56*" laargang. Zondag 10 en Maandag 11 Augustus 1902. No. 10926 Tweede Blad. 't MADELIEFJE. LUCAS METER t BINNENLAND. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. SCHIEDAMSCH COURANT Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Yoor Schiedam en VI aardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVuor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad ver ten tien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat fits. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents pei regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën. opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon No. 183. Een bekende figuur uit de Transvaalsclie geschiedenis, Lucas Meijer, is zeei' onver wachts gisternamiddag, te Biussel op 54- jarigen aan een hartkwaal overleden, Men herinnert zich hoe de generaal de uitnoodiging van koning Eduard om de kroningsplechtigheid bij te wonen, weigerde op grond dat zijn gezondheid dit niet toeliet, en hij spoedig naar de badplaats Carlsbad zou vertrekken. Men mompelde van een uitvlucht om bij de kroning afwezig te zijn, doch het blijkt dat het de treurige waarheid is geweest. Lucas Meyer is steeds een der hoofdper sonen geweest in het wet ken en leven der Transvalers. In Mei 1884 kreeg een commando Boeren, ingevolge het onderwerpen van een vijandig Kaflerhoold, van Dinizoeloe de zoon van Cetse- wajo, de bekende kooiog van Zoeloeland, een stuk land ten geschenke, [lier werd een Nieuwe Republiek gesticht met Vrijheid als hoofdstad. Van deze republiek was Lucas Meyer president. Vier jaren bestond deze nieuwe staat, den 21 Juni 1888 werd hg met ondetlinge goedkeuring bij den Trans vaal ingelijfd, In den Eersten Volksraad van de Zuid- Afrikaansche Republiek was Lucas Meyer een man van invloed, wegens zijn helder verstand en gezond oordeel. Bij het uitbreken van den zoo treurig afgeloopen oorlog lmd Meyer een commando Boeren onder zijn bevel. In de krijgsbedrijven in Natal uit de eerste periode van den oorlog, had hij naast gene- taa! Joubeit, een werkzaam aandeel. Onder Meyer's aanvoering werd het eerste groote gevecht nabij Glrncoe, de slag van Talana- heuvel geleverd. Bij dit gevecht voerde generaal Svnions in eigen persoon de Engelsche troe pen aan, die 3000 man stesk waren tegen een Boerenmacht van 700 man. Dat de Boeren overwonnen, komt voor een groot deel, zoo niet geheel, op tie rekening van Lucas Meyer's beleid. Jammer genoeg plukte hij geen vtuchten vart zijn victorie. Hij zette niet door en gaf zoodoende den Engelsclien de gelegenheid om onder generaal Yule op Ladysmith terug te trekken. Na dien lijd blijft Lucas Meijer nog kort in 't veld, om gedurende het verdete vei- loop van den oorlog, deel uit te maken van de regeering, als voorzitter van den Volks raad. Bg de onderhandelingen te Vereeni- ging pleitte hg warm vóór den vrede en het moet gezegd worden dat hij der Boeremaak tot het einde toe diende. Generaal Lucas Meijer is tijdens zijn verblijf te Londen door de geheele politieke, aristocratische en mili taire wereld gefêteerd, zelfs zat hg met Chamberlain en andere aartsvijanden van zijn volk aan denzelfden disch. Of dit zijn reputatie ten goede kwam, mag wel worden betwijfeld, doch daarbij staat als een paal boven water, dat hg de belangen van het Boerenvolk steeds ter haite nam. Met weemoed zullen velen gestemd wot den Door C. Ala een blonde Sappho stond! Liza daar met ©en rol muziek: m haar neerhangende rechterhand, genietend van do frissche mor genlucht. Haar linkerarm had ze over haar lioofd gebogen en, zoo steunde 7,e tegen den post van de breed openslaande terrasdeur. Twee over elkander gekruiste kleine voetjes staken uit onder de crème morgenjapon, die in ruime plooien neerhing over de fijne tail le. Vóór haar lag 't terras en de tuin. en achter haar broedde d'e groote huiskamer, waar zo zooeven nog ontheten haddon. Nu was 't er stil en rustig. Over alles lag een sprekende stilte, elk meubel, elke plaat wil de zich laten zien, laten bewonderen, t/rotseli als ze waren op eigen mooiheid. Er hing ten groote schilderijl van Maris, 't was een kade vol schepen, en schip voor schip, mast voor mast kon men nagaan ofschoon het niet 't peuterige van „fijn afgewerkt" had gekre gen Alles was duidelijk en natuurlijk en toch, dit leerde een beschouwing van nahijg was 't niet door 'b teekenen van elk lijntje, maar door een losse verfsbreop, dab het ge heel zoo mooi was geworden. Een breedo, vroolijfce zonnestraal viel schuin in de kamer en gaf alles een leven diger aanzien. Twee meesterlijk geschilderde groepen van witte en rose rozen hingen aan weerszijden van 'b buffet en felcen 'helder der em mooier getint dan ooit. Midden op de als men bedenkt hoe tragisch dit overigden is van den flinken kt achtig gebouwden man, die aan zoovele gevaren op het oorlogsveld bloot gesteld geweest, na een korte hereeniging met zijn gezin, plotseling komt te sterven. Eere aan de nagedachtenis van generaal Lucas Mejjer! Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie, zal op Woensdag 13 Augustus a. s. niet plaats hebben, en ook niet die van den Minister van Waterstaat, Handel en Ngver- heid op aanst. Dinsdag 12 Aug. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen berichten zijn lo. Hr. M. pantserdekschip Koningin Regentes, onder bevel van den kapt. ter zee A. W. F. B. Van Woerden, 7 dezer van Curasao vertrokken, ter aanvaarding van de terugreis naar Nedetland; 2o. Hr. Ms. pantserdekschip Friesland onder bevel van den kapitein ter zee J. H. M. Jansen, 7 dezer van Algiers vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Nederland. Begrootingen 1908. Naar de sllaagsche Ct." verneemt, sluit de begrooting met een tekort van ongeveer 8 millioen. Oorlog en Marine zouden niet te bewegen zijn geweest, door besparingen deze som te leveren. Congros Middenstand Naar men verneemt hebben zich reeds meer dan 700 personen doen inschrgven als lid van bovengenoemd congres, hierbg zijn toetredingen, zoowel uit Nedetland, als uit België, Frankrijk en Duitschland. Behalve de vroeger reeds door ons ver melde sprekers, zal in de algemeene verga dering nog een redevoering worden gehou den door dr. Anton Retzbach uit, Freiburg (Baden) over het onderwerpde tegenwoor dige toestand van den Midden- en kleinen Koopmansstand in Duitschland, een onder werp, dat met het oog op de in Duitsch land bestaande wetgevingen, als da wet tot beteugeling der Oneerlijke Concurrentie, de wet op hel vervroegd sluiting°uur vau win kels, Zondagsrust enz. zeer belangwekkend zal zyn. Voorts kunnen wij nog mededeelen dat reeds verschillende rapporten over de te be handelen onderwerpen in druk gegeven zijn, waarbij zeer belangryke, zooals die van mr. Aalberse, uit Leiden, over de oneerlijke con currentie van mr. Z. van den Bergh, Am sterdam, over snel en goedkoop recht; van Henri Bergman, Utrecht, over het Vereni gingsleven van dr. D. Bos, Winschoten, over handelsopleidingvan J. B. van Dijk, Amster dam, over belastingen in verband met ge meentebedrijven mr. J. A. Levy, vervroegd sluitingsuur van winkelsvan dr. Nouwens te Heeswyk, over een bond van vereenigingen van mr. Polenaar, Amsterdam, over uitver koop onder valsche voorgevensvan ds. Rudolph, Leiden, over Zondagsrust, en van groote tafel stond, een klein vaasje met le vende bloemen, die do geheele ruimte mot een aangename geur vulden, terwijl de nog frissche, pas geplukte rozen die los cu uittil- li a ar over 't blad verspreid lagen weer op leefden in de zaclito koestering van de lente zon, meebrengend een heerlijke buitenlucht dio gelijkmatig naar binnen stroomde. Lize scheen er niet om te geven. Vóór haar, vóór liaar lag het veld, waar 'haar droo- mon over zweefden. Als een breede vlakte lag daar 't mooie groote terras met vierkan te blauwe en witte sbeenen, aan de tuinzijde afgesloten door de gracieus gebogen ballus- trade van hardsteenen zuiltjes, aan beide zij den afgebroken door de ruime opening dcT zes tree liooge trappen die naar den tuin voerden. D'e blauwe dweepzieke oogjes van het jon ge meisje, die langzaam over 't terras en de trap gedwaald hadden, beginnen te -bitte ren. 't Was alsof zij met een heerlijk idee, een beeld van hoop en een heerlijk© toekomst uit eoni droom ontweakto. Als een slapende koningsdochter had' ze daar gestaan, onbe weeglijk en stil, langzaam begon zei zich te bewegen. Haar gebogen arm zakte geleide lijk en bleef slap neerhangen, terwijl de an dere, zich nu boog naar 't gladde met lok ken omgeven voorhoofd. Mot den wijsvinger wreef zo zich do oogen uit, terwijl' zei haar hoofdje heen en weer schudde, als om den slaap geheel ta verdrijven. Mot kalme statige langzaamheid bewoog zij zich over dei gladde steenen an ging de linker trap af. Zoo kwam zei bijs liet groote mr. Wienecke, Amsterdam, over het crediet voor den middenstand, terwgl nog een dertig tal andere rapporten in bewerking zgn. Binnenkort zal mededeeling worden gedaan van de door het comité van organisatie te geven feestelijkheden ter gelegenheid van het congres. De ljjst der redenaars waarborgt een dege lijke, zaakrgke behandeling van al de op het program voorkomende onderwerpen, terwgl de ingediende rapporten en verslagen later tot een geheel vereenigd, een werk van be- teekenis beloven te worden voor den Midden stand en voor hen die daarin belangstellen. Aan het lidmaatschap van bet congres is het voordeel verbonden, dat men alle rap porten, het congres betreff-nde, voor den aan vang van het congres kosteloos ontvangt, evenals de na afloop uit te geven verslagen, van al het behandelde in algemeene en af- deelingsvergaderingen. Tot 1 September blijft het secretariaat waar men zich als lid kan opgeven, gevestigd Kalverstraat No. 155, terwijl het op 2 Sep tember overgeplaatst zal worden naar het gebouw Eensgezindheid, Spui, ea tijdens het congres in het Concertgebouw te Amsterdam. G ovv ape luien dienst. De 86ste jaariijksche algemeene vergade ring van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienstin de Nederlanden, is op Woensdag 30 Juli 1902 te Amsterdam gehouden. Het daarin uitge bracht verslag bevat onder andeie de navol gende mededeelingen De inkomsten over 1901 bedioegen eene som van (76,805.071/2. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die f39,911.00 beliepen en de opbrengst der jaariijksche collecte, ad 19,291.161/2, zijn onder het aangegeven cgfer der inkomsten begrepende renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning (patiouaal huldeblijk bij gelegenheid van II. D. 25-jarige regeering) ad f 9070.33, alsmede f1816.33 van het saldo dier renten, het subsidie van bet Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f 5000, een legaat van wjjlen den heer W. H. G. Ernst de Seiwert groot f 500, het kassaldo van het hoofdcomité tot het aanbieden van een nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van H. D. huwelijk, groot f651.38, een bedrag van f300 inge komen van de commissie te Batavia, een bedrag van f250 ingekomen van de commissie op Cuiagao, f 13.87 van de distriets-com- missie te Utrecht, alsmede f 1 als restitutie van in 1900 te veel in uitgaaf gebrachte onkosten. Ann 1284 deelgerechtigden keerde het fonds f 47,444,481/2 uit een gratificatiën en £10,816,66 aan toelagen, voortspruitende uit de renten van liet geschenk van wjjlen Z. M. den Koning. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 350 verminkten uit Oost-Indië, 2 verminkten uit den strgd tegen België, 805 infermen, blinden en veteranen en 127 oud-strijders van België. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden in het fonds opge nomen 16 verminkten uit Oost-Indië en 62 infirmen. Het getal der sollicitanten bedraagt 658. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in grasveld, waar in 't midden een begonia bed zacht hellend, opliep. Nog droomend bleef ze staan en dwaalde mot haar blikken ovor den groeten tuin. die zich uitstrekte zoover zij zien kon. Zij zag de perken geraniums en reseda's die verderop recht voor haar lagen eu de kleine heesters, in vage schemering het frissche groen der klimop doorlatende en dan heed achterin den vijver, waaruit 't gekwaak van eenden opsteeg. Rechts lag de kleine berceau die naar den moestuin voerdo en vei-, ver weg, stak boven dit alles het donkergroen van 't bosohgeboomte uit. Lize bukte zich naar 't grasveld en met een diefachtige haast plukte zo een klein grasbloempje, een madeliefje. Alsof ze in 't kleine gele hartje lezen wil de wat ze dacht, bleef ze lang op 't geroofde eenvoudige kruidje turen, tot zo eindelijk, de muziek in haar linker, de bloem in haar rechter handje nemende, met denzelfden, hal men gang van daareven voortging en door de kleine berceau in den moestuin verdween. Ze scheen eon vast plan gevormd te heb ben, want nu liep ze met vluggeren tied tusschen de bedden met sla, en de broeikas sen, tot ze eindelijk kwam in 't bosch. Met 't goraisch van do boomen vereenigdo zich 't zacht geklater van stroomend water, en uiting gevende aan haar stil donken, zong ze: O'est la que je voudrais vïvro, Aimer et mourirc'est 3a De zachte lentewind droeg haar zangen moe in 't diepst van het boschdaar gingen ze op dn d© natuur. goeden staat. Daarin werden verzorgd tegen afstand van bun pensioen en hunne gratifi catie 13 deelgerechtigden, alsmede 34 oud militairen (met deelgerechtigden) tegen af stand van hun pensioen. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f 12,488,82. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Solwert, gem. Appinge- dam, ds. A. de Pecker te Spykenisse. Aangenomen liet beroep te Edam door ds. J, L. Klein te Callantsnog te IJsselstein door ds. J. Haring te Bleskens- graaf. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogeveen ds.T.Oegema te Wildervank. Dr. D. Knuttel, scheikundige aam hot Rijikslandbouwproefstation tel Goes, meldt d'at hij door tusschenikomsb van, een veearts ontving een middel tegen, ziekte van kippen, dat tegen een hoogen prijs door een. empirist (nl. f 3 per i K.G.) in den handel wordt ge bracht. lm opdracht van don directeur werd! dit aangeprezen en kostbare middel aan een scheikundig onderzoek ondorworpen. Op het oog deed hot zich voor als een licht -ose ge kleurd poeder, dat onder het microscoop "be keken, grootendcels uit tarwe zetmeel bleek te bestaandoch niet meer in frisschen staat en stork bezet, mot mijten. Verder werd er in aangetroffen kalisalpeter en ijzer in! den vorm van oxyd, on wel als het zoogenaamde „doodekop". Van kalisalpeter (ruim 1/10 ge deelte) als geneesmiddel wordt gezegd dat het hoogst noodig is met oen deskundig© te overleggen, daar eon onoordeelkundig en overmatig gebruik zeer nadteelig© gevolgen kon hebben. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat ter bestrijding van ziekten een middel wordt aangeprezen, waarvan het hoofdbestanddeel in onfrisschen, zoo niet ra bedorvon toestand, aanwezig is en waarvan d'e werkelijke waarde, ruim gerekend, nog niet bedraagt het twintigste dedl van den prijs waarvoor het nu door den bovenge- noemdem empirist verkocht wordt. Hoog noodig dat zoo iets onder de kippenhoudere bekend wordt. Onweders. Volgens het verslag der „Onweders, Op tische Verschijnsel en" enz. in Nederland, naar vrijwillige waarnemingen in 1901, werd door 234 stations aan de waai ne mingen omtrent onweders deelgenomen. Hot aantal onweorsdagen 108 is gelijk aan dat Van het vorige jaar. De maanden Ja nuari en December waren buitengewoon rijk, de overige maanden in vergelijking met andere jaren, arm aan onweder. Volgens het aantal tref berichten, was de door do onweders aangerichte schade I IIWHIMi I f»—L 'Rond zoekend naar een plaatsje om voort te di-oomen, zag ze een groote spar. Het fris sche mos lag dicht opeen tot een donzige rustbank aan den voet van dien reus en ze vleide er zich neer met een langen zucht, waarin een vrees voor de onuitgesproken vraag lag: „zou het waar zijn?" Zo mijmerde voort in halt-liggende hou ding, toen ging zo rechtop zitten, met haar rug naar het kleine poortje, tusschen. 't boscli en 't water, en het kleine bloempje be schouwende, sprak ze halfluid met een treu- rigen glimlaoh„Zou 'k 't probeeren?" En terwijl ze voorzichtig één voor één de kleino witte blaadjes uittrok, vervolgde ze: „Iïij mint me, hij) mint me niet, hij mint me, hiji mint Ongeduldig wordende, om dat ze n o g niet kon zien, hoe en wat ze te hopen had 'kort daarop echter weer be ginnende prevelde ze: „Jules mint me, Jules mint me niet, ja, nee, ja, nee, Jules Ten slotte was het jonge meisje zoo vol hartstocht met haar profetie bezig, dat zij niet eens het opengaan van het poortje be merkte en niet zag hoe Jules, verrast dooi de steeds wedenkeerende woorden, achter haar stond. Hijl was een flinke, breied-ge- sclioudorde jonge man van ongeveer twee en twintig jaar, met Vreemde, zwartbruin© oogen en pikzwart kroeshaar. Hiji wist, dat zijn mooi jong nichtje van hem hield, maar dit, neen dit had! hij nooit duiven hopen. Hij besloot het lot af te wachten, maar merkende, dat het laatste 'blaadje „niet" zou zeggen, wekte hij) haar uit de geheimzinnige zeer veol geringer dan het vorige jaar. In 1901 weiden 33 menschen door den blik sem getroffen, waaronder 12 met doode- lij'ken afloop; 64 runderen, 25 schapen, 16 paarden, 3 geiten, 30 varkens, 8 'konijnen, 52 kippen, 2 ooivaars en 1 hond werden dooi den bliksem of door demi daardoor veroor zaakten brand gedood; 13 hooibergen, 1 schip en 117 gehouwen Van onderscheiden, aard weiden getroffen, hieronder zijln 9 kerktorens, 19 molens on 1 schoorsteen. Het aantal getroffen hoornen bedraagt 63 en 13 maal wordon telefoon-, telegraaf- en andere olectriseh© toestellen on geleidingen door den bliksem beschadigd'. Het totaal der opgegeven schade bedraagt f 127125. Rekening en verantwoording uit Enschedé. Vanwege het organisatie-comité in zake de werkstaking bij de firma van Heek Co. is een door de controle-commissie goedge keurd financieel verslag gegeven over de inkomsten en uitgaven tijdens die staking uit hetwelk blijkt, dat is ingekomen van 13 Jan. tot 28 Juli 1902 de som van f146.023 uitgegeven f 141.196. Blijft saldo in kas 14826. Verzoek tot geen vervolging. Door de nabestaanden van den in de vorige week plotseling in de Diergaarde alhier over leden heer- is, naar men verneemt, bg de bevoegde autoriteit een request ingediend, houdenre het verzoek om geen strafvervol ging in te stellen tegen den heer M., pach ter der buffetten in de Diergaarde, wegens het doen vervoeren van het lijk van genoem den beer met een daartoe uiet aangewezen vervoermiddel. (N. R. Crt.) Voortvluchtig. De boekhouder M. van de firma Kersten te Heemstede is voortvluchtig met f300 als buit. Dat zal wel gauw op zijn. Een ongelukkige. Door de Scheveningsche politie is in de duinen een zich zonderling gedragende man aangehouden, die eeo paard aan een touw leidde. Gebleken is dat het een uit het krank zinnigengesticht Bloemendaal ontsnapte onge lukkige was, die te Loosduinen het paard had ontvreemd en daarmede naar Scheve- ningen was komen loopen. Ronde getallen. Men bericht uit Wormerveer dat van de ruim 6000 inwoners op dit oogenblik meer dan 600 lijdende zijn aan malaria. Twee zuiplapges. Door de politie van het posthuis aan het Gevers Degnootplein te 's-Gravenhage werden gistermiddag in de duinen aangetroffen twee knapen van 14 en 12 jaar, broertjes, die door sterken drank geheel bedwelmd waren. Het vervoer van den oudste ging met groote moeilijkheden gepaard en deze ging in het posthuis zoo geweldig te keer, dat men hem in het cachot aan handen en voeten moest prevel-arii, door, net of hij pas was gekomen, naar haar toe te gaan. Lize, die dit ook meende, ontving hem, zooals altijd, met zusterl )ke liefde. „Ik geloof, dat je aan 't blaadjes trekken was, nichtje," plaagde bijt, „maar weet je wol, dat jö er een te veeï hebt afgeplukt?" Zo schrikte en half bevende vroeg ze „Je hebt toch niet achter me gestaan, Jules?" „Nu, kijk maar eerst eens, hoeveel zitten, er nog aan? Lize kreeg een kleur tot over haar ooren en zot, schijnbaar onverschillig ze getold bobbende „Nu ja, ik was hiji „niet" en ear zitten nog drie aan „Wat heb ik je gezegd vroeg hij glim lachende, terwijl hij! haar kleine rose hand jes in de zijne nam, en met zijn. schitterende oogen in de hare zocht ta kijken. Ongerust en verrast, daarna zenuwachtig verlegen, stamelde zijl: „Je weet toch im mers niet wie, Jules?" „Wel zeker," antwoordde hij', schijnbaar kalm, maar inwendig popelend Van verlan gen naar hot oogonhlik dat ze 't gelooven zou. „Housch, Jules?" prevelde ze ongeloovïg binnensmonds. Terwijl ze 'haar zachtblauwe (kijkertjes ver legen sloot, trok de brecd-gescliouderde man- het tengere lichaampje naar zich toe, en fluisterde: „Als jij wilt, Lies, ja!"

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5