56"* Jaargang. Zondag 19 en Maandag 20 October 1902. No. 10986. r, Eerste Blad \F. 'S. Het Generale Boeren-hulpfonds. Aan den Penningmeester van den ffederl. Journalistenkring werdlieden ter terhandstelling aan den Heer ÏV. J. C. Brebner, Thesaurier van liet Generale Boe re n-h u 1 p- fonds, Den Haag, overgemaakt ae totaal-opbrengst der bij ons ingeko men giften ten behoeve van voormeld fonds, ten bedrage van f 1214.20. Kennisgeving. ONT, die. STADS-ZIEKENHUIS. Aanbesteding. BUITENLAND. NINA. V V* 50 :Ï5 00 sen len lun at, ml, ngt ge- ek- <le en de (lig irs. nog (lig (lig IG. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaalVoor Schiedam en "Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prqs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 6§. Prijs der Advertentiën: Van 1C regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters,,naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So. 123. De Burgemeester en wethouders vaw Schiedam, doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van 30 September 1902 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging van de Verordening op het rijden te Schiedam (Gemeentebladen 1893 no, 2, 1901 no. 10 en 1902 no 12.) Artikel 1 Art. 5 van de verordening wordt gelezen als volgt «De bestuurder van een rij- of voertuig tramwagens uitgezonderd moet bij het tegen komen van een ander rij- of voertuig rechts en bij het voorbijrijden links uitwijken en in beide gevallen minstens de halve breedte van de straat vrijlaten. De bestuurder van een rij- of voertuig en de berijder van een rijwiel is verplicht, bij bet naderen van een tiamwagen de trambaan te verlaten en zoodanig nil te hftien, dat de tram wagen zonder oponthoud en ongehinderd zijn weg kan vervolgen. At tike! 2. Uit artikel 9 van de verordening vervallen de woorden sdie van tramwegen daaronder begrepen". Artikel 3. De zevende af dealing van die ver ordening wordt gelezen als voigt BEPALINGEN OMTRENT DEN PAARDENTRAM. Art. 42. Het is verboden in tramrijtuigen, niet zijnde zoogenaamde open rijtuigen, te roeken, Art 43. Het is verboden m de tramrljtnigen of op een der baicons boven bet voor elke luimte bepaalde getal plaats te nemen. Het is verboden in of op de voor personen bestemde tramiijtuigen (heren of hinderlijke voorwerpen mede te brengen. Art. 44. De bepalingen van de ariikelen 6 sub 1 en dezer verordening zijn niet van toepassing op de rijtuigen van den paardentram weg Artikel 4. De zevende efdeeling (oud) wordt achtste afdeeling inieuw) De artikelen 42, 43 en 44 (oud) worden resp. art. 45, 46 en 47 (nienw) Art. 45 (oud) wordt art. 48 (nieuw), alinea van dat artikel wordt gelezen als volgt die van de artt. 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12,13, 14, 15, 18. 20, 21, 22, 24, 25, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 38, 41, 42 en 43, alsmede van het kiarhtens ait. 13 door Burgemeester en Wet houders bepaalde met eene geldboete van ten hoogste drie gulden. Ait. 46 (oud) wordt ait. 49 (nieuw). Aldus gedaan ter openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam, den 30-ten September 1902. VERSTEEG, Voorzitter, WIJTEMA, Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid Holland volgens bun bericht van den 7/9 October 1902, B no. 859 (2e afd G. S. no. 26 in afschrift mede.edeeld En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den 15den October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. {Herplaatst wegens misstelling.) li m idcl. i «ON a tor -llflge (i ura. rjukï" De Commissie van Administratie vooi het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vr(J- dag, 21 October 1002, aanbesteden de levering van 80 hectoliters aardappelen, ten dienste run dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aan besteding vóór 's middags 12 uur aan het ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen inmiddels aldaar ter lezing rp ietleren werk dag, des morgens van 9 tot 12 uur. De commissie voornoemd: VAN WESTENDORP, Voorzitter. W. A. v. BOLDER Dz., Secr.-Penn. AIjOBMBISN OVKBSICIB'ï'. SCHIEDAM, 18 October 1902. luid -Afrika. Do Boerengeneraals bezochten gisterna middag da geil enk teek enen, voor keizer Wilhelm I en vorst Bismarck. De generaals legden geen kransen op de monumenten. In het gebouw van den Rijksdag werden do Boerengeneraals voorgesteld' aan prins Herbert von Bismarck, die lien hartelijk be grootte en een levendig gesprek had met Naar F. W. ROBINSON's roman uit de Artastenweredd. 33) „Heb is zeer fraaiZeker is hot, dat hij haar gevraagd heeft en dat zijl j a heeft ge zegd. Zij zijn na twee verloofden in optima iorma en spoedig zal de bruiloft gevierd, worden. Je weob dus waar 't op staat, Paul, ik raad je aan, niet langer in het land blijven 1" „Ik ga weg, de volgende week reed's I Is i&t naar ja zin V' vroeg hij op bitteren toon. „Héb je haar mijn ilaatsbon. brief overhan- „Ja." „En ..J" „Z ij heeft hem on open gebroken ver scheurd 1" „önmeedoogondDaarin heb ik haar ver roerd beoordeeld, geheel verkeerd I" Hij rukte zich den breedgeranden hoed bot hoofd) en wreef zioli het voorhoofd, leunde togen een lantaarnpaal als eon be- ^bonken man en Kitty zag tranen 'blinken ia zijn diepliggende oogen. En ondanks haar taomf begonnen Kitty's lijppen te trillen modelijden, heb was toch een treurig go suuhgde liefdeshistorie. Kitty's vrouwelijk gevodh was ontroerd. „Laat nu alles vergeten, zijn, baasje," zei z® overredend. „Er zal een tijd! komen, waarop jo mijl gelijk zrulb gevon als je hot gaat inzien, dat gij beiden niet voor elkaar deugd et." it hls mogelijk," stotterde hij, zijn hoed opzettend, ,,'tls mogelijk en ik wil pro- beoren of ric haar vergeten kan, Kitty." „Dan is heb in orde!" „Weet je niet," zei 'liijt met drift, „dab mijta. laatste brief aan haai- ook een huwe lijksaanzoek was 3 Dat had! gij waarschijnlijk niet gedroomd „Heb hoeveelste aanzoek Waarom niet?" vroeg Kitty. „Omdat alleen een dwaas als ik, naar haar hand kon dingen na de kloppartij! op dien ongelukkigen avond. Nog eenmaal heb ik haar gesmeekt, mijn vrouw to worden of mij ten minste die harde woorden te verge ven en haar de dringend'o belofte afgelegd, dat zij nooit in haar loven een lasterlijk woord van mij zou to kooren krijgen. Ik zei- do haar ook dat ik aan den vooravond! van mijn succes sta, dat de schitterendste dagen van mijn kunstenaarsloopbaan spoedig zul len aanbreken, dat ilk beroemd zal worden ja Goddank eindelijk, eindelijk!" „Jo hebt haar geen kleinigheid verteld. „Dat heb ik haar gezegd!" „En met niet weinig overdrijving „Toch niet, Kitty, hot zal de zuiveio waarheid worden. Ik sta op het punt om. naar Amerika te vertrekken. Een schatrijk landgenoot heeft mijn talent ingezien on mij een schitterende aanbieding aan de hand gedaan. Eindelijk zal mijn naam met eore worden genoemd, ik zal gevierd worden en mij niet moer aan de wispelturigheden van een theater-directeur behoeven te storen. D'at schreef ik haar ook en zij' verwaardigde zich niet één letter daarop to antwoorden," „Ik zoi je al dat zij' jo 'brieven niet las, Zondor den brief open to breken verscheur de zij 'lrem on wierp de stukken in' het vuur'," D© Wet, terwijil graaf SchweriiuLöwitz zich met Botha onderhield. Hierop voerde Von Bismarck de gene- aals voor het borstbeeld van zijn vader. Zij' begaven zich ver-volgens naar de gereserveer de tribune voor de gasten van de afgevaar digden, waar zij een tijd lang de beraadsla gingen volgden. Hot Huis nam bijna geen notitie van hun tegenwoordigheid. De in het huis aanwezige leden van hot bureau vair d'en Rijksdag, do leden van don Bondsraad en d'e heeren aan de ministertafel ver-meden de generaals. Graaf Ballestrem, de voorzitter van den Rijksdag, ging in den foyer- langs hen zon der op hen tè letten en moet verklaard heb been dat Ohijl zioh als voorzitter enkel met of ficieel geïntroduceerde gasten kon bemoeien en persoonlijk niet nieuwsgierig was om de generaals te leeren kennen. D'aarontegon lieten zich de Wurtem'berg- Bc-he ministers Bishkek en Payer, die tot de democratische partij) bokooren, en toevallig liet huis aanwezig waren, aan de gene raals voorstellen. D'e Bóeren-generaals verbleven ook eeni- gen tijd met Herbert von Bismarck en an dere afgevaardigden in do diclithezetto resbauratieza-al van d'en Rijksdag. Aan de soiree die in de Phiilharmonie was georganiseerd voor de Booren-generaals, na men ongeveer 3000 personen deel, onder wie vele afgevaardigden. Botha, De Web en De la Rey werden stormachtig begroot. De afgevaardigde Lüokhof belastte zich met de leiding der bijeenkomst en bracht een „Hoek1" op den Keifeer uit. Botha dankte voor de bewezen sympathie cn de geestdriftige ontvangst. Hij herdenkt zijn Duitsehe medestrijders, op wie het Dhiitsohe valk trotsch kan zijn. De Boeren deden alles om hun vaderland te redden, en verloren daarbij alles. God wilde dat het vredd zou zijn, on wij zullen vred hou den. De la Rey, eveneens stormachtig begroet, betoogde dat hun de weg hierheen zwaar was geworden; des te grooter was li dankbaarheid, daar zij met open armen wa ren ontvangen. Spr. schotst don nood, van zijn volk en spreekt de hoop uit, dat de nieuwe regeering verder zal helpen. Na Do la Roy hield Db Wet oen lange humoristische rede, waar-in jhiji den dank der generaals uitsprak voor do hun overal be wezen sympathie. De ontvangen giften wa ren uitsluitend voor de weduwen en wee zen, invalidbn en andere bohoefti'gen be stemd, niet echter voor de grondbezitters, die zich alleen wel verder konden helpen. Laat ieder een paar ossen hebben, een wa gen, de middelen om zicli het noodzakelijk ste aan to schaffen, en ik verzeker u plech tig, d'at ons volk niét ondergaat. De Boere-n verdienen ondersteuning, want zij bewezen ,,Zog jij heb haar dan, Kitty. Vertol jij haar dan alles, dat is mijn laatste smeek bede aan jou ,,Moet ik al'les aan de aanstaande lady Kane vertellen? Ik, zou ik haar toekomstig rustig leven door jou nonsens verbitteren 2 Nooit!" riep Kitty vastbesloten. „Je kimt er op rekenen, dat zij zelfs niet naar mij wilde luisteren Als je geen ijdele en pedan te gok waart, zou je begrijpen dat een meis je tienmaal liever gravin is dan de vrouw van een krankzinnig pianist, zooals jiji bent!" „Wil jo het haar niet zeggen? Dan zeg ilc het haar zelf," rieji bij, in wiklo haast op do geopende huisdeur lossbonuend. Kitty zag het gevaar, i uido hem na cn 't gelukte haar-, hem tot staan te brengen Met heide bandon trok zij hem aan don arm terug. „Nu krijg je weor zulk eon razende bui Paul! Je bent toch ecu dolleman in. do let terlijke boteekenis van heb woord. Goed, ik zal het haar zeggen, al was het slechts ter wille van den lieven vrede." „Kan ik vertrouwen in je stollen?" ,,1'k zal haar woord' voor woord modedee- lcn wat jo mij gezogd hebt." „En schrijf je mij dan morgen wat zij ge antwoord heeft?" „Ook dat nog, mits je haar met rust laat I" „Als zij niet „Natuurlijk, als zij niet lord Kane laat loopen!" spotto Kitty en het was goed dat hij haar gezicht met kon zien. Met. deze afspraak scheidden zij. Kitty aloop geruiscliloos in huis, sloot de deur en tradi op d'e te-enen de woonkamer binnen waar het gaslicht nog laag brandde en de huldetélegrammen dat zij de vrijheid des vaderlands waard zijn. Spreker besLoob zijn rode met te danken, dat het Duitsehe volk eensgezind er naar had gestreefd, alles te vermijden, wat de ge neraals als Britsche onderdanen in een scheeve positie had 'kunnen brengen. (Bij val.) Graaf Mirbach bracht een „Hochl" uit op de generaals, terwijl jonge meisjes eiken generaal een gouden lauwerkrans overhan digden. Na hot zenden -van aan de voormalige presidenten Kruger en Steijn werd de bijeenkomst gesloten. Volgens de „Petit Bleu" zullen, de gene raals zich van Berlijn direct via Den Haag naar Londen begeven. Het Britsche departement van koloniën maakt hekend, dat er geen grond is v-oor do bewering, dat er plan zou bestaan op een tweede onderhoud' tusschen Chamberlain en do Boerengeneraals. Geen enkele kennisge ving van de torugkomsb der generaals naar Engeland bereikte het departement van ko loniën. Dc „Indépendance" zegt dat hot onder werp van het nieuwe onderhoud1 der gene raals met Chamberlain zal zijp. het bespre ken der voorwaarden waarop de lecuing zal worden Verstrekt. De „Westm. Gazette" beeft bijl den heer Chamberlain laten infomiceren naar da juistheid van dit bericht. Het wordt door Chamberlain niet ontkcnd.Hiji zeide slechts „Er fe nog niets vastgesteld en ik kan u er dus niets van mededeelen." Do „Express" meldt daarentegen, dat een besliste overeenkomst tusschen de generaals on de Engclscho regeoring wordt voorbereid waardoor tevens aan hun rondreis op het vasteland een einde zal warden gemaakt. In do Review of Reviews had "Willi am Stead breedvoerig de onderhandelingen te Vereeniging en de conferentie dei- gene raals met Chamberlain besproken, en gewe zen op don plicht van Engeland om de gege ven "beloften volkomen te vervullen, en in overeenstemming met de beginselen der Haagsche conventie ruime vergoeding «aan de Boeren voor geleden schade toe te staan. Dit schijnt, volgens Londonscho berichten, de aanleiding te zijn geworden van nieuwe onderhandelingen tusschen Chamberlain en de generaals, vandaar hun reis naar Londen. Kolonel Gate had op de grens met "Van Zijl's commando van rebellen een samen komst wien 'hij vroeg zich te gaan overge ven te Vrijburg, zeggende dab rij' niet zwaar der gestraft zouden worden dan met ontne ming van het kiesrecht; do rebellen zou den echter gearresteerd werdén en gevangen, word'en gehouden totdat d!e beslissing van den procureur-generaal der Kaapkolonie zou komen. De Boeren hadden er sterk be zwaar tegen, gevangen te worden genomen, maar hadden geen bezwaar naar hot bur gerkamp to gaan. De samenkomst had geen resultaat; het commando, sterk 80 man, trok weer de' grens over. Een avontuurlijke troinaanranding wordt uit Durban gemeld. Niet ver van d'e Pine- towabrug werd Maandagavond een poging gedaan, eon van Pretoria 'komenden trein, in welks bagagewagen 12,000 p, st. baar aan wezig waren, te plunderen. Vier gemaskerde kerels sprongen in den wagen, bonden de be ambten, duwden him een prop in dén mond! en maakten zich gereed de geldkisten te ope nen. Maar opeens kwamen de in denzelfdem wagen verborgen deteötiven te voorschijn, en na een kort gevecht konden drie roovers ge kneveld worden, terwijl de aanvoerder, een bekende spoorwegdief, kon ontkomen. Een eigenaardig geval doet zich voor met den jongen markies'de Kersauson, den neef van kolonel de Villebois-Mareuil. Toen deze bloedverwant in April 1900 in Zuid-Afrika sneuvelde begaf Robert de Kersauson zioh tub Frankrijk naar Transvaal om in. de Boerongelcderen te di'enen toen bij zijn mi litaire plichten in Frankrijk nog niet had vervuld. Teruggekeerd na 3 jaren op hot ooriogs- berrein te hebben doorgebracht ondor de be velen van Botha, De Wet en Maritz, gaf de markies den militairen gouverneur van Pa rijs daarvan kennis cn hij begaf zich naar """u-ijs om zich gevangen te geven. D'e mili taire autoriteit stelde hem echter na een formaliteit in de gevangenis CherchoMi di, voorloopig op vrijta voeten. Gisteren werd do markies in heb hotel des Invalides voor don krijgsraad gedaagd waar men hem van rechtsvervolging ontsloeg, hom géhik- wenschendo met zijn dapper gedrag in den Boerenoorlog. De markies is van plan weer dienst re nemen in het Franscbe leger. De Wet moet aan het banket in de restau rant Marguory van hem gezogd hebben: „Indien alle Fransclien even dapper wa ren als de markies do Kersauson, zou hij een redo te meer hebben, nooit met een even- groot aantal Fransclien te doen. te willen hebben. ©enaeHg«le Bedcdeeïtngea. Engeland. De Siameesche gezant liad! Donderdagna middag een onderhoud met de ministers Bal four en Chamberlain. Volgens de „Manchester Guardian" zijn. ■bijna drie jaren geleden door de Engelsche regeoring met Siam twee tractaten gesloten, tabakswalm nog steeds de atmosfeer be zwangerde. Kifcty ging aan de tafel zitten, verborg liet gelaat in beide handen en verzonk in gepeins. Al haar overmoed' en opgeruimd heid waren verdwenen. „O, was ik maar dood!" riep zijl eens klaps, mot de gebalde vuist op tafel slaan de, en haar gelaat zag zoo d'onker en bibter- Icvensmoede alsof het haar ernst was met dezen wensoh. Wat Kitty den volgenden morgen aan Paul Razetta schreef, bleef voorshands een geheim, doch het was in olk geval oen brief, die zijn verlangde uitwer king niet mikte. De musicus raasde en tierde tusschen do vier wanden, wandelde met groote stappen door het park en rookte veel meer sigarobten dan voor zijn gezondheid bevorderlijk was. Eenige dagen later ver trok hij inderdaad naar Amerika, want deze concertreis bleek geen ijdele grootspraak te zijn. Toen zij meende, dat de afgewezen min naar op den Oceaan dobberde, had Kitty minstens zielsvcrhcugd moeten zijn, doch in plaats daarvan was zij de gehecle week en verdere dagen buitengewoon afgetrokken en steeds in gedachten, en als Nin naar de oor zaak van haar stilzwijgendheid vorschte,dan spoelde zij comedio en was uitgelaten vroo- lijfc. Hans was icderen avond present om zijn verloofde uit hot café-cbantant af fe ha'cn en naar huis to begeleiden. Hijl had gehoopt dat Nin al haar verbintenissen zou afbre ken, maar daartoe was zij niet te bewegen. Neen, daan-oor was zij, ni'efc to spreken! Zij wilde aan haai- contracten, voldoen, doch beloofde hem, geen niouwe aan té gaan, hoe wel van alle zijden aanbiedingen werden ge daan, die voor korten tijd onweerstaanbaar verleidelijk voor haar zonden geweest zijn. Alle habitués der café-cliantants, de leden, van het orkest en zelfs allo andere employe's verzekerden om strijd dat Nin nog zelden zoo verrukkelijk had gezongen en gedanst als do laatste weken van kaar arbistenloop- baan, en het was een „doodzonde" wanneer zij zich nu in het particuliere leven ging te rugtrekken. Meer dan één jongeling van rij ke adellijke familie benijdde lord Kan© den veroverden buit, doch in de balzalen en sa lons der groote wereld sprak men schouder ophalend over de gebeurtenis, die weer voor dc zooveelste maal de mannelijke zwakheid aantoonde en dat do man titel, roeping en eer opoffert als een mooie vrouw hem het hoofd op hol brengt. Na Pascken zou Nin's optreden voor goed tot het verleden behoor en en het keerpunt in haai- loven was reeds daar, voor zij het veimoedde. Zij merkte niet op hoe snel de tijd was voorhij gevlogen, die haar nimmer zoo aangenaam, zoo glorierijk had toege lachen. Iedereen wilde thans met haar te doen hebben en men beijverde zioh, haar met gunstbewijzen te overstelpen; de aau- staaude gravin Kane was toch geheel iemand anders dan Nin, do concertzangeres. De lieftallige zaster-coUega's op de plan ken staakten als bij tooverslag de geineen- lasterlijke praatjes, al' mochten ook enkelo twijfelachtige gemoederen nabetrachtingen houden, hoe Hans toch wel in het net zou zijn gelokt. Altijd door werd aan dergelijke gedachten slechts op fluisterenden toon uiting gegeven, opgezouten in den donker sten hoek van dergelijke verschrompelde zon d aroasenziol en (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1