I No. 10940. F.' 56"" laargang. Woensdag 27 Augustus 1902. NA VEERTIG JAREN. 5 L den Steun aan onze stamverwanten. Tot dusverre is aan ons bureau voor steun aan onze Z. Afrikaansche stamverwanten ingekomen Tweede L ij s t. S. A. ter B. f 1.X. f2.50, Pro- Boer fö.Te zamen met de vorige opgave f114. BUITENLAND. V ju" I BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT le M. M, M, M, m, in, u, i i h té. T WIS. Deze courant verschijnt d ageljj ks, xnet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Voor Schiedain enVlaardingen fl, 1.25. Franco er post fl. 1.65, Prijs per weck: Voor Schiedam en Ylaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat fir a.rvify v Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hur- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worr'en zoogenaamde Etleitam mdwertamtiët» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. telefoon Mo. 123, A.li,42BINK!ISN OVERZICHT. KCHTF.DAM „Itnolno IMO, Suld'Ifrlka. De Kaapsche correspondent van de «Times" is zeer verontwaardigd over wat hij noemt de desertie van sir Gordon Spngg van de party «die hem aan de Regeering bracht". Diep teleurgesteld seint hij dat sir John, 25 jaren lang de vertrouwde kampioen van de progressistische partij, aan het emd van zijn parlementaire loopbaan zichzelf uitlevert aan den Afrikanerbond, uitsluitend uit zucht tot behoud van zyn ambt. Hij vei wacht van het gebeurde geen goeds te meer omdat ook hij voorziet dat van dit pa: lenient niet te verwachten is »de maat regel die noodzakelijk wordt geacht voor de pacificatie en den voorspoed van de kolonie". Natuurlijk bedoelt de man daarmede de afge beden uoproerwet" die het bestuur over de kolonie in handen moet brengen van de extreme jingo's. Een particulier telegram van het ullbld." meldt dat de «Standard" de houding van den Afrikaander Bond in het Kaapsche Par lement goedkeurt en de Rhodesisten de voorgenomen indiening van de veriaadwet ontraadt, omdat deze den partijhaat zal doen herleven. De sDaily News" zegt, dat alle redelijke lieden in de Kaapkolonie nu tegen de schor sing der grondwet zijn. De «Morning Leader" beschouwt de stem ming in het Kaapsche parlement ook als een nedeilaag van ioid Milner. De Londensche correspondent van de «Matin" die vrij goede verbindingen heeft, acht een spoedig terugroepen van lord Milner uit Zuid- Afrika waarschijnlijk. Gedurende den geheelen duur van den oorlog heeft de liberale partij in de Kaap kolonie nooit opgehouden-te verklaren, dat da tegenwoordigheid van Lord Milner ia Zuid- Afrika een voortdurend gevaar voor de En- gelsche belangen opleverde. Thans bevinden zich zelfs bij de ministe- rieele partij personen die meenen, dat het beter zou zijn voor de pacificatie en reorga nisatie van de door den oorlog geruïneerde landen, dat loid Milner werd teruggeroepen. Het ambt van gouverneur van Austialië is op het oogenbhk vacant, en dat van gouver neur van Canada zaï spoedig vacant komen. Men hoopt thans in Zuid-Afrika, dat lord Milner tot een van deze beide ambten be noemd zal worden. De aigemeene toestand, zoo wordt uit Johan nesburg gemeld, wordt voortdurend beter. De inboorlingen trekken niet langer weg, en de toevloed van nieuwe inboorlingen is be vredigend. Ook gelukt het zich blanke arbeids krachten te verschaffen. Foor de aanwerving van Chineesche werkkrachten is het rneeren- deel der werkgevers echter niet te vinden. Men gelooft, dat dit een vermindering der blanke bevolking ten gevolge zou hebben, en overigens zeer ernstige consequenties na zich zou sleepen op politiek en economisch gebied. Hel Engelsche gouvernement heeft te Pre toria vier normaalscholen voor onderwijzers gesticht. De regeermgsbesluilen, die daarop betrekking hebben behelzen o. m. de bepaling dat de scholen toegankelijk zijn voor al wie het toelatingsexamen aau de hoogeschool te Kaapstad of een daarmede gelijkstaand exa men heeft afgelegd. Na het le studiejaar is een 3e klasse-diploma verkrijgbaar voor hulp onderwijzer of voor ambtenaar bij het departe ment van onderwjjs. Een studietijd van 6 jaren is vereisclit 'voor het behalen van den rang van hoofdonderwijzer. In het Transvaalsche district Barberton richt de runderpest groote verwoestingen aan onder den veestapel. liet War-Olfice zet met grooten ijver het transporteeren der troepen uit Zuid-Afrika naar Engeland voort. Den 31 en Augustus worden in Southampton 12 stoombooten ver wacht met 10,000 man aan boord. Voorliet leger in Engeland zelf komen zicli zeer wei nig recruten aanmelden. Zelfs voor de garde* regimenten is de liefhebberij gering. De «Daily Mail" heeft vernomen dat de troepen in Zuid-Afrika in October aanstaande vervangen zullen worden door een bezettings leger van 50,000 man sterkte. Elk officier krijgt een toelage van 25 procent boven zijn traktement, omdat de levensstan daard in Zuid-Afrika hoog is. Naar de «Petit Bleu" verneemt, bevestigt de «Daily Mail" het onlangs gelanceeide bericht, dat lord Milner's bezoek aan Lorenpo- Marquez ten doel had van de Portugeesche regeering een concessie te verkiijgen tot liet aanleggen van een Engelsche haven aan de Deiagoa-baai. Gisteren is te Durban (de haven van Na- tal) een Engelsch schip aangehouden, dat m. een zware kist vervoerde voor een Transvaalsch handelshuis. De inhoud van de kist was aangegeven als lederwaren en zij bleek te bevatten sabels. Een onderzoek wordt ingesteld naar de herkomst van deze oorlogscontrabande. ©emengde Hededeellngea. B n g 1 «i n d. Naar d© „"Daily Mail" nog meldt, zal kei zer Wilhelm met zijn .gemalin en den kroon prins koning Edward don 9eu November E. DEBANS. *i ure. 1.31. 46) Do kamenier kwam zachtjes de kamer in en zeido aan het jong© meisje dat er een damo was, die er op stond om baar moeder to spreken. Men had haar gezegd dat me vrouw Vasselin plotseling ziek was gewor den, maar zo bad gedaan alsof ze er niets van geloofde 011 bleef aanhouden om bij haar toegelaten te worden. „Heeft ze niet gezegd lioe zij heet?" vroeg Sabine. „Jawel, mevrouw Laucemont." Sabino veranderde van Hour toen ze dien naam vernam. 'Zij had een gevoel alsof de duisternis, die haar omringde, nu ging op trokken, maar tevens een angst alsof iets heel smartelijk en treurigs daaruit zou ont spruiten. Zij beval de kamenier haar plaats aan liet bed der zieke in te nemen en begaf zicb dan naar het salon, waar de moeder van George zich bevond. Deze keek bet jonge meisje strak aan en zeido toen„U bont toóh mevrouw Vasselin niet?" Zij bevond zicb blijkbaar- in de grootst mogclijika opgewondenheid en deze toestand was zeer goed te begrijpen. Zoodra Sampi bij Villefranche geweest was, was deze naar Ber ger gegaan on bad hem en zijn doebter mee gedeeld, dat do zoogenaamde Andreas Tbu- rin bem bot, blijkbaar door diefstal in zijn bezit gekomen, document dat de zelfbeschul- le Pelletan, beeft aan een diner, bem aange boden, Zaterdag jl. te Rocliofort in de vol gende bewoordingen gesproken over bet le ger Wij willen een leger, dat één is met bet volk, een leger dat gesproten is uit don nationalen geest. De militaire discipline moet streng zijn voor allen. Zij zal den. sol daat een Waarborg zijn tegen willekeurig in grijpen." De gemeenteraad van Ito chef or t bad den minister verzocht zijn best te doen voor de verbetering der haven. Hij antwoordde op dat verzoek: „Ik kan hieraan niet voldoen, voor ik weet of de toestanden zoo'n verbe tering toelaten, Rochefort is een militair middelpunt. Zijn haven is d© eemge die de Noordkust kan verdedigen van do Loire tob Bidassoa toe. In het belang van heb vader land moet deze versterking blijven." Volgons de officeele statistiek hebben 47 conseils généraus. der rogeering een adres van gelukwensch gezonden naar aanleiding van haar houding bij de toepassing dor wet- Waldeok-Roussean op do religieuse congre gaties. 13 Conseils hebben aangedrongen bij de regecring op de heropening der scholen. Francois Coppée en Drumont richten in do Libre Parole" een oproeping tot de be lastingschuldigen om bij wijze van protest tegen de sluiting der zusterscholen bun be lasting niet te betalen. Zij hebben echter geen groot denkbeeld van het succes van de zen oproep, want zij zouden al' bijzonder te vreden zijn ais 10,000 tot 15,000 belasting schuldigen daaraan voldoen Gisteren is te Montaigu, in de Vendee, een standbeold onthuld voor kolonel De Vil- lebois-Mareuil, een 'bekende figuur uit den Zuid-Afrikaanscken oorlog*. Rusland. Prins Obolenski, do gouverneur van Pol- tawa en Charkoff, heeft het volgende sehiij- von ontvangen van den Czaar. „Ik bied u, dio aan een doodolijik gevaar ontkomen zijt, mijn. oprechte gelukwenscbcn aan. Ik fa fel do trouwe diensten welke gij mij en mijn land bewezen hebt, op grooten prijs." De toestand van den commissaris van po litie, wiens been gewond was, is redelijk vooruitgaande. diens verjaardag een bezoek brengen. F r a n ik r ij fc. Do Fransche minister van marine, Camil- Duit s o Mand. In bet D'uitsche blad „De Post" wordt do opmerking gemaakt dab over bet algemeen de Duitsche pers zoo goed als geen aandacht heeft gewijd aan do redevoering, die Keizer Wilhelm heeft uitgesproken bij gelegenheid van de onthulling van heb monument, dat is opgericht ter eero van de nagedachtenis zij ner moeder, keizerin Friedrich. Hit Berlijn verneemt de Petit Bleu" het gerucht dat do Duitsche keizer van plan is president Loubefc te Cannes een bezoek te brengen. Voor de persoonlijke veiligheid van het Duitsche keizerpaar gedurende de legor-ma- noouvres in Posen worden afdoende maatre gelen getroffen. Naar de „Bresl. Ztg." verneemt zal de politiemacht in Posen versterkt worden met een 100-tal politie-agenten uit Breslau, 8 wachtmeesters en 3 commissarissen. Deze laatsten zijn reeds te Posen aangekomen. Do overige politic-dienaren zullen een paar da gen voor den len September aldaar arri- veeron. diging van Bernard Mouthier bevatte, te koop had aangeboden. De man had ander half millioen daarvoor gevraagd en Ville franche had daarover eerst eens 'willen na denken, en daarom Thurin verzocht nog eens terug te komen, omdat hij den gevraag- den prijs wel wilde geven voor het geval hij het stuk voor echt erkende. De mededeeling had natuurlijk bij Borger en zijn dochter hoopvolle verwachtingen opgewekt en ze beraadslaagden met liuu drieën alles lang en breed. 'Door de waarschuwende woorden van me vrouw Vasselin angstig geworden, had Sam pi nu echter besloten van liet tweede bezoek bij Villefranche af te zien. Hij achtte het veiliger liet mot mevrouw Vasselin af to handeion, die hem daarenboven nog een half millioen meer beloofd had, dan hij van Villefranche verlangd had. Eerst was het zijtu plan geweest, ook nog den derden be langhebbende te loeren kennen, dien mijn- lieer Julius Berger, wiens woning in bet do cument van de beer 'Mouthier vermeld was. Sampi wist wel is waar dat -Berger niet rijk was, maar hij wilde nu toch eens naar hem toe gaan, misschien kon do kennismakin hem van dienst wezen voor het doorzetten van zijp plan. Hij, zond een hesteller naar de woning van den heer Berger, mot de monde linge boodschap of deze thuis was, daar de lieer Andreas Tliurin iets gewichtigs met hem te bespreken bad.Deze boodschap kwam daar juist, toen de beer Villefranche zich bij hen bevond, die dezo kunstgreep van den zoogenaamden Thurin niet begrijpen kon, maar er dadelijk vóór was om hem te pnt- O o s t n r ij k-H o n g ar ij e. De kroonprins van Duitsohland, die op verzoek van keizer Franz Joseph de groote manoeuvres in Hongarije zal' bijwonen,wordt den lOen September in Vasvar verwacht, waar hij door zijn gastheer ontvangen zal' worden. Hij Blijft tob het einde der manoeu vres, den 16en September. De onderhandelingen tusschen do Oosten- rijksche en Ilougaarsche ministers Von Kër- ber en Vou Czell over do „Overeenkomst," tusschen de beide deelen der monarchie zijn Zaterdag te Weeucn heiwat; en naar uit Bu dapest wordt gemeld, zijn alle kenteekeneu thans gunstig voor bet tot stand komen van die overeenkomst. Db groot© moeilijkheid ligt nog in het autonome toltariefmaar men verwacht dat in die quaestio een veigelijk zal tot, stand komen, waarin aan Oo3ietrrijk de vei hooging van rechten op voorwerpen van nijverheid, aan Hongarije de verhooging van rechten op landbouw-voortbrengseleil cn ruwe stoffen zal worden toegestaan, zoodat dan 't geheele toltarief van protectionisti- sclien aard worden zal. Heb „Tageblatt" meent, dat deze prolec- tionistiscbe neiging slechts 't gevolg is van den wensch naar beschermende rechten der Duitsche agrariërs. Maar men meent, dat bij de onderhandelingen over de handelsverdra gen de eisclien van beide zijden wel wat zul len worden verminderd. Uit Praag wordt gemeld dat de vervolgin gen der Duit,sellers togen de Czechische min derheden hoe langer hoe heviger en brutaler worden. In Yihlava, een stad in 'Moravië, welke 19000 Duitsche en 4000 Czechische in woners tolt, vierde een gymnastiok-vereeni- ging haar jaarfeest. Dit feest, dat geen po litiek karakter droeg, was goedgekeurd dooi de Oostenrijksche regeering. Doch de pan- germanisten besloten mot alle middelen,zelfs met bruaal geweld, de Czechen te hinderen. Zij werden uitgescholden, aangevallen en zelfs gowond. Heb gebouw der turners werd bestormd. De Czechen, één tegen tien, moes ten ten slotte den strijd opgeven, cn naar hun huizen terugkeeren. gedegradeerd. De opstand tegen de zendelin gen is verwekt door eenigo fanatieke Cliinee- zen, die beweerden, dat de nieuwe cholera- epidemie aan de zendelingen was te wijlen. Een nader bericht zegt-, dat ue zendelingen, Bruce en Lewis genaamd, nog slechts korren tijd hun ambt te Hounan bekl;e<lden. Uit brieven der beide mannen blijkt, dab zij vol komen vertrouwen stelden in de bevolking. Nadat d© Chineezen eerst de gebouwen van bet zendingsstation hadden vernield, hebben zij vervolgens do zendelingen vermoord, cn daarna werd bet Chineesche personeel dat aan 't station verbonden is, vermoord. Prins Tching heeft zijn leedwezen uitgedrukt over het gebeurde, en bestraffing der schuldigen toegezegd. Reeds is een detachement Britscho matro zen, met een escorte van Chineesche solda ten naar de plaats van den moord gezonden. In Tse-Choucn, waar de prijzen, van de rijst verbazend gestegen zijm door de vrceso- lijko droogte, hebben do Boksers gebruik ge maakt van de ontevredenheid der bevolking om hun agitatie weer op vatten. De wegen worden door rooverbenden on veilig maakten en de schelmen ontzien niets of niemand. Z u i d-A merika. Brachten de laatste bladen uit Suriname ernstige tijdingen over koeli-opstootjes in ons gebied, uitheb volgende bericht, uit Ja maica geseind aan de „Daily Telegraph", blijkt, dat deze beweging ook zijn offers ciscbt in Engelsch-Guinca. 300 gekleurde immigranten, werkzaam,op plantages zijn te gen de bestuurders opgestaan. Deze riepen do hulp dor politie in, die op de inlanders schoot, zoodat cr 21 gedood en 32 gewond werden. Velen zijn in hechtenis genomen, en algemeen verwacht men nieuwe onlusten. vangen. Hij was nu vast besloten den koop, hoeveel de slimme vogel ook eisclien mocht, te bewerkstelligen. D'e besteller word te ruggezonden met de boodschap dab Berger don lieer Thurin zou wachten ,en Jacques Villefranche, evenals Julius Berger en Pau line wachtten nu in angstige spanning hot verschijnen van den gelieimzinnigen vreem deling. Do torenklok van de naasbbijzijnd© kerk sloeg dien avond juist zeven uur, toen Sam pi het huis in de Lecombestraal binnen ging, waar Berger woonde, en langzaam do trap opklom. Nog voor dat hij aan de tweede verdieping aangeland was, hoorde hij iemand met haastige schreden achter hem de trap opkomen. Het was George Laucemont, die aan zijn familie goed nieuws kwam vertel len; men had hem heden namelijk tot op zichter bevorderd. Hij nam altijd twee tre den te gelijk en zoo kwam het dab de twee mannen ter zelfdor tijd voor de dour van Ber ger stonden. Sampi stak juist zijn hand uit om te bel len, toen George, die den sleutel bij zich had, hem vroeg: „Wat verlangt u, mijnheer?" Do Italiaan herkende George niet zoo da delijk en vroeg kalm„Woont hier niet de heer Julius Berger?" Heb was op het portaal al schemerachtig, waardoor de beide mannon in liet halfduis ter waren gehuld, maar de stem en de uit spraak vielen George dadelijk op en deden een flauwe herinnering in liem ontwaken. Hij stak haastig een lucifer aan en '"bij heb licht daarvan zag hij onmiddellijk, wien hij voor zich had. China. Volgens een telegram uit Tchaug-Chi zijn te Tclien-Tchan-Fou wocr eens twee zendo lingen vermoord. Heb "bericht zegt verder, dat do onderkoning strenp-e maatregelen heeft genomen, dab talrijke arrestaties zijn gedaan en dat versoheiden ambtenaren zijn „Sampi!" riep hiji verrast uit. Tegelijker tijd had deze bem eveneens herkend. In een oogwenk maakte hiji rechts om keert en hol de de trappen af, nog vóór George de hand had kunnen uitstrekken om hem te grijpen. „Ditmaal zal de gauwdief toch wel in han den van do politie vallen," dacht hij, maar hij poogdo te vergeefs te doorgronden, wat den Italiaan hierheen, voor de deur van zijin grootvader, gobrabhb had. Toen hiji binnentrad, zag hij Villefranche met zijn familie aan tafel zitten. Ze zagen er alle drie ontzettend opgewonden uit, waarom George liuu vroeg of er wat bijzon ders gebeurd was. „Wij verwachten iemand," zeide zijn moe der, terwijl zo bem begroette. „Wien dan vroeg George weder. „Een heer, die ons gewichtige papieren komt brengen." Nu kon George niet langer twijfelen. „Mis schien wel dien schelm, dien ik zooeven hier voor de deur ontmoette?" vroeg hij ontsteld. „Wie zegt je dat Thurin een schelm is?" vroeg Villefranche. „Noemt hij zich nu Thurin? D'at is zijn naam niet. Hij heet Sampi eu is dezelfde Italiaan, dien de rechtbank te St. Etienno tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld heeft, omdat heb zijn kogel was, die Mou thier den dood aandeed." „En heb jij hem weggezonden vroeg zijn moeder. „Dat was niet noodig; toen hij mij zag, vloog hij vanzelf weg." „ïlemelsche goedheid, hoe verschrikke lijk!" Hofberichten. Dezer dagen meldden wij, dat prins Hen drik na den verjaardag van H. M. de Koningin een kuur zou gaan doen te Bentheim, Aken of Wiesbaden, daar Z. K. II. aan rhumatisclie aandoeningen lijdt. Het Nieuwe «Dagblad voor Gelderland en Overysel" zegt, dat men le Apeldoorn niets van die rhumntisehe aandoeningen afweet. V De «Tijd" schrijft Naar aanleiding van het bericht, dat Z. K. H. Prins Hendrik tegenwoordig nu en dan in de [omstreken van liet paleis rjj'wiel-tochtjes maakt, deelt een onzer lezers uit Apeldoorn mede, dat hij dezer dagen getuige was van een niet onaardige ontmoeting. Aan het einde der Loolaan, by het monument aan den ingang der Paleislaan, slaan borden met de waar schuwing, dat in laatsbedoelde laan het rijden met rijwiel verboden is, natuurlijk niet voor de bewoners van het paleis en van het land goed, maar voor de vreemdelngen, die er anders de passage lastig zouden kunnen maken. Een groepje toeristen was er al wandelend „Wat zegt u daar, moeder?" „Ik zeg dat wij eindelijk aan ons doel wa ren, zooals wij meenden. Deze man heeft liet onbetwistbare bewijs in handen dat Mou thier de vijf-cn-zcventig duizend francs ge stolen heeft, eu nu kom jij en jaagt hem weg." „Daar behoeft u geen spijt van te hébben. Deze schelm zou u toch bedrogen hebben. Welk bewijs zou hij, moeten hebben?" „De door Mouthier zelf geschreven en on- derleekcnde bekentenis van zijn misdaad." „Dat kan bij, wel zeggen, maar ik begrijp niet hoe iemand geloof kan schenken aan de woorden van zoo'n schurk." „Hij kwam eerst bij mij," zeide Villefran che, „en ik kon zijn verklaring niet in twij fel trekken. Hij voerde bewijsgronden aan, die behalve aan je grootvader en mij, alleen aan Mouthier bekend kouden zijn." „Of bij een schelm is, of niet, dat kan ons niet schelen," zeide Pauline, „mits hij ons in de gelegenheid stelt een revisie van het proces te krijgen, opdat eindelijk de smet uitgewischt wordt, die op onzen naam rust." „Hoe zou hij aan dat document gekomen moeten zijn, dat 'hij' beweert in zijn bezit te hebben?" vroeg George nog steeds twijfe lend. „Misschien hoeft hij dio papieren of reeds te Montsombre of later te Parijs van me vrouw Vasselin gestolen," antwoordde Ville franche. „Hij zal zo veeleer vervalscht hebben," meende George. „Daar geloof ik niets van." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1