56*" Jaargang. Dinsdag 4 November 1902. No. 10999 NINA. BUITENLAND. J V V Italië. BINNENLAND. SCHiEDAMSCIIE üflüT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen "worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBo terstraat 68, Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op vooröeeiige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meiime advertentiët* opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Enterc. Telefoon No. 123. AliGESïEESf OVERZICHT. SCHIEDAM, 3 November 1902. Zuid-Afrika. Uit Mentone wordt aan de sDaily Mail" gemeld dat Paul Krugei's terugkeer naar Zuid-Afrika wordt iegengespioken. Kruger zou volgens de sBirmingimm Ga- zette", na van Chamberlain's voorgenomen bezoek aan Zuid-Afrika te hebben gehoord, den minister een brief hebben geschreven, waarin hij diens aandacht in liet bijzonder vestigt op drie punten, te weten de behan deling der Alrikaanders in de toekomst, bet uitzetten van de Boeren uit officieele ambten en de gebiedende noodzakelijkheid van een edelmoedige gift in geld aan de Boeren. Het blad vindt het noodig er bij te voegen dat de brief in zeer verzoeningsgezinde be woordingen is gesteld. Aan de Londensche bladen werd uit Lis sabon geseind, dat Chamberlain den wensch had te kennen gegeven, Lorenpo Maiquezte bezoeken, waarop hem geantwooid was, dat hij hartelijk welkom zou zijn op Portugeesch gebied. Officieel wordt echter te Londen bekend gemaakt, dat Chamberlain de reis naar de Kaap zal doen via Suez en Duiban, niet te Lorenjo Marquez aan wal zal stappen en niet naar Rhodesie zal gaan. De Engelsche sEconomist" wijdt een arti kel aan de reis van den heer Chamberlain naar Zuid-Afrika, en komt daarin tot de volgende conclusie De politieke belangen van Zuid-Afrika worden op dit oogenbhk in ongewone mate getemperd door economische overwegingen. De Rand dieigt met opstand en haalt pre cedenten aan uit de Amerikaansche revolutie, maar steeds met het oog op vrijstelling van belasting voor de mijnen. In de Kaapkolonie gaat de Bond te keer tegen de politiek der progressieve partij, maar heeft steeds het oog op het verkrijgen van schadevergoeding voor eigendommen, die gedurende den oorlog zijn weggenomen. De progressiever) brandmerken sir,Gordon Sprigg als een verrader, maar steeds met het oog op een bijdrage van de regeering ten behoeve van noodlijdende loyalisten. Het schijnt alsof het eemge wat noodig is om al deze eisehers tevreden te stellen, is bun zakken te vullen, De heer Chamberlain zal dit waarschijnlijk niet doen in die mate dat hg populair wordt in Zuid-Afrika, maar hij zal toch onvei mijdelijk iets in die richting moeten doen, als de eenige manier om zijn zending te doen slagen. Maar het moet ge daan worden ten koste van den Brilschen belastingbetaler; diens beurs zal in alle geval lichter worden, onverschillig wie er geholpen wordt. Het blad zou op dit punt heel wat ge ruster zyn, indien sir Michael Hicks Beach nog kanselier der schatkist ware en den mi nister van koloniën op diens reis vergezelde. Omtrent het vertrek van De Wet uit Lon den to 114 naar Southampton wordt het volgende bericht. Een groote menigte had post gevat nabij' Waterloo-station. Eenvoudig als zijn goheele persoonlijkheid is het ver trek van den generaal geweest. Geen bloe men, geen toespraken, niets dan tflkele vrienden, die hem uitgeleide deden. D'o generaals Botha en De la Rey, de heer Fischer, do secretarissen der generaals en een groep dames en hoeren waren bijl zijn vertrek tegenwoordig. Commandant C. B. Wessels, neef van generaal Botha, zal De Wet tot aan Kaapstad' vergezellen. Toen het ©ogenblik van vertrek naderde en de menigte al meer aanwies, liad d'e poli tie handen vol werk om de geestdriftige En- gelschen in bedwang te honden. Van alle zijden drong men op om De Wet voor 't laatst to zien en hem als 't kon nog de hand te drukken. Aan het afscheid scheen geen eind te ko men. Een dame, aan den arm van generaal Bo'tha, biedt De Wet een bouqnetje viool tjes aan. Do Wet bedankt haar glimlachend. Eiindelijik neemt liij plaats in het voer hem en zijd gezelschap gereserveerde spoor- rijtuig. Nog een oogenblik praten De Wet en Botha en De Ia Rey op zaehten toon met elkaar, en wisselen een laatsten handdruk. Eén lid van het Engelsche parlement, John Burns, de leider der arbeiderspartij, kwam nog De Wet een goede reis wenschen. De trein zet zich in beweging, hoeden en zak doeken nog eenmaal gezwaaid, een laatste groet: „Good luck, general!" „Good bye, De Wet!" en de eenvoudige held veriaat Londen. Een dam© vroeg aan generaal Botlia: „Zijt gij. boos dat hij vertrekt?" „Ik hen bedroefd1 om 'hem te zien vertrek ken," luidde het antwoord. Ferreira, de secretaris van generaal De la Rey, verklaarde in den loop van een in terview, dat twee oorzaken generaal Do Wet noopten terug te kceren naar Zuid-Afrika: ten eerste oefende liet Europeesche klimaat slechten invloed uit op zijn gezondheid en ten tweedo zijn verscheidene zijner familie leden ziek. Van Kaapstad zal De Web over Heilbron reizen. Do duur van Botlia en De la Rey's verblijf in Europa is nog niet vastgesteld, doch men beboeft niet te verwachten dat zij binnenkort reeds naar hun land zullen te- rugkeeren. De Wot scheepte zich Zaterdagavond in aan boord van de S a x o n, liggende te Southampton. De generaal weigerde elk in terview en verklaarde niets te zeggen te heb ben betreffende zijn plannen voor de toe komst. In den loop van een conferentie, die ge neraal Bon Viljocn te Birmingham hield, maakte hij een toespeling op de aanstaande Naar F. W. ROBINSON's roman uit de Artisbonwcreld. 46) „Ja, hoe heb ik heb nu, Nin?" vroeg de gbem van haar man vlak: bijl liaar oor. „Ik zoek je overal." „En ik heb hier gezeten sedert je mij in den steek liet." „Wat Dat spijt me zeer!" stotterde hij. „Ik liep een paar oude vrienden an de amen en en je weetklassieke mu ziek daar zijn mijn ooren niet tegen be stand' „Waar is doktor Gravabb?" vroeg zij. „Ik weet het niet. Was hij dan niet bij je?" „Neen." „Drommels, hob je dan alleen liicr geze ten? En oom dan 1" „Die bad er spoedig zijn bekomst van Paul Ruskoff hield mij' gezelschap en wilde den oudon bekende spelen. Onbeschaamd van hem, vind jo niet?" vroeg zij scherp. „Ik weet het niet,"" zei hij na kort be raad. „Eigenlijk heeft bijl liet toch zeer ver in do wereld gebracht, en liij! is zeer in zijn voordeel veranderd „Ja, en hij vertelde nog van den ouden tijd, smeekte me, al zijn slechte woorden van vroeger to vergeven, Ben je niet ja- loersch „Nu nog mooierriep Hans uit, dio het uitproestte van 't lachen. „Hiji mag het op mij zijn, voor miijh partMaai- wie hoeft den inzet van het spel gewonnen, 'hij! of ik?" reis van minister Chamberlain naai- Zuid- Afrika. Volgens Viljocn is Chamberlain de meest bekende en misschien daarom als de meest verafschuwde portoon gehaat onder de Afrikaanders. Zijn bezoek zal den Boe ren doen zien dat de> Engelsche regeering verlangend ib op de hoogte te komen van den werkelijken staat van zaken aldaar. De generaal verklaarde verder, dat de nieuwe Engelsche onderdanen zich. over bet bezoek zullen verheugen en dat dit hun een noodzakelijk vertrouwen in de regeering zal inboezemen en hun bewijzen dat de geruch ten en denkbeelden die ten aanzien an de redbn van Chamberlain's reis zijn opgedo ken, ten ecnenmale van allen grond zijn ont bloot. Lord Methuen, gedachtig aan de gi oot moedige behandeling, die hij van generaal De la Rey te Tweebosch onden-ond, Ver klaard© gisteren in een rode to Devise, de hoofdstad van het graafschap waar Methuen geboren is, dat bijl onder do Boeren de meest eerbiedwaardige en de meest ridder lijke karakters heeft aangetroffen. De liberale bladen dio deze bijzonderheid bespreken, hopen dat door deze verklaring van Metlmen en dio van generaal Botha in de „Contemporary Review" de publieke opi nie van de Engelsclien ten aanzien van het Boerenvolk, weder het verzoeningsgezinde karakter zal aannemen, dat zoozeer de komst der generaals in Engeland bad gekenmerkt. Uit Pretoria wordt gemold dat bet En gelsche gouvernement machtiging verleende tot het oprichten van een vrijwilligerskorps in Transvaal. Een commissie is benoemd om een onderzoek in te stellen naar de bij de regeering ingekomen eischeu om schadever goeding voor verliezen door den oorlog be rokkend. Te Weenen is aan bloedvergiftiging over leden dr. Joseph Simon Senz, een jonge Oosbenrijksche medicus, dio zich in den oor log in Zuid-Afrika zoozeer onderscheidde. Iu 1899 vestigde hiji zich in den "Vrijstaat. Toen de oorlog uitbrak, trok hiji als officier van gezondheid met Do Wet mede en viel in handen der Engdschen; hij, werd naar Kaapstad gevoerd en na eenigen tijd op eerewoord ontslagen. In woord cn schrift heeft hij daarna zijn ervaringen medege deeld1. ©emengde Hededeclingee. „Ja, een sped van heb noodlot was heb," zei' Nin toonloos. „Hm ik begrijp je niet goed „Begrijpen was toch nooit je „fort", Hans," riep Nin hitter. „Maar Ruskoff heeft 7.M1 zeer naar bo- hooren gedragen, dat moet gezegd worden, Nin," ging hij voort. „Geen gemaakte druk te, zooals zulk volk meestal aan den dag legt. Hiji kwam aanstonds naar miji toe en vroeg mij, oprecht om vergeving voor zijn gedrag in het Regenboog-theater weet je nog, toen hij mijl bijna doodsloeg en hij bekende nu, toenmaals niet wel bijl 't hoofd te zijn geweest. Daarop wonschte hij: mij ge luk met mijn huwelijk, Nin, en ik moet je zeggen, het had me nieu verwonderd wan neer hij daarbij, tranen bad vergoten, zoo'n benauwd gezicht trok bij! Wij 'hielden ons den buik vast van het lachen, toen 'hij na zijn plechtstatige buiging den aftocht blies. „Alzoo een amende honorable „Juist, Nin. En het deed me waarlijk aan." „Dat wil zeggen dat liet jou en jo vrien den stof tot lachen gaf. 'tis te, hopen, dat hij er niets van gemerkt heeft," zei Nin, ze nuwachtig met haar waaier spelend'. „O, toen was hij reeds ver weg on inder daad 'heb ik hem voorkomend to woord ge staan. Ik moet je zeggen dat ik hem inder tijd graag mocht lijden, totdat ik bemerkte dat ik niet een medo-minuaar te deen had. Als vreemdeling gedroeg hij zich ook fat soenlijk en hiji was de eenig© „vriend", die mijl teruggaf wat ik hem somtijds voor schoot, al! waren heb een paar shillings. Och ja, en bijna vergat ik het om hem te toonen dat ik geen wrok nieor tegen hem Engeland. Uit Londen wordt aan de „Figaro" ge meld dat men tob nu toe heb bezoek van den Duitschen keizer aan zijn oom Edward te Sandringham op S November, beschouwde als een privé karakter te bezitten. Do cor respondent ils te weten gekomen, dab het be zoek wel degelijk een politiekon grondslag heeft. Men brengt nl. de uitnoedigmgen tot audiëntie biji die gelegenheid aan ministers Balfour, Chamberlain, Brodrick en. aan lord Roberts en Lansdowne daarmede in ver band. Yan den grooten Britsdken kabel door den Grooten Oceaan fe Vrijdagmorgen het laatste deel' gelegd. De ministers Chamber lain en Scddon wisselden, telegrammen van gelukwensching. Ook tusscben Canada en Australië zijn officieele telegrammen gewis seld. Portugal. Den 24en November zal do Koningin den eed als regentes aan de Cortez afleggen. Gisteren werd uit Aden aan de „Indépen- danco" gemeld dat de Italiaansche regoe- ring de waarborgen bot het tachtigen van de zeero„ -ei-s door Turkije met voldoende achtte mi last gaf Iddy, oen broeinest van zeoroovers aan de Rcode Zee-lrusb in Zuid- Arabié, te bombardceren. Dit is dienzelfden dag geschied. D uitschland. De feestelijkheden ter gelegenheid van de inwijding van de nieuwgebouwd© hooge- soliool voor beeldende kunsten cn muziek te Charlottenburg, werden gisteren (Zon dag) bijgewoond door bet Keizerlijk paar. De Keizer hield een rede, waarin hij her dacht wat bet Koninklijk Huis had gedaan voor de kunstacademies, en de stichting van liet nieuwe gebouw door keizer Friedrich, een warm kunstbeschermer evenals zijn fijn begaafde gade. Do Keizer betoogde verder, hoe bijl de bevordering van de mousclienver- edelende kunst beschouwde als een der voor naamste Qieersohersplibhtenliiji wilde de leeraars en leerlingen ook heden vermanen, zich te spiegelen aan de onbereikbare, klas sieke voorbeelden, en in navolging van de groote meestere van alle latere eeuwen de kunstidealen te leiden in de banen aangewe zen door de overlevering en door d_- onver anderlijke wetten van schoonheid, harmo nie en acsthctica. De Keüzor riep de kunste naars op, hun beschavende taak te vervul len en allo lagen des volks omhoog te heffen uit de dagelijksdie sleur tot de hoogten der kunst, en het schoonhddsgevoel en d'on zin voor het edele, die hijzonder eigen zijn aan de Germaansbh© stammen, te koesteren ©n te versterken. De „Regeeringsbode" meldt dat de com mandant van hot garde-korps, de -idjudant- goneraal grootvorst Paul' Alexandrowitsel een oom van den Czaar, uit den dienst is ontslagen. Volgens do „Daily Express" is dr. Mer- zejewski. een voornaam specialist voor de behandeling van krankzinnigen, naar Liva- dia ontboden, om den Czaar to behandelen wegens een zenuwaandoening. Er zijn opnieuw teekenen van een bewe ging onder de studenten aan d© hoogeschool te Kieff. Men zegt dat reeds kleine ongere geldheden hebben plaats gehad. voedde, heb ik hem verzocht aanstaanden Zondag bij' ons te komen dineeren." „Hetgeen bij', zooals van zelf spreekt, beeft afgeslagen," antwooidde Nin snel. „Toch niet Eerst wilde hij tegenwer pingen maken, doch ik stond' er op en teu slotte zeid'o hiji „ja, ilk kom", waarop hij mij krachtig d© hand drukte cn afscheid nam." Nin zag haar man aan. Zijn galaat was hoogrood en opgeblazeuer dan in den laatsten tijd het geval was, zijn uitpuilende oogen waren in d© hoeken met bloed beloopen en zijn zenuwachtig lachje had' iets afstootends. „Laten wij maar naar huis gaan," zei ze opspringend. „Naar huils?" „Ja, alsjeblieft, ik wil naar buis," zei Nm bijna smcekead. „Daar komen de niensclicn alweer binnen om Ruskoff nog weder te hooren ik zou niet weten, wat te doen als liiji vanavond nog eens met me sprak. liet is me, alsof ik hem haat ell jou ook en de gekccle wereld. Wil je me nu naar huis brengen ja of neen 5" „Zekor Nin," zei hij, haar verschrikt aan ziende, terwijl hij haar den arm bood. „Dat wederzien heeft jo zenuwachtig gemaakt. Naar het schijnt hen jo vermoeid, afgemat. „Ja, ik ben zeer moe zeer afgemat..." „Zullen wij niet eerst afscheid nemen van gastheer en gastvrouw, om daarna..." „Neen, neen, ook dat niet. Laten we naar huis gaan, op staanden voet!" nep Nin. Hans antwoordde met zijn alledaagscli- onverschillig stopwoord„Ook goed en arm jh arm verliet het echtpaar het salon. Op de breodc vestibule-tra,p ontmoetten zij d'okter Gravatt, die ook naar buiten ging en diep in gedachten scheen verzonkeu.Hoo- Rusland. Donderdag ontving Czaar Nibolaas te Yal ta liet buitengewone gezantschap van den Sultan dat hem rijk© geschenken aanbood. Bij een gala-diner, dat daarna plaats had, biacht de Czaar een dronk uit op den Sul tan van Turkije. D'enom arken. De kroonprins is Zaterdagmorgen van zijn bezoek aan "Villielm's liof te Kopenhagen teruggekeerd. De 'kroonprinses en verschei dene ander© leden van d© koninklijke fami lie stonden aan lieu station waar ook de niiniktor-president en de leden van de Duit- sche legatie tegenwoordig waren. Rumenië. Koning Carol zal' bij' zijn bozoek aan vorst Ferdinand van Bulgarije te Roustehouk op 11 dezer vergezeld zijn van zijn minister-pre- sident Stourdza en den minister van buiten- landsdie zaken Bratiano. Op 13 Nov. gaat do Koning, vergezeld door vorst Ferdinand, met dions minister van oorlog cn den Bul- gaarscben premier Daneff, oen bezoek bren gen aan Plewna en omgeving om de slagvel den t© bezichtigd'. Y e r. S t a t en. President Roosevelt is met den minister van oorlog op reis gegaan naar de kolendis- tricten van Pennsylvania, liet tooueel van de jongste groot© werkstaking. De president koert beden (Maandag) te "Washington te- ïug. Hofbericht. H. M. de Koningin heeft f 5000 beschik baar gesteld voor het Nederlandsch sub comité voor zieke en behoeliige inlander? in de residentie Semarang, als blijk Harer groote belangstelling in en warme instemming met het streven om gelden te verzamelen ten behoeve dezer noodlijdenden. Tevens deed H. M. bij de aanbieding dezer vorstelijke gift den wensch uitspreken dat de pogingen der comités, hier en in Indië, met succes mogen worden bekroond. Na dit schitterend voorbeeld door H, M, gegeven mag men verwachten dat alle Neder landers, die onzen inlanders een warm hart toedragen zich zullen beijveren, om dezen wensch van H, M. in vervulling te brengen. wol hiji hun „goeden nacht" in 't voorbij gaan sl'echts verstrooid veinsde te beant woorden, was liern niets van deze pijnlijke, oor Hans zoo onbegrijpelijke, scène onb- gaan. „Moet ik hem ook verzoeken voor aan staanden Zondag?" vroeg Hans fluisterend aan zijn vrouw. „Noen," antwoordde zij' kortaf. Hans mompelde zijin „ook goedl", op een toon als of hem aan dien gast niets gelegen was. XXY. Lady Kan© gevoelde zich den volgenden morgen uiteb in haar gewone doen, al kwam de werkelijkheid haar thans niet m&er zoo fabelachtig voor als don Vorigen avond. De door lord Kane zonder haar medeweten ge- noodigdo tafelgasten voor don komenden Zondag haddfen haar uit haar humeur ge bracht. Zij had er zich over geërgerd er. er gerde zich nog, doch achtte het niet gepast, daarm nu nog verandering to brengen. Lord Kane's aard stemde eenmaal voor overijlde besluiten, en hij1 ging daarbij; niet met do gevoeleus van anderen te rade. Bovendien was bet thans te laat, de ui'tnoodigingcn te rug to trekken. De gasten konden dus vrij komen en gaan. In 'b vervolg zon zij daar evenwol een betere regoling in bren gen. Doigolijke dingen konden eenmaal ge beuren, doch nooit weder, al moest zij ook Paul Ruskoff 't voor do voeten worpen, dat hij zijn bezoeken aan haar buis achterwege zou laten. Het was onnadenkend van bom, klakkeloos die uitnoodigïng te aanvaarden; het had hem heter gepast, wanneer hij meer fierheid aan den dag had' gelegd. Zij kon het niet niet elkander rijmen na hun vijandig scheiden, na dio voorvallen, vedorzijdsche beschuldigingen en verzooningsscènes, zich nu toch biji haar op te dringen, dat verraad de noch tact, noch trots en het was hem ge heel onwaardig. Hiji liad om harent- ©n zij nentwil weg moeten blijven! Do mannen zijn dwazen, overlogde Nin bij zich zelf, zon der te vermoeden, dat ook Carlyle lang voor baar, dio uitspraak had vereeuwigd. Dat Ila.ns een model-exemplaar van dat ras ver tegenwoordigd1©, stond biji haar als een paal boven water, toen hij, des Zaterdags zijn „verrassingen" tor tafel bracht. „Nin, wij zullen morgen met ons achten aan tafel zijn," begon hij. „Stel alsjeblieft de keukenmeid daarvan op do hoogteHen is een aangenaam, klein gezelschap en do oude, vreolijke tijd! zal er i'n belichaamd zijn. Ieder van ben kent do overigen en zal toch verbaasd wezen, die hier aan t© treffen. Dat is het grappigste van het geval „Wat, zog je? "Wie komen er alzco?" „Nin, raad eens!" „Laat mij liever raad geven, voordat jo tot uitnoodigen overgaat," zei Nin boos. ,,'tls best mogelijk dat ik die nienschen niet lijden mag en dat Ruskoff ze niet gaar ne in gezelschap ontmoet." „De een zoowel als de aud'or is een vriend uit den, ouden tijd en je dweept immers al tijd met dien goeden tijd, Nin!" „Doe ik dat werkelijk?" „Ja zeker, meer zelfs dan je wel denkt! Hoe dikwijls heb ik j© riet zien opfleuren, als .liet gesprek daarop kwam, en dan hoor de ik jo lachen, zoo hartelijk als vroeger voordat je mijn vrouw wordt," besloot hiji weemoedig. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1