et it 56"* Jaargang. No. 10964. S m IF- Woensdag 24 September 1902. g. HO- N" 11ST A.. ea, Bericht. -in; eek. NATIONALE MILITIE. Kennisgeving. BUITENLAND. iS. 8, V ei tu ien ito- idcl ret. J toe-1 SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per i wartaalVoor Schiedam en Vlaardingen £1. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botcrstraat 68. Prys der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde Kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ke. 123. Zy, die zich met het nieuwe kwar taal, aanvangende I Oct. a s., op de „Schicdamsclic Courant" nbon- necren, ontvangen de tot dien datum vcrscliUncnde nummers gratig. i AAU. 191. i. J. EK, f loog- l hoek I De burgemeester van Schiedam, Gezien art. 24 der Militiewet 1901 Brengt Bij deze ter kennis, dat het inschrij- vings-register van 1902, voor de lichting van 1903, en eene daaruit opgemaakte alphabetische naam lijst, van heden, gedurende acht dagen, op de ge meente-secretarie ter lezing zullen liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 23sten September 1902. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. ALOE9IEE1I OVERZICHT. SCHIEDAM, 23 September '1902. Zuid. Afrika. De correspondent van Reuter te Johannes burg zegt, dat ongetwijfeld de grootste moeie- Ijjkheid, welke een goeden voortgang der repatriate in den weg staat, is het gebrek aan vervoermiddelen. De militaire overheden hebben hun paarden voor de hoogste prijzen van de hand gedaan en al heeft dit het Rijk een aardig voordeeltje bezorgd, de repntriatie is er door belemmerd. Thans echter heeft men de fout ingezien en de paarden, die nog op de nominatie stonden om verkocht te worden, zijn in handen gesteld van den repatriatie-raad. In ruwe cijfers bedraagt het aantal gere- patrieerden in Transvaal 35.000, in Oranje- Vrjjstaat 30,664, met inbegrip van 5167 krijgsgevangenen. De Engelsche regeering heeft dezer dagen vastgesteld de som door de nieuwe koloniën Transvaal en Oranje-Vrijstaat op tebiengen als bijdrage in de kosten van den Zuid-Afri- kaanschen oorlog. Dat bedrag is vastgesteld op 100 millioen pond sterling of 1200 mil- iioen gulden. Een officieus communiqué ver klaart dat de invoering van deze oorlogs schatting niet zal geschieden op eea wijze lie de ontwikkeling en de welvaart der ko loniën zou kunnen belemmeren, dat is te zeggen dat steeds zorg zal worden gedragen dat de ontvangsten van Transvaal en Oranje- Vrijstaat de uitgaven blijven overtreffen. De baten zuilen hun weg wel vinden in de En gelsche schatkist. De belasting ter dekking van die millioe- nen onkosten, zal dan ook eerst over 2 of 3 jaren worden geheven. De i Daily Mail" zegt dat die belasting zwaar op de beide nieuwe kolonies zal druk ken, maar de hulpbronnen van Transvaal zyn zoo ontzaglijk rijk, dat die som het land in 't minst niet zal schaden. De liberale Engelsche bladen merken op dat bet practisch resultaat aan deze afper singen zal wezen dat Transvaal het zwaarst belaste land ter wereld zal worden naar rato der bevolking, waar die republiek vroeger een der weinige landen was, die in 't geheel geen nationale schuld hadden. De 1200 millioen zullen door een ieening te Londen worden gedekt, om zoodoende een Transvaalsche staatsschuld te vormen. Thans zyn in het Kaapsche parlement tien zetels vacant, door het overladen, ontslag of de gevangenneming der bekleeders, gedurende den oorlog. De verkiezingen zyn vastgesteld op 22 en 23 October. Te Pretoria wordt een nieuw spoorweg station gebouwd, dat over twee jaar gereed zal zyn. Het gemeentebestuur heeft een stuk grond ter beschikking gesteld. Met het ont werpen der plannen is reeds een aanvang gemaakt. De executeurs-testamentair van Cecil Rho des' erfenis hebben besloten van Groote Schuur, zijn woning, een doorgangshuis te maken voor de immigreerende Engelsche vrouwen die zich in Zuid-Afrika komen vestigen. Naar F. W. ROBINSON's roman uit de ArtistonwercM'. eva! ,uur). ÏO, iènes. I» ans. raiek. vales- It ure- 11.37- exit, 11) Lord! Marfkmgham stoof weg on rende bij na Kitty en haar moeder omver, dio niet schroomden, Nin's .lotswondius: hums den O O, Koristen weg te wot/on te komen. „Hoe moot ik u mijn iimilgen dank betui gen, juffrouw Pickerson," begon lord Kano, zoodra Hans naar buiten was gerend. „Gij. hebt mijn moeilijke taak tot een goed einde weten te brengen, ik hoop dat gij mijn va derlijk ingrijpen niet ten kwade zu.lt dui den?" „In 't minst niet, lord Kano," zeidta zij kalm. „Hot lag natuurlijk geenszins ita. mijn be- ooeïing om u hier te komen beloedigen, zoo als gij in den beginne dacht, maar do eenigo reden Van mijin (komst was het laatste red- middtiL om mijn zoon weder op het rechte spoor to brengen." „Welnu, van mij heeft hij ten minste niets meer t© vreezen." «Ja en dab lieb ik alleen aan u te dan ken!" Lord. 'Kano reikte haar gul de band. Zij scheen to aarzelen, doch na een oogenMik legde ze do bare k -el en onverschillig in de zijne. Markingham trad weer binnen, den hoed n1 'de band1, met oen opgewonden gezicht, Want een gesprek met SKitty hadi hem op- België. De begrafenis der Koningin. Tijdens da plechtige mte, in de cliapelle ardent© to Spa gecelebreerd, door den bis schop van Luik, zong de bariton Barzin. Dte lijkstoet, waarin geen enkele buiten- landscke mogendheid, vertegenwoordigd was, begaf zich naar het station. Het lijk vertrok met éten trein van 12.55 gistermiddag naar Laeken; de koning, prins Albert, prinses Clementine, do ministers anl generaals gin gen eveneens mot den trein mede. Een groote menigte uit Brussel begaf zich naar Laoken om do aankomst van het iijk der Koningin bij te wonen. Het station te Laeken on do aangrenzende! straten waren met zeer eenvoudige rouwdraperieën behan gen. De kerk te Laekeni was zeer prachtig gedrapeerd. Te drie uur begonnen dö klokken van de kerken te Brussel en in de voorsteden te lui den. Een dichte menigte, die mot groote moeite in. bedwang gehouden werd!, stond bij het station en langs don weg naar do kerk; de troepen stonden langs dien weg geschaard. Tei 3.40 kwam de trein aan het station; op do locomotief stond de Belgische vlag met floers omgeven. De graaf van Vlaanderen begaf zich naai den koninklijken wagen, waaruit achtereen volgens prinses Clementine en d'o Koning te voorschijn tradon!de koning droeg groot uniform met een rouwfloers om dbn. hals. Achter don koning volgden dei graaf van Vlaanderen en prins Albeit, mot rouwfloers om don arm en om don sabelkwast. De lijkkist werd uit deni trein, gedragen, en de stoot begaf zich naar do kerk, waar voor da muziek dor grenadiers treurmar- sclion speelde. Do absolutie werd gegeven door Z. Em. Goossens, kard'.-aartsbisschop van Meche- len. Vervolgens werd de. lijkkist neerge laten in de graftombe, waarheen zich ook de koning en de overigo vorstelijke personen begaven. Het lijk dei* Koningin zal bijgezet worden in den kelder, waarin ook haar zoon, do graaf van Henegouwen, begraven is. Heden' zou het testament der Koningin te Brussel geopend worden. Prinses Elisabeth von Windischgriitz, de kLeindbdhtor der Koningin, wier komst was medegedeeld, zal met in België komen. Over do verhouding van koning Leopold tot prinses Stephanie, die de begrafenis niet bijwoonde, Wordt gemeld dab gravin Lónyay ■gistermiddag om 2.14 uur Brusseil verliet, aan d'e Gare du Midi plaats nemende in den brein naar Calais. D'e zeer talrijke menigte, bij het stationsgebouw verzameld, bracht haar een ovatie. Dö prinses, zich tot de menigte wenden de, zei van ganscher hartei d'ank Voor deze goede bejegening. Zij was ten prooi aan een hevige gemoedsaandoening. De ontmoeting tussclren de gravin Lónyay en de gravin van Vlaandoren, was zeer roe rend, Snikkend wierp prinses Stephanie ziieh in de armen der gravin van Vlaanderen, die haar bemoedigende woorden toevoegde. De graaf van Vlaanderen omhelsde zijn nicht Heb bozook duurde zeer lang. Bijl heb verla- ten van het paleis van don graaf van Vlaan deren word gravin Lónyay door de menigte eerbiedig begroet. iiemengde Heiledeelt&gen. Engeland. Men meldt dat koning Eduard in den laatsten tijd last lieefb aan zijn oogen; hot gezicht verzwakt. Het is bekend, dat de Ko ning al een paar jaren geloden den beken den Puitsehen oogarts Pagonsteoher lieeft geraadpleegd. gemeenschappeiijjk© actie. Allereerst zullen aan do Rumeensche regeering bijzonderhe den worden gevraagd over haar houding ten opzichte van vreemdelingen in haar land en wat ze heeft gedaan om art. 44 van het Bcr- lijnscho verdrag uit te voor on. Waarschijn lijk zullen de mogendheden dan aan de Ver- cenigd© Staten, antwoorden, dat zij, als miob bekoorende tot de ondertoekenaars van dit verdrag, uiteb liet recht hebben zich in de zaak te mengen, waarbij dan tevens zal wor den erkend de dienst door de Ver. Staten bewezen aan de monschelijkheid en de be schaving. R ii s I a n d. De Czaar is van Kursk naar Peterhof te ruggekeerd. Naar men zegt, zullen to Petersburg bin nenkort nieuwe besluiten omtrent Finland worden genomeni: lo de inrichting van dtan Finsohcn Senaat zal worden gewijzigd', waar door vermoedelijk 't laatste restje onafhan kelijkheid verdwijnt; 2e. de scheidsrechter lijke bevoegdheden van de provinciale gou verneurs zullen worden uitgebreid, hetgeen een schrikbewind voorspelt; 3e. het officieel strafsysteem zal worden gewijzigd in den Russisohen knoctgeest vermoedelijk4e. 't verwijderen van rechters on rogeeringsarnb- tenaren om bijzondere redenen zal worden vereenvoudigd, hetgeen in gewoon Neder- landsch beteekont, dab rechters,die niet naar den zin der Russische rogeedng uitspraak doen, eenvoudig worden; weggezonden, en 5e. de Russen zullen voortaan in Finland1 veel gemakkelijker aan burgerlijke en rijksbe trekkingen kunnen komen! wat even eens voor de Russificatie uitstekend is. De vooruitzichten op den oogst zijn zoo slecht dat men voor zwareu hongersnood vreest. D'e hooioogst is bijna geheel door over- stroomingen vernield. De landverhuizing is dan ook in dit ge teisterde land zeer in treikde vorige maand vertrokken-1717 Finnen, 't moerende©! niet ouder dan 20 jaar, naar de Vereenigdo Sta ten en Canada. koeling vindt haar oorzaak in het geschil tusschen do Porte en don Khedive, ontstaan over het eiland Thasos, dat de Khedive, daartoe aangedreven door Engeland, door zijn troepen wilde bezetten, onder voor wendsel, dat bij persoonlijk eigenaar is van een deel van het eiland. Spanje. Het antwoord vani de Spaansche regeering op de nota van heb Vaticaan in zake da con gregaties is afgezonden. Men meent te wei ten d'at do regeering -het voorstel om een ge mengde commissie te benoemen tot onder zoek van de aangelegenheid1 heeft aangeno men. Oostenr ijfc-H o n g ar ij e. Volgens de „Noue Freilo Presse" zal de regeering van Oostemrij'k-ITongari j© zich wenden tot de overige veidragmogendheden met het doel overleg to plegen omtrent een uieuw de onbillijkheid. van hot geleden on recht duidelijk gemaakt. Hijl had echter het wiste- voornemen, met zijn vader mede te gaan, want zij wilde het immers zoo! „Vaarwel', Nin, God behoede je!" zeide Hans zoo hartstochtelijk, dat zdji terugdeins- da om de mogelijkheid van een kus te ont gaan. „Giji hebt mij, armen duivel van een ke rel, een lealijk© poets gespreid, Nin maar ik zal heb daarbij niet laten fti 't geheel niet Hij' schudde de jonge dame nogmaals hartstochtelijk de hand' em tranen sohoten daarbij, in zijn oogen. Hijl kon geen woord meer uitbrengen, liet was alsof een prop in zijn keel' zat. Hij haastte zich weg te ko men, „Nu, voorwaarts waarop staan wij nog te wachten?" voegde hij zijn vader toe. Toon lord Kanel met een diepe buiging Niha voorbijging en zij'n zoon en erfgenaam hem volgde, ging Nih langzaam voor den haard zitten en bedekte haar gelaat met bei de handen. 'Ze hoorde nog stemmen buiten, Kitty's stem voerde! dbn boventoon, opge wekt als altij'd toen voetstappen in den tuin, het zand kraakte. Rinkelend werd de deur van het tuinhek dichtgeslagen. Nin rild'e. Zo hield de handen voor het vuur, en wreef ze tegen elkander, toen Kit ty's stem dicht bij haar oor, baar uit do mijmering wekte. „Nu, daar heb je me een kostelijke grap uitgehaald," riep zij boos. „Je hebt je leelijik laten bepraten door dien dteftigen, stijven mijnheeris het misschien omdat hij' een 1 o rd as?" „Neen' Kdtty, de man was in zijn recht." „Drommels, jij altijd mot reoht en on recht, wie kan daar wijs uit worden," prut telde Kitty. „Gij'zijt de jongste cn naar hot schijnt veel fijhgovoeliger aangelegd dan i!k, maar 't zal' je nog eens berouwen, dat jij deze gelegenheid hebt laten voorbij, gaan, gra vin te wordenEn dan liever liedjeszange res ta blijven, op genade en ongenade over geleverd aan een schurkachtigen directeur, die je met een paar pond1 in de week af scheept. Je bent er toch werkelijk te talent vol en te handig voor Nin veel' te knap, maar helaas, die knapheid heeft je nu een. oogenMik in den steek gelaten!" „Kitty spaar mijl vanavond, dio verwijten. Ik ken! ze reeds Van buiten.1. „Ja, hoe ife het in vredesnaam mogelijk om iemand af te wijzen die een millioen meebrengt!" „En alb d'io „iemand" nu een domme dwaas is „Dat d'oet immers niets ter zake' Jijl kunt van Hans alles gedaan krijgen; hij is goed en daarbij' dol-verliefd op j*e. Andere meisjes zouden naar zoo'n partij likkebaarden!" „Zeker, dat weten we nu reeds ik heb ondoordacht gehandeld en mijn geluk met voeten getreden, maar ik verlang er niets aan te veranderen. Laat me alsjeblieft met rust'." „Beduidt dat zeker, ik wil je niet meer zien?" „Och neen dat nietmaar ja ik wilde moeder nog groeten. Zeg tegen haar dat ik graag met haar nog wat wil babbelen voor dat zij] naar bed gaat ik kom dadelijk. Ga je mede, Kitty „Ik blijf nooit in een gezelschap dat mij liever kwijt dan rijk is, goeden avond 1" Met Turk ij: De Sultan hoeft den Russischen gezant Zinovjef in gehoor ontvangen, en dezen me degedeeld dat hij de vier onbewapende Rns- sisclie torped'oboobeu de Dardameilen door zou laten stoomen, mits ze onder de han del svlag voeren. Da gezanten dier Mogendheden zijn Zater dag nog eens op do Oostenrijiksche ambassa de bijeen geweest om te sproken over de vervulling van den gouverneurspost van den Libanon. Do Khedive van Egypte is Zondag per Orient-Express te Constantinopel aangeko men. Do ontvangst, hem aan het paleis be reid, bevestigt de verkoeling, die tusschen de Porto en1 den Khedive is ontstaan. Deze ver- V e r. S t a t en. Zaterdag heeft president Roosevelt weder eens over trusts gesproken te Cincinnati en er op gewezen dat do eonigo afdoende maat regel daartegen is een goede controls van woge de rogeering door oen wijze en voor zichtige wetgeving. In don loop van Roosevelt's redevoering ontstond brand in een daarnaast gelogen zaal door bet overspringen van een electri- sche vonk op een gordijn. Een bewijs van aandacht dor 8000 toehoorders was, dat de brand gebluscht was voordat een van de duizenden er iets van merkte. In verband mot de nota over de Joden vervolgingen in Rumcnië is het interessant te herinneren, dab dezen zomer een bekend Amerikaansch diplomaat en specialiteit in het volkenrecht, Frederik W. Holls, ook vertegenwoordiger der Ver. Staten ter Haag- scho conferentie, zich in Europa bevond en ontvangen werd zoowel door don Duitschen keizer, als door dien van Oostenrijk. Men meende toen, diat de heer Holls de opvolger van den gezant aan het Berlijnsehe hof "Whi te zou zijn, doch mem mag nn wel' aannemen, dat zijn bezoek ten doel had, Duitscliland en Oostenrijk te polsen over 'hot Rumeensche Joden vraagstuk in ven-hand tot het verdrag van Bcriijfn. V eneznela. Men meldt uit Port-of-Spain dab presi dent Castro met zijn legertje te Valencia is aangekomen. Do insurgenten hebben de spoorbruggen tusschen Valencia on Caracas en tusschen Valencia en Puerto-Cabello in de lucht laten, springen nadat zij Cactro ge dwongen hadden overhaast naar d'e kust streek op te rukken. De revolubionnairo troepen, onder bevel van generaal' Mendoza, bestaan uit 5000 man eu gaan het beleg slaan voor Valencia. een smak werpt ze d'o deur achter zich dicht. Nina scheen zich niet veel om dezen drif- tigen uitval barer zuster te bekommeren. Ze was zelf niet op haar gemak en! oen oogou- bl'ik daam» vielen tranen op haar blanke liandeni wier ringen bij het schijnsel van bet haardvuur flikkerdien. 't Was goed', dat Kit ty niet zag dat ze weende. Het had maar weder aanleiding gegeven tot plagerij'. Maar wat was dat? Zij' voelde twee armen zich om haar hals slaan en daarop werden haar lippen met hartstochtelijke kussen overdekt. 'tWas Kitty weer, dio zaohtjes de kamer was .binnengeslopen. „Heb spijlt me dat ik zoo driftig was, Nin,"-zeide ze berouwvol, „maar je weet dat ik nn eenmaal opvliegend' van aard ben eu je weet ook wel dat ik 't zoo kwaad niet meen, hé." „Ik ben niet boos op je, Kitty, en d'aarom weende ik ook niet." „Maar waarom dan wel', in 's hemels naam?" „Och, dat kan ik niet zeggen. Ik weet liet zelf niet." „Jd dacht aan Hans „Och wat! Aan hem denken!" riep Nin. „Nin!" zei Kitty na een pauze, „dan ge loof ik dat ik liet geraden heb, waarom je weend'o, en nn begrijp ik ook waarom je dien armen' duivd van een Hans zoo gemoedelijk liebt laten schieten." „Dat „waarom" is, wat mij, betreft, duide- lijk genoeg." „Mij1 was heb in den beginne echter niet helder. En Hans heeft er evenmin eenig be grip van gehad en vader lord' nog minder niet waar, Nin Columbia. Uit Colon bericht men dat Zondag jl. een mondgesprek plaats had tusschen kapitein Maclean, commandant van het Amerikaan- sche oorlogsschip Cincinnati en gene raal Quinbers, do opperbevelhebber der Co- lumbiaanscho regeeringsbroepon. Als gevolg van dit onderhoud werden 80 matrozen mat twee snolvuurkanonnen van de Cincin nati aan wal gezet en telegrafisch beri'clit gezonden naar Washington om versterking, waar zeshonderd mariniers gereed' gehouden worden om te vertrekken naar Panama, zoo dra Maclean liet noodig oordeelde dat ver- „Nu, wat dan!?" vroeg Nin, zondek Kitty aan te kijken. „Omdat wel omdat' er een ander is die je hoofd op hol brengt. Geen uitvluchten., zusje, komei ens eerlijk voor de waarheid uit?" „3c hebt bet al gezegd," antwoordde Nin eenvoudig. IX. Verscheid en® maanden zijm sedert de vori ge gebeurtenissen verloopen en op zekeren namiddag zaten twee oude lieeren met sterk sprekende gelaatstrekken cn spaarzamen haardos, beide goede zestigers, als oude vrienden te middagmalen in de elegante eetzaal van het Pall Mali-hotel, 't Waren oude schoolkameraden, studiogenoofcen, boe zemvrienden in den waren zin des woords, dio verschillende levenspaden hadden be wandeld. Het kameraadschappelijk gevoel had door de jaa-en .niet geleden en de vreug de van heb wederzien was even oprecht als hartelijk geweest. Zij noemden elkander bij) den voornaam alsof zij nog naast elkaar op de schoolban ken zaten. En wat was er sedert dien niet over hun hoofden gewaaid? Bedden hadden roem en aanzien, verworven, de een als staatsman, terwijl' dei ander als chirurg van naam hoog stond aangeschreven in de medi sche werald, Na heb maal' zaten beiden, gezellig kou tend, onder het genot van een glas wijn een sigaar tei rooken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1