Een ieder leze 't volgende. Ingezonden Mededeelingen. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAEDINGEN. te" verneemt, dat generaal Ben Viljoen, die, zooals bekend is, te St, Helena gevangen zit, ziek den tijd zijner afzondering .heeft ton nutte gemaakt om een geschiedenis van don oorlog te schrijven! en van de aanleidingen daartoe. "Van dit werk zullen tegelijkertijd Pransche, Engelsche en Duitsche vertalin gen verschijnen. De consul-gencraal der Nederlanden te Kaapstad bericht, dat het onraadzaam is zich naar Zuid-Afrika te begeven zonder van ruime geldmiddelen voorzien te zijn of van te voren van een betrekking te zijn verzekerd. (St.-Ct.) Het „Christ. Schoolblad" ontving eon schrijven van de 'heeren. H. H. van Ro-oyen, H. Boncschans, P. W. Wagner, N. Tromp en M. Vaandrager, allen hoofden van scho len to Pretoria met liet Nedeiiandsch als medium van onderwijs. De eerstgenoemde vier heeren waren door ds. H. S. Bosman zeer 'bereidwillig aan localitoit geholpen. Voorts haddon allen, uitgezonderd de laatst genoemde, een in a and el ijk s che subsidie van wege het Ned'erlandsch Bijstandsfonds geno ten. De scholen der eerstgenoemde vier hee ren telden gemiddeld 100 leerlingen elk. Aan elke inrichting werken een 'hoofd en twee adsistenten. De schoolgelden "brachten van 4 tob 10 pd. sb. pear maand op. Intus- schen is het aantal leerlingen door den te rugkeer van vele Boerenfamilies naar de plaatsen met 150 verminderd, doch wordt stijging van het aantal weer verwacht. Do vijfde school telt pl.m. 20 leerlingen, die pl.m. 10 pd. sb. per maand aan schoolgeld opbrengen. Voorshands 'kunnen de ouders niet meer opbrengen. Verder moet er gecon curreerd worden met het kosteloos Engelsch onderwijs van gouvernementswege. Natuurlijk: wordt aan die scholen ook En gelsch .geleerd!. Do genoten subsidie bestond dn een aan vulling der inkomsten uit de schoolgelden tob 20 pd. st., nooit de 15 pd. sb. evenwel te boven gaande, en zoo geniet dan 't hoo'fd 10 pd. sb., de eerste adsistent 6, de tweede 4 pd. st. per maand als maximum. Elk der hoofden heeft een gezin te onder honden. De huishuur bedraagt thans met inbegrip van gezondheidsbelasting en wa terleiding 7-pd. st. per maand. 'Heb kostgeld voor een adsistent is mede 6 pd. s.t per maand. Daaruit blijkt het ontoereikende der salarissen. Te recht deelen de schrijvers mede, dat zij zonder steun niet 'kunnen voortgaan. Zij wenschen dien slechts tijdelijk, totdat de meesten 'hunner op een Boerenplaats hun on derhoud kunnen vinden. Verscheidene Boe ren willen een Hollandsch onderwijzer op htm plaats hebben, doch moeten eerst nog hun plaatsen 'bewoonbaar maken. We hopen, zegt da redactie, dat velen on der onze landgenooten zullen inzien, dat het hier niet geldt een bestaansquaestie voor en kele onderwijzers, maar veel' meer een Ie- vensquaestie voor onze eigen taal in Zuid- Afrika. Er wordt de nadruk op gelegd, dat dc gevraagde steun slechts van tijdelijken aard is. Hofbericht H, M. de Koningin-Moeder za! de tuin bouwtentoonstelling te Zeist bezoekeu met Haar logeergasten Vorst en Vorstin van Bentheim. Corps diplomatique. Na afscheid te hebben genomen van het corps diplomatique te 's-Gravenbag© heeft de afgetreden Mexicaansche gezant, de heer Zenil, gisteren voor goed de residentie ver laten. Lucas Meijer, f President Kruger die gisteravond om streeks 6 uur, heb overlijdensbericht ontving van generaal Lucas Meyer, heeft zijn parti culieren. secretaris, den heer Bredell, opge dragen aan de weduwe van den generaal te Brussel! zijn deelneming te betuigen. D'e heer Bredell is een uur daarna naar Brussel ver trokken. Ook de heer Fischer, hoofd; van het Bóeren-driemanschap, ging daarheen. De dienst, in de Engelsche kerk te 's-Gra- venhage heden gehouden ter gelegenheid der kroning van koning Edward was van zeer eenvoudigen aard en werd vanwege de auto riteiten alleen bijgewoond door den 3en se cretaris van de Engelsche legatie en den mi litairen attaché. 'De kerk was met bloemen versierd. Op het legatie-hotel en verschillen de hotels waar Engelschen verblijf houden, wapperde de Engelsche vlag. Ongevallenwet. Zooals wij gisteren meldden, is versohenen het le gedeelte van heb verslag der commis sie van voorbereiding naar aanleiding van heb op 19 en 20 Februari gehouden afdee- lingsonderzoek betreffende het wetsontwerp tot uitvoering van art. 75 der Ongevallen wet 1901, met db memorie van antwoord van de ministers van justitie en van bin- neulandsche zaken. Ten einde een spoedige behandeling van 't wetsontwerp harerzijds zooveel mogelijk te bevorderen, heeft de commissie van voorbe reiding besloten deze stukken als eerste ge deelte van haar verslag te doen uitgaan. Het tweede gedeelte zal zich kunnen bepa len tot een verslag van het mondeling over leg over enkele punten, waartoe do commis sie de Regeering heeft uitgenoodigd. "Uit het verslag blijkt dab sommige leden betreurden, dat het resultaat van het over leg der Ministers, die zeiven de groote wen- scholijkhoid van spoedige 'tob standkoming dezer wettelijke regeling deden' uitkomen, eerst vier maanden na hun optreden is open baar gemaakt. Nu liet overleg onkel geleid heeft tot het aanbrengen van eenige wijzigingen van ge- ringen omvang, had vroegere indiening van heb gewijzigde ontwerp verwacht mogen' wor den. Voor do deugdelijkheid van het ont werp pleitte overigens wel do omstandigheid! dat do tegenwoordige Ministers daar slechts op enkele punten wijziging hebben gebracht. Do Regoering antwoordde hierop o. a. dat bij do herziening welke het ontwerp thans hoeft ondergaan, door haar in zeker opzicht een ander standpunt is ingenomen dan! 'bij de eerste heimening. De omstandigheid dab het 'tot stand komen dezer regeling als zeer spoedeischend moot worden beschouwd, en daaraan an afwachting van de algemeene ad ministratieve rechtspraak, welke 'het Kabi net in zijn program lieeft opgenomen, ten deelo althans slechts een voorloopig karak ter kan worden toegekend, deed de Regeo- ring bij' db vorige herziening 'besluiten zich tot het stri'kt noodzakelijke te beperken, d'oor het ontwerp van do regeling der admi nistratieve rechtspraak inl het algemeen. Hadde do "boven aangegeven reden bij de Ministers niet in zoo sterke mate gegolden, dan zouden zijl ongetwijfeld aan de kroon hebben geadviseerd de ontworpen regeling, waarbij een stap werd gedaan op een geheel nieuwen weg en waarvan het onderzoek bijl de Tweede Kamer nog een aanvang badi ge nomen, terug te nemen en niet opnieuw in te dienen dan na, met behoud der hoofdlij nen, haar een grondige 'herziening te hebben doen ondergaan. Nu echter do Kamer de ontworpen regeling met zooveel ernst en nauwkeurigheid heeft ter hand genomen en aan een niet zelden gezonde critiek heeft onderworpen, tkon de Regeering zich niet onttrekken aan een aigehedl'e herziening van deze wetsvoordraclit, al' had zaji een open oog voor het gevaar-, dat zulks tot verrtaging in de afdoening aanleiding zon geven. De Rogeering gedraagt zich overigens met betrekking tot de klacht over de vertraging van het tijdstip van indiening aan 'hetgeen ter wederlegging daarvan in haar verslag is opgemerkt. "Vorder wordt uit dat lijvige stuk van 83 blz. aan het antwoord dor Regeering het vol gende ontleend: Een wijziging is gebracht an de artt. 11 en 28 waardoor voor 'het geval de wetgever der toekomst ook aan andere Universiteiten dan de Rijks-Universiteiten en de gemeen telijke Universiteit te Amsterdam heb jus promovendi zoude toekennen, of de Staat ook andere doctoren in d'e Staatswetenschap, in de rechten of in de staatswetenschap als zoodanig zoude erkennen, d'an die hun titel hebben verkregen aan de genoemde Univer siteiten reeds nu beslist Wordt dat alsdan ook dezulken, mits voldoende aan de overige eischen, benoembaar zijn tot d'e ambten in de artt. 11 en 28 vermeld. Bij het samenstellen van dit ontwerp is ongetwijfeld rekening gehouden met de er varing in Duitschland opgedaan omtrent de materie der rechtspraak en zijn ook de wij zigingen, in 1900 in d© Duitsche ongevallen- verzekerings-wetgeving aangebracht, niet on opgemerkt gebleven. Do Kegeering acht de vrees d'ab de cen trale raad van beroep met werkzaamheden zal worden overladen door de in Duitsch land opgedane ondervinding, niet gerecht vaardigd. Do Regeering deelt allerminst de opvat ting d'at het voor een behoorlijke regeling der rechtspraak noodig is, het tweede lid van art. 75 te doen vervallen of althans zoo te wijzigen, dab aan de werkgevers en werklie den, die in de raden van beroep zitting ne men, slechts een raadgevende stem worde toegekend. De Regeering is van gevoelen dab inder daad art. 75 der Ongevallenwet 1901 niet toelaat de rechtspraak te regelen in dier voe ge, dat tegen de beslissingen der raden van beroep betreffende de hoegrootheid van de rente aan een verzekerde toekomende, geen lioogere voorziening openstaat. Heb komt der Regeering voor dat er in be ginsel geen bezwaar tegen bestaat bij' een wet een rechterlijke controle in te stellen over beslissingen krachtens een andere wet genomen. Heb vestigen eener zoodanige rech terlijke controle valt echter buiten het ka der van dit wetsontwerp. Niets zal' worden verzuimd om te bevor deren' d'at de ongevallenverzekering zoo spoedig mogelijk, kan het nog zijn met den aanvang van 'het volgend' kailtenderjaar, een voldongen feit zij. D's voorbereidende werkzaamheden voor de indeeling der verzekeringsplichtige be drijven in gevarenkl assen en de vaststelling van het premietarief zijh nog niet geheel' voleindigd. Uit do berekeningen, welk© reeds zijn gemaakt, is intusschen af te leiden dat vermoedelijk de gemiddelde premie de twee procent «enigszins zal overschrijden. In geen geval' evenwel zal het tarief zoo hoog zijn dat er reden zou wezen om een wijzi ging van de Ongevallenwet 1901 voor te stellen. D'e Regeering betoogt verder d'ab de grief, dat het ontwerp te veel overlaat aan rege ling bijl algemeenen maatregel van bestuur, voor het grootste doel zal zijn weggenomen door de wijzigingen in haar ontwerp aange bracht. In artikel 15 is nu geen sprake meer van dielegatie, waardoor afwijking van de wet mogelijk wordt gemaakt. De Reg. komt er met nadruk tegen op, dat op 'hun opvatting, dat wenschelijk is dat in do Radon van beroep werkgevers -en werk lieden worden opgenomen, invloed zon zijn geoefend door wantrouwen dn de rechterlijke macht. D'o Reg. vraagt zich af waarom aan werk gevers en werklieden het vertrouwen moot worden ontzegd', d'at verschillende belasting wetten aan personen voor hot meerendeel tob andere maatschappelijke groepen belioo- ronde, hebben geschonken1. De bedoeling van heb tweede lid van art. 75 is, d'at werklieden en werkgevers ia vol len omvang het lidmaatschap van de raden van beroep zullen uitoefenen en niet slechts con raadgevende stem zouden hebben. Do Regeering verklaart overigens tot de overtuiging te zijn gokomen dat 't ontwerp, wat do uitwerking van het tweede lid van art. 75 betreft, verbetering behoeft. D'e nieuwe, door de Rogeering thans voor- gestolde, regeling wijkt van! de vroegere in hoofdzaak in de volgende opzichten af lo. Eigen aangifte, als voorwaarde van be noembaarheid tót lid-wertkgever of lid-werk man van den Raad van Beroep, is vervallen. 2o. Medewerking van 'belanghebbenden bij de aanwijzing van de werkgevers en de werklieden, leden van den raad' van beroep, is voorgeschreven 3o. "Werkgevers en werklieden, vroeger uitsluitend bei* terechtzitting leden van den raad van beroep, blijven thans die functie beklecdon gedurende den tijd waarvoor zij zijn benoemd (drie jaren). 4o. Leden werkgevers en leden werklieden worden voor drio jaren benoemd en oefenen geregeld gedurende bepaalde tijdstippen hun functies uit. 5o. D'e positie der leden werkgevers on der leden werklieden in don raad van beroep is, overal waar zulks niet met den aard der zaak in strijd' zou komen, zooveel mogelijk gelijk gemaakt aan dien van den voorzatte De Rogeering acht het opdragen van rechtspraak aan vrouwen niet geraden. Heb is do bedoeling bij dit ontwerp, do re geling der administratieve rechtspraak in 't algemeen ongepracjudicieerd te laton. De Rcg. is niet in staat reeds thans een bepaal de toezegging te d'oen omtrent liet tijdstip waarop een voorstel van wet tot regeling der adminstratievo rechtspraak in het algemeen, met do voorbereiding waarvan zij zich sinds geruimen tijd ernstig onledig houdt, zal wor den ingediend. Met voldoening vernam de Reg. dat haar meening, dat de Centrale Raad behoort te zijn een hof van hooger 'beroep en niet een hof van cassatie, algemeen werd gedoeld. De Regeering- blijft van gevoelen, d'at in het ontwerp te recht is voorgeschreven, dat uitsluitend rechtsgeleerden in dten centra!-en raad van beroep zitting zullen nemen!. "Bo vendien vindt zij voor vertegenwoordiging van li e t zoogenaamd technisch-deskundig element in dat college geen reden. De reden, welke heeft geleid tot het voor stel, den ceutralen raad van beroep te doen rechtspreken met vijf loden,is hierin gelegen, dat hot bedenkelijk schijnt, met het oog op de raden van! beroep, bijl deze rechtspraak zoo ver af te wijken van heb hier te lande in burgerlijke zaken gehuldigd beginsel', inge val van hoogere voorziening uitspraak te la ten doen door meer personen dan in eersten aanleg, als heb igeval zou zijn, waaneer de centrale raad van beroep recht sprak met drie, en de raden van beroep met vijf per»o- nen. De Reg. verdedigt decol naam van „cen tral en" raad tegenover de meening dat beter ware te spreken van „hof van beroep". D'o procedure is zóó eenvoudig geregeld, dat mag worden aangenomen, dat een werk man, onder leiding van den rechter, daarin zijn belangen behoorlijk kan voordragen, De vraag of niet bepalingen noodig zijn betreffende de verhouding van den straf rechter tot den special'eu rechter voor de on gevallenverzekering wordt door de regeering ontkennend geantwoord. Voor heb opnemen van bepalingen om trent de competentie van den burgerlijken rechter in gedingen, als in de laatste plaats ter sprake gebracht, vindt de regeering geen aanleiding, omdat deze gedingen aan. het on derwerp van heb ontwerp vreemd' zijn. Hedenvoormiddag 'kwam de Commissie voor de Ongevallenberoepswet, bijgestaan door den griffier der Tweede Kamer bijeen om nader mondeling overleg te houden met den Minister van Justitie. OVERSCHIE, 9 Auguslu®, Voor de kerk alhier zjjn gecollecteerd f 400 en 2 munt biljetten van f 10, als extra giften. 30 cent per regel. Voor eenigen Ijjd geleden na 't ontvangen van verscheidene brieven van Mej. Snel, Damgracht te Breukelen, zonden wij onze verslaggever daar heen, om uit de mond van de patiënte zelve het weldadig resultaat te vernemen, dat zij door de Pink Pillen ondervonden had. Zooals uit Uw schrijven blijkt hebt U eene merkwaardige genezing bekomen door het gebruik der Pink Pillen waarvan de dagbladen onophoudelijk met zooveel lof spreken. Zooals U gemeld hebt zij U sedert lang lijdende geweest, dat is zoo, van af mijn achttiende jaar en thans ben ik veertig jaar oud, was ik lijdende aan algemeene uilput ting van het zenuwstelsel en algemeene uitputting van het zenuwstelsel en algemeene zwakte. Mijne ziekte nam van lieverlede toe, tengevolge van verliezen in de familie, werd mjjn zenuwgestel zeer gestoord. De eetlust was zeer onregelmatig, ofschoon de spysver- teering geregeld plaats vond. Steeds erg vermoeid bij de minste krachtsinspanning en ten laatste was ik verplicht steeds op een ruststoel le bljjven zitten. Bovendien had ik duizelingen, en akelige droomen ver ontrustten mij des nachts. Veel heb ik aan gewend en de zorgen hebben niet ontbroken, doch alles wat ik aanwende, gaf mjj tijdelijk eenige verlichting, maar eene bepaalde ge nezing verkreeg ik niet. Zelfs ben ik in ziekeninrichtingen geweest doch vonder resultaat. Eindelijk kwam door aanbeveling van anderen mjj Uw reddend middel ter oore en zoo als U thans ziet kan ik mjj bewegen en ben ik niet meer gedwongen steeds te blijven liggen, zooals zulks voor heen het geval was. De zenuwen ver sterken het bloed hernieuwen zulks is wat de Pink Pillen doen. Door dit middel geen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, noch rheumatiek meer, maar daarentegen levenslust en kracht voor allen, jongen of ouden, want de Pink Pillen zijn even zoo werkdadig op jeugdigen als op gevorderden leeftijd. Wij kuunen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterljjk den scbjjn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestand- deelen bez.itten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depóthouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gjj maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze recht streeks van den Hoofddepóihouder komen, den lieer Snabilié. Pr ij-- 1 75 de doos, ƒ9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilté, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending legen post wissel. Aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor jongens (hoofd de heer Tijl) bestaat met 1 September a.s. gelegenheid tot het ontvangen van ondeiwijs ook in de Duitsche en Eugelsche taal, Algemeeue ge schiedenis en Wj-kunde. Ouders of voogden die leet lingen dit onder wijs wilbn doen volgen, worden er op gewezen dat zij zich in de week van 25 toi en met 30 Augustus a, s. moeten aanmelden bij het hoofd der school. Pastoor F J Poelhokke. f Tea- aanvulling van wat wij reeds hebben meegedeeld omtrent do kerkelijke plechtig heden die zullen plaats hebben naar aanlei ding van het overlijden van don pastoor Poelhekke ©n de ter aaide bestelling van diens stoffelijk hulsel', nemen wij onder staande over uit do „N. Sch. Ct." Het stoffelijk overschot van d'en verschei den herder, is, na gekist te zijn, geplaatst in 'het tot „chapollo ardento" ingerichte tweed deel' van d'o suite der pastorie. D'aar ligt het stoffelijk hulsel met het priesterlijk gewaad bekleed, do rozenkrans in de gevou wen handen, in de enge laatste woning. Zondag na de Hoogmis zal do lijkkist naar da kei'ic worden overgebracht. De Vespers en liet Lof zullen dien d'ag niet gehouden worden, 's Avonds 61 zullen in het in rouw gebuide priesterkoor de Metten dor Overle denen door do geestelijkheid worden gezon d- Maandagochtend 9 uur zal na de Lauden het plechtig Requiem worden gecelebreerd door den Deken, den zeereerw. hear J. P, Mobron, pastoor to Overschie. De lijkrede zal worden gehouden door den hoogeerw. heer mgr. M. J. A. Lans, presi dent van hot groot-seminarie te Warmond. Daarna zal Ms gewoonlijk de absolutie bij de lijkbaar worden gegeven, waarna k< l stof felijk hulsel van den waardigen overledene tor laatste rustplaats zal worden gebracht. De heer H. J. M. Halfkenscheidt, thc ele gant van het seminarie Warmond, wiens fa milie sedert eenigen tijd te dezer int de woont, zal den 15on Augustus as. de pries terwijding ontvangen. („N, Cch. öt.") De marktcommissie maakt bekend dat zjj weder geldprijzen uitlooft voor den aanvoer op de maikt en wel voor de rnaikt von '1 September e. k. Voor bizonderheden verwijzen wij nanr achterstaande advertentie. Blijkens een ann het hoofd van dit blad geplaatste kennisgeving bestaat er kans, voor hem die iels weet mede te deelen omtrent een plaats gehad hebbenden diefstal en een vernieling van een ruit, om geld te verdienen. Tweemaal worden f 5 uitgeloofd voor het doen van aanwijzingen aan de politie. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld dat de firma S, C. Van Oudheusdeu Co. in het pand Korte Haven 15 alhier een mar gazijtr van piano's heeft gevestigd. Heden hebben wij daar eens een kijikjo genomen. De firma die de alleen-vertegenwoordiging 'heeft van de Perzinarpiano's heeft in dit ma gazijn een zeer fraaie collectie pianino's, or gels etc. geëxposeerd, waarhij' de nieuwste soorten zoowel wat het in- als wat hot uit wendig© betreft. Zij diie zich een dergelijk fraai instrument willen aanschaffen zul len goed doem daar eens een Idjfcje te gaan nemen. Blijkens achterstaand© advertentie heeft zich hier ter stede eon' comité gevormd tot het houden van een Bazaar in November a.s. De opbrengst dezer bazaar zaïl' strekken tot versterking van heb fonds bestemd voor do stichting van een Schiedams Volkskof f icüiuis en waartoe! het initiatief werd genomen door de Ned. Christ. Geh.-Ont. Ver. Afd. Schiedam. Zij, die willen medewerken tob stichting van zulk een volkskoffiehuis kunnen hunna gaven zenden aameen dier loden van het co mité wier namen onder de advertentie zijn vermeld. De winkeliersvereeniging heeft tegen Dins- dag 42 Augustus a.s. een algemeene ver gadering uitgeschreven welke in het Verkoop lokaal zal plaats hebben. De vergadering is uitgeschreven overeen komstig art. 3 var» 't huishoudelijk reglement (op verzoek van eenige leden) en het te behandelen onderwerp is: «Coöperatie." In den Ofllcierentoln. Hot regenachtig weder gaf gisterenavond aanleiding om het concert van de Schied. schutterij muziek in de zaal te geven, en phchimatig werd met zorg het programma uitgevoerd, niettegenstaande het aantal be zoekers zeer gering was. Zy, die by het concert tegenwoordig waren zullen in hunne verwachtingen van het korps niet zqn teleurgesteld. Wel is waar was de muziek wel eens wat te kolossaal voor de ruimte, hetgeen den hoorder onaangenaam aandeed, doch het is gisteren in de zaal ten duidelijkste uitgekomende Schiedammers mogen trotsch ?yn op dit korpsze kunnen er mee voor den dag komen. De heer Ver ballen en zijn mannen hebben gisteravond een zeer goede uitvoering gegeven. By gunstig weder zal morgenmiddag 1 uur een concert in de Plantage worden gegeven. Aalbessen. Wij! leven in d'e periode van aalbessen- overvloed, d. w. z. in den! tijd' dat deze vrucht in do grootste hoeveelheden aan de markt komt en tegen den laagste® prijis van de hand wordt gedaan. Het is in dezen tijd dan ook dat wordt vervaardigd ckö aalbessensap, de aaïb'essen- jenever en de bessenwijn. De firma Kappelhof Hovingh, voorheen Frans Visser, die in deze artikelen nog al een uitgebreid' debiet ook naar buiten do stad heeft, stelde ons in de gelegenheid eens ene 'kijkje to nemen] bij die fabricage Lange rijen hoog opgestapelde manden mot deze vrucht stonden er gereed om. de metamorphose to ondergaan. "Voor de eene bereiding oen groote pan, waarin de hessen gekookt worden om daarna uitgewrongen te worden en de verdere "be werking te ondergaan alvorens te worden ge botteld. "Voor de andere een groote molen, waarin de inhoud van een goheelcni mand telkens word uitgestort, wordt fijin gemalen en in een bak opgevangen, om straks ook te wor den gewassehem, -gewrongen en' opgevangen in fusten. Dan wordt de -bereiding weer voortgezet en de tijd moet ten slotte de bessenwijn ver- dor tot een goed gebruiksartikel maken. In rijen liggen de fusten in het pakhuis op de leggers, do sondlgaten geopend1, want een sterko gisting heeft in het fust plaats; ge heel moet die zijn uitgewerkt -alvorens men de fusten kan sluiten of de bessenwijn kan j-ebo'tteld worden. Om zich een begrip te vormen van d'ezo voortdurende werking, zou men in dat pakhuis een kijkje moeten ne men, en men zou dan zien hoe voortdurend de gist zich doer het sondgat naar buiten werkt en telkens weer moet verwijderd wor den. Maanden lang blijft dit proces voort duren. Gistermiddag reden op de Koemarkt een heer en een knaap, beiden fietsende, tegen elkaar, met het gevolg dat de heer omver tuimelde en een trapper verloor, terwijl van den knaap de stuurstang scheef ging staan, hoewei hjj zelf in het zadel bleef. Geen van heiden bekwam overigens letsel, Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan hot commissariaat van politie Een kinderzak; een koperen horlogeket ting; een duimstok; oen beursje met geld; twee petten; een portemonnaie met geld; een huissleutel', b. Terug te bekomen aan do volgende adressen Een hok, bij' G. H. Vogelenzang, Hoofd straat 115 een pijp, bij J. W. v. d. Knaap, Noordvest 22een ceintuur met gouddraad, hij S. Gerkcma, Hendrik Gabelstraat 4een beursje met geld hij wed'. "Wuister, Noord- molenstraat 52een kinderschoentje, bij G. Heus, Broers veld' 48-^; een portemonnaie met geld, bij H. J. Wessei, Piet Heanstraat 30een R.-CEL kerkboek, bij O. Hectman1, Nieuwe Haven 777een jonge eend', bij de brugwachters aan dfe Ooievaarsbrug; een paar tricot dameshandschoenen, biji J. Rui ling, Korte Haven 4een knot sajet, bij A. Bouman, Hoofdstraat 183. De uitslag der herstemming, gisteren ge houden ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad in district III is geweest: Aantal kiezers808 üilgebrachte stemmen445 Van onwaarde9 Uitgebracht op de heeren W. van der Windt Wz205 A. de Witte 201 Zoodat gekozen is de heer W. VAN DER WINDT Wz. 'Op Woensdag 43 Augustus des avonds ten 71/2 ure zal ten Raadhuize zitting ge houden worden tot inschrijving van leer lingen voor do Burgeravondschool alhier. 'Aanstaanden Woensdag, des avonds ten 8 uur, zal de heer K. Terlaan, lid der

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2