56"** laargang. Dinsdag 26 Augustus 1902. 10939. LEERAAR in I MerlaiMe laai ea lattrtnie aai M Spam, LEERAAR ii it Mrlaiiscle laai et lettertnnde aan Je loopre Birpr- 1. NA VEERTIG JAREN. Steun aan onze stamverwanten. jieniiisgeving. Kennisgeving. Gymnasium en Hoogere Burger school te Schiedam. BUITENLAND. Tot dusverre is aan ons bureau voor steun aan onze Z. Afrikaansohe stamverwanten ingekomen Eerste Lijst. B. f2.50, N. N. f 0.50, Kn. f2.50, Van P. flOO.—Totaal f 105.50. V Frankiriji k. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelqks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl, 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau i Boientrwtt ©8. Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92Iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naai" de plaats die rij Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hnr- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worOen zoogenaamde Mleine advrnrtrnmtiEm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. ïelefwi No. 133. Brengen bij deze ter kennis, dat de lijst dei- Kiezers van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, den 21sten Augustus ji definitief opgemaakt, met ingang van den lsten September s., gedurende acht dagen voor een ieder op de gemeente-socretarie ter inzage zal worden neder- gelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, don 25sten Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA, Viering verjaanlug van II. M. do Koningin. De burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter algemeene kennis dat docr hem ontvangen is de volgende ciicuiaire: .n Heeren Burgemeesters dor getr nten in do Provincie Zuid-Holland. sin verband met het door Hare Majesteit de «Koningin lo kennen gegeven verlangen om de Hopenbare feestviering van den verjaardag van «Hare Majesteit, die ditmaal op een Zondag «invalt, niet op dezen dag, maar op den daarop «volgenden MAANDAG to doen plaats hebben, «wordt er door den Minister van Binnenlandsche «Zaken, ter bevordering van eenparigheid en ster voorkoming van misverstand, op gewezen, «dat de openbare eei bewijzen onder de feest- «viering begrepen zijn. «Daar nu uit dien hoofde noch parade bij »het leger, noch vlagvertoon op de schepen van «oorlog den 31 Augustus zal plaats hebben, iwordt het wensohelijk geacht, dat ook het «vlaggen van de publieke gebouwen n<el op vZondag maar op MAANDAG plaats hebbe. «De Minister verzoekt mij, daarop Owe aan «dacht te vestigen, in het vei trouwen dat door »U wel gelegenheid zal woi den gevonden om de «ingezetenen Uwer gemeenten mot onkundig te «luten van liet feit, dat do openbare gebouwen »up 31 Augustus de vlag niet uitsteken. »Ik heb de eer mij bij deze van 's Ministers opdracht te kwijten". 's Gravenhage, den 12den Juli 1902. De Commissaris der Koningin ;n de provincie Zuid-Holland, PATIJN. deelt bij deze mede dat het vlaggen van de openbare gebouwen in deze gemeente zal plaats hebben op Maandag 1 September a.s,, en noodigt de ingezetenen uit eveneens op Mnan dag 1 September a.s door bet uitsteken der vlaggen van hunne deelneming in de feestviering ie doen blijken. Schiedam, den 25sten Augustus 1002. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. KIKZEltSLIJST Banier van Koophandel en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien aitikel 9, alinea 2, van het koninklijk besluit van den 4deu Mei 1896 (staatsblad no. 76) E. DEOBANS. 45) I>eze tweestrijd maakte Barbazeilie hoe langer hoe angstiger naar mate de door Mou thier zelf bepaalde termijn naderde. Ten slotte besloot hij er met Johanna over te spreken, die in zijn oogen niet alleen het mooiste en liefste meisje, maar ook het toon beeld van schranderheid en verstandig over leg was. „Wat zal ik met deze papieren beginnen?' vroeg hij1 haar ten slotte, toen hijj haar alles had medegedeeld. „Mag ik Mouthier, die al tijd zoo goed voor mij 'geweest is, op deze manier boloonen, door hem zijh goeden naam en zijh. eer voor altijd te ontnemen „Ben je zeker, dat mijnheer Monthier het zelf geschreven heeft?" vroeg Johanna Ca lms hem. „Daaraan kan ik, helaas, niet twijfelen Hot is zijn schrift, dat ik goed kort, en daar onder staat zijn naam volnit," gaf 'Barba zeilie ten antwoord. „Men kan het haast niet gelooven, dat zulk oen eerbiedwaardig en rechtschapen man als de heer Mouthier was, ooit zulk een diefstal begaan kan hebben." „Het is mij bepaald onmogelijk, het te ge- looven," zeide, Barbazeilie. „En dan nog iets Wij weten allen toéli maar al te goed, dot zijn hersenen den laatstcn tijd voor zijn dood niet precies in orde waren. Donk maar eens aan den avond toen hij! zich verbeeldde dab men op hem geschoten had, wat todk al leen verbeelding was." Te Schi eda m vaceert de betrekking van en van Jaarwede f1900, benevens flOO.voor den graad van doctor vei kregen aan een Nederl, Rijks-Universiteit en flOO,— voor ieder wekelyksch lesuur boven het getal van 24. De jaarwedde kan wegens 3- en 10-jarigen dienst bij het Booger- of Middelbaar Onder was verhoogd worden met 5 en 10 Sollicitatiestukken vóór 8 September a.s. franco in te zenden aan den Burgemeester, AIAiSfiffiJSKM OVKStït€ïST. SCHIEDAM, 25 Augustus 1902. Huid- Afrik In de Kaapsche Wetgevende Vergadering heeft de heer Smuts aangekondigd dat hij de regeeiiug wenscht te vragen naar het aantal der gevangen gezette personen onder de krijgswet, het aantal der vrijgelatenen zonder proces, het aantal der vrijgesprokenen en het aantal der veroordeelden op getui genissen van blanken. Ook wenscht hij te weten het totaal bedrag der opgelegde boeten, De bijeenkomst, die gehouden zou worden voor de vorming van een voorgestelde poli tieke vereeniging te Johannesburg, is voor onbepaalden tijd. uitgesteld, Een brief uit Johannesburg aan de «Temps" geeit belangwekkende bijzonderheden over den thans daar heersohenden toestand. De Johannesburgers hebben kolossale sommen verloren sedert het sluiten van den vrede, ten gevolge van het achteruit gaan der min waarden, en de handelszaken hebben sterk te klagen. Die brave «uitlanders", die zoo ontevreden waren over het gezag van Kruger, verkeeren in de grootste moeieüjkheden. Zij hebben nu hun verdiende loon, Daarbjj komt nog, dat de hooggeprezen «uitlanders", de consorten van Milner, tegen woordig in Johannesburg hun toevlucht nemen tot nachtelijke aanvallen om aan den kost te komen. Zij gebruiken hierbij geen revolver omdat deze geluid geeft, maar een gum mistok. Een slag op het hoofd van den tegen stander, zijn beurs gefouilleerd, en de »uit- lander" is weer voor een paar dagen gered. De Johannesburger politie draagt uniform, maar bekommert zich weinig om deze onder danen van Koning Edward, die immers allen den eed van trouw hebben gezworen. Het inboorlingenvraagstuk zal den Engel- schen in Zuid-Afrika nog veel te doen geven. Door een verkeerde behandeling van de Kaf fers hebbeu zij dit vraagstuk nog ingewikkel der gemaakt. Onder de Boerenregeering hadden de Kaffers kennis gemaakt met ordelijke, vreedzame en welvarende toestanden, maar de oorlog met zijn afschuwelgke wreedheden, de bewapening door de Engelschen en het gebrek aan lucht, die voor hen onontbeerlijk is, hebben het beschavingsvernisje weer weg gespoeld, zoodat zij in hun ouden staat van wildheid zijn teruggevallen. Uit Johannesbuig wordt nu door het Reuteragentschap geseind, dat vele inboor lingen in het bezit van vuurwapenen ge komen zjjn, waai door de toestand zeer ver zwaard is. Men ziet nu nameljjk't gevaarlijk schouwspel, dat de door de Engelsche regee ring ontwapende Boeren moeten samenleven met de Kaffers, wien zij de wapenen heeft laten behouden, 't Is meer clan schandelijk! Verscheiden ontwapende Boeren moeien bij hun thuiskomst reeds door inboorlingen ver moord zijn. Er is een overheeischend groot aantal kleurlingen in Zuid-Afrika Volgens do laatste statistieken telt de Kaap kolonie 1,059,141, Basoetoland 252 571, Na- tal en Zoeloelnnd 786,912, Oranjerivierko- 129,787. Transvaal 750,000, Engelsch Be- chuanaland 122,000, Rhodesia 321,600, Swa ziland 45,000 en het Poi tugeesch gebied, dat wij hier ook maar tot Engeland zullen reke nen, 1,500,000, dat is te zamen bijna 5 millioen inboorlingen. Vroeger werd het getal op 8 millioen geschat. In de mijnen werken nu 38,840, vóór den oorlog 97,000 zwarten; het zal echter moeite kosten het getal mijnwerkers op de vroegere hoogte te brengen. Het totaal aantal inland- sche werkkrachten in geheel Zuid-Afrika wordt geschat op ongeveer 300,000 ft 400,000 man, een getal, dat, al werd het verdubbeld, veel te gering is om te voorzien in de be hoeften van den landbouw, exploitatie en aanleg van spoorwegen, ontginning van de goud-, diamant- en steenkolenmijnen enz. enz Generaal Louis Botha heeftop het kerkhof te Elsene (Ixelles) een aanta! kransen neet- gelegd op de kist met het lijk van zijn vi teud en wapenbroeder generaal Lukas Meyer. De wed. Meyer, gener. Botha, diens secretaris de heer Van Velden, en beider echtgenooten, voorts eenige leden van het voormalig Trans- vaalsch gezantschap te Brussel woonden de „Ja, je hebt gelijk:; dat is misschien nog de rechte oplossing. Do hoer Mouthior heeft het zich. in een aanval van zielsziekte wel licht verbééld, en toen maar neergeschre ven." „Het is althans mogelijk. En zelfs als hij- schuldig was, heeft hij misschien al zwaar genoog geboet voor zijn misdaad." „Neen, neen, -dat niet," viel Johanna hem levendig in de rede. „Bedenk toch. wat die mijnheer Villefrancho sedert die scène te Saint Etienne lijden, moet, indien hij. on schuldig is." „Jawel, maar als men zoo rijk is „Dat blijft in deze zaak hetzelfde. En wat zeg jo dan van Julius Berger, die heelemaal niet i'ijik is?" „Dien ken ik niet." „Hot is de grootvader van George Lance- mo nt, zooals vader mij eens vertelde. Het is hem altijd in alles tegengeloopen, misschien wel omdat die schande op hem rustte." „AVel drommels I George's grootvader, dat wist ik niet. Nu ja, Lancemonb gun ik zeker alles goeds, en ik wil gaarne een handje hel pen om zijn grootvaderdiens eerlij,keu naam terug te bezorgen. En toch wed ik dat als ik George eerst) vroeg of ik Mouthier's beken tenis aan den notaris zou geven of niet, dab hij' mij zou trachten over te halen heb niet te doen, ora juffrouw Sabine verdriet te be sparen." „Bemint hij| haar dan nog steeds?" vroeg Johanna, die zelfs nu nog oprecht deelnam in George's geluk, al was nu ook door do hartelijke genegenheid, die ze haar verloof de toedroeg, haar vereering voor hem niet meer zoo groot als te> voren. „Daar verwed ik mijn hoofd onder, maar plechtigheid bij. De wethouder van den bur gerlijken stand van Elsene was eveneens tegenwoordig. De saamgestroomde menigte groette het lijk eerbiedig en waardig. In den grafkelder werd een groote krans nedergelegd, door president Kruger gezonden. De linten dragen de opdracht«Aan Lukas Meyer, met hartelijke deelneming". Van de overbrenging van het lyk is nog niet veel officieels bekend. Men vertelt dat de overbrenging drie maanden wordt uitge steld, volgens eenigen omdat mevr. Meyer, voordat ze naar Zuid-Afrika terugkeert, een kuur moet ondergaan, volgens anderen op verlangen van de Belgische regeering, die voor een te sterk sprekende pro-boer betoo- cincr vreest- De brieven-censuur is blijkbaar nog niet voor alle Bóeren-krijgsgevangenen opgeheven. Brieven van krijgsgevangene onderwijzers in het fort Govindgahr, Amritsar, Voor-Indië, droegen beide onder dagteekening van 7 Augustus 4902, het bekende stempel van den censor«passed censor, Boer p. o. w. enclosure, Fort Govindgahr". Gemengde jftededeeülngea. c- schijnt van allerlei tusschen te zitten, meendo Barbazeilie. „Ik hen vast overtuigd dat hij de fabriek, het hosch en de hondc-ul- duizond francs alleen geweigerd heeft, op dat men hem geen eigenbelang en geen heb zucht zou kunnen ten laste leggen." „Dat is heel goed mogelijk," bevestigde Johanna. „Wat zal ik dus doen?" vroeg Barbazeilie andermaal. „Dab zal ik je eens zeggen, Albert," meen de heb jonge meisje. „Wij zijn, volgens mijn oordeol, geen van heiden in staat om de zaak te beoordeelen. Mevrouw Vasselin is een achtenswaardige dame, dat is hoven allen twijfel verheven; zij kan daarenboven het geval met oen rechtsgeleerde hespreken, als zij heb noodig oordeelt. Dbarom is mijn oor deel dab je zelf naar Parijs moet gaan, om haar dat gewichtige papier te overhandi gen." „Ja, ja, dat is een goed idee." „Als zij overtuigd is dat haar vader wer kelijk den diefstal bedreven heeft, dan zal ze do smet van die misdaad niet langer op twee onschuldigen laten rusten, maar er Villefrancke en Berger zelf mede^ in kennis stellen. Maar mocht hot bewezen worden, dab de heer Mouthier die aantcekoningeu in een soort van zinsverbijstering heeft opge- stold, dan kan zijn dochter heb best heslis sen wat er gebeuren moet." „En zou ik George niets zeggen „Neen, althans voorioopig mot." Barbazeilie had nu nog een bedenking, waarmede hij' tamelijk verlegen voor den dag 'kwam. Hij was nog nooit in een stad, grooter dan St. Etienne geweest, en was eenigszins angstig hij die anders geen Ierland, hetgeen te Sydney biji verscvhillen- de vergaderingen weer bleek. Als uiting van de sympathie voor het verdrukte Ier land werd een som van 700 pond sterling ingezameld en overgemaakt aan heb heken- de lersche parlementslid John Redmond. De „Daily News" deelt mede, dat do ge zondheidstoestand van de koningin van En geland tegenwoordig te wcnschen overlaat. Haar zenuwen zijn door de opwindende ge beurtenissen van den laatsten tijd in de war geraakt. Hot blad hoopt dab „deze vronw, dio zich ook zooveel dingen uit den oorlog heeft aangetrokken, spoedig zal 'herstellen". E n igi e 1 ai n d. De „Daily Telegraph" bevestigt, dat in het najaar keizer Wilhelm een bezoek zal brengen aan koning Edward. Bij het bezoek van den Shah aan koning Edward te Portsmouth trokken de ju woelen dio hij droeg, zeer de aandacht. Een der groote Londensche juweliers, die bij zijn ver trok tegenwoordig was, moet gezegd hebben „als de Shall, zooals hij daar staat, in veiling werd gebracht, zou ik 800,000 pd. st. voor hem bieden." Yan 'koning Edward kreeg de Shall niet de St. George-, maar de Kousehand-orde. Men zegt dat de Sultan van Turkije, die nog geen Engdscko orde heeft, daarover zeer ontstemd is. De Shah woonde Vrijdag, vergezeld door lord Roberts, te Woohvieh een parade over de artillerie bij. Aan deze troepensohouw na men 1200 man deel met 108 stukken ge schut. Na afloop was de Shah de gast van de offi cieren en 's middags bezocht hij het arsenaal. Naar de „Echo de Paris" meldt vertrekt de Shah heden, Maandag, naar Darijs, waar hij 10 dagen zal' vertoeven. 'De Shah zal logeeren in het Elyseé Pala- ce-Hotcl. Do Engelsche couranten melden dat een crediet van drie millioen gulden geopend is voor do groote feestelijkheden, welke plaats zullen vinden in Delhi, Engelsch-ïn- dië, in Januari aanstaande om de kroning van Edward VTI te vieren. Boter laat dan nooit In Australië heeft men sympathie voor De maire van Etrechy, markies Varroi- Montferrat, die als protest tegen de uitvoe ring van de wet op do congregaties in een zeer ongepast schrijven zijn ontslag heeft gevraagd, heeft van den prefect van het de partement. du Cher zijn ontslag-aanvraag te rug ontvangen en is voor een maand ge schorst. Een medewerker van 't „Borl. Tageblatt" 'heeft den Franschen afgevaardigde en diplo maat baron d'EstourneUes de Constant ge ïnterviewd naar aanleiding van de revanche rede van den Franschen minister van oorlog generaal André. Het bevreemdde den diplomaat volstrekt niet dat generaal André, na een droevige herinnering aan de nederlaag in 1871, ook gesproken heeft over 'n toekomst, waarin do nederlaag door het leger gewroken zon wor den. In den mond van een minister van. oor log is deze taal niet vreemd. Belangrijker dan deze opmerking is echter wat de heer d'EstourneUes naar aanleiding daarvan zeide over don steeds zwaaideren belastingdruk die het gevolg is van het voortdurend voor oogen houden van een mi litaire overwinning. Aan do gestadige uit breiding der legors, aau heb steeds opnieuw vervangen van verouderde uitrustingen Ver spilt Europa schatten in arbeidskracht en in geld en middelerwijl hoopt Amerika zich schatten, op door zijn lager belaste produc ten allcrwege aan do Europeeschc markten te brengen. President Loubet heeft Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan do Koningin-Moe der van Spanje Mario Christine, die to Pa rijs vertoeft. Heb onderhoud duurde circa een half uur. De minister van buitenland- scho zaken, Delcassé, werd onmiddellijk na het vertrek van den President door de Ko ningin-Moeder in audiëntie ontvangen. Duitsohl and. Aangaande de groote najaarsmanoouvres te Posen kan worden medegedeeld, dat den 3cn September keizer Wilbelm zijn intocht zal doen in Posen, aan heb hoofd van bijna 90,000 man troepen. Hij zal een bezoek bi en- vrees kende lilji de gedachte om heel al leen naar het reusachtige Babyion te gaan. Eveneens zou het hem ontzettend zwaar val len, om overal waar hij, heen moest, den weg te vinden. Johanna Cabus luisterde lachend toen hij' haar zijp nood klaagde, maar wist tevens spoedig raad. „Neem Carcagneux dan mee," zeide ze, „hij, heeft er zich dikwijls op be roemd, dat hij' in Parijs zoo goed hekend is. Hij kan je dan den weg wijgen en jij! zult 't prettiger vinden als je niet alleen bent. Do reis heeft .plaats in het belang van mevrouw Vasselin, en mag daarom gerust door jullie beiden bestreden worden van het geld dat jij nog van haar hebt. Carcagneux zal het wel prettig vinden, de hoofdstad weer eens terug te zien, zonder dat het hem iets kost." Inderdaad verklaarde Valentijn Carca gneux zich gaarne daartoe bereid, maar toonde ook tevens groote nieuwsgierigheid om te weten wat zijn kameraad eigenlijk in Parijs moest doen. Barbazeilie was niet bij de hand genóog om hem door een of andero scheevo voorstelling te bedriegen en had hem daarom ten slotte verteld dat heb was over ecu wilsbeschikking van den heer Mou thier, en tevens dat daarbij' gebeurtenissen verhandeld werden, die hadden plaats gehad in Havre, toen Hij, nog jong was. Carcagneux had getoond daarin levendig belang te stel len, maar kon toch den nanwgezetten Bar bazeilie niet bewegen om er zich nog verder over nit te laten. Den volgenden dag reeds gingen zo samen op reis, nadat Barbazeilie een teeder af scheid van zijn verloofde had genomen. XVII. Nadat Grassiot mevrouw Vasselin verla ten had, gevoelde deze, na de ontzettende op gewondenheid der laatste uren zich zoo uit geput, dat zij zich op zijn best meer tot den naastbijzijnden stoel kon voortslepen. Toen Sabme een half uur later de kamer inkwam, voud ze haar moeder bewusteloos. Doodelijk verschrikt riep ze dadelijk om hulp, liet mevrouw Vasselin naar haar ka mer dragen en tc bed leggen en zond om den dokter. Deze gaf haar een drank en be val ten strengste haar zoo kalm mogelijk te houden. Volkomen rust was voor haar het besto geneesmiddel; niemand mocht worden toegelaten. Sabinc beloofde dab zijn hevelen zoo stipt mogelijk zouden worden opgevolgd. Zij bleef zelve bij liet bed harcr moeder zitten, om nauwkeurig op haar toe te zien en haar den drauk stipt op tijd in te geven. D'aaixnboven had ze over zooveel na te denken, dat in den laatsten tijd eerst alleen als een vermoeden in haar was ontwaakt, en ten slotte bijna tot zekerheid geworden. Er hing liaar een ramp boven liet hoofd, en haar moeder spande te vergeefs haar krachten in, om die te bezweren. Maar waarin bestond dit ge vaar toch eigenlijk Villefrancke had meer dan eens, in tegen woordigheid van heb jonge meisje de ge dachte laten doorschemeren, dab niemand dan haar grootvader dien veelbesproken diefstal had gepleegd. Was haar moeder nu wellicht zoo verpletterd omdat men haar een bewijs daaromtrent gébracht had, of er kaar althans mede gedreigd had (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1