BINNENLAt^P. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Gemengd Nieuws. C li i n a. Do Oliiueesehe gezant te Washington Wu-Ting-faug tracht do mogendheden to overreden hun toestemming te geven, dat do vraag, of do Cluneesehe oorlogsschatting betaald moet voixlen in goud cn zilver, be handeld zal worden door hot Iïaagsaho Hof van Arbitrage. Scheidsgerecht, Uit het jMcinorial Diplomatique" vestigt de sArnh. Ct." de aandacht op een opmer kelijk stuk over de taalquaestie voor liet Uaagsche scheidsgerecht. In de desbetreflende overeenkomst der Mogendheden is niets bepaald omtien.' de taf.1, welke bij de verhandelingen van net Gerechtshof moet worden gebruikt, en dat heeftvolgens genoemd blad reeds bij de eerste behandelde zaak, het geschil tusschen Mexico en de Ver. Staten, aanleiding gegeven tot onaangenaamheden. De vertegenwoordigers van Mexico spi aken Spaansch ot Fransuh, die van Amerika ver stonden weinig Franscii en spiaken Engelseh en da rechters verstonden weder weinig Spaansch. Toen de heer Pentleid, die voor de Ver- eenigde Staten pleitte, een welsprekende rede voering had gehouden in het Engebch, ver zocht de Belgische oud-Minister Beeinaert, die voor Mexico optrad, een d.ig uitstel voor zijn antwoord, omdat hij niet goed Etigekch verstond en eerst de argumenten van zijn tegenpartij nauwkeurig wilde bestudeeren. Dat verzoek werd echter in 't eerst afgewezen en de heer Beernaert verkreeg slechts het uitstel toen de toehoorders ondubbelzinnig party voor hem kozen. Het nMénioria!" dringt, ter vooi koming van alle spraakverwat ring, aan op het gebruik van éen algemeene taal bij de veihandehngen voor het Gerechtshof en het stelt de Fransche taal daartoe voor. Het geeft echter ook in overweging, voor elk bijzonder geval te letten op de talenkennis van rechters en pleiters, en van de voornaamste stukken authentieke vertalingen te lateu maken. Eerste Knnter. De Beroepswet, Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer werd door sommige leden opgemerkt dat het duidelijk was gebleken hoe moeilijk het was aan art. 75 der Ongevallenwet uit voering te geven. Gevraagd werd of het niet beter vare geweest op de bepalingeu van be doeld artikel' terug to komen en een wijzi ging voor te steden. Vele leden betwijfelden of do voorgestel- do rechtspraak der raden van beroep aan de verwachting zou beantwoorden. Sommige le den betreurden het dat men niet een paar onpartijdige loeken in de raden van beroep had opgenomen. Door sommige leden werd nog gewezen op een bezwaar dat gelegen zou zijn in het groot aantal leden waaruit de raden van beroep zullen, bestaan, waardoor geen voldoende continuïteit van rechtspraak wordt verkre gen. Eenige leden waren van oordeel dat ook vrouwen in den Raad van Beroep behoor den zitting te nemen. Anderen achtten het inconsequent om den centralen raad in te genstelling met de raden van beroep alleen samen te stellen nit juristen en den belang hebbenden daarin geen plaats te geven. Onderscheidene leden achtten het «en be zwaar dat ten aanzien van dit onderwerp zooveel aan regeling bij algemeenen maatre gel van. bestuur werd overgelaten. Met betrekking tot do regeling van de wijze van behandeling der twistgedingen weid door enkele leden gevraagd op welke gronden in dit procesrecht de afwijkingen berusten, welke bij vergelijking met het ge wone procesrecht zijn op te merken. Ver schillende loden waardeerden het, dat de Mi nister niet heeft toegegeven aan den aan drang tot het verzekeren van kosteloozen rechtsbijstand in het geding van den centra len raad. Tweede Kamer. Staatsbegrooting voor 1903. Hoofdstuk I (AJg. Beschouwingen). Men diende zich. blijkens het Voorloopig Verslag to bepalen tot bespreking van de voorstellen waarvan de indiening in den loop der aangevangen zitting is toegezegd. Vele leden achtten daarentegen bespreking van hot algemeen regeeringsstelsel wensche- lijk. Van -het christelijk; karakter van het mi nisterie was tot durverre niets gebleken. Voorts is gebleken dat vereeniging op den grondslag van liet geloof geenszins leidt tot homogeniteit op politiek gebied. Komt meer en meer aan den dag, dat het geloof geen vruchtbare grondslag is voor specifiek christelijke maatregelen, het beleid, van het Ministerie kenmerkt zich daarentegen door conservatieve neigingen en door bestrijding van democratische denkbeelden. 'Vel is voor militaire zaken gezorgd, maar voor sociale hervormingen schijnt weinig gevoeld te wor den. Men hoopte echter dat do gedragslijn, door het Ministerie gevolgd, zou leiden tot samenwerking van do verschillende demo cratische elementen van, alle richtingen, wel ke tot een herziening van het kiesrecht zou kunnen leiden die den invloed van bet volk op de vertegenwoordigers versterkt en. >n overeenstemming met den wensch van do democratische elementen der regeerings- mcerderheid, den werklieden stemrecht ver zekert. Van der Eegeering bevriende -zijde werd Voorts verklaard, dat men in de jongste troonrede met eonige teleurstelling en be zorgdheid de aankondiging van oen voorstel betreffende do vrijmaking van het lager on derwijs had gemist, omdat het uit een alge meen staatkundig oogpunt hoogst wenselie- lijk is, dit vraagstuk zoo spoedig mogelijk op te lossen, omdat eerst daarna een rege ling van het volksonderwijs mogelijk wordt, die zich aanpast aan het volksleven en met het oog op do. finaneieole belangen der bij zondere onderwijzers en der ouders. Uit het aankondigen van voorstellen tot meerder vrijmaking van 'het hooger- cn mid delbaar ouderwijs in do Troonrede, meende men te moeten opmerken, dat de bedoeling is voor de mee uier vrijmaking van het lager onderwijs voorshands niets te doen. Men hoopte dat klaar en duidelijk m de Mem. v. Antwoord zal worden gezegd, welke do voornemens der Eegeering zijn ten aanzien der sehoolquaestie en wanneer voorstellen daaromtrent zijn te verwachten. Toegegeven werd dat het heffen van een accijns op het gedistilleerd in beginsel met een christelijke politiek niet geheel is over een te brengen, doch die heffing heeft dit Kabinet niet voorgesteld, maar gevonden, en haai" voornemen is alleen verhooging voor te stellen 0111 redenen van fiscalen aard. Eu het Kabinet verklaard had, dat ten minste in deze vierjarige periode hervorming van het kiesrecht niet aan de orde zou ko men, achtte men. het onnoodig hierover uit te weiden. Tegenover den aandrang tot finale oplos- vng der sehoolquaestie werd door sommigm Uv. meeaing geuit, dat de werkzaamheid van het Kabinet zich zoor zooveel betreft om vangrijke vraagstukken, in deze parlemen taire periode kon bepalen tot de arbeidsver- zekormg, do herziening van het tarief van invoerrechten en de administratieve recht spraak. Sommige leden betoogden, dat de regee- ring blijkt teruggekomen te zijn op de mee- mug, dat voor versterking der middelen al lereerst hervorming van invoerrechten in aanmerking zou komen. Verscheiden leden konden zich niet ver een igen met het voornemen om door afschaf fing der staatsloterij' een inkomst van onge veer f 650,000 prijs te geven, terwijl tegen de voorgenomen verhooging op den accijns op het gedistilleerd met f 7 per HL. bij ve len bezwaar bestond. Enkele leden meenden dat verhooging der directe belastingen voor versterking der middelen in de eerste plaats in aanmerking moest komen. Men vcsti'gde de aandacht op invoering cener tabaksbelasting; anderen bevalen de invoering van licentiën voor den verkoop van tabak aan. Sommige leden achtten herziening der wet van 2-1 Mei 1897 wat betreft do uitkee- ringen van het rijk aan do gemeenten nood zakelijk ook werd aangedrongen op verrui ming van het gemeentelijk belastinggebied. Sommige leden drongen aan op intrekking of principieelo wijziging der Leerplichtwet. Gevraagd werd, of nog in den loop van dit zittingjaar een herziening der drankwet aan hangig zal worden gemaaktzoo neon, of de Regeering dan voornemens is den termijn van 1 Mei) 1904 te laten voorbij' gaan zon der iets te doen. Gevraagd werd of er een nieuw ontwerp van dezelfde strekking als het ingetrokken ontwerp op de arbeids- en rusttijden van 't vorig Kabinet zal worden ingediend. Ten aanzien van de quaestie van den vaocine- dwang bevalen sommige leden grootc reser ve aan. Eenigen waren teleurgesteld dat geen voorstel is aangekondigd omtrent droogma king der Zuiderzee, Aangedrongen werd op nadere overweging der afschaffing van do nog bestaande tollen. Men zou gaarao vernemen of de Nota, aan het Engelsche Kabinet in zake de Zuid- Afrikaansohe aangelegenheden verzonden, is verzonden met of zonder voorkennis van de 'hecren Wessels, Fischer en "Wblmarans en of er oorzakelijk verband' bestaat tus schen de Nota 01 do min gunstige voorwaar den, waarop do vrede gesloten is. Aangedrongen werd op spoedige mededee- ling van het defensieplan aan de Staten-Ge- n er aai. Meerdere leden wenschten in de be steksbepalingen opgenomen te -zien, dat het loon voor Zondagsarbeid het dnbbel van 't gewone loon zal bedragen. Bij het Verslag is een Nota gevoegd van den heer Dumaer van Twist, aandringend op een enquête naar den toestand der bin nenschippers. Hoofdstuk II (Hoog# College). Er waren leden van oordeel, dat de di recteur-generaal der Posterijen en Telegra phic zeer goed zijn betrekking had kunnen blin-en waarnemen nu 'hij' benoemd is tot lid der Eerste Kamer. Anders ware het huns inziens beter geweest wanneer hij tot lid der Tweede Kamer ware verkozen. - Opnieuw werd op vermindering van het bedrag van f 8000 voor aankoop en herstel ling van decoratiën aangedrongen. Wet op de middelen. Eenige leden vonden in de aankondiging der jongste Troonrede omtrent de gedeelte lijke herziening van de wet op het personeel aanleiding den wensch te uiten dat daarbij niet te zeer aan aandrang tot verlaging wor de toegegeven. Opnieuw werd op de bekende gronden aangedrongen op afschaffing van den ac cijns op het geslacht. Aangedrongen werd op meer zorg bij de publicatie van den uitslag der trekkingen der Staatsloterij. Ook werd aangedrongen op afschaffing van het boetenstelsel bij den dienst der posterijen en telegraphic. Ook werd gevraagd of wel behoorlijk gezorgd wordt voor do betaling van collegegelden aan de Eijks Universiteiten, zoomede of de hand wordt gehouden aan do teruggave van voorschotten aan gemeenten enz. Eenige le den wenschten dat do rente en aflossing van Indische leeningen ten laste van Nederland zouden worden gebracht. Een jubilee, Heden herdenkt de heer A. W. Vaandra ger, zooals wij gisteren berichtten, den dag waarop hy gedurende 25 jaar aan het hoofd eener school heeft gestaan, waarvan niet minder dan 18 jaar in deze gemeente. In de school werd de jubilaris van morgen door den heer Jac. van Rhijn Gzn., oudsteo onderwyzer, sedert jaren plaatsvervangend hoofd dier school, namens de onderwijzers toegesproken vervolgens voerde deze namens de leerlingen der school het woord. Daarbij bood hy hem namens dezen een fiaai beeld op piëdestal aan voorstellende de Godin der levensvreugde. De heer Vaandrager dankte zoowel de kinderen als de onderwijzers voor hun be loonde s-ympathie en verklaarde dat, zoo ooit de levensei eugde zijner leerlingen later mocht worden verstoord en hij hun daa.-by hulp kon bieden, zij zich steeds maar moesten richten naar de plaats waar zij zeiven de godin hadden gebracht om raad en troost te zoeken. Des middags verschenen ter receptie Bur gemeester en Wethouders met den secretaris de wethouder van onderwjjs was vooraf geweest om zijn gelukwenschen aan te bieden omdat hy op het receptie-uur verhinderd zou z'yn de hoofden der openbare scholen, die der Christelijke scholen, onderwijzers, oud-leerlingen, vrienden, allen gaarne gebruik makende van de gelegenheid die een dergelijk feest steeds biedt om hulde, hoogachting en dank te betuigen. Namens de burgerij werd den jubilaris door een commissie gevormd uit de hoofden der openbare scholen met den heer Jac. v. Rhijn, een geschenk aangebodeneveneens door de leerlingen der normaallessen, waarbij natuurlijk zij die in een meer intieme ver houding tot den jubilaris stondeo, met waren achtergebleven. Prachtige bloemstukken o.m. legden daarvan getuigenis af. Wij hebben gisteren onze -wenschen geuit voor de toekomst van den heer Vaandrager en zijn gezin; het is ons heden bewezen dat die wenschen door zéér, zéér velen worden gedeeld. Dat zij ook tot vervulling mogen komen Naar wij vernemen worden door de markt- commissie alhier pogingen in het werk ge steld, om wederom om de twee jaren de ten toonstelling van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Mij. van Landbouw in Schiedam te doen houden. Gisteren heeft een bespreking tusschen de marktcommissie en een deputatie uit het bestuur van voornoemde vereeniging over dat onderwerp plaats gehad en zjjn eenige ter reinen, waarop de tentoonstelling zou kunnen plaats hebben, bezichtigd. Wij herinneren onze lezers aan de uit voering van dezangvereeniging ^Polyhymnia" op a.s. Maandag 3 November. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wjj naar achter staande advertentie. Het passagiersvervoer op de Schiedamsche Tramlijn is geweest van 1 lot 31 October 1902 circa 34000 personen. Hedenmorgen te 61/2 uur had de 61-jarige vrouw Hille, wonende aan den Rotterdam- schen dijk, het ongeluk dat de kurk afsprong van een met kokende thee gevulde blikken flesch, met het gevolg dat de inhoud zich over haar uitstortte en zij ernstige brand wonden bekwam over gelaat, borst en linker arm. Nadat een buurvrouw haar met lijnolie had behandeld werd geneeskundige hulp inge roepen. De 5 jarige Pleuna Klinkhamer, wonende in de St.-Anna-Zusterstraat, viel hedenmiddag te 121/.J uur bij het oversteken der Over- schiesche straat met het gevolg dat een juist naderende groentensvagen over haar heen ging. Zij werd in een gistwagen naar huis gebracht waar een dokier xverd gehaald om dat het kind uit een wond bloedde en het over pijn in de borst klaagde. De bestuurder van den wagen had aan het ongeval geen schuld. Door de politie is aangehouden de reizende koopman J. L. v. L., die in het nAlgemeen Politieblad" gesignaleerd stond als nog eenige vonnissen te moeten ondergaan, tot een totaal van 11 dagen hechtenis. Hij is daartoe over gebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Oct. 1902 ingelegd f 11772.59, terugbetaald f 7902 87. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 3942. Lyst van brieven en briefkaarten over de 2e helft der maand October, geadresseerd aan onbekenden: J. G. Schreure, Aalst. J. Verschuur, Briefkaarten. C. Baert. Schiedam. P. v. d. Kuit, Seheveningen, Buitenland. Mevr. S. Trichard, Middelburg. id. id. Mr. Trichard, id. Briefkaarten. S. Trichard, Middelburg. Revonden voorwerpen a. Aanwezig aan het commissariaat van politie Sleutels, oen mesje, een knot wol, ©on por- tomonnaio. b. Terug te bekomen, aan do volgendo adressen Een kanarievogel bij W. H. Post, Singel 12/5oen balk bij L. Jansen, Hoogstraat 129; een karabios bijl A. C. Marks, Dool hofje 3een overschoen bij J. Wesbeek, Noordvost 45oen kerkboekje bij J. II. Poolman, Rott. Dijk 114; oen bok bij M. Versluijs, Maaaliofjo 32een zweep bij wed. Oosterman, Lange Achterweg 38; een hondje bij C. Hersbach, Groexrweegjo 2C; een schort bij A. Wobor, Grofbaan 472 koperen on 1 gewone sleutel bijl L. vnn Duin, Rott. Dijk 31/8; een Engelsche slou- tol bij M. Riet, Nicuwstraat 29. *Do opbrengst der collecte welke deze week in de gemeente weid. gehouden door de diakenen der Ned. Herv. Kerk, bedraagt f 345.07. *Do Christ. Zaugvereeniging „Excelsior", opgericht 18 Nov. 1892, ils voornemens bij gelegenheid van hot 10-jarig bestaan der vereeniging, ©en uitvoering to geven, op Dinsdag 18 Nov. a.s., in het lokaal „Liefde e.i Vrede". Bij deze gelegenheid zal dor vereeniging een vaandel worden aangeboden. "Zaterdag 8 Nov. a s. zal door do Tooneol- vereeniging „ITollandia" alhier, con uitvoe- rina gegoven worden voor kunstlievende le den met hun dames. Opgevoerd zal worden „Berthilda", drama met zang in 3 bedrijven, door D. Slookx, Opgaven van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der maand Oct. aan het post kantoor ter post bezorgd, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Verzonden geweest aan: Wed. de Wijs, t Op de aanbeveling van B. ra W. voor gemeente-ontvanger zijn geplaatst de 'lies- ren: J. Eickholz, waarnemend gemeente ontvanger alhier, en jhr. L. F. A van Swin- deren, ambtenaar ter secretarie to Noord- wijjk. Verschenen is het proefnummer van »de Kuipersgezel," orgaan van den Algemeenen Nederl. Kuipersgezellenbond. Sarah Bernhardt Keizer Wilhelm, die naar men zegt, Sarah in la Tosca met enthousiasme heeft ge applaudisseerd, had plan haar dienzelfden avond audiëntie te verleenen, hetgeen met het oog op de aanwezigheid van zijn gast, den kroonprins van Denemarken werd uitge steld. Ltusschen zal Sarah toch dezer dagen in aud'ëntie worden ontvangen door Wilhelm, die, hetgeen velen verwondert, steeds bereid is zjjn sympathie te beloonen voor ai wat Fransch is. Men moet voor de kunst wat over hebbeni Den 17n November a.s. zal voor den Hoogen Raad worden behandeld de bekende zaak tegen den ondernemer van het »jeu de poule" te Seheveningen. Voor den gerequireerde zal optreden mr. D. vaft Houten. Voor tie rechtbank to Rotterdam stond heden terecht 'H. J. v. V., houtzager te Schiedam, die den 19en April jl. 's avonds te half elf in. do Over3chiescho straat ie Schiedam werd aangehouden door do kom miezen de H. en de R., in het bezit van een emmer gedistilleerd', gedragen in een doble en welke emmer met inhoud door bekl, te gen de straat was geworpen, waardoor het gedistilleerd wegvloeide en juiste opneming van. hoeveelheid cn sterkte werd verhinderd. Bij zijn aanhouding had bekl. tob de ambte naren gezegd, dat hij. pardenvleesch ver voerde. De ambtenaren hadden evenwel aan den vochtïgeu emmer en doek gedistilleerd geconstateerd. De rijks-advocaat vorderde f 300 boete, verhaalbaar bij lijfsdwang subs, hechtenis. Voorts stond terecht S, v. d'. V., boeren arbeider te Schiedam, die den. Sen. blaart 1902 's morgens om half acht, gezeten op een spoelingwagen, onder zijn 'kleediug vex*- borgen had een platte flesch en een kleine flesch, welke laatste tijdens de visitatie op den grond was stuk gevallen. De platte flesch hield in 1.48 L. gedistilleerd, niet ge dekt d'oor documenten. Do kommïezen do 'H. en de R. haddon voor do branderij van den heer B. op do Lange Haven nabij de Koets teeg, bekl. aan gehouden. Do eisch. luidde f 25 boete en verbeurd verklaring. Nog stond -terecht J. M. N., tapper te Schiedam, die den 26en Febr. 1902 'a avonds te 8 uur met ach gedragen had onder zijn 'kleeding verborgen, 2 platte blikken bussen te zamen inhoudende 5.3 Liter gedistilleerd, niet gedekt door documenten. Ook deze bet- klaagde was aangehouden door de kommie- zen de H. en do R. Eisch f 25 -boete en verbeurdverHaririg. Een kleine vergissing. De Daily News" heeft een kort stukje over dr. Kuyppi-, waarvan hoofdzaak is diens bekende uitlating over zijn oude plunje. Er staat in dat bericht maar een loutje hij heet de leider te 2ijn vande liberale partij. Nationaal kasregister Naar aanleiding van een besluit van den gemeenteraad van Zaandam om een nationaal kasregister aan te schaffen voor de boeking en controleering der door belastingschuldigen gestorte gelden, wordt aan de kN^R. Ct." het volgende medegedeeld Het nationaal kasregister is een toestel, dat elk bedrag hoekt en telt en er een kwitantie van schrijft, evenals een levend kassier. Maar terwyl een levend kassier een kwitantie kan schrijven van f 1000 en voorloopig f 100 kan boeken, Is dat by het kasregister onmogeljjk, Dezelfde mechaniek, die de f1000 kwiteert' telt ook de f 1000 bij. Nu worden de be lastingbiljetten zoo ingericht, dat slechts door het kasregister gedrukte kwiteering geldigis en daarmede is de volmaakte zekerbeid be- reikt dat elke som op denzelfden datum ook opgesteld is in het kasregister, dat voor het dagelijksche bestuur voor de controleering steeds gereed staat. Russische militaire begrafenis Men schrijft uit IJmuiden aan hetsHbld" De Russische matroos van den torpedo jager S t r e s m i t e 1 n y, die op noodlottige wjjze om het leven kwam, is gisteren zeer plechtig, geheel volgeus Russisch gebruik, ter aarde besteld. Het lijk, dat op dek onder een zonnetent was geplaatst en waarby op den sterfdag steeds door matrozen gebeden was, werd gistermorgen te 9 uur in de on geverfde kist geplaatst. Te halftien traden de manschappen op het dek aan en vormde een carré, waarbinnen de hoofd- en subalterne officieren plaats namen, om de kist. Direct daarna openden zich de gelederen weder voor da beide voor deze plechtigheid uit Den Haag overgekomen Russische geestelijken. Tot ongeveer halfelf werd een lijkdienst gehouden, waarbij ge- stadig door alle militairen de gezangen luide werden medegezongen. Na dezen dienst werd door allen bet lijkkleed gekust, waarna het lijk op het waterstaatsjacht I n g e n i e u r D i r k s werd geplaatst, dat het naar den tweeden aanlegsteiger vervoerde. Vervolgens werd het lijk door twaalf ma trozen-dingers overgenomen, en voorafgegaan door 1G zangers, en gevolgd door de hoofd en subalterne officieren, benevens ^.en veer tigtal onder-officieren en minderen, door het dorp grafwaarts gedragen, Gedurende den tocht liepen de zangers, vol gers en geestelijken blootshoofds en steeds zingende. Nabij het hek van het kerkhof, waar zich een detachement van het pantserfort had opgesteld, legde de commandant van het de tachement een pracbtigen krans van chrisan- theimms op de kist. Voor en aleer het lijk aan de aaide werd toevertrouwd, werden door de geestelijken gebeden uitgesproken, welke door allen zingende werden herhaald. Nadat het lijk en de dragers waren be wierookt werd de doode in de groeve gelaten, en werd aan officieren de gelegenheid gege ven narde op de kist te werpen. Na deze ceremonie bracht een matioos een taart naar voren, welke gedurende den ge- heelen tocht voor het lijk was uitgedragen, en bood ieder der manschappen een gedeelte er van aan, welk gedeelte door ieder werd aanvaard, en nog by de geopende groeve genuttigd. Deze plechtige teraardebestelling, welke een grooten indruk maakte, werd door een groote schare volks -onder de diepste stilte bijgewoond. Natuurschoon op TJrk. In de raadszitting van het eiland Urk is bij de behandeling der begrooting goedge keurd een post voor het planten van boomen op den publieken weg. Tot heden was zulks niet mogelijk, wijl schapen, koeien en paarden vrij en ongehinderd in het dorp rondloopen. Aan dezen rniddeieeuwschen toestand komt het volgend jaar een einde, als om het dorp met zijn bijna 3000 inwoners een afrastering komt, waarvan de kosten door rijk en pro vincie gedragen worden. In de kast. Ia een der huizen aan da Jacob vanLen- nepkade te Amsterdam hoorde de bewoonster verdachte geluiden. Er moesten inbrekers zijn 1 Een onderzoek volgde, met het resultaat dat gevonden werd een jonge man in een kast verborgen. Zijn voorkomen was heel fatsoenlijk. By het opengaan van de kastdeur vluchtte hij eo ontkwam. Zjjn pet bleef achter. Dientje, het dienstmeisje van mevrouw, kleurde wel, maar wist heelemaal niet hos de jonge man in de kast kwam. De j pet" zou het echter wel uitbrengen. Onderzoek van de politie bleek echter on noodig, want de jonge man kwam aan het politiebureel Leidscheplein zelf zyn pet terug vragen. Zijn eenige misdaad was dat zijn nan warm klopte voor Dientje. Het politierapport vermeldt geruststellend. sBij fouilleering werd niets verdachts op hem bevonden". (jHbl. Eet mes. Men schrijft uit Beilen aan de n Asser Ct. Meldden wij voor een paar dagen, da hier een ernstige mishandeling had pi»®9 gehad, thans moeten we tot ons leedwezen vermelden, dat een arbeider, herkomstig ui Enschedé, op eene onroenschelyke wijzegistö avond, even buiten Beilen, zoodanig is bib handeld, dat zyn leven niet geheel bat gevaar is. Ook hier schijnt het mes de hoot gespeeld te hebben. De politie stelt een strs'fc onderzoek in.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2