56*im laargang. Zondag 7 en Maandag 8 September 1902. No. 10950. Tweede Blad Vrouwelijke soldaten. c BINNENLAND. V SCHIEDAMSCH E IIOURAIT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: "Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat Ü8. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon No. 123. i k i 'I e. i l b. Hofberichten. Prins Hendrik keert den 15 Sept. op Het Loo terug. Na de opening der Staten-Gene- raal vertrekt Prins Hendrik voor 6 weken naar het landgoed Dobbin. De Koningin maakt de reis naar het buitenland niet mede, doch keert naar Het Loo terug. De Koningin-Moeder komt in de tweede helft van September voor geruimen tijd op Het Loo. Het geschenk, H. M. de Koningin ter ge legenheid van Haren verjaardag door het jachtdepartement aangeboden, bestond, vol gens het »U. D.", uit een jachthoorn, geheel van heide met een mondstuk van witte erica. De hoorn hing aan een reeënkop, indertijd door den jagermeester, den heer Loudon, geschoten. Het bloemstuk was verder versierd met eenige oranjebloemen, eikenbladeren en va rens, en hier en daar opgewerkt met wilde vingerhoedjes. De intendant bood 11. M. een bloemen- waaier van reusachtige afmeting aan. Het groene fond van dit fraaie stuk was geheel opgewerkt met roode rozen, zoodat het een schoon effect maakte. Het personeel van het lustslot te Soest- dijk zond H. M. een hoorn des overvloeds van bloemen en dat der Koninklijke bloemis terij te 's-Gravenhage een harp. Gisteren dineerden ten paleize Het Loo de heer Lely, Gouverneur van Suriname, en mevrouw Leiy, jhr. De Sitter, president van het Gerechtshof te Arnhem, baron Van Bur- mania Rengers en luitenant-kolonel Van Heurn, kommandant van Bronbeek. Gezondheidscommissies. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft ingevolge de Ge zondheidswet en gelet op het ambtsbericht van den Centralen Gezondheidsraad besloten het aantal leden in de gezondheidscommis sies in deze provincie, die voor de gemeente Rotterdam waar art. 29 der Gezondheidswet toepassing vond, uitgezonderd, te bepalen als volgt Gezondheidscommissiën voor de gemeente 's-GravenliBge 15 leden, Leiden 9, Dordrecht 7, Schiedam 7 Gouda 5, Vlaardingen 5 en Maassluis 5. Gezondheidscommissiën voor vereenigiogen van gemeenten Voor elke gezondheidscommissie in deze provincie wordt voor vereenigingen van ge meenten het aantal leden bepaald op 7. Tweede Kamer. Beroepswet. Door den heer Van Asch van IVjjck (Ede) is op art. 726, 4e alinea, van het wetsont werp tot uitvoering van artikel 75 der onge vallenwet 1901, voorgesteld een amendement Men hoort in den laatstcn tijd van vrouwe lij ko stationschefs, waarvoor de bokonds Mczzl Hoiak, do eerste vrouwelijke stations chef m Tirol, do baan brak de vrouwen beweging op militair gebied dateert reeds van vroeger. Uit de Grioksclie oudheid wordt ons verhaald van Amazonen, een volksstam van strijdbare vrouwen in Afri ka. Do latere wereldgeschiedenis gewaagt van een Jeanne d'Arc, de maagd van Or leans, docli onder de vrouwelijke soldaten mogen we haar niet rekenen, omdat zij, de menigte hyptoniscerd'e en meer op behendi- go wijze wist aan te voeren, dan d'at zij per soonlijk deelnam aan den strijd. Do soldaatjes van het vrouwelijk geslacht vallen in twee categorieënten eerste de tal rijke groep, die iü tijd van oorlog, als do nood aan don man -ditmaal aan do vrouw kwam, naar do wapens grepen uit pure liefde voor het dierbare vaderland. De voor- heelden van deze patriottische toewijding van vrouwen zijn, niettemin, in do laat ste jaren legio. Zeldzamer zijn de gevallen van de vrou wen, dio uit eigen beweging den soldaten stand verkiezen boven een meer haar passen den werkkring. Toch zijn in de geschiedenis dergelijke exemplaren, die „voor soldaat ge- horen" waren, hekend. Tweo der interessantste voorbeelden wer den geleverd door do Oostenrijksch-Italiaan- sche luitenant Frauceeka Scanagatta en de volgens hetwelk met onderzoek belaste amb tenaren woningen van particulieren tegen hun wil kunnen binnentraden niet slechts in tegenwoordigheid van den burgemeester of den kantonrechter maar ook van een wethou der der gemeente of eenen commissaris van politie. v V Door de heeren Van Nispen tot Sevenaer en Bolsius is voorgesteld een amendement op artikel 92, om bij de behandeling voor den Centralen Raad van Beroep te voorzien in het geval dat niet wordt voldaan aan het voorschrift dat zooveel afschriften worden overgelegd als er, behalve den inzender, par tijen in het twistgeding zijn en om de arti kelen 62 en 63 toepasselijk te verklaren (toezending van afschriften aan de andere partyen, indien een beroep niet bij beschik king wordt afgedaan of eene beschikking ten gevolge van verzet is vervallen). Voorts, bij aanneming van hun amendement op art. 74 eene nieuwe zinsnede in art. 92 3e o, luidende dat vóór de behandeling van het geding ter terechtzitting alle daarop be trekking hebbende stukken voor door den voorzitter te bepalen termijnen ter inzage worden gezonden aan de leden die voor de behandeling zullen zitting nemen. Verhooging Vlei Hoofdstuk (Marmol voor 1902. Blijkens hot eindverslag acht do Commis sie van Rapporteurs bob met het oog op de niet onbelangrijke wijzigingen in het plan voor aanbouw vau .heb nieuwe schip ge bracht, niet ongewensciht, dab de Kamer al vorens een beslissing te nemen kennis zal kunnon nemen, van de plannen en teokenin- gen. Mob namo dttent de Kamer to kunnen na gaan of de vermeerdering van waberverplaat- sing tob het plaatsen van grootere machines en ketels dan wel tot verandering van vorm door verscherping der lijnen1 zal leiden. Of - zoo wordt gevraagd ligt heb in de be doeling dab d'e vaartsnelheid zal verminderd worden. Zoo ja, met hoeveel D'e Comm. van Rapp. acht het voorts van overwegend belang, dat do Kamer nog nader wordt ingelicht over de bewoonbaarheid van do schepen type Kouingi n-R DgonUs. vooral met het oog op de bewoonbaarheid in de keerkringen. Indien heb rapport -der Commissie aan gaande de organisatie van het machineka mer-personeel thans mocht zijm uitgebracht of "binnenkort uitgebracht mocht worden, zou de Commissie het wenschélijk achten dat do leden der Kamer daarvan nog vóór dé" behandeling van heb wetsontwerp daar van een afdruk ontvingen. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op "Woensdag 10 Sept. e. k. niet plaats hebben. Staatsloterij. Bij resolutie van den Minister vanFinan- Franscho dragonder Therèse Figueur. Til militaire werken zal men naast portretten van uitstekend© krijgshelden, de afbeelding vinden van D'ona Francesca in de uniform van 't Warasdiner St. Gcorger grensregiment in welken dienst zij' haai- lauweren plukte. Juffrouw Scanagatta werd den Ion Aug. 1776 te Milaan uit aanzienlij ko ouders ge boren. Zij gevoeld'e van kindsbeen af veel voor den militairen stand, in tegenstelling met haai- broeder Giacomo, die voor officier in 't geheel geen roeping gevoelde en zeer tegen zijn zin op de militair© academie te We-enen werd geplaatst op uitdrukkelijk verlangen van zijn vader. Biji heb vertrek van den jongen man naar de academie, vatte Francesca het plan op, mot de hulp van eenige vrienden, haar broeder te vervangen. Eerst logeerde Francesca hij den officier van gezondheid der academie, Halier, om daarna als toehoorder aan de academie de militaire studies te volgen. Het gelukte het circa 20-jarige meisje vol komen voor d'en dokter zoowel als voor de kameraden, en. vrouwen die in heb huis woon den, haar geslacht geheim te houden, zoodat ziji 1 Juli 1794. definitief als cadet werd aan gesteld' en den 16en Jan. 1797 na een schit terend. examen, oen aanstelling kreeg als vaandrig hij hot genoemde regiment. Op het slagveld' vond zij spoedig gelegen beid zich to onderscheidenaan den Rijn, in, Polen en in Italië vocht zij dapper mede, totdat ziji ten slotte bij 'Barbagelata, niet ver van Genua, zwaar gewond word. In hot hospitaal ontdokto men dat zij geen man, maar een vrouw was. Aan de on verschrokkenheid, die zij in het vuurgevecht ciën zijn met aanvang van de 371e Staats loterij benoemd tot collecteur der Staatslo terij te Zaandam E. De Lange, weduwe van W. Veniet aldaar, R. C. Gostelie, thans col lecteur te Eindhovenen te Eindhovén D. J. Smit te Amsterdam. Jhr. A. F. do Sarornin Lobman geïnterviewd. De Haagsche correspondent van de »Temps' heeft een bezoek gebracht bij jhr. A. F. de Savornin Lohman en hem geïnterviewd naar aanleiding van de reizen van Dr. Kuyper in het buitenland, en de geruchten, die in de buitenlandsehe pers liepen, over een toetre ding van Nederland tot de Triple Alliantie. De correspondent zegt het volgende ®De heer Lohman weet evenmin als de andere staatslieden, die ik gesproken heb, iets van de reis van den eersten minister af, noch van de eigenlijke motieven van zijn trekken. Maar evenals iedereen, heeft hij de dagbladöD gelezen. Ik weet niets, zeide hij, van de reis van Dr. Kuyper. Gij meent terecht, dat hij mij er niet over heeft gesproken. En ook in de Kamer is geen sprake geweest, noch bij de parlementaire debatten, noch bij de beraad slagingen der groepen van een eventueele toetreding van ons land tot den Driebond, Indien de heer Kuyper onderhandelingen in deze richting heeft aangeknoopt, wat ik voor mij niet geloof, dan heeft hij het op zijn eigen houtje gedaan. Maar ik herhaal het, ik geloof er niets van. Wij zijn in een land met een parle ment, en ik zie geen minister die ten overvloede ook nog niet met de portefeuille van buitenlandsehe zaken is beiast buiten en zondar medeweten vari het parlement, on derhandelingen van dezen aard aanknoopen. Dat is onaanneembaar. Laat mij u eerst zeg gen, dat de quaestie om zoo te zeggen buiten ons door de buitenlandsehe pers in de wereld is geholpen. Het is eerst sedert eenige dagen, dat de Nederlandsche bladen haar bespreken. Gij weet op welke wijze. Naar den toon van deze polemiekeu te oordeelen, geloof rk niet, dat er in Nederland veel voorstanders voor zulk een alliantie bestaan. Ik zelf ben tegen elk politiek verbond van mijn land met een of meer andere mogendheden, omdat dit onver mijdelijk met het afbreken van ons volks bestaan zou eindigen. Jhr. Lohman verklaarde den correspondent verder, dat zulk een verbond met Engeland geheel was uitgesloten. Over Rusland wilde hij in liet geheel niet spreken. Met Frankrijk had Nederland noch aanknooping«punten van ras, noch van gemeenschappelijke be langen. Maar ook met Duitschland wilde het in geen politiek verband treden. De Neder landsche geest zou zich daartegen verzetten, hoewei men hier te lande zich wel aange trokken gevoelde voor de wpe Duitsche politiek en de grootsche Duitsche industrie. De R, K. Kamerclnb. Van hot bestuur der katholiek© Kamer club ontvangt de „Residentiebode" het vol gend© schrijven ter meded'eeling: Het bestuur d!cr katholieke Kamerclnb aau den dag had gelegd, had zij .het te dan ken, dat zij niet uit 'heb leger werd verwijd derd en na haar genezing verleende men haar de luitcnantsepanletten. Intussohen vond' de quaestie van con vrou welijke luitenant in militaire kringen zulk een tegenkanting dat Francesca in Decem ber 1801 eervol uit den krijgsdienst werd ontslagen. Keizor Frans I liet haar evenwel het volle luitenantspensioen behouden. Naderhand huwde zij, met een officier, Spini geheeten, die in 1832 als majoor stierf, nadat „luitenant Scanagatta" hem twee zoons en twee dochters had geschonken. Op 's Keizers bevel bleef naast haar pen sioen als majoorsweduwe ook haar luite nantspensioen tot aan haar dood toe uitbe taald. De Fraufaise Therèse Figueur was uit de heffe van het volk geboren en onder zeer niet idealistische omstandigheden nam zij in 1793 dienst hij het „allobragische legioen". In den eersten tijid van do groote Franscho revolutie nam men het zoo nauw niet of hot nu een vrouw dan wel ecu man was, die zich in 'n so-ldatenpakje stak, vooral wanneer do Republiek, zooals in dio dagen, haar man netjes best gebruiken kon. Het besluit der Nationale Conventie, waarbij do vrouwen uit het leger werdeu verwijderd, zou ook Therèso's lot bobben be slist, zoo niet verscheidene barer superieu ren, onder wie zij bij Toulon en in het Oost- Pyreneeën-leger in Catalonië, haar sporen verdiende, voor haar in do "bres waren ge sprongen. Men stond haar ioo in dienst te blijven en onder Napoleon maakte zij, de wenscht oveir do loopendo geruchten betref fend© die Club en haar ilid, den 'heer Pas- stoors, het volgende mede te deelen Te half zeven dies avonds na de zitting vau 2 Sept. 1902, dooi' de Club gehouden wel ke zitting te 4.15 eindigde kon men te 's-Gravenhage in het dagblad „De Tijd" het volgende lezen „Men seint ons uit 's-Gravenhagehot ge schil tusschen den heer Passloors en de Ka tholieke Kamercluh is op minnelijke wijze uit den weg geruimd. Op zekere voorwaai- den heeft de heer Passtoors er in toegestemd zijn indiening van ontslag als lid! der Club terug te nemon." Op Woensdagvoormiddag verzond nu do heer Passtoors hot volgend telegram „Uw bericht van heb door mij1 ingetrok ken ontslag als lid der Katholieke Kamer club is in zijn. bijzonderheden onjuist. „Ik verzoek van deze tegenspraak heden mededeeling te dben. W. PASSTOORS. Het antwoord luidde „Passtoors, Sclienkweg, 'sllago. „Wij kunnen geen tegenspraak opnemen, zoo niet onjuistheid ons in bijzonderheden wordt bekend gemaakt. TIJD." Het Bestuur van de Club heeft over deze handelwijze geen oordeel uit t© spreken. Het durft echter meenen dat de loyale tegen spraak van den 'lieer Passtoors tegenover een naamloozen „men" had moeten worden op genomen. Het stond aan do redactie van „D'e Tijd" vrij or haar aanteekeningen en haar verweer bij te voegen, gelijk dat in de pers pleegt te geschieden. Dit ter zijde gelaten meent heb Bestuur dat na de eerlijke en flinke tegenspraak van den lieer Passtoors aan deze geruchten een einde moot komen. Hot deelt daarom hier heb sclirljlven van den heer Passtoors mede D'en' Haag, 22 Aug. 1902. Aan het Bestuur der Kath. Club, alhier. Mijnehecren, Dbor deze heb ik die eer U te berichten, dat ik mijn ontslag als lid der Kath. Glub intrek, uithoofde van de noodzakelijkheid dor éénheid in de partij. Onder aanbieding mijner gevoelens van hoogachting heb ik d'e eer te zijn Uw dienstw. dr., W. PASSTOORS. Heb strekt d'en heer Passtoors onbetwist baar tot eer aan de' eenliei'd dit offer te heb ben gébracht. Heb Bestuur houdt zioh overtuigd dat, in deze geheel e zaak, van „voorwaarden", die trouwens niet gesteld zijin on ook niet aan vaard, na deze mededeeling geen sprake meer kon zijn. Wegens de noodzakelijkheid eener snelle tegenspraak kan het Bestuur deze mededee ling niet aan allo Katholieke bladen toezon- veldslagen van Austerlitz en Jena en den intocht in Berlijn mede. In 1810 werd zij in de keizerlijke garde overgeplaatst en in den slag vail Waterloo streed zij als „chasseur" in de eerst© rijen. Saint Germain Leduc,die haar leven heeft beschreven uit geloofwaardige bronnen, ver haalt dat de kranige vrouw 5 maal zwaar werd gewond, viermaal werd een paard on der haar doodgeschoten en met verachting vau haar eigen leven r*dde zijl generaal No ga ez uit doodsgevaar. Toen keizerin Josephine van deze zeldza me dragonder vernam, liet zij, zich Therèse voorstellen en begeerde haar als hofdame. Het is bijna onnoodig te zeggen, dab Therè se, die toenmaals reeds 15 dienstjaren achter den rug had, weinig aanlokkelijks vond in heb eerehaanbje van hofdame! Na den val vau Napoleon was het ook met Therèse's soldaatje-spelen gedaan. Een tijd lang leed ziji gebrek en kon met moeite eerst op lateren leeftijd een pensioentje machtig worden. Dit zijn beide de voornaamste voorbeelden van vrouwelijke soldaten, We zouden ook nog kunnen vermelden gravin St. Balmonb, dio in 1638 gedurende de afwezigheid van haar gemaal, een troep landlieden om zich schaarde en deze onbeholpen menschen on berispelijk geoefend in den strijd! bracht. Wanneer de vijand zich een tijdlang niet vertoonde, nam d'e gravin, ditmaal in vrou welijk gewaad, haar huiselijke en kerkelijke plichten waai'. Ook Garibaldi's eerste echtgenoot©, Leon- ta, vertoond© militair© "begaafdheden. Uren lang zat ze in den zadel toen ze als adiudant den, maar heb verzoekt hen, die wel te wil len overnemen. 4 Sept. 1902. Dr. SOHAEPMAN. Mr. J, A. N. TRAVAGLINO. EMILE YAH DER KUN. Naar aanleiding van het bovenstaande schrijft nu de »Tijd" Door ons is den 3n September inderdaad het boven vermelde telegram verzonden aan den heer Passtoors, maar, slechts even later, ook een brief. Het door ons ontvangen telegram leek ons zeer vreemd. Wij hadden, zooals blijkt uit ons boven juist geciteerd, bericht geen bijzonder heden, allerminst in liet meervoud, mede gedeeld. Da simpele tegenspraak van den heer Pas stoors zou daarom voor onze lezers een mys tificatie geweest zijn. Vandaar dat wij per telegram nadere aanduiding vioegen, en onmiddellijk daarop tot den heer P. een schrijven richtten van ongeveer den volgen den inhoud: Ons bericht noemt gij in bijzonderheden onjuist, maar er komen geen bijzonderheden in voor. liet eenige, dat daarop eenigszins gelijkt, is de mededeeling, dat gij condities gesteld hebt. Yerlangt gij dit in »De Tijd" vermeld te zien, dat gij dit niet deedt, schrijf ons dit dan. Uitdrukkelijk kan derhalve worden gecon stateerd, dat geenszins gelegenheid tot tegen spraak in ons blad geweigerd, doch alleen nadere aanduiding verzocht werd van de »bij- zonderheden," waai op die tegensprak betrek king bad. Immers, dat de heer Passtoors, na in Juni (toch. niet vonder reden) tot de opzienbarende daad van zijn ontslagneming te zijn overgegaan, geheel onvoorwaardelijk opnieuw tot de Kamerclub was toegetreden en dat dit door zijn telegram werd te kennen gegeven, moest ons op goeden grond hoogst onwaarschijnlijk voorkomen, daar ons van eene zijde, die wij voor bijzonder goed inge licht moesten houden, reeds vóór Dinsdag uitvoerig de voorwaarden werden medege deeld, onder welke de heer Passtoors op nieuw tot het lidmaatschap der Club zou toetreden. Op den zeer kort na het telegram ver zonden brief aan den hepr Passtoors hebben wij geen antwoord ontvangen. Nu door deze mededeelingen de feiten volledig zijn vastgesteld, wenschen wij ons van alle verdere opmerkingen, waartoe het gebeurde aanleiding zou kunnen geven, te onthouden en tenzjj wij daartoe op de eene of andere wijze gedwongen worden onzerzijds niet meer op deze zaak terug te komen. Congres Middenstand. (Vervolg.) Algemeene Vergadering, 's Middags had de laatste al'gemeeno ver gadering plaats. Rondgedeeld werd' een op roepingsbrief voor een nationaal congres van den handeldrijvencfen middenstand in 1903 to Rotterdam. bij Garibaldi's leger dienst deed. Toon deze eens bericht kreeg dat zijn vierd'o legioen onverwachts was aangegrepen en den toe stand hachelijk was, vatte de Italiaan ter stond moed, bedenkende dat Leonta zich. bij zijn Loepen bevond. Kort daarop kwam Leonta dan ook in ijlend© vaalt aanrennen, een bebloede sabel in do hand zwaaiend, met luider stemme haar overwinning en de volkomen nederlaag van den vijand' verkon digend. Er resten nu nog te bespreken enkele vrouwenfiguren, die uit patriottische geest drift do wapens opvatten en die vooral in tijden van vreemde overheersching uit den grond opdoken. Onder die vrouwen, mag met eore gonoemd worden Eleonore Prohaska, die hij de Liitzowers dienst nam on met de buks op voortreffelijke wijze wist om to gaan. Den 16en Sopt. 1813 werd haar in een treffen aan d© Göhrd© in het Lauenburg- sehe een been verbrijzeld door een granaat. De 21-jarige heldin stierf den 5en October d.av. in D'amienburg. In hetzelfde corps dienden ook ecu inwoonster van Dresden, Unger genaamd en Anna Liihring nit Bre men. Yan deze beide vrouwen worden even eens staaltjes verhaald van. onverschrokken heid en daarbij waren zij gelukkiger dan juffrouw Prohaska, want ongedeerd kwamen zij uit d'en strijd. De Grieksche vrijheidsoorlog en last not least de Boeren-oorlogen liebhen bewezen dab in die gevallen sommige vrouwen ware doodsverachting en onbetwistbare mannen moed aan don dag hebben gelegd, hoewol zij toch in de vera te verte niet dachten aan een positie als beroepssoldaat. af

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5