BINNENLAND. V* V V STADSNIEUWS. MAASSLUIS. Bulgarije. De manoeuvres ter oere van de Scliipkrv- feosten zijn gisteren met ecn wapenschou wing over 35,000 man nabij Cheinow geëin digd in tegenwoordigheid van grootvorst N> colaas. Bij een feestmaal, dat op de parade volg de, bracht vorst Ferdinand nog eens hulde aan den Czaar-Bevrijder, en grootvorst Ni- colaas Nicolajevitoh beantwoordde deze vriendelijkheid met ecn dronk op het Bul- gaarsche leger. De grootvorst is na afloop der feesten,tot de 'havenstad' Bourgas begeleid door vorst Ferdinand, naar Konstantiïiopel vertrok ken, waar hij met groote eerbewijzen zal worden ontvangen. V o r. S t a t en. President Roosevelt heeft met de minis ters geconfereerd over de werkstaking in de kolenmijnen, en heeft, naar de ..Commer cial Advertiser" verzekert, zijn bemiddeling aangeboden en werkgevers en stakers uitge- noodigd met hem een bespreking te houden to Washington. Het bemiddelingsvoorstel is aangenomen. Het gerucht loopt, dat de sta king daardoor weldra geëindigd' zal zijn. De patroons blijven op bun stuk staan en ver- Haarden, dat het eenige middel om de sta king te doen eindigen, bestaat uit onvoor waardelijke hervatting van liet werk dooi de arbeiders. Het kolengebrek neemt zoo sterk toe. dat handelaren 25 dollars per ton moeten betalen. Te Detroit in Michigan zal den 3en Octo ber een conferentie plaats hebben, waartoe de gouverneurs van achttien staten zullen worden uitgeuoodigd, om te beraadslagen over middelen om een eind te maken aan de staking. Het gemeentebestuur van Boston beeft met hetzelfde doel een vergadering be legd. Venezuela. De Franselie consulaire agent, die, zooals wij gisteren vermeldden, door de Venezo- laansche regeering was gevangen genomen, ia thans weder in vrijheid gesteld. Het feit z-.I niettemin wel aanleiding geven tob klachten van de zijde der Franselie regeeriUg. Hofbericht en. H. M. de Koningin en Z. Iv. H. de Prins der Nederlanden, zullen zich vermoedelijk in bet laatst van October of in het begin van November naar Mecklenburg begeven. Gisteren bracht Prins Hendrik een bezoek aan de Domaninie mijn te Keikrade. De Prins en alle leden van zijn gevolg in de mijn droegen een mjjnlamp. Diedes Piinren was van zilver. Ze werd Zijne K. Hoogheid door baron Von Pelzer als herinnering ten geschenke aangeboden en welwillend aan vaard. De tocht door de mijn duurde anderhalf uur. Door de hoofdgangen werd het gezelschap in kolenwagentjes gereden, maar ook werd doorgedrongen tot de lagt zijgangen. De prins nam alles nauwkeurig in oogen- schouw. Na afloop van den tocht door de gangen, die zich niet alleen tot het meest begaanbare deel der mijn zooals de begeleiders ge dacht hadden maar tot lage en verafgelegen zijgangen uitstrekte, werd in de mijn van den Prins en zijn gevolg een fotografische opname gemaakt met magnesiumlicht. Deze groep zal Prins Hendrik aan H. M, de Koningin aanbieden als een herinnering aan zijn bezoek aan de Domanlale Mijn. Nadat men weer boven gekomen was, werd in de directeurswoning het een en ander gebruikt. Op den terugtocht naar Aken werd Z. K. H. door een massa volk luide toegejuicht. De Minister van Koloniën bezocht deze week da afdeelingen van zijn departement om kennis te maken met de ambtenaren. Arbitragehof. Er is reden om aan te nemen, dat het scheidsgerecht van het Arbitragehof reeds in de tweede helft dezer maand zijn beslissing in het geschil tusschen Ameiika en Mexico zal geven. Aan den gisteren gehouden afscheidsmaal tijd, door den voorzitter, prof. Matzen aan geboden aan zijne mederechters, de Neder- landsche leden van het Arbitragehof, de vertegenwoordigers der partijen, den secret.- generaal en het Bureau van het Ai bitragehof, werd door den gastheer een toast ingesteld op H. M. de Koningin der Nederlanden, terwijl voorts toasten zijn gewijd aan den keizer van Rusland, die den eersten stoot heeft gegeven aan de oprichting van het Arbitragehof en aan Noord-Amerika en Mexico, die het voorbeeld hadden gegeven tot het inroepen van de beslissing dier in stelling. De scheidsrechters komen in het laatst der volgende week weder in Den Haag bijeen tot vaststelling van den daturn der oproeping van partijen tot het hooren der uitspraak. Prof. De Martens, Russisch staatsraad, arbiter in het scheidsgerecht van 'het Ai bi tragehof, is naar Engeland vertrokken ten einde te worden geïnstalleerd als hoogleeraar honoris causa aan de universiteit te Oxford. 3fet verlof. De Minister van Oorlog, luit.-generaal Ber- gansias, vertrekt morgen, Zaterdag, met drie weken verlof uit de residentie. Commissie voor de verzoekschriften. De Commissie voor de verzoekschriften van de Tweede Kamer is na intrede van het nieuwe zittingjaar snamgesteld uit de heeren De AYaai Malefijt, Van Slyrum, Fock, Van Nispen tot Sevenaer en Van Veen. den verhoogd met 21,000, waartegenover evenwel staat, dat het bedrag der pensioe nen bij een Volgend artikel uitgetrokken, met een gelijk bedrag zal kunnen worden verminderd. De Minister van Koloniën. Het optreden van den heer Idenburg als Minister van Koloniën werd zoo meldt men in verscheidene afdeelingen der Indi sche begrooting met ingenomenheid begroet. Terwijl nog eenige afdeelingen de over weging der koloniale begroeting voortzetten, zijn enkele sectiën aangevangen met het onderzoek der eerste hoofdstukken van de staatsbegroting. Verkiezing Tweede Kanior. De Minister van Binnenl. Zaken, gezien zijn beschikking tot vaststelling der dagen waarop in het kiesdistrict Gouda een ver kiezing voor lid ran de Tweede Kamer der Staten-Generaal alsmede zoo noodig de stem ming en do herstemming zullen plaats heb ben gelet op de omstandigheid, dat de dog die voor de stemming, zoo noodig, was aan gewezen, met het Joodsche Loofhuttenfeest samenvaltheeft goedgevonden met wijzi ging van gemelde beschikking te bepalen, dat de stemming, zoo noodig, zal plaatsheb ben op Woensdag 22 Oct. en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 31 Oct. e.b. Tweede Kamer. Stantsbogrootlng 1008. Hoofdstuk VIII (Oorlog). Vervolg.) Yoor vergoeding ingevolge art. 113 laat ste zinsnede van de Alilitiewet- wordt voor 1903 geraamd 75,000. Voor Heeding en uitrusting wordt f 184.641 meer geraamd ten einde to voorkomen, dat een te lage ra ming bij suppletoitre begrooting moet wor den hersteld. Aan de troepencommandanten wordt bij wijze van proef voor herstellingen aan lijf- en workgoederen ecn vast jaarlijiksch bedrag ter bescliikkiug gestold voor 1903 wordt ge vraagd f 15,000. Uitgetrokkenwordt 1000 tot dekking van de kosten van liet verleenen van de bij Kon. Besluit ingestelde eeroprij- zen in zilver, verguld-zilver en goud, ten einde den onder de bevolking toenemenden zin tot vrij,willige beoefening van liet solne ten met bandvuurvvapenen aan te moedigen. Een subsidie van 100 is uitgetrokken voor den Nederlandsohen Offieiers-Scbem- bond. De uitgaven, vereischt voor liet voorberei dend militair onderricht eii voor de oefening met het reservekader buiten het leger wordt geraamd op 130,967. Aangezien bij de invoering der Bevorde- ringswet voor de Landmacht 1902 de positie der paardenartsen belangrijk verbeterd is, zijn bun tractementen nader geregeld. Voor den paardenarts der 2e klasse bij aanstelling 1500, na 6 jaar dienst 1700; voor dib der le kl. bij aanstelling 2100, na 15 jaar 2300, na 20 jaar ƒ2500, na 25 jaar 2700, na 3 jaar 2900. Voor den diri- geerenden paardenarts met rang van ma joor f 3200met rang van luit.-kol. 3600. Voor de viering van het 75-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie wordt als tegemoet koming in die kosten 4000 uitgetrokken. Uitgetrokken is 6300 voor aanschaffing van 2 doelballons. Aleer is uitgetrokken voor liet hooger mi litie-contingent ƒ67,033.74. Aleer wordt nog uitgetrokken wegen3 uit breiding van het militie-contingent voor le vensmiddelen in natura ƒ263,629.50; voor verbooging van den prijs per ration met 2 cent en voor kleine verbetering van de ver strekken rations 139,705.08. Voor gratificatiën is ditmaal 40,000 uit getrokken. Yoor non-activiteits-tractementen is een som van ruim ƒ42,000 aangevraagd, omdat bij in werking treding van da Pensioenwet vóór 1 Jan. 1903 een aantal officieren, thans non-actief, op pensioen wordt gesteld1. Het wordt wensolielijk geacht om de sterk te van heb wapen der marechaussee te kun nen uitbreiden met 1 wachtmeester, 2 bri gadiers en 7 marechaussees allen onbereden. Dit personeel is bestemd tot het vestigen van nieuwe brigades te Barger-Oosterveen (Emmen) en te Nienwenbagen. Te Assen moet een kazerne voor een ba taljon worden bijgebouwd dib in 1904 zal worden betrokken. Als eerste termijn is daarvoor 2 ton uitgetrokken. Do kosten van de geheele uitbreiding der kazerneering te Haarlem zijn geraamd op 95,000. Voor 1904 wordt nog op ƒ24,600 mijn ƒ70,400. Thans wordt voor het verbeteren van de oefeningsterreinen te Aliddelburg en Vlis- sLngen 11,500 aangevraagd. De kosten van den bouw van een kazerne- ment voor 2 bataljons te Ede worden ge raamd op 800,000als eerste termijn wordt aangevraagd 20.000, terwijl de verder be- noodigde over de dienstjaren 1904 en 1905 zal worden verdeeld. Een bedrag is uitgetrokken om den aan maak van geweren krachtiger te doen voort zetten. Nog is 40.000 uitgetrokken voor uitbrei ding in verband met een vermeerderden aan maak van draagbare wapenen en met een. verhooging van het productievermogen der munitiefabrüefc aan de Hembrug. Suppletoire Oorlogsbegrootlng 1902. Ingekomen is een wetsontwerp tot nadere aanvulling en verhooging van het Hoofd stuk Oorlog der Staatsbegrootiteg voor 1902. De verhooging vindt evenals ten vorigen jare haar oorsprong in den maatregel, om de officieren wier pensioen volgens de wet van 1851 geringer zou wezen dan volgens da binnenkort in te voeren Pensioenwet voor de landmacht 1902, in (hun. non-activiteit nandliaven tot op liet tijdstip waarop laatet- genoemde wet in werking zal zijn getreden. Ter voorziening in het tokorb moet het betrekkelijke begrootingsartikel thans wor- 'Öngestelde Kamerleden, Dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, is lijdende aan een ingewandsziekte. Direct ge vaar bestaat er niet. Doen zich geen compli caties voor, dan zal de heer Bos over enkele weken weer aan de werkzaamheden der Kamer kunnen deelnemen. Weduwen- en Weezenfonds. Naar men ons mededeelt, ligt het in het voornemen der regeering om de onderwijzers, werkzaam bij het openbaar en by het bijzon der lager onderwijs, met ingang van 1 Jan. 1904 deelgerechtigd te doen worden in het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren. (»N. R. Ct.") Opgehouden te bestaan. De Nederlandsche Regeering had tot nu toe nog geen olficieele kennisgeving ontvan gen van het ophouden der onafhankelijkheid der beide Zuid-Aftfkaansche Republieken. Naar wij vernemen heeft nu dr. H. P. N. Muller, na zijn terugkeer hier te lande, van die Regeering afscheid genomen als consul- generaal van den Oranje-Vrijstaat, daar door het vredesverdrag zyn post stilzwijgend is opgeheven. President Stoyn. President Steyn is gisteren 45 jaar ge worden. Afwending van besmettelijke ziekten. Wegens het voorkomen van pest en andere besmettelijke ziekten op enkele plaatsen in het buitenland, is bij Kon. besluit van 24 September 1902 de toepassing gelast van de wet van 26 April 1884 (Staatsblad no. 80), aangevuld door de wet van 20 Juli 1884 (Staatsblad no. 164) en gewijzigd bij artikel 19 van de wet van 15 April 1880 (Staats blad no. 64), tot vaststelling van buitenge wone maatregelen tot afwending van eenige besmettelijke ziekten en tot wering barer uitbreiding en gevolgen. De Boerengeneraals. Gisterochtend to 9.35 uur kwamen de Boerengeneraals Botha en De la Rey te Dordrecht aau. Aan het station waar een eerewaolit stond van het weerbaarheidscoprs „Pro Patrio," werden zij door do commissie van ontvangst verwelkomd' en namens deze door dr.H. J. Kiewiet de Jonge toegespro ken. Het talrijke publiek juichte de gene raals geestdriftig toe. Generaal Botha nam in het eerste rijtuig met den -heer Hidde Nijiaud, wiens gasten de generaals wareu, plaats. Generaal De -la Rey nam plaats in liet tweede, met de lieeren dr, H, Kiewiet de Jonge en P. J. de Kantor. Mefc warmte begroet door het talrijke publibk, reden de generaals eerst naar het stadhuis, waar het college van B. en AV. en de Gemeenteraad was saamgekomen. Aroor het stadhuis fungeerde als eere- waclit de Kon. D'ordrechtsche Schermveree- niging „Nederland en Oranje". De burge meester, mr. A. R. Zimmerman, sprak de generaals toe. Generaal Botha antwoordde en dankte voor de gesproken woorden en de ondervonden sympathie. Daarna ging het naar de Groote Iverk, waar ds. H. D. Broek huizen een warme rede hield, naar aanlei ding van Nekemia 5 vs. 15. Het Dordreclit- sclie 'koor zong Psalm 90 van Sweelinck en de Bede voor het vaderland van Valerius. Daarna zong het publiek Psalm 121 vera 4, waarna voor de Boerenzaak werd gecollec teerd. Vervolgens gingen de generaals ton huize van den heer Hidde Nijland dn de Prinsen straat het tweede ontbijt gebruiken. Om twee uur werd de tocht door de stad voort gezet naar het Zuid-Afrikaansbhe Museum, Vandaar werd naar de Alerwekade gere den, waarop een boottocht naar Slikkerveer en terug plaats had. Na afloop d'aarvan werd naar het station gereden en de reis naar den Haag aanvaard. De Boerengeneraals zijn hedenochtend te 8 uur per Staatsspoor van 's Gravenhage naar Leeuwarden vertrokken, Alen meldt ons ui't Leeuwarden Hedenmiddag met den trein van Zwolle van 12.36 kwamen de generaals Botha en De la Rey hier aan. Door de commissie van ontvangst was gevraagd heb bezoek, dat reeds de vorige week had zullen plaats heb ben, aebt dagen uit to stellen. Daardoor was zij in de gelegenheid de -geheele provin cie warm te maken, zoodat dan ook heden een provinciale betoogi'ng alhier plaats had. De duizenden in de straten zijn niet te begrooten. Men kan zeggen, dat geen dorp, hoe Hein ook, niet vertegenwoordigd is. Vanavond zullen oen zeventigtal deputation in „de Harmonie" do collecte-opbrengsten der dorpen den generaals aanbiedbn. Aan het station werden de generaals bij monde van mr. "W, J. van Weidoren baron Rengers door do commissie van ontvangst begroet, daarna reden ziji langs tal van ver- eenigingen, die zich met haar banieren had den opgesteld', langs heb -Paleis van Justitie, waar een koor van tweehonderd zangeers hen toezong. Van daar naar het stadhuis. Hier verwelkomde de burgemeester, jhr. mr. A. Iioëll, hen namens de bevolking. Wethouders en raadsleden werden Voorge steld, een koud collation werd! staande go bruikb. Toen -ging de tocht verder naar de Groote Kerk. Verwelkomd door heb college van kerkvoogden, werden de generaals naar de koningsstoelen geleid. Pb heser mr. T. van Hettinga Tromp, deken van do orde van ad vocaten alhier, hield de eersto, ds. G. II. Wagenaar de tweede toespraak, terwijl lie deren liet gesprokene onderbrallten. Daarna werd' onder onbesebrijfolijik enthousiasme een tocht door de stad gemaaikb, Vervolgens vereenigd'en de generaals en 'b hoofdcomité van ontvangst zioh aan een di ner, aangeboden door den voorzitter, den lieer Rengers. Hedenavond receptie in do Harmonie, waar de generaals zullen sproken. Daarna réunio in intiemeren kring. Vertrok mor genochtend omstreeks negen uur. -X1 Generaal De Wel gaat Maandag met de beide andere generaals mede naar Brussel. Na Brussel zullen hoogst waarschijnlijk eenige Belgische hoofdsteden bezocht worden tot aan liet vertrek naar Parijs, den 14n dezer. Daar blijven zij slechts kort want reeds den 16en zullen de generaals te Berlijn zijn. Boereiigeueraals-fonds. De oud-President Kruger zal 15 October a.s. naar Menton vertrekken. De totale op brengst van zijn nMémoires", waarvan hjj het manuscript verkocht heeft voor f 350.000, zal h\j in het fonds voor de weduwen en weezen storten. Men bericht, dat generaal De Wet z\jn boek over den Transvaalschen oorlog aan een Duitsche uitgeversfirma heeft verkocht voor f 120,000. Ook dit bedrag wordt aan het Boeren ondersteuningsfonds geschonken. Als opbrengst van het concert, door de Christelijke zangverenigingen te Rotterdam in de Doele bij gelegenheid van het bezoek van de Generaals gegeven, is aan generaal De Wet afgedragen een som van f2067.10. Te Dordrecht werd den generaals een som van ruim f13000 ter band gesteld. De collecte welke gisteren te Leeuwarden langs de huizen der ingezetenen is gehouden voor de weduwen en weezen in Zuid-Afrika, heeft ongeveer f 5000 opgebracht. Vertegenwoordiging van handel en nijverheid. Namens den Bond van industrieelen en handelslieden, gevestigd te Rotterdam, is een schrjjven gezonden aan alle Kamers van koophandel en handelsverenigingen in Neder land, waarin steun verzocht wordt ten einde eene betere vertegenwoordiging te verkrijgen van handel en nijverheid, in den vorm van een Raad van handel en nijverheid, die zou kunnen samengesteld worden uitde voor zitters van de Kamers van koophandel en van alle koninklijk eikende vereenigingen op het gebied van handel en nijverheid en uit handels-autoriteiten, aangewezen door den minister van waterstaat. Christ. Bond voor Ziekenverpleging, Ouder leiding van dr. L. Bouman, van Bloemendaal, is gisteren te Utrecht ec-ne ver gadering gehouden van geneesheeren en zieken verplegers en verpleegsters, waarin opgericht is een Christelijke Bond voor Ziekenverpleging, ten doel hebbende de stoffelijke en geestelijke belangen zijner leden te bevorderen. Ned. ïl. K. Tak-Congres. In de Zaterdag j.l. te Amsterdam gehouden vergadering van leden van het pei manent comité (samengesteld uit vertegenwoordigers van alle bisdommen) is met algemeene stem men besloten, dat in de maand September 1903 een R.-K. Vakcongres zal plaats hebben. Binnenkort zal het comité opnieuw bijeen komen, en we! te Breda, tot vaststelling van nadere plannen. (ïVolksbanier") Teredeling vau het ambacht. De uitvoerende raad der Veieeniging ter Veredeling van het Ambacht deelt mede, dat in December te Utrecht gelegenheid zal wor den gegeven tot veikiïjging van den graad van gezel of van meester in liet timmeren, smeden, meubelmaken, huisschilderen, met selen en steenhouweo, na voldoende daarin afgelegde proeven van bekwaamheid. Deze proeven, afgenomen door commissiën van zaakkundigen, bestaan uit 1. een of meer practische werkstukken, welke naar den aard van het werk van één tot drie weken tijd vorderen 2. mondeling, schriftelijk en tenkenkuimig werk gedurende één dag voor den gezel en drie dagen voor den meester. Aan hen, die voldoen aan de gestelde eischen, wordt een diploma uitgereikt, worden reis- en verblijfkosten naar een vast gesteld tarief vergood terwij! aan de behoef- tigen nog een vergoeding zal worden toege kend voor het door hen tijdens de proefafleg ging gedorven loon. De aangifte van deelnemers moet geschie den met nauwkeurige opgaat van naam, woonplaats, ouderdom en beroep, vóór 15 October a.s. aan het Alg. Secretariaat der Vereeniging, Z.-O. Binnensingel 32, te's-ura- venhage. Do accIjnsverUooging op hot gedistilleerd. De Vereeniging van •kleinhandelaren in Sterken drank „Onderling Belang", geves tigd to 's-Gravenliago, goedgekeurd biji Kou. besluit van 26 Nov. 1883, beeft' zioh tot den Minister van. Binneniandsdho Za-ken met een 'adres gericht, daarin te kennen geven de: dat ziji met verbazing -kennis 'heeft geno men van de poging der Regeering om alvo rens de Drankwet af to doen, acoijnsveriioo- ging op het gedistilleerd: aan de orde tostel len; dat zij zich do verbooging van dien ac cijns zou kunnen voorsteilen, wanneer der Regeering streven was den dkankveak'oop tegen te -gaan, maar niet om uit den verkoop munt te slaan en een 'tekort van Rijksmid delen door dat zondegeld te deltkon dat de lierzioning der Drankwet voor gaat dat er een einde gemaakt mo e t worden aan do ellendige toestanden, dib zich. langzamer, hand in dien taik van bedrijlf ophoopen; redenen waarom zij den Minister verzoekt de herziening der Drankwet vóór do accijns- verbooging aan d'o orde te stellen, zoodat ds -kleinhandelaar in sterken drank in Neder, -land weto, welken- grond -hij: onder zijn voe. ten heeft. Mr, J. J. Tavenraat. In den gemeenteraad van Rotterdam kwam gisteren o.a. in een in hoogst waardeerendt woorden geslild prae-advies op het verzoek van mr. J. 3, Tavenraat om ontslag als ge. meente-seci\jtaris. Het prae-advies luidde om het ontslag on de meest eervolle wijze te verleenen met 1 Januari 1903, al ware het ook, dat hem tot op dat tijdstip verlof zou moeten worden verleend. Nadat de lieer Havelaar namens den raad nog de verdiensten van den aftredenden secretaris had gehuldigd, werd overeenkomstig het prae-advies van B. en W. besloten. De benoeming van gemachtigden voor het kiescollege vau de Hervormde gemeente alhier zal p'aats hebben op Woensdag 8 dezer, van des voormiddags 11 tot des avonds 9 ure, De stemgerechtigden moeten hun biljetten inleveren in de consistoriekamer der Groote Kerk. Te vervullen zijn voor de voorziening in de jnarlijksche aftreding 13 plaatsen en ter voorziening in de tusschentijds openge vallen plaatsen 3. Ter wij! de sleepboot S n i p gisternamiddag 41/s uur een bom door de buitenhaven sleepte, voer de bom SCH 16 nabjj de Bakkers- haven tegen dit bootje aan tengevolge waar van die bom een gat in den romp bekwam, Hedenmiddag is uit den sigarenwinkel van den heer Vermeulen aan de Lange Haven ontvreemd een kistje sigaren van 100 stuks. De dader is onbekend. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd schol en bot. De prijzen waren voor schol van af f 0.40 tot f 1.121/2, bot va0 al f 0.35 tot f0.75. Gemeenteraad. I11 do gisteravond gehouden raadsvergade ring waren afwezig do heeren v. d. Spek, Van Dalen, A, Soiraeveld en Voltenaar. Do notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding vau een opmerking inde vorige zitting van dr. Bonacker over de slechte verlichting van liet ziekenhuis deelt de V oor zit ter mede dat do directeur der gasfabriek door hef veranderen der huisleiding daarin verbetering lieeft ge bracht eu de verlichting daar nu in orde is Aan J. Uilcman Azn. en J. Burger wordt vervolgens elk 4 maanden afschrijving ver leend van hun aanslag i'u den II. O. wegetu vertrek uit do gemeente. Aan do orde is het voorstei-Doelman be treffende het al of niet doen drukken van de concept-verordening op do brandweer met bijlagen, waarover in do vorige zitting de stemmen staakten. In rondvraag gebracht, wordt -liet voorstel met 5 tegen 4 stemmen verworpen. D'o Voorzitter zegt, dat do verorde ning in een volgende vergadering in behan- delfng zal komen. Daarna wordt overgegaan tot het benoe men van onderwijzend personeel voor de -herhalingsschool, hoofd do lieer Ooms. De voordracht bestaat uit do dames E van Akkeren en A. II. v. d. Paauw voor on derwijzeres in de handwerken, de heeren J. A. W. van Kluijvo en D. K-ia ij; en H. v. d. Engel en J. van Katwijk voor onderwijzers Benoemd worden moj. Van Akkeren met 7, en do heeren Van Kluijvo niet 6 en H. v. d. Engel met 7 stemmen. Op voordracht van B. en W. wordt de heer C. W. Smith definitief benoemd tot 1 eeraar in het handteekenen aan do am bacht steckensohool. Zijn benoeming ten vo rigen ja re gold voor één jaar. Hiermede is do agenda afgeloopeu. De V oor zittcr doet mcdcdeolihg, dit de 'liavenkwcstio voor deze gemeente urged wordt. Reeds nu is er behoefte aan ligplaats, terwijl de vloot in liet najaar nog zal wor den uitgebreid. Spreker meent dat het tijd wordt dezo zaak voor te bereiden, doek wensoht dat daarvoor oen commissie uit den Raad aan B. en AV. zal worden toegevoegd, en benoemt daarin de heeren N. AI. Dirk zwager en J. v. d. Lee, dib zioh do benoe ming laten welgevallen. Bij do rondvraag wijst do -heer v. d. Lor er op dat do verlichting in do Sandeiijn- straat vanaf de Gcref, kerk tot aan de H«- 'kerstraat onvoldoende is 011 vraagt verbete ring. Do V o o r z i f t er antwoordt, dat over dit gedeelte nimmer klachten biji hem ra- kwamen doch dat hij den toestand zal late» onderzoeken, De lieer Van der E iid t zegt, dat. kj straks stemde te-gen -liet voorstel Doolm»^- dooli wil evenwel mededeelen, dat hij' in '1C algemeen is vóór het laten drukken en ron dcoion der stukken van oeufg belang dm1 dezo vergadering -behandeld mooten worde» De Voorzitter zegt, dat do beer v. Endt bij de behandeling der begrooting de® zaak tor sprake kan- brongen on daarvan dosgevild, eon voorstel kan maken. Niets rneor to behandelen zijnde, shut Voorzitter de vergadering.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2