STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Gemengd Nieuws. volge Kon. machtiging benoemd lot vice- consul der Nederlanden te Gyon, is in die hoedanigheid door de Spnansclie Regeering erkend. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 16 Oct. e. k. niet piaats hebber Een mlnlster-redactcnr Blijkens den omslag van de 10e aflevering van het «Tijdschrift voor Ned.-lndië", den lOen October verschenen, is de luw A. W, F. Idenburg, ook na zijne benoeming tot minister van koloniën, lid der redact ie van dat maandschrift gebleven. (iHbld.") Eerste Hamer. De Eerste Kamer, die morgenavond bij eenkomt, zal in de afdeolingen de ongeval len en beroepswet onderzoeken, waai voor geen commissie van voorbereiding wordt benoemd, en eenige andere ontwei pen, waar van enkele nog in openbaie veig.uiering zullen worden afgedaan. De Kamer b'ijft tot het einde dezer week bijeen. In begin December, wanneer zij voor het onderzoek der Indische begrooting terugkeert, zal dan de Beroepswet voor beraadslaging in gereedheid zijn. Tweede Kamer. Na de afdeelings werkzaam heden zal de Tweede Ivamer niet voor November worden bijeengeroepen. Kr. F. Was. In den gezondheidstoestand van den Burge meester van Leiden, Mr. F. Was, is in de laatste dagen aanmerkelijke beterschap geconstateerd, zoodat hoop op herstel thans niet geheel is buiten gesloten. Dr. I). Lubacli. f Zaterdagavond overleed te Kampen op bijna 87-jar;gen leeftijd dr. D. Lubach, oud-inspec teur van het Geneeskundig Staatstoezicht van Overijsel en Drenthe. Ilij was een der oprichters van het «Album der Natuur" en medewerker van verscheiden wetenschappe lijke werken en tijdschriften op natuur- en geneeskundig gebiedook voor de gymnastiek deed hij veel. De overledene was eenige jaren lid van den gemeenteraad van Kampen, van de openbare gezondheidscommissie en in nog vele andere commission nuitig weikzium. Hij was ridder der oide van den Ned. Leeuw. Mr. A. J. Dijckmeester. Mr. A. J. Dijkmeenler, lid der Eerste Ka mer, te Deventer, is plotseling naar het zie kenhuis aldaar moeten gebracht worden om een dringende operatie te ondergaan. Deze is met gunstigen afloop verricht. De patiëut moet vermoedelijk veertien dagen in bet ziekenhuis blijven. De Boerengeneraals. Generaal De Wet heeft zich gi-ternamiddag van Den Haag naar Brussel begeven om van daar gezamenlijk met de generaals Botha en De la Rey naar Paiijs te vertrekken. Na vervolgens een bezoek aan Berlijn te hebben gebracht, denken de generaals Zondag a.s. in de residentie teiug te keeren. Intern. Chirnrgeuverceniging:, Zooals wij indeitijd mededeelden, zou op de jaarlijksche vergadering van de Belgische Société de Chiiurgie, waarbij ditmaal veel büitenlandsehe chirurgen uitgenoodigd waren, de oprichting besproken worden van een internationale cbirurgenvereeniging. Dit nu is geschied, en men was het over de hoofd zaak spoedig eens; enkel maakte de wijze van samenstelling der vereeniging een punt van discussie uit. Ten slotte werd een voor- loopig comité, waarin ieder land vertegen woordigd is, gekozen tot het ontwerpen van statuten en het werven van leden. De volgende heeren stellen het samen: Broca (Frankrijk), Sonnenburg (Duitschland), Harrison (Engeland), Mac Ewen (Schotland), Gussenbauer (Oostenrijk), Dollineer (Honga rije), Giordano (Italië), Reverdin (Zwitserland), De Jola (Spanje), Rotgans (Nederland). We- liarninoff (Rusland), Jonnesco (Rumenie), Soublottitsch (Servië), Djemd f'uclia(Turkije), Bosilius (Zweden), Blocli (Denemarken), Ros- well-Park (Amerika), Willenis (België), (»Med. Wbl.") Rechtsbijstand voor dc Ongevallenwet. Naar »Het Volk" verneemt, is tegen 24 October een vergadering der «Orde van Advo caten" te Amsterdam uitgeschreven, ter be handeling van een voorstel van mr. J. A. Levy2 waai bij de Orde zich bereid verklaart de werkmanspartij bij rechtsgedingen inzake Ongevallenwet kosteloos bij te staan waar dit wordt verzocht, tervvyl de Raad van Toezicht der Orde wordt opgedragen, bij de overige Raden in Nederland stappen te doen ter verkrijging van een soortgelijk besluit en van samenwerking. In zijn toelichting wijst de heer Levy er op, dat de Tweede Kamer geweigerd heeft in de Beroepswet dien kosteloozen rechtbijstand voor te schrijven en dat, zoo niet anders hierin voorzien wordt, de stelling van de werkman- partij verzwakt wordt en, zegt hij, iedere werkman is 'n betrekkelijken zin steeds onver mogend, Pro - Roer-Tentoonstel I ing. Met het oog op de vele büitenlandsehe bestellingen van loten (heden o. a. twee bestellingen van te sarnen circa 21.000) heelt het Bestuur der HaagSChe Pro Boer- Vereeniging, in oveileg met de voormannen der Bo>ren, besloten de trekking van de bekende loterij ten bate van de slachtoffers van den ooilog in Zuid-Afrika, welke aan vankelijk bepaald was op 15 November e.k,, uittestelleri tot Februari in liet belang der goede zaak. Vooraf zullen de te Scheveningen teritoon- ge-Jdd geweest zijnde 5000 kunststukken voor de verloting, nog eens tentoongesteld g>y worden in het gemeentemuseum te Amster dam tegen een toegangsprijs van 25 cent. Het Amsterdamsche gemeentebestuur heeft welwillend de vergunning daartoe veileend. Nachtarbeid van bakkers. Blijkens een verslag van eene audiëntie bij den Minister van Binnenlandsclie Zakeri van vertegenwoordigers vari verschillende bakkersgezellen-vereenigingen, voorkomende in de Hangsche «Werkmansbode", heeft de minister aan de deputatie ioegezegd dat zeer waarschijnlijk nog in dit zittingjaar een wetsontwerp zal worden ingediend in den geest als door de deputatie voorgestaan, die den minister medewerking heeft gevraagd om den nudum beid der bakkers, bij uit breiding der Arb'idswet te doen ophoudeu, te meer omdat zonder afschaffing van nacht arbeid van zondag-u u-t absoluut geen sprake kan zijn. Ganrne zegde de Minister toe, de desbe treffende vakorganisatie vooiaf te hooren. Nog meldde hij dat liet. zijn stieven is de veranderingen, bedoeld in het wetsontweip op de arbeids- en rusttijden neer te leggen in een Algemeene Arbeidswet, Invaliditeits- en omlertlomsvcrzekerlng. De Kamer van Aibeid voor de Bouwbe drijven te 's-Gravenhage heelt naar aanleiding van het haar ter kennisneming toegezonden voorloopig wetsontwerp houdende wettelijke verplichting van werklieden om zich te vei- zekeren tegen geldelijke gevolgen van invali diteit of ouderdom in een adres rot den Minister van Binnenlandsclie Zaken eenige opmeikingen ter kennis gebiacht op giond vari welke de Kamer den vvensch uitspreekt, dat een wettelijke regeling van het pensioen- vraagstuk zoo spoedig mogelijk tot staud kome, zij het dan ook dat die wet zoo mogelijk beknopter van vorm en eenvou diger van stijl zij, ontdaan van liet tal van verwijzingen dan thans in het ontwerp voor komt, waardoor deze wet ook voor den weik- man meer bevattelijk zou worden. Geen instemming. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden heeft geen termen gevonden tot ondersteuning van het plan van den Alge- meenen Boud van industrieelen en hande laars, gevestigd te Rotterdam, om van Regee- ringswege te verkrijgen een raad van handel en nijver h^iri, in het belang eener betere ver tegenwoordiging van Imndel en nijverheid. De Kamer vond liet plan al heel weinig geschikt, nu reeds sedert lang bij de Regeering han gende is het bekende, door de ovei'groote meerderheid van de Kamers van Koophandel en Fabrieken goedgekeurde plan tot reorga nisatie der Kamers bij goedkeuring waarvan door hooger gezag, hetzij al of niet gewijzigd, voormeld doel op uitnemende wijze zal wor den bereikt, Onderwijzer-Redacteur. Men schrijft uit Dordrecht aan „Het Volk" Begin Mei kreeg onze partijgenoot J. A. Bergmeijer van B. en W. van D'ordrecht een missive, waarmede dit college als zijn wensoli te kennen gaf, dat Bergmeijer zich ter zake van zijn redacteurschap van de „Volksstom" tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moest wenden om zie!' tc ver gewissen of hij voor dat redacteurschap vrij stelling noodig heeft of niet en zoo ja, dat hij dan do vercisclite vrijstelling moest aan vragen. Bergmeijer wendde zicli mot een desbe treffend verzoek tot Gcd. Staten - dezer dagen nu ontving hij van dit college een wei gerend antwoord. In den brief van Ged. Staten stond o. m. „Overwegende, dat, daargelaten nog of ni'et het zijn van redacteur van de „Volks stem" valt onder de verbodsbepa,ing van art. 35 der Wet tot regeling van liet lager onderwijs, van welke verbodsbepaling door Ged. Staten geen vrijstelling kan worden verleend, m ieder geval het gelijktijdig be- kleeden van de betrekking o-f bedienmsr van O O redacteur van dat weekblad met die van on derwijzer bij het openhaar onderwijs, in het belang van het openhaar lager ouderwijs niet wenschelijk is, hebben beslotendo ge vraagde vergumming niet te verlecnen." „Het Volk" deelt mede, dat de heer Berg meijer in hooger beroep gaat, en zijn zaak in handen gesteld liceft van den Bond van Xederlandsehe onderwijzers. Iimnddo's heeft hij de radactie van do „Volksstem" tijdelija aan een ander partijgenoot overgedragen. Als de beslissing in hoogste instantie geval len is, za.l hij ten opfechte van het redac touvschap een definitieve beslissing remen. Trouwe dienst. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsclie Zaken dr. Kuyper was Zaterdag te 's Hertogen bosch, waar hij, in tegenwoordigheid van den commissaris der Koningin, Baron van Voorts tot "Voorts en ten huize van den heer Hupsch, de zilveren medaille der orde van Oranje Nassau uitreikte aan Cornelia Hees akkers, beter bekend als Kee Hupsch, wier 50-jarige trouwe dienst dien dag bij voor melde firma werdt herdacht. Gemeentc-begrootlng, MEMORIE VAN ANTWOORD' van Burgemeester en Wethouders op 'het verslag van het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1903 in de afdeeJingen van den Raad. Vervolg.) Uitgaven. HOOFDSTUK V. Volgn. 105. Jaarwedden van heb perso neel ten dienste van het beheer der openba- re werken, voor zoover niet onder de vol gende artikelen "begrepen en van de 'bouw- politio. Met leedwezen bobben wij, vera omen, dab in do afdeolingen van Uwen Raad stemmen zijn opgegaan tegen do voorgestelde salaris- verhoogingen, vooral wat botreft die van den opzichter dor gemeentewerken en van den opzichter der plantsoenen. Vorliooging van jaarwedde van den eerstgenoemde is reeds ten vorigen jare door Uwe afdcelin- gen gevraagdeen verordening tob regeling van het maximum en minimum zijner jaar wedde is toen door ons toegezegd. Wij mee- ncn, dab de langdurige dienstvervulling hem op verhooging zijner jaarwedde alles zins aanspraak doet geven. Verhooging zijner jaarwedde achten wij ook gewettigd voor d'en opzichter der plant soenen. Wij behoeven slechts to wijzen op den toestand van do plantsoenen in deze go meente om te d'oen zien, dat zoowel' de re sultaten van zijn werk als do lange tijd, ge durende welke bijl der gemeente zijn dien sten praesteerde, een verhooging van zijn sa laris ten volle billijken. D'e verhooging van de jaarwedde van den klerk van het 'kantoor der gemeentewerken is door ons voorgedragen op voorstel van dc Commitesie voor de gemeentewerken. Een verhooging met f 100 in plaats van met f 50, zooals door ons is voorgesteld, komt ons in het geheel niet gemotiveerd voor, noch met het oog op den aard der door hem gedane werkzaamheden noch op den korten tijd, dat bijl in dienst der gemeente is (nog geen jaar). Een verordening tob regeling van de sa larissen van deze drie ambtenaren is door ons ontworpen en zal eerlang aan Uwe ver gadering worden aangeboden. Volgn. 106. Onderhoud van huizen, to rens, poorten en dergelijke gebouwen voor den openharen dienst bestemd, niet in ande re hoofdstukken begrepen. De verlagingen zijn ons niet gemotiveerd, wij moeten ons dan ook van een antwoord onthouden. Alleen wenschen wijl op te mer ken, dab wij dc bedragen hebben uitgetrok ken tob zoo beperkt mogelijk bedrag; de verlaging, wordt zij' aangenomen, zal uit' stel beteekencn en aan den toesband' der ge bouwen schade doen. Volgn. 107. Onderhoud van straten, plei nen, wegen en voetpaden. In hoofdzaak 'kunnen wij hier verwijzen naar onze bedenkingen tegen do verlaging van deze en dergelijke posten in de alge meene beschouwingen ontwikkeld. Bezuini ging achten wij voor het volgende jaar mo gelijk, noch gewenscht. Voor herstrating komen in aanmerking do Noordvesb, de Overschiesche Dwars straat, De St. Anna Zusterstraat, de Over- schibsche straat, de Willemskade, de Wes- torkado en do Groenelaan. Dat thans een hooger bedrag wordt voor gedragen, mag geen verbazing wekken. Door verdeeliug over verschillende dienstjaren van wat voor 1902 niet is toegestaan, kunnen de gevolgen van dat niet-toestaan misschien eonigszins ongedaan worden gemaakt. Hetgeen verwerkt is, wordt jaarlijks op gegeven ill de gemeenteverslagenover 1901 te vinden op pag. 91 en vgg, van het ver slag over dat jaar. Naai' specificatie van den aanwezigen voorraad materiaal' op het eind'e van ieder boekjaar zal1 worden gestreefd. Volgn. 112. Kosten Van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. In afwijking van het gevoelen van de Commissie voor de gemeentewerken achten wij do vernieuwing van een vak kaaimuur langs de Nieuwe 'Haven nabij, do Maria- straat wel noodzakelijk. Uitstel daarvan zal vrij grootc kosten van reparatie dadelijk noodig maken, terwijl de vernieuwing toch na langer of korter tijd zal moeten geschie den. De plannen ten aanzien van do kade aan dc Buitenhaven nabij! da Buitensluis han gen samen met do daar te stellen spoorweg verbinding; op het oogenblik kan daarom trent niets worden medegedeeld'. Volgn. 117. Dag- en weekgelden van werklieden, voor zoover niet ond'er andere posten te brengen. Toon de begrooting door ons werd ont worpen, was de opziehter-teckenaar nog in dienst der gemeente, wijl vonden geen vrij heid dezen post te verlagen. Sedert is die titularis vertrokken. Wij kunnen evenwel niet adviseeren den post met f 1000 te verlagenvoor tijdelijke hulp moeten gelden beschikbaar zijn. Bovendien zonden wijl er prijs op stellen 'hieromtrent liet inzicht te kennen van den te benoemen directeur der gemeentewerken, 13 Uw vergadering van oordeel, dat de kosten van dezen post kunnen verdwijnen, dan geven wijl toch in overweging op den post voor onvoorziene uitgaven een bedrag voor gemeld doel beschikbaar te houden. HOOFDSTUK VII. V olgn. 120. Jaarwedden «Ier onderwij zers. De opmerking dat deze post met f 750 'kan worden verlaagd, is alleszins juist. Hierbij wordt echter opgemerkt, dab de be- grooting door ons ï'ii Juli en Augustus is ontworpen en aan Uw vorgad'ering aange boden toen kon nog geen rekening worden gehouden mot d'e verplaatsing van d'e onder wijzeres van de school' A naar de school B, welke eerst 'bij' Uw besluit van 2 September 11. geschiedde. Volgn. 124. Kosten van het instandhou den van schoollokalen en onderwijzerswo ningen. De speelplaats bijl da school D, waarmede dit jaar is aangevangen, moet noodzakelijk het volgende jaar worden afgewerkt. D'o plaats is gedeeltelijk te bestraten met klinkers, voor een ander deel' te voorzien van een puinlaag met grint afgewerkt. Bo vendien moeten nog twee afvoerriolen voor straatwater worden gemaakt. Bij d'o voorstellen, die Uw vergadering eerlang zullen bereiken tob heb voorzien in de behoefte aan meerdere schoolruimte, zal d'e toestand van do school C mede worden behandeld. Volgn. 131. Kosten van schoolbibliothe ken. Wij houden ons aanbevolen te vernemen, welke boeken in do bibliotheken voorkomen, die niet in kinderhanden beliooren. Even tueel dergelijke boeken d'aaruit te nemen, ware wellicht beter dan. den gebeden post te schrappen. Waar Uw vergadering ten vorigen jare besloten heeft geen gelden uit te trekken voor schoolreisjes, hebben wij: geen vrijheid kunnen vinden dezen post wederom op de begroobing te brengen. Volgn. 137. Kosten van den cursus ter opleiding voor hoofdonderwijzer of hoofd onderwijzeres. Deze post zal niet op f4 50 maar op f 840 moeten worden uitgetrokken, zijnde 3 van f 1260. In ontvangst moet wegens opbrengst van schoolgeld voor dien cursus dan worden uibgerok'ken f 225. HOOFDSTUK IX Volgn. 150. Kosten van brandverzekering der gebouwen. Vroeger werden do 'kosten van brandver zekering van bot Stads-ziokeuiliuis, het pak huis „De Nederlanden" en do gebouwen van den gemeentelijken reinigingsdienst be taald' door do Commissies van beheer van die gebouwen. Wij hebben het wenschelijk geoordeeld, voortaan allo premiën direct uit de gemeentekas te betalen en do restitutie van do premiën door de betrokken Commis sion onder do ontvangsten uit te trekken. (Zie in vei'band' daarmede volgn. 43 dor in komsten.) Behalve voor de panden, hierboven ge noemd zal deze post nog moeten verhoogd worden met de assurantiepremie voor de panden, zich bevindende op het terrein aan den Buitenhavenweg, door de gemeente van de firma Jurgens tei Osch aangekooht. Volgn. 151. Onderhoud on administratie van 'bezittingen, niet voor d'en publieken dienst gebruikt of van werken en inrichtin gen, geheel of voor een gedeelte buiten d.e gemeente gelegen. Het bedrag van f 1500, op dezen post voorkomende, voor onderhoud van het Pro veniershuis en het Hofje aan d'e Nieuwe Ha ven wordt door het Burgerlijk Armbestuur aan de gemeente gerestitueerd. (Zie volgn. 36 der ontvangsten.) D'e verlaging, die wordt voorgesteld, moet dus gevonden wor den op do resteerende f 1445. Aangezien niet wordt aangegeven, welke van de geraamde bedragen te boog en alzoo voor vermindering vatbaar zijn, moeten wijl de voorgestelde verlaging ten zeerste ont raden. HOOFDSTUK XI. Volgn. 154. Renten van geldleeningen. Wij zijn erkentelijk voor liet opmerk zaam maken op deze drukfout. HOOFDSTUK XIII. Volgn. 165. Kosten wegens bot uitoefenen van controle op de echtheid van Sehiedam- sche jenever. D'e ontvangsten, over 1901, uit de con trole voortvloeiende, hebben bedragen 239.28, de uitgaven f 601.51^. Boerenhulpfonds. Heden namiddag twee uur verschenen, daartoe door d'en burgemeester uitgenoo digd, do heerenJ. O. Bender, W. A. Beu kers A.Jzn., A. Cool Mz.j A. Dirkzwager, P. J. van Harderwijk, J. Jonker Ilodants, F. A. C. Lechnor, ,T. Leclmer C.Sz., A. F. van 'Lissa, P. 'Loopuyt, A. II, W. va:i Luik, W. van der Most Phz., J. van Nooriwijk, J. M. van der Schalk Jr., G. W. Snel, G. Visser Bz. en mr. J. Wijtema, ten, Raadani- ze, om, naar aanleiding van don blief, ont vangen van de drie Boerengeneraals om ook hier ter stede een commissie samen te stel len tot het inzamelen van gelden voor het Bocrenhulpfonds, deze commissie te consti- tuceren. Bovengenoemde heeren verklaarden allen zich bereid het lidmaatschap van zui'k een commissie te willen op zich nemon, terwijl tot voorzitter word gekozen, de heer II. J. Versteeg, burgemeester, on tot secretaris do heer A. II. W. van Luik. Besloten werd, inteokenbiljetten te ver spreiden, waarop men giften kan invullen, terwijl1 een algemeene collecte langs de hui zen zal gehouden worden op Maandag 20 dezer. De hoeren A. M. den Draak, A. God schalk, B. A. J. "Wittkampff en J. A. J. Nolet, die mede een uitnood'iging tot het deelnemen in deze commissie hadden ont vangen, zonden bericht dat zij' daaraan geen gevolg konden geven. Op de voordracht voor onderwijzeres aan een school voor gewoon lager onderwijs te Rotterdam komt voor onze stadgenoote rnej J. A. van der Hoeven. bevordering der Toonkunst zal een algemeens leden-vergadering houden op Donderdag pi dezer des avonds te 7l/3 uur in een der |0 kalen boven do Beurs. Behandeld zu||s* worden de volgende punteu Rekening eri verantwoording, verkiezifi„ bestuursleden. 5 Polyhymnia. Naar men ons mededeelt zal de zanper eeniging sPholyhymnia" alhier (directeurde" heei B. Jurgens) Maandag 3 November ti.s in sMusis Sacrum" een uitvoering geven mèi medewerking van solisten. Hierbij zullen 0. a. uitgevoerd worden de beide concours-nummers «Prés du fleme ëtranger" (Gounod) en De Zee" (Brouwer) waarmede deze vereeniging dit jaar op Ben zangwedstrijd van «Onderlinge Oefening" <e Amsterdam een verguld zilveren medaill» behaalde. De naam dezer vereeniging doet ons ver- trouwen dat er iets goeds ten gehoore zal worden gebracht. De metaalbewerkers-vereeniging ïSt, Eloy'' hield Zaterdagavond hare gewone maande- lijkseho vergadering en daarin trad als spre- ker op de heer B. H, Hoogeland, monteur- electrician, die op een duidelijke wijze, mei schetsen toegelicht, de electriciteit beschreef in de wijze van opwekken, in hare eigen schappen en in hare toepassing. Daarbij besprak spr. de kracht door electriciteit ie verrichten om ten slotte meer speciaal (e behandelen de dynarno-electriciteit ais bron van licht en de inlichting der electrische gloeilampen met de daarbij beboerende stroomvei brekers. Met groote aandacht werd deze voordracht door de aanwezigen gevolgd en aan het slot luide toegejuicht. Met het woord van dan! dat de voorzitter den heer Hoogeland bracht, stemden allen volkomen is. Bij den aanvang der vergadering deelde de vooizitler mede dat de KK. goedkeuiing was verklagen op de statuten. Naar wij vernemen is de meubeleerinj van liet in aanbouw zijnde Sanatoiium van zenuwlijders te Zeist opgedragen aan de fuma Kam v. Rtiijn, alhier. In een café aan het Hoofd ontstond gister avond lusschen eenige bezoekers twist, die ontnaidde in een vechtpartij. Op verzoek van den caféhouder werden de vechtenden uit het café verwijderd. 'Zaterdagavond vergadeide alhier ten Raad- huize onder voorzitterschap van den heerA, Knottenbelt, een 25-tal personen waaronder ook enkele dames, ter bespreking over het houden van eene collecte voor liet Generale Boeren Hulp-Fonds. Na een openingswoord van den heer A, Knottenbelt werd besloten de gemeente in 10 wijken te verdeelen en werd overgegaan tot stemming der leden voor iedere wijk, ter wijl ten slotte werd besloten een collecte te doen plaats hebben op Woensdag 15 Octo ber a. s. Na aan een ieder de collecte ten warmsle ie hebben aanbevolen, werd deze geanimeerde vergadering gesloten. De heer D. Th. Adama, alhier, is geplaatst op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan een school voor gewoon li onderwijs te Rotterdam. De heer F. van der Burg, onderwijzer aan de R.-K. Parochiale Jongensschool alhier, is benoemd aan d'o Sb. Beroardusschool t« Deventer'. De 'heeren H. van der Linde en A. C. van Wingerden, ouderwijzers aan do G-erefor meerde school aan do Emmasbraal, hoofd de heer J. Smit Sr., hebben van hot bestuur bericht ontvangen, dat zij' tegen 1 Februari uit hunne betrekking z.ijin ontslagen, daar do verstandhouding fcusschen hen en lal hoofd der school en het schoolbestuur te wenschen overlaat. („N- VI. Ct, Ctcvonden voorwerpen. Te bevragen aan onderstaande adressen Een gouden oorbel bij' II. AL Bonke, Baanstraat 1; een kruiwagen hij J- Boer- dam, Achterstraat; een ceintuur hij A. Vet haak, ltijkestraat 1een geldbeursje n» 29 cent bij! J. van D'ijlk, Oosthav'enkade 96 Toonkunst. De afdeeling Schiedam van de Mij. tot Naar hel Vaderland terug. Met het s.s. Bürgemeister van Deutsche Osl. Atrika Linie zouden heden (Zaterdag)morgen, zooals reeds gemeld is een zestigtal Afrikaners naar Zuid-Atiiks teruggaan. Reeds vroeg was clan ook te bfr merken, dat er iets bijzonders aan de han was. Honderden waren toegestroomd om cm laatsten handdruk, een laatsten groet," wisselen met hen die zoo geruimen tijd of Nederlaudschen bodem gastvrijheid heoben genoten en die nu een toekomst tegemoet gaan waarvan zij zelf zich vooreerst g®5 illusies zullen vormen. Daar de eerste en tweede klassen ree bezet waren bij aankomst van het stoom schip te Amsterdam moesten zij zich ver8e''^ gen met de 3e en 4e klassen. In de 3e klas- werden alle vrouwen en kinderen ondei gebracht terwijl den mannen een p'ail d werd gewezen tusschendeks, waar in £aW? gevallen, wanneer er niet zooveel passag' zjjn, goederen worden geladen. De passage van de meesten is Betaald het Boerenhulpeomitë te Berlijn (11* P, persoon), terwijl het nationnal Boeren-eo voor eenig zakgeld zorgde. Van beide comité's waren eenige *ia 1 aanwezig om de reizigers uitgeleide te

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2