binnenland. Ree lit zak en, STADSNIEUWS. f f 010.— f 610,~ Ier bezittingen. 2700.- f 2700.— - 150.— 150.- - 115.— - 115,- 525.- - 700,- 2010.— 2945.- - 100.— - 100.- - - 40.- Aankoop van rentegevend goed YL A ARDIN GEN. MAASSLUIS. Een hooggeplaatst ambtenaar van bet Yatïcaan heeft mij verzekerd, dat het be zoek van keizer Erans Jozef aan koning Vic tor Emanuel' niet zal plaats hebben. Do Keizer heeft 10 jaar geleden don Paus be loofd', niet naar Home te zullen komen, en hij zal zijn belofte houden. In verhand met do nieuwe verkiezingen geefb eeii keizerlijke verordening bevel tob de ontbinding van de Landdagen van Op- per- en Neder-Oostenrijk. Salzburg, Stier marken, Karinthi'ë, Moravië, Si'ezië en Vo- rai'lsberg en beveelt nieuwe verkiezingen in dezo provincies. Do Petit Bleu" meldt dat de vice-presi dent Centrob, van de Kamer van Koophan del to Agram, onder beschuldiging van sa menzwering togen de Ilongaarsche regee ring, is gearresteerd. Ver. Stat en. Uit Manilla, de hoofdstad der Philippiji- 11011 wordt gemeld Eon bende opstandelingen van bijna 200 man, waaronder dertig vuurwapens, onder bevel van Rïos, een fanatiek insurgent, viel verleden week de stad Laguimauvo aan. Drie vrouwen werden gedood en vele an dere inwoners gowond. De politie sTaagde er ten slotte in, de aan hangers van Rios uiteen te drijven en er verscheidene te dooden. Met militaire hulp werden daarop 700 inboorlingen gevangen genomen, verdacht van medeplichtigheid aan den verraderlijken aanval. Een der gevan genen, een officier van Bios, verklaarde dat deze van goddelijke afkomst is en dat geen menschelijk wezen hem zal kunnen vangen. Een der versterkingen van Bios in het ge bergte is reeds ingenomen en vier detache menten vervolgen de bende. Controleur Cramer, f Men schrijft aan de z Telegraaf" uit Rotter dam: Volgens telegrafisch bericht uit Batavia, werd te Penang de controleur Cramer ver moord. Naar wij vernemen, is dit de heer D. J. Cramer, zoon van den hoofdonderwijzer den heer N. J. Cramer, te Rotterdam. De heer D. J. Cramer was een veelbelovend jongmensch, omstreeks 30 jaar oud. Na te Rotterdam de Hoogere Burgerschool met 5-j. cursus en te Delft de Indologiscbe afdeeling der Polytechnische School bezocht te hebben, vertrok hij in 1894 naar Indië, waar hij hel tot controleur bracht. Hij was ongehuwd. Met verlof zijnde, had hij een reis naar Penang gemaakt en is daar door Atjehers vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Gouverneur Lely. Bij Kon. besluit is aan C. Lely te s-Gra- venhage op zijn verzoek eervol onts! g ver leend als buitengewoon lid van den Centrnien Gezondheidsraad. Een Vorstelijk Student. De Toengkoe Besaar van Asahan zal zich volgens de uSumatra Post" eerstdaags naar Nederland begeven, om hooger onderwijs te genieten. Evenwel is afgeweken van het oorspronke lijke plan, dat de Toengkoe Besaar met den gep. resident Van der Steenstraten zou medegaan; nu is bepaald, dat hij eerst later zal ver trekken en dat dan zijn vader, de sultan, zelf ook made naar Europa zal gaan. Jhr. mr. van Ascli van Wijck. f De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van jhr. mr. van Asch van Wijck, den overleden minister van Koloniën zal plaats hebben a.s. Zaterdag tegen 12 uur 's middags op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage. Ingevolge deo wensch van den overledene zal eene uitvaart met de ge bruikelijke eerbewijzen bij ter aardebestelliog van in functie zijnde ministers achterwege blijven en de begrafenis op de eenvoudigste wijze plaats hebben terwijl ook tevens door den overledene het vei langen is te kennen gegeven dat niemand van buiten kransen voor de lijkbaar zende en dat er aan het graf door niemand moge gesproken worden dan door één enkel zijner oudste vrienden, dien hij met name aanwees. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Wegens het sluiten van de beide Kamers der Staten-Generaal zal de gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken Zaterdag niet plaats hebben. Gedecoreerd. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau G. J. A. baron De Senarclens de Grancy, te Vucht, voor zitter van de Vereenigirig tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, ondervoorzitter van de regelings-commissie van het derde internationaal congres voor bijenteelt. Tweede Hamer. Beroeps wet. De heer De Ridder heeft een amendement voorgesteld, strekkende om aan art. 39 een nieuw lid toe te voegen, luidende j Verslagen, verbalen of relazen van open bare ambtenaren moeten, om als schriftelijke bescheiden te kunnen gelden, opgemaakt zijn op den eed of de belofte door hen afgelegd bij den aanvang hunner bediening. De Boerengeneraals. Naar met zekerheid kan worden gemeld zullen de Boerengeneraals na hun bezoek morgen aan Amsterdam niet naar Brussel vertrekken. Botha, de Wet en de la Reij zijn gister middag om half vjjf van »Hoi rex Hotel" per omnibus naar de dokken gegaan. Zij werden door eene groote menigte levendig toegejuicht. De DÏemps" heeft het volgende telegram uit Londen ontvangen: De Boerengeneraals hebben van de Engel- sche regeeiing niets gedaan gekregen, zelfs niet datgene waarop zij het recht hadden te rekenen volgens de te Vereeniging gedane beloften, als, in het bijzonder, de algemeene amnestie voor de opstandelingen, welke bjj gelegenheid van de kroning des Konings afgekondigd zou zijn geworden. Uit Londen wordt nog gemeld De Press Association verklaart vernomen te hebben dat do Boerengeneraals in hun onderhoud niet Chamberlain tevergeefs ge tracht hebben voor de Boerenuitgevvekenen verlof te krijgen om naar hunne haardsteden terug te keeren zonder den eed van trouw aan de Engelsche Kroon af te leggeu. Ook trachtten zij van de Engelsche legeering de verbintenis te verkrijgen dat zekere gewezen ambtenaren aangesteld zouden worden in betrekkingen bij het nieuwe bewind, zoo veel mogelijk gelijk aan de posten die zij voorheen bekleedden, doch Chamberlain weigerde de regeering in dien zin te binden. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De drie Boerengeneraals met hun secreta rissen en den iieer Fischer zijn hedenochtend per Hollandsche spoor ten 9 uur 1 min. stads- tijd uil Engeland in de residentie terugge keerd. De aankomst geschiedde bijna onop gemerkt daar het juiste uur niet bekend was. Medisch Adviseur. Bjj de rijksverzekeringsbank te Amsterdam vaceert de betrekking van medisch adviseur. Sollicitanten naar deze betrekking worden uitgenoodigd zich vóór i October a.s. per gezegeld request en onder overlegging van bescheiden te wenden tot Hare Majesteit de Koningin. De medische adviseur zal zijn ambtenaar ten bureele der Bank te Amsterdamhij zal geen andere betrekking kunnen bekleeden en geen particuliere praktijk kunnen uitoefenen zijne bezoldiging zal f5000 bedragen met recht op pensioen. Hij zal tot taak hebben onder de bevelen van het bestuur dit ter zjjde te staan in alles wat de geneeskundige zjjde der uitvoering van de Ongevallenwet betreft. (sSt.-Ct.") Dir. Bel., Invoerr. en Ace. Bjj Kon. besluit is aan den ontvanger der directe belastingen jhr. H. C. van Panhuys, te Haarlem, op zjjn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Patroonsvereenïglng,, Boaz." Gisteren had te Amsterdam de jaarlijk- sche algemeene vergadering plaats. De voorzitter, liet Tweedei Kamerlid de lieer A. E. van Kempen, opende da bijeen komst met een openingswoord, waarin hij den ommekeer van d'en politiek en toestand herdacht. Na 50-jarig groeien van het liberalisme is heb overwonnen door de beginselen van het evangelie. Van het nieuwe bewind meent spreker veel te mogen verwachten, speciaal voor den werkmano. m. persioneering, Zondagsrust, hui smanskiesreclitenz. In korte trekken schetste de spr. daarop den levensloop van Minister Kuyper, in wien! de christelijk democratisch© beginse len zijn vleesch geworden, en wiens naam, naai' spr. meent, ook in het buitenland' iu- vloed heeft. Nu. dus een bevriend Ministerie aan het hoofd' der zaken staat, meent spr. ten slotte, dat de vereeniging „Boaz" moet gaan na denken wat haar te doen staat in dit geluk kig stadium. Het arbeidsveld is groot genoeg, maar de krachten ontbraken tot nog toe. Om met meer energie te kunnen optreden acht het bestuur heb wenschelijk een directeur-redac teur der vereeniging te benoemen, d'ie zal kunnen adviseeren over de sociale wetten, waartoe een voorstel wordt gedaan. Aan H. M. do Koningin en aan dr. Kuy per werden huldetelegrammen gezonden. Als bestuursleden werden herkozen d;o heereu Van Naamen (Zwijndrecht), Schuur man (Meppel), Van Leeuwen (Leiderdorp) Wormser (Amsterdam), Van Kempen (Lei den), Hovy (Amsterdam), Schippers (Vlaar- dingen), Van Hoeken (Leiden). Uit de jaarverslagen bleek, dab de veree niging 1161 leden telt, en dat het saldo in kas is f 575. D'e schulden aan verschillende leveran ciers zijn f 610, zood'at er een klein nadeelig saldo is. Van een Vereeniging van Christelijke kantoorbedienden werd' dei' Vereeniging ge vraagd te maken, dat de patroons hun be dienden eenige dagen vacantia gaven achter elkaar. De voorzitter meende dab de Vereeniging hieraan niets kon doen, doch hij stelde voor dab de redacteur van heb orgaan de zaak zou bespreken. Een der aanwezigen noemde het een aan klacht tegen de Christelijke patroons, dat nü nog zoo iets moest worden gevraagd. De heer Van Naamen vond, dat „Boaz" wel' degelijk in deze richting iets practisoh kon doen. Hit de verdere besprekingen bleek, dat verscheiden patroons hun bedienden en werklieden reeds eenige d'agen vrijaf geven. De heer Van Naamen meende veel te mo gen verwachten van een besluit vani de Ver eeniging. In een officieel© uitspraak van de algemeeno vergadering ziet spr. iets van groote morooTc waarde. Do heer Wormser beval aan het sluiten, van een contract met d'e bedienden, waarbijl vacantia is gewaarborgd. Spr. geefb 14 da gen vacantie, en daarvan ziet hij slechts goede gevolgen. Do heer Van, Naamen diende, na nog eenig debat, con motie in, waarin hot ver langen der kantoorbedienden als billijk werd erkend, en waarin werd voorgesteld deze mecning als d'e offi'cieele van „Boaz" ter kennis te brengen van de leden. D'e heer Wormser diende eveneens oen motie in, waarin hij d'e Vereeniging „Boaz" de meening deed uitsproken, dat do vacan tie voor allo ondergeschikten weuschtfTijfc is, mot behoud van salaris on zulks vastgelegd in een contract. D'e motie van den heer Van Naamen werd' aangenomen met 14 togen 12 stemmen. Ilioma weid' pauze gehouden. In d'o namidd'ag-zittiug werd' op voorstel, van het bestuur besloten eon directeur te benoemen, dio do Vereeniging zal voorlich ten omtrent zaken van socialen aard. Hot bestuur zal do keuzo doen, dio daarvoor mr. S. Sybrandi zal aanzoeken. Deze hield daar na een voordracht over wotbelijko regeling van heb arbeidscontract. Schadevergoeding. Naar aanleiding van liet verslag van de vergadering der afdeeling Amsterdam van den Bond van uil Ztiid-Afrika verdreven N. Z.-A. S. M.-personeel, vernemen wij dat de heer Knaap nimmer voor de Staatscom missie voor de Zuid-Afrikaansche schade vergoedingen is verschenenhetgeen ge noemde heer volgens dat verslag zou hebben medegedeeld is derhalve volstrekt niet te beschouwen als berustend op door of vanwege de Staatscommissie verstrekte inlichtingen. De termijn voor het indienen van bezwaren tegen de voorloopige lijst van toegeschatten bedragen is wel degelijk met 9 dezer ver streken, Ook het bericht ais zouden omstreeks 1300 aanvragen om schadevergoeding door de Staatscommissie zijn afgewezen, is, naar wij vernemen, onjuist; het aantal aanvragen, dat in handen der Staatscommissie werd gesteld, bedroeg toch slechts ongeveer 1120. Verbrnikersbond. Do Verbruikersboud, in het laatst van 't vorig jaar opgericht heeft een aanvang ge maakt met liet samenstellen van een witte lijst, waartoe lijsten ter invulling zijn gezon den aan de vak- en patroons-vereenigingen en de Kamers van Arbeid om de noodige gegevens te verkrijgen. Door 't bestuur is een oproeping gedaan ter vervulling van de betrekking van inspecteur of inspecfcrice. Do bond telt op het oogenblik 600 parti culiere leden, terwijl verschillende Vakver- eenigingen, en afdeel ingen van Patrimo nium, R. K. Volksbond en Alg. Ned. Werk liedenverbond zijn aangesloten. In 5 ge meenten zijn afdeelingen tot stand' gekomen. Het bestuur is als volgt samengesteld: T. Sanders, Amsterdam, voorzitter, H. Luken, Zwolle, vice-voorzitter, mr. dr. H. S. Veldman, Kampen, secretaris, J. Huizinga, Kampen, penningmeester, mej. H. W. Crom- melin, Utrecht, mej. M. Bahlmann, Bussum, D. de Clereq, Bloemend aal, P. A, Nicolaas, AmsterdamJ. Zody, Amsterdam. Een persoonlijke bijdrage. In een der dagbladen wordt er de aan dacht op gevestigd, dat onder de verant woording in illet Volk" van de ingekomen giften ter bestrijding van de onkosten, te maken bij de bevordering der verkiezing van mr. P. J. Troelstra ook voorkomt de opgaaf »de scholen aan het Lamgroen te 's-IL f 7.25". De zaak heeft zich blijkens ingewonnen informaties als volgt toegedragen Aan de openbare school aan het Lamgroen (hoofd de heer J. van Andel), heeft inderdaad een onderwijzer, lid van de Soc. Dem. Arb. vóór en na den schooltijd aan zjjn collega's aan dezelfde en de daarnaast gelegen school verbonden, bijdragen gevraagd om de verkie zing van mr. Troelstra te bevorderen. Verscheidene onderwijzers droegen bij en een bedrag van f7.25 kwam bijeen. Nu is 't een feit, dat de redactie van het »Vo!k" te kennen had gegeven, de inge komen giften niet gespecificeerd te kunnen vermelden, en zonder eenig opzet verzond de onderwijzer een postwissel waarop als afzender vermeld stond z ij n naam met de bijvoeging sen van.eenige andere onder w ij zers aan desc holen van het Lamgroe n." De onderwijzer gaf toe dat het zenden der gift onder dezen voim eenigszins onvoor zichtig is geweest, en verklaarde dan ook dat hij bjj eenig nadenken een anderen vorm gekozen zou hebben. Het blijkt dus dat er van vragen of inza melen van geld voor socialistische propa ganda geen sprake is geweest, doch eenvoudig van eene persoonlijke bijdrage van sommige onderwjjzers aan de scholen aan het Lamgroen verbonden. Onze sladgenooten de heeren F, Hamilton of Silvertonhill en Sikkens slaagden bij het j.l. gehouden examen 2e gedeelte voor de betrekking van surnumerair der directe be lastingen. Gemeentebegrooting. V. Heden geven wjj het slot van de gemeente- begrooting dienst 1903, zooals zij aan den Raad is ingediend. Ook thans geeft de eerste kolom weder aan het ten vorige jare geraamde bedrag, terwjjl de tweede kolom do thans voorge dragen bedragen bevat. Aan het eind der begrooting volgt ten slotte een staat van de schulden der gemeente op 1 Januari 1902. Hoofdstuk Till. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën en bjjdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. 139 Belooning van doctoren, heelmeesters, vroed- meesters, vroedvrouwen, enzf 2150.2150,— 140 Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen- 9000.— - 9700.— 141 Aandeel van het Rjjk en de Provincie in de bjj dragen van particulieren in de verplegingskosten van arme krankzinnigen - 100.100.— 142 Kosten van orthopedische behandeling van onver- mogenden- 100,-jqq 143 Subsidiën aan Godshuizen 11500.- 10950.'— 144 Subsidiën aan armbesturen- 900.- 900.— 23900.- 000.. 10.- Toiaa! van het VlIIsle Hoofdstuk 23750, Hoofdstuk IX. Kosten voor landbouw, handel en nijverheid, 145 Kosten der Kamer van koophandel en fabrieken f 600. 146 Kosten ter zake van den ijk en herijk der malen en gewichten- 10. Totaal van het IXde Hoofdstuk Hoofdstuk X. Kosten van het beheer en onderhoud d 147 Grondlasten 148 Dijk- en polderlasten 149 Eifpachten, grondrenten enz 150 Kosten van brandverzekering der gebouwen 151 Onderhoud en administratie van bezittingen, met voor den publieken dienst gebruikt of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen 152 Kosten vallende op verhuringen en verkoopingen 153 Kosten van het innen van rente wegens inschrij vingen op de grootboeken der Nationale Schuld Totaal van het Xde Hoofdstuk Hoofdstuk XI. Rente en aflossing. 154 Renten van geldleeningen 155 Aflossing van geldleeningen. - 10000. Renten van tijdelijk ter voorziening in kasgeld op genomen gelden- - Totaal van het Xlde Hoofdstuk f 69680.— ~~f 75681X3" Hoofdstuk XII. Pensioenen en wachtgelden. 4tJ,~ f 6240, 6750.- 59680.— G4680,- 1-1000, 156 Pensioenen 157 Wachtgelden 7845,- 6118.- 183.- 7845.— Totaal van het Xilde Hoofdstuk H oofdstuk XIII. Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken beboerende. 158 Voorschotten aan ambtenaren der gemeente ten einde daaruit voorloopig kleine betalingen, ten behoeve der gemeente, te doen- 159 Kosten vallende op het voeren van gedingen. 160 Kosten van rechtskundig of ander deskundig onderzoek 161 Kosten vallende op aanbestedingen 162 Kosten voor openbare vermakelijkheden en feesten en voor het uitsteken, onderhouden en vernieuwen van vlaggen 163 Uitkeeringeu aan de polderbesturen of voormalige ambachten van Hoogenban en Mathenesse. 164 Kosten yvegens het te Amsterdam betaalbaar stellen van vervallen coupons en uitgelote obligation van aangegane geldleeningen 165 Kosten wegens het uitoefenen van contróle op de echtheid van Schiedamsche jenever 50.- 250.- 200.- 195.— 100.— 4000.— 0301, 350, 50, 250, 500, 200, 495, 100, 4000, 4795.— f 5645.- 4983.62 f 4457.371/j Totaal van hel XlIIde Hoofdstuk Hoofdstuk XIV. Onvoorziene Uitgaven. 166 Onvoorziene uilgaven. Totaal van het XlVde Hoofdstuk ~f 4983.62 4457.371\2 Hoofdstuk XV. Uitgaven welke zoo noodig door buitengewone ontvangsten mogen gedekt worden. 167 Kosten van het sluiten van geldleeningen - 100.- 168 Aflossing van tijdelijk ter voorziening van kasgeld opgenomen geld. - 244COO, 169 Tjjdeljjke belegging van kasgeld 170 Kosten van stichting van schoollokalen en onder- wijzerswonsngen 17 i Kosten van andere buitengewone wei ken die uit buitengewone ontvangsten bestreden mogen worden. - 50000, Memorie 9000.— 100000.— 100000.- 500, Totaal van het XVde Hoofdstuk 303100.— 200500, De staat van de schulden der gemeente Schiedam op 1 Januari 1902 bevat als bedrag der schulden ƒ1464000.— en ƒ250000, oorspronkelijk waren deze bedragen 1500000, en ƒ250000, het bedrag der rente is respectievelijk 3 en 4 pCt., de verplichte jaarhjksche aflossing bedraagt ƒ8000.en ƒ2000.Deze geldleeningen zjjn goedgekeurd bjj besluiten van den gemeenteraad, dd. 23 September 1895 no. 2 en 14 Augustus 1900 no. 60/1. Het reeds vroeger door ons vermelde be richt dat door de firma A. F. Smulders is aangekocht de machine-halle van de Dussel- dorfer tentoonstelling, met bestemming om dat op hare terreinen hier over te brengen, wordt nu ook in de Duitsche pers opgenomen. *D'e lieeren C. v. tl. Burg em Zomen, voor wier rekening voor eenige dagen, een nieuw stalen loggerschip op stapel werd gezet, be sloten dit schip te gaan noemen Gene raal De We te Ziji gaven hiervan kennis aan den generaal, die juist, te Londen ver toefde, en ontvingen daarop het volgende bericht Horrex Hotel', Londen 6 Sept. 1902. Den WeliEdl Hoeren1 C. van der Burg Zonen, VI aardingen. WolEd. Hoeren, Met betrekking tot Uw schrijven van 4 dezer, heb ik in opdracht Van Generaal De Wet, U mede te d'eelen daifc het hem genoe gen doet, te vernemen dat Uw nieuw ha- ringloggerschip zijn n'aam zal dragen. Hij' dankt II zeer voor dit bewijs Uwer sympathie en hij! spreekt d!en wensch uit, dat het schip tot groote winst der eigenaren lang en gezegend' moge varen. Ik heb de eer te zijn 'Uw dw. dr. J. DE LANGE, wd. Secretaris. "Er is een nieuwe reederjj opgericht onder boekhouderschap van den heer B. de Jong, alhier. 'Door den heer A. v, d. Weijden zal in het gebouw Zomerstraat 9 een export-slach terij worden opgericht van pluimgedierte. *W. v. K., die II. Maandagavond in den sigarenwinkel van den heer B. aan do Hoog straat de toonbanklade heeft gelicht, is heden morgen door de politie naar het huis van bewaring aan den Noordsingel te Rotterdam getransporteerd. Het aantal ingeschrevenen dezer gemeeme voor de nationale militie, lichting 1903, is 88, terwijl W. Lagerwejj, die in 't begin van dit jaar eerst ingezetene des rijks is geworden, nog voor de lichting -1902 is ingeschreven, en dus voor hem eene naloting volgt. 'Gistermiddag 5 uur geraakte het 9-jarig zoontje van den sluiswachter A. W. aan de Veerstraat in den Noordvliel. Hoewel spoedig verscheidene personen te hulp schoten, waarbjj zich zeer verdiensten)' maakte de heer W. H. de Meyer Jrrace" het na geruimen tjjd eerst gelukken den knaap op het droge te halen. De inmiddels geroepen dokters de heeren Boonacker en Nikkels, alsmede de nee Bogtstra, apotheker, trachtte gedurende mee dan een half uur de levensgeesten op wekken, doch te vergeefs. Het kind werd per brancard door dept"1 thuis gebracht. Voor de rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht W. J. L., 17 jaar,"'"' 19 jaar, varensgezel, beiden te Rotte en F. E. P., 20 jaar, sleeper te Schiet» j

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2