BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLA ARDIN GEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Kerken School. Landbouw en Yeeteelt. meerderheid staat onder leiding van generaal Zontsjef en professor Micimïlof-ki, het overige onder Boris Saratof. De aanhangers van Zont sjef zouden aanhechting van Macedonië bij Bulgarye wensclien, de anderen willen zich met niets minder dan een onafhankelijk Ma cedonië tevreden stellen. Aankomst van Botha, Do "Wet en De la Rey in Nederland. Hedenmorgen genoot ons vaderland de eer op zijn bodem te zien afstappen de diie Zuid-Afrikaansche helden, wier daden sinds bijna drie jaren aan de geheele beschaafde wereld bewondering hebben afgedwongen, wier lijden en strijden ons al dien tijd met hoop en angst heeft vervuld, en wier namen in de geschiedeuis der menschheid zullen worden opgeteekend als van mannen, die den edelsten heldenmoed, de giootste koel bloedigheid, het helderst verstand en den grootsten eenvoud in hun persoon vereenigden. De Wet, Botha en De la Rey hebben hedenmorgen te Rotterdam den voet op den Nederlandschen bodem gezet en ons volk rekent zich gelukkig de eerste onder de Europeesche naties te mogen zijn, die aan het driemanschap zijn eerbiedige hulde en ongeveinsde bewondering en hoogachting openlyk kan toonen. Ons volk is hun eerste gastheerde ergerlijke en walgelijke mani festaties van het Engelsche publiek, die den Boeren gegriefd moeten hebben, kunnen wij buiten rekening laten. Gisteren te 6 uur gingen de generaals scheep te Londen op de Batavier III, die hen hedenmorgen om 9l/o uur tegen over het kantoor der Ned. Stoomboot-Maat schappij aan de Boompjes no. 39, aan den wal zette. Reeds in den vroegen morgen hadden vele booten op de rivier zich in den rijksten viaggentooi gehuld en waren dui zenden en duizenden in den omtrek van de ligplaats der Batnvierlijn saamgeslrooind, waar zij zouden aankomen. Ter hunner ontvangst waren aanwez'g de vier wethouders en den secretaris, vertegen woordigende het gemeentebestuur bij af wezigheid van den burgemeester. Yootts vele gemeentelaadsleden, de besturen van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging en het NeJer- landsch Verbond, afdeelingen van de ver- eeuiging van land- en zeemacht, van de N.-I. oud-strijders sJe Maïntiendrat" enz. enz., alsmede ook veie Transvalere die hunne broeders de hand wilden drukken. Ook was mevrouw Botha, die zooals men weet te Brussel vertoefde, expresselijk over gekomen om haar echtgenoot en zijne mede strijders te begroeten. Botha, De la Rey en De Wel waren reeds van verre duidelijk te onderscheiden, groetend met de hooge cylinders in de hand. Alles wat maar stoombootje of sleepbootje heette begroette de Batavier III met stoom- signalen. Het was een indrukwekkend oogen- bltk. Eindelijk werden de trossen uitgeworpen, de loopbrug wer.l uitgelegd. Aan boord gingen de loco-burgemeester de heer Jan Hudig, verschillende leden van den raad, een deputatie der Ned. Zuid-Afrikaan«che vereen, afd. Rotterdam met den heer P. R. Mees als voorzitter aan het hoofd, een deputatie van de Ned. ver. van oud strijders »Het Vaderland Getrouw" en vele ge- noodigden. De generaals werden hartelijk en meteen kort woord welkom geheet en door den heer Hudig, en na wederzijdsche plichtplegingen schudde hij da generaals krachtig de hand. Generaal Botha antwoordde met hem har telijk dank te zeggen voor de betoonde sym pathie. Daarna sprak de heer P. R. Mees namens de Zuid-Afrik. ver. een woord van welkom. Ilij achtte het een groote eer de drie Boerengeneraals te mogen ontvangen. Gij wenschtet geen officieele betooging, zegt spr., doch gïj zult ons ten goede houden, dat wij een hartelijk woord van ons diepgevoelde hulde tot U willen spreken. Wij geven U de verzekering dat de sympathie voor uw land en volk ondanks de gewijzigde omstandig heden U verzekerd blijft. In Amsterdam zal U een officieele ont vangst der Zuid-Afrik, vereen, te beurt valhn, doch ook wij begroeten U als heiden zonder vrees of blaam, ah mannen van karakter, van toewijding en plichtsbetrachting." Langdurige bravo's volgden op deze speech en vonden van den wal uit ooder de tahijke toeschouwers, spontauen weei klank. De Wet antwoordt op kalme doch vloeiende wijze, zijn dank betuigend voor de sympa thieke woorden. De heer Mees brengt zijn hulde aan de Afrikaaasche vrouwen en biedt de dames Botha, de la Rey en Ferreira bloemruikers aan. Vervolgens trad de heer Th. Nolen, na mens het Nederlandsch Verbond naar voren. Met hartelijke genegenheid, maar ook met diepen eerbied zijn wij vervuld zoo sprak hij als wij het welkom toeroepen aan mannen als gij zijt, helden waarvan de geschiedenis geen voorbeeld weet aan te wijzen. Gij hebt gestreden, niet in een oogenblik van vervoe ring, maar met taaie volharding en geest kracht, tegen een 20maal machtiger vrjand. Gij hebt gestreden naar het edel beginsel van recht en vrijheid daarvoor hebt gij goed en bloed veil gehad. Ontbering en ellende zij deerden U niet. Uwe vrouwen en kinderen zijn mishandeld en bij duizenden ontvoerd of gevallen. Maar gij staat pa! voor uw edel beginsel, ofschoon uw huizen in brand werden gestoken, uw oogst vernield, alles vei woest. Uw vrouwen en kinderen werden weg gevoerd." Verder zei de heer Nolen nogGij komt thans de belangen bespreken van uw ge teisterd land en volk. Moge geheel Neder land zooveel in haar is medewerken uw volk op te heffen en tot voorspoed te brengen als te voren. Uw voorbeeld is niet vergeefs geweest. Wij wiibrn helpen in bet vaste vertrouwen dat uw land weer tot bloei zal geraken en eenmaal waarheid en rechtvaardigheid zullen zegevieren. Met deze woorden heette hjj de generaals hartelijk welkom op Nederlandschen bodem. Nadat de generaals ook voor dezeschoone woorden bedankt hadden en ook de heer Schoonebeek namens de Vereeniging van Oud- Indische strijders een vaderlandlievend woord tot hen had gericht, ging men van boord. Donderende toejuichingen. Daar stappen zij aan wal. Voorop Botha, dan de la Rey en eintlelyk De Wet. Zjj zijn kalm en glim lachen by voortdurende hoera's, waaraan geen eind schijnt te komen. De Wet schijnt ont roerd. Verscheidene rijtuigen staan gereed, ter hunner beschikking gesteld door het gemeente bestuur. Na het rijtuig van den hoofd-commissaris, den heer Voormolen, volgt dat met het Boerentrio. In het volgende rijtuig zaten mevrouw Botha, mevrouw Ferreira en mevr. De la Reij met hun jongste kinderendan het Bóeren-driemanschap Fischer, Wolrnarans en Wessels (beide laaisten waren de gene raals te Londen komen afhalen) met dr. Leyds. Daarop volgden rijtuigen met overige Zuid- Afrikaansche broeders, o. w. de heeren de Bruin, Brebner, Van de Velden, heer en mevr. Krull, dr. von Rennenkampff, de heer Poutsma, de heer Frater, die de groeten ovei bracht van president Stejjn, de heeren Muller en Van Boeschoten, de commandanten Grobelaar, Mcll en Malan. Geëscorteerd door een detachement bere den politieagenten vangt een tocht aan door Rotterdam. De stoet ging Boompjes, Nieuwe Leuve- brug, WilUmsplein, Westerstraat, Scheeps- timmermanslaan, Eendrachtsweg, Witte de Withstraat, Schiedamsche Singel, v. Hogen- dorpsplein, Korte Hoogstraat, Hoogstraat, Oostplein, Oostvestplein, Jonkerfransstraat, het Noorden, Hofplein naar het station D. P. Overal staan duizende memchen opéén- gepakt en is het een aanhoudend gejubel, wanneer de helmen der politie-agenten in het gezicht komen. Aan het hoedengevvuif en het hoerageroep komt geen einde. Te 10.45 uur zijn de generaals aan het D. P. gekomen. Ook hier wacht hen een ovatie van de zijde van het publiek, dat bij hon derdtallen naar het perron stroomt of buiten het station hun vertrek afwacht. De meeste drukte is echter op de perrons, tailooze reizigers en quasie-reizigers verdrin gen zich voor de glazen deuren der wacht kamer le klasse, waar de autoriteiten van de drie generaals afscheid zullen nemen. De menschenmassa is te groot. Er moet ruim baan worden gemaakt. Een vijftal bereden politie-agenten zijn spoedig op het perron en drijven den steeds aan groeiende hoop achterwaarts, naar den twee den uitgang. Toen de generaals de vestibule betraden weerklonk uit duizenden keelen het Trans- vaalsche volkslied. In de dames wachtkamer werd een oogen blik vertoefd. Daar weid koffie gepresenteerd en verder de dames van de leden van het gemeentebestuur aan de generaals voorgesteld. Ook de hoofdcommissaris van politie werd aan hen voorgesteld en werd door generaal De Wet gecomplimenteerd over de getroffen politiemaatiegelen. Te 11.15 slaat de trein naar den Haag gereed met een salonrijtuig der H. IJ. S. M., bestemd voor de drie Boerengeneraals met hun famüieën. Een hevig gedrang ontstaat voor dat spoor- rijtuig, de politie is niet bij machte langer ruimte te maken, nadat Botha, de la Rey en de Wet zijn ingestapt. Spontaner toejuichingen dan hier werden op den heelen weg van de boot naar het station niet gehoord. Oorverdoovende hoera's, bravo's en de »Leve de Boeren"'s waren niet van de lucht af. Men riep om De Wet. Eindelijk stak deze zijn gebruind gelaat door het geopende portierraam. Hij salueerde met zijn shooge zijden". Aan het gejubel scheen geen einde te komen. Een Transvaalsch volkslied wordt letterlijk uitgebruld. Nogmaals hoeden gezwaaid en de keelen schor geschreeuwd. Te 11.20 uur fluit de trein. Goede reis Botha, De Wet en De la Rey Een spoedig weerzien De ontvangst was hartelijk en ongedwon gen. Rotterdam vertoonde zich niet op haar mooist, doch gelukkig bleef het droog en de spontane huldebetoogingen deden het, Rotterdam is waarlijk op-en-top pro-boer. Met onbeschrijfelijke geestdrift heeft ook de Haagsche bevolking De Wet, Botha en De la Reij verwelkomd. Eén machtige welkomslkreel klonk op het perron der Hollandsche Spoor toen de trein binnenreed. Eén lang aangehouden geroep van 3>leve de generaals"! Het was of wilde 't publiek den trein be stormen en de drie heeren generaal Egter van "Wissekerke, de heer lltmann en jhr, Beelaerts van Blokland, konden met moeite slechts de helden cornplimenteeren. Arm in arm met deze heeren kwamen de generaals eindelijk de wachtkamer le klasse binnen, vriendelijk lachend de groeten beantwoordend. Op het perron stond de pas opgerichte Weer- baarheidsvereeniging Wilhelminasin de wachtkamer bestuursleden der Zuid-Afrik.- Vereeniging; mevrouw Van Harinxma, echt- genoote van den burgemeester. Dan waren er Pieter Maritz Botha, de heer Canneel, vice-consul de Z.-A. Republiek, de heer Bel, directeur der Staatsdrukkerij te Pretoria, Van Trotzenburg, hoofd der telegrafie in Transvaal en tal van anderen. Mevrouw Harinxma werd voorgesteld en ook anderen zoover 't mogelijk was. Een oogenblik werd 't stil. Generaal Egter van Wissekerke ging de helden toespreken. (Zie verder onder Laaiste Nieuws.) Door het bestuur der Haagsche Pro-Boer- Vereeniging werd een telegram verzonden aan de generaals Botha, De la Rey en De Wet, met een hartelijk welkomwensch op Nederlandsch bodem en waarbjj zy hen eer- biediglijk uitnoodigt de tentoonstelling ten bate van Boeren-weduwen en weezen met een bezoek te vereeren. V De Boerengeneraals hebban de uitnoodiging van het Comité van de Pro-Boer-tentoonstel ling te Scheveniogeo aangenomen om aldaar een bezoek af te leggen en zullen heden middag 5 uur aan hun voornemen gevolg geven. Vóór het bezoek aan de Pro-Boer-tentoon- stelling te Scheveningen, bezochten de Boe- ren-generaals heden eerst nog president Steijn. De bedoeling der generaals is wel morgen 8.35 naar Utrecht te gaan om een bezoek af te leggen bïj president Kruger, doch z\j zijn voornemens morgenmiddag wederom in Den Haag terug te keeren. Naar men verneemt zullen zg over 8 A 10 dagen naar Engeland terugkeeren. Het voorloopig programma van ontvangst der Bóeren-Generaals te Amsterdam is als volgtontvangst aan het Centraalstation plechtigheid in do Nieuwe Kerk, waar de vertegenwoordigers van drie vereenigingen zullen sprekenlunch b\j Couturierdéfilé van corporaties en particulieren in het Paleis voor Volksvlijt; rijtoer door de stad met kort bezoek ten stadhuize; diner in het Amstel- hotelvertrek der Boeren-generaals naar 's-Gravenhage. Audiënties. De gewone audiëntie van de ministers van financiën, oorlog, koloniën en marine zullen deze week niet plaats hebbes. Tweede Kamer. De Minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat de heer C. I.ely heeft opgehouden lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zijn en dat de heer J. F. VV. Conrad, lid dier Kamer, is overleden; dat mitsdien een verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der kies districten Amsterdam IX en 's-Gravenhage IIheeft bepaaid, dat die verkiezingen zullen plaats hebben op Dinsdag 2 September a.s., de stemming zoo noodig op Dinsdag 9 Sep tember en de herstemming zoo noodig op Donderdag 18 September a.s. Te Amsterdam zyn van vrgz.-dem. zijde als voorioopige candidaten voor de vacature- Lely opgegeven de heeren C. V. Gerritsen, mr. J. A. van Gilse, B. II. Heldt en mr. J. D. Yeegens. Acliawah, Giste- -en en heden werd te Rotterdam ge houden de 9e algemeene vergadering van „Acthawah", bond van Israel, godsdienston derwijzers in Nederland, onder voorzitter schap van den heer A. van Croveld Mzn. De voorzitter opende de vergadering met een rede, waarin hij; er op wees hoeveel nog aan het Israël ietis-ch godsdienstonderwijs ontbreekt. De taak van „Achawah" is Jaar- in te voorzien, doch maar al te zeer ontbre ken haar de middelen daartoe. Met daverend applaus werd voorts op voorstel van den voorzitter besloten een te legram van gelukwensch aan iH. M. de Ko ningin te zenden, met haar gelukkig herstel. Tob bestuursleden werden .herbenoemd de heeren E. ELleerkooper, B. v, d. Velde, en H. Tleeschihouwer en in de plaats van den heer S. Salomons (een tusschentijdsche vaca ture) de heer J. D. Kleerkoopor. De begrooting voor 1903 v&rd in ont vangst en uitgaaf vasbgesetld op f 770. De kosten voor de algemeene vergadering in 1903 werden vastgesteld op f 75 en de vergoeding voor reis- en verblijfkosten voor deze vergadering op f 100. Vervolgens kwam aan de orde het rapport der commissie in zake inethode-Vleescliliou- wer. Alsnu verkreeg bet woord de heer L. Staal, uit Zutfen, tot het houden eener voor dracht, geit el d „De godsdienstonderwijzer en de militaire dienstplicht." Spr. betoogde dat de godsdienstonderwij zer-voorzanger als geestelijke en bedienaar van den godsdienst van dienstplicht behoort te worden vrijgesteld. Vervolgens werden gebeden uitgesproken ter herinnering aan de overledenen. De heer dr. Lewenstein, opperrabbijn van het ressort Den Haag kwam ter vergadering en werd met applaus begroot en door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. De voorzitter deelde mede, dat op het te legram, naar het Loo verzonden, oen dank betuiging is ontvangen. Hierna werd gedegenheid gegeven tob ge dachten wisseling over de voordracht van den heer Staal, waarvan een ruim gebruik weid gemaakt. Nederlandsche Barbiers- en Kappersbond, Gisteren is te Rotterdam de 12e algemee ne vergadering van den „Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond" gehouden. Twintig afdeelingen waren vertegenwoor digd. Als bestuursleden werden herkozen do heeren "IV. Inte Onsman, le seer., J". E. Beu- kemper, 2e seer., H. E. Sonnensahein, 2e penn., en gekozen de hoer Landa, a/ls oud ste in jaren, tot commissaris. Laatstgenoemde bedankte omdat hij an ders uit het bestuur zijner afdeeling moest treden. Daarop werd in zijn plaata gekozen de heer Bosselaar. Besloten werd, de statuten en het regle ment van den Bond te herzien. Een commissie werd' benoemd om het re glement van het plaatsbureau te herzien. Verder werd besloten goede vakscholen zoo noodig te steunen, met f 25 als minimum «u f50 als maximum. Aangenomen werd een voorstel Van hot Bondsbestuur om voor het volgend jaar aan gesloten te blijven bij; het Comité voor Zon dagsrust. Invoerrechten en Accijnzen. Door de Nederl. Maatschappij van Zeker heidstelling voor Ambtenaren en Beambten is tot de Regeering het verzoek gericht borg te mogen stellen voor belastingschuldigen overeenkomstig de Algemeene Wet van 26 Augustus 1822 (nStbl." no. 38.) Op dit verzoek is gunstig beschikt ge worden en zal de Neder!, Maatschappij van Zekerheidstelling voor Ambtenaren en Be ambten door Z. E, den Minister van Finan ciën als borg worden aangenomen indien zijne beslissing zal worden ingeroepen. Zij is thans in de gelegenheid gesteld de borgtochten voor Invoerrechten en Accijnzen op bjjzonder aannemelijke voorwaarden te stellen. Tegen betaling eener geringe provisie behoeft men nu geen bedrijfskapitaal aan zgne zaken te onttrekken, noch zich afhanke lijk te stellen van derden. Reeds loopende borgstellingen neemt zij over, waardoor de tegenwoordige borgen van alle hunne ver plichtingen tegenover het rijk aangegaan, volkomen worden ontslagen. Voor verdere bijzonderheden verwjjzen wij naar de op de 4e pagina voorkomende annonce. Flnnntleel Nieuws. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 Aug. bedroeg bjj de Nederl. Bankf 2.229,437.831/a bij de betaalmeesters. - 2,894.682.381/2 Te zamen t 5,124,120.22 Zooals uit de kennisgevingen aan het hoofd van dit bladi blijkt, bestaat er weer gedegenheid om leerlingen op fe geven voor de herhalingsschool. Voor het examen handteekenen 1. o. in Den Haag is o. a. geslaagd mej. C. II. E. Smith, alhier. Gisteren is in del parochiekerk van O. L. Y. van den A. H. Rozenkrans aan den Sin gel door den pas gewij'den priester H. J. G. Hafkenscheidt, wiens familie sedert eenigen tijd hier woont, voor de eerste maal liet H. Mis-offer opgedragen. Het al'taar was daar toe rijk met groen en bloemen versierd. De feestrede word bij deze plechtigheid uitgesproken door den broeder van den nieuw gewijden, kapelaan J. J. G. Hafken scheidt tel Amsterdam, vroeger kapelaan aan de O. L. Y. Visitatie-kerk alhier. Hedenmorgen te 9 j uur passeerde onze gemeente het stoomschip B ataVier mot de Boeren-generaals aan boord. Slechts wei nigen hadden zich aan het hoofd verzameld om de boot te zien passeeren. Op het terrein van de firma van Deventer wuifde onze driekleur den dappereu, niet- overwonnenen, hot welkom toe, de stoom fluit gilde den groet door het luchtruim en van de boot weidon die groeten beantwoord door hot salueoren met den vlag. Was or dus ook al geen meniget men- schen om do helden toe te juichen, het doet ons en zeker allen genoegen dat van hier toch groeten met hen zijn gewisseld, waar door zij hebben kunnen zien dat ook Schie dam hen bewondert cn hoogacht. Gisternamiddag is de U-jarige F. van der Linden, wonende in de Houtstraat alhier, in een land bij den Steenen Heul bjj het klimmen op een spoelingwagen gevallen, tengevolge waarvan een der wielen hem over den rechterarm en over het linkerbeen ging. De arm is daarbij gebroken en liet been over een gedeelte ontveld. Ilij is naar huis gegaan en heeft zich daar onder geneeskundige behandeling gesteld. Spiinglij morgen 20 Augustus. Yolksbatlhuls. In de week van 1117 Aug. 1902 wer den genomen 298 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 28 kuipbaden 42 regenbaden 17 regenbaden 177 3 ets. kinderbaden 34 'De heer F. W. N. Ilugenholtz, lid der Tweede Kamer, zal, op verzoek van de ver eeniging van spoor- en tramwegpersoneel alhier, op 30 Augustus a. s. in 't openbaar opentreden. Onderwerp en plaats zullen later bekend gemaakt worden. *Door desn veearts is hiji een vleesohhou- wer alhier een rund afgekeurd en op den gebruikelijke wijze ond'er politietoezicht vernietigd1. 'Gistervond ten 7 uur ontstond er een begin van brand, in het perceel 193, op de Hoogstraat. Hoewei er 2 spuiten aanwezig waren, be hoefden zij geen water le geven, daar er huipvaardigen waren die den brand bluschten. Orizo .gemeente heeft het genoegen gehad den Boer en-gen oraals, die, zooails bekend, hier komen om giften in te zamel'en, hand geld te kunnen geven. Toen het bekend werd dat de Boerengene raals aan boord van do B atavior III den voorbijl komen, werden, de ingezetenen per strooibiljet bijeengeroepen voor een bij. eenkomst op do Markt. Er werd oen bedra® van f 360 gecollecteerd, voor handgeld voor de generaals. De Regeeringscommissaris van Nederland voor de Eeste Internationale Tentoonstelling van moderne decoraliekunst te Turijn jhr, E. van Loon, is gisteren derwaarts vertrok ken, ten einde Minister Kuyper, die dezer dagen de tentoonstelling komt bezoeken, le ontvangen. XXVlle Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres, Thans is het volledig programma van het congres te Kortrijk verschenen. Wjj zien daaruit o.a. dat uit ons land vertegenwoor digd zullen zgn de Vereeniging Gelre, de Mij, der Ned. Letterkunde, de Ned. Uitgeversbond het Selskip for Fryke Tael- en Schrifter- kennisse, het Ned. 'i'ooneelverbond, de Ver eeniging t. b. v. d. b. des Boekhandels en de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze Schrijftaal. Voor de drie afdeelingen van het Congres Ned. Taal- en Letterkunde, Ned. Geschiedenis en Oudheidkunde, Ned. Tooneel, Muziek en Boekhandel, hebben zich respectievelijk zeven één en drie spiekers aangemeld, voor de algemeene vergaderingen zes. Op den liederavond van 22 Aug. werkt, be halve de reeds vroeger vermelde zangers en zangeressen, nog o. a. mede de violiste Annie De Jong. Zaterdagavond feestmaaltijd tot besluit van liet Congres. Behalve de vroeger genoemde feestelijkhe den is een uitstapje naar Brugge op 25 Aug, in liet uitzicht gesteld, reiskosten ten laste der comnvssie. In de Gothische Zaal te 's-Gravenhage heeft de ereeniging »Oost en West" eene tentoonsteding van inlandsch vlechtwerk uit O. °n West-Indië bijeengebracht, waarin zich tal van voorwerpen van kunstnijverheid, voor huiselijk gebruik of voor weelde of ver maak bevinden, welke, op hoogst primitieve wijze, geheel uit de hand vervaardigd, door kunstvolle bewerking en soliditeit, de be- wondeiing afdwingen van den vakman en den leek, en stellig, bjj meerdere bekeud- heid, een steeds grooter afzet zullen vinden. Het Van Moerten-IIuis." Gisteren is to Delft opgericht do vereeni ging „Woonhuis Van Meer ten", die zich tot ■dool heeft gesteld het in eigendom vea-krij- genen althans tijdelijk beheeron van bet fraaie, algemeen bekende woonhuis van den heer L. A. van Moeiten, dezer dagen in vei ling verkocht aan don heer J. L. Schouten, Neii. Herv. Kerk. Aangenomen: het beroep te .Made c. a. door den heer D. Ch, Iiiebendaal, cand. te Elden. Geru'. Kerken. Beroepen: te Kielwindeweer de heer C. 11. de Bruijn cand te Oud-Vossemeer. Remonstrantsche Broederschap. Aangenomen: het beroep naar de Remonstr. Ger. gemeente te Rotterdam door ds. L. R. Oldeman te Gouda. Het, hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft bericht ontvangen dat Prins Hendrik de volgende week de tentoon stelling te Loeuwaiden komt bezoeken. Op de 32e algemeeoe vergadering van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde, dit jaar te houden op Woensdag 24 September te Groningen, zal aan de orde komen Voorstel van de afdeeling Leiden en om streken, dat door de maatschappij een prijs vraag zal worden uitgeschreven naar een boekje, dat een beknopte beschrijving bevat van de meest in de tuinen gebruikte blad en bioemheesters, alsmede de wijze waarop die moeten worden behandeld een van de afdeeling Amsterdam en om streken, dal de algemeene vergadering be sluite het hoofdbestuur te verzoeken het daar heen te leiden, dat de f 2000 die de regeering beschikbaar stelt voor het houden van lezingen, niet uitsluitend beschikbaar worden gesteld voor twee leeraren, zooais thans, doch dat een gedeelte van de som zal gebruikt kunnen worden voor lezingen die builen de vakken der tuinbon wieeraren vallen en toch voorde tuinbouwers van belang zgn, bgv. bemestings leer, plantenziekten, insectenbeschadigingen enz. Een van de afdeeling Boskoop om het hoofdbestuur te verzoeken de noodige stappen te willen doen, dat het mogelijk worde in enkele algemeen et kende cultuur-centra, waar eene afdeeling van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde gevestigd is, en waar zulk eene afdeeling daaraan drin gende behoefte gevoelt, eene oriderafdeeling der vaste com missiën te vestigen, bestaande uit leden der Ned. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, in dien zin, dat de vaste commission te Amsterdam de certifi caten, enz. uitreiken op advies v u do bedoelde onderafdeelingen. De afdeelingen Hilversum en omstreken, Naarden—Bussum en omstreken, Baarn en omstreken stellen voor, dat de maatschappij ondergeschikten, in de verschillende branches van het tuinbouwvak, in de gelegenheid stelle eene akte van bekwaamheid te ver krijgen en dat het H. B. zich met bekwamen spoed wende tot de hooge regeering, ter verkrijging der noodige geldmiddelen voor de le houden examens.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2