56"" Jaargang. Zondag 31 Augustus en Maandag 1 September 1902. No. 10944. Eerste Blad. NA VEERTIG- JAREN. Vsrjaai'flaa: van H. I. Mmiii. K e n n i s g c y i n g. Kennisgeving. Steun aan onze stamverwanten. BUITENLAND. BMB l: Mil COMMA f, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór. een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauISoterstraat 68, Prijs der Advertentiën: Van 16 regels (1. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jileine advertentiën opgenomen tot den prijs van -10 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. BUKGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam, breogen ter algemeene kennis, dat op Maandag 1 September a.s„ ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van 11. M. de Koningin, de bureaux ten Raadhuize gesloten zullen zijn, met uitzondering evenwel van het bureau van den Burger lijken Stand, dat voor het doen van nood zakelijke aangiften geopend zal zijn van des voormiddags SI/g tot des voormiddags IO uur. Schiedam, 30 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Dë burgemeester vanSchieuam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 2 dezer gemeente, over het dienstjaar 1902/1903, door den lieer directeur der directe belastingen te Rotterdam op don 29stcn Augustus 1902 executoir ver klaard, op heden aan den ontvanger dei' directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenalsmede dat lieden de termijn van zes roeken ingaat, binnen welke de reclames togen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Met dankzegging voor de gaven van hen, die ons in staat stelden, dagelijks de bij dragen te melden, dia aan ons bureau be zorgd werden voor bovenstaand doel, moeten wij toch eerljjk verklaren, dat wij gehoopt hadden meer te verantwoorden te hebben. Dat de geestdrift voor de Boeren en de Boerenzank veiflauwd zou zijn, is ondenkbaar. Wij weten wel, dat er al zooveel gevraagd wordt en dat het veelal op dezelfden neer komt, maar moge dit ook al waar zijn, och, laat ons even bedenken, dat er zooveel, zoo ontzettend veel geleden is en dat er zoo ont zettend veel noodig is. E. DEBANS. ils f a re. 50) Toon do Italiaan beneden was aangeland, bleef hij' even staan om to zien waarheen de baldadige, die hem aangerand had, gevlucht was. Hij' haalde een lucifersdoorjo uit don zak doch stale het dadelijk daarop weder wog, want hij hoorde buiten een stem, die zacht fluisterde: „Stil, daar binnen heb ik leven gehoord." Hij begreep nu ook duidelijk dab er poli tic-agenten naderden om liem gevangen te nomen. Zonder twijfel lïad Villefrancho zich tot de overheid gewend, om zonder onkosten hot document in handen te krijgen. Buiten zich zelf van woede knarsetandde hij, terwijl! hij haastig weer naar boven liep. Hij kwam daar nog juist bijtijds om Grassiol in de tak ken van den boom te zien verdwijnen. Niet tegenstaande de duisternis, kerkende hij zijn vriend uit Nizza on Monte Carlo, on zag dat hij verschalkt was. Met oen vcrwcnscliing op de lippen liep liij1 op hot raam toe, om den roover langs denzelfden weg te volgen, maar in hetzelfde oogenblik weerklonk van uit den tuin een stem„D'aar zijn zeVlug wat, er zijn or twee!" Grassiot was reeds in den naastbijzijnden tuin gesprongen en ijlde, vlug als do wind, verder. Hij moest zich zelf nu niet alleen door do vlucht redden voor Sampi, dio, zoo als hiji wist, een dolk bij zich droeg, maar ook voor de politic-agenten, want als dezen hem ontdekten, dan zouden zo hem voor een medeplichtige van Sampi aanzien, en al zou hij zich ook van deze verdenking kunnen zuiveren, dan zeu toch het kostbare docu ment Voor hem eu voor mevrouw Vosselin Laten wij nogmaals een beroep mogen doen op onze stadgenooten en hun vragen hun beurs nog eens goed na le kijken, of er niet nog iels in is voor onze verdrukte stamgenooten, Ook de kleinste bijdragen zullen dankbaar worden aanvaard. Wij zouden zoo graag met een flink be drag voor den dag komen en daarom kijkt allen nog eens goed na en ziet, of er niet nog een kleinigheid over is tot leniging van den nood van weduwen en weezen, tot steun aan dit goede doel 1 Wij hebben aan ons bureau een bus ge plaatst, waarin wij gaarne kleine bijdragen zullen ontvangen. Tot dusverre ontvingen wij totaal f 127.50. Morgen is het feest voor Nederland Meer en meer is de 31ste Augustus tot een nationalen feestdag gemaakt en geen wonder ook 1 Waar de band lusschen Vorstin en Volk zoo hecht is als dit met Oraoje en Neder land liet geval is, daar kan het niet anders of de feestdagen van den een zijn feestdagen voor den ander. Meer en meer ziet men dat alom in den lande reeds tyden van te voren feesten worden georganiseerd om toch vooral op dien 31sten Augustus uiting te geven aan de gevoelens die Nederland vervullen als het betreft een feest mede te vieren met het Oranjehuis In den gewonen gang van het leven doen zich zooveel feiten voor, die ons geheele denken, ons geheele zjjn in beslag nemen, dat het noodig is, ons af en toe daaraan te ontrukken, en zoo nu en dan nog eens Hink te toonen dat wij nog altijd geheel medeleven met ons dierbaar vorstenhuis eu bereid zijn pal te staan, waar ons Oranje bedreigd mocht worden. Hoe natuurlijk dan, dat da verjaardag van Haar, die de verpersoonlijking is van den band, die ons met dat vorstenhuis bindt, van Onze Koningin, de daarvoor bjj uitstek geschikte dag is. Morgen is het dus feest voor geheel Ne derland Moge al op uitdrukkelijk verlangen van II. M. de Koningin de openbare viering van dezen dag met het oog op den Zondag een dag verschoven zijn, morgen is bet toch de eigenlijke feestdag. Waar deze dag dit jaar een bijzondere be- teekenis heeft, daar is het goed, dat het morgen uit den aard der zaak een stille feestdag zal buiten kwestie verloren zijn, daar de po-litie liet natuurlijk aan de rechtbank zou over leveren. Hij. was zoo slim om op zijn vlucht niet langs de straat te loopen, maar een klein muurtje over te klimmen, zoodat hij' weer in een anderen, tuin terecht kwam vóór dab Sampi hem achterhaalde, en toen deze hem nergens meer ontdekte, zag hij in dat heb vcrgcefsche moeite zou wezen om te trachten hem te achterhalen. Het was veel meer noo dig zich zelf in veiligheid te brengen voor de agenten, die als een wei-ingerichte bende, hun spoor zouden volgen. Met do voorzichtigheid van een sluwen gauwdief had hij dadelijk nadat hij zich in het tuinhuisje, dat maanden lang had leeg- gestaan, gevestigd had, om op alles toegerust te zijn, de omgeving heel nauwkeurig onder zocht. iZonder zich verder te bedenken, snel de hij op een kleine, half vergane deur toe, die van den tuin, waarin hij zich thans be vond, tot de Hue de Villiers toegang ver schafte. Met een stomp van zijn voet duwde hij deze open, maar in plaats van toen. do straat af te loopen, stak do Italiaan 'deze slechts over en klom toen weder over een muur heen, dio zich aan de andere zijde be vond. Hij kwam toen in een uitgestrekt park, dab voortliep tot den boulevard Victor Hugo, van waar hij verdween uit de oogen der drie agenten, die hem nazaten. D'e beide andere agenten zetten Grassiot na, die door verschillende tuinen heenliep, welke alle op elkander velgden. Hij had pen. vrij grooten voorsprong en rondo eindelijk, toen hij meende dat het oogenblik er ge schikt voor was, door een zijstraat op de Avenue Villiers toe, die naar de poort Peren- re leidt. Hier bedreigde hem echter een an der gevaar, dat liij te laat gewaar werd om er aan te kunnen ontsnappen. zijn, zonder luidruchtig getier en geraas. Maandag zal het luide verkondigd worden dat bet feest is voor Nederland dat het feest moet zijn, want een Oranje verjaart, doch morgen zal hel een dag zijn van stille vreugde en tevens van groolen dank. Kort nog geleden toch werden wij bedreigd in het laatste wat ons van het Oranjehuis was overgebleven en zagen wij Haar, die wij van Haar vroegste jeugd afaan met onze liefde en zorgen omringd hebben, ten prooi aan een zware ziekte. Wij behoeven niet te herinneren aan die dagen van spanning, die volgden op de ofü- cieele vermelding van den aard der ziekte, wjj behoeven niet le herinneren aan de angstige blikken, d'e dagelijks naar de bul letins werden geworpen, maar wij willen wel weder in het geheugen roepen de alge meene vreugde, toen na dien tijd van hoop en vrees, ons de blijde tyding gewerd, dat het gevaar geweken en Zij voor ons be houden was. Gerust stonden wij het geliefde pand tij delijk aan het buitenland af, omdat wij wis ten, dat Zij daar de algeheele genezing zou vinden en Haar krachten zou herwinnen. En thans is Zij hersteld in ons midden teruggekeerd en zal Haar eersten verjaar dag na het herkregen herstel vieren. Wel mag het dus morgen feest zjjn voor geheel Nederland. Maandag zullen wij luide verkonden, dat onze Koningin verjaart, dan zai ons geheele volk jubelen en juichen, doch morgen zal uit het diepst van ons gemoed de dank op stijgen voor het behoud van Haar leven en een bede voor Haar verder geluk AXiCrJfDWBIfiW OVBIVMCltT. SCHIEDAM, 30 Augustus 1902. Zuld'Afrlka. Het Kaapsoho parlement nam gisteren, bij tweede lezing de indemniteitswet aan. Do attorney-general zeido: mijn beide groote volken van het land komen elkander hoe langor hoe nader. 'Dr. Jameson heeft Woensdag in de Kaap- sche Wetgevende Vergadering zijn. maiden speech (eerste redevoering) gehouden. Hij achtte heb noodig, daarin te verklaren, dat de r a i d, waaraan zijn naam ten eeuwigen dage verbonden zal blijven, een noodlottige misstap is geweest, waarover hij sterk be rouw gevoelt. Ongetwijfeld' zouden deze woorden 2es jaar geleden meer indruk hebben gomaakt dan nu, doch de heer Jameson verzwakte hun boteekenis nog, door erbij to voegen dat rechtvaardige lieden deze dwaze onderne ming thans zouden vergeten. Onmiddellijk onder de gaslantaarn stond een rijtuig stil, waarin, zooals hij pas op 'b laatste oogenblik zag, Jacques Villofranclie zich bevond. Grassiot, die hem heel goed van aanzien 'kende, maakte uit zijn tegenwoor digheid hier al dadelijk do gevolgtrekking, dat de millionair den Italiaan bij, de politic aangeklaagd had, en nu hier op de tijding wachtte of do gevangenneming gelukt was en of men het document bij liem gevonden had Villef rancho bespiedde de Avenue in de richting, vanwaar Grassiot kwam. Ilij kende den agent van Bertha niet, maar de beide politic-agenten kwamen op eenigeti afstand nu ook de straat iugeloopcn, en zetten den vluchteling opnieuw na, terwijl zij door een herhaald luid roepen, de aandacht van hun in die buurt gestationneerdo collega's wildon opwekken. Hierdoor werd ook Villefrauchc opmerkzaam gomaakt. Blijkbaar begreep hij de toedracht d'er zaak, want hij sprong uit het rijtuig om Grassiot te grijpen. Maar deze verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij ontweek hem haastig, haalde onder heb voortloopen het pak uit zijn borstzak, en liet de blauwe enveloppe achter zich op don grond vallen, nadat hij er behendig do papieren uit had genomen. Wat hij verwacht had, gebeurde. "Villo franclie bleef staan, 0111 de op d'en grond ge vallen enveloppe op te rapen, waarin bij ver onderstelde dat do papieren zaten. Toen hij zich overtuigd had, dat 'liij alleen heb ledige couvert in handen had, was hot den sluwen agent gelukt, andermaal een aanzienlijken voorsprong te verkrijgen. XIX. Gedurend'e dezen naclit, zoo rijk aan avon turen, vertoefde Sabine onafgebroken bijt 'fc Te Johannesburg is in den laatsten tijd een reeks diefstallen gepleegd met verontrus tende brutaliteit en schranderheid. De laatst ontdekte diefstal is die van een zak met vijf honderd souvereigns uit een brandkast in de Nationale Bank. In de plaats van dezen zak liet do dief oon zak met vreemde muntstuk ken achter. Naar aanleiding van do komst dor Boe rengeneraals lieeft een mcd'ewerkcr van de Parijsche „Patrio" den senator Paulliat ge- terviewd. O. m. zeide deze: „Volgons berichten die ik heb ontvangen, is het gerucht omtrent oucenigheid tusschen do Boerengeneraals en do vertegenwoordi gers van do Zuid-Afrikaansclie staten geheel ongegrond. Zijl zijn het volkomen eens over alles wat is besproken. Dit word! mij door een betrouwbaar persoon meegedeeld. liet onderwerp van liet gosprek was na tuurlijk het motief, dat tot liet sluiten van den vrede had geleid, die voor de vertegen woordigers in Europa een groote verrassing was, want niemand verwachtte den vrede. D'e generaals hebben ook hieromtrent ver klaringen gegeven. Wat betreft het neerleggen van do diplo matieke functie, waarmee dr. Leyds sedert vior jaar belast wi,s, dit is een natuurlijk ge volg van liet sluiten van den vrede. Den dag, waarop Transvaal on Oranje- Vrijstaat aan Engeland zijn gekomen, 'hield de macht van dr. Leyds op. Ik zou echter niet verwonderd zijn als Engeland het aan do Boerengeneraals had overgelaten om hun ï'ogeoringon mco te deolen, dat Transvaal on Oranje-Vrijstaat hun onafhankelijkheid ver loren. hadden. Engeland moet het eigenlijk doen, maar ik zie niet volgens welke autori teit en welke machten van. diplomatieken aard de generaals in do mogelijkheid gesteld zouden worden deze mcdedeeling te doen. Ook geloof ik dat er van de geruchten, om trent de groote sommen, die door dr. Leyds zoud'en zijn uitgegeven om in Europa do Boerenzaak to steunen, niet veel waar is. Do hulp, die de Boeren in elk land van do we reld gevonden hebben, was belangeloos, zoo als dio voor clko even lieil'ige zaak als dio der Boeren altijd zal zijn." Keuengde WededceJtngcB. Dudtsoih'la nd. Omtrent de aankomst van don Italiaan- scben koning in Duitscliland's hoofdstad is nog mede' te> decden, dat do plechtige intocht van den koning in. Berlijn door prachtig we der begunstigd werd. De straten waren ver sierd mot masten en vanen in de Italiaau- scbo en do Duitsclie kleuren, met slingeis van groen en hier en daar met planten. Bij liet vertrok van den stoei, van liet station worden do paarden van het rijtuig bod van haar moeder. Verwarde koortsvi sioenen. schenen do zieke to benauwen, die, totdat zij. geheel uitgeput was, voor do eer van haar naam gesbroden had. Afgebroken zinsneden ontsnapten aan haar lippen; vcr- wenschingoa tegen haai' overleden vader, werden afgewisseld door wanhopige klachten en. smeekbeden. 'Maar men kon er niet recht uit wijs worden, zoodab aan d'e fantasie van het jonge meisje een ruim veld van gissin gen overbleef. Maar dit eene bleek toch dui delijk uit al het voorafgaande, dat haar grootvader voor zijn afsterven, zijn dochter een ontzettend geheim had toevertrouwd, dab haar moeder gebroken was door deu last van dit geheim en dat door de onthulling daarvan ook haar geheele toekomst bedreigd Werd. Maar nu, gedurende den lijdendon toe stand barer moeder, dacht Sabine or alleen aan, hoe goed zijl altijd voor haar geweest was, en haar kinderlijke liefde, die door de gebeurtenissen der laatsto weken zeer ge schokt was geworden, ontwaakte weer met nieuwe kracht. Zij verpleegde de zieke met teodero toewijding, en met inwendige gebe den voor haar behoud, die blijkbaar ver hoord schenen te zijn, toen Berblia togen den moi'gen in een rustigen slaap verzonk. Inderdaad was mevrouw Vasselin, toen zij den volgenden morgen ontwaakte, nog wel zeer zwak, maar tooh zonder koorts. Zij was weder volkomen helder cn stond er op, om, niettegenstaande allo bezwaren van haar dochter, het bed te Verlaten. Op een chaise longue in haar boudoir uitgestrekt, gebruik te ze met smaak een glas melk en vroeg toen aan Sabine: „Is er niemand hier geweest, terwijl ik sliep?" Hit vrees van haar opnieuw op te winden, verzweeg het jonge meisje dat mevrouw Lan- cemonb en George bij' haar waren geweest, der Keizerin schichtig door dc militaire mu ziek en sloegen achteruit. Door het flink op treden van een pblitie-agent werd echter een ongeluk voorkomen en ontstond geen ernstige stoornis. Naast den Duitschen keizer toonde dc ge stalte van Victor Emanuel III klein, schier nietig. Bijzonder trok de aandacht de ern stige gelaatsuitdrukking van dea gast, ter wijl do gastheer vroolijk tot hem praatte, en hem uitlegging gaf over zijn bronzen voor vaderen in de „Sicgcsallce' Do zware Duitsclie wclkomstredc van d'en burgemeester miste haar uitwerking, daar aan heb oindo koning Victor Emanuel ver klaard©, dat het hem speet, maar dat hij dc Duitsche taal niet verstond. Gisteren ontving do koning van Italië den rijkskanselier graaf Von Biilow en hield met hem een belangrijk gesprek. Naar do „Nordd. Allgem. Ztg." meldt, had dc rijkskanselier gisteren een langduri ge bespreking mot den Italiaanschen minis ter van buitcnlandsebe zaken, Brinctti F r a n k r ij fc. Donderdagochtend is d'e Sliah van Pcrzië door Loubet ontvangen op het kasteel Ram- bouillet. Vandaag zal dc krijgsraad van Rcnnes oen zaak behandelen, welke vele tongen cn ponnon in Frankrijk in beweging gebracht heeft liet is dc zaak van den soldaat Jean Voisin. In 1892 werd hij door den krijgs raad' te Rcnnes ter dood veroordeeld, we gens moord op oen vrouw. President Carnot wijzigde zijn straf in levenslangen dwangar beid. Ecnige maanden geleden werd hem gratio verleend omdat do ware schuldige oen bekentenis had' afgelegd op zijn sterfbed. Voisin deed allo pogingen om gerehabili teerd te worden, eu liet gelukte hem een re- visio van zijn proces te verkrijgen. Men beweert dat do ambtenaar van het openbaar ministerie, d'Ormcscheville de zelfde van het cersto Droyfus-proces Ier dood veroordeeling zal vragen, niettegen staande de sterfbed-bekentenis. Uit Kroatië wordt bericht, dat twee Fran- sclie congregaties terreinen gekocht bobben in Galicië om zieli daar te vestigen. Toon de regcoringscornmissaris, Seigland, vernam dat do zustors van den Heiligen Geest, weer haar intrek genomen liadden in hot pensionnaat Saint Julicn in Landemcau heeft hij zicli dadelijk naar d'e directrice be geven om haar mee to dooien, dat zij zich zelvo zeer veel last zou bezorgen. Dc zusters gaven te kennen, dat zij in baar recht waren en er niet aan dachten zich terug te trekken. Natuurlijk verwacht men opnieuw rolle tjes. cu deed alsof zij de vraag van haar moeder uiet. verstond. „Is mijnheer Villefranche ook niet Ircr geweest?" „Neon, moedor, ook hij niet." „En mijnheer Grassiot evenmin Doze naam was Sabine gebod onbekend. Zij ontkende echter andermaal, er bij voe gende: ,,H moet nu een paar dagen lang aan niets denken, moedertje." „Aan niets denkon Wat bedoel jo daar mede „Dat u alle opwindende gedachten, die u den laatsten tijd zoo gehinderd hebben, moet onderdrukken, en u alleen door mij laten koesteren en verzorgen, opdat u spoedig weer geheel en al beter zult zijn. Tot zoo lang houden wo onze deur gesloten cn laten niemand binnen." „Do deur gesloten?" mompelde Bertha somber. „Kan men dan daardoor ook aan 't ongeluk den toegang tot dit huis ontzeg gen?" Dadelijk daarna, als in antwoord hierop, weerklonk de bel aan de voordeur. „Bezoek," zeide mevrouw Vasselin, terwijl ze over geheel baar lichaam beefde, en te vergeefs poogde zich van de chaise-longue op te richten. De bol weerklonk andermaal. „Weer bezoek," riep Bertha met verhoog de opgewondenheid uit. „Ik zal zeggen, niemand, wie ook, toe te laten," verklaarde Sabine. „Noen, neen, ik moet weten wie er zijn." De ongelukkige was doodsbleok geworden. Een inwendige stem fluisterde haar in, dat de ontknooping naderde, en met een wils kracht, die men verwonderlijk moest noe men, richtte zij zich uitdagend ojd. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1