Om -ons van deze opdracht te kwijten, denken wij' 31 Juli naar Europa tri vertrok ken. Wij wenschen giften in te zamelen, met heb 'hoofdzakelijk doel, in het onder houd van onze weduwen, weezen en ge wonden te voorzien, en tevens im de huis vesting en in heb onderwijs van de wcezeu. Wij zouden ook die .gezinnen willen hei pon, die tot ellende zijn vervallen. „Gij zult direct begrijpen, waarom wij. u schrijvenom n verdraagzaamheid aan te raden. Laat u niet ontmoedigen; veest ver draagzaam; verlaat heb land'niet en bidt E. DEBANS. 29) Den volgenden morgen verscheen dr. Brunier, dien de flinke Barbazeille al in den vroegen morgen was gaan roepen. De toe stand van heb jonge meisje was gedurende don nacht erger gewordenze had hevige koorts en was dikwijls Verscheiden uren ach tereen buiten keunis. Nada.t de dokter kaar onderzocht had, kwam hiji terug in de and'e- ro kamer, waar Cabus met Barbazeille ang stig bij 'heb raam stond', en gaf met zachte stem als zijn meening te kennen, dat het ge val, helaas, niet zonder gevaar was. Men hoorde eensklaps een gekraak. Do hoofdopzichter had do leuning van den stoel waarop hij mot zijn handen steunde, als een zwavelstok doormidden gebroken, terwijl plotseling een wilde angstkreet iuit zijn keel weerklonk. Heb bloed! steeg 'hem zoo gewel dig naar heb hoofd, dat do aderen op zijn voorhoofd ontzettend opzwollen. Dadelijk daarna kreog de ongelukkige ©en aanval) van razernij, terwijl hiji met zijn reuzenkracht een kast, die in den hoek stond', beetpakte en op den grond gooide, zood'at zij in dui zend stukken viel. Barbazeille wilde zicli op zijn vriend wer pen, om zijn armen vast te houden, doch pas was hiji in zijn nabijheid gekomen of Cabus slingerde hem met eeu verbazende (kracht te- zonder ophouden. Wij hopen u weldra hulp te kunnen 'bieden. „In onze afwezigheid zullen de volgende leden de functies van een besbuurs-commis- sie vervullende heeren S. W. Burger, mr. J. C. Smuts, mr. Hertzog, ds. Kriel, ds. Marquand, Marquard,d s. A. J. Douw, pen ningmeester en ds. J. M. Louw, secretaris. „Wij bevelen u G-ode aan en hopen, dat gij weldra allen in staat zult zijn naar uwe hoeven terug te koeren. Broeders en Zusters, Vaart wel LOUIS BOTHA. OHRISTIAAiN DE WET. J. H. DE DA REY". De reis geschiedt dus in opdracht van het Transvaalsohe en Vrijstaatsche"volk Zonder twijfel zullen die mannen van wier daden d'e gelieele wereld gewaagde, met open ar men worden ontvangen. D'a-t dan daarbij- ook het Nederlandscke volk zijn reputatie van milddadigheid hoog koude, en in praktijk brenge: spoedige hulp is dubbele hulp Volgens dr. Jurriaanse die langen tijd den krijg in Zuid-Afrilka mede maakte is hot aantal in den oorlog gesneuvelden Boe ren 3700 man. Niet meer en niet minder. Van het aantal getroffenen in een gevocht werd' gewoonlijk 25 °/0 gedood. Al neemt men hot geringer men krijgt 'toch niet meer dan een 13 of 14.000 gewonden. Op de vraag hoe het tot den vrede kwam, gaf dr. Jurriaanse het volgende antwoord Zoodra Schallk Burger de nota's gewisseld tusschen de N-ed'erland'sclie on Transvaalsohe regearing, ontving, vroeg hiji lord' Kitchener om met Stoyn te mogen spreken. Generaal Botha hoorde ©r eerst later van. Eerst toen er ernstig sprake van kwam of do oorlog voortgezet kon worden, werd er een onder zoek ingesteld naar den toestand' der com mando's. Wat bleek toon? De proviand bij de com mando's in het Oosten van Transvaal zooala mem weet Werkte dr. Jumaamse laat stelijk in Ermelo -was nagenoeg op. Heb Wakkerstroom-commando had niets meer, het Bethal het Stand'erton-comman- do ovenmin, in Ermelo wijk I was geen vleeseili meer, alleen mielies; wijk III had' neg een. kleinen vooraad; het Heidelberg- commando had 10 dagen lang van bedorven, mielies geleefd. Dat was de groote kwestie. Men had' geen ©ten. meer, althans in die streek, en moest het dus wel' opgeven. In heb Lageveld en ook in den Vrijstaat waar de Engelscken niet kwamen, was de toestand meer rooskleurig, doch men had niet alleen voor de commando's, maar ook voor d'e vele vrouwen en kinderen die nog in 't veld waren, te zorgen. Aan munitie was er nergens gribrek want dat nam men voortdurende de Engel scken af. Dl-, Jurriaanse spreekt met bewondering van. de Transvaalsohe vrouwen. Hij had bij gewoond, hoe de vrouw van commandant gen den muur. Terwijl Barbazeille weder op stond, zette de Hun zijn vernielingswoede voort, door" alles wat zich iu de kamer be vond, op den grond te werpen. De arme Johanna 'hooide het vervaarlijke lawaai en wilde, door schrik bevangen, uit het bed springen, maar zij! was daartoe te zwak en kon alleen jammerlijk weenen. Dokter Brunier was onmiddellijk naar buiten gele open om het overige personeel, dab zich nog in de fabriek bevond, te hulp te reepen. Op zijn bevel haalde men touwen en na langdurige vergeefscho pogingen ge lukte het eindelijk, met vereende krachten, den razenden reus te boeien. Hij' werd naar bed gebracht; het schuim stond op zijn mond, en steeds door riep hij1„Mijn kind, mijn kind mag niet sterven Dit afschuwelijke tooneel maakte op alle aanwezigen een diepen indlrufc; vooral Bar bazeille, die toch al' zoozeer gepijnigd werd door zijta. angst over Johanna, was buiten zich zelf! „Wij moeten dien man dadelijk naar een krankzinnigengesticht brongen," zeide de ge neesheer 'tegen hem. „In Godsnaam, dokter," gaf Barbazeille ten antwoord, „maar zou bijl van zelf niet bedaren, zoodra deze aanval weer voorbij is?" „Daartoe bestaat voorloopig geen kans. Kijk maar eens, hij wil' nu de boeden al ver breken. Alleen een sterke morphine-inspui ting kan hem, voor een poos, kalmeeren." Dokter Brunier haastte zich den hoofdop zichter de spoedig 'Maa-rgemaaikt-e morphine- Buhrman, op wiens hoeve in Ermelo do dok ter zijn hospitaal had, tegen de helling van een naburige hoogte haar man met nog twee Boeren op een troep khaki's zag stormen. De vrouw bleef kalm. D'r. Jurriaanse getuigde ook dat ziju land- getiooten zich in den oorlog goed gedragen hebben. Hij had' 't niet gedacht, maar nu kon hiji het zelfs bewijzen, dat de Nederlan ders een flinkd dosis persoonlijken moed be zitten. Van generaal Opperman, ©en der dapper ste en braafste Boeren-commandanten, ver klaart dr-. Jurriaanse het volgende): Bij' den tocht naar'Natal, in October 1901 kwam het bij' Bloodrivor of Spietko-ek, zoo als de Boeren zeggen, tot een ernstig go- vecht. D'aar zag dr. Jurriaanse dat Opper man geheel alleen een vluchtend Engelsch kanon achterop reed. Hiji haalde het in en rukte de voorste paarden bij1 do teugels om. „Hauds up riep hij do zes of zeven Engel- schen toe, dia bij het kanon waren zijn geweer, een Mauserrevolvor, bleef aan zijn zijde hangen. De soldaten schoten echter op hem. Toen eerst nam Opperman zijn Mauser en legde aan. En al do Engelschen staken hun ihanden op. D'e moedige commandant is later gesneu veld. Omtrent financieele aangelegenheden schijnt het in Zuid-Afrika niet bijzonder rooskleurig gesteld. Er zijn tengevolge van den iang- durigen oorlog vele groote en kleine fortuinen gemaakt doch het binnenland werd vei woest, verarmd, uitgeplunderd. Rhodes'© levert jaar- lijksche tekorten op en kan niet eens zijn eigen schijn van bestuur bekostigen. De openbare schuld der Kaapkolonie is bedenkelijk groot voor een land dat bijna niets anders uitvoert dan (onbelaste) dia manten. Natal met zijn uiterst kleine blanke bevolking en zijn dure haven en spoorwegnel, zit ook leeds behoorlyk in de schuld en moet in mil voor de reeds voltrokken gebiedsver- grooting, een deel der Transvaalsohe schuld overnemen. De Vrijstaat en de Transvaal waren, in vergelijking met hun buren, onder bijzonder gunstige omstandigheden, vóór de oorlog uitbrak. De Vrijstaat had enkel een spoor wegschuld en Transvaal de Rothschild-leening van 1892 eu particuliere spoorwegonder nemingen te zijnen laste. Nauwelijks heeft het Boerenbewind opge houden, of teeningen uitschreven is aan de orde van den dag. De Londensche beurs is op dit oogenblik wars geworden van alles wat op koloniale leeningen gelijkt. De Australische koloniën, gebruik makend van de imperiale koorts in het moederland, hebben zich bij het Engel- sche publiek voor dozijnen van millioenen ponden sterling in de schuld gestoken. Scherpzinnige lieden klagen dat Amerika er in deze zijn garen bij spint en zich van de voordeeligste ondernemingen in Engeland meester maakt. Een sterk bewijs voor de ingetreden reactie is wel het feit dat voor de dezer dagen floor de kolonie Victoria uitgeschreven leening inspuiting te geven, wat inderdaad al dade lijk doeltreffend bleek te zijn. Nog eenigö krampachtigs trekkingen, en toen lag dö reus d'oodstil. „Nu zoo spoedig mogelijk een rijtuig," be val de geneesheer. „Heb gesticht is elf 'kilo meter van liier gelagen, en hiji moet daar wezen, voordat zijn razernij opnieuw los barst." Gelukkig was er juist ecu voertuig op de fabriek, dat grove materialen, daarheen had gebracht. D'aar Barbazeille Johanna niet al leen wilde laten, bracht hiji met drie kame raden den ongclukkigen opzichter in hot toe vluchtsoord voor zielszieken. Dr. Brunier had hem een korte, 'haastig geschreven ver klaring voor d'en directeur meegegeven. Het was hoog tijd dat ze daar aankwamen. Zij hadden den drempel van het 'gesticht nog niet overschreden, of Cahus, die door do morphine slechts tijdelijk verdoofd was, werd! andermaal, en thans door een nog hef tiger aanval aangetast. D'aar 'liet liem niet gelukte de boeien te verbreken, 'kromp hij krampachtig in elkander. Zijn vier" geleiders konden hem slechts met inspanning van al hun krachten bedwingen, totdat ziji hem ten slotte hadden overgeleverd in handen van d'e bewakers van het krankziunagengeticht. Toen dr. Brunier en Barbazeille iu het huisje terugkeerden, nadat Cahus eindelijk vertrokken was, vonden zo de arme Johan na opnieuw bewusteloos. De dokter schudde 'bedenkelijk het hoofd en zeide tegen Barba- zeül'e, die 'hem wezenloos aankeek; „Wij groot 1 millioen p. st. slechts 50,000 p. st, werd ingeschreven 1 Hoe onder deze omstandigheden lord Milner er in siagen zal, niet enkel om zjjn veelom vattende kolonisatieplannen te verwezenlijken, doch slechts om de doodgewone huishouding der nieuw verworven Britsche wingewesten te drijven, ziedaar een vraag welke het Europeesche vasteland zeker nieuwsgierig, doch den Brilschen belastingbetaler onge twijfeld onrustig moet maken. "Volgens een telegram uit Pretoria rekent men in deze maand tusschen de 30- en 40.000 man troepen uit Zuid-Afrika weg te zenden. Volgens berichten uit Kaapstad heeft de gouverneur van Damaraland de regeering te Berlijn laten weten, dat 400 Boeren met 200 vrouwen en kinderen zich op Duitsch gebied gevestigd hebben. De gouverneur voegt er bij dot er veel onverzoenlijke opstandelin gen bij zjjn en vraagt of het waar is dat de Engelsche regeering de uitlevering der aan voerders eischt wat hem onbekend is. Na Chamberlain's beslissing heeft de com missie, die zich in de Kaapkolonie gevormd heeft om de grondwet te beschermen, voor loopig haar taak neergelegd, maar zich niet ontbonden. Daarmede wil zij wachten tot het blijkt, dat de beweging om schorsing van de grondwet te verkrijgen geheel tot staan is gekomen. ♦4* Generaal French, de bekende Engelsche hoofdofficier uit de tweede periode van den oorlog, is gisteren te Qstende aangekomen. Tot Vrijdag blijft hjj in die badplaats, waarna hij waarschijnlyk terugkeert naar Londen om de kroningsplechtigheid op te luisteren. Rusland. Uit het bezoek van Keizer Wilhelm aan Reval wil men een nieuw bewjjs halen voor het feit dat de Europeesche vrede hecht staat. De Duitschers verzuimen niet, Frankrijk nog eens den bekenden wenk te geven dat van het bondgenootschap met Rusland niets te verwachten is voor de Fransehe revanche- ideëen. De sMagdeburgische Zeiturig" zegt o. m,rriloe langer het tweevoudig verbond bestaat, des te vaster moet in Frankrijk de overtuiging wortel schieten dat verstoring van de viede niet goedgekeurd zou worden door den Russischen bondgenoot. De samen komst te Reval kan slechts eene nieuwe be krachtiging van het vredes-denkbeeld betee- kenen." De nPetit Bleu" ziet in de samenkomst van keizer Wilhelm en czaar Nicolaas die morgen plaats heeft, een bevestiging van het vreemd verschijnselde toenadering van de beide groote Europeesche machtenhet drie voudig verbond (Duitschland, Oostenrijk en Italië) en het tweevoudig Fransch-Russische vei bond, die elkander uit den aard in den beginne in het haar wilden vliegen, doch langzamerhand, bezadigd geworden, willen zij de handen ineenslaan tot het bewaren van den vrede. Engelands kuiperjjen om een oorlog tegen BC—Bl^—MBW—W—■M—WWP— hebben vóór alles hier vrouwelijke liulp uoodig. Zou or geen vertrouwde verpleegster voor liet arme meisje te vinden zijjn?" „Ik zal de oude moeder Corot gaan ha len," antwoordde Barbazeille, na even nar gedacht te hebben. „Ziji woont niet ver weg, en zal wol bereid zijn, de verpleging dor zie ke op zich te nemen." „Dan waren we hiermede ten minste ge holpen," zeide de dokter. „Haal) jij die vrouw even, dan blijf ik bij de zieke totdat jij terug bent." Toen Barbazeille met de oude vrouw te rugkwam, had de dokter middelerwijl een kalmeerenden drank klaargemaakt, en gaf nu de verpleegster de noodige 'bevelen. Bo vendien had hiji een recept geschreven dat in de dichtst bijzijnde apotheek klaar ge maakt moest worden. Barbazeille "bood aan, het zelf even te gaan bestellen, en liet den dokter toen uit, die beloofde den volgenden morgen terug te zullen komen. „D'e middelen die ik voorgeschreven heb," zeid'o hij', „bevorderen kalmte en hebben ten doel om de koorts 'te doen afnemen. Ik ver wacht een goede uitwerking daarvan, doch mocht, buiten verwachting, de koorts zich weder verheffen, laat me dan dadelijk roe pen, onverschillig of 't nacht of dag mocht wezen." „Jawel, doktor," gaf Barbazeille bezorgd ten antwoord, „maar u komt toch iu ieder geval) morgen terug?" „Om acht uur zal ik present rijn, maar in ieder geval' is mijn patiënte nu in goede Duitschland uit te lokken (men herinnert zich de beleedigendetredevoering van Chamberlain met het oog op bat Duitsche leger) leden schipbreuk. De Engelsche pers ademde van tijd tot tijd een opstokersgeest om te trachten twist te zaaien tusschen Duitschland en Neder land, Frankrijk, Rusland, en de "Vereenigde Staten. Alles mislukte, doch het toont duide lijk aan, zegt het blad, dat Chamberlain en consorten er zich op toelegden een anti-Duit- sche coalitie te vormen. Uit dit oogpunt, hoe Engelanö's pogingen in deze fiasco maken, heeft het bezoek van Duitschland's keizer reëelle waarde. Ook de Russische pers betuigt hare in genomenheid met het bezoek. Het wordt een gelukkige gebeurtenis genoemd die naar men hoopt tot een gunstige schikking van de invoerrechten- quaestie zal leiden. {Gemengde SEededeellngea. Engeland. Over d'e) ziekte van koning Edward spreekt do Londensche correspondent van de „Fi garo" Tot in de laatste dagen waren de gelaats trekken van den. koning scherp geteekend', een zeker toeken van een algemeens physio- ko afmatting; nu heeft hiji door een goed' dieet, meer lichaamsoefening en betera lucht, zijn voorkomen van bloeiende gezond heid teruggekregen en schijnt hiji tien jaar jonger. Hij is alleen Veeli vermagerdhet strenge dieet, waaraan hij' onderworpen was, heeft hem goed ged'aan. Zijn eetlust is afgenomen on dat is zeer gelukkig, want hij at veel' to veel. Overigens gelooft de correspondent, dat deze verschrikkelijke crisis voor Zijin Maje steit een les geweest is, en dat hiji nu be sloten is, zich voorbaan aan streng dieet "te houden. De koning zal' zich de volgende maand' weinig in 'het publiek vertoon en en alle noodige voorzorgen nemen. Do correspondent komt tot de conclusie, dat als zich geen terugslag voordoet, Edward VII uit zijn kwaal een groot en blijvend voordeel zal kunnen trekken. De koning heeft eergisteren voor 'het eerst en zonder hulp de trap op- en afgekiau- terd, die naar de brug vau de „Victoria en Albert" leidt. Denzelfden dag heeft Keizer in Eugénie, die met haar jacht was aange komen, don koninklijken patiënt een bezoek gebracht. F r a n k r ij k. Van de 51 zusterscholen die in heb arron dissement Avignon voor goed 'hun deur moesten sluiten, dB dit bij 50 zond'er inci dent geschied. Te Saint-Brieuo in het Noorden 'hebben doricalenj te midden van d'e heftigste kre ten geprotesteerd 'tegen do sluiting van de school. Te Ghambéry, zijtn de zusters opgesloten in de school. Een luidruchtige menigte ma nifesteert voor het klooster SainWoseph. Span. j e. Do Premier Sagasta verklaarde in erin in- C3—BWBB—M—WMWWWB handen. Je bent een brave kerel, Barba zeille." „O, dokter, ik bad er. alles voor over, als ik haar maar 'helpen 'kon," meende Barba zeille, terwijl zijn oogen vochtig werden. D'e dokter gaf hem een sfcevigen handdruk en ging weg. 'Zoodra hiji vertrokken was, haastte Barbazeille zich, om met behulp van vrouw Corot de ergste sporen van de ver woesting, die Cabus aangericht had, tó doen verdwijnen en daarna ging hijj de genees middelen 'hallen. Toon hij' zeer bezweet er mede terugkwam, waren ook Carcagneux en zijn kameraden wedergekeerd van lnm droe- vigen tocht. Hij zond' hen naar hun werk, terwijl' hij' zelf biji de oude Corot bleef, om haar behulpzaam te zijd, zoolang het noodig was. Ook gedurende don nacht rilde hiji beurt om beurt met de oude vrouw waken; heb was tocli zijn.' eenige troost, om in de buurt van het jonge meisje te verwijten. Niettegenstaande de geneesmiddelen, die Johanna getrouw innam, bleef ziji geduren de den lieelen nacht buiten kermis. Den volgenden morgen om adit uur kwam de dokter, zooals hij beloofd had. Hi| on derzocht do zieke nogmaals en vond hot al thans een goed teeken dat ze niet erger was. „Als zo ook in den loop van den dag niet slimmer wordt," zeide hij!, „dan hebben rij1 allo hoop. Ik heb nog veel te doen vandaag, maar zal vanavond' nog wel' eens aankomen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1