Transvaal en Oranje-Vrijstaat. V BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Omtrent- den gezondheidstoestand van den Koning, die zich gedurende do vermoei ende plechtigheid kranig heeft gehouden, luidt het gistermorgen door de doctoren Troves en Laking uitgegeven 'bulletin Do Koning doorstond do inspanning van do kroning uitstekend en gevoelde weinig vermoeidheid. Z. M. bracht een goeden nacht door. Do algomeene toestand is in alle opzichten bevredigend. Er zullen geen bulletins meer uitgegeven wordea. Als kroningsgeschenk aan zijn volk biedt do Koning Osborno House mot uitzondering van do particuliere vertrekken van vijlen koningin Victoria, aan. De schenker spreekt den wensch uit, dat hot voormalige paleis zal bestemd worden voor nationale doelein den en als herstellingsoord voor officieren van leger en vl'oot, wier gezondheid in den dienst van het land heeft geleden. Do Koning en de Koningin, vergezeld door de overige leden van het Vorstelijk Huis en door eenige vorstelijke gasten op Bucking ham Palace, -woonden gistermorgen de gods dienstoefening hij in de koninklijke kapel van het paleis van St. James. De menigto langs den weg juichte hen levendig toe. In do kathedraal van St. Paul had een plechtige dankdienst plaats, wél'ko door den lord-mayor en de slierifs in gahvkosbuum werd bijgewoond. Onder het talrijk gehoor werden vele staatslieden en Ivoogwaardig- heidsbeldeeders opgemerkt. Volgens mededeelingen van de „Truth" zullen de Koning en de Koningin in het be gin van do volgendo week naar Cowes te- rugkeeren en aan boord blijven van het ko ninklijke jacht Victoria and Albert tot den 19en of 20en van deze maand. Hier na zuilen zij waarschijnlijk naar Balmoral gaan. De Koning zal zijn volkomen genezing zoeken in de Sehotsche hooglanden en daar na een zeereis maken van Aberdeen naar Kopenhagen. 3>e Koningin is van plan eeni- gen tijd te vertoeven in den familiekring van koning Chrisbiaan op het kasteel Fre- densborg. Ka den terugkeer, in het begin van October, zal do Koning of naar Wind sor or naar Sandringham gaan. Mocht er- iets tusschenbeide komen, zoodat het be zoek aan Denemarken vervallen moet, dan zullen koning Ohristiaan, de keizerin-wedu we van Rusland en de hertogin van Cum berland heb Engelsche koningspaar een be zoek brengen in Balmoral, streng incognito. Hoewel onze bijzondere verslaggever er geen melding van maakt en het dus waar schijnlijk later gebeurd is, hebben er tij dens de stoet zich naar do Westminster Ab- dy begaf, enkele incidenten plaats gehad. De „Petit Bleu" meldt daaromtrent Een koninklijk -rijtuig, waarin lord Ed ward Pelliam Clinton zich naar de Abdy bogaf, kwam in botsing met een ander hof- rijtuig, waarbij de bespanningen in elkaar verward raakten. Lord Clinton maakte een tuimeling uit het rijtuig en moest door eeni ge pölitie-agenten weder op de heen wor den geholpen. Hij bekwam eenigo lichte kwetsuren. De paarden van het rijtuig eener paires sloegen bij do terugkomst) van den stoet uit de Abdy in Wesfcminster-street op hol. De dieren renden in op de soldaten die „en haie" geschaard stonden en deelden naar links en rechts slagen uit. Een tiental manschappen van het Indische kronings-contingent, een politie-agent en twee of drie toeschouwers werden gewond naar het hospitaal vervoerd. Semeogde ifedetïeellnges. België. Een tijding uit Spa zegt niet veel goeds omtrent den toestand van de koningin van België. In de stad wordt verteld dat de hart- aandoening van de koningin verergerd is. Er zou heden een bulletin van den toestand worden uitgegeven en prinses Clementine moet ontboden zijn. Toen de lyfarls de koningin er liet, ver klaarde hij dat een plotselingp aanmerkelijke verbetering was ingetreden. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar. F r a n k r ij k. In Bretagne gaat het met de schoolsluiting nog steeds niet naar wensch. Het opwerpen van barricades is in Bretagne thans aan de orde van den dag, of liever aan de orde van den nacht. Te Falgoët wilden de zusters uit de school vertrekken, doch de bevolking stond dit niet toe en barriceerde de deuren, zoodat de zusters niet naar buiten konden komen. Ad miraal De Cuverville is in Falgoët om de protesteerenden te steunen. Te Ploudaniel zijn de barricades zoo sterk dat de gendarmes ze niet af kunnen breken. Te Lanouée, waar de gendarmes reeds voor eenige dagen onverrichter zake moesten terug trekken, is de bevolking een krachtdadig verzet begonnen. Meer dan 400 man hebben alle veldwerk gestaakt, ter verdediging van de zusters. Een verzoekschrift van 7000 huis moeders van Tours, vragende het behoud der vrije scholen, is naar minister Combes ge zonden. De bisschop van Meaux hreft uit naam van de katholieken van zijn bisdom aan den President der Republiek een krachtig protest gezonden tegen de verdry viEg van de zusters. Een overste bij het 2e regiment jagers, in garnizoen te Pontivy, is uit zijn bevel ontheven, omdat hij geweigerd heeft een e^cadroD te zenden naar Ploërmel, om de overheid te helpen bij de uitvoering van de decreten betreffende de zusterscholen. De overste zal wegens weigering van gehoor zaamheid voor den krygsraad worden ge bracht. De minister van oorlog heeft hem inmiddels vestingstraf opgelegd. Spanje. Een bericht uit Leon meldt dat de jonge koning en de prins der Asturiën aldaar zijn aangekomen. l'ydens de reis deed zich een klein incident voor dat groote ontsteltenis doch geen per soonlijke ongelukken veroorzaakte. By het binnenrijden van den tunnel te Livares sprong het portier van den koniuklijken wagon stuk. Toen de trein stopte stelde Alfons zelf een onderzoek in naar het gebeurde. De politie te Barcelona arresteerde Zaterdag de ex-generaal der Civilisten, Fernando Ade- lanlado, die 's morgens van Saragossa aldaar was aangekomen. Hij is ter beschikking ge steld van de autoriteiten. O o s t e n r ij k-H o n g a r ij e. In het distiict Kamionka, Galicië, is het tot een bloedig treffen gekomen tusschen de stakende boerenatbeiders en de militaire troe- peo. De boeten volgden het commando der Duitsche officieren niet op, om uiteen te gaan, omdat zij liet commando niet ver stonden. De ulanen reden er toen op los. Tien menschen werden door de sabelhouwen ver wond, een kind werd door de paarden dood getrapt. Uit Triest wordt gemeld dat bij het sprin gen van een mijn in een steenmassa by Sistiana, tengevolge van het uitstroomen van gas, zeven menschen verstikten. Vier arbeiders werden gered. Rusland- Als erkenning voor de uitstekende leiding van het opleidings-artillerie eskader, ge durende de tegenwoordigheid van den Duit- schen keizer heeft Czaar Nicolaas den chef van dit eskader, den vice-admiraal Rojdest- wenski, bevorderd tot zijn admiraal A la suite, een onderscheiding tot nu toe nog niet ver leend. Keizer Wilhelm betuigde den vice- admiraal zijne hooge tevredenheid en wenschte hem geluk met deze bijzondere onderscheiding. Ver. S t. a t en. William Jennings Bryan, de candidaat der democraten by de vorige verkiezing van een president der Vereenigde Staten, heeft met groote beslistheid verzekerd, dat hij zich in 1904 niet zal laten candidaatstellen. Zuid-AmerDka. Aan de ï.Matin" wordt geseind uit Vene zuela dat president Castro met zijne troepen te Cua is aangekomen, zuidelijk van Chara- yavi, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. De opstandelingen uit het oosten zyn bezig het beleg op te slaan voor Barcelona, welke stad zich hoogstwaarschijnlijk zal overgeven. De Venezuelaansche kanonneerbooten Crespo en Zu mb ado r zijn te Mara- caibo aangekomen met wapens en ammunitie aan boord. Men meent dat president Castro van plan is naar Maracaibo te trekken, wanneer hij verplicht wordt Caracas te verlaten. Gene raal Uribi is in Maracaibo aangekomen. Na een voorloopig schrijven van dankbetui ging namens president en mevrouw Steyn, mocht mevrouw Waszklewicz—Van Schilf- gaarde het volgend schrijven ontvangen, ge- dagteekend Scheveniogen 8 Augustus: Zeer geachte mevrouw Waszklewicz, Ik vond het zoo lief van u, mij zoo een hartelijk woord van welkom te zenden. Ik had geen tijd u zelf een antwooid te zenden, maar ik heb behoefte u nu te schryven en u mynen hartelijken dank toe te brengen, niet alleen voor uw lieven brief, maar u ook den innigen dank over te brengen van de vriendinnen te Bloemfontein voor dn nobele wijze waarop gij ons geholpen hebt. Wij beschouwen u ais een warme vriendinne, en niets za! mij aangenamer zijn dan u persoon lijk te danken voor wat gij voor ons opge offerd en gedaan hebt. Wij waardeeren uwe groote belangstelling ten zeerste, en uw naam is alom bemind. Ik beschouw u geen vreem delinge, maar als een die ik al lang kende. Ontvang nogmaals mijn hartelyken dank, en hopende u spoedig te mogen zien, verblijf ik, Uw toegenegen vriendin (w. g.) R. S. Steyn. De »Pro-Boer-Tentoonstelfing" te Scheve- ningen werd Zaterdag bezocht door de op de badplaats vertoevende baron en barones d'Y- versen. De barones is eene dochter van den kolonel De Villebois Mareud, die zyn leven liet voor de Afrikaansche zaak op de slag velden. De president der Haagsche Pro-Boer-Ver- eemging, mr. De Ridder, toonde het echtpaar de buste van den gesneuvelden held en diens dochter was zeer bewogen, toen zy de bloemen zag waarmede het bestuur de beeltenis baars vaders had omhangen en toonde zich vooral zeer getroflen door de sympathie van den grijzen Kruger, die eigenhandig dezer dagen zijne bloemen voegde bij die van hel comité. Hofberichten. Men meldt uit Den Haag aan de rDaily Telegraph" Koningin Wilhelmina heeft den koning van Engeland een eigenhandig schrijven gezonden, waarin Zij hem Haar felicitaties toezendt met zijn spoedig herstel en Haar beste wenschen voor het geluk van zyn regeering. De logeergasten van II. M. de Koningin- Moeder, de vorst en vorstin van Bentheim, werden Zaterdagavond aan het station harte lijk door H. M. verwelkomd. De burgemeester van Baarn was in ambtsgewaad aanwezig. Naar aanleiding van de meer gedetailleerde berichten naogaande het voorgenomen bezoek van Prins Hendrikman het concours-hippique dat op 21 Augustus te Arnhem zal gehouden worden, werden aan de »Arnh. Ct," door den voorzitter der commissie, den heer Van Diepenbrugge, te Velp, de volgende mede deelingen gedaan In de eerste plaats zijn bedoelde berichten zeer voorbarig en gedeeltelyk onjuist. Dat Z. K. H. het concours geheel of gedeeltelyk zal by wonen, staat officieel vast en de voor zitter der commissie heeft dezer dagen op Het Loo een conferentie gehad met den ad judant van dienst van Z. K. H., om alles omtrent de ontvangst en regeling te be spreken. Wie Z. K. H. van Het Loo zullen verge zellen, is nog niet vastgesteld, en van het voornemen van Z. K. H., om zich onder het publiek te bewegen, is niets bekend. Onwaar is het, dat de heeren L. G. A. giaaf Van Limburg Stirum en de kapitein der rydende artillerie Baud aan Z. K. H. zijn toegevoegd en dat mr. S. B. W. graaf Van Limburg Stirum Z. K, H. zal rondleiden. Het blad kan echter mededeelen, dat Z. K. H. een groote zilveren medaille ter be schikking van de commissie heeft gesteld, en dat deze medaille nu is gevoegd by den pi ijs, uitgeloofd voor het beste officiersdiens- paard. Vorstelijk bezoek. Piins Eugen Murat, Prins Demidoff en kapitein Orloff zijn in Hótel des Indes te 's-Grnvenhnge afgestapt. Zij komen uit Parijs om een automobieltocht door ons land te maken. Corps diplomatique. Heden wordt de Nederlandsche gezant te Berlijn, jhr. mr. van Tets van Goudriaan, met verlof hier te lande verwacht. De heer Leveson Gower, lo secretaris der Engelsche legatieis gisteravond uit Londen teruggekeerd. Consuls. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat mr. A. F. Van Leyden, zaakgelastigde en consul-generaal der Nederlanden te Caracas, voor de republieken Venezuela, Columbia en Trinidad, vóór zijn aanstaanden terugkeer naar zyn standplaats, aan 's Ministers Depar tement te spreken zal zijn op Dinsdag 12 Aug. e.k., des namiddags van 14 uren. President Kruger. De heer Kruger ontving gisteren o. m. mevrouw Steyn cn de schilders H. W. Mes dag en Jozef Israels President Steijn. Het sTijdschr. voor Geneesk." weet op gezag der geneesheeren, die den heer Steyn behandelen, mede te deelen, dat Z.IIoogEdele lijdt aan upseudobulbaire paralyse" (type Erb-Goldflam) (ziekelijke aandoening van het bovenste gedeelte van het ruggemerg, welke verlamming veroorzaakt). Er bestaat een complete externe ophthalmoplegia (verlam ming der oogspieren)de kauwmusculatuur (de spieren waardoor de onderkaak wordt bewogen) is uiterst spoedig vermoeid even zoo de nekspieren. Eenige beweging is in de extremiteiten mogelijk. De smyasthenisehe reactie" is sterk uitgedrukt. In drie of vier aanvallen is dit stadium bereikt geworden. Neuritis optica (ontsteking van de gezichtszenum) is er niet; de gezichts velden zijn niet beperkt; gevoelsstoornissen ontbraken steeds en ontbreken nog. De rust, gedurende de zeereis genoten, heeft veel goed gedaan, en ook nu blijft absolute rust der spieren door streng verbod van be wegingen, spreken enz., gehandhaafd. De toestand van den lijder, ofschoon ern stig, mag voorloopig bevredigend genoemd worden. De berichten worden bevestigd. Er bestaat gegronde hoop op herstel van piesident Steyn, mits alle inspanning zorgvuldig worde ver meden en aan den patiënt de meest volkomen rust blijft gewaarborgd. Staatsecretaris Reitz. Gisteravond 11 uur is de Transvaalsche Staatssecretaris Reitz, komende van Luzern, waarheen hy na zijn aankomst te Napeis reisde, in Den Haag aangekomen vergezeld van zijn twee zoons, die aan de gevechten deelnamen. Aan het Staatsspoorstalion werd bij, be halve door zijn familieleden, waaronder zijn vroegere secretaris, de heer J. A. Mulder, verwelkomd door den heer Fischer, hoofd der Boerendeputatie, eenige bestuurders der Vereeniging van Zuid-Afrikaansche Gouver nement-ambtenaren en verschillende vrienden. De heer Reitz is weinig veranderd. Hy ging per rijtuig naar zijn woning aan den Kanaal- weg te Scheveningen waar zijne echtgenoote &e hem te Napels verwelkomde, reeds lang met de kinderen woont. Hof van Arbitrage, Op 1 September a.s. wordt het inter nationale geschil tusschen de Yereenigde Staten van N.-Amerika en de Staten van Mexico over het kapitaal van de kerkelijke goederen van California voor het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage aangebracht. Alsdan benoemen de 4 arbiters voor Amerika sir Edward Fry en de Russische hoogleeraar F. de Martens, voor Mexico nog niet aange wezen den 5den scheidsrechter. Als agent van Amerika treedt op de heer Jackson Harvey Raesson, bijgestaan door Wm. Laurence Penfield als raadsman. 15 September vangt de eigenlyke behan deling der zaak aan, Nieuwe regimenten Infanterie. Zooals uit de mededeelingen in het sfldbld." blykt zal een reorganisatie van het leger plaats hebben. Er zullen twaalf in plaats van negen regimenten infanterie komen. Elk regiment zal in vredestijd bestaan uit vier bataljons; dit geeft dus voor de twaalf regi menten te zamen 48 bataljons. Thans is een regiment gevormd uit vyf bataljons, hetgeen voor de negen regimenten een aantal van 45 bataljons bedraagt. Hieruit volgt dat de besproken uitbrei ding eigenlyk slechts een vermeerdering van drie bataljons ten gevolge zal hebben. De pro motie zal zich derhalve ook hoogstens tot deze vermeerdering bepalen. Naar de sN. R. Ct." verneemt bestaat er plan, om de bureau's voor de statistiek, die thans als afdeelingen van de provinciale grif- fiën bestaan, doch, wegens vele andere za ken, die er worden behandeld, reeds vóór- lang hun karakter hebben verloren, op te hef fen en afzonderlijke bureau's voor statistiek op te richten, met een geheel zelfstandig karakter. Vreemdelingenverkeer. De Nationale Bond voor Vreemdelingen verkeer in Nederland, gevestigd te Utrecht, zal 7 Sept. zyn jaarvergadering houden te Middelburg. Hond van gemeenteambtenaren. In de op 17 dezer te 's-Gravenhage te houden buitengewone vergadering der afdee- ling Zuid-IIolland van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren komt in behandeling een voorstel tot het zenden van een adres aan Gedeputeerde Staten om eene algemeene herziening van de jaarwedden der secretarissen en ontvangers in de provincie. Kon. Nod. Bond van. oud-onderofücieren. Te Utrecht werd Zaterdag de 15e alg. verg. gehouden van den ICon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren. De vergadering werd geleid door den heer A. C. de Koek, die de byeen- komst met een korte toespraak opende. Een groot aantal autoriteiten "was aanwezig, o. a. de eere-voorzitter, jhr. C. H. A. van der Wjjck. Hierna werd door den algemeenen secretaris het jaarverslag uitgebracht. De sterkte van den Bond gaat zeer lang zaam vooruit. Het orgaan stond onder redactie van den heer J. H. Rigtering en werd geadministreerd door den heer Th. B. Messie. Het voldeed aan alle redelijke eischen. Het postzegelfonds deed goede diensten en kon met zyn bijdragen menige weduwe steunen. Door den Bond waren by de behandeling van de militaire pensioenwetten in de Tweede Kamer der Staten-Generaa! alie mogelijke pogingen aangewend om de zg. slachtoffers van den pensioenraad te doen deelen in de gunstige bepalingen van de nieuwe wet. Deze pogingen bleven echter vruchteloos, evenals een op 9 Juni door het hoofdbestuur by het Departement van Oorlog ingediend request, om de xislachtoffers", leden van den Bond, te doen deelen in de door den Minister in uitzicht gestelde gratificatiën. Uit het verslag van de commissie van beheer van het dubbeltjesfonds bleek dat de ontvangsten beliepen f3061, terwij! de uit gaven f 2527 waren, zoodat er een batig saldo is ad f534, hetgeen vermeerderd met het saldo op 31 Dec. 1900 ad f1887 een totaal bedrag maakt van f2421. De winst- en verliesrekening van den algemeenen penningmeester deed zien dat de ontvangsten f3268 bedroegen, terwijl de uitgaven f2265 waren. Na afschrijving voor verschillende fondsen ad f 1307 is er echter een nadeelig saldo ad f304. Het totaal aanvragen om betrekkingen bedroegvan leden 105, van kinderen van leden 2 en van militaire donateurs 18. Ge plaatst werden 67 leden, 1 kind, zoon van een lid en 22 militaire donateurs. Ingevolge art. 51 van de statuten kon de commissie in het afgeloopen jaar beschikken over de volgende sommen a. voor onderstand aan leden f817; b. voor het dubbeltjesfonds f 163c. voor het weduwenfouds f 326. Aan rentelooze voorschotten werd verstrekt f 2284. De voorschotten tegen in panageving van pensioenakten werden ook nu weer ge regeld terugbetaald, die met borgen gaven dikwyls aanleiding tot moeilykheden voor de terugbetaling. Voor ondersteuning aan leden werd f428 uitgegeven, terwyl aan weduwen en weezen werd uitgekeerd f431. De begrooting van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1903 werd vastgesteld tot een bedrag van f 3450. De heer T. B. Messie te Zulphen, admini strateur van het orgaan, werd wegens zijne verdiensten voor het orgaan, benoemd lot lid van verdienste van den Bond. De volgende algemeene vergadering zal te 's-Gravenhage plaats vinden. De heeren J. H. Rigtering, onder-voor- zitter, en H. W. van Lienden, commissaris, werden met algemeene stemmen herkozen. De vergadering was goed bezocht en werd ook bijgewoond door de heeren Louis Goedert, voorzitter, en Ernest Dery, rapporteur van den Kon. Belgischen Bond van Oud-Onder officieren. Telegrammen van hulde werden gezonden aan de Koningin, aan Prins Hendrik en aan den Koning der Belgen. In ïBuiteniust" werd 's avonds door de afdeeling Utrecht een gezellige avond gegeven. Kamer van Koophandel on Fabrieken. Zaterdag 9 Augustus 1.1. hield bovenge noemde Kamer, onder voorzitterschap van den heer Mr. W. H. Jansen, vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ODgewyzigd vastgesteld. Er was o. a. ingekomen een verzoek van B, en W. om van advies over te dienen, welke van de personengenoemd op de door hen opgemaakte voorloopige lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer, geacht moe ten worden te voldoen aan het vereischte gesteld in art. 6 sub B van het algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken (dat zy' nl. in de gemeente, waar de Kamer is gevestigd, bestuurder of medebestuurder zyn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zyn ge weest van een bedryf van handel of nijver heid). Da Kamer besloot de voorloopige kie zerslijst met de bybehoorende stukken te stellen in handen eener commissie, ten einde haar aan een onderzoek te onderwerpen en op de volgende vergadering van het resultaat van dat onderzoek verslag uit te brengen, eri benoemde tot leden dier commissie de heeren J. H. Houtman, J. A. J. Nolet en B. A, J. Wittkampf. Een missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen, inhoudende het verzoek, dat de Kamer, indien zy zich met den inhoud er van kon vereenigeu, haren steun zou verkenen aan een adres aan den Minister van W., II. en N., waarin Zyn Excellentie wordt verzocht te willen bepa len, dat de aangeteekende brieven voortaan te huis zullen worden bezorgd, werd voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde ge schiedde met nog eenige missives, terwijl omtrent andere werd besloten haar bij de leden rond te zenden ter nadere kennisma king met den inhoud er van. Nadat nog eenige voorloopige besprekingen waren gewyd aan het onderwerp, dat in de vorige vergadering was te berde gebracht, n.l. het aanwenden van pogingen om in het Algemeen Handelsentrepót waterleiding op een meter te krijgen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Pastoor F. J Poelhekke. f Heden Leeft do plechtige ter aarde bestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van don heer F. J. Poelhekke, pastoor dor parochio van de O. L. V. Visitatie-kerk alhier. De baar, het stoffelijk overschot bevatten de, is gisteravond in de kerk geplaatst voor het altaar, dat geheel in. rouw 'gemonteerd' was. To 6L nur werden de Metten der Over leden door do geestelijkheid' gezongen. Hedenmorgen te 9 uw ving de uitVaarb- dienst aan, waarbijl heb plechtig Requiem werd gecelebreerd! door den deken J, P. Ho- bron, pastoor to Overschie, die daarbij) werd geassisteerd door de kapelaans van den Berg en Nieuwendij'k van de paa-ochie. Het koor voerde daarbij hoogst verdien stelijk -uit do mis van Perosi. Dan nam monseigneur Lans, president van het grootseminarie te Warmond', vroe ger pastoor der parochie der kerk van O. L. V. Visitatie, voor heb altaar staande, het woord. Spr., wijzende op de broosheid des levens, riep allen toe, toch te wakrn dat hun wan del steeds in den dienst Gcdb en te zijner eere was; een elk kan ton allen tijde en plotseling worden opgeroepen; Schiedam heeft de treffende voorbeelden gezien, waar twee harer priesters zoo plotseling als offers Van den dood zijn. gevallen. Daarna huldigd'e spr. d'en overledene als iemand die zijn tganseko leven heeft gewijd aan don dienst van Goden buiten zijn par rochie heeft de overledene mede gearbeid tot verspreiding van Zijn dienst, door als schrijjver op to tred'eu, zoo in tijdschriften, als in afzonderlijke gesahriftenals zooda nig bezat de overledene groote gaven. Heb ü'ijdon dat hij vooral do laatste jaren heeft ondergaan zal hem, zooals spr. vertrouwt, zijn opgelegd als een loutering reeds in dit leven. Daarna had heb De profundis plaats, we derom geleid' door deken-pastoor Mobron. De plechtigheden dn het kerkgebouw wa ren hiermede geëindigd, waarna de baar, ge dekt door de stola, naar den lijkwagen werd gedragen. In een lange reeks van rijtuigen namen daarna plaats de familieleden, vrienden, priesters en anderen die in eenige functie den overledene naar zijn laatste rustplaats volgd'en. Die reeks van rijtuigen werd onder broken door het koor, eongregatiei-edenbe stuurders van den R.-K. Volksbond, kerkbe stuurder!, deputatiën van de Broederschool, van heb R.-K. Weeshuis, enz. enz. Op de begraafplaats aangekomen, werd! de baar onder het zingen van het D'e profunda in de kapel gedragen, waar dezelfde pries ter weder de gebruikelijke ceremoniën ver richtte, waarna da kist naar de groeve werd gebracht en daarin ned orgel aten. Ook hier hadden de gebruikelijke ceremo niën plaats, waarna de deelnemers aan de plechtigheid in de kapel terugkeerden en 'b Libera zongen. De droeve plechtigheid was daarmede ge ëindigd on de stoet keerde in dezelfde volg orde terug. Een groote menigte heeft deze gaheela plechtigheid bijgewoond, en. honderden had den zich langs den weg geschaard, dien da stoet volgde. Ook op de begraafplaats had' zich een dichte drom van toeschouwers rondom het graf Vereenigd. In volmaakte orde en plechtige stilte woonden zij d'e plech tigheid "bij, die een diepen indruk op allen maakte. Vor. Post- en Telegraafbeambten. Het was gisteravond feest in de groote zaal van nMusis Sacrum", een feest voorde afd. Schiedam van den Ned. Bond van Post en Telegraafbeambten, ter eere van de ont hulling van de banier, der afdeeling annge-, boden door den beschermheer, den Directeur van het postkantoor alhier. Na een kort woord tot opening van den voorzitter der afdeeling, trad de heer Kerk hof, voorzitter van den Bond op om de feest rede te houden,

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2