BINNENLAND. STADSNIEUWS. Oostenrijk-Hongarij e. De werkstaking der landbouwers in Galicië krijgt het karakter vau revolutionaire bewe ging. In de laatste 3G aren zijn 23 scher mutselingen met de troepen geleverd en de bladen vermelden een 23-tal dooden en 118 gekwetsten. Uit Maria-Theresiopol wordt melding ge maakt van een groot schandaal bij het gemeentebestuur. Alle ambtenaren by het beheer dezer gemeente, van den burgemeester af tot den portier van het stadhuis, zyn in hechtenis genomen wegens het verduisteren van gemeentegelden. Twee millioen kronen moeten spoorloos verdwenen, en zes millioen op onwettige wijze besteed zijn. De koning van Rumenië vertrok gisteren van Ischl naar Bad-Gastein. Keizer Frans Jozef vergezelde zijn gast tot aan het station. Bij het vertrek omhelsden de twee souvereinen elkander meermalen. Italië. Het bezoek van den koning van Italië aan den Duitschen keizer is vastgesteld op 27 Augustus, De gast zal zijn intrek nemen in een vleugel van het paleis te Potsdam. Koning Victor Emanuel heeft f 50.000 voor den toren ie Venetië geschonken. De werkstaking der veldarbeiders te Ra venna verwekt ongerustheid. Het meerendeel der arbeiders verbouwen suikerbieten en ais onmiddellijk gevolg staan verscheidene sui kerfabrieken stil. De stakers eischen loonsverhooging. Op het platteland zijn eenige branden uitgebroken. Men vermoed dat ze door kwaadwilligen zyn aangestoken. Griekenland. De gouverneur van Creta, prins George en prins André van Griekenland, zijn naar Lon den vertrokken ter bijwoning van de kro ningsplechtigheid. Ckim-a. De Fransche consul te Sjanghai heeft de Chineesche overheidspersonen verwittigd, dat Frankrijk bereid was, zijn troepen uit Sjanghai terug te trekken, indien ook de andere mogendheden dat deden. Laffan's bericht gever gelooft echter dat het wegens den naijver tusschen de mogendheden hoogst onwaarschijnlijk is, dat er iets van komt. De Chineezen dringen krachtig aan op het wegzenden van de vreemde troepen. De onderkoning der Chineesche provincie Kan-soe beschuldigt de Russen, in geheel MoDgolië vuurwapens aan de bevolking te verkoopen. Hij heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Peking verzocht, dat voortaan te beletten. Vier Amerikaansche ingenieurs, zoo meldt de correspondent van de «Times" te Sjanghai, zijn naar Kanton vertrokken om te beginnen met den aanleg van den spoorweg naar Hankau. Haïti. Een telegram uit Port-au-Prince meldt dat generaal Firmin te Gonaive een voorloopig bewind heeft ingesteld voor het Noordwesten van Haïti en Artibonite. De generaal is tot president geproclameerd en heeft reeds zyn ministers benoemd. Hofberichten. Vrijdag zal Prins Hendrik het schiet- concours te Apeldoorn bijwonen. Z. K. H. Prins Hendrik zal den 21n Au gustus het concours-hippique op het landgoed Klarenbeek te Arnhem bijwonen. De Prins, die het geheele programma wenscht te zien, zal te twee uur des middags (in een brik met vier paarden) aankomen, en zich ie midden van het publiek blijven bewegen. Corps diplomatique. De heer Langa-Rascano, secretaiis bij het Rumeensche gezantschap te 's-Giavenhage, verlof bekomen hebbende, vertiok gisteravond naar Bucharest. Op 4 Aug. heeft de heer J. Zenii zijn terugroeping-brieven overhandig.) als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister der Yereenigde Mexiaansche Staten by het Nederl. Hof. De twee Presidenten. Precies te 4 uren 5 min. kwam President Kvuger, die bij het verlaten van de villa «Costa" door een talrijke menige werd toe gejuicht, aan de villa «Norma" aan, in een half geopend rijtuig en alleen begeleid door den beer Wolmarans. Ook hier werd de Pre sident met luide hoerakreteo door een vrij talrijke mer.schenmassa begroet. Aan het hek der villa werd hij ontvangen door een broe der van mevrouw Steyn, die hem met den heer Wolmarans ondersteunde op zyn tocht door den tuin naar de veranda van de villa, waar de heer Fischer hem hartelijk welkom heette en binnengeleidde bij mevr. Steyn die tot ontvangst van deö President gereed stond. Na een kort oogenblik toevens in den salon begaf de heer Kruger zich onmiddellijk naar het slaapvertrek van den heer Steyn, die te bed rustte. Hier had het wederzien plaats Maar in strenge eerbiediging van den wensch der doctoren, dat hun patiënt volstrekte rust mocht genieten, bleef President Kiuger niet langer dan hoogstens 2 minuten. De beide mannen wisselden slechts een veelbeteekenenden handdruk, welken Kruger deed vergezeld gaan van eenige aanmoedigende woorden en met de uitdrukking van zijn hartgrondigen wensch, dat het God moge behagen den lyder genezing te schenken. Daarna keerde President Kruger, nadat de heer Steyn hem met een enkel woord bedankt had voor zijn belangstelling, in het salon bij de familie Steyn terug, waar inmiddels ook dr, Leyds was gekomen. Bij de ontmoetiDg tusschen de Presidenten was alleen de heer Fischer tegenwoordig. Nog ongeveer een kwartier bleef de presi dent vertoeven by mevr. Steyn, wier kinderen den bejaarden President de hand drukten. Ten ongeveer kwart voor viy ven keerde de heer Kruger naar villa «Costa" terug. Bij zijn aankomst was ook tegenwoordig mevr. Wolmarans en de heer De Korte, secretaris der Pro-Boer-Vereeniging. President Kruger. President Kruger heeft by zgn komst op Scheveningen zich uitgelaten, dat hy daar eenigen tyd blijft om zooveel mogelijk rust te genieten. Met het oog hierop schijnen bezoeken minder wenschelyk, om den President de zoozeer door hem verlangde rust te doen genieten. V* President Kiuger ontving gister op villa Costa een prachtig bloemgesehenk, dat geen andere aanduiding van de schenkster bevatte dan het opschrift«Van een zieke vrouw De heer en mevrouw Wolmarans dineerden gisteren bg hem. Den geheelen middag, tot zonsondergang, krioelde het van menschen langs de zeezijde der villa. Kruger zat aan een hoekvenster eu vertoonde zich van tyd lot tyd na herhaald hoerageroep. Volgens het »N. v. d. D." denkt President Kruger er ernstig over om zgn verblgfplaats uit Utrecht over te brengen naar Zuid-Afrika. Bij den President blijft ook thans nog de vaste overtuiging bestaan, dat alles weder terecht zal komen. President Steiju. Naar men aan «De Ned." meedeelt bestaat er kans, dat de heer Steijn zgn intrek zal nemen in het Parkhotel. Reeds vroeger is men met de directie in onderhandeling ge weest, maar de appartementen konden toen niet geheel naar wensch worden ingericht. Er is nu een geheele vleugel vjjj, die met een gedeelte van den tuin geheel voor de familie Steyn kan worden gereserveerd. Mevr. Steyn heeft wien zal het verwonderen gaarne het geheele gezin bijeen. Lucas Meijer. De Boerengeneraal Lucas Meg er is heden ochtend naar Brussel vertrokken. De ïSt.-Ct." no. 182 bevat het Kon. be sluit van 4 Juli tot nog verdere uitbreiding van de bepalingen tot aanmoediging van den toenemenden zin onder da bevolking tot vrijwillige beoefening van het schieten met handvuurwapenen, o. a. door het verleenen van steun bij de oprichting van nieuwe schietbanen of het onderhoud van reeds be staande banen. Tweede Kamer. Droogmakerijenenlndijkingen. Ingediend, is een wetsontwerp iioudende bepalingen omtrent liet ondernemen van droogin aker i jen en indijkingen. Uit de toelichting blijkt dat hot raad zaam is, nu de wetgever 'krachtens art. 188 der Grondwet de noodige regels omtrent het Waterstaatsbestuur stelt, gelijk o. a. ge schiedde bij de wet van 10 Nov. 1900 („Stbl. no. 176), aan den ondernemer van droogma kerijen en indijkingen, uitdrukkelijk do ver plichting op te leggen, daarvoor de conces sie des Konings aan te vragen en voorschrif ten te geveai omtrent het onderzoek, dab aan heb verleenen eencr concessie moet vooraf gaan. Daartoe strekt het aangeboden wetsont werp, hetwelk op slechts enkele wijzigingen na, gelijjc is aan de voorstellen der Staats commissie, ingesteld hij Kon. besluit van 21 April 1894, Aanvulling en verhooging YHIe Hoofdstuk 1902 (Oorlog). Daar uit het overleg, met de betrokkeu militaire autoriteiten gehouden, is gebleken, dat het niet noodig is langer te handhaven het Voorgeschrevene bij art. 103 van bet Re glement van betaling en administratie van het wapen der marechaussee, houdende de bepaling, dab ieder man in 'het uitrusting en reservefonds f 150 te goed moet hebben, bestaat het voornemen do voorschriften om trent de uitbetaling van het tegoed in de uitrusting- en reserve-rekening bij de land macht op 't wapen der marechaussee van toepassing te verklaren. In verband hiermede wordt voorgesteld de begrooting te verhooge® met f 54000. Dbor onvoorziene omstandigheden o. a. door d'a langdurige werkstaking te Enschede, kan 't noodige voor buitenwachten dit jaar niet uit het toegestane bedrag worden be streden, zoodat het noodig is, 'het betrokken artikel met f 6000 te Verhoogem. Op grond van een en ander wordt bij dit wetsontwerp een som van. f 60000 aangevraagd. Begrootingen 1903. De begrootingen voor 1903 zijn gisteren naar den Raad van State verzonden. Gezondheidsraad. Gistermiddag hield de Centrale Gezond' heidsraad, in het gebouw voor K. en W.te Utrecht, onder leiding van den heer Van Dam van Isselt andermaal vergadering. Deze was niet voor de pers toegankelijk. Vereeulglng Leeraren M. O. De Vereeniging van Leeraren aan Inrich tingen van Middelbaar Onderwijs houdt haar jaarlyksche "vergadering op Woensdag 27 en Donderdag 28 Aug. in het Schutteishof te Middelburg. Gedeputeerde Staten. De werkzaamheden der afdeelingen in het college van Ged. Staten van Zuid-Holland zijn verdeeld als volgt: Afdeeling A. Provinciale en plaatselijke financiën, plaatselijke strafverordeningen, onderwijs, landbouw, armwezen, jacht en visscherij, reclames belastingen, toepassing der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van open bare dronkenschap. Afdeeling BGemeentezaken, voor zoover die niet aan afdeeling A. zgn opgedragen, kerkelyke zaken, waterstaat en wegen, water- schaps-aangelegenheden, gezondheidspolitie, nijverheid, militie en schutterij, toepassing der woningwet en de ongevallenwet, benevens strandvonderijen. Tot leden dier afdeelingen zgn benoemd Afdeeling A. de heerenJ. D. baron Van "VVassenaer van Rosande, Mr. II. A. van de Velde en A. H. G. M. J. ijzermans. Afdeeling B. de heeren: Mr. G. J. Goed koop. J. J.Duijnstee en J. Krap. Ned. Heidemaatschappij. De Nedei laodsche Heidemaatschappij zal op 29 September as. hare groote jaarlljksche algemeene vergadering houden. Op die ver gadering zal o. m. worden besproken de beste en voordeeligste manier waarop heide grond als bouwgrond in cultuur kan worden gebracht. ()e Middenstand in Nederland. Onder den titel vau «la Petite Bourgoisie aux Pays-Bas" is door het Belgische mini sterie van handel en nijverheid een rappoit uitgegeven, saamgesteld door prof. Oscar Pyfferoen, hoogleeraar aan de universiteit van Gent, welke in 't begin van 1901 van het Belgisch ministerie de opdracht kreeg een officieel onderzoek in te stellen naar de ver- eenigingen en instellingen, die in Nederland ten gunste van den handeldrqvenden midden stand bestaan. Het rapport is vervat in een lijvig boek deel van ongeveer 400 bladzijden, verdeeld in 11 hoofdstukken, waarin onder meer be handeld worden de gewone en de vakver- eenigingen, hun inrichting, doelen werkkring; vervolgens de vereenigiagen van patroons en philantropische en economische vereenïgingen. Voorts wijdt de schrijver eenige blazijden aan de hier te lande bestaande coöperatieve maatschappijen, winkelvereenigingen, aan de oneerlijke concurrentie in al hare vormen, met de hiertegen bestaande burgerlijke en strafrechtelijke straffen, de uitverkoopen onder valsche voorgevens, evenals de verval- schingen van koopwaren, kwakzalverijen enz. Een groot hoofdstuk wordt vervolgens ge wijd aan de wijze waarop hier te lande cre- diet verkregen kan worden, en crediet gegeven moet worden door leden van den middenstand, terwijl een zeer belangwekkende studie over het spaarwezen met uitgebreide statistieken dit hoofdstuk besluit. Ook is in dat rapport uitvoerig behandeld alles betreffende de hier te lande bestaande vakscholen, zoowel ambachts- als handels scholen de Kamers van Arbeid en dito van Koophandel en Fabrieken, ons belastingstelsel, de arbeidswetgeving verdeeld over Zondagsrust (met de verouderde wetgeving van 4815) de beweging ter verkrijging daarvan met het congres in 1901 in Den Haag gehouden, vervolgens over den duur van den arbeid, en de verzekeringen tegen ouderdom, inva liditeit en ongelukken. Met een hoofdstuk waarin verschillende vraagstukken behandeld worden, o.a. de by ons gevolgde wijze van aanbesteden, en de wetgeving op het faillissement, eindigt dit zeer belangrijke rapport. Brood-, Koek- on Banketbakkersbond. De algemeene vergadering van den Ned. Bond van brood-, koek- en banketbakkers te Amsterdam bad gisteren een ©enigszins feestelijk karakter, aangezien zooals uit liet openingswoord van den lieer Stable bleek "tevens her 20-jarig bestaan van den Bond herdacht zou worden met een boottocht en gemeenschappelijk diner. Hij. drong dan ook aan de discussie zoo kort mogelijk te maken. De eerewijn, hierna aangeboden, bracht, de zeer druk bezochte vergadering in een goede stemming. De heer Franken, voorzitter van den Bond, gaf hierna een kort overzicht van do lotge vallen van den Bond in deze 20 jaar. Uit 't jaarverslag van den secretaris don heer van Etten bleek dat de bond thans be staat uit 22 afdeelingen, met 754 leden, 40 buitengewone en 4 eer ei eden. Uit de rekening en verantwoording van wijlen den penningmeester, den heer Simons, bleek o. a. d'at de Bondscourant een nadeelig saldo had opgeleverd van f 568, waardoor het batig kassaldo op 31 Dtec. daalde tot f 870. De vraag door het hoofdbestuur gestold of de Bond al of nieb lid zal' blijiven der Ver eeniging van werkgevers te 's-Hage werd' na kort dbbat bevestigend beantwoord. De vraag van het hoofdbestuur of de al gemeen© vergadering reglements-bemoning wenscht, werd ontkennend beantwoord1. Voorts verlangde het hoofdbestuur van de vergadering te vernemen of met de 'heeren dr. Van Hamel Roos en Harm ens opnieuw, een contract voor 50 onderzoekingen zal worden aangegaan, waarop de vergadering bevestigend' antwoordde. De jaarlijiksche contributie werd vastge steld op het bestaande quotum. Tot lid van heb centraal bestuur, in plaats van den .heer Van Etton, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer P.C. Kaiser te Am sterdam, terwij'l de heer H. Franken, als zoodanig word herkozen. De heer Van Et- ten werd voor zijn bowezetï diensten gehul digd en tot oorelid1 benoemd. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring van den Bond werd Bodegraven aange wezen. OVERSCHIE, 7 Aug. De provinciale Z.- Ilollandsche Bond van Harmonie- en Fanfare- Vereenigingen, uitsluitend bestaande uit dilettanten, zal op Woensdag 13 Augustus a.s. zgn eerste groote muziekwedstryd houden en wel op de buitentuin «Land en Schiezicht" alhier. Voor dezen wedstrijd hebben zich 20 ver- eenigingen doen inschrijven. De jury is samengesteld uit de volgende personen: Richard Hol, M, J. II. Kessels, 0. Kriens, W. van Erp en Bart Verhallen. De wedstrijd bestaat uit drie afdeelingen, elke afdeeling uit twee sectiën: Ie sectie fanfare-, 2e sectie harmoniegezelschappen. Ingeschreven zgn Voor de 3e afd. Ie sectie «Excelsior" Al- blasserdam, «Ad Astra" Asperen, «Concor- dia" Krimpen a/d IJsel, «Harmonie" Oud- Beierland, «Door Hulp tot stand gebracht" Oversehie, «Boskoops fanfarecorps" Boskoop. Voor 3e afd, 2e sectieHarmonie-gezel schap Pijnacker", Pynacker; «Excelsior", Oudekeik a/d. IJsel; *T. A. V. E, N. U.", Loosduinen«Eendracht maakt macht", Kapelie a/d, IJsel«Ciescendo", Noordwijk Wi'helmina", Fegenoord. Voor 2e afd. Ie sectie: «Apollo", Oude ïonge. Voor 2e afd. 2e sectie: «Haimonie van Warmond", Warmond«Forum Iladriani", Voorburg; «Concordia", Vlaardingen. Van le afd. 4e sectie, «Hai moniekapel Ned. Gist- en Spiritusfabriek en Oliefabriek," Delft, «Godsdienst en Kunstzin," 's-Graven- hage. Van 1e afd. 2e sectie, «Semper Crescendo," Middelharnis, «De Bazuin," Gorinchem. Na de pauze zal de wedstrijd «Lecture ft vue" plaats hebben, waaraan zal worden deelgenomen In de 3e afd, le sectie, «Boskoops fanfare corps," Boskoop, «Ad Asna," Asperen. In de 3e afd. 2e sectie«Wilhelmina", Fgenoord, «Excelsior", Ouderkerk a/d. IJsel. In de 2e afd. le sectie «Apollo", Nieuwe Ton ge. In de 2e afd. 2e sectie«Concordia", Vlaardingen, «Forum Hadriani", Voorburg. In de 1e afd., le sectie: Harmoniekapel", Delft, «Godsdienst en Kunstzin", 's-Graven- hage. In de le afd. 2e sectie«De Bazuin", Gorinchem. De gezelschappen zullen zich te 10% uur vereenigen op het terrein der halte paarden tram in het centrum vau het dorp en te '103/.J. uur wordt in optocht gemarcheerd naar het feestterrein. Te IU/4 nur heeft de officieele ontvangst plaats, waarna te 11% uur door alle vereenigingen zal worden uit gevoerd «Wilhelmus" en «de Bondsmarsch." Te 12 uur zal de wedstrijd aanvangen. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat ten raadhuize is ter visie gelegd, ten einde in de eerstvolgende vergadering behandeld te worden een aanbe veling ter benoeming van een leeraar in de wis- en natuurkunde aan de burgeravond school roor den cursus 1902/3, waarop zijn geplaatst: 1. dr. A. van Thijn, leeraar aan het gymnasium te Winschoten, 2. J. Kunst, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Groningen. Pastoor F. J Poelhckke. f Wederom moeten wij molding makon van den plotselingen dood van een der R.-K. priesterspastoorPoolhekke, die hedenmor gen te 64 u. nog in de O. L. Y. 'kerk de H. Mis opdroeg, is te ongev. 10 u., toen bij zioli voor eon wijle ter ruste zou begeven, plotse ling overleden. De dokter, die den sedert jaren lijdenden priester als gewoonlijk had bezocht, had er op aangedrongen dab dezo rust zou nemen, waartoe de pastoor, bege leid door een kapelaan, naar zijn slaapkamer gingdaar aangekomen, word' liij plotseling .onwel en dreigde te vallen, d-ocli gelukkig wist d'e kapelaan hem nog in zijn armen te vangen, zoodat 'hij hem zacht kon nederleg- ge. Het H. Oliesel word den. stervende toe gediend en spoedig daarop gaf hij' den geest. 'Pastoor Poelhckke werd in 1846 te Do- venter geboren, zoodat hij! den leeftijd van 56 jaar bereikte. In 1870 tot priester gewijd, was hij achtereenvolgens kapelaan te Alk maar, Leiden en Haarlem, en pastoor te Ku- delstaarb in Noord-Holland. In 1897 werd hij tot pastoor der O. L. Y. visitatiekerk be noemd. Vijf jaren dus heeft hij hier aan het hoofd zijner parochie gestaan en heeft niet enkel onder zijn parochianen, maar ook daarbui ten zich vele vrienden weten te verwerven. Een laatste bewijs dezer algemeene waar- deering mocht zeker voor hem wol zijp dat bij in opvolging van deken-pastoor Daniels werd voorgedragen tot curator van hot gym nasium, waarvoor d'e benoeming in een der eerstvolgende raadvergaderingen zou plaats hebben. De metten zullen Zondagavond te 64 uur gehouden worden, terwijl de plechtige uit vaartdienst 'Maandagmorgen te 9 uur aan vangen, na afloop waarvan het stoffelijk overschot aan de gewijde aarde zal worden toevertrouwd. De Minister van Justitie heeft desn hoofd agent van politie W. F. van der Beek alhier zijn 'bijzondere tevredenheid te kennen ge geven voor liet door hem betoond© beleid bij het achterhalen en in arrest nemen van eenige op 18 Juni JE. uit heb Huis van Be waring te 's-Gra.venlia.ge ontvluchte gevan genon. Voor het toelatiags-examen lot den hoofd cursus te Kampen slaagde onze vroegere stad genoot de heer N. Gerlach, sergeant der infanterie te Leiden. Muzlek-TVcdstrijd. In ons nummer van gisteren hebben wjj het verslag van den muziek wedstrijd kunnen opnemen tot het begin van den strijd der le afdeeling, de laatste die in het strijdperk zou treden. Wy willen thans het vervolg van dit zoo welgeslaagd feest geven. Nadat de stryd was afgeloopen nam de heer v. Wyk even het woord om de jury dank le brengen voor haar niet gemakke lijke taak en de opgekomen gezelschappen voor hun medewerking. De uitslag van den wedstrijd door de jury medegedeeld en veelal met gejuich ontvangen, was als volgt 3e afdeeling, gezelschappen nog geen 4 jaar oud. Deelnemers: «Concordia" Rjjsoord, «Harp en Lust" Vuren, «Hosannah" Slie- drecht. Toegekendle prijs «Hosannah" Sliedrecht, consolatieprijs «Concordia" Rysoord, (1 jaar oud). 2e afdeeling, gezelschappen van 4 tot 7 jaar oud. Deelnemers«Crescendo" Ameide, «Soli Deo Gloria" Alblasserdam, «Apeldoorn" Apel doorn, «Crescendo" Charlois, «Euphonia" Asperen, «IJselmonde" IJselmonde. Toegekend: ie prijs «Crescendo" Ameide en «Crescendo" Chatlois, 2e prijs «Soli Deo Gloria" Alblasserdam, 3e prijs «Euphonia" Asperen en IJselmonde" IJselmonde en 4e prijs «Apeldoorn" Apeldoorn, le afdeeling, gezelschappen ouder dan 7 jaar. Deelnemers«La Harpe" Gorinchem, «Volhardt" Utrecht, «Excelsior" Schiedam. Toegekendle prijs «La Harpe" Gorinchem, 3e prijs «Excelsior" Schiedam. De 2e prys is in deze afdeeling niet toegekend. Voor eiken len prijs werd uitgereikt een verguld zilveren medaillevoor eiken 2en prys een zilveren medaille; voor eiken 3en prijs een kleine zilveren medaillevoor den' 4en en den consolatieprijs een bronzen me daille. Nog eenigen tijd bleef men vertoeven in den tuin, doch een uurtje later waren de meeste korpsen met volle muziek naar Hoofd of station getrokken. Eén gezelschap echter, waarvan de leden in de zaal waren gebleven, hield de nog in den tuin vertoevende gasten en de wat vroeg binnenkomende stadgenooten bezig door een muzikale wandeling door den tuin te maken. Toen om 8 uur het concert van sExcelsior" aanving was 't alreeds te zien dat de jolige stemming van 's middags de gasten niet had verlatener werd gehost, gestoeid, gedanst en gelachen, zoo prettig dat het aanstekelijk werkte. Het was een aangenaam gezicht den tuin eindelijk weer eens vol menschen te zien. Om ongeveer 10 uur weid het laatste nummer van het programma, «De werkstaking onder de muzikanten" gegeven, een stuk dat dit bijzondere heelt dat telkens een muzikant wegliep, totdat de trom, en ten slotte niemand meer over bleef. Dit nummer viel dan ook zoo zeer in den smaak dat het moest her haald worden. De avond werd besloten met een ver dienstelijke uitvoering van een psalm. Consfnntia. Gisteren hield in «Constantia" de heer Hermans de reeds in ons blad aangekondigde rede over: «Grootindustrie in Staatsbonden". Spr. begon met de aandacht der aanwe zigen te vestigen op het begrip Slaat. Voor de meeste burgers is de Slaat datgene wat in den vorm van politie, justitie en militie ingrijpt in hunne vrijheid, voor spreker is de Staat de som der belangen van de ge meenschap. Dit moet de Staat ten minste worden, maar hg is het nog niet. Nog ultijd worden de belangen van een gioot deel der gemeenschap totaal verwaar loost en genegeerd, terwijl een klein aantal kapitalisten van de vruchten van den arbeid van hun ondergeschikten leeft. Dit kan an ders worden als de werklieden door algemeen stemrecht aan dien toestand een eind maken, de macht en het bestuur van den staat zelf in handen nemen. Spr. verkiest Staatsexploitatie boven par ticuliere exploitatie, omdat na invoering van algemeen kiesrecht het volk zelf aan kan dringen op b. v. een 8-uiigen arbeidsdag. Dat de patroons tegen Staatsexploitatie zijn, vloeit van zelf hieruit voort. Spr. noenu algemeen kiesrecht, de eerste schrede van vooruitgang om tot Staatsex ploitatie te komen; hij beschouwt het alge meen kiesrecht als de hefboom die de Staat m goede richting moet brengen. Hij wijst op Australië, Nieuw-Zeeland en Victoria, waar bg de openbare werken en spoorwegbedrijven de aibeiders door hun algemeen kiesrecht den arbeidsduur op 8 uur hebben kunnen brengen. Verder meent spr. de boeten die in Amerika bij de overtreding der arbeidswet worden opgelegd, te moeten toejuichen. Waar hier te lande heeren werkgevers bij overtreding dier wet met f 0.50 beboet worden, zijn die boeten io Amerika op f2500gesteld. Is deze vergadering nu uitsluitend belegd om over de exploitatie van de spoorwegen te spreken, de heer Hermans wil ook alle andere handelsondernemingen door den Staat leten exploiteeren. Om aan te tonnen hoezeer staatsexploitatie (ook van spoorwegen) noodig is behandelt spr, het geval van een arbeider die in dienst by de H. IJ. S. M. na zyn dagwerk nog arbeid moest verrichten, en dat weigerde. De man werd geschorst in zijne betrkkipg waartegen door het ministerie geen ingrij pende maatregelen konden worden genomen. Verder behandelt spr. de toestanden op de lucifersfabrieken in Nederland, en vergelijkt die met Frankryk, waar de Staat de lucifers- fabricage in handen heeft. Voorts wil spr. de woningbouw onder gemeente-exploitatie brengen, waardoor z, 1.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2