BINNENLAND. V* STADSNIEUWS. 26,000 man stork, do wapenen moosb neer leggen, wordt liet Russische heriimerings- klooster ingewijd, -on wol d'oor de Russische geestelijkheid, hotgoen reeds do verontwaar diging der Bulgaarsche heeft opgewekt. Later volgen nog feestmalen en parades met over-en-wecr toespraken. Bij een troffen tusschen Turkschc troepen en een bendo Bulgaren in do bergen bij Sa~ loniki werden op heb gevechtsterrein ver- schallende documenten gevonden, waaruit bleek, dab ca- plannen bestaan voor do ver woesting van spoorweglijnen en vau ijzeren bruggen. Natuurlijk, dab dit oen grooto mate van ongerustheid heeft verwekt, en men vreest nn, dab Bulgaren bij gelegenheid van do Scliipkafeesbdijkhcdon dea'gelijko aanslagen zullen ondernemen. Er zijn reeds togen difo mogelijkheid voor zorgsmaatregelen getroffeu en ra do vilajets Salonika, Monastir cn Ivossow patrouilles gestationueerd, terwijl op verschillende pun ten de gendarmerie versterkt werd. Do di recties dor spoorwegen kregen de aanschrij ving voorzichtig to zijn en het personeel te zuiveren van verdachte Bulgaren. V er. S t a t en. Roosevelt heeft een beetje koorts gehad. Maar die is weder geweken do tempera tuur is normaal. De President slaapt goed en heeft veel minder pijn. O o 1 u' m b i a. Men heeft te Washington bericht ont vangen dab Columbia weigert do Ameri- kaanscke inmenging goed te keuren. Een telegram uit Panama meldt, dat generaal Salazar Mc Lean, den commandant, van don Amerikaanscken kruiser Cincinnati deed weten, dat de Columbiaanscho regee ring over voldoende troepenmacht beschikt om het leven en de eigendommen der vreem delingen te beschermen en dat zij voor hun rechten instaat. X>e regeering beschouwt de landing van Amerikaanscho troepen als niet gerechtigd en als een poging om zich souve- reinïteit over Columbia aan no matigen. Zij protesteert daartegen, verklarende Mc Lean als verantwoordelijk is te beschouwen voor wat er ooik als gevolg van .liet l'anden der schepelingen gebeuren moge. Yolgens die „Daily- Telegraph"' bedraagt de sterkte van dtet Amerikaansche troepen macht die thans op de landengte is aan wal gezet, 2000 man, eai het blad acht het waar schijnlijk dat de Ver. Staten zullen doortas ten. Venezuela. Ciudad Bolivar is door het Venezohoan- scke oorlogsschip Restaurador gebom bardeerd. Er vielen dn dé stad dooden en ge wonden en de vreemdelingen wij k werd zeer gehavend. De consuls hebben geprotesteerd. Heb oorlogsschip Restaurador zou de Amerikaansche vlag hebben gehescheai om ongemerkt voor Ciudad-Bolivar te kun nen komen. Een Dhitischer, dite uit de stad is ontsnapt, verklaarde onder eede, dat den 20en Sept. de Restaurador liet vuur op de stad opende. Te La Guyaxa hebben d« opstandelingen twee bruggen van de Britscke spoorlijn ver nield. Het spoorweg- en het telegramver keer is gestoord. China. De Chineesclie ouderkoning Tckoeng heeft aan het hoofd van twee bataljons de opstan delingen Verslagen bij Tchang-tu-fu. De mi nister van bui toni andsahe zaken verklaart dab ds militaire operaties geen tegenwerking van eenig belang ondervinden, en dat de be richten over een hernieuwd optreden dei- Boxers overdreven zijn. Korea. De dood Van Yi-Hieung, keizer van Ko rea, den 30en souverein uit de dynastie Han en in 1864 aan de regeering gekomen, zal volgens de „Figaro" ernstige verwikkelin gen na zich sleepen, daar de nationale, de Russische en de Japansclio partijen ieder haar eigen candidaat hebben. Hofbericht H. M. de Koningin is hedenmiddag te kwart vóór 2 uur uit de residentie naar Het Loo teruggekeerd. Voor het paleis en aan het station was een talrijke menigte saam- gekomen die H. M. zeer hartelijk toejuichte. Iu de koninklijke wachtkamer van 'b Staats- spoorstation waren tot het doen van uitge leide aanwezig commissaris Patijn, burge meester Van Harinxma, de gouverneur der residentie generaal Van Ermel Soherer en de heer Have]aar, lid der Eerste Kamer; met al die heeren onderhield H. M. zich in het wachtsalon. Voor het vertrek sprak de Koningin nog eenige oogenblikken van het baloon van het salonrijtuig met den heer Patijn. Onjuist. Naar mededeeling aan het «Weekblad van het Recht", is het bericht in het «Handels blad" als zoude het Ontwerp betreffende het bewijs in Burgerlijke zaken den Raad van State reeds verlaten hebben, volstrekt onjuist. Koffleoogst. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, van 25 Sept. 4902, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 215.000 pikols. Kamerverkiezing Gouda. Uit het district Gouda wordt ons gemeld, dat van liberale zjjde voor de vervulling van de candidatuur-Idenburg in de Tweede Kamer gedacht wordt aan mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-lid van de Eerste Kamer en oud-gouv.- gen. van Ned.-Indië. Een keuze die onge twijfeld veel bijval zou vinden en een can- didatuur waarmede men, bij behoorlijke oiganisatie, kans heeft. (»Yad.") Bij de anti-revolutionairen in het district Gouda komt, naar wij vernemen, voor den Kamerzetel van den heer Idenburg in aan merking ds L. Adriaanse, zendeling in Neder- landsch-Tmhü, die werkzaam was te Poervvo- redjo op Java en zich thans met verlof in het moederland bevindt. («Tijd".) Prov, Stalen van Z.-Holland. Gisteren zijn te 's-Gravenhag» candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Zuid-Holland (vacature-Gonrnd) "de heeren mr. A. van G'jn, mr. J. II. C. Lisman en mr. R. J. H. Patijn. Tweede Kamer. Hoofdstuk V (Binnen!Zaken.) {Vervolg.) Een nader ontwerp zal worden ingediend om met het begin van den cursus 1903/1904 aan do Pol. School te Delft het karakter van technische Hoogesehool tc verlconcu en het onderwijs aan die instelling te brengen onder H'ooger Onderwijs. Met hot doel, om na behoorlijke voorbe reiding, tot de oprichting van Teehnikum te geraken, di'e aan de middelklassen van per sonen die tusschen de werklieden en de we tenschappelijk gevonnden instaan, gelegen heid biedt tob volledige opleiding, geheel op de hoogte van onzen tijd, is f 20,000 uitge trokken. Gerekend is op de voorloopige aanstelling van 3 leeraren ad f 4000 elk en f 8000 voor 't ontwerpen der plannen. f 2000 subsidie zou kunnen verleend wor den aan een op te richten zeevaartschool te Vlissingen, mits gelijk bodrag door de pro vincie worde toegezegd. Ten behoeve der visscherijschool te Maassluis is f 400 subsi die voldoende. 1000 verliooging van subsidie is uitge trokken voor de Industrieschool voor Meisjes te Arnhem f 1500 meer voor die te 's-Gra- venhagef 4000 voor inrichting eener nieu we Industrieschool te Leeuwarden. Nieuwe subsidiëu worden voorgesteld voor te stichten Ambachtsscholenf 5000 (en f 2000 voer oprichtingskosten) voor die te Middelhamisf 4500 (en f 2000 oprichtings kosten) voor die te Sneekf 4000 voor die te Steenwijk. liet subsidie wordt Verhoogd voor die te Amsterdam, Nijmegen, Leiden, Amersfoort, Eindhoven, Haarlem, Goes, Groningen, resp. met f 500, f 3400, f 1200, f 5300, f 800, f 5000, f 2440, f 432. Voor uitbreiding of nadere inrichtings kosten zijn in de verhoogingen voor de scho len te Haarlem, Nijmegen en Amersfoort bijdragen voor eens begrepen (f 2500, f 1000 en f 1500.) Voor nieuwe of verhoogde subsi dien aan teekenschol en is f 7227.50 noodig; begrepen zijn daarin nieuwe subsidiën aan scholen te C-oevorden, de Wijk, Heine, Norg, Nieuw- Amst-erdam, Raalte, Roden, Warffum, Vars- sevold, Keppal, Weesp, Meerssen verhooging voor d'e avondteekensohool voor handwerks lieden, do teekenschool van Patrimonium, van de Sb. Tozefsgezelfenvereeniging, de Timmergezellenverecmiging „Concordia" „In- ter Nos", alle te Amsterdam, voor de avond- teokensckool te Brielle, de teekenschool te Wolvega en kunstnijverheids-, vak- en tee kenschool te Zutfen. Voorgesteld' wordt instelling der Rijksbij drage op f 400 aan de Vereeniging ter be vordering van het ambaclitsonderwijs op Voorncn en Putten, verhooging met f 700 van 't subsidie voor opleiding tot instru mentmaker to Leiden; f 100 als bijdrage in de inrichtingskosten en f 150 als jaarlijkseh subsidie aan de vakschool voor kleermakers te Arnhem. De toelagen aan hot onderwijzend perso neel aan de Rijkskweekscholen zijn verhoogd met f 10,560, tengevolge van voorgenomen nieuwe regelingen van do jaarwedden. f 2,035,000 wordt uitgetrokken als ver moedelijke uibkeering aau de bijzondere la- gero scholen volgens het in 1903 in werking tredend gewijzigd art. 54bïs der onderwijs wet (f 1,771,365 voor de onderwijzers; f 224,044.70 voor do lokalen; f 38,848 voor het herhalingsonderwijs). f 4000 wordt aangevraagd tot verbetering der bezoldiging der ambtenaren van het bouwkundig bureau. Voorgesteld wordt f 11,500 meer voor de jaarwedden van het personeel bij db arbeids inspectie om daaraan te kunnen toevoegen een medisch-adviseur, een electrotecimicus, viear opzichters en een opzichteres. Het Staatsaandeel in de bezoldiging van dc ambtenaren en het personeel der Rijks verzekeringsbank wordt op ten hoogste f 135,000 voorgesteldf 100,000 schijnt be schikbaar te moeten zijn met het oog op de uitgaven voor de uitvoering van art. 86 der ongevallenwet 1901 gevorderd. f 1800 meer is uitgetrokken voor de jaar wedden der ambtenaren bij het Rijksarchief te 's-Gravenhage, /"42Ö0 meer voor de on derhoudskosten, f 1900 meer voor de jaar wedden der ambtenaren bij de provinciale Rijksarchieven, f 12,000 minder voor de on derhoudskosten der provinciale archiefge bouwen. Voor een in te stellen commissie voor het inventariseeren, opmeten en beschrijven der nit bouwkundig of historisch oogpunt be langrijke bouwwerken in Nederland en he't aangeven van middelen om ze voor onder gang to behoeden is f 6000 uitgetrokken. (Wordt vervolgd.) Onvoorzicno Uitgaven. Van d'e som van f 50,000, voor 1901 tob bestrijding van onvoorziene uitgaven toege staan, is f 26,103.96 noodig geweest'. Do onzekerheid omtrent het bedrag dor onvoorziene uitgaven doet liet wonschelijk achten ook voor 1903 een gelijk bedrag als vroeger te ramen. Blijkens do bij dit hoofdstuk gevoegde specificatie! van do uitgavan, aangewezen ten laste van Hoofdstuk XI der Staatsbe- g'rooting voor 1901, bobben do uitgaven in verband' met het overbrengen van President Kruger en zijji gevolg van Lor en go Marqucz naar Marseille in het najaar van 1900 f 1412.361 bedragen; do kosten ten behoe ve van hot tor bescherming van de legatie en liob consulaat to Peking on Tientsin ach tergelaten detachement schepelingen in 1901 bedroegen f 586.621; do rcccptiolcoston van vreemde officieren, alsmede vcrplegingsikos- ten van een luit.-kolonol van liet Duitsche leger, die ten gevolge van eon ongeval bij de manoeuvres gewond! werdbeliepen f 4431.561. Begrooting van Ned.-Iudië voor 1903. Door den Min. van Koloniën ad interim, is overeenkomstig do bedoeling van wijlen den Min. van Koloniën jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijk, aau den voorzitter der Ka mer toegezonden een geheime nota ter nadere toelichting dor bij dc begrooting van Ned.-Indië voor 1903 gedane voorstellen in zake do verdediging dier gewesten, met eeni ge bijlagen niet betrekking tot de hoogvlak te van Bandoeng en tot. PoólomWeh. Do genoemde bescheiden zijn onder ge heim houding ter griffie ïiedlergelegd, ter in zage van de leden. Zeebrlevcn. De minister van waterstaat brengt in de Slct. (no. 224) ter kennis van belanghebben den lo. dat zeebrieven voor stoomschepen, varende onder de Nederlandsche vlag, voortaan niet zullen worden uitgereikt vóór dat zal zijn gebleken dat voor het gebruik van de stoom ketels aan boord dier schepen akten van ver gunning krachtens de wet van 15 April 1896 (Stbl. no. 69) (Sloomwel) zijn verleend 2o. dat voorloopige zeebrieven voor zoo danige schepen voor eenigszins ruimen termijn voortaan slechts zullen worden uitgereikt, wanneer zal zijn gebleken dat ten aanzien van het gebruik van de stoomketels aan boord dier schepen is voldaan aan de bepalingen der bovengenoemde wet. Niet vereenlgbaar. De heer jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer, heeft tegen 17 November ontslag aangevraagd als burgemeester van Veenendaal (Utrecht), om dat hij een behoorlijke waarneming van dit ambt niet langer met dat van Volksvertegen woordiger vereenigbaar acht. De Boerengeneraals. Hedenochtend per Staatsspoor van 7.37 zijn de Boerengeneraals Botha en De la Rey met de hen vergezellende heeren van den Haag naar Groningen vertrokken. Generaal De Wet bleef te 's-Gravenhage. De beer Beltz. Het vertrek van den heer Reitz uit Rot terdam naar Amerika geschiedde gisteren zonder eenige bijzondere plechtigheid. Een nieuw blad. Onder voorbehoud maakt het «Yad." mel ding van het plan van den heer Staalman, lid van de Tweede Kamer, om in samen werking met mr. T, de Vries, oud-redacteur der «Prov. Fiiesche Ct.", een Christel(jk- democratisch orgaan uit te geven, tegen de staatkunde van dr. Kuyper gericht. Nederlanders te Glieol. Gisteren had te 's-Gravenhage de alge meen» vergadering plaats van de vereeniging van lijdende Nederlanders te Gheel in België. Uit het verslag bleek, dat er in het afge- loopen jaar 180 verpleegden waren; 16 ver lieten de inrichting te Gheel, waarvan 6 genezen of verbeterd 8 verpleegden stierven. Met waardeering wordt voorts in herinne ring gebracht het gpsprokene door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, in een der zittingen van de Tweede Kamer over de verpleging te Gheel. Het ledental vermeer derde, terwijl van vele zijden weder stoffelijke steun werd ontvangen, o. a. van de Belgische regeering en Protestantsche genootschappen.. De vereenigiog viel een aanzienlek legaat ten deel. De ontvangsten en uitgaven sluiten tot een bedrag van f5780.19l/2- Het saldo bedraagt f 1394.04. Aan giften werd ontvangen een bedrag van f 2519 881/2 (daaronder begrepen de op brengst van een concert, ten bate der Ver eeniging gegeven, bedragende f 1834.881/2). Bovendien ontving ds. v. Dissel f 420. Nog wordt vermeld een buitengewone gift van 500 francs, door het Belgische gouver nement ten behoeve van het ameublement. Tot het maken van propaganda zijn afdruk ken van 't gebouw te Gheel gemaakt op briefkaarten. Tot eere-leden werden benoemd de heeren v. Wijk, to Amsterdam, ds. v. d. Broek, te Zutfen en ds. Nonhebei, to Hilversum. De heer ds. Walburgh Smidt werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. De volgende algemeene vergadering wordt weder in Den Haag gehouden, op den laalsten Donderdag van September, Christ, Soc. Congres. Uit heb maandblad' „Ons Beginsel" blijkt dat het -bestuur der Ned. Vereen, van Ohr. Kantoor1- en Handelsbedienden, gevolg ge vende aan het besluit d!er jongste al'g. verg., de eerste stappen heeft ged'aan) tot verkrij ging van eeu tweed o Sociaal Congres en, naar het schijnt, aanvankelijk niet zonder good gevolg. Nog een and'cr besluit is uitgevoerd, t. w. liet aansluiten dior organisatie hij do Ne- dorlnndSchci vereeniging van Zondagsrust-. Ennd van hnntlol en industrie. Namens den Algemeenen Nederlandschen Bond van induslrieelen en handelslieden heeft zijn bestuur een schrijven gericht tot de voorzitters van Kamers vnn Koophandel en Fabrieken. Daarin wordt herinnerd, uat in de algemeene vergadering, den 19 Maart II. door den bond gehouden, het wenschelijke betoogd werd van het verkrijgen eener betere vertegenwoordiging van handel en nijverheid in Nederland door het instellen van een «raad van handel en industrie". Om zulk eerie in stelling te verkrijgen, wordt in het bedoelde schrijven de medewerking der kameis van koophandel ingeroepen. Naar de meening van het bestuur van den Bond zou zulk een raad het zakelijkst kunnen worden samengesteld als volgt 1. de voorzitters van de Kamers van koop handel in Nederland; 2. de voorzitters van alle koninklijk erkende vereenigiogen op [het gebied van handel en nijverheid, en 3. handelsautoriteiten, aangewezen door den minister van waterstaat. Evenwel ligt het geenzins in de bedoeling vast te houden nan deze wijze van samen stelling, ofschoon het bestuur het noodig acht dat het grootste aantal leden van den Raad zal bestaan uit industrieeleo en han delslieden, mannen dus uit de praktijk. liet bestuur wenscht vóór 5 October te vernemen of de Kamers van Koophandel, tot welke het zich wendt, aanleiding hebben kunnen vinden om de plannen te s'eunen. Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid. Het «Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid" te 's-Gravenhage, deelt mede, dat het supple ment, toegezegd in hel in Mei verschenen «Overzicht Vrouwenarbeid in de flaring- spelerij" gereed ligt en op aanvruge en na toezending van 15 ets. in postzegels zal worden afgeleverd. Bedoeld supplement bevat, behalve de antwoorden uit de nog ontbrekende gemeenten (4), op de vroeger gestelde vragen, tevens de antwoorden uit alle gemeenten (22) op eenige toegevoegde vragen omtrent de mogelijkheid den nachtarbeid bij het speten af te schaffen. Van het overzicht zelf zijn nog slechts 20 ex. in voorraad. Groene Krnls. Te Strijen is een afdeeling opgericht van de Zuid-Hollandsche vereeniging het Groene Kruis, met aanvankelijk 50 leden. Flnanlleel Nieuws, Rijks-Postspaarbank. In verband met het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 88), ge wijzigd en aangevuld bij de wet van 20 Juli 1895 (Stbl. no. 135), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Aug. 1902 zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagenf 3,981,344.981/2 Terugbetalingen (waar onder f9,359,10 wegens aankoop van inschrijvin gen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving) - 3,223,699.761/2 Meer ingelegd dan terugbetaaldf 757,645.22 Aan het einde der maand Juli 1902 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven - 97,327,129.12 zoodat het tegoed op uit. Aug. 1902 bedroeg f 98,084,774.34 In den loop der maand zijn 9032 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 3381 geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand nog 945,611 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Aug. is voor een bedrag van f 1,019,755.28aan inschrijvingen ineen Groot boek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van in schrijving ten behoeve van 1318 inleggers aangekocht. («St.-Ct.") OVERSCHIE, 26 Sopt. Door de Rijks politie fe lieden to Schiedam aangehouden en naar het Huis Van Bewaring to Rotter dam overgebracht F. V., alhier, die gesig naleerd stond tob heb ondergaan van 2 keer 10 dagen -hechtenis; daarna zal hij' voor den tijd van 6 maanden worden, gebracht naar een der rijkswerkinrichtingen. Gcmeento-bcgrooting, A fdeelingsverslag. Vervolg Inkomsten. Hoofdstuk II. Volgn. 9, 3o. Rente van kapitalen. I en II vragen naar het bedrag en de wijze van aanwending van de op de leening van f600000 bereids opgenomen gelden. Volgn. 12. Heffing voor het gebruik van openbaren grond en wateren. II. Indien het onmogelijk blijkt het cijfer der Inkomstenbelasting sub 26 op ongeveer f80,000 te houden, en eene kleine verhoo ging noodzakelijk mocht blijken, heeft men die het liefst uit de heffing van gelden voor het gebruik van openbaren gemeentegrond of water. (Precario belasting). Men meent dat deze helftng met eene geringe wijziging der betreffende verordening wel iets meer zal kunnen opbrengen. Hoofdstuk I1F. Volgn. 14. Marktgelden wik-, weeg- eo meetgelden. I. Men acht vethooging van dezen post met f 800 wenschely'k met het oog op eene vermoedelijke meerdere opbrengst van ver pachtingen ter gelegenheid der kermis. In II wenscht eene minderheid eveneens verhooging met f800, de meerderheid acht echter dezen post te wisselvallig om ter ver hooging voor te dragen. Volgn. 17, Schoolgelden. II. Door een lid wordt betreurd, dat B, en W. niet hebben voorgesteld eene matige verhooging van het schoolgeld aan de H. B. School en Gymnasium en een flinke ver hooging voor jongens van buiten. Zy'n voorstel tot verhooging van het schoolgeld van de H. B. S. met f 10 vindt geen meerderheid. Wenscheüjk wordt het evenwel geacht liet schoolgeld aan de H. B. S. voor vreemde jongens uil gemeenten, waar ook eene H. B, S. gevestigd is, te brengen op f 120 (onge veer kostenden prijs) en men noodigt B.°en W. dus uit, wanneer een dusdanig voorstel in den Raad wordt aangenomen, wijzigin» der verordening in dien geest voor te bereiden. Om de vele plaats aan het Gymnasium en het groote bezoek van vreemde jongens wordt hiervoor geen verhooging voorgesteld. Volgn. 19. Ontvangsten ter zake van de Gasfabriek. De meerderheid in I en algemeen in II acht het bedrag voor onvoorziene uitgaven onder Hoofdstuk 29 der begrooting van de Gemeente-Gasfabriek uitgetrokken te hoog en wenscht dit bedrag te verminderen met f2000.waardoor dan de vermoedelijke uitkeering aan de gemeente flCOOO.—wordt inplaats van f14000.zooals onder Hoofd stuk 28 dierzelfde begrooting en ook bij dit volgn. wordt vooigesteld. Aldus eene ver hooging \an dezen post met f 2000, Ill men vraagt of het administratief juist is te achten dat de f5300.nog uittekeeren over 1901, onder de inkomsten zijn opge nomen. Volgn. 20. Ontvangsten ter zake van de waterleiding. I wenscht de voorgestelde uitkeering f 1780, nog uittekeeren over 1901, na te laten. Volgn. 21. Ontvangsten ter zake van het Vrij-Entrepót. I eti II op grond vau de ontvangst in 1901 verhooging met f500. Volgn. 26. Hoofdelijke omsiag. I. Bij dit volgn. wordende de wijzen van middelenversterking besproken, de meerder heid zoude zoo noodig eene verhooging van de opcenten op het personeel prefereeren boven verhooging van het percentage der inkomstenbelasting, waarvoor zich de minder heid verklaart. Hoofdstuk VI. Volgn. 43. Andere ontvangsten niet tot de vorenstaande behoorende. De meerderheid van I wil dit volgn. met f500.-— verhoogenin II vindt eeu voorstel tot verhooging met f 1000. geen meerder heid. Begrooting Gasfabriek. In I wijst men op de geringe werkelijke waarde van het tot nu toe gevolgde systeem van kasbegrootingen en spreekt de wensche üjk beid uit dat dezelve het volgend jaar zoo mogelijk worde vervangen door exploitatie- begrootingen. II. Een lid dringt op verlaging van den gasprijs aan bij wil dezen brengen op 6 cent per M3. en aldus het prijsverschil tusschen kook- en lichtgas wegnemen, en verwacht als gevolg een groote vei bruikstoename. De meer derheid vindt zulk een verlaging, hoe ge- wenscht ook, vooralsnog te gevaailijk voor orize gemeente-finaneiën en zou gaarne eerst een flinke afname van kookgas afwachten alvoreDS tot zulk een ingrijpenden maatregel over te gaan. (Zie voor het hiervoor verhandelde in I algemeene beschouwingen). Begrooting Drinkwaterleiding. II. Een lid vraagt waarom voor 1903 on geveer f 1000, voor steenkolen onder Hoofd stuk I méér wordt uitgetrokken dan in 1901 is uitgetrokken. De prijzen der kolen zullen waarschijnlijk het volgend jaar niet hooger zijn en zeker niet zóó hoog als in 1901. Begrooting Burgerlek Armbe stuur en S t a d s-Z i e k e n h u i s. I en II. In beide afdeelingen wordt door een lid bemerkt, dat voor de stadsarmen alles door het Ziekenhuis wordt betaald, als recepten etc. Zij achten dit niet juist en meenen dat bij een riehtige administratie de kosten dezer soort zieken door het Burgerlijk /Armbestuur moesten gedragen worden. De rapporteurs B. A. J, WITTKAMPF. M. L. HONNERLAGE GRETE. P. M. J. A. LAGERWEIJ. Schiedam, 23 September 1902. De «Staatscourant" no. 224 bevat de sta tuten van de coöperatieve broodbakkerij alhier. Schouw. Wij verwijzen belanghebbenden naar voren staande kennisgeving volgens welke op October e. k. des voormiddags van 10 tot l* uur een schouw zal worden gehouden over het Brandpad. Zondagsrust. Gisteravond vergaderde in het gebouw van den R. K. Volksbond de afgevaardigden van den Brandersbond, van de Winkeliersveree- niging, van de Vereeniging van Branders- knechts, van het bestuur der Ned. flerv. Kerk, enz., onder voorzitterschap van der. voorzitter der afd. Schiedam van den Neu. R. K. Volksbond, den heer Mouwens, ter bespreking van de Zondagsrust. Bij de opening der vergadering was van de Schiedamsche pers alléén onze verslag- ;j gever tegenwoordig, doch hem werd gevraagd

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2