56*" Jaargang. Woensdag 20 Augustus 1902. Oseiare Herkalingssckool voor lisjes. Opsitas HsrlialingcM voor Jouceas. No. 10934. NA VEERTIG JAREN. BUITENLAND. SCHIIEDHM1SCHE MURW, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl, 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBotcrstraat OS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier; van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde Jsleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advei*tentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 123. AANMELDING VAN LEERLINGEN, ouder dan 12 jaar en geen leerlingen eener dag school, moet geschieden vóór den Gn Sep tember n.s., hij het Hoofd der school, den heer C. KERDEL, Lange Nieuwstraat. AANMELDING VAN LEERLINGEN, ouder dan 12 jaar en geen leerlingen eener dag school, moet geschieden vóór den Gn Sep tember a.s., bij het Hoofd der school, den heer C. KERDEL, Lange Nieuwstraat. ALGEMEEN OVERZICEIT. SCHIEDAM, 19 Augustus 1902. Zuid-Afrik a. In Australië is men ten hoogst© veront waardigd over de wijizo, waarop do soldaten uit die kolonie, die in Zuid-Afrika dienst hebben gedaan van wego de Engelsche re geering naar hun l'and teruggebracht zijn. Onder die troepen zijn geconstateerd 200 gevallen van mazelen, in 138 Waarvan com plicaties voorkwamen met bronchitis, pneu monie cn pleuris. Honderden manschappen konden niet ander-s dan aan dok van do transportschepen een plaats vinden, en bib berende van do koorts, kregen zij) daai nog van tijd tot tijd stortbaden' van het overko mende zeewater. Zooals men reeds weet zijn onder do manschappen die met de Dray ton Grange zijn overgebracht, reeds negen sterfgevallen voorgekomen, en van hen, die aan boord van de B r i 11 a n i a de reis maakten, zijn er tien overleden on vijf- en-vijftig ernstig ziek. Zelfs Engelsche bladen sproken schande van de wijve waarop de getrouwe hulptroe pen zijn vervoerd. Een Australisch officier heeft verklaard, dat 75 van do soldaten, die nit Zuid-Afri- ka zijn teruggekeerd, wel nooit meer te vin den zullen zijn om de uniform weer- aan te trokken en als zeker mag worden aangeno men, dat het transport-schandaal in Austra lië een diepen indruk heeft teweeggebracht, waarvan Engeland vroeg of laat den terug slag zal gevoelen. Voor Zuid-Afrika is een besluit uitgevaar digd regelende het bezit van wapens en am munitie. Alle wapens en ammunitie, waarvoor geen vergunning bot bezit is gegeven, moeten in geleverd wordon binnen twee maanden bij do disbrietrechters, tegen ontvangstbewijs. Houders van geweren met getrokken loop mogen niet moer dan tweehonderd patronen tegelijk hebben. Ambtenaren zullen aange steld worden, om „permits" uit te reiken voor vuurwapenen aan blanken, die hiervoor in de termen vallen. Deze „permits" kosten voor geweren met getrokken loop zes gulden, voor all'e andere soorten drie gulden. Jaar lijks kunnen deze premits hernieuwd! wor den. Elk geweer zal gewaarmerkt worden. E. DEBANS. 40) „Nu moet ik nog den naam weten van den persoon, die er zooveel' belang bij lieeft, in liet bezit to geraken van die papieren." „Dat is de heer Jacques ViMefranche." „Woonachtig in de Avenue Kleber?" „Ja. U liebb nu, om zoo to zeggen, mijn leven in uw bandon. Behalve de dief on ik, weet niemand, dat dit manuscript Lesliat. Indien ge hot mij terug bezorgt, zal ik u schitterend beloonen." „Ik wil niols meer van u bobben, me vrouw, dan we samen afgesproken hebben." „Wat denkt u nu te zullen doen?" vroeg mevrouw Vassolin andermaal. „De man heeft voorzichtigheidshalve Pa rijs verlaten, dit schijnt mij zeker toe. Over acht dagen beginnen de wedrennen te Nizza, en daar hij zulk een hartstochtelijk vriend van den totalisator is, zooals men mij alge meen verzekert, zal hiji daar zeker niet man koeren. Dicht bij Nizza ligt echter Monte Carlo, on ilk zou wel durven wedden, dat hij daar al eerder zal wezen. Dan zal ik hem spoedig weten te vinden." „Zoolang liij' in het 'Zuiden is, behoef ik geen angst 'te koostea-on." „Neen zeker niet. Maar zoodra hij aan do groeno taf al' of op do renbaan zijn gold verlo ren heeft, zal hiji onmiddellijk terug komen, om te ti-achten de papieren aan ViHefrancua te verkoopen of u grooto sommen af te per sen, zonder- hot onderpand uit zijn handen te geven." „Maar tot dien tijd kunnen we toch niet wachten V' Frankryk. Om 11 uur gisteren eischte een commissa ris van politici, vergezeld! door troepen en gendarmes, hot openen van de school te Ploudaniol. Toeti dit geweigerd werd, maak te een slotenmaker aanstalten om heb slot- open te steken, maar hij word overstroomd met emmers water en vuil. (matières fécalesj. De boeren zongen geestelijke liederen. Toen een luitenant der gendarmerie, do commis saris en een gendarme trachtten over een muur te 'klauteren, worden zij met stoksla gen ontvangen, zoodat zijl op den grond vie len, bedekt met modder en vuil. De boeren wierpen mot bossen stroo, d'io met petroleum begoten en daarna aangestoken waren. Men zegt dat versterkingen noodig zijn. Oolk te Folgocfc en St. Meen wordt een krachtige tegenstand geboden. Te Fblgoet kwamen op dien tijd aan drio commissarissen van politie, bijgestaan door gendarmerie en twee compagnieën infante rie. Toen de commissarissen do gebruikelijke sommatiën hadden gedaan en de deur niet temin gesloten bleef, werd deze door do sap- peurs opengebroken. De betoogers wierpen de soldaten met water, en verscheiden solda ten werden door stokslagen getroffen. Do zusters werden om 2 uur uitgedreven. Te St. Meen zijn do zusterscholen verze geld. Te Ploudaniol' hebben de inwoners do deur der school geopend en do zusters zijn heengegaan, begroet door do kretenLeve de vrijheid Do onder-prefect en do commissaris van politie werden door het publiek ontvangen met liet geschreeuw"Weg mot het ministe rie De troepen werden opgesteld, do com missaris naderde do deur dor school' en sorn- moerdo dio te openen. De boeren achter do barricade verroerden zich niet; toen de gen darmerie oprukte :had er een botsing plaats tussdien do gendarmen en de boeren, welke laatston do paaiden niet knuppels sloegen. De soldaten ruimden do barricade op en de gendarmen doden een chai-ge op do boeren- die met stokslagen antwoordden; van weers zijden worden daarbij enkelen gewond. Van allo kanten werden steenon gegooid, waar door d© onderprefect licht word gewond; de commissaris werd door een steen aan het hoofd gekwt'.°f Metselaars maakten een bres in den muur dor school, ondanks het vuil cn de stconeu die men naar hen wierp. Dé troepon liepen storm oil ©r ontstond een ernstige vechtpartij. De soldaten sloegen cr op los, er weerklonken kreten van pijn. De deur der school werd mot bijlslagen verbrij zeld. Do commissarissen noodigden do zus ters uit te vertrekkendezen gaven daar aan gevolg, waarna do school1 verzegeld werd. Do uitzetting der zustors te St. Meen ge schiedde na twee uren van zeer grooten te genstand, waarbij do commissaris van poli tie licht gewond werd. Ook to Ploudaniol en FolgocL is do uit zetting bewerkstelligd. „Dat zullen wij ook niet doen. Monte Car lo en Nizza zijn er beide uitstekend toe ge schikt om kennissen te maken, en het is, zooals ilk u reeds zeide, in de eerste plaats noodig, dat ik den gauwdief persoonlijk her kennen. Indien u heb dus goedkeurt, dan vertrek ik met den eersten sneltrein naar de Riviera." „Maar als hij zich nu hier ergens in den omtrok schuil houdt, dan verliest u nutte loos uw kostbaren tijd," zeide Bertha nog altijd angstig. „Dat is waar, mevrouw, maar een zeker voorgevoel, waaraan wij, agenten der gehei me politie, groote waarde hechten, zegt mij dat ik liet rechte spoor volg. Mochfc ik ech ter onzen man daar ginds niet vinden, dan zal ik er niet lang vertoeven, maar onmid dellijk teruglkecren." „Doe geheel zooalS u heb zelf hot beste vindt." Werkelijk vertrok Grassiot met don eersb- volgondon sneltrein, toegerust met dc noo- digo geldmiddelen, naar het Zuiden. Drio dagen later kreeg mevrouw Vassolin hot vol gende schrijven van hom Mevrouw. Mijn voorspellingen zijn prachtig uitgeko men. De bewuste persoon bevindt zich te Nizza. Ik herkende 'hem aan zijn hond, want hij1 zelf is zoozeer veranderd dat hij iedoren agent zou kunnen misleiden. Zijn gezicht is glad geschoren, noch van een blonden noch van een zwarten haard kan men het gering ste ontdekken. Daarenboven draagt hij we der een anderen naam; hier heet hij' noch Girandon, noch Tiiuxin, maar Maliator. Ik heb, zooals ilk u dadelijk zal rnedcdcelen, al kennis mot hem gemaakt, en uit verscheide ne gegevens maak ik op dat hij oen Italiaan is. Dab ik hem zoo dadelij,k herkende, heb ik aan het toeval te danken, dat hiji zijn hond Spanje. Do jongo koning van Spanje zet zijn reis door zij'n land voort. Zulk een reis kan niet anders dan heilzaam zijn, want men kan mooilijik iets beters voor de opvoeding van den jongen vorst bedenken, dan de onmid dellijke aanraking mot zijn volk. Do Koning wordt overal hartelijk ontvangen on warm toegejuicht. Men laat hom a.l het schoons van Spanje zien, maar het is te vreezen, dat Zijn jeugdige Majesteit op deze wijze een verkeerden indruk van de zaken zal krijgen. De toestand in vele dcelcu van Spanje toch is verre van rooskleurig: In hot Zuiden lieersclit een malaise in do landbouwstreken, de -troebelen in Catalonië liggen ons nog versch in liet geheugen, en het is oen droe vig maar waar feit, dat Spanje wel grooto minerale schatten in zijn schoot verborgen heeft, maar dab het meerendeol dier schat ten uit gebrek aan kapitaal onontgonnen blijft liggen. Spanje beleeft op het oogen- blik een economische crisis. Achter do toe juichingen, waarmede hel volk Alplionsus XIII ontvangt, schuilt dan ook veel onte vredenheid. Over de reis zelf zijn vele Spanjaarden ook slecht te sprekenDo raadslieden van den Koning toch sluiten stelselmatig allo aanhangers van. andere partijen dan de hun ne, van den omgang met den Koning uit. Verscheiden liberalen zijn van de lijsten def officieelo recepties, door den Koning op zijn reis verleend, geschrapt. Dit moet kwaad bloed zetten, cn het kan ook niet verstan dig -genoemd worden Het is de manier om nog grooter scheuring tussehen de partijen te doen ontstaan, en hierdoor wordt het den Koning, die do aangewezen persoon is, om, boven de partijen staande, deze nader tot elkander te brengen, en zoo mogelijk, te verzoenen, onmogelijk gemaakt deze taak te vervullen. Alphonsus is echter nog niet meer dan een knaap. In de toekomst blijft hot mo gelijk, dat hij! zich boven de partijen zal we- niet eveneens een anderen naam kon geven Ik had in Parijs vernomen dat dc zeldzaam mooie fox-torrier naar don naam „Kulick" luistert. Toen ik het Casino tci Monte Carlo binnen wilde gaan, zag ilk onder aan de stoep een dier slimme viervoeters staan, die blijkbaar op zijn meester wachtte. Ik riep hem aan met den naam „Kulick". Hij keek mij verheugd aan en begon mot zijn staart -te kwispelen. Nu was ik zdker van mijn zaak. D'oor middel van eenige stuk jes suiker, die ik in den zak had, bleef hiji omstreeks een kwartier bij mij, maar daarna keelde hij, zich van mij af om andermaal op zijn meester te wachten. Het duurde lang. Eerst na verloop van een uur stormde de hond onder do levendigste uitingen van blijdschap op een elegant geblecden heer los, die uit heb Casino kwam. Hij scheen slecht gemutst te zijp. en daaruit maakte ik op dat hij verloren had. Eeuige minuten later hoor de ik de bevestiging van dat vermoeden uit zijln eigen mond. In het gezelschap van een anderen speler begaf liij zich naar bet café De Paris, werwaarts ik hen -op "een kleinen afstand volgde. Ik hoorde hom zeggen „Zulk een vervloekte pcoli wist ik niet dat er kon bestaan. Ik was zoo zeker van den- uitslag, dat ik zelfs den lienvoudigcn inzet had durven wagen." In hot café nam ik naast hen aan ecu ta feltje plaats cn bestelde een dejeuner, juist zooals die bwce. Door mij tot zijn vriend +e wenden om eenigo inlichtingen, gelukte het mij om met -beiden een gesprek aan te knoo- pen en ik trachtte daar natuurlijk voordeel uit to trekken. AVo gingen naderhand ge meenschappelijk terug naar het Casino, waar ik nn eveneens deelnam aan heb spel. Ik wisselde daddijik in. hun hijzijn een billet van duizend francs, van degene die u mij- ge geven hebt, en ging toen met de twee ande ten te Verheffen, om aldus eendracht in de binncnl'andsche politiek van SpanjeMe bren gen, die hard noodig is voor de economische ontwikkeling van het land. Gemengde SlcdedecSlngen. Engeland. liet onderhoud tussehen den Koning en de drie Boerengeneraals aan boord van het koninklijk jacht heeft slechts tien minuten geduurd. Toen de generaals het dek betra den, stond de Koning op, liep hen te gemoel en drukte hen hartelijk de hand. Hij was zeer verheugd hen gezond te zien en had de grootste bewondering en achting voor hun houding. Over den oorlog is geen woord ge sproken. Louis Botha zei dat het den gene raals zeer veel genoegen deed dat de Koning weer geheel hersteld was. Daarna werden zij aan de Koningin voorgesteld op verzoek van Eduard zelf. De Shah van' Perzië is aan boord van het stoomschip Empress te Dover aangeko men, waar hij met militaire eer ontvangen weid en door hertog Arthur van Connaught op Engelsche bodem verwelkomd. Heden vertrekt de Shall naar Londen. Zjjn over tocht van Calais naar Dover was de eerste zeereis van zyn leven. Lord Dudley heeft voor den Privy-Council den eed afgelegd en vervolgens de ordetee- kenen van St.-Patrick ontvangen, waarvan hij grootmeester is geworden, m zyn hoeda nigheid van Lord-regent van Ierland. De me nigte, die buiten het kasteel stond, onthield zich van elke manifestatie. België. Ten spijt van het onzekere weder zijn de feesten ter herdenking van den Gouden Sporenslag te Kortrijk door een overtalryke menigte bijgewoond. Zondagochtend om 11 uur weid de Salon, georganiseerd door de Maatschappij voor Schoone Kunsten, geopend; een gedeelte van den scliepenraad, met den burgemeester van Kortrijk aan het hoofd, nam aan de plechtig heid deel. Te één uur was er een groot Vlaamsch banket ten Raadhuize. Daarna volgden de optocht cn de vaandelwedstrijd. De deelnemende vereenigingen aan den optocht, een 425-tal, schaarden zich ten slotte om het te onthullen model van het monument aan den Gouden Sporenslag op de Place du Lion. Een enorme politiemacht had echter alles zoodanig afgezet, dat de groote menigte weinig of niets van de onthulling gezien heeft, noch iets hoorde van de gehouden toespraken. Op de Grande Place werd hierna de Cantate de Groeninghe uitgevoerd, speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd. Frankr ijik. De correspondent van de sDaily Mail" te Kopenhagen seint nan zijn blad, dat hij heeft vernomen uit goede bron, dat de oneenig- heden tussehen Frankrijk en Siam op be vredigende wiyze zijn bijgelegd, dank zij den invloed door Kopenhagen, met goedkeuring van den Czar uitgeoefend. Siam zou aanzienlijke territoriale concessies aan Frankrijk hebben gedaan. Italië. Gelijk ieder jaar op den dug van St.-Joa- chim heeft Zondagmiddag de Heilige Vader audiëntie verleend in zijn particuliere biblio theek. Drio en twintig kardinalen en vele pre laten waren aanwezig. Hoewel deze soort van bijeenkomsten altijd een familiaar karakter dragen, verwachtte men toch in kerkelijke en diplomatieke kringen, dat de Paus iets zou zeg gen aangaande den schoolstrijd in Frankrijk. Paus Lea heeft herhaalde malen den naam van Frankrijk in den mond genomen, maar heeft zorgvuldig den schoolstrijd vermeden. Overigens sprak de Paus met lof over Frank rijk »Het heeft altijd aan het hoofd der katholieke naties gestaan". En toen de prelaat van Madagascar, desgevraagd, een gunstig verslag uitbracht over de katholieke missies op het eiland, zeide de Paus: Ziet, hoe ook in dezen tijd Frankrijk zijn katholieke tra dities getrouw blijft". De Heilige Vader genoot een uitstekende gezondheid. ïcn naar de roulette-tafel too. Terwijl het geluk mij bijzonder begunstigde, was het tegendeel met onzen man heb geval, zoodab hij mij boos aankeek. Toon ik daarna later met -liem soupeerde, vernam ik van hem dat liij vcd verloren had. Toen wij' afscheid na men, gaf hij mij zijn kaartje, waarop alleen stond „Eugene Malitor", zonder eenigo na dere aanwijzing, ik gaf hem daarvoor heb mijne in de plaats, waarop eveneens niets anders te lezen was dan „Lucien van Oige- nin". Kulick is zoo vriendelijk, mij rjeds als een ouden kennis to behandelen. Zijn mees ter spreekt heel goed Franseh, alleen een gering accent verraadt zijn Ital'iaansche af komst. Zoodra ik iets van belang te verlooi den heb, zal ik mij haasten, mevrouw, cm u dit mode te deelon. Voorloopig verzoek ik u dc verzekering van mijhi bijzondere hoog achting te aanvaarden, waarmede ik verblijf Uw onderdanige dieua-ar, Adriaan Grassiot. Twee dagen daarna kwam er weer ccn brief, waarin stond „Malitor heeft alles verloren. Iliji vroeg me om hem vijftig Louis te leenen, wat uk hem natuurlijk niet wilde weigeren. Nadien tijd zijn we intieme vrienden en mot don fox-terrier sta ik op een nog veel beteren voet. De duizend francon gingen natuurlijk denzdlfden weg op als de twintig duizend, die hij- hij u gestolen had. Toen hij daarop andermaal bij mij wilde leenen, verzekerde ik hem met een diep bedroefd gelaat dab de rest van mijn geld zooeven bij de fcrente-ct- quaranto verdwenen was. Nu was liet ge schikte tijdstip aangebroken om liem tot ver trouwelijke mededeelingen te verleiden. In zijn eersto ontgoocheling over mijn afwij zing riep hij woedend uit: „Was ik maar te Parijs! Dan had ik geld genoeg." „Welnu telegrafeer dan", gaf ik hem ten Duitsch'l and. Men zegt dat Keizer Wilhelm er bij zijo laatste bezoek eindelijk in geslaagd is, de terughouding die de Czaar bij alle vorige bezoeken aan den dag had gelegd te over winnen, waardoor de Keizers gedurende den geheelen lijd van het bezoek harteiyk en vriendschappelijk met elkander hebben om gegaan. De »Loknl-Anzeiger" voegt er bjj dat Wil helm II by deze gelegenheid van den Czaar ühet onderpand voor de vooitdurende hand having van den wereldvrede" heeft gekregen, waarover hij sedert herhaaldelijk heeft ge sproken. "Wolffs bureau liet bij de openbaarmaking van de tussehen den Keizer en den prins- icgent van Beieren gewisselde telegrammen de mededeeling voorafgaan dat het den tekst van de telegrammen uit Munchen vernomen had. Van officieuze zijde te Munchen is dit tegengesproken. Zoowel het Beiersche minis terie als de prins-regent moeten zeer ontsticht geweest zijn over de openbaarmaking. Vandaar dat de nVossische Zlg." bet bureau van Wolf! sommeert, duidelijk te zeggen waarom het de plaats van herkomst van het bericht vervaischt heeft. Bulgarije. Het Macedonische congres heeft zich, geljjk te verwachten was, in tweeën gesplitst, de antwoord. „Neen Rat gaat niet", veriklaardo hij na even nagedacht te hebben, „want dat is iets dat ik persoonlijk behandelen moet." Ik geloof dus dat we dicht hij ons doel zijn," Maar zoo spoedig als Grassiot het hoopte, zou hij toch zijn doel nog niet bereiken. De zoogenaamde Malitor, stilde nu zijn laat ste hoop op de wedrennen te Nizza en om daaraan te kunnen deelnemen rekende hij op den gebruikelijken reispenning die de administratie van heb speelhol te Monto Carlo de aan de groene tafel arm gewordo nen niet weigert." „Ik zal zes -honderd franken vragen," zei- do hij tegen Grassiot. Ais men meer dan twintig duizend franken verloren heeft, mag men op dat beetje wel aanspraken maken. „En hoeveel heb jij verloren, waarde vriend V' „Twaalf duizend." „Vraag jij dan vier bonder. D'at is sar men duizend franken cn heb zou al raar moeten toegaan als ik daarmede ons beiden niet terug bezorg, wat wij verloren hebben." „Goed", zeide Grassiot, „laat mijl het eerst binnengaan." Daarop ging de agent in het gebouw van heb casino, bleef er ongeveer een kwartier en kwam toen terug, met de woorden „Ik heb mijn vier honderd." Gerandan Tlrurin Malitor beproefde hierop zijn geluk en bereikte eveneens zijn doel. Daarop begaven zo zich samen naar Nizza, alwaar de schelm bij' den eersten rit bijna alles weer verloor. Hij ontmoette er echter een bookmaker, dien hij kende en die hem krediet gaft omdat hij meende dab onze vriend goed bij 'kas was. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1