BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. MAASSLUIS."""" Ree lit zaken. Gemengd N i e uw s. ton haar biedt voor den aankoop van bob Panama-kanaal'. Zij! vraagt voor haar deel (do Voroenigdc S baten toch moeten ook heb recht koope-n van d'a Pransche maatschap pij, welke thans do concessit1 hooft) minstens 20 millioon dollars. Uit Panama wordt geseind dat de insur- ■genton gone raai TJrihe-Uribe zich aan gene raal Marjares, don bevelhebber der regoe- ringstroepen, to Rio~Fribs heeft overgege ven met 1500 man, 6 veldstukken, 2000 ge weren en 500,000 patronen. Er moet hevig gevochten zijn, want aan beide zijden worden verschrikkelijke verlie zen gemeld. China. De onderkoning van Tcliili, Yuan-Tehi- Ivai, is benoemd tob minister van handel en chef van do mijnon, spoorwegen en tele- graphie. Rijksverzekeringsbank, B^' Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. benoemd tot medisch adviseur der Rijksver zekeringsbank dr. Ph. Kooperberg, practisee- rend arts te 's-Gravenhage, gewezen genees heer-directeur van het stadsziekenhuis te Leeuwarden. Politietoezicht op de Noordzee. Het politietoezicht op de vbscherij in de Noordzee zal van 20 Nov. a. s. tot '1 Maart 1903 worden uitgeoefend door Hr. Ms. korvet Sommelsdyk en Hr. Ms. schoener D o 1 f ij n. Hr. Ms, schoeners Argus en Zee hond worden resp. met 1 en 18 Nov. a. s. buiten dienst gesteld. Het Kamerlid voor Beverwijk, de heer Passtoors is tot herstel van gezondheid naar het buitenland vertrokken. Geheel onjuist. De te "Waalwijk verschijnende „Noord- brabantsche Post" zegt, dat men „van offi cieels zij-de"' haar verzoekt nogmaals te ver melden, dat er vooralsnog van aftreding van het lid der Tweede Kamer voor Waalwijk, dea heer Mutsaers, geen sprake is, en dat de berichten daarover pure verzinsels zijn, die verder onweersproken zullen blijven. Professor J. C. Maftlies. Gisteren was het 25 jaren geleden, dat professor dr. J. C. Matthes het hoogleeraars- ambt in de Oostersche talen aan de Univeisi- teit van Amsterdam aanvaardde. Prof. Matthes, hoewel lid der litterarische faculteit, doceert ook theologische vakken. Behalve het He- breeuwsch, ook de uitlegkunde van het Oude Testament en de Israëlietische letterkunde. Tweede Kamer. Indische Begrooting. Vervolg.) Bij het Verslag is gevoegd: le. Een nota van den heer Van Kol, waarin deze o. m. vraagtbestaat er wet telijke scheiding tusschen de Nederlandsche en Indische financiënen zoo ja, erkent gij heb bestaan der „eereschuld", die daarvan heb onvermijdelijk gevolg is? Zoo neen, zijn dan niet de leeningen van 1883 en 1898 Nederlandsche schulden en moest dan de rentepost niet komen ten las te van Hoofd tuk VII der Staatsbegrooting Is de naasting der f 30,000,000 Indische gelden voor de amortisatie van f 20,000,000 Ned. Werk. Schuld in 1872 en 1875 en de aflossing in 1873 van 10 millioon gulden van de Nederlandsche schuld aan de Han delmaatschappij rechtvaardig te noemen? Is thans met het oog op den nood van den Javaan al of niet de tijd gekomen dat Nederland zijn vroegere beloften zal ge stand doen en Indië mag rekenen op steun uit de schatkist van het Moederland 1 Mag de Indische .begrooting worden be last met de 'kosten der vestiging op en der verovering van het Australische eiland Nieuw-Guinea 1 2e. Een nota van den heer Van Vlijmen, waarin deze het vertrouwen uitspreekt, dat deze Regeering de waarborgen voor het be houd der kolonie op breeder en hechter grondslagen moge vestigen, niet alleen door het versterken van de levende weerkracht in de volste en ruimste betoekerds, maar ook door het scheppen van stoffelijke wel vaart onder het Javaansche volk en door het doen heersehen van strikte rechtvaar digheid jegens d© Javaansche hoofden, zon der wier steun Nederland zou gelijken op een ijzeren kolossus met leemen voeten. Je. Een nota van d'en heer Van Kol', waarin deze wenscht dat de Regeering, wil zij in afwachting eener algeheele rcorgamsar tile van den waterstaat, rechtvaardigheid betrachten tegenover de opzichters van den Waterstaat in Nederlandsch-Indië, gehoor geve aan de wensen en, door de Vereeniging van Bouwkundigen in Ned.-Indië in een re quest aan den Gouverneur-generaal' geuit, en die luiden als volgt a. het invoeren van periodieke tracto- mentsverhoogingen voor do opzichters bij- den W, en 's lands B. O. W., op den voet als bedoeld bij haar request van 2 Oct. 1898 b. gelijkstelling van de opzichters voor noemd met andere gouvernements-ambtena^ ren van gelijke of nagenoeg gelijke ontwik keling, wat betreft; het reizen tusschen Ne derland! en Ned.-Indië; c. toekenning van een vergoeding, in wél ken vorm dan ook, aan die opzichters van den W. en 's lands B. O. W., die in het be zit zijn van het diploma tot "benoembaar heid van architect bij dien tak van dienst. Het Generale Boeren-hulp-fonds. Het bureau van den heer Brebner, the- snurier van het Generale Boeien-hulp-fonds, is verplaatst van de Vos-ia-Tuinstraat naar de Anna Paulownastraat no. 16 te 's-Gra venhage. Een Jnbilenm. Aanst. Zaterdag 1 Nov. /al het 25 jaar geleden zijn dat de heer F. A. van Bijlevelt, thans kamerbewaarder bij de Tweede Kamer der Staten-Gerternal, ah bode bij die Kamer in dienst kwam. Te voren had hij met eere ais onderofficier in het Indisch leger bij liet korps genietroepen gediend en voor een wa penfeit op Atjeh het Kruis der Militaire Willemsorde verworven. Als bode by de Tweede Kamer mocht hij reeds in iiooge mate de tevredenheid van de huishoudelijke commissie ondersinden over zijn ijver en geschiktheid, 't Zal den jubilaris dan ook zeker op zijn feestdag niet ontbreken aan bewyzen van belangstelling van de zyde der Kamer. Nederlantlsclie Protestantenbond te I.eenwardcn. Gisteren werd' do algemeene vergadering voortgezet. De volgeudo voorstallen van het Hoofd bestuur zijn op de beide vergaderhigsdagen behandeld lo. tot wijziging vaii art. 6 al. 1 van het alg. regl,, daartoe strekkende om het door do afdeel ingen hi do algemeene kas te stor ten bedrag los te maken van hetgeen zij ala contributie of bijdrage heffen van haar le den en iedere afdeeling in de gelegenheid te stellen het bedrag te bepalen naar eigen inkomsten en behoeften 2o. art. 5 alg. regl. voortaan aldus te le zen „De afdeelingen bepalen een minimum van jaaiiijksche contributie voor haar le den. Voor leden van den Bond. die niet tot een afdeeling behoox-en, mag de contributie niet mindor bedragen dan f 0.50." Voider is behandeld een voorstel van de commissie van het „Gymnashmifonds", om dit fonds to wijzigen in een „Studiefonds voor Hooger Onderwijs". Meer en meer wordt door de Commissie de noodzakelijkheid gevoeld om studenten in de theologie van vrijzinnig-godsdienstige richting tijdens hun verblijf aan de Univer siteit vanwege den Ned. Protestantenbond eenigen geldelijken steun te verleenen. Daar de commissie het voornemen beeft de onder steuning van 'hen, die het Gymnasium be zoeken, in heb vervolg tot do hoogero klas sen te beperken, kunnen o. a. de daardoor vrijkomende gelden tot bovengenoemd doel worden gebezigd. Nadat door de commissie van voorberei ding voor de ontvangst van den Internatio nalen Raad te Amsterdam in 1903 eenige mededeelingen waren gedaan, werd door prof. dr. B. D. Eerdmans, van Leiden, het vraagpunt „De vrijzinnigen in de Ned Her- Yormdo) Kerk" ingeleid, waarna dr. J. Her derschee, van 's-Hertogenbosch, inleidde: „Het gevaar, dab dreigt van de zijde van Rome, in. 't bijzonder door de kloosters". Het gevaar is duidelijk voor den dag ge treden sinds, welhaast vijftig jaar geledon, de bisschoppelijke hiërarchie werd „her steld". Nederland wordt als een missieland beschouwd en door middel van de pers, van vereenigingen, van bevordering van handel en nijverheid onder Roomsclien wordt het doel nagestreefd om de Pauselijke opper heerschappij uit te breiden, voor goed te vestigen. Schijnbaar is van de kloosters in deze niets te duchtenvredige wijkplaatsen wil len zij zijn voor bekommerde gemoederen cn ontraste zielen. Maar waarom, als dib bloosterinrielii' n- gen zoo onschuldig zijn, word'en zij' in ver schillende landen van Europa niet geduld Ook in ons vaderland' hebben zij' geen rechtsbestaan, gelijk mr. van Hugenpoth heeft aangetoond; slechts door te groote toegeeflijkheid' zijn er zoovele verrezen. Allen lof brengt spr. aan de mannen en vrouwen, die de lijdende menschheid verple gen, al ziet hij niet eenzijdig de verdiensten van protestantsche verplegers, voor het ge vaar van proselietenmakerijl voorbij. De kloosters zijn meestal inrichtingen van ou derwijs; dat onderricht is echter zoo be perkt mogelijk, en door de meisjesscholen is de invloed op de moeders der toekomst groot. Belastingen worden door die inrich tingen niet betaald, daar alles tot de school wordt betrokken. De eigendom der kloos ters neemt bovendien toe door schenkingen, legaten en de bezittingen der bewoneis. Eigen industrie en bedelarijl vermeerderen het goed in „de doode hand". Dat alles wordt onttrokken aan de algemeene wel vaart en aan instellingen van liefdadigheid, terwijl het mede dient om propaganda le maken voor Rome's doel„onderworping van de bevolking aan Rome's opperheer schappij, aankweeking van den Jezuietischen geest". Geen uitzonderingswetten, zegt spr., he geeren wij, als in Duitschland en in Frank rijk, laat „De Maasbode" gerust zijn; wij wenschen niets liever dan vrijheid voor al len en vreedzaam verkeer met onze mede burgers, maar wel rechtvaardige toepassing van allo 's lands wetten, ook voor de kloos-- ters en hun bewonersvoorts verzet tegen de ui fcrarnontaansclie gezindheid door aankweeking van waren Protestantenzin. Daartegen gaat de strijd, niet tegen Rome's kerk en niet tegen Rome's kinderen en wel' in het belang van roomschen en onroom- schen. Dt. C. J. Ni'emeyer, secretaris, wordt als lid van het hoofdbestuur 'herkozen. Als plaats, waar de volgende vergadering zal ge bonden worden, wordt Zutfen gekozen. Het groene Kruis. Do Zuid-Hollandsche. Vereeniging „Hot Groen o Kruis" zal Dinsdag 25 November to 's-Gravenhage haar 3o alg. verg. honden. Behalve een voorstel van do afd. Kinder dijk om het hoofdbestuur uit te noodigeu, zoo weinig mogelijk subsidiën voor te stol len met het oog óp heb noodzakelijke van kapitaalvoiming om een contraalrnagazijn te stichten, of evontueefl'o noodzakelijke groo- to uitgaven to bestrijden, komen voorstel len van het hoofdbestuur aan de oi-do. Het eci-sto voorstel strekt om to besluiten tot het in hot leven roepen van ceix instel ling voor do behandeling uitsluitend van onvermogende longlijders, onafhankelijk van gezindte, bij vooikeur van die, wolke ton minste 1 jaar vóór do opneming hun woon plaats in Zuid-Holland hebben. Do plaats van vestiging, mits binnen de provincie Z.- Holland, zou aan het hoofdbestuur overge laten wordexi. Een erudiet van f 500 tob voorbereiding wordt aangevraagd. Eon com missie van vijf personen zal de zaak voorhe- xeiden. Do oprichting en exploitatie der in richting zullen buiten bezwaar der kas van do Z.-H. Vei-eeuiging „Heb Groene Kruis" geschieden. Een tweede vooi-stol van het hoofdbestuur beoogt het iixstollon van een commissie van 3 leden voor do regeling der gezondheids- en vacantiekolonies exr de toekenning daaraan van een crodiot. van f 150. Hot hoofdbestuur acht het gewenscht, voortaan naast een of meer kolonies van on- vermogenden ook con of meer kolonies uit te zenden van kinderen, wier ouders de on kosten, aan de uitzending verbonden, geheel dragen. Een dorde voorstel betreft do aanvrage van een crediet van f 100 om gedeeltelijk de onkosten te dekken, verhonden aan het vex*- strekken van verpleegsters aan onvermo gend en. Do vergadeiing zal ook 3 leden van het hoofdbestuur moeten benoemen in plaats van de heeren dr. H. J. de Graaf, A. F. Meijer en W. Poolman, van wïo alleen de laatste herkiesbaar is. Voorzitter van hot hoofdbestuur is mr. E. Fok kei', secretaris do heer W. Poolman. Yer. tot Bev. der Ned. Yisscherij. Morgen zal te 's-Gravenhage eene verga dering worden gehouden van het hoofdbestuur der Vereeniging ter bev. van de Neder!. Visscherij, waarbij o. m. rapport zal worden uitgebracht omtrent de prijszetting der ansjovisch, over de werking van de zoogen. Kaaskop, enz. enz. Pro-Boer-tentoonstelllng. De vroeger aangekondigde Pro-Boer-ten toonstelling in het stedelijk Museum (Muse um Suasso) te Amsterdam wordt reeds a. s. Woensdag 5 November geopend. Ongevallenwet. Het Dag. Bestuur van Amsterdam heeft een voordracht bij den Raad ingediend, waarop zij machtiging vragen aan H. iM. de Koningin te verzoeken de gemeente Amsterdam, als werkgeefster, toe te laten zelf het risico te dragen der bij de Ongevallenwet 1901 gere gelde verzekering harer werklieden. By Kon. besluit is de heer J. H. Van Westendorp J.Dz. alhier met ingang van 1 Dec. 1902 benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Rotterdam IV. Over den oorlog. Gisteravond, deelde de heer G. Inder- mauex-, een inwoner van het Afrikaander Tehuis alhier, in heb Vereenigngslokaal aan d© Broersvest op verzoek van ds. v. d. Broek het een en ander mede van zijn wedervaren gedurende den oorlogstijd. Spr. ving zijn mededeelingen aan met do verklaring dat hij do overtuiging had gekre gen dab de ooi'log den mensch. verdiei'lijlkt, waardoor moordlust ontstaat cn er ook ails iets doodgewoons gestolen wordt, zooala uit do geschiedenis van zijn. wedeivaren zal blij ken. Na er op gewezen to hebben dab de oorlog reeds in '95 was begonnen en dab do inval van Jameson een Voorbode was door bovenmenschel'ijke macht ter waarschuwing gezonden, zeide spr. dat de oorlog uitbrak op een oogenblik dat er naar verlangd werd, daar men wel eons de tanden wilde laten zien. Toen ik werd opgecommandeerd, wil ik wel erkennen, was ik bang, want el'ke se conde kon de laatste zijn; maar de eerste vuurdoop verwilderde reeds; dit is biji alle Boeren zoo gegaan. Doch hij de Engelscben was de verdier- lij'king nog slimmer, zij was onbeschrijfelijk. 17 Mei 1900 deed r,pr. aan den eorsten grooten slag mede bij Klipriviler, onder lei ding van Du tolt, waar ziji het groote leger van French terugsloegen, na 2-A unr vech ten, on waarbij 2000 EngeJsohem vielen. Toen leerdo spr. bloeddorst kennen; met zijn kaplaarzen liep 'hij door stroomen Moed. Kort daarop werd hij biji Elandsfontein go- vangen genomen. Na een overwinning van Botha was hij weer vrij', dóch werd later weer gevangen genomen. Intusschen begaf hij zich bloobvoets van Johannesburg naar Pretoria, d'aar kreeg ihij) pas door met zijn pistool te dreigen eenig voedsel. Om bij een commando te kunnen komen moest hij een paard stelen. Spr. maakte mee de bestor ming van het gouvernementsgebouw toen do door den oorlog opgewekte hartstochten het dierlijke in den mensch vertoonde; ge plunderd werd er, wagens vol roofgoed zakte in, menschem werden doodgedrukt, be schoten enz. Ook zou de Ned!. Bank bestormd volden maar daarvoor had' zich 't H'oll. corps opgesteld, waardoor d'aar erger weid voorkomen. Spr. maakte later nog mede den strijd om Machadodorp waar da meest ver woede verdediging van een plaats is ge weest. Ten slotte deed d'o heer I. mede aan de guerilla, die spr. schildert als een roof tocht, waairop ziji verschrikkelijk© ontmoetin gen hadden o.a. sliepen ziji midden op heb slagveld, terwijl, do Engelscben vlak bijl wa ren, leden honger en d'orsb en wie zijn paard verloor moest ten slotte wel naar het Portu- gecscho gebied. Ook do hem'' I. deed dit, hij werd' gevangen genomen, doch ontsnapte al zwemmondo door bemiddeling van een F ranse h schip en 'kwam in Holland waar zijn vrouw toen rood's was. Na eenigen tijd' ging. spr. den brutaal- sten weg, over Londen naar Kaapstad, te rug. Door middel van vervalse'lito papieren! kwam hij! behouden aan 'land' en na alleilei pogingen gelukte hot hom zich biji Hertzog's- commaudo aan to sluiten. Hij! werd door 20 Engelscben gevangen genomen toen zij een spibn Goetzoe, achtervolgden. Beschuldigd van spionnago zat hij' 6 we ken gevangen, waarbij! bijl laag behandeld werd. Voor vorder to gaan. deelde spr. mee dat de la Rey, toen Kitchener een Boer had laten dooden geschreven had d'at 10 Engel- selio gelijk stonden met 1 Boer zoodat hij 10 Engelschen zou laten neerschieten het geen gebeurde. Vorder vertelt spr. hoe een gewapende kafferbendo geheel werd vernie tigd, terwijl édu man slechts gespaard werd om aan den kapitein te gaan zeggen wat met door Engelschen gewapende kaffers geschied de. D'o lieer I. werd ten slotte naar do Ber muda-eilanden gezonden, was op aandrang van Engelschen en Boeren korten tijd com missaris van uitdeeling op een der kleine eilanden aldaar, gaf dit baantje op omdat er bedrog werd gepleegd, werd op ecu ander eilandje gebracht en ontvluchtte van daar met een zekeren Joubert, een jongen man van 20 jaar. Na lang zwemmen steeds zich dekkend voor 't licht der schepen kwamen ziji op het groote eiland. D'aar zwierven ziji rond en op het punt vrijt te zijn wei-den zij opgcspooi-d, we'l vocht spi'. met zijn scheermes togen de kaffers maar hij) werd overmand. Kort daarop weid. liijl zwaar geboeid op zijn eiland teruggebracht waar hij) in do felle zon moest liggen branden: tot voor beeld van andere Boeren. Hij- werd' gebracht in een kamp van 11 man dia allen iets op hun kerfstok hadden. Met Bos en een Fransdmian ontvluchtte hij weder zwem mende, waarbij' de Franschman verdronk. De storm noodzaakte hen hun kleeren uit te trekken en naakt stonden zij aan de ovev- zijde. Toen bleef er niets oven* dan zich weer over te geven. Voor straf liet men hen in heb kamp 3 dagen en nachten naakt rondloo- pen. De Engelscben probeerden hen over te halen, Engelsch onderdaan to willen worden, maar dit werd geweigerd, eindelijk beloofde hij niet moer to zullen ontsnappen. Kort daarop volgde de onbegrijpelijke vrede en zoo kwam spr. weer hier terug. De heer Inderalauer, die van geboorte een Schiedammer is, sprak zijn diep gevoel den dank uit voor -hetgeen deze gemeente voor do ongelukkige Zuid-Afx-ikaanders heeft gedaan. Na een woord Van dank aan den spreker door ds. v. d. Broek werd de bijeenkomst dia aandachtig was gevólgd', gesloten. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft gisteren uitgesproken het faillissement van J. Th. van Dormolen, kastelein alhier. Rechter-commissaris is mr. P.» Pol vliet, curator mr. D. Lodder alhier. Door een fietsrijder werd vanmiddag op de Hoogstraat omver gereden de 10 jarige Corn. Suisse, wonende in de Heerenstraat, waarbij de knaap op den rechterschouder nog al ernstig werd bezeerd. Gistermiddag werd een man naar het politiebureau gebracht die door de politie zwervende op de Lange Haven was aange troffen en van wien het bleek dat hij niet wel bij het hoofd was. Hedenmorgen is hij door zijn broer, die te 's-Gravenzande woont en bij wien de onge lukkige thuis is, afgehaald. Hij had heimelyk die plaats verlaten. Hedenmorgen werd aan de vischmarkt aangevoerd 4 partijen schol en bot; de prij zen waren voor schol van af f 0,05 tot f 4,50, bot van af f 0,30 tot f 4,30, alles per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Dec, 1902, benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts wien 's-Gravenhage als stand plaats is aangewezen, de veearts dr. IJ, Rem- melts, alhier. 'Der. 4n November zal het 35 jaren ge leden zijn dat mej. C. Vermy als naaimoeder in het Ned. Herv. Weeshuis in dienst trad. 'Zaterdag 1 November des avonds te 8 uur zal er in het café de Vriendschap eene grooto specialiteiten-voorstelling plaats hebben. Gevonden voorwerpen To bevragen, aan onderstaande! adressen: een schuierwagentje, bij A. v. d. Have, Stille- steeg eeD koffieketeltje, by J, Weerheim, Landstraat 2; een parapluie, bij J. den Hartog, Hoogstraat 207een rozenkrans in étui, by J. Thomas, Ged. Biersloot; een gouden heerenring, by S. W. Brederveld Galgkade 5; een zwarte doek, bij A. Noord! hoek. Oosterstraat 63een eau de cologne" ileschje, bij G. Akkerman, Pieter Verkade^ straat 9; een zilveren horloge, by H. Snel Ruytenburgstrnat. 1 Aan het bureau van politie een sleutel De Nieuwe Bergingmaatschappy alhier heeft gecontracteerd voor het lichten van hst door aanvaring gezonken stoomschip Lipsos Verschillende lichters liggen langs zijde, om de lading uit het voorschip, aan de lossing waarvan steeds wordt gewerkt, op te nemen. Volgens duiker's rapport is het gat in het voorschip, dat twee voet onder de waterlijn begint, ruim 5 by 2 meters groot. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde heden schipper C. Muller voorzitter vun den Algem. Rijn-schippersbond en diens schoon zoon I. v. Uriel wegens mishandeling van den secretaris-penningmeester van dien bond D. P, Verschoor, ieder tot f25 boete subs 10 dagen hechtenis. In de heden gehouden strafzitting van het Gerechtshof te 's-Gravenge requireerdeadv.- gen. Mr. Reitsnm vernietiging van de ver oordeeling van een knaapje van 10 jaar uit Goes, door de Rechtbank te Middelberg tot 7 dagen gevangenisstraf wegens diefstal van een horloge, en dat het knaapje te dier zake zou woiden ontslagen van rechtsvervolging met bevel tot plaatsing in een Rijksopvoe dingsgesticht tot zyn 18de jaar. Tweo Israëlietische vrouwtjes, die heden ter terechtzitting der rechtbank to 'striven, ha ge als getuigen waren opgeroepen, weiger den den eed af te leggen omdat ziji daartoe d o t w o o vingors van da rechterhand' moes ten opsteken, en ziji bewoorden dat haar gods dienst haar vorbood twee vingers omhoog to steken. Wel waren zij bereid één vinger op te heffen. D'e behandeling der zaak werd door dit incident oonigo oogonblikken geschorst, om dat do vrouwen halsstarrig bleven weigeren en eerst tot de eedsaflegging overgingen, na dat zijl 3oor oen geloofsgenoot in de gefcui- gonkamor overtuigd waren dat zij den eed op do wettelijk voorgeschreven wijzo kon den afleggen, zonder to kort tö doen aan de godsdienstige Voorschriften. Men schrijft ons uit Utrecht Heden werd bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof alhier de le luitenant der infanterie B. tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot liet onttrekken van een minderjarige aan het ouderlijk gezag. Hij was in den laten avond door de politie te 's-Gravenhage op hooger last aan het sta tion Holl. IJzeren Spoor aldaar in gezelschap van een minderjarige aangehouden in een coupé, terwijl de trein op het punt stond naar Amsterdam te vertrekken. De krijgsraad te 's Gravenhage en ook te 's-IJertogenbosch, alwaar hij in garnizoen was, hadden hem vrijgesproken. Ooed werk. Gistermiddag is op de landkoionie van het Leger des Heils op de Groote Batelaar onder de gemeente Lunleren, door commandant Cosaudey de gedenksteen gelegd voor het Tehuis voor ontslagen gevangenen. Bij deze gelegenheid sprak de commandant den wensch uit, dat dit Tehuis aan vele diep gevallenen teu goede mocht komen. Gaarne zou hij ook zien, dat de Regeering enkele officieren tot de gevangenissen toeliet, ten einde hier de gevangenen reeds te kunnen verwittigen, dat na hun straftijd, het Tehuis hen steeds met liefde ontvangen zal. De plechtigheid werd door een aantal be langstellenden bijgewoond. Uit de tlIollondscJie Lelie" flenriëtte. Bij mij zijt u aan 't verkeerde adres. Want als uvr toon tegen uw man even beminnelijk is als die over hem in uw brief, dan kan ik me levendig voorsteilen, dat hij nog liever op de sociteit iborrelt en kaart speelt" dan van uw gezelschap te profiteeren (E»n mensch moet zich nooit zelf weggooi en 1) Jammer anders van dia sgeesthe- schavende"' gesprekken, die u hem wilt vóór- zetten. Die moet u nu maar tegen u zelf alléén houden! Des ambtenaars plicht. Door Haagsehe doktoren wordt blykbaar meer vertrouwen gesteld in de nauwkeurig heid van de boterwang dan in die van de automatische weegtoestellen. Vandaar dat zij patiënten, wier gewichts toe- of afneming zij wenschen te controleeren, ter waag zenden. De waagmeester doet zijn plicht jegens hen evengoed als jegens de boter en gM dezer dagen aan een dame de volgende ver klaring al »De ondergeteekende, waagmeester aan de gemeentewaag teverklaart bij deze op den eed by den aanvang zijner bediening gedaan voor eu ten behoeve van mejuffrouw X. als afleveraar te gebben geregistreerd e kwanlititeit van één mensch (ILEd.) -~ sboter" was doorgehaald zynde door den. weger bevonden te wegen 02 7/10 kilogram bruto". Aanranding. Op den Delftschen weg werd gisteravond een man plotseling aangevallen door een pa®1 kerels. Hy kreeg een klap op het hoofd en werd daarna in liet water geworpen. De aanvallers gingen terwijl de man zie met moeite redde op den loop.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2