l 56*° jaargang. Vrijdag 12 September 1902. No. 10954. F'! NINA.. S. w\ .37.1 i 3 or tier wijzci's(csscn) 1 onderwijzer in Iiandteekenen, 1 handenarbeid BUITENLAMP. SCHSIEDAMSGHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen ft. 1.25. Franco per post 11. '1.65. Prijs por weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. na 8 it. iaat Iel. i jue. |D. :rs. k 5 ure. ui?, t Aan de HERHALINGSSCHOOL voor Jon gens en aan dm voor Meisjes worden ge vraagd voor den cursus 19021903 met hoofdakte, en 1 All dni'TOll WAJinci X V11UVA ITljAOl V3 in nuttige handwerken. De bezoldiging bedraagt voor bovenge noemde omlerwijzeis of onderwijzeressen f21 en voor de vakonderwijzers en vakonder wijzeressen flG per wekeüjkseh lesuur. Sollicdatiestukken in te zenden bij den Burgemeester vóór 15 September a.s. ASjCJJESBISKM OVEKZICUT, SCHIEDAM, '11 September 1902. Snid.Atrlka, De samensprokingen van de Boeren-gene- rnais met Chambeilain, reeds ten deele in ons nummer van gisteren onder «Laatste Nieuws" vermeld, hadden nog het volgende verloop Botha wees er bovendien op, dat lord Milner eu loid Kitchener beloofd lmdden voor stellen te zullen doen belreffende de amnestie. Botha zeide, dat zij niet tot Chamberlain kwamen met het verzoek de gesloten over eenkomst te vervangen door een nieuwe, maar als onderdanen van den koning komen zij om op eeilijke wijze Ie worden gehoord en meen den zij reciit te hebben op welwillendheid en rechtvaaidighfiid. Chambeilain betreurde in zijn antwoord dat de generaals niet de bepaling aannamen, dat niet moet wonlen getracht de onder handelingen te heropenen, die te Vereeniging waren afgesloten. Botha stemde er in toe zich aan die be paling te onderwei pen, en daarop volgde hel offieieele onderhoud. Chamberlain heette de generaals welkom, en Botha begon onmiddellijk met de ver zekering dat er bij de generaals niet het minste plan bestaat de voorwaarden van Vereeniging te wijzigen. In zijn antwooid aan Botha zeide Gham- beilain dat de commissie voor het onderzoek naar de wei king der krijgswet niet alle be handelde zaken, waarbij de termijn van de gevangenisstraf nog niet was afgeluopen, op nieuw kan onderzoeken. Zij zal slechts in de zaken, die in revisie komen, nieuwe getuigen hooren, in alie ondeie zaken zal Chamberlain nngnan of er sprake kan zijn geheele of ge deeltelijke amnestie aan te bevelen. Botha zeide teleurgesteld te zijn door het Naar F W. ROBINSON's roman Uit de Artistemvorold. 1) I. Do drukkende atmosfeer in do Grovo straat voorspelde een naderend onweer. Do volkrijke buurt vorkeerde op dien Juli avond met in de, gewone stemmingor bin iets onheilspellends m de lucht. De buren stonden aan do geopende deuren of m groep jes te praten, van tijd tot tijd nieuwsgierig naar hot einde der straat kij'kondo alsof daar een wonder to voorschij'n moest komen. Verderop in do straat stond dan ook wer kelijk hot voorwerp d'er ailgcmceno nieuws gierigheid in do gedaante van een lange, magere vrouw met grijze haren en dieplig gende oogen, een verschijning die de Grovo- straat-bewoners liever zagen gaan dan ko men. De vrouw z.ag er mot liaar kl'enrlooze lippen eu scheve mondhoeken verbitterd! en kwaadaardig nit, en da Hom el weet dat zij or reden voor liad', doch de openbare mcc- ning was dor vrouw niet gunstig. Vrouw Pickcrson waclxttö op haar cchtgo uoot, een bezigheid die eiken dag terug keerde, doch die zij! nooit met een vriondo- lijkcn lach of blijde verwachting verrichtte. De vrouw genoot in de buurt weinig sym pathie wegens haar eenzelvigheid. Ziji was altijd te veol met haar eigen zaken bozig,dan voor to vertoornd en opgewond'on over het gedrag van haar man, en zoodoende had ziji niet veel' tijd to besteden om buurpraatjes aan te kniopon. Zoo woonde vrouw Pickerson op haar af- uitbljjien der amnestie by gelegenheid dei- kroning, zooals Kitchener had beloofd aan de regeering voor te stellen. Chamberlain zeide dat in de stukken, die in handen der regeeriog waren gekomen, geen melding darrvan gemaakt was. De re geering wil echter niet vooruitloopen op de edelmoedige bedoelingen die men wellicht in de Kaapkolonie en Natal met die rebellen heeft. Botha zeide, dat hy alleen de grootmoe digheid wonscht die hen in staat kau stellen in de toekomst allen in vrede in Zuid-Afrika te ieven. Chamberlain verklaarde aan Botha, dat er geen moeilijkheden zullen bestaan over den terugkeer van gevangenen die fatsoenlijk en oprecht zijn; maar dat iedereen die den schijn had van vijandig te zijn zou belet worden terug te keeren. Hij verklaarde voorts dat het onwaar was, wat in sommige bladen voorkwam, dat Lord Miiner voornemens was do hoeven der burgeis te verkoopen, maar wel zal de legeering bevoegd zijn land te nemen voor openbare doeleinden tegen be taling van de volle schadeloosstelling. Chamberlain wees op de wetten van En geland en Nieuw-Zeeland, waar de plaatse lijke autoriteiten tegen betaling van de volle schadeloosstelling land kunnen nemen van een landgoed ter bevordering van het klein-grond- bezit. Chamberlain voegde er bij, dat elk voorstel van dien aard zou worden gepubli ceerd en aan iedereen bekend gemaakt, voordat het in werking trad. Botha sprak zijn misnoegen er over uit, dat ook National Scouts deel uitmaakten der com missie belast met het beheer van de toege stane drie millioen pond sterling. Chamberlain antwoordde, dat zij daarin niet in grootere verhouding voorkwamen dan anderen maar de regeering moest voor hen opkomen die haar gesteund hebben. Hij voegde erby, dat de Boeren die in Natal gebleven waren, niet mochten worden neergetrapt, en dat de krijgswet niet langer mocht worden gehandhaafd. Wat de zorg voor de weduwen en weezen aangaat heeft de Regeering alles gedaan, wat zij doen kon. Ten slotte wees hij op de noodzakelijkheid van een staatkunde van vergeven en vergeten nu de oorlog voorbij is willen wij u erkennen als landgenooten, die zult medewerken voor den voorspoed en de vrijheid van Zuid-Afi ika. De dag waarop algpheel zelfbestuur kan worden ingevoerd hangt af van de snelheid, waarmede de oude vyandige gevoelens ster ven zullen, Do rogeering wenscht niet dat oenig deel onvertegenwoordigd zal zijn, maar viangt van de nieuwe onderdanen, dat zij haar halverwege te gemoet zullen komen. De conferentie werd daarna gesloten. Een vertegenwoordiger van Laffan heeft te Londen een ondeihoud gehad met de Boerengeneraals vóór hun verirek naar Den Haag. De gpneraals deelden mede, dat zy in Den Haag met de Europeecche Boerenleiders een proclamatie zouden uitvaardigen, waarin het doel van hun reis naar Europa zou worden uiteengezet. Commandant Ferreira zeide, dat de generaais in Europa in het geheel geen lezingen zouden houden, wel in de Ver. Sta ten uit dit laatste land waren, zonder er om gevraagd te hebben, reeds 10,000 dollars ontvangen. Sir John Gordon Sprigg hield gisteren de begrootingsrede in het Kaapsche Parlement, en zeidedat de voorgestelde spoorwegen spoedig rentegevend zouden zijn. Gedurende de laatste tien jaren leverden de spoorwegen een winst op van meer dan tien millioen pond sterling de inkomende rechten stegen in 1900 tot 19 millioen, in 1901 tot 231/4 millioen. Deze cijfers toonden een voortdurende toe name van welvaart voor het land aan. Ook de uitvoer van koloniale producten is belang rijk vermeerderd. De schuld der Kolonie bedroeg 38 millioen totaal, met uitzondering van zes millioen, die uitgegeven zyn voor rentegevende werken, die meer voordeel opleveren dan de interest bedraagt. Het totaal debet van de balans was op 1 Juli van 1902 over de twee voorgaande jaren 2,192,000 pond sterlingde Maal uit gaven zijnde 19,222,000 pond sterling, terwijl het totaal inkomen 17,030,000 bedroeg. tlemengiie Slededcelingen. getrokken levenswijze te midden van. een, Icrscho bevolking, die opgewekt van aaid, meermalen met haar den spot droef. De Grovcstraab zelf stond in de stad in niet al te besten reuk. De politie achtte bet geraden er steeds paarsgewijze te surveiïlce- ren, want schermutselingen waren altijd' aan de orde van d'en d'ag. Baas Pickcrson, wiens 'thuiskomst ded'cr oogenblik kon verwacht word'en, was geen Ier on boogde daarom niet op nationale sympathieën, die nog al dikwijls de aanlei ding waren tot twisten. Iiij! was wat men noemt „oen goeie kerel'", die ook and eren een „borrel" gunde, wanneer liij goed bij kas was, lietgoen liel'aas maar zelden voor kwam. Pickcrsou's grootste en slechtste hoedanig heid. was d'a gruwelijke mishandeling van zijn vrouw. Zij van haar kant verdroeg lij delijk do slagen, dib hij/ haar toebracht, tot groote verontwaardiging van allo buurvrou wen in do Grovestraat. Met bange verwachting zag dan ook de halve buurt Pickerson naderen. Wanneer hij voldoende /liad genoten van het edele gerste nat, zijn lievelingsdrank, dan 'kon men er staat op maken, dat het wederzien dei' beide cchtgonooteii met een kloppartij zou beze geld worden. Wanneer echter de vrienden, d'ic bom moesben afhalen, niet genoeg gold bij zich .hadden, dan moest men voor hot wederzien zijn phantasie te hulp roepen, want db nuchtere Piblcerson en do besclion- kcu Pickerson verschilde/li hemelsbreed. Eindelijk daar was de langverwachte en zoowaar in nnchtei'eu toestandDoor welken samenloop van omstandigheden Sa muel Pickerson heden de verzoeking had weerstand kunnen bieden, was moeilijk uit te maken, doch één ding stond vast, dab hij Dui/bsoli'land. De Poolsche patriot graaf T.hoodorus Zoltowski) is van zijn waardigheid als kar merheer van keizer Wilhelm, ontheven op grond vani zijn weigering om deel' te nemen aan do feestelijkheden te Posen ter gelegen heid van do manoeuvres. Ook deze/ maatregel) d'raagt er niet toe hij om de aiiti-Dhitscho gevoelens van de Pool sche bevolking gunstig voor het Duitsche imperialisme te stemmen. Spanj e. De koning van Spanje heeft den eersten stcöni gelegd van de nieuwe havenwerken van Bilbao, Do Spaansche deinooratiscbe pers be spreekt do zwakke houding der regeering te genover de intransigante nota van liet Yati- eaanhet weifelende gedrag der Spaanscbe bewind/mannen wordt een deserteeren ge noemd ui'b het liberale kamp. De dcmoci-atiL scli.0 pers voorspelt dan ook, d'at ernstige wanordelijkheden in de naaste toekomst te wachten zijn. Italië. Omtrent de onlusten te Foggia in Apulië wordt nog medegedeeld d'at 400 boerenar beiders, die geslaakt hadden, db uitgangen tob het dorp Candela bezetten om te belet ten dat tot werken geneigde arbeiders zich naar do landgoederen zouden begeven. Db gendarmen beproefden 'de stakers 'te overre den do vrijheid van arbeid niet te belemme ren, docli werden met stokken aangevallen. Een Wachtmeester werd zwaai- gewond. D'e overheid zond toon om soldaten, dib met steencn werden ontvangen. Eenigen wedden gewond. De stakers ontrukten aan enkelen de geweren, waarop do soldaten vuur gaven, 5 personen doodden en 10 verwondden. met bedde Jranden diep in de zakken, de brcede schouders opgetrokken, als een ver woede leeuw zijn woning op no. 45 Iraolitto te bereiken Vrouw Pickerson had hem reeds lang be merkt. Zij was in huis gegaan om met ge- dompte stem in de kamer te roepen „Kibty daar komt hij aan!" „Zoo is hij ei- eindelijk?" klonk heb kortaf. „Is hij, beschonken of niet?" „Hij is ditmaal niet beschonken," gaf vrouw Pickerson aarzelend tea antwoord, alsof dat vreeselijke woord niet gemakkelijk over haar /lippen kwam. „Hij l'oopt flink rechtop." „Dat is een goed begin, moeder. Hij be grijpt misschien al wat ik hem zeggen wil." Vrouw Pickerson sloot zachtjes de voor deur en trad de armoedig ingerichte woon kamer, die tegelijk als keuken dienst deed, binnen. Zij1 ging naar haar dochter, die met hoed en mandei aangekleed, voor don haard zat en met aandacht haar met ringen over dekte vingers bekeek. „Vindt je niet, Kitty, dat wij het nog eens met hem moesten probeeren begon vrouw Pickerson overredend. „Hij' heeft reeds een liarde les „Die hij: ten volle verdibnd heeft," viel Kitty haar in da redte. „Dat wil ik ook niet ontkennen," zei de moeder vergoelijkend, „maar wanneer hij nu WGUkehijk eens tot heter inzicht gekomen was?" „Op u heeft liet bijzonder weinig invloed gehad, want uw goedaardig karakter schijnt nog steeds do kwellingen van dien man te kunnen verduren. Ik ben van plan om voor goed bier vandaan to gaan/ wanneer die toe stand! nog langer voortduurt. Nu weet ge, waai' bet op staat, moeder!" Denemarken. D'e Russische keizerin-weduwe en de ko ning van Griekenland zijfa aan booxd van hot jacht Poolster te Klampeaborgaan» romen. De Deensche koning, de kroon prins en prins Chrisbiaan met zijn gemalin hebben do gasten ontvangen. Rusland. Prins Obolenski. de gouverneur van Char- kof, is te Petersburg aangekomen om met de regeering aldaar de quaestie te regelen van het proces tegen de boeren, die deelge nomen hebbeul aan do opstanden ten plafcte- land'o, in do gouvernementen Charkof en Pohtawa. Het feit dab Obolenski d'e man is die möt knuppel en zweep de Russfecbe boeren kas tijdt voor misdrijven waartoe zij alleen dooi den honger werden gedreve/u, vindt zijn be vestiging in de oneenigbeid, ontstaan tus- scken den Russischen minister van justitie Muravieff eu Obolenski over bet opleggen van straffen. Tijdens d'e onlusten zijn de boeren, die door de soldaten, in 't bijzondter door d'e ko zakkon, gevangen genoWien worden, met don knoet geranseld. D'at heeft zeer veeli kwaad bloed gezet onder d'e bevolking, en de aan slag tegen den gouverneur was er zijdelings het gevolg van. Obolenski verlangt d'at do aanslag op zijn leven zal' gewroken word'en door den dad ca ter dood te veroordeel en, zooals dat ook met den moordenaar van den gouverneur van "Wilna 't geval was. Ook over do wijze waar op d'e d'ader sij/n gerechte straf moet onder gaan, is men heb niet eens. Van regeeringswege is de politiemacht te Charkof verdubbeld. T u r k ij De Ailbaneezen hebben den nieuwen Rus sischen consul te Mitrovilza gedwongen de sbad' te verlaten en d'e Russische legatie te Constantfnopel heeft van uit St. Petersburg do opdracht ontvangen /krachtig aan te drin gen bij' do Porto op een schitterende vol doening Voor d'it volkenrechtelijk schandaal. Reeds oen week vóór d'e aankomst van 't personeel van het Russische consulaat was door den Albaneeschen leider Josa Boljeti- nar een vergadering belegd, waarbijl de plan nen besproken worden om de vestiging van een Russisch consulaat te verijdelen. De aanvoerder zwoer den consul te zullen neer schieten als liij zi/ch in Mi U'ovrtza, vertoon de. Toen het personeel in do stad aankwam, kon het niets doen dan zoo spoedig mogelijk zijn biezen pakken, daar de bevolking met den dood gedreigd was als zij den Rus sen hulp bood. Het gebeurde te Mitrovitza is ernstiger dan db eerste berichten, deden vermoeden en Rusland's houding in, deze baart ün Turk- sche kringen ongerustheid. Vrouw Pickerson wierp een treurigen, verwijtenden blilk op haar dochter. Met tril lende vingers verkreukelde zij haar schort en schudde het hoofd, alsof de spreekwijze van haar dochter haar niet bevifel, hoewel vrouw Pickerson in haar leven veel onaangenamer woorden had te hooren gekregen. D'ocsli hoe kon zij van dit mooie, zwaitlok- kige meisje met haar breede kin en 'groote, fonkelende oogen als van een zigeunervrouw, eenige teederheid', eenige beschaafde taai verwachten „Ik weet wel, dat jij het bijl 't rechte eind hebt, Kitty, maar ik „Gij wilt u belachelijk maken, met dien ouden drinkebroer," viol Kitty weer onhar telijk in de rede. „Dab kan wol zijn het zal weldra vijf en twintig jaar geleden zijn, dat Piclierson en ik „Ik zou hem reeds vijf en twintigmaal van kant hebben gemaakt!" riep Kitty woe dend. „Maar Kibty, bedenk toch dab je over je vader spreekt!" „Vader? Hij is mijn vader niet!" ritep de dochter woest. „Zijlt gij soms uw eerste lief de vergeten?" Kibty barstte in een luiden lach uit, waar bij twee rijen schitterend witte tanden te voorschijn kwamen. „O God, wanneer hiji nu binnenkomt, lioorb hij je lachenWat een vreemdsoortig meisje bon je toch. 'Het evenbeeld' van je vader, die ook met alles den spot dreef!" „Helaas heeft de anno kort, maar teel vroolijk geloefd en zoo wenseh ook ik door liet loven te gaan," lachte Kitty. „Wat duurt het lang eer hij' komt, l:ij was reeds lang in de' straat," pruttelde vrouw Picker-son, M arokko. Volgens de „Times" brengt de Sultan van Marokko oen groot Jager op de Inoii, dat mot 1 D'ecembor uit d'e hoofdstad Fez moot oprukken, doch met wolk dool is nog onbe kend. Ecu correspondent van de „Matin" be weert dat de onlusten in Marokko tegen den sultan Abdul-Azin zeer overdreven zijn. De correspondent werd door den Sultan te Fe/, ontvangen, die hem verklaarde, dat geduren de d'e zeven jaren, dat hij| van de hoofdstad' afwezig was geweest, do Berberstammen van allo regeeringstoezicht waren verstoken, zoo dat er nu enkele moeilijkheden waren ont staan hiji het horstellen van de gewone orde, en d'e regelmatige adtninistratio. liet ge rucht, dat aan db troepen van den Sultan een nederlaag zou toegebracht zijn, is van allen grond! ontbloot. Men heeft echter wel' versterkingsbrocpen laten aanrukken. De Sultan verklaarde tón slotte d'at do toestand hem in geen enkel opzicht zorgwekkend voorkwam. Ver. S t a t en. Een anarchistische brochure wijst uit, dat de verjaardag van den moord op president Mac Kmley uitgekozen is voor dc opening van een anarchistische school to Chicago. Het programma vermeldt dat er samen- sprekingen zullen worden gehouden op so ciaal en handelsgebied. Ook zal er anar- caistische lectuur worden verspreid. Generaal' Chaffee, de gouverneur der Pki- lippijncn, seint naar Washington dat do Amerikaanscho'troepen, nabij Camp-Vicars, op liet eiland Mindanao, door de Plulippi- no's zijn aangevallen, waarbij aan Amorf? kaansche zijde een doode on drib gewonden vielen, onder de Jaaitstcn een officier. De Japanschc legatie te Washington heeft de Amerikaanscho regecring verwittigd,d'at kapitein Rosshill den 30on Juli het Markus- cil'and' in don Stillen Oceaan heeft bereikt, waarop hem door den kapitein van den Ja» panschen kruiser den brief van d!en Ame- rikaanschen. gezant is ter liand' gesteld, waar bij Rosshill in overweging werd gegeven allo gewcldmaatrcgelen te voorkomen. De Ame- rilkaansclie kapitein verliet daarop hot eiland, zoodat de Ver. Staten, naar het „Zijn waardige vriendtou! zulten hem eerst willen begroeten," merkte Pickersoris stief dochter hoos op. „Ja, vrienden had/ hij' toch altijd' mijn Sam." „Zonder 'twijfel, wie zou iemand met zoo'n innemend humeur niet tot vriend willen hebben," spotte Kitty. Met dof geluid' viel oiudolijk de klopper op de voordeur en vrouw Pickerson schrikte op. Ze wierp een vragendon blik op haar dochter en toen deze geen aanstalten maak te om de deur te openen, ging zo zuchtend naar voren om haar man binnen te laten. „Zij't gij daar reeds, Pickerson," zeide zij zachtjes en onderworpen. „Hier ben ik weer," klonk zijn diepe en ruwe basstem. „Wees dan zoo vriendelijk om de deur achter je te sluiten," ging dc vrouw op ge- znghebbenden toou voort, om ten milnsto ééns liaar dochter te overtuigen, dab zijl wer kelijk een eigen karakter, een eigen wil be zat. De vrouw trad do woonkamer weer bin nen en Pickerson wierp onverschillig do deur met een smak dicht, tot groot verdriet van verscheidene nieuwsgierige buren en twee straathonden, dlfe bean als eerewaelrt vergezelden. Nauwelijks was bij de kamer- binnengetre den, of do eerste der verrassingen die hem dien avond zouden te beurt vallen, verbeter de er zijn humeur niet op. „Zoo!" bromde hij, terwijl hij zijn stief dochter verrvonderd aanzag. „Wat voert dat vrouwspersoon in mijn huis uit? Laat zij' ge waarschuwd' zijn om haar neus niet in oen andermans zaken te steken (Wordt vervolgd. k) '9- ,'-ïi

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1