6ezonden Mededeelingen. G-oxid. Bloed. STADSNIEUWS. V VX AARD IN GEN. Kunst en Wetenschap. &erk en 8chooi. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Viiescheloo (Gr.) ds. G. Stoel, te Annerveente Boksmeer (toez.) en Sambeek ds. H. van Woudenberg llamslra, te Ooijen c. a. Landbouw en Yeeteelt. do sluiting van de zusterscholen te Plou- moguer en te Plougouvelin. To Plumoguer liep de bevolking met stok kend gewapend te hoop bi} de aankomst der gendarmen, cn der troepen. De commissaris sen verlangden doortocht, doch do menschen gingen niet van de plaats. Er werden drie sommaties gedaan zonder resultaat., waarop de gendarmen bevel kregen te chargeereu. Toen zij voorwaarts gingen, werden zij met stokslagen ontvangen. Een gendarme werd uit het zadel gelicht, hij stond met bebloed gelaat op. Bij. de deur van de school stonden do commissarissen voor ecu geduchte barri cade van omgeworpen, en met kettingen sa mengebonden karren. Er was een uur 1100- dig om do versperring op te ruimen. Daarop stak een slotenmaker de deur open. De ver woede menigte riep: „Conspuez les eommis- saires". Do zusters verlieten dc school aan den arm van don burgemeester en zijn ad junct. To Plougouvelin werd hardnekkige tegen stand geboden. Toen de troepen met de com missarissen aankwamen, zwaaiden de boeren met groote knuppels en versperden, den weg. Do commissaris gelastte den gendarmen te chargeeren, waarop 'de boeren naar de paar den sloegen. Eenige paarden werden gewond. Er word eett nieuwo charge gemaakt, waar op do menigte, dreigende kreten uitende, werd teruggedreven. Eenige gendarmen wer den ontwapend en op den grond geworpen. Do commissaris en een brigadier werden ge- O O slagen. Do troepen nikten in den looppas aan, waarna eindelijk de slotenmakers aan bet werk konden gaan. Een der slotenma kers werd door eett steon gekwetst; nadat de deur geopend was. drongen de soldaten en gendarmen de school binnen. Do commis saris las het bevel tot sluiting voor, waarop de zusters de seliool verlieten. Onder liet ge huil der menigte werd do deur verzegeld. Spanje. Het jacht IT r a n i a is eergisteren te half vijf, met koning Alfonsus XIII en den prins van Astm'ië aan boord, to Saint Sebastiaan gearriveerd. De Koning en do Prins werden door een enorme menigte toegejuicht. Consuls. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. E. F. F. Von Scherling eikend en toegelaten als vice-concul ean Zweden en Noorwegen te Rotterdam. Italië. Dank zij da bemiddeling van den prefect van Palermo is do werkstaking der spoor wegarbeiders op Sicilië voorkomen, voorloo- pig althans. De prefect beloofde den c'seh om loonsverhooging te zullen onderzoeken. De leiders van het ontevreden spoorweg personeel hebben dat onderzoek kracht bij gezet door te verklaren dat de algemeene werkstaking wordt afgekondigd, zoo de ver langde loonsverhooging niet wordt toege staan. Duitschla nd. Keizer Wilhelm is te Düsseldorf aangeko men. Hij dankte den opperburgemeester voor diens welkomstwoord en stelde op den voorgrond dat Düsseldorf over het nut van een waterweg en van het verkeer te water kon juichen. Uit naam der Keizerin iprak hij haar leedwezen uit dat een ongemak aan den voet haar belette mede te komen. Dc Keizer besloot met te zeggen, dat hij de stad een gelukkige ontwikkeling toewensclite on der de sckoone en vreedzame vooruitzichten die zicli thans voor Europa voordeden en die hij lang hoopte te behouden. De „Berlijnsche Post" deelt mede dat ter bijwoning van de manoeuvres in Posen de volgende' maand, uitnoodigingen gezonden zajh aan lord "Roberts, Brodrick, generaal Kelly-Kennv, den Italiaanseken minister van oorlog en de Amcrikaansehe generaals Wood en Corbin. De Duitscke kroonprins, aartshertog Ferdinand van Oostenrijk cn graaf Waldersee zullen eveneens de oefenin gen bijwonen en de gasten van keizer "Wil helm zijn. V enezuela. De commandant van liet Amerikaanseho oorlogsschip T o p e c a seinde gisteren naar Washington, dat de opstandelingen Puerto Cabéllo stormenderhand hebben ingenomen. S i am. Uit Bangkok wordt gemeld dat de regee- ringstroepen na een geforccerden marsch de stad Muang Pray hebben bezet. Het heel dat de oproerige Shans met een verlies van 200 man zijn verslagen en totaal uiteen ge dreven. Het gevaar voor een nieuwen op stand is vooreerst geweken. E^TSLAm Hofberichten. Z. K. II, de Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, heeft het Eere-voor- zilterschap aanvaard «an de Vereeniging van officieren en oud-officieren der Koninklijke Nederlandsehe Zeemacht sOoderlinge Bij stand" te 's-Gravenhage. De Vorst en Vorstin van Bentheim met hunne kinderen en gevolg, die eer.igen tijd de gasten waren van II, M, de Koningin- Moeder te Soestdijk, vertrekken hedenmiddag 2.11 naar Bentheim. De Hertogin van Albany en Prinses Alice van Albany komen met gevolg Dinsdag ochtend uit Londen te Vlissingen aan om terstond naar Snestdiik door te reizen en eenige dagen de gasten van IJ. M. de Koningin-Moeder te zijn. Woensdag, 20 dezer, zal er te Soestdijk eene gardenpartij worden gegeven. Do Boeren-gcneraals. Wij vernemen dat de generaals Botha, De Wet en De la Rey vergezeld zjjn van den heer Ferreiia, als secretaris, en den heer W, J, C, Brebner, gedurende den ooi log thesaurier-generaal van den Oranje-Vi ijstnat. De ontvangst van de generaals Botha, De Wet en De la Rey te Amsterdam zal onge veer op dezelfde wijze plaats hebben als inder tijd die van President Kmger is geschied. Aan liet station zal de plechtige ontvangst geschieden, waai levens een woord van wel kom wordt gesproken, waarna men een rijtoer door de stad maakt naar het Paleis voor Volksvlijt. Hier Heeft een groote receptie plaats. Dir. Hel., Invoerr. en Accijnzen. Bij 's Rijks directe belastingen, enz. wor den verplaatst met ingang van 30 Aug. 1902 J. do Tempo, kom. Ie kl., van Leeu warden. J. Korten, id. 2e kl., van Zwartsluis, J. W. van der Weele, id., van Kampen, II. Osheer, id., van Knijpe, W. Evert sen, id., van Apeldoorn, L. Mulder, id'., van Rotter dam, L. Enninga, id., van Goriuchem, II. Everhardus, id., van Schoonhoven, D. Beb aard, id., van Rosendaal, J. L. Gubbels, id., van Gulpen. K. Alferink, id., van Maas tricht, H. Jongsma, id., van Oldenzaal en J. E. Roodberg, id., van Assen, allen naar Am sterdamL. Pronk, id. 4e kl.., van de Pop- pc naar Oldenzaal. Ingang 1 September 1902 worden ver plaatst: B. Gartsen, lioofdkom. le cat. van Zierikzee (tijd.) naar Tegclen; F. Grcven, id. 2e cat. van Tegclen naar Sellingen. Ingetrokken is de verplaatsing van B. Gartsen, hoofdk. lo cat., van Zierikzeo (tijd.) naar Sellingen. Reglement roor Spoorwegen. Bij Koninklijk besluiit van 31 Juli is vast gesteld een algemeen reglement voor spoor wegen, bedoeld in art. 2 der wet van 9 Juli 1900 (sStbl." 118). Artikel 71 van dat regle ment luidt: Ten aanzien von spoorwegen, welke op 1 Juli 1902 in exploitatie waien, kan door den minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid voor een door hem te bepalen termijn, welke door hem kan worden verlengd, van bepalingen van dit reglement geheel, ten deele of voorwaardelijk ontheffing worden verleend, nuts bestuurders van den spoor wegdienst voor 1 September 1902 aan den genoemden minister eene verklaring hebben overgelegd, dat hun dienst zoodanig is inge richt, dat ait. 2 der wet van 9 Juli (sStbl." no. 118) daarop van toepassing zal zijn. Van dit reglement, dat kan worden aange haald onder den titel sTramwegreglement 1902" is den tramwegmaatschnppijen een exemplaar toegezonden. Decentralisatie In Ned. Indië. Aangaande het ontwerp lot decentralisatie in Ned.-Indië kan nog worden medegedeeld dat de minister van koloniën, grootendeels instemmende met de beschouwingen ten deze van de ministers Van Dedem en Cremer, het aanbevelenswaardig acht de behartiging van gewestelijke en plaatselijke belangen gaande weg op te dragen aan locale besturen, en de plaatselijke behoeften zooveel mogelyk te laten bestrijden uit eigen middelen van het gebied, dat van de uitgaven nut trekt. Als eersten stap wordt voorgesteld aan gewestelijke be sturen, die daarvoor in aanmerking komen, de beschikking te geven over een zeker bedrag uit de algemeene middelen of over een aan deel in bepaalde binnen het gewest opge brachte belastingen. Blijkens de memorie van toelichting won allengs de overtuiging veld, dat met het be staande stelsel van centralisatie de geweste lijke en plaatselijke behoeften niet in vol doende mate kunnen worden bevredigd. Her. wordt thans vrij algemeen erkend, dat om verbetering te krijgen, de Regeering een deel barer taak moet overdragen op gewes telijke en plaatselijke overheden, beschik kende over eigen financiën. De behoeften van de verschillende gewes ten, zelfs van éénzelfde gewest, loopeu in verband met de mate hunner ontwikkeling veel meer uiteen dan vroeger en zooals het thans is, stuiten de voorstellen, door cle ge westelijk© bestuurders tot verbetering van locale toestanden ingediend, niet zelden af op financieele bezwaren wegens dc gebrek kige geldmiddelen der centrale regeering. De eerste stap in de aangegeven richting moet worden gedaan door de gewestelijke ■besturen die daarvoor in aanmerking ko men, de beschikking te geven over een ztker bedrag uit de algemeene middelen of een aandeel in bepaalde gewestelijke belastingen, welke maatregel in vele gevallen gepaard zal kunne gaan met de oprichting van een ge- westelijken raad uit de ingezetenen, die on der toezicht van den gouverneur-generaal de aanwending van die geldmiddelen regelt en bevoegd zal moeten zijn met toestemming der Indische Regeering nieuwe heffingen in te voeren. Het zal niet mogelijk zijn, aanstonds in allo gewesten tot oprichting van een raad over te gaan en terstond of zeer spoedig aan alle onderdooien der gewesten oen zekere zelfstandigheid toe te kennen. De gewestelijke financieele decentralisatie is vatbaar om binnen betrekkelijk korten tijd algemeen te worden ingevoerd. Met be dachtzaamheid zal daarmede moeten tewerk worden gegaan, zoomede bij het aandeel ge ven in het locaal bestuur aan ingezetenen. De raden behooren te worden samenge steld uit Europeanen en inlanders, benevens vreemde Oosterlingen, waar dezen in conigs- zins belangrijk aantal op duurzame wijze ge vestigd zijn. Als voorzitter van don gewestelijken raad ware liet hoofd van 't gewestelijk bestuur aan 'te wijzen, van den plaatselijken raad dat van 't plaatselijk bestuur. Voorshands zal do meerderheid der leden in den regel liefst uit landsdienaren moeten bestaan on zullen waarschijnlijk alleen Euro- peescho ingezetenen voor de toekenning van kiesbevoegdheid in aamerking komen. Openbaarheid der vergaderingen wordt noodig geacht. Vorder zou den raden dc macht ikunnen worden verleend om verordeningen vast te stol'lou over onderworpen op 't gebied waar over hun werkkring zich uitstrekt. De heer Breebaait, lid der Eerste Kamer, en de heer Zyima, Tweede-Kamer-lid, hebben Donderdag een onderzoek ingesteld naar den bodem der Lauwerzee met het oog op een eventueele inpoldering. Gemeenteraad van Overselilo. Vergadering van Za'erdag 16 Augustus. Voorzitter do heer J. Bos, burgemeester. Aanwezig 10 leden. Afwezig met kennis geving de hoor Ruhaak. o o De V oorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris, de notulen der vorige zitting voor to lezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Daarna doet do voorzitter m ed cd eel in g va n do ingekomen stukken, o. m. een schrijven van den hoer P. Langeveld, waarin deze zijn dank betuigt voor zijn benoeming tot lid van het algemeen armbestuur. Van B. en IV. is ingekomen het proces verbaal van kasopneming van den gemeen te-ontvanger, waaruit blijkt, dat in kas is 15.91S.5SI. Do inkomsten bedragen f 25,700.41. Op voorstel van den voorzitter worden deze mededeelingen voor kennisgeving aan genomen. Do gemeenterekening over 1901 bevat in inkomsten '21,414.391, en in uitgaaf f 19,850.53, zoodat zij1 sluit met een batig saldo van 1563.86L In stemming gebracht, wordt do rekening met algemeene stemmen voorloopig vastge steld. Op de voordracht voor het college van zet ters der directe -belastingen worden door 't aftreden van de heereu Hoogerbrugge on Post 2 dubbeltallen benoemd, nh de lieereu J. Post en L. Hoogerbrugge en L. J. Karre- mau en P. Zeeuw Jbz. B. en W. stellen voor, bij de vaststelling der verordening tot regeling van do beïoo- ning voor het herlialingsonderwijs, voor die belooning 'toe te kennen het minimum, zijn de 60 ets. per les. "Wordt goedgekeurd. Do begrooting van het Alg. Armbestuur over het jaar 1903 wordt in ontvangst en uitgaaf geraamd op 3456. Het bestuur ver zoekt om een meerdere subsidie van 200. Dc totale subsidie bedraagt alsdan 2700. Op een vraag van wethouder Post lioo hei komt dat die subsidie steeds stijgende i°, antwoordt de hoer Karreman dat dit nood zakelijk is omdat do begrooting nu begint met 'n nadeeligen post van f 75, en de aan vragen steeds stijgende zijn. De heer Karre man die het volgend jaar voorzitter wordt van het Armbestuur, verklaart dat er wel licht kans is op een voordeélig saldo, daar een der begrootingsposten het volgend jaar aanzienlijk zal kunnen worden ingekrompen. Op voorstel van B. en W .wordt daarop de subsidie verleend. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter do vergadering. lil0. SO cent per regel. De geheimen machtig te worden van de scheppeude macht der natuur, de lichamen die wij voor ons hebben weder voort te brengen door de kennis der wetten die hunne vorming zijn voorafgegaan, goud le maken dusdanig was liet streven der goudmakers. Aangespoord door hunne geheime wetenschap, door hunne geheimzinnige gedachten, om de steen der wijzen te bekomen, beproefden de goudzoekers alles. Zij werden zelfs misdadigers. Zij warmden het bloed hunner slachtoffers in smelikroesen, met de hoop dat uit dat bloed goud zoude voortkomen. Die droom, goud te maken is het voor ons allen niet onze reden te worstelen, te leven, en alhoewel de vruchteiooze proefnemingen der goud makers daar zijn om ons een schijn van logenstraffing te geven, is het niet minder waar dat om goud te maken moet men bloed hebben. Hij die een arm bloed heeft, is hij niet zonder krachten, zonder levenslust Kan hij strijden, kan hy worstelen, is het hem mogelyk eene voortdurende bedrijvigheid te hebben ten dienste eener oorzaak, eener handelsonderneming, die hem winsten, goud zullen afwerpen? Zijn arm bloed verbiedt het hem. Misschien eene tijdelijke overspanning zal hem gedurende eenige dagen veel werk doen verrichten. Zijne krachten zullen hem weldra verraden en uitgeput zijnde, zal hij tot een langdurige rust veroordeeld z(jn. Het slagen, het fortuin moeten op regelmatige wijze het deel worden van hen die bloed hebben. De verzwakten, de bloedarmoedigen moeten even wei niet wanhopen, want dat krachtige bloed, dat hun ontbreekt, dat roode bloed dat zij zoo zeer behoeven kunnen zij op gemakkelijke wijze bekomen. Het is thans voldoende den raad, het voorbeeld in den volgenden brief gegeven te volgen. iHartelijk dank, zoo schryft ons de lieer P. Lambrechts te Ambt Doetinchem, voor uw reddend geneesmiddel n.l, de Pink Pillen, in wier uitwerking ik mjj ten zeerste ver heug. Mijne a.s. vrouw was van lieverlede bloedarmoedig geworden en wel in zulk een graad dat wij voor haar leven vreesden. Thans kan zij de meeste en zwaarste arbeid verrichten zonder eenige hioder. Hare wan gen, voorhoofd, tandvleesch alles was kleur loos, terwyl zij thans opgeruimd is en eene flink gezonde kleur heeft. Moge hare gene zing anderen tot voorbeeld strekken. Wij kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams le bekomen, want gelyk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zjj uiterlijk den schijn hebben van de echte te zyn, docli de heilzame en genezende bestamhleelen be zitten ze in geenendeele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zjjn aangegeven of zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepolhouder komen, den lieer Snabilié. Pi ijs ƒ1 75 de doos, ƒ9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Den 30ste Aug. 1902 wordt do kom. 2e klasse biji 's-Rijks dir. belastingen enz. C. Cruppelaar van bier verplaatst naar Am sterdam. De machinist van de gasfabriek alhier P Groenendaal, is met ingang van 1 Januari 1903 benoemd aan de nog in aanbouw zjjnde nieuwe gasfabriek te Baatn als machinist- gasmeester. Naar wij uit goeden bron vernemen zal de paardetram hier geopend worden lus- schen 1 en 7 September; behoudens bijzon dere omstandigheden. De Hoofdbrug zal dus voor dien tijd geiend moeten zijn nangezien de remise in de Hoofdstraat is. Ware dit niet het geval dan zou de tram zeer stellig met 1 September den dienst hebben ge opend. Hedenmiddag zijn hier aangebracht een lorri, een zand wagen en e-n sproeiwagen voor de SchiedamscheTramweg-Maatschappij. Deze wagens zijn, natuurlijk in de rails naar de Hoogstraat gebiacht en vervolgens over de steeoen naar den stal van Gebr. Hoek, waar zij tijdelijk een plaats hebben gekregen, totdat ze naar de remise zullen kunnen wor den gebracht. De deelen van de brug zijn nu ook aan gekomen. Gisteren kwam het eerste gedeelte en heden is de rest gearriveerd, zoodat nu weidia met de opstelling er van zal kunnen worden aangevangen. Als een bijzonderheid mag, meenen wij, wel vermeld worden dat in de volière van den heer Jurgens een paar gele groningers een nest hebben waarin zij nu twee eieren hebben uitgebroed, waarvan de jongen nog levend z'yn. Gewoonlijk broedt geen enkele der vin- kensoorten in gevangenschap. Gevonden voorwerpen, Aanwezig aan het commissariaat van politio Een rozenkrans, een sleutel, een duimstok. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen Portemonnaips met geld bij E. Pols, Ge dempte Broersvest 6, J. H. den Boer, Dam- laan 27, L. M. Krabbendam, Grofbaan 256 een portemonnaie met rozeukians bij W. v. d. Schalk, Singel 91 (bovpn) een baaien hemd Lij wed. v. Zellem, Broeisveld 61'; een hond bij M. Kloos, Westmolenstraat 10; zeven halve onzen thee bij J. F. Niiring, Rroersveld 134; ern bloedkoralen aimband bij F. Hofman, Hoofdstiaat 17 een bril in étui bij T. Rutgers, Schie 92; twee luieis bij J. Lourens, Polderstraat 233. 'Gisteren moesten eenige haririg-ehepen die gereed lagen voor vertrek naar zee blijven liggen, omdat verscheidene matrozen waren gedeserteerd. 'Op een Scheveningsche bomschuit heeft zich een geval van lyplius voorgedaan. Den lijder is naar zijn woonplaats vervoerd de bomschuit is heden ontsmet. Piasidenten Paul Kruger, vom ihm selbst erzahlt". 'Zekere II. W., van beroep zeevisscher en te Urk woonachtig, is door de politic nlhier aangehouden als verdacht van diefstnl. Lijst van brieven en briefkaarten over de le helft der maand Augustus, geadresseerd aan onbekenden: Brieven Mej. J. Poortman, Amsterdam. Kantelberg, Ret. Simon van Leeuwen, Scheveningen. Wed, de Mos, Briefkaarten. J. P. Kiamer, Rotterdam. Johanna Vink, Scheveningen. Sarah Bernhard is heelemaal niet melan choliek en bereidt zich voor op een tournéa met Ullmann die 10 Sept. zal beginnen, door Frankrijk, Zwitserland en Scandinavië. (»Vad.") Het eerste nummer is verschenen van ïLa HolandaPioniro" het orgaan voor die menschen in ons land welke zie!» aangetrokken gevoelen tot de nieuwe wereldtaal Esperanto, Met Volapuk is het mislukt. Waardoor De menschen toonden er indertijd genoeg be langstelling voor, maar de taal bleek niet aan de erichen te voldoen. Nu waagt men opnieuw een poging met Esperanto. Vohena de kenners is de taal ongelooflijk, gemakkelijk rijk en welluidend. Na één week studie kan men haar gebruiken voor buitenlandsche briefwisselidg. Deze taal moet, naar men zegt eenvoudig en welluidend z\ju en is een samenstel van Romaansche en Germaansche talen, veel meer dan Volapuk, waarvoor vooral ook stammen vau Aziatische talen gebruikt waren. Espe ranto lijkt nu eens op Italiaansch of Spaansch dan weer op Zweedsch. We laten hier een gedeelte van de voorrede volgen, met de vei taling er naast: Op de internationale eereprijsvraag voor het ontwerp van een Koninklijk Paleis te Amsterdam, uitgeschreven door de Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst, bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan in September a.s.zijn achttien antwoorden ingekomen. In het ^Nieuwsblad voor den Boekhandel", adverteeit de uitgeversfirma J. F. Lehmanns Verlag te München, dat in October bjj haar zal verschijnen uLebenserinnerungen des Jen delikata novnas- kito de novnaskita Es- peranthtu grupo mo deste aligasa la nombro da kolegoj spertaj per longa praktikado, lom timema gi faras la ununn pason sur la glitiga vojo al eston- teco ideala kiun gi firme kredas atingi la verdan steion kiu ankau brilelas de mal- proksime al nia nebula holanda cielo kaj 4kiu, lom post iom, devas farigi suno. Sciante ke tien kondukas nia tuta frataro internacia, ni seritas la forton por tenadi alta nian flagon de sEsperanto" kiu moritras la devizon plena je e«pero: ®La estonteco estas nia," Hier sluit zich 'n teere jonggeborene van 'n pasgeboren Esperan- tistengroep bescheiden aan bij 't aantal mak kers, ervaren door lange praktijk. Wat schuchter doet zeden eersten stap op het glibberige pad naar 'n heerlijke toekomst die ze vast denkt te be reiken: de groene ster die ook van verre aan onzen neveligen Hol- laudschen hemel blinkt en zoetjes aan een zon moet worden. In 't besef dat daar 'onze heele internationale broederschap heen leidt, voelen wij de kracht onze vlag van Esperanto hoog te houden, die de hoop volle zinspreuk draagt: sDe toekomst is ons". Be redacteur-uitgever van dit blad is Droves Uitte»dijk, van wieos hand ook een volledig leer- en woordenboek verschenen is. Behalve eenige kleine artikelen vinden we in dit tijd schrift nog enkele gedichtjes en een vertaling van Multatuli's Saïdja en Adinda, dat in Esperanto lang niet onaardig klinkt: Kinm tiu ci bubalo estis. forprenila de I' patro de Saidjo kaj bucigita Mi diris, leganto, ke mia rakonto estas unutona. In do „Nieuwe Courant" komt een artikel voor over „Landbouwpolitiek", waarin do schrijver waagt Wat is toch de reden, dat in Nederland dc vraagstukken vau landbouwpolitiek zoo weinig belangstelling vinden? Waarom too- nen zich onze nationaal-economen, zij die zoeken op welke wijze ecu volk het voordes- ligst kan produceeren, voor do productiviteit van den Nederlandschen bodem vrijwel' on verschillig? Waarom beperken de zich noe mende sociaal-economen, zij die zich in 't bij zonder voor de wijze van vcrdoeling van het produet tusschcn kapitaal on arbeid interes* sceren, hun theorieën tot fabriek 011 werk plaats Schr. klaagt dat in Nederland -bitter wei nig gedaan wordt aan landbouwpolitiek. In de staatsbladen der laatste halve eeuw zijn wetten, bestemd om verbetering in do agra rische verhoudingen te brengen, nagenoeg niet te vinden. „Op de programma's der politieke staats partijen vindt men, algemeenheden daarge laten, over l'andbouwwotgeving niets. Het particuliere initiatief heeft, in de laatste 20 jaren, gesteund door rijks- en provinciale subsidies cn deskundige voorlichting, in de J andbouw-t e c li n i e k groote verbetering weten te brengen. Maar ook hier is vaneen streven naar juridisch-economisohe hervor mingen weinig te bespeurenalleen op het gebied van landbouw-coöperatie (vooral co- operatief landbouwkrediet) bestaan teake- ncn van leven. Wetenschappelijke Neder landsehe werken over landbouwpolitiek zijn uiterst schaarsch. Het pachtstelsel, de bozitsverdceling en oxploitatieverdeeling van den bodem, het erfrecht van onroerend goed1 (in 't bijzonder voor den boerenstand), het bezit- en bödnjf- kredict voor don landbouw, de hypotheek banken, deze cn nog tal van andere onder werpen, die in hun werking en gevolgd voor de geheclo nationale welvaart de verst strekkende beteekenis hebben, vindon in Ne derland geen of slechts uiterst geringo be langstelling. Wat moet hot streven zijn van oen regee ring, die or op uit is om een krachtige agra rische politiek te voeren? Vooreerst hot zui ver economische doeldat do nationale bo dem oen zoo groot mogelijke netto-opbrengst geve. Dan heb streven naar eon zoo voordeé lig mogelijken afzet der producten, jwaarbij tal van factoren, die niet voor specifieke landbouwbelangen 'kunnen doorgaan (wij noemen bijv. goede verkeerswegen, gezond

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2