56"" Jaargang. Donderdag 6 November 1902. No. 11001. NINA. BUITENLAND. V* BINNENLAND. SGHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25, Franco per post 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vl&ardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan£het bureau bezorgd zjjn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomea. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hïeine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon UTo. 123. AliftBaiBfüU OVËU£lCHT. SCHIEDAM, 5 November 1902. Zuid- Afrika. In heb Engelsohe Lagerhuis ik een supple toir© begrooting van acht millioen pond ster ling aangekondigd voor het jaar, eindigende 31 Maart 1903, als gift om Transvaal en Orangia tea- hulp te komen, In het bedrag is begrepen de drie millioen voor de Boeren, twee nullioen voor andere personen, voor verliezen in den oorlog geleden, en drie mil lioen voor leeningen, die door de lokale re geering worden voorgeschoten. Er is dus slechts 2 millioen pd. st. bijgekomen Minister Ritchie, voorstellende dat het Huia heden de quaestie van het verleenen van een krediet van acht mdlioen pond als girt aan de Boeren en de loyalisten en als leening aan de Boeren en anderen zou over wegen, gaf daarbij' de toelichting, dat de re- geen ng had overwogen dat de som van drie millioen, vermeld in de vredesvoorwaarden, geen gift was, maar een deel van de nieuwe Transvaalsclie leening. De Boerenleiders hadden echter betoogd, dat een 1 eening van drie millioen met in overeenstemming was met de vredesvoorwaarden. Daarom had de regeering, overwegende dat de bewoor dingen der vredesovereenkomst aanleiding gaven tot die zienswijze, en wensokendo elke reden voor een gerechtvaardigd gevoel van ontevredenheid aan den kant der Boeren te vermijden, gemeend dat het in overeenstem ming met de belangen van Zuid-Afrika en de gevoelens van bet Britscke volk was, de zen last op zich te nemen. Als or een oor logsgift werd gedaan aan de Boeren, moest een dergelijke gift gedaan worden aan de loyalibten. (Die 2 mdlioen pond zijn alzoo bestemd voor Engelsohe loyalisten.) Die bij komstige leening van dne millioen zou te rugbetaald warden uit de Transvaalsche leening, die nog niet uitgegeven was daar liet tegenwoordig tijdstip ongunstig was. Hij hoopte echter dat in het voorjaar zich een gunstige gelegenheid zou voordoen. Het voorstel van den minister van finan ciën werd goedgekeurd. De reis van-minister Chamberlain houdt voor het oogenblik de aandacht in Engeland liet meest gespannen. Bijna dagelijks wor den daarover mededeelingen aan de biadeu verstrekt, en al die kleine berichtjes wer ken als de beste reclame. De laatste mede- deeling is, dat de lieer Chamberlam te Durban aan wal zal gaan en waarschijnlijk een week in Natal zal blijven om vandaar naar Transvaal te gaan. „Men hoopt, zegt 't communiqué, dat zijn reis dit groote voor deel zal hebben, dat hij vrijuit zal kunnen sproken met do vertegenwoordigers van alle Klassen van alle rassen en van alle politieke partijen." In antwoord op een telegram van het mi- nitstene der Kaapkolonie, dat zijn voldoe ning uitspreekt over Chamberlain's bezoek e-i den wenscli uit hem te ontvangen als gast der Kolonie, zegt Chamberlain dat hij de uitnoodigiug om de gast der Kolonie té zijn, aanneemt, en dat hiji veertien dagen in de Kaapkolonie hoopt te blijven. Die kolo nie bezoekt hij liet laatso; zijn vrouw zal hem vergezellen. Het Hooggerechtshof te Pretoria heeft gisteren uitspraak gedaan in den eisck om alsnog uit te keeren de achterstallige huur. Het met-uitbetalen was gegrond op Kru- ger's proclamatie van 25 October 1899, waar bij de betaling van huur en iiiteresu tijdens den duur der vijandelijkheden werd opge heven. Het Hof besliste dat deze proclama tie onwettig is. Lord Metkuen heeft to Bristol een mo nument onthuld voor de in den Transvaal- schen oorlog gevallen Engelsclie soldaten, uit die stad herkomstig. Rathbone, de bekende mijnen-ingenieur verklaart in een artikel in de „Bloemfon tein Post" dat zijn onderzoekingen in den Vrijstaatsclien bodem hem zekerheid geven, dat de koofd-goudader van het Transvaal sche randgebied, zich in den Vrijstaat voort zet Boringen zullen aantoonen dat ook daar goudlagen te vinden zijn. Semengde SSededecItngen. Naar F. W. ROBINSON's roman uit de Artistenwereld. Engeland. Kolonel Swayne, de aanvoerder van de Britsche expeditie in Somaliland, is volgens een telegram uit Aden, teruggeroepen en be noemd tot tijdelijk raadsman aan het depar tement van buitenlandse1, e zaken. In zijn plaats zal generaal' Manning het bevel over de expeditie op zich nemen. Tevens wordt echter gemeld' dat de kolonel het bevel zal hernemen zoodra. tot den opmarsck. wordt overgegaan, vermoedelijk over een zestal we ken. Ivarl Inger's brief, die hij onlangs aan de „Times" schreef en waarin hij Engeland zijn hulp aanbiedt in de Somaliland-quaes- tie, is thans in zijn geheel openbaar ge maakt. Hij doet dit, schrijft hij, eenvoudig om meer bloedvei-gieten te voorkomen, want hij"' is overtuigd dat de Somali's zich. tegen geweld met de wapenen zullen verzetten tot den laatsten man. Emir Soliman ben Inger Abdullah, gelijk hij zichzelf noemt, vraagt daarvoor geen nieuwe expeditie, noch vier miCilioen; hij' heeft slechts noodig een wei nig welwillendheid van het Britsche depar tement van buitenlandsche zaken jegens de Somali's en jegens hem. Als 'kolonel Sway- ne's troep in gevaar is, wü hiji zijn veiligheid binnen veertien dagen volkomen verzekeren. Het schrijven eindigt aldus 48) „Neen, neen," zei ze snel. ,,'tWas slechts «en dom gezegde 't zij zenuwen of slecht 'humeur, trek er geen conclusies uit. Ik flap er vandaag toch alles uit, ik weet niet meer wat ik zeg dat is het eemge, Hans." „O, dan is heb ook goed!" antwoordde bij, zich over haar heen huigend en haar Kussend. „Maar zal' ik niet van middag „Laat 'heb genoeg zijn," besloot Nm. „Je pilt zien d'at mijn humeur veel verbeterd is. je huiselijk feestje zal slagen ik geef j« mijn woord er op!" „O, dan is het „Zeg toch niet eeuwig „ook goed"," viel rij ihem in do rede. „Heb is verschrikkelijk vervelend om aan te hooren. Als ik een pa pegaai had' die zoo lamlendig-dreinerig praabte, had ik hem reeds lang den hals om gedraaid." „Nin, ik weeb al wat je mankeert!" riep Hans uib, met verheugd gelaat. „Het scheelt 1 l9 aan de lever. Een zieke lever is oorzaak van zwartgalligs gedachten en maakt een Hensdh zenuwachtig. "Weet je wat we doen tollen? In een open victoria door het park rijdenD'at is een uitstekend middel. Zon dags uit rijden te gaan, past zeker niet aan onzen stand, maar ikomaan, laten wij ons daarom niet bekommer on. Het zou mij aan genaam zijn, wanneer jij' van de partij waart „Werkelijk, Hans?" „Inderdaad." „Engeland kau zijn belangen in Oost-Afri ka verzekeren en 't doel van zijn staatkunde bereiken zonder zijn toevlucht te moeten nemen tot. een oorlog, mits het „Foreign Office" eenigen goeden wil toone." Hen lersche parlementslid "William Red mond werd gisterochtend bij het aan wal stappen te Kingstown in Ierland gevangen genomen, uit hoofde van een veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf over hem uitgesproken wegens een door hem gehouden redevoering, waarbij hij zich schuldig maak te aan intimidatie Daar hij geen borgtocht koti stellen voor verder goed gedrag, werd lltj naar de gevangenis te Kilmainhan over gebracht. slachtoffer van hun kuiperijen was. De mi nister antwoordde daarop om zijn houding te reet tvaardigenNocedai. uitr&montaan, zet het debat voort Sagasta deelt mede dab het niet toelat-en der journalisten niet op ast van den Koning doch op order van den kapitein-generaal geschiedde. Sagasta verklaarde met nadruk dat de incidenten tijdens 's Komngs reis niet aan intriges der hofkliek te wijten waren, waarop de motie werd verworpen. Bel'gië, Koning Leopold zal weder te Brussel te- rugkeeren. Maandag heeft hij Biarritz ver laten en is te Parijs. Oos tenrij k-Hongarij e. Naar de „None Freie Presse" meldt, zou in den Zondag te Weenen gehouden Kroon raad zijn besloten het veel bestreden leger- ontwerp in te trekken en te vervangen door een voorstel tot verhooging van het recru- ten-contingent voor het volgend jaar met tien duizend man. Fr ank rij k. De afgevaardigde Basly heeft uit naam van de mijnwerkersdelegaties in 't Noorder- departemenb Zondag aan den minister van openbare werken geseind en hem verzocht een scheidsrechter te benoemen. Minister Maruéjouls wees aan Delafond, inspecteur- generaal der mijnen, reeds belast met de ar bitrage in het bekken van Pas-de-Calais In het bekken heersckt kalmte. Een enkel in cident deed zich voor in een estaminet te Bully (Béthune). De mijnwerker Pollart, niet-staker. werd handgemeen met den sta ker Dubromel en wierp hem tegen den grond'. Dubromel werd met gebroken rugge- graat opgenomen. 'Hij was terstond een lijk. De onvrijwillige moordenaar werd met veel moeite voor de opgewonden menigte be schermd. De stakers wilden hem lynchen. Te Drocourt werd een schildwacht bij een mijnput met een steen aan het gelaat ver wond. Te Marles zijn drie stakers gearres teerd wegens verzet tegen de politie. De toestand in het Loire-bekken is zeer kalm, met een neiging den arbeid te her vatten. De staking in de Franseke mijndistricten is, naast de Belgische, ook aan de Duitscke kolenmijnen ten goede gekomen. De vorige week zijn niet minder dan 56 kolentreinen, vervoerende ongeveer 18,000 tons, uit Duitschkmd Frankrijk binnengestoomd. Het grootste deel dier kolen was afkomstig uit Essen, waar de voorraden, di'o jaren lang waren opgehoopt, thans bijna uitgeput zijn. „Dan zullen we gaan rijden." „Ik vitad het aai-dig van je!" „Wat vind je aardig?" „Dat je er in toestemt iets te doen wat mij lief is." „Weineen, Hans, ik doe het in heb belang van mijn zieke lever!" Ze lachten beiden als kinderen en een half uur later reden zij in een open rijtuig met vroolijik-opgewekte gezichten door Hyde- park. „Al'tijd nog do verliefde bruidegom," zei- de kleine Tofkins tot lord Whitethatcli,toen liet rijtuig lien voorbij reed. „Wie had kun nen denken, dat het huwelijk zoo goed zou gaan." „Heb is, geloof ik, geen boter tot den bo dem," antwoordde Wliitethatcli smalend. „Zij 'heeft karakter en hij laat zich willoos leiden laten wij afwachten wat er van groeit." „Dat is Nina, Bill' weet je nog wel, uit de Rainbowkall zeid'e een van Nin's voor mal-'ge collega's, die met een vriend in het par'.- wandelde. „En die lord Kane, die schaapskop, die altijd het 'korps bezoldigde toejuichers betaalde, is een geluksVogel.Het was niet noodig, de „claque" te betalen, want zij 'kon zingen, wat!" „Prima 1" „Maar zo heeft liet netjes ingepikt, een levendigen lord met een grooten geldzak te vangen „Wacht nog vijf minuten, CarryWie weet of wo van dit gelukkige echtpaar nog niet cons een geschiedenisje in do nieuws bladen hezen Spanje. De Repnbhkemsche afgevaardigden heb ben bij de Kamer oen motie ingediend, waarbij, zij de discussie openen betreffende de reis van den Koning door het land. De republikein Sonano, dio een toespe ling maakte op «enige personages der hof kliek, zeide dat de minister van landbouw 't XVI. Lady Kane was 'n vrouw van haar woord. Zij was de oude Nin, toen ze, ter ontvangst van de gasten, 's avonds het salon binnen trad. Wat Nm aan jeugd en hoopvolle ver wachtingen miste om dat uit haar verschij ning op to maken daarvoor moest men fij ner opmerkingsgave bezitten dan waarop lord Kan© kon bogen. Schitterend1 als een koningin!" nep hij haar toe, toen ze in haar zijden kleed hinnenruisdite. ,,Jc hebt je zeer voor- deelig gekleed, ik ben verrukt „Te veel eer, uw© Hoogheid," antwoord de zij. op theatraler toon en met een diepe buiging. Hans schaterlachte cn klapte van blijd schap met d\> rechterhand op zij|n 'knie. „Ook goed, Nin och, neem me niet kwalijkHet. ontsnapte mij' voor ik het wist!" voegde hij er verontschuldigend aan toe. „Nu ben je weer de oude Nin! Ek had vanmorgen eon heidenschen angst, dat go werkelijk ziek zoudt worden." „Geen sprake van, man." „Dat rijtoerbje heeft je dus wel goed go- daan." „Blijikbaar." „Gevoel je je ook beter?" „Ik gevoel mijl veel krachtiger." „Ook ik ben zielsverlieugdVoor het overige ben je ik lieb do lui gezegd, dat liet oen intiem feestje was en dat zij dus geen extra werk van hun toilet behoefden te maken. Maar nu vrees ik dat jij een veel te schitterenden indruk zult maken naast hen „Vind je mijn kostuum niet al te opge tuigd Rusland. De „Daily Telegraph" verneemt volgens particuliere berichten uit Kopenhagen, dat men daar verzekert, dat de Czaar Konstan- rinopel zal bezoeken op zijn reis over Rome naar Montenegro en Athene. Marokko. De bewoners der stad Taza, nabij Méqui- nez, hebben den pretendent-sultan als een reddenden engel binnengehaald. De gouver neur is gevlucht en de mufti's (mahonie- daansche geestelijken) hebben aanstonds openbare bidstonden gehouden ter eere van den Sul tan-overweldiger. Te Tanger is men er zeker van dat de troepen deze beweging zullen onderdrukken, maar zij heeft meer om 't lijf dan aanvankelijk werd vermoed. Yer, Stat en- Het nieuwe Amerikaanscko Congres, welks zittingstijd den 4en Maait van het volgende jaar aanvangt, zal 3S6 leden tel len, 29 meer dan 'het tegenwoordige Con gres, in verband niet een overeenkomstige toeneming van de bevolking, vooral in de noordelijke Staten. Er wordt melding gemaakt van een exo dus der Doukhobors, de Christuszoekers,dia de wereld willen gaan zalig maken en ten •efcale van ongeveer duizend, mannen en vrouwen, op marsoli zijn getrokken naar Winnipeg. Zij worden in hun gedragingen als fanatiekeu beschreven, die zelfs hun Idee- ren afleggen om maar vlugger te kunnen gaan. Do Amerikaanscke regeering ziet dit alles slechts ten halve genist aan cn weet niet op wat voor wijze tegen deze drijvers op te tredenom te beginnen heeft de overhead te Winnipeg om troepenzenditigen gevraagd. Venezuela. De Venezuelaansche zaakgelastigd© te Pa rijs d'eelt bet volgende telegram aan de bla den mede „Geen quaestie vanHoe kom je daarbij 1 Je ziet er juist zeer jeugdig uit, waarom, dat weeb ik niet to zeggen." Fin voelde zich weinig gevleid. Zij wilde er schoon uitzien en inderdaad het was zoo. Duidelijk was 't haar mtet,waarom zij heden avond iedereen wilde toonen dat zij als liet ware een geboren gravin was en haar man zich over haar personage niet behoefde te schamen Tiaar verschijning was inderdaad voornaam genoeg om iedereen te amponec- ren en bracht den eerst-aangek om ene er bij na toe voor haar een knieval te doen. Het was Wiggins, de directeur van de „Rain- bowhall," ondanks lord Kane's betuigingen, dat bet slechts een intiem vrienden-fuifje gold, in onberispelijk sal'on-costuuni. Hij had nog nooit de eer genoten in het huis van een lord te worden ontvangen eu wilde eens toonen dat 'het hem aau opvoeding niet ontbroken liad. Do andere zoo gestrenge di recteur voor wien do employés uiterst on derdanig waren, die zichzelf had! voorgesteld lord Kano als aan 't buffet in d'e Rainbow- hall met „Hans" aan te spreken eu zijn echt genoot© als „lief kmd" en „Nin" voor en na te betitelen, hij was zoo mak als een lamme tje en bodeesd als een schooljongen. In zijn verVarring stotterde hij" nivlord en mylady aan een verkeerd adres, alsof hij nooit van zijn leven tusschen de coulissen mot die twee vriendschap had gesloten. Hun persoonlijke begroeting bracht den armen man vrijwel op streok, hij ademde vrijer, het huis zelf met do ruime kamers, marmeren gangen, breed© wenteltrappen, foyeis en anti-cliam- bres alles met verfijnde weelde ingericht, krioelende van ijverige bedienden, het had hem in bet eerste oogenblik overweldigd. Alet een zuren glimlach maakte hij do op merking dat zijn huidjes in dö Rainbow toch ook livrei droegen, al was zij in vergelijking Caracas, 3 November. De regeerings- troepen hebben lilden de in sargenten totaal verslagen nabij San Matteo. De aanvoerder Matos is voortvluchtig en wordt ijverig ach tervolgd." Hes "telegram was geteekend door Torres Cardenas, den secretaris van president Cas ta-©. China. Ais een staaltje hoe de Okineezeu do ver plichtingen liun door de verdragen met de mogendheden opgelegd, ter harto nemen, verhaalt men aan de „Times" uit Peking, dat in de Pekingscho Staatscourant staat to lejen dat de gouverneur van Kwa,ng-Si. Wang Tcki-Tchoen,bij den troon sterk heeft aanbevolen een mandarijn 4o klasse „die waarachtige vaderlandsliefde heeft betoond" door er onlangs in t-o slagen in de provincie in te voeren duizend Mauser-geweren en drie honderd duizend patronen. Deze wapenen zijn ter beschikking van den gouverneur gesteld om de rebellen te bestrijden Er wordt nog op gewezen dat de moeilijkheden voor den invoer te grooter waren wegens heb verloden jaar uitgevaar digd verbod. Hierbij werd door Chiua on der den druk der Europeescke mogendheden den invoer van wapenen of materialen tot vervaardiging daarvan gedurende twee ja ren verboden. Nu wordt der Kroon in over weging gegeven den betrokken mandarijn to bevorderen tot de eerste klasse, wegens zijn dienstijver. Achter deze memorie volgt bet besluit, waarbij, de gevraagde rangsverkeffing wordt verleend. Arbitragehof. De leden van het Arbitragehof die de quaestie van de Japansehe belasting op de woningen der vreemdelingen zuilen behan delen, zijn voor Japan de heei'Mcmtono, Jap. gezant te Parijs, de heer Renault, hoogleeraar te Patjjs voor Frankrijk, prof. Von Marhtz oor Duitschland en voor Engeland de heer Eduard Fry. Corps diplomatique. De Deensche gezant, de heer De Bil!, heeft, heden de residentie verlaten, terugkeerendc naar zijn standplaats, Londen. Atjeli on Djambi. Blijkens uit Indië ontvangen telegraphische berichten zjjn bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en ouderhoongheden, verdronken de korporaal der cavalerie J. G. de Haan en de cavalerist G. Feringa; gewond de kapt. der inf. W. Kramers, de sergeant P. G.Th. Stinissen, de korporaal E. Brom en de fuselier Chr. van Dijk, en b. in Djambi, gesneuveld de soldaat-ziekenverpleger J. Sneevlied, en gewond de fuseliers B. van der Bijl en W. Priem, met die van het huis Kane minder schitte rend cn meer afgedragen. Do gasten traden daarop de een voor, de ander na, binnen. Crusiuo, d© fcomiekste ko miek ter wereld, stoof met zeer geagiteord- lioogrood' gelaat naar binnen in zijn angst dat men reeds een begin met d'en ma-altijd zou hebben gemaakt', waarbiji hij zijn portie al voor den hond zag geworpen. Ook do ko miek speelde zeer de onderdanige dienaar. Toch bleek de verrassing bijl den een en do angst bij den ander nog niet geheel gewe ken, want toen do weledelgestrenge lieer Pickerson met zijn gemalin werden aange diend, dachten zij vertegenwoordigers van Engeland's oudste aristocratie voor zich te zit-ii. Wiggins en Crusino bogen als knip messen, totdat lord Kan© schaterlachend uitriep „Hoe heb ik 't nu met jullie? Kent ge geen van beiden den ouden Sam Pickerson meer?" „Do drommel hale mo wat zijt ge in uw voordeel veranderd, Pickerson ontviel den komiek in de eerste verrassing. Het was inderdaad zooals de komiek zeer ongepast opinea-kte. Pickerson zag er zinde lijk en gezond uit, hij droeg een sluitjas van het diepst© zwart, oen boord van ettelijk© centimetere hoogte omsloot zijh vetten hals, van voren waren twee puntjes nuffig omge bogen. Pack's verecliijtning was niet alleen fatsoenlijk, maai- liad iets ultra-Zondagsch en zeer moeilijk zou men in hem den man herkennen, die eertijds zoo liederlijk dronk en kon vloeken dat de haren iemand te ber ge rezen en last not least als zoo'n verwoed© vechtersbaas bekend stond', dab hom met een gerust geweten het baantje van uitsmijter kon worden toevertrouwd. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1