BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Constans de Fransche gezant te C mstan- tinopel liad een onderhoud met den groot vizier die den. Maccdouischen opstand als ge dempt beschouwd. Venezuela. President Castro's tegenstanders geven het blijkbaar niet op. Volgens berichten uit Willemstad verscheen Zondag een sterke afdeeling Venezuelaanscbe opstandelingen voor Los Toques, tl.it La Victoria zijn regee- ringstroepcu gezonden om den revolution- nairen te beletten naar Caracas te mar- checren. Hofbericht Onderscheidene leden van het burgerlijke en militaire Huis van H. M. de Koningin hebben zich gisteravond naar liet Loo be geven alwaar heden in de bosschen een groo te jachtpartij gegeven zou worden. Corps diplomatique. Bij het Engelsche gezantschap is als mar rine-attaché geplaatst do kapitein Dudley de Cliair. De nieuwbenoemde is heden üi de residentie aangekomen in hot Hotel' des Indes. Consuls. Ingevolge Kon. machtiging is de heer J. Ruys erkend en toegelaten als vico-consul van Servië te Amsterdam. Audiënties. De gewone audiëntie van den Min. van Buitenl. Zaken zal morgen niet plaats heb ben. De gouverneur Tan Curasao. Uit Curasao wordt aan de „X. R. Ct." van deal 3den dezer gemeld Do ziekte van den gouverneur, den beer Do Jong van Beek en Donk, is, blijkens do aan do hoofddeur van het gouvernements huis gedane aanplakking, febris typkoidea. De ziekte heeft een gunstig verloop en de toestand van den lijder is bevredigend. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij bet Dep. van Marine ontvan gen bericht is Hr. M. instructieschip N a u- til us, onder bevel van den kapt-1 ui tenant ter zee P. Scholten, 21 dezer van Holle- voetsluis vertrokken, ter aanvaarding van den winterkruistocht in den Atlantischen Oceaan. Kamerverkiezing Gouda. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing is met 2431 stemmen gpkozen Mr. S. de Vries (antir.) Mr. M. M. Schim van der Loeff (lib.) ver kreeg 1480, dr. H. Gorter (soc.-dem.) 492 en C. A. Zelvelder (vrijz.-dem.) 311 stem men. Verkiezing Prov. Staten van Zuid-Holland. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehou den herstemming voor de Staten van Zuid- Holland werden uitgebracht 6773 geldige stemmen. Hiervan verkregen nir. Patijn (hb.) 3933 en mr. Lisman (a.-r.) 2820 stem men, zoodat verkozen is mr. Patijn. Bij de eerste stemming verkregen mr. Par tijn 3561, mr. Lisman 2713 en Van. Gijp 1368 stemmen. De heer Cremer. De oud-Minister, de beer Cremer, heeft, toen hij van zijn buitengoed „Duin en Kruidberg" met een rijtuig met 2 paarden naar Haarlem zou rijden, bij 't overgaan van den spoorweg den. afsluitboom in bet gezicht gekregen, zoo, dat een bloedende wond ont stond en hert gezicht opzwol. Het laatste bericht omtrent den toestand van den beer A. E. van Kampen luidde, dat d'e toestand' minder bevredigend' was ge worden. Boerengeneranls-fonds. De opbrengst van de te Schevrningen ge houden collecte voor het Generale Boeren- huipfonds bedraagt totaal f 1904 omdat bij de gecollecteerde f 1804 nog moet geteld worden een gift van f 100 van mr. de Rid- dir, president van de Pro-Boer-tentoonstel- bng. Vrouwenbescherming. Men deelt mede, dat vanwege den Minis ter van. B Limen! andschs Zaken een onder zoek wordt ingesteld naar bet langdurig staan van vrouwen in magazijnen en win kels. Het voornemen schijnt te zijn om daaraan, zoo mogelijk, van regeeringswege een einde te maken. Klerk der Posterijen en Telegrafie. In bet loopende jaar zal geen examen meer plaats hebben voor de betrekkingen van klerk der posterijen en telegraphic en telephonists. In 1903 zullen examens worden gebonden als Volgt a. voor telephonists in April b. voor klerk der posterijen en telegrar pbie in Mei of Juni, en c. voor surnumerair der posterijen eai tele- graplnb in Juli en Augustus. Zij die op grond van bun examen in aan merking komen voor benoeming tot tele phonists of klerk zullen naarmate van de behoefte worden benoemd. Het aantal beschikbare plaatsen en de voorwaarden van toelating zullen nader worden bekend gemaakt. Voor de betrekking van telephonist© ko men uitsluitend vrouwelijke candidaten, voor die van klerk en surnumerair respec tievelijk 5 en 3 vrouwelijke candidaten in aanmerking. "Vrinkeliorsvereenlglug, De Algemeen© "Winkol iersvereciliging beeft in een to Amsterdam gehouden ver gadering steen on been geklaagd over do dure gemeente-huishouding, wnarbiji vooral do winkeliers do dupo worden. Do vergade ring nam de volgende motie aan „Do vergadering van do Algemeeno Win- keliersvereeniging spreekt haar wol)sell uit, dat tot opheffing van d'en benard.ui toe stand van do financiën dor grooto gemeen ten in het algemeen, der gemeente Amster dam in het bijzonder, de Staat de kosten van het openbaar lager onderwijs en hel armwezen geheel op zich zal nomen." „Zorgvliet". Thans schrijft „Het Vad." Met volkomen zekerheid kan worden ge meld, dat „Zorgvliet", 't landgoed' van den Groothertog van Saksen-Wesnnar aan den Ouden Scheveningschen Weg, met do daar bij bohoorendo terreinen iu den Zegbroek- polder is verkocht aan de lieeren Goekocp en Oppeuhcim, Van Till en Co. to 's-Gravcn- 'hage voor een naamlooze vennootschap, die zicli uitsluitend niet de exploitatie zal be lasten en wier aandeel en-kap i taal reeds tea volle ondershands is geplaatst. Het piv: is vcorloopig nog niet met de explc.ta b aan te vangen, doch daartoe ©en latei-, meer ge schikt tijdstip af te wachten. Honderdjarig bestaan der jWltte". Naar men uit goed bron verneemt, zal uitvoering gegeven worden aan het plan om iu het gebouw der Nieuwe of Littéraire So ciëteit to 's-Gravenhage een gedenktecken to plaatsen ter blijvend© herinnering aan haar 100-jarig bestaan. KETHEL EN SPALAND, 23 Oct. De col lecte ten bate vaD het Generale Boerenfonds alhier heeft opgebracht een bedrag van f 298.15. Het Generale Boeren-hulp-fomls. Heden ontvingen wij van den heer W. J. C. Brebner, thesaurier van het Generale Boeren- Hulpfonds een schrijven, onder dagteekening van 22 October j.l., houdende bericht dat door tusschenkomst van den heer mr. L. J. Plemp van Duiveland, penningmeester van den Nederlandschen Journalistenkring, was ontvangen een bedrag van f'1214.20, zijnde de bij ons blad ingekomen bijdragen voor het Generale-Boeren-Hulp-Fonds. Tevens wordt daarin verzocht namens de generaals Botha, de Wet en delaRey dank te brengen aan de milde gevers voor hunne bijdragen in dit werk van menschenliefde en barmhartigheid. Wij kwijten ons hierbij van deze taak. Door den Minister van Oorlog is benoemd tot vaandrig de reserve-sergeant de lieer C. M. Beukers van het 7o regiment infanterie. De heer N. Tak, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Amsterdam. Gistermiddag trok het kindje van Putters, wonende aan den Rolterdamschen dijk, een pan met warme melk van den talel en over zich heen, waardoor de kleine ernstige brand wonden bekwam in het gelaat en aan de armen. Geneeskundige hulp is ingeroepen. Vergadering op bimdag 21 Oct. 1902, dei namiddags te 2 uur. Vervolg.) Het overzicht van den discussie die in deze zitting werd gevoerd hebben wij gegeven tot aan de begrooting. Wij zullen thans een overzicht geven van wat daarbij is besproken. BEGROOTING 1903. Algemeene beschouwingen. De heer de Groot wijst er op dat B. en W. in hun Memorie van Antwoord op het Sectieverslag vei klaren dat zij bq de samen stelling dezer bpgrootiug zoo zuinig mogelijk zijn geweest. Ook de Raad heeft zich ten taak gesteld om bjj de vaststelling der be grooting de grootst mogelyke zuinigheid in het oog te houden. Echter zuinig en zuinig is niet altijd hetzelfde en de Raad zal dan ook nog wel wat verder gaan in het bezuini gen dan door B. en "W. als wanscheljjk wordt geacht. Waar B. en W, verder zeggen »met ue wenken, die ten vorige jare bij de behande ling der begrooting door de vergadering zijn gegeven rekening te houden, hebben wjj niet getracht" daar hebben zij bij spr. een illusie verstoort, Spr. had gedacht dat zy met de beschouwingen van den raad hadden genoe gen genomen, omdat zjj er niet op reageerden. Maar in die M. v, T, zjjn eenige zinsneden aan spr. opgevallen. Z90 b. v. die waarin zij zeggen dat de ge wone uitgaven in totaal slechts f 14000 hoo- gpr zijn uitgetrokken. Dat sslechts" heeft dpr. daarom getroffen omdat dit geen bewijs is van een geest tot groote zuinigheid. Voorts waar wordt gezegd, bij het voorstel skosten voor het archief" f 300 tot verhoo ging van het salaris van den archivaris, dat die verhooging kan geschieden zonder de post zelve te verhoogen. Dit acht spr. een beden kelijke argumenteering en is in zijn oog een verkeerde ünancieele politiek. Spr. vertrouwt dat de Raad dan beter de uitgewonnen som men zal weten te behouden. Over het batig saldo spreken B. on W. in htin M. v. A, zeer uitvoerig. Maar met deze beschouwing daarin neergelegd is spr. het volkomen eens. Echter hebben B. en W. hier een andere stelling verdedigd dan in de be- grooting is toegepast. Daar wordt gezegd dat de grooter wordende onevenredigheid tusschen gewone ontvangsten en uitgaven te zoeken is in de vermindering van het batig saldo. Spr. verheugt zich dan ook zeer da', er thans overeenstemming bestaat tusschen hem en het college van B. en W. op dit punt. Er moet dus getracht worden op andere wijze de ünancieele krachten der gemeente te versterken en spr. gelooft dat tot heden daarvoor te veel is gelet op de uitbreiding van handel en verkeer; maar daarnaast is nog een ander belangrijk oeconomisch punt. Dit is het goedkooper stellen van de levens voorwaarden waardoor verkregen wordt be sparing van uitgaven ter vervanging van ver hoogde inkomsten. Deze stelling toegepast op de huishouding der gemeente zal medewerken om de ge noemde onevenredigheid te verminderen. Daarbij valt in de eerste piaats het oog op de gemeente-gasfabriek. Met de tegenwoordige fabriek kan een dubbele productie verkregen worden als thans gevraagd wordt. Die meerdere productie zal door de burgers gaarne gekocht worden mits de levering goedkoop is. Gaat men hiertoe over dan zal èn de gemeente ón de burgerij op den langen duur daarmede beter worden. Alen moet niet al te eenzijdig op de gemeente kas letten maar ook de burgers het oecono misch bestaan gemakkelijker maken. Waar de winst dezer gasfabriek het vorig jaar slechts ongeveer f 5000 bedroeg, daar is het niet zoo heel gevaarlijk een proef te nemen. Een voorstel daartoe zal later worden gedaan. De heer V r t h e i m deelt mede, naar aanleiding van wat de heer de Groot omtrent de gasfabriek heelt gezegd, dat het zijn voornemen is een voorstel in te dienen om den gasprijs te stellen op 6 centen per M3 voor alle gas, hoe of waartoe ook gebruikt, zoodat de moeilijkheden van het muntgas verdwenen. Dit zal al dadelyk eenvoudige administratie geven, waardoor uitgaven wor den bespaard, terwy'1 tegen dien prijs de afname van het gas zal grooter worden. De Voorzitter, antwoordende op wat de heer de Grooi heeft gezegd, verklaart dat er van reageeren op wat door den Raad is gewenscht, geen sprake is geweest. Dat B. en W. het niet geheel eens zijn met het verlangen van den Raad kan toch niet euvel geduid werden. Met hand en tand heeft het college het vorig jaar reeds de posten verdedigd zooals die oorspronkelyk op de begrooting waren gebracht. B. en W. hebben de posten op deze be grooting zoo laag mogelp geraamd, evenals dit ook steeds bij vorige begrootingen het geval is geweest. Het kan van het college niet gevergd worden dat het met alle'ver lagingen instemt. Het college is te zeer over tuigd dat, wanneer de Raad op den denzelf den weg als het vorig jaar voortgaat, de ge- meente-financiën op den verkeerden wegko men en dat men ten slotte op zulk een op eenstapeling van kleine uitgaven zal komen dat die eindelijk tot buitengewone uitgaven zullen moeten gerekepd gorden, en dat is toch zeker niet de bedoeling van den heer de Groot. Wanneer in den loop van dit dienstjaar enkele posten zijn overschreden dan is dit niet geweest een reageeren, maar eenvoudig een onmogelijkheid om binnen den geraamden post te blyven. Spr. moet voorts den heer de Grooter op wpen dat op deze begrootiDg verschillende uitgaven zijn gekomen die een vorig jaar daar niet op voorkwamen, doch noodzakelijk zijn geworden door besluiten van den Raad. Spr. herinnert slechts aan de splitsing van klassen aan de H. B. School, verhoogde jaar wedden, aflossing van geleend kapitaal tot een bedrag van f 6000, subsidie nSchiedam Vooruit" enz. Wat betreft de kosten voor het archief; spr. stemt toe dat de redeneering daarbij gegeven niet geheel opgaat, maar zulk een redeneering komt zoo vaak voor, ook inden boezem dezer vergadering. Waar B. en W. gaarne zouden zien dat het voorstel van B. en W. tot verhooging van het salaris van den archivaris werd aan genomen, daar hebben zij getracht dat voor stel zoo aannemelijk mogelijk te maken. Het zou spr. dan ook spijten wanneer dat voorstel niet werd aangenomen. Over de kwestie van het batig saldo be hoeft spr. verder niet te spreken. De heer De Groot heeft verklaard dat B. en W. en hij het thans eens zyn, Door den heer Vürtheim is gezegd dat hij over den gasprijs later een voorstel zal indie nen tot zoolang zal spr. dan met zijn ant woord wachten. De heer Mr. Jansen zegt dat hij jaren achtereen als lid der ünancieele commissie met den heer De Groot heeft samengewerkt om verandering te krygen in de boekhouding. Het werd vroeger gedekt door de batige sal do's dat het gemeentelijk kapitaal werd opge geten. Wat deze begrooting betreft, spr. moet erkennen dat daarmede nog wordt voortge gaan en spr. gelooft dat B, en W. nog te zuinig zyn. Spr. heeft dit trachten te voorkomen door een nieuwe belasting voor te stellende Raad heeft dit nief gewild. De inkomsten belasting mag niet hooger worden opgevoerd de grens is bereikt; zij is nu uitgetrokken tot een bedrag van f95000, terwyl de limiet f 100.000 is. Spr. is het dus op dit punt met den heer de Groot eens. De heer de Groot meent dat wat door den wethouder van ünanciën daar is gezegd te belangrijk is om zoo voorbij te gaan. Wat, vraagt spr., bedoelt hij met kapitaal opeten. Die beschuldiging is niet gering. De heer Mr. Jansen vraagt of de heer De Groot het eens is met wat vroeger is gezegd omtrent de onjuiste boekhouding. De heer De Groot stemt toe dat de afschrijvingen te hoog waren. De heer Mr. Jansen zegt dat hij juist op die afschrijvingen doelde. Voorts zyn in de rekening der drinkwaterleiding en der gas fabriek posten verbruikt die als buitengewone ontvangsten hadden moeten gelden. De algemeene beschouwingen worden hierna, op voorstel van den voorzitter, ge sloten. Daarna wordt tot behandeling der volg nummers overgegaandie welke niet ter sprake komen worden geacht te zyn goed gekeurd. Volgn. 62. Sehryf- en bureaubehoeften f 1000. De heer Vürtheim zegt dat in de af- deelingen ook door hem is voorgesteld dezen post te verminderen met f 200. Spr. meent in deze wel bevoegd te zyn. Wanneer hij aan het hoofd van dezen kleinen tak van dienst stond zou hy een brillanter cijfer als ver mindering voorstellen. De Voorzitter zegt dat bet college zich niet telkens zal verzetten tegen de voor stellen tot verlaging van posten. Het heeft een uitgebreid antwoord gegeven en verklaard dat de posten niet kunnen worden verminderd. B; en W. handhaven hunne meening in de M. v. A. neergelegd. Spr. laat dan ook de verantwoording aan den Raad. Het gevolg zal alleen zijn dat het college tusschentijds geld zal moeten vragen. Is het er dan niet dan zal men voor zeer moeilijke gevallen komen te slaan. In alle plaatsen stijgen de gemeentelijke uitgaven, hier wil de Raad dat B. en W. met de zelfde sommen toekomen. Het voorstel tot verlaging van den post met f 200 wordt ondersteund door de heeren Honnerlage Grete en De Groot en aange nomen met 10 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de heeren Vürtheim, Hon nerlage Grete, Smit, Kranen, De Groot, Klein, Wittkampf, Pinster, Bender en P. Jansen. Volgn. 63. Druk- en bindwerk <3500. De heer Vürtheim stelt voor verlaging met f 400. Dit wordt ondersteund door dezelfde heeren. De heer Gouka verlaat de vergadering. Het voorstel-Vürtheim wordt aangenomen met 11 tegen 5 stemmen. Vóór stemde dezelfde heeren benevens den heer Loopuyt. Volgn. 65. Onderhoud meubelen kamers stadhuis f 450. De heer Honnerlage Grete stelt voor vermindering met f150, welk voorstel wordt ondersteund door de heeren de Groot en Vürtheim. De heer Klein wijst er op dat reeds meer malen de wenschelijkheid van de vervanging der meubelen in de raadszaal is ter sprake gebracht doch dat daapaan geen gevolg kon worden gegeven wanneer de voorgestelde post verminderd wordt. De heer R1 s vraagt of verbetering van de ventilatie in deze zaal ook moet betaald worden uit dezen post. De Voorzitter zegt dat dit behoort onder volgn. 64. Het voorstel tot verlaging van den post wordt goedgekeurd met 12 tegen 4. Vóór stemmen de zelfde heeren behalve den heer Klein, doch benevens de heeren Ris en v. d. Schalk. Volgn. 68. Kosten archief <700. De heer Honnerlage stelt, met het oog op den fmancieeien toestand der gemeente, voor dezen post te verlagen met f 300, zijnde de verhooging van het salaris van den archi varis. Spr. zal zich verzeiten tegen elke on verplichte verhooging van salarissen. Dit wordt ondersteund door de heeren Vürtheim en P. Jansen. De heer v. d. Schalk wenschte het salaris met f100 te vqrhoogen en stelt in verband daarmede voor dezen post te ver lagen met f200. De heer .KI e i n keurt het af dal, zooals hy heeft hooren zeggen, gestemd zal worden tegen elke verhooging van salaris op grond dat de ünancieele toestand ongunstig is. Immers moet by het uitbrengen van de stem toch ook in aanmerking genomen worden de arbeidsprestatie. De heer Honnerlage Grete meent dat hier geen sprake is van verdienen of niet verdienen. Het salaris van den archivaris is geregeld bij verordening. De werkzaamheden van dezen titularis zullen in den beginne niet zoo zwaar zyn geweest en dat deze titularis zoo veel t'yd daaraan besteed is geen reden om zijn salaris te brengen van f 200 op f 5Q0. Laat hij het werk maar kalmpjes aan doen, het heeft piet zoo'n haast, en als hetarran- geeren eenmaal gereed is dan kan het ver hoogde salaris niet weer verlaagd worden. De heer R i s zegt dat, waar de heer Hon nerlage Grele een fout ziet in de groote sprong van f 200 op f 500, hy de fout meer zoekt in het te lage cijfer van f 200 waarop bij verordening de wedde is vastgesteld; men heeft hier niet geweten wat deze betrekking eisehte. In Delft wordt f 1000 betaald. De Voorzitter verklaart in te stem men met deze beschouwing, en wijst er op dat thans deze taak wordt vervuld dooreen hoogst bekwaam man. Waar de heer Hon nerlage Grete heeft gezegd dat hij sverdiend" loon wel wil geven daar kan hy hier zijn woord gestand doen. De heer Van Westendorp vindt liet bedenkelijk wat door den heer Honnerlage Grete gezegd isWerk maar niet te hard, want wy hebben geen geld om jelui be hoorlijk te betalen. Spr. acht een dergelijke uitlating in den Raad aan het adres van gemeente-ambtenaren zeer gevaarlijk. De heer Honnerlage Grete trekt na het gehoorde zyn voorstel in. Thans komt aan de orde het voorstel v. d. Schalk om de jaarwedde met f100.— te verhoogen en den post alzoo te vermin deren met f200. In stemming wordt gebracht de post zooals die door B. en W. is op de begrooting gebracht. Deze wordt verworpen met 13 tegen 3 stemmen. Vóór stemmen de heeren Visser, Van Westendorp en Ris. Het voorstel—Van der Schalk wordt ver volgens aangenomen met 15 tegen 1 stem. Tegen de heer P. Jansen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Woensdagmiddag 2 uur. Wy zullen bij het overzicht dezer zittinc niet alle volgnummers bespreken die aanlei ding gaven tot eenige discussie de verdedi" ging der meeste was gebouwd op de zucht naar bezuiniging zonder meer of berustende op het cijfer eener vorige begrooting of het gemiddelde cijfer eeniger vorige begrootiDe Slechts die punten zuilen wy weergeven waarbij de discussies van meer belang waren Tot die volgnummers behoort nr. ij/ kosten van havens, vaarten, kaaimuren, slui zen en ander waterwerk f 22,462,50, waarbK door de Sectiën was voorgesteld de schrap", ping van den post: vernieuwing 30 meter kaaimuur langs de Nieuwe haven tegenover de Maria straat f 2700,- De heer Honnerlage Grete wijst op het antwoord van B. en W. waarbij deze verklaart dat uitstellen van dit werk oiet kan. Spr. wil daarom nu mededeelen hoe men tot het voorstel is gekomen. In de sectie werd gesproken om dit postje te schrappen; men wilde echter voorzichtig zijn en vooraf een onderzoek doen instellen waartoe een commissie werd benoemd be staande uit de heeren Visser, Pinster en den waam. directeur van G. W., die by monde van den heer Visser rapporteerde dat de muren nog wel een paar jaar kon bljjven zitten. Na deze geschiedenis begrypt spr. niet hoe B. en W. kunnen zeggen dat schrappen van dezen post onmogelijk is. De Voorzitter antwoordt dat dit ver haal ook is gedaan door den wethouder van gemeentewerken Visser in het college van B. en W. en ook hy stelde daar voor dien post te schrappen. Maar de vveth. van gem.- werken is niet het college van B. en W, Dit ging af op het rapport van den directeur van gem.werken die in den geest van het college werkte om de te verrichten werk zaamheden geleidelijk over verschillende jaren te verdeelen. Er is eenmaal een begin ge maakt met de vernieuwing der kaaimuren en daar behoort geleidplyk mede te worden voortgegaan. De heer v. Westendorp wil opmer ken het eigenaardige dat drie leden der com missie voor do gemeentewerken trachten dezen post te verlagen. Spr. noemt dit een treurig verschijnsel. De Commissie voor Gemeentewerken heeft deze cijfers der begrooting aan B. en W. voorgesteld en deze hebben ook op haar advies die c'yfers thans aan den Raad voorge legd. In het college van B. en W. heeft spr. eveneens getracht dien pqst te sphrappen maar hy heeft daarin niet kunnen slagen. Thans trachten daarnaar deze raadsleden maar waarom hebben de heeren dan niet vroeger een onderzoek ingesteld vóór dat zij de begrooiing aan B. en VV. inzonden. De heer Honnerlage Grate erkent dat de opmerkingen van den heer v. Westen dorp volkomen juist zijn. De begrooting is eeist vastgesteld in de commissie van ge meentewerken, maar de commissie heeft ze haast niet gezien. De heer Visser zegt dat de begrooting te laat door den directeur aan de commissie is gezonden toch heeft hy nog gelegenheid gehad om haar in de commissie met de leden door te loopen waarna zij aan het college van B. en W. is gezonden. De heer Beukers noemt deze toelich ting niet geheel juist en geeft een eenigszins andere lezing. De heer Lagerweij meent dat de C. v. G. W. niet de begrooting maakt en dan zendt aan B, en W„ doch omgekeerd, zyns inziens is deze commissie meer een van contrdle. De Voorzitter zegt dat deze opvatting geheel onjuist is en wyst. op de verordening regelende de samenstelling en werking van de G. v. G. W. Deze stelt de begrooting samen en zendt haar dan aan B. en W,ditmaal heeft zij dit te laat gedaan. De heer Beukers zegt dat de commissie maar één dag in het bezit is geweest van de begrooting. Na dit intermezzo brengt de heer Mr. Jansen deze post weer ter sprake] en meent dat de binnenlynsche posten slechts vinger wijzigingen zijn om aan te geven waaraan het geld zal worden besteed. Echter kan daarvan worden afgeweeken wanneer inden loop van het jaar blijkt dat er andere weiken zijn die behooren voor te gaan. Den heer Vürtheim bevreemdt het ook dat het college dezen post handhaaft, hoewel de waarn. directeur met een paar raadsleden na onderzoek rapporteert dat dit werk nog kan blijven. Hy vraagt of de voorzitter den moed heeft tegenover zulke rapporten de meening van dat college te handhaven. De Voorzitter acht het, waar de dis cussie thans een persoonlijk karakter gan'- krijgen, beter om die te sluiten waarmede de raad zich vereenigt. Het voorstel tot schrapping der f 270u werd goedgekeurd met 15 tegen 2stemmen- Tegen stemmen de heerpn mr. Jansen en v. Westendorp. Volgn. 131. Kosten voor schoolbibliotheken f 200.—. De heer Honnerlage Grete wyst op wat in het sectie-verslag is opgemerkt. Een lid wenscht dezen post te schrappen aangezien hij meent dat er boeken voor komen die niet in kinderhanden behooren. Spr. acht dit een zeer ernstige beschul diging en bljjkt die gegrond dan moeten1 die boeken uit de bibliotheek verwyderd worden. Den heer v. W e s t e n d 0 r p is het aan genaam dat deze zaak ter sprake word gebracht. B, en W. hebben een onderzee ingesteld doch niets gevonden en daarom vraagt spr. thans het lid der sectie zich hier te uiten. De heer Mr. Jansen zegt dat deze op merking is gemaakt in een sectie waarvan hy voorzitter was. Daarbij is geen specia'- aan wy zing gedaan. Het is gebleken dat 1 oordeel over de geschiktheid van een boek voo kinderen zeer veel verschilt by verschillen personenzoodat een college daarom»"6 nimmer zal kunnen oordeelen. Spr, .1

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2