56*" Jaargang. Woensdag 17 September 1902. No. 10958 DE TROONREDE. NI NA. Steun aan onze stamverwanten. Veertiende Lijst. Sedert onze vorige opgave ont vingen wijIn de bus f 0.20, zoodat liet totaal van het door ons ontvan- gene inet de vorige opgave bedraagt f 1158.421/2. Bericht. Mijne lieercn. Uit ernstige krankheid genadig hersteld en door de liefde Mij be toond te inniger aan Mijn volk ver bonden, ben Ik in Uw midden ver schenen, om ook nu in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven wat zij waren, en behielden ook dit jaar haar zeer vriendschappelijk karakter. De terugslag van eone elders uit gebroken. crisis was voor het scheep vaartverkeer nadeelig. Overigens' bleef' de toestand van Handel en Nijverheid bevredigend en gaf de Landbouw geen ongunstige uitkomst. Op het gebied van den Arbeid is wat bemoedigt, maar ook wat blijft roepen om verbetering. Wanoogst in eenige residentiën op Java maakte krachtig hulpbetoon van Gouvernementswégo noodzake lijk. Zoo hier te lande als in de over- zeesche bezittingen kweten Zee- en Landmacht zich met toewijding van hare roeping en gaf het corps van burgerlijke ambtenaren Mij alleszins reden tot tevredenheid. In het nieuwe zittingjaar zal een reeks van wetsontwerpen bij de Staten-Generaal worden ingediend. Zoo zal Uwe medewerking worden ingeroepen tot gedeeltelijke wijziging van de Provinciale- en de Gemeente wet, tot meerdere vrijmaking van bet hooger- en middelbaar onderwijs, tot inperking van den vaccinedwang, tot meerdere ontwikkeling van het hooger- en middelbaar vakonder wijs, tot regeling van de pensionnee- ring der bijzondere onderwijzers en van de weduwen van alle onderwij zers, alsmede tot vervanging van de Arbeidswet. Voor de betere ineenschakeling van de verschillende deelen van bet Onderwijs, en de wijzigingen die te dien einde in de onderwijswetten zullen zjjn aan te brengen, is het Mijn voornemen eene Staatscommis sie te benoemen. Ter bekrachtiging van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten be treffende onderwerpen van interna tionaal privaatrecht zullen U ont werpen worden voorgelegd. De indiening van wetsontwerpen betreffende het houden van loterijen, het arbeidscontract, het bewijs in burgerlijke zaken en het notaris ambt, alsmede tot herziening van enkele punten in de militaire straf rechtspleging kan dit jaar worden verwacht. Tot afschaffing van de staatsloterij zal een wetsontwerp bij U inkomen. Voor de gedeeltelijke herziening van de wetten op de Personeele en de Vermogensbelasting en voor nadere regeling van het suikervraagstuk en de hankquaestie zal Uwe mede werking worden ingeroepen. Wetsvoordraehten tot regeling van de landbouw vertegenwoordiging, van het telegraaf- en telefoonwezen, van het rivierreclit, van bevloeiingen, alsmede van opsporing van delf stoffen door den Staat, zullen U nog in dit zittingjaar bereiken. Zoodra door het Koloniaal Bestuur van Suriname de noodige stappen zullen zijn gedaan, om den spoorweg aanleg naar het Lawa-gebied en het nader onderzoek van dat gebied van Bestuurswege ter hand te nemen, zal Ik U voorstellen om dit werk, dat Ik noodzakelijk acht, van Rijks wege te bevorderen. Veel zal in dit zittingjaar van Uwe inspanning gevorderd worden. Ik reken daarbij op Uwe toewijding aan de zaak van bet Vaderland, en bid toe dat God de Heere Uwen arbeid met Zijnen zegen krone. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. BUITENLAND. SCHIEDIMSCHE C0URAN1 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pi*ïjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zij-.. Bureau: Koterstraat 08. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtïeine advertentie* opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. X(|, die zieh met liet nieuwe kwar taal, aanvangende 1 Oct. a s., op de „Scliledamschc Courant" nlion- nceren, ontvangen de tot dien datum verscliynende nummers gratis. H. M. de Koningin, die zich hedenmiddag te 1 ure, vergezeld van Haar Doorluchtigen Gemaal en Hare Koninklijke Moeder met het voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal voorgeschreven ceremonieel naai' het gebouw van de Tweede Kamer be geven heeft, hield de volgende openingsrede Naar F. W. ROBINSON's roman uit do Artastenwereld, Met groote belangstelling is zonder twij fel d'ozon koer de Troonrede tegemoet gezien en wel omdat, waar, gelijk dé bladen vau de rechterzijde zelf 'kobben doen uitkomen, dat van dit ministerie fn liet eerste jaar van zij,n bestaan geen ingrijpende bei-vor mingen te. wachten waren, gebonden alls kot was door de voorbereidend1» maatregelen voor de invoering van verschillende onder liet vorige ministerie tot stand gekomen! wet ten of ito béhandéling gekomen wetsontwer pen noodzakelijk, tlians, nu die voorberei ding grootend'eols afgéloopen is, verwacht kon worden een uiteenzetting van bet geen uit d'o eigen „keuken" van bet ministerie zou worden opgediend. Gisteravond nog erkende de „Standaard'', die took wel bij! uitnemendheid een officieus tintje beeft, dat ilict eerste zittingsjaar van dit ministerie uit een wetgevend oogpunt niet vruchtbaar is geweest voor da Ohrisbc- lijfca partijen. Als reden hiervoor wordt ge noemd de1 voorbereiding van eigen ontwer pen en van do invoering van reeds tot stand gekomen we'tten. „Thans échter" zegt dé „Standaard" „is de tijd gekomen voor do Staten-Generaal, om zonder onbescheiden to zijn aan do keuken aan to kloppen1 en to vragen, of er eenige schotdis voor den parlementairen discli in gereedheid zijn gébracht, en zoo ja, welke schotels liot eerst zullen binnengebracht worden." Do bier boven afgedrukte Troonrede zegt dan, wat wij het eerst van dit ministerie to wachten hebben en de indruk dien zij op ons maakt is dio van oen. groot menu. Na d'o 'gebruikelijke zinsneden over den al gemeen en toestand van het land' en do kolo niën, alsmede van da betrekkingen mot bui tenlandsche mogendheden, die blijkens dit staatstuk over liet algemeen redenen tot te vredenheid! geven, all gaven do toestand van heb scheepvaartverkeer cn de wanoogst op Java ook redenen tot bezorgdheid, volgt dan 'hetgeen nieuw wordt voortgezet. Gelijk dé Troonrede zalf zegt, zal den Sta ten-Generaal een reeks van wetsontwerpen worden aangeboden. Hiervan treden vooral op den voorgrond!; a. do meerd'ere vrijmaking van heb honger en milddblbaar onderwijl (een van de punten ton vorigon jarei sncciaal als eau van do ken merkend1© kanten van 't Ivabihct door ons aangewezen)voor de hetero aaneenschake ling der verschillende! deelen van bet on derwijl zal een staatscommissie worden be noemd. b. d'o inperking van den vaccin ed wang. Voorzeker zal een ontwerp over dit on derwerp met zeor gemengde gevoelens iu d'en 5) Ik bond onuitsprekelijk van haar, waarom dat weet ik zelf niet want uisschenbeide kan Nin ver-bazend lastig zijn." „Het is anders niet to verwonderen dat zusters olkaar liefhebben, Kitty „Nu ja, maar stiof-zusters ook beweerde Kitty. „Meestal' ontaardt die liefde in ijver zucht wanneer ouders, zusters en broers, on derscheid! gaan maken. Wij moesten echter trachten elkander op to vroolijkcu..." Kitty's stem 'klonk treurig bij die woor den", doch een oogenblik later 'lachte zij wcor, cn dan sleutel in hot slot stekendé zei zij mot een spotachtigen Tack zich half om wendend tob haar moeder„Zijt gij nu ge rustgesteld moeder, dat dit huis eerbaar ge noog is, om or binnen to treden?" „Ik dacht maar aan de mogelijkheid, dat dit niot het geval! 'kon wezen „Wat haalt gij u clan voor muizenissen in het hoofd?" „In heb teganovcrgesteldto geval zou ik lie ver naar Sam toruglcecren, „Om n het loven wetor zuur to 'laten mar ken door dien Kom Heed binnen, bijl de gezusters Sonetta, oudjeGij zult bet goed hebben 1" IV. Do woonkamer, waarin vrouw Pickorson nu werd binnengeleid, was keurig ingericht, lande wordten begroet en biji velen eiustigo bezwaren wekken. c. de meerdere ontwikkeling van het hoo ger- en middelbaar vakonderwijs. dl. do regeling vani dé pensionncerïng dor bijiwndere onderwijzers en van de weduwen van alle onderwijzers. e. vervanging van de Arbeidswet*. f. afschaffing van do staatsloterij. g. regeling van do landbouw-vertegen- woordiging, van het telegraaf- en tedofoon- wezen, rivierreekt en bovloeifngcn. Dézo onderwerpen zullen zeker met veel bolangst'él'ling worden tegemoet gezien, voor al' dat tot regeling van de landbouwverto- onwoordiging. Naast deze enkele moer in bet oogsprin- endo punten, waarbij nog do wijzigingen van de provinciale- en gemeentewet genoemd moot worden, bevat de Troonrede gelijk men ziet tal van andere min of meer belangrijke schotels. Verwondering wekt «enigszins, dat met geen enkel woord Van dén ondergang van twee stamverwante, vrije republieken wordt melding gemaakt, een feit, dab voor ons als verwante en. als kleine natie toch wel met een enkel' woord van leedwezen vermeld bad mogen worden. 'Moge echter do hier medegedeelde Troon rede op verschillende punten met zeer ge mengde gevoelens worden -ontvangen, nie mand zal kunnen beweren, dat bet niet een menu is, waarvan versoheiden schotels met groote- zorg zullen worden geproefd. Geenszins overbodig dunkt ons dan ook de vermaning aan het slot gegeven, dat in dit zittingsjaar voel van de inspanning van de Staten-Generaal zali worden gevorderd. Moge dit tweede jaar van het Kabinet dan aan vruchtbaren wotgevenden arbeid vergoeden, wat bet c-erste daaraan is te kort geschoten! alleen do hoerscliende wanorde stuitte baai- togen do borst. Hob was dan ook waarlijk geen aangenaam gezicht, want op tafels, stoelen, sopha, piano lagen ito bonte ver scheidenheid bladén muziek, boeken, cou ranten, klécdingstukken, blijkbaar mot on verschilligheid of in groote haast daar neder geworpen. Do wanorde werd' ten slotte vol maakt door een guitaar, een mand'oline, le dige wij'nflesselien en glazen enz., die in een liook van het vertrek oen plaatsje hadden veroverd. „Wat een verschrikkelijke rommelzoo is dat hier," pruttelde" vrouw Pickersou, op wie het onaangename eerder indruk maakte dan liet aangename. „Ja, moedei-, dab is waar, en daarom komt u juist van pasNin en ik hebben er all ecus over gesproken om iemand', een huishoud ster of zoo iets, aan to nomen, om den boel een weinig op orde te brengen wijzelf bobben cr werkelijk geen tijd voor. Gij kunt u lvier bezigheid verschaffen door voor ons do huishouding te bestieren en er voor te zorgen, dat wijl 's morgens ons ontbijt heb ben en 's avonds alk wij van den aubeid ko men, bot avondeten klaar staat." „Ik hoop niet, dat gijl denkt, mijl tot uw dienstmeid aan te stollen," zoido vrouw" Pic kersou, haar dochter onrustig aanziende. „Gij' zult moeten werken, moeder, zooals wij dat» doen, en zooals gij» dab steeds in do Grovcstraat deedt, en als waardoering op den koop toe nog een pak slaag kreegb,maar daarvan zarlt gij hi'or verschoond blijven, dab begrijpt ge wel I" „Zéker, dat laat zich liooren." „Tob uw hulp hebt gij! hier ook een dienstmeisje on gij zult geen raw werk te doen hebben. Ilet weinigjo kl'ecren inpak ken zult u spoedig loeren.." „Goed, ik koop dat ik u beiden nuttig kan wezen en geen last zal' veroorzaken,maar of ik het zal kunnen, dat betwijfel ik," merk te vrouw Pickerson in gedachten op. Zijl gtog voor den haard' zitten, zette haar liocd af en legde hem voorzichtig in haar schoot, alsof zij bang was dat iemand haar liet kostbare stuk afhandig wilde maken. „Waarom 'komt u dat zoo bedcukelijlk voor 1" „Och, omdat ik niet gewoon ben, met ar- tisten om te gaan," antwoordde 't vrouwtje „Ik leefde altijd maar stil' en ingetogen, en zoo dierbaar als mijn eigen tehuis zal uw woning mij wel' aitoinier wordbn." „D'at hangt geheel' van u af," zei Kitty scherp, „Zeker, dat weet ik wel'! Ik zal' er ook aan denken wanneer- „Wanneer wat?" „Nu, als ik het hier niet kan wennen Pidkenou wil mij' ook niet meer hebben hij hoeft hot gezegd," besloot zij zuchtend. Kitty fronste de wenkbrauwen en beet zich mot dd blanke tanden in de onderlip alsof zij een stroom van minder vriendelijke woorden met geweld wilde 'tegenhouden. „Alles aan Nin, niets is er voor mij bij, klonk bet wanhopig van haar lippen, ter wijl' zij' een stapel brieven nakeek. „Nin zal liet verder brengen dan ik, moeder, veel vorder!" „Waarom doet zij geen moeite om een be tere» betrekking te krijgen V' „Ocli, zij is een dwaas." „Hot is toch opmerkelijk, Kitty, dat je ibdereen di© niot stipt je denkbeelden deelt ABEEMEEN OVERZICHT. SCHIEDAM, 16 September 1902. Suld. Afri ka. Do indruk die de Boeren, de slachtoffers van den oorlog, van den afloop der conferentie ontvingen is diep teleurstellend. Van de inwil liging der concessies, door de Boerengeneraals gevraagd, hangt voor Zuid-Afrika zooveel af. En nu komt het berieht .an de totale weige ring van Chamberlain iets meer te doen, dan de voorwaarden van Vereenigiog voor schrijven. Het moet verbitterend werken vooral de weigering van amnestie in de Kaapkolonie en van het toeslaan van giootere bedragen voor den herbouw der hoeven. Een Bóeren-leider heeft verklaard, zegt het sBerl, Tageblatt, dat de gevolgen voor Enge land ernstig zouden kunnen zijn, wanneer het aan de staatkunde van onverzoenlijkheid die door Chamberlain gehuldigd wordt, blijft vasthouden, en geen neiging toont eenige concessies te doen. De j>Daily News" heeft dadelijk na het bekend worden van het verslag der conferen tie er op gewezen, dat de Engelsche Regee ring meegaandheid moet toonen, want dat de conventie van Vereeniging een voorloopige overeenkomst is, die moet worden aangevuld door verplichtingen, die Engeland vrijwillig tegenover de onderworpen Boeren op zich neemt. In Engeland schjjnt men dat niet in te zien. Hoe ernstig de toestand is, kan men na gaan uit een kort telegram, uit Zuid-Afrika ontvangen, waarin wordt gemeld De Boeren klagen zeer over den last dien zij van de Kaffers hebben, deze maken de Boeronfamiliën liet leven bjjna ondragelijk. Tevens voorspelt men, dat in Zuid-Afrika beslist een hongers nood te wachten is, wanneer niet spoedig krachtige en belangrijke ondersteuning ge geven wordt. De toestand in Transvaal schijnt werkelijk diep treurig, vooral onder de gezinnen, die tjjdens den geheelen oorlog in het veld ge bleven zijn en geen hulp zijn komen vragen. Er zijn nu agenten aangesteld, die speci aal zijn belast »gevallen van dien aard," hoe banaal is het gezegd, te ontdekkenzij heb ben levensmiddelen bij zich, om bij ontdek king van die ngevallen" in den onmiddelljjken nood der ongelukkigen te voorzien. De boycot-beweging tegen de Engeischge- zinde Afrikaanders werkt nog krachtig door in verschillende deelen van de Kaapkolonie. De pro-rebellen en pro-Boeren gaan niet om met hen, die de Engelschen hebben geholpen; zij drijven geen handel met hen en negeeren hen in de kerk, kortom, de Engelschgezinde Afrikaanders zijn doodverklaard. John S,axon Mills, een beruchte Jingo, heeft, zijn betrekking als redacteur van. de „Cape Times" neergelegd, waaraan biji twee jaar lang is vei-bondcn geweest. Ilij Jogde indertijd bat redacteurschap van de» „D'aily News" neer, toen dit blad in pro-Boer-han- den overging. Men vermoedt, dat dé misluk king der beweging om dé Kaapse-hc grond- web op te boffen, de» oorzaak van zijn afti-e- den is. Zijn beengaan wordt in alk geval niet als oen verlies voor Zuid-Afrika beschouwd. Een It enter-correspondent schrijft dat ge middeld 200 voormalige Boeren-krijgsgevan- gencu van St. Helena de verklaring van trouw teekenen. Er aajjn er ook. die beslist weigeren dén eed van trouw af te leggen cn o. a. heeft commandant Wolmarans, lid van den Eersten "Volksraad van Transvaal, nog niet gefeekend. Dé militaire autoriteiten hebben ontdekt, dat onder do gevangenen liederen zijn uit- gedéold, om bij bun terugkeer ito Zuid-Afri ka gezongen te worden. Een dol- gevangenen bad liet met specialö goedkeuring van com mandant Wolmarans gecomponeerd. Het is de wijze van heb Transvaalsche Volkslied, maar bevat zeer opruiendb woorden. Do gevangenen bluffen er op, zegt dé cor- dwaaa of dom vindt," sprak de moeder wijs- geerig. „O, moeder, ik vind het zoo dom van haar om zich door iemand te laten leiden, die geen kuip voor den neus waart! is! Nu dat zult u wel ktuiuan 'begrijpen „Jc verbeeldt je tooli niet, dab jij geen knip voor den neus waard bent?" „MensclijWab zij'b ge onnoozelsprak Kit ty zachtjes. Luider ging zo voort „Belieft u nog thee?" Zij legd'e vertrou welijk do hand op,den schouder van de oudé vrouw. „Mijn libve kind, wd habben immers al tlieo gedronken in de» Grovestraat „Zeker, maar gij houdt toch wel van een tweede kopje „Dank je, Kitty, noen, ik dbe hot niet, ik zou er mijn maag door in de war brengen." „Een glas wijn om uw teero maag een weinig op te wokken „Ik heb nergens behoefte aan, op dit oogenblik." „D'aii zal ik u dé slaapkamer eens laten zien, die Nin voor u in orde hoeft gebracht. He't kamertje ziet er zoo keurig uit als was liet bestemd voor de prinses uit liet toover- sprookje." „Wecldo past niet bij» mijn gevorderden leeftijd'," weerlegde do oude vrouw mompe lend, „ik zon liefst nog hier blijven, totdat ik naar bed' kan gaan diat wil zeisen zoo- oO lang ik je met in den weg loop. Als je vindt dat bet tijd is, geef je maar een wenk dat ik best gemist kan wonden en dadelijk zal ik mijns weegs gaan. Ik weet waar ik wezen moet." „Voorzeker is dat een troést, al is bet een schrale," spotte Kitty. Vrouw Pickorson draaide heb hoofd lang zaam om en keek ten slotte haar dochter vlak in het gelaat. „Ik ben je nu al te veelsprak zij. „Ik vermoedde liet wel 1 Iodere»en he»efb spoedig genoog van mijhet was altijd mijn onge luk Onrustig antwoordde Kitty„Bewaar als 't u belieft de waterlanders tot morgen, als Nin er bij is; dan kunt go uw onzin verder uitkramen. Zij heeft moer geduld cn meer medelijden, in cén woord, zij bezit meer lief de dan ik. Wanneer ik de» mcnschen al' boor babbelen, dat men u een weldaad bewijst, zou ik den geheelen boel kort cn klein wil len slaan of u door elkaar rammelen." Kitty was hevig opgewonden. „Sla maar toe, wanneer jo je moeder slaan wilt, hier is zij," sprak vrouw Pickorson met bevende stem. „D'aaraan was zij vroeger al gewond, is het niet?riep Kitty weer vroolijik uit. „Kom, oudje, ga maar zitten in dien l'euningstoel cn doe 'n dutjeGij zijt vermoeid en uw hoofd is wat in de war ik ken u immers beter dan iemand anders." „liet zou wol' geen wonder zijn, wanneer ik hoofdpijn had!" „Dat laat zich hooren, moedertje neem toch plaats Kitty was ten eludé raad en met een kloek besluit sloeg zo haar armen om de moeilijk te overtuigen vrouw heen en zetta haar vierkant in een gemakkélijken stoel. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1