STADSNIEUWS. Gemeenteraad. bootsman van de Kon. Ned. marine A. B. J. Postma. Paul Kruger. Wij vernemen nader, dat President Kru- ger den winter te Menton gaat doorbrengen op raad van z'yn dokter. De zomer was nat en koud, zoodat de President maar weinig in de buitenlucht is geweest. In een warmer klimaat kan hij van den winter nu de schade inhalen. Het bericht, dat de President na zijn verblijf to Menton naar de buurt van Dresden zou gaan, is onjuist. Daarvan is geen sprake, (sN. R. Ct.") Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers van Marine, Financiën, Oorlog en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Ter); lezing Tweede Kanier. De definitieve candidaat van «Nederland en Oranje" te 's-Gravenhage, voor de ver- kieziug van een lid voor de Tweede Kamer, is jhr. mr. IV. Th. Gevers Deynoot. Bijgelegd. Men seint aan de «Tijd" uit 's-Graven hage, dat het geschil tusschen den lieer Passtoors en de katholieke Kameiclub op min nelijke wijze uit den weg is geruimd. Op zekere voorwaarden heeft de lieer Passtoors erin toegestemd zijn indiening van ontslag als lid der club terug te nemen. Arbitragehof. Als vijfde arbiter vot geschil tusschen Mexico en Amerika is gelezen de heer Dr. II. Matzen, voorzitter van het Landsthing Eerste Kamer van Denemarken die deze benoeming heeft aanvaard. Belangstelling. In het silotel des Indes" te's-G:avenhage vertoeft de heer Oscar S. Straus, uit New- York, een der leden, voor Amerika, van het Parmanente Ilof van Arbitrage. Als bewijs van belangstelling in het feit dat thans voor de eerste maal een geschil tusschen twee Ryken (MexicoAmerika) door arbitrage zal worden beslecht, is hij naar hier gekomen om het verloop der zaak te volgen. Verlofpassen. Het voormalig consulaat-gezantschap van den Oranje-Vrijstaat ontving dd. 25 Aug. jl, van het Engelsche consulaat te Rotterdam het navolgende schrijven aan het adres van den heer J. Patijn te 's-Gravenhage: sMet verwijzing naar den brief van consul Turing van 24 Juni laatstleden heb ik de eer u te berichten, dat volgens nieuwe instructies dezen ochtend ontvangen, ex-Burgers, die naar Zuid-Afrika tvensehen terug te keeren hun verzoek om een «permit'' moeten zeuden aan den ^Director of Military Intelligence", Win chester House, St. James Square, Londen. Uw dw. (get.) A, W. Muller, vice-consul. N. Z. A. S. 31. Het hoofdbestuur van den Bond vau N. Z. A. S. M. Personeel heeft eene bestuursvergade ring gehouden onder praesidium van den heer Jac. Post. Het hoofdbestuur erkende de ongelijke verdeeling van het ter beschikking zijnde geld voor geleden schade, doch was van meening'zieh niet te mogen inlaten met het al of niet billijke van vele der voorloopig toegekende bedragen. Het was thans plicht van elk lid dat scha devergoeding had gevraagd en meende door de tegenwoordige verdeeiing verongelijkt te zijn, persoonlijk zijne bezwaren op gezegeld papier in te zenden aan de staatscommissie, Binnenhof no. 3 te 's-Gravenhage, tóor den 9en dezer. Het hoofdbestuur besloot echter te zullen trachten iets te krijgen van de groote som men, die nu weder gevraagd worden voor de slachtoffers van den oorlog, voor hen die niet op de lijst voor schadevergoeding voorkomen, evenzoo slachtoffers van den oorlog zijn en onder dikwijls zeer moeilijke en gevaarlijke omstandigheden hun plicht als spoorweg ambtenaar deden, waarvan de beide republie ken voordeelen hebben genoten. liberale Unie. De heer Borernan. directeur der registratie in Limburg heeft ontslag genomen als lid van het Hoofdbestuur der Liberale Unie. Congres Middenstand. Men meldt ons uit Amsterdam liet 3e Intern. Congres voor de Handel drijvende Middenstand, waarvan vele leden gisteravond door het bestuur van 't Kogge schip, vereenigïng ter bevoidering vari Am- sterdamsche belangen in het algemeen en van het vreemdelingenverkeer in 't bijzonder in Frascati (Nes) feestelijk werden ontvangen, is heden in het Concertgebouw geopend door den heer J. S. Meeuwsen, voorzitter van de A. ~W. V. en van het regelings-comité met eane rede, waarin hij, na een woord vari welkom, er op wees, dat er tal van misstanden waren, waarmede men helaas te lang onbe kend bleef. Ten einde nu te toonen, dat de midden stand van geheel Nederland activiteit bezat, was dit congres voorbereid. Spr. bracht namens den geheelen midden stand dank aan het Belgisch permanente comité van de Ver. tot studie en verdediging van de belangen der kleine burgerij voor de gelegenheid der Arnsterdamsche Wirikeliers- vereeniging geschonken om de belangen van den handelih ij venden middenstand te be spreken. Voorts dankte spr. II. M. de Koningin voor het benoemen van een offieieelen ver tegenwoordiger, en verder de verschillende autoriteiten, die hun steun verleend hadden, d« pers, vertegenwoordigers der regeeringen en der Kamers van Koophandel en prof. Noordtzij, voor wat hij in het belang van den middenstand gedaan had. Hierop stelde spr, voorby acclamatie tot algemeen Voorzitter van dit Congres te be noemen Professor Noordtzij, de gewezen ver tegenwoordiger der Nederlandsche Regeering op het Congres te Namen. Tegenwoordig waren o. m. de minister van waterstaat enz. en de burgemeester van Amsterdam, terwijl de ministers van binnen- landsche zaken en justitie, en de commissaris der Koningin in Noord-Holland hun spijt hadden betuigd door ambtsbezigheden ver hinderd te zijn. Nadat prof. Noordtzij met een rede den voorzitterszetel heeft] verklaard gaarne te willen innemen, wordt een huidetelegram aan H. M. de Koningin verzonden. Vervolgens worden de afdeelingen samen gesteld, Hmrop sprak deheerTutein Nolthe- nius als vertegenwoordiger der Ned, regeering en de heer Julieu Koek uit Antwerpen over den stand der winkeliers voor en na de con gressen in België. Hierop was het pauze. Gemeente-ambtenaren De door het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van gemeente-ambtenaren ingestelde commissie, wier taak is aan te geven de punten op welke bij de voorge nomen herziening der gemeentewet dient gelet, is met haar werk aangevangen. Voor zitter en secrelaiis dier commissie zija resp. de heerendr. A. Pekeihaiing, secretaiis van Groningen, en J. N. Elenbaas, burge meester en secretaris van Krabbendijke, wier medeleden zijn de heeren: C. T. Knottenbelt en J. J. Roovers, te Amsterdam, en E. Meelis, te Tilburg. Watervoorziening:. Door den gemeenteraad van Apeldoorn is in zijn zitting van gisteren met algemeene stemmen besloten het besluit van den ge meenteraad van Barneveld te steunen, waarbij aan Ged. Siaten het verzoek gedaan wordt zich tot de hooge regeeting te wenden met verzoek bepalingen vast te stellen, waardoor de uitvoering wordt vooi komen van eventueele plannen der gemeente Amsterdam, om die stad door een heide-waterleiding van water te voorzien en waarvoor de heidegronden nabij Garderen in aanmerking zouden komen. Finantieel Nieuws, De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 Aug. bedroeg: bij de Nederl. Bank. 1,515,730.10 bij de betaalmeesters. - 1,880,194.381/2 Te zamen 3,401,924.-481/2 Gemeenteraad. OVERSCHIE, 2 Sept. In de gisteravond gehouden raadsvergadering is met 6 van de 7 xrtgebrachte stemmen tot wethouder her benoemd de heer J. Post, die verklaarde on der dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen en de woorden van gelukwen- sehiug door den voorzitter gesproken, deze herbenoeming aan te nemen. Zilveren feest. OVERSCHIE, 3 Sept. Heden herdenkt Mina Oudenbroek den dag dat zij gedurende 25 jar-en als dienstbode is werkzaam geweest in het gezin van dr. van Schouwen alhier. Reeds enkele weken nadat dr. C. van Schouwen zich. in het huwelijk had begeven kwam Mina Oudenbroek in dit gezin en door haar langdurige dienstbetrekking is zij ten slotte een deel, vrij zouden baast zeggen een onafscheidelijk deel van het gezin ge worden. Deze dag zal voor baar zeker tot een feest dag worden gemaakt en zeker zal de 3e September 1902 daarom voor baar worden gemaakt tot een dag die voor haar zeer aan gename herinneringen opwekt. Wij wenschen haar en het gezin van dr. v. Schouwen toe dat deze trouwe deélgenoo- te in lief en leed nog zeer vele jaren in het gezin zal doorbrengen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen alhier de heer H. Molenaar, thans in gelijke betrekking te Purmerend, Gymnasium. De uitslag van de herexamens aan het Gymnasium alhier is dat zijn toegelaten tot de 3e klasse A. C. Putters en J. Zeeuw; tot de 4e klasse F. H. .1. Mascheck; tot de 5e klasse F. W. Fabius, P. Moer man en J. A. v. d. Starp. Afgewezen geen. Toelatingsexamen kl. I, 3 asp., waarvan afgewezen 2, toege laten K. P. Schuitmaker; ki. II, 2 asp„ die afgewezen werden1 van hen werd toegelaten lot de eerste klasse. Gouden feest. Den Gn September a.s. hoopt de kopersla ger C. C. H. Swinkels in dienst bij de firma Meyer Stegman den dag te herdenken waar op hij vóór 50 jaren aan dien winkel in dienst kwam. Feestavond. Ter gelegenheid van het tweejarig zelf standig bestaan der vereeniging Het Vader land getrouw" zal er Zaterdag a. s., 0 dezer, in de Ofücieren-Vereeniging alhier een feest avond zijn, waarop verschillende tooneelstukjes en tableaux vertoond zullen worden. liet feest, dat te 8 uur aanvangt, zal met een ba! besloten worden. Waar het programma een zeer aangenamen avond waarborgt, zal het zonder twijfel niet aan een groot aantal leden en donateurs ter bewoning van dezen avond ontbreken. Hedenmiddag te 2 uur is uit een sloot 'angs de Damlaan tusschen Schiedam en ICethel opgehaald het lijk van een man van ongeveer 30-jarigen leeftijd, lang 1.60 M., zonder baard of snor, glad geschoren gelaat, neus dik, mond groot, handen gaaf, oogen bruin, lidteeken van een snjjwond op de rechterbandgekleed in donker cheviot col bert costuum, slappen zwarten hoed, zwarte slipdas, witte onderbroek, blauw gestreept flanellen boezeroen, Engelsche rijgschoenen, zwarte geweven sokken, wit katoenen hemd alles ongemerkt. Zij, die omtrent dit onbekende lijk, dat naar het drenkelingenhuisje is overgebracht, eenige inlichtingen kunnen verschaffen, wor den verzocht zich te vervoegen bij den com missaris van politie alhier. Hedenvoormiddag ongeveer 11 l/guur schrikte de paarden voor de postkar, terwijl zij nabij het postkantoor stonden, zoodat zij na eenige zijsprongen op hol sloegenzij werden echter reeds bij de brug door den brugwachter ge grepen, zonder ongelukken gekregen of ver oorzaakt te hebben. Gisteravond is in een logement alhier aan gehouden een minderjarige jongen, te Am sterdam thuisbelioorende, die voorgaf dat liy voor zijn pleizier een reisje maakte. Bij onderzoek bleek echter dat hy de ouderlijke woning in stilte had verlaten, IJ ij is op transport gesteld naar Amsterdam om door de politie aldaar aan zijn ouders te worden teruggegeven. Binud yan de Chemische Fabriek. Hedenmiddag omstreeks H uur stogon dikko rookwolken op uit liet tweede pand van de fabriek van Chemische producten van de firma Tor Horst en Van Hasselt aan den Noordvestsingel. Vermoedelijk d'ooulat krullen bij den stoomketel lagen, was er brand ontstaan. Het vuur moet daarop een der flessehen al daar hebben doen springen, want de stoker hoorde, toon .hij even te voren naar liet an dere gedeelte ging, opeens een knalhij keerde toen being eu zag op hetzelfde oogen- blik een vlammenzee rondom den stoomke tel. Hij liep terstond naar de telephoon en alarmeerde. Door voorbijgangers werd de deur van het kantoor ingetrapt en zoo spoedig mogelijk de kraan van den stoomketel opengezet. Hot noodgillend fluiten, vermengd mot de gewo ne paniek, lokten een ontzettond groot aan tal nieuwsgierigen naar de plaats des on- heils, waar reeds voor tweeën do spuiten 6, 5, 4 en 3 aanwezig; waren en dadelijk water gaven. Do voorzijde word duchtig bespoten, doch de kroten „aan do achterzijde!", „de vlam slaat uit!" maakten do brandweer op merkzaam, dat daar heb groote gevaar schuilde. D'aar is dan ook do stoomketel. Do vlammen, aangewakkerd door een flinke N- W. bries, sloegen woldra door dak en ven sters heen, dikke rookwolken in de ruimte walmend. ïntusschen was de brandweer voltallig, ook de slangen op de waterleiding en de spui ten 1 en 2, waarvan de laatste aan de achter zijde, gaven water. Per telefoon werd de stoomspuit „Men tor" gerequireerd om tien minuten voor 2. Omstreeks dien tijd waren de autoriteiten op de plaats des onheils verschenen. Wijl merkten o. a. op den burgemeester en de wethouders G. Visser en J. van Westendorp en verschillende raadsleden. De Noordvest singel werd aan beide zijden afgezet door po litie en eon compagnie schutterij. De daarnaast gelegen branderij dor gist fabriek „Dfe Adelaar" van de firma C. H. Windhorst, werd natgehouten, omdat men een overslaan der vl'am zeer vreesde. Verbrand is het bovengolegen gedeelte van het pand waarin de brand ontstran is, de achterzijde beneden, heb kantoor en ge deeltelijk hot laboratorium. Gelukkig bleef heb andere pand behouden. Wel was zooveel mogelijk alles verwijderd, doch het gevaar voor ontploffing bleef groot. Ware een ont ploffing gekomen, niemand zou binnen een zeer wijden kring veilig geweest zijn. Hadden do handbrandspuiten en de wa terleiding van voren eu van achtex-en het vuur krachtig aangetast, en zoodoende een flinke overwinning op het vuur behaald, de „Mentor", om even over half drie aankomen de, wierp terstond een verbazende massa wa ter op bet nog vlammende hout, zette wel dra een tweede slang op en werkte met ver bazende kracht. Circa 3 uur was men het vuur meester en wex-d het uitgebrande gedeelte nog steeds natgehouden, geholpen door een flinke re genbui, terwijl de schutterij kon inrukken. De fabriek bestond sedert ongeveer twee jaar. De naastgelegen branderij had nog al van instroomend water te lijden. Assurantie op beurspolis, gesloten "door be middeling van 't kantoor van den tfëer Van Erpecum alhier, d'ekt de schade- s~* s j s~— -s y -/ Vergadering op Dinsdag 2 Sept. 1902, des namiddags ten 2 uur. In de zitting van den Raad die gisteren au grand complet vergaderde was een lange reeks van punten ter behandeling op de agenda waarvan een deel het vaste menu is voor de vergadering die den eersten Dinsdag der maand September steeds wordt gehouden. Daartoe behoorden de verkiezing van een Wethouder, de benoeming der leden in de vaste raads-commissie, de verdeeling der raads leden in drie sectieën voor het onderzoek der begrooting dienst 4903, waarvan wij de resultaten reeds in ons nummer van gisteren hebben medegedeeld. Bjj de mededeeling der ingekomen stuk ken was er een waarvan het onderwerp reeds tot een gedachtenwisseling aanleiding gaf. Fonds Korenmeters-wegers. Door de koren meters-wegers was weder een adres ingediend om den raad uit te noo- digen hun fonds te verdeelen. De Voorzitter stelde voor om dit adres weder den gewonen weg te doen vol gen en het te zenden naar B. en W. om advies. Veel werd door hem daarvan niet verwacht aangezien nog kort geleden een zelfde adres was ingekomen, waarop B. en W. hadden geadviseerd afwijzend te beschikken en de Raad dienovereenkomslig had besloten, Spr. gaf in overweging om het adres liever te zenden aan een speciaal daarvoor aan te wijzen commissie, die dan een advies kan uit brengen. De heer De Groot achtte dit onnoodig, waar de Raad met het vroegere advies van B. en W. was medegegaan. De heer Smit daarentegen meent dat de zaak bekend genoeg is om nu dadelijk een beslissing te nemen, waartoe hij het voorstel doet. Dit voorstel, waartegen alleen de heer Visser een enkel bezwaar oppert, wordt gesteund door de heeren De Groot en Jansen en ver volgens goedgekeurd zoodat het adies inden loop der zitting weder ter tafel kwam. De Voorzitter merkte ook toen weer op dat van het College wel geen ander voor stel zou komen, ook al werd het in zijn handen gesteld, dan om afwijzend te beschik ken op het verzoek. In deze zaak was sedert de vorige beschik king geen verandering gekomen, alleen hadden de belanghebbenden nu een meer ge specificeerd voorstel voor verdeeling overge legd. De heer v. Westendorp zegt dat hij zich noch du vorige maal nóch nu met het voorstel van B. en W. kon vereenigen, omdat hij van oordeel is dat liet fonds is het eigen dom van de korenmeters, terwijl de gemeente slechts beheerster is zoodra dus de eigenaars hun geld terug vragen, moet de gemeente het geven. Over de wijze waarop de verdeeling moet plaats hebben kan verschillend gedacht worden en daarover kan ook later beslist worden. Spr. stelt daarom voor dat de Raad be sluiten zal dat lot verdeeling wordt over gegaan. De heer Mr. Jansen acht dit voorstel te bepaald, omdat spr. vreest dat de ont binding der corporatie daarvan het gevolg zal z(jn. Bovendien met dit voorstel komt men tot een onzuivere stemming omdat over de wijze van verdeeling verschil kan bestaan en men zich niet nu reeds zal willen verbin den tot verdeeling alvorens te weten hoe die plaats zal hebben. Spr. geeft de vooikeur aan de benoeming eener commissie ad hoc die een voorstel zal indienen, en die zou bestaan uit drie raads leden. De heer v. Westendorp vreest voor het verlies van tijd dat met een commissie niet te vermijden is, waardoor de winter maanden zullen passeeren zonder dat de noodlijdenden ondersteuning zullen hebben van het verdeelde fonds. De heer L a g e r w e ij schenkt de voor keur aan een commissie van 5 leden. De heer Ris wenscht het adres af te doen door aanneming van het voorste! des voor zitters tot afwijzende beschikking, daarna kan een commissie ad hoe worden ingesteld. De Voorzitter meent echter dat bij aanneming van zijn voorstel de verdeeling is geweigerd. De heer de Groot vreest voor onzui vere stemming omdat er leden zullen zijn die tpgen verdeeiing zullen stemmen zoo lang zij niet weten hoe verdeeld zal wor den. Het voorstel van B, en W. wordt verwor pen met 14 tegen 7 stemmen. Voor stemde de heeren mr. Jansen, Vis ser, Klein, Blaisse, Beukers, Wittkampf en v. d. Schalk. De heer Van Westendorp stelt nu voor dat de raad besluit tot verdeeling over te gaan en een commissie te benoemen die die veideelirig voorbereidt. Dit wordt ondersteund (Lor de heeren Smit, De Groot en Loopuyt. De heer mr. Jansen stelt voor hel adres te stellen in handen eener commissie van drie leden ten fine van ondei zoek en rapport. Dit wordt ondeisteund door de heeren Lagerweij en Witkampf. De heer Lagerweij stelt hierop een amendement voor om de commissie te doen bestaan uit 5 leden. Dit wordt ondersteund door den heer Ris alleen zoodat het geen punt van beraadslaging kan uitmaken. liet voorstel v. Westendorp wordt verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Voor stemden de heeren van Westendorp, Gouka, Vürtheim, Kranen, De Groot, Ris, Pinster en Smit, Het voorstel Mr. Jansen wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot leden der Commissie worden door den Voorzitter aangewezen de heerec de Groot, Ris en Smit. Ruiling grond Hoop molen. Dit voorstel luidde om een perceel grond Id ons vorig nummer nader aangeduid af te staau aan mejuflr. Juffermans, om daarop een door B. en W. goed te keuren pand te bouwen, met verplichting het restant romp van den molen De Hoop af te breken. Den heer Brillenburg bevreemdt het dat een der mooiste plekjes grond door de gemeente zou worden cadeau gedaan aan mejuflr. Juffermans en daarenboven nog f 1200.voor afbraak van den molen. De Voorzitter merkt op dat de heer Brillenburg zich vergist wanneer h\j meent dat geld wordt toegegeven bij deze ruiling. Spr, vraagt hoe de heer Brillenburg aan dat bedrag van f1200 komt. De heer Brillenburg antwoordt dat dan de kosten van het afbreken der molen zullen zyn, die voor rekening der gemeente komen. De Voorzitter wysl op de toelichting op het voorstel waarin uitdrukkelijk is ver meld dat de kosten van albraak rusten zullen op de tegenwoordige eigenaresse. Blijkbaar heeft de heer Brillenburg dit stuk dus niet of met weinig anndacht gelezen. De heer Wittkampf apprecieerde dat I B. en W. toonen open oog te hebben voor f verfraaiing der gemeente door verwijderin# j van zulke leelijke dingen als half afgebroken f molens, betreurt liet toch dat zij hebben voorgesteld-dit terrein in een vierkant te f bebouwen, waar Schiedam toch waarlijk niet 'f zóó rijk aan pleintjes is om niet zoovee! mo- I gelijk tot uitbreiding daarvan mede te werken, i Ware het een voorstel dat iets betrof dat bij wijze van proef zou kunneu beschouwd - worden, zoodat het na eenigen tijd weder ongedaan kon gemaakt worden dan zou spr, f zich misschien aan de zijde van B. en "W 1 hebben kunnen scharen het geldt hier echter 1 een wijziging, die, eenmaal gemaakt, voor f eeuwig zal blijven. Waar spr. overtuigd ia I dat de toestand dan door uitvoering van liet i voorgestelde plan minder zal worden dan het nu is, ontraadt spr. den Raad ernstig op het voorstel in te gaan. De heer Lagerwey zegt dat hij gaarne een definitieve beslissing zou wenschen om- trent de gedane voorstellen over dezen mo- f leu. Spr. kan dat aanbod echter aanbeve- lenswnardig achten. De grond die zal worden afgestaan bedraagt 235 M' en wordt die daar getaxeerd op f 15 wat zeker niet te hoog is, dan komt men op een prijs van f3425 voor de opruiming van den molen. Spr. is overtuigd dat men voordien prijs binnen niet al te lang bestek den molen I wel zal kunnen koopen zonder don grond in particuliere handen te doen overgaan, De heer de Groot acht ook den prijs veel te hoog en meent dat, indien men maar geduld hoeft, die molen wel gekocht zal j worden voor evenveel honderden als de heer Lagerweij duizenden noemde. j De heer Loopuyt acht een groot bezwaar f tegen het voorstel van B. en W. dat door uitvoering van hat plan de verbinding tus schen Oranjestraat en Gerrit Verboonstraat toch nog treurig blijft. Ook hjj acht het beter kalm af te wachten totdat die romp een maal voor een koopje te verkrijgen zal zijn. De Voorzitter kan wel namens het D. B. zeggen dat zoo ooit het college zich in iets vergist heeft het wei is in de meeriing van de raadsleden omtrent deze kwestie. Het college heeft er niet aan getwijfeld of het voorste! zou met algemeene instemming zgn begroet. j Door wie of wien deze transactie is ge- antameerd is spr. niet bekend; wel dat aan- vankelijk een aanbod was gedaan van ruiling onder gelijke omstandigheden en voorwaarden als nu doch met een bijslag van f1500,- uit de gemeentekas. De commissie van ge- meentewerken had dit plan goedgekeurd, liet College van B. en W. kon zich er echter niet mede vcreenigen. Persoonlijk heeft de Burgemeester na eenige correspondentie on derhandeld met de eigenaresse en hij heeft j daarbij na veel loven en bieden verkregen wat nu in het voorstel is neergelegd. Meent de Raad echter dat de gemeente den molen eenmaal voor niet of voor een beetje zal krijgen, dan stemme men het voorstel af, Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 13 tegen 8 stemmen. Vóór stemmen de heeren Mr. Jan«en, v. Westendorp, Visser, Gouka, Klein, Blaisse, Pinster en P. Jansen, Gemeente-reiniging. Het voorstel luidde om de gemeente-reini ging onder eigen beheer voort te zetten zooals dit de laatste 5 jaren bij wijze van proef heeft plaats gehacl. De beer De Groot zegt dat hij zich verheugt nu er uit de praktijk een feit hier is om te bewijzen dat gemeente-exploitatie niet behoeft achter te staan bij particuliere exploitatie. Men heelt by gemeente-exploitatie ver- kregen beter werk voor minder geld bf betere bezoldiging van de arbeiders. Vooral dat samengaaan van beter werkbij beter loon is spr. zeer aangenaam te hooren. Spr. vraagt nu Is het niet in het belang van alle gemeente-werklieden de bezwaren die zoo dikwyls tegen gemeent-exploitatie worden aangevoerd te verwijderen door in navolging der resultaten bij de gemeente- reinigiug voortaan te waken voor goed werk uitgevoerd met lust en ijver; zij zullen daar- j mede hun eigen belangen ten zeerste be- vorderen. Spr. verklaard gemeend te hebben dit fe 1 dezer plaatse eens te moeten zeggen. Met algemeene stommen vvordt daarna liet vooistel aangenomen. 1 11 e r h a 1 i n g s o n d e r w ijs. Schoolgeldheffing. Art. 1 bevat de bepaling dat er schoolgeld zal worden geheven van iederen leerling ten - bedrage van 20 ets. per maand. Op een desbetreffende vraag van den heer Ilonnerlage Grete antwoordt de heer V an "Westendorp dat 20 cents is hel minimum dat de wet toelaat. Liever had spr. geen schoolgeldheffing gezien, doch art 2 geeft gelegenheid om ruime ontheffing te verleenen. Het grootste deel der leerlingen besta», uit fabrieksmeisjes, en door heffing loopt men gevaar dat deze nu zoo bloeiende school een slag zou krijgen ten nadeele van de leem imgen zelve. De jongensschool vindt haar leerlingen omler alle vakken, doch bijna alle leerlinge0 zyn uit gezinnen waarbij de betaling 'al), schoolgeld een bezwaar kan zyn. De heerP. Jansen meent dat de mees® fabrieksmeisjes f 2,50 tot f 3,50 per 'Vee verdienen en dus wel 5 centen schoolge kunnen betalen. De heer Ris wijst er echter op dat I weekloon dikwijls is de eenige inkomst va het gezin en altijd een onmisbaarMeel o in de kosten van het gezin eenigszms voorzien. 1 Elk geval moest juist daarom reeds nasf keurig onderzocht worden. De heer v. Westendorp stemt fl>

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2