V Ingezonden Mededeelingen. De vooruitgang in onzen tijd. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. V Koloniën. Handel en Bedrijf. De opbrengst over de eerste negen maan den van 190*2 bedroeg f 116.188.075 tegen 110.464.269.over hetzelfde tijdvak van 1901. In de ïSt.-Ct." wordt bekend gemaakt, dat op 1 Nov. aan de Nederlandsche Bank wegens to verstrekken voorschotten in on derpand was gegeven een bedrag van f 6.000.000 iu schatkistbiljetten en dat voorts op dien datum in omloop waren schatkist promessen tot een bedrag van f4.000.000. 80 cent per regel. Het laatste gedeelte der negentiende eeuw dat we nog niet lang achter den hebben, heeft zich vooral gekenmeikt door talryke uitvindingen op elk gebied van nijverheid, vooral het machine wezen heeft grootevoi de ringen gemaakt; de stoommachines die reeds zoo geperfectionneerd waren werkten nog iiiet snel genoeg naar den zin van den werktuig kundige; men is er dan ook nu leeds toe gekomen, in vele gevallen de stoom door electriciteit te vervangen. Het kan niet anders of de werklieden die in de verschillende werkplaatsen werken, tengevolge van het snelgaan dier electriciteit machines steeds handiger en sneller moeten werken en het kan niet anders dat het zenuwgestel van die werklieden er zeker niet kalmer op wordter is een zekere gejaagdheid, een strijd om het leven en het kan niet anders of die zenuwachtigheid plant zich voort op de kinderen van zulke werklieden. Wie heett er vroeger jaren hooren spreken dat kinderen van 14 a 15 jaar reeds zenuwlijders waren en wij geven hierna een voorbeeld van de 18-jarige jonge dochter van den Heer Van Oevelen, wonende te Heensche molen onder de gemeente Steenbergen (provincie Noord- Brabant), Onze verslaggever, op zijn laatste reis door Nederland, bracht een bezoek aan de ouders van juffrouw Van Oevelen en vernam n.l. van de moeder dat haar 18-jarige dochter gedurende meer dan een jaar aan ernstige uitputting van het zenuwstelsel geleden had; zulks was van lieverlede aangevangen, had steeds een zeer vermoeiend gevoel door het geheele lichaam, gepaard gaande met be nauwdheid en de eetlust verminderde van dag tot dag, bovendien klaagde zij over duizeligheden, kon des 's nachts bijna niet slapen, droomde akelig en laat ik dit vooral niet vergeten, eiken dag klaagde zij over hoofdpijn wij stelden ons reeds het ergste voor, en op aanbevelen van verscheidene personen die reeds by hunne kinderen de goede uitwerking ondervonden hadden, be gonnen wij eens met haar de Pink Pillen te geven, tot onze groote vreugde zagen wy dat die raadgevingen goed geweest waren, want van lieverlede werd onze geliefde doch ter kalmer, de eetlust kwam terug en daar door eveneens de krachten en het is van dat gevolg geweest dat zy haar betrekking als dienstbode weder met opgeruimdheid heeft kunnen hervatten. Gij moögt, zoo ging de moeder voort, ons gesprek, omirent dit voorgevallene, gerust laten publiceeren, want de vreugde van myn moederhart myn kind we Jer genezen te zien, kan ik U met woorden niet uitdrukken en door tie publiceering van rojjn attest verheug ik mij een dienst aan de lijdende menschheid bewezen te hebben. Dat weldra vele moeders ons die zelfde verklaring kunnen en willen afleggen, dat hopen wij. Wij kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men we! acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, wrnt gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen be zitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, den heer Snabiüé. Prijs f 1.75 de doos, f 9,— per 6 doezen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot- gen en meer en meer werd zij door den ryth- mus meegesleept, en zij waagde 't haar stem te laten vibreeren zooals die prima-donna te Modena. In het avonddonker verscherpten zich Cecchina's trekken, haar diep-zvarte oogen werden ondoorgrondbaar, geheimzinnig Zij zong zeer zacht, zeer 'harmonieus. „Oh! Come bello amar le contadine Zou hij werkelijk reoht hebben, haar to beminnen? Een angstig gevoel benauwde Adelmo bij deze vraag, ©en voorgevoel deed hem tegelijkertijd verlangen en vreezen naar het slot van het lied. Achter hen klonk gemompel en toejui chend handgeklap. „Benissimo! Brava! Een wonderschoons stem.!'' Adelmo keert zich verbaasd om en staat van aangezicht tot aangezicht tegenover signor Lanrello en de gasten van zijn. villa. Hij begrijpt dat zij niet om hem hierheen kwamen. Do groote mijnheer gaat naar Cec- china t-oo en wenseht haar geluk. Op zijn dringend verzoek herhaalt zij heb Napolitaansehe visschersliedjo, daarna een ander en een derde. Haar auditorium staat opgetogen te luisteren. Men juicht haar toe en verklaart, dat een dergelijke schat aan de kunst te onthouden, zonde zou zijn. „Te Rome en. te Napels in den Scalar schouwburg zal zij, duizenden en duizenden kunnen verdienen," verklaarde signor Lau- rello. Hij neemt de moeder van Cecchina ter zij de, de zwakke en verwelkte boerin, uitge mergeld voor den tijd door den zwaren ar beid. En het gelaat van de vrouw vertrekt terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegn post wissel. Ned. Herv. Kerk. B e d r n k tvoor Nieuwerkerk a/d. IJsel door ds. F. W. Boerendans, te Nieuwkoop. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Ezinge door ds. G. Meijer, te Borger. Hooglr Onderwijs. Leiden. Tot doctor m de geneeskunde is be vorderd de heer A. Jcrriaanse, geboren te Rotterdam, na verdediging van een acade misch proefschrift getiteldVeldambulances en wondbehandeüng te velde. Tot arts bevorderd de heer J. P. Gogarn. Utrecht. Tot tandarts bevordeid de heer J. M. Valk. Ten voordeele van deu eens zoo vermaarden langen afstnndryder Constant Buret, die thans nog steeds in het nllópital Beaujou" te Parys is, is voor morgen te Parijs door de renners onderling, een groote Wedstrijd-Dag georga niseerd. De Pare des Princesbaan stond deze baan geheel belangeloos af. Michaël en Bald, zullen elkander de overwinning betwisten over 1000 M. met motor-gangmaking, Michaül komt daarvoor geheel voor eigen rekening uit Engeland over. Beide Amerikanen ver trekken den volgenden dag naar New-York. Behalve dit hoofdnummer, zullen er nog tal van andere wedstrijden plaats hebben, waaraan de meest bekende renners zullen deelnemen. W erkstaking te Culemborj. Donderdag had de stoelenfabriknnt D. N. Freher te Culemborg een onderhoud met den Voorzitter van den Algem. Ned. Meubel- makersbond en een afgevaardigde van het Nationaal Arbeiders-Secretariaat. De heer F. bleek genegen, alle eischen der arbeiders in te willigen, doch moest dan de zekerheid hebben, dat zy in het geheel geen werk meer zouden verrichten voor de Coö peratieve stoelenfabriek, eigendom van boven- genoemden bond. Dit vonden de werklieden onaannemelijk, waarom zy dan ook besloten, het werk niet te hervatten. Be moord in de Dubbele Buurt. Het voorloopig onderzoek iu zake den moord op do wed. Dijkshoorn loopt ten einde. De mogelijkheid bestaat, dat uit do zaak nog een ander strafgeding voortvloeit. Bij een vorige gelegenheid deelden wij mede, dat de vier verdachten, Groot, Mui- selaar, Spekkers en Van der Heyde, op het oogenblik dat tegen hen vermoedens rezen, reeds uit anderen hoofde (inbraak) in de- ge vangenis zaten; doch dat later nog drie an dere personen gearresteerd waren. Dit warenzekere Frans Dibmers, oen ta melijk ongunstig bekend staand man, H. D. van den Dool, een van de beklaagden uit de indertijd zoo geruchtmakende strafzaak van den brand in de Staalsfcraat te Amsterdam, en Lucas Kroes, houder van een zeer be rucht bierhuis, vooraan in de Nes aldaar. Kroes is, zooals wij onlangs 'berichtten, weder vrijgelaten. Het verband tusschen deze arrestaties en de van den eigenlijken moord verdachte per sonen is het volgende Eenigen tijd vóór den moord was de wed. Dijkshoorn met bovengenoemden Dibmers in kennis gekomen. Hij wist in die mate haar vertrouwen te verwerven, dat hij niet alleen volkomen op de hoogte kwam van haar financieel© omstandigheden, maar er zelfs aan een huwelijk werd gedacht. Zoover kwam 't echter niet, daar de vrouw, toen zij begreep, dat 't Diemers uit- sluitend om haar bezittingen te doen was, aan de verhouding een einde maakte. Diemers beraamde toen met zijn vriend Van den Dool een plan om haar te bestelen, zich tot een grijnslach, de oogappels blinken van begeerte, haar handen wringen, zich koortsachtig. Zij beaamt zijn overredingen met een „Si! si' Signor!", overwonnen als zij is door de voorspiegeling van de toekom stige gouden bergen. Den volgenden dag zag Adelmo zijin Cec china niet. Hij was het eerst op de afgespro ken plaats, doch do jonge man wachtte te vergeefs. De bank voor het huis van moe der Rosso bleef leeg, halsstarrig. Do deur van do woning, van buiten geslo ten, bleef gesloten. Onbeweeglijk en stom was Sarzotti voor het huis van zijn geliefde in gepeins verzon ken. Giacu, die van Marina's woning terug keerde, stelde Adelmo op de hoogte. „De familie Rosso is op do villa. Laurello genoodigd. Men is haar komen afhalen,' verklaarde hij, „er zijn dames uit Milaan, di© Cecchina wilden hooren gist>avond hebben de signori slechts over haar gespro ken, dat heeft de kok mij verteld." "Werktuiglijk volgde Adelmo Giacu. Al zijn goed vertrouwen is weggevaagd. Hij vraagt Giacu op ge jaagden toon wat hij weet. En nu komt het groote nieuws los. In Campeggia is er sprake van dat den Rosso s een groot fortuin te wachten staat. Cecchi na zal binnenkort naar Turijn vertrokken en signor Laurello zal zorg dragen voor haar aanstaand debuut als concert-zangeres. De signor zelf beeft op zich genomen haar bij de directie der schouwburgen te introducee- ren. Adelmo waggelt als een dronken man. Giacu begrijpt dat deze tijding Verre van waarvan de uitvoering aan dezen laatste werd overgelaten, in dien zin, d'at hij zou trachten er «uiige „geschikte" personen voor to vinden. Van don Dool was een goed© bekende Van Lucas Kroes on do vribnden van dozen Groot, Muiseloar, Spekkers en Van der Ileyde. Hij stoldo hen met het plan in keu nis en weldra was do zaak beklonken. Hot spreekt van zelf, dat werd overeengekomen, dat allo in do afspraak betrokken personen hun deel van den buit zouden bobben, die op ongeveer f 20,000 geschat werd. Nadat Frans Groot, op de reeds vermelde wijze, van to voren het terrein verkond had, zijn, in den laten avond van 10 Dec., hij, Mirisolaar, Van der Heyde en Spekkers ter volvoering van het plan er op uitgegaan. Daar het viertal, of eenigen van hen, tot dit doel iii het bierhuis van Kroes waren saamgokomeu, dacht men aanvankelijk, dat ook hij zich bijl hen bad1 aangeslotenen werd hij gearresteerd. Aangezien bijl echter volle dig zijn alibi heeft kunnen bewijzen, en 't gebleken ia, dat hij zijn woning dien avond en nacht niet heeft verlaten, waren er geen termen om hem anders dan als gotuigo in de zaak to betrokken. Gebleken is verder, dat Groot en Mui se la ar het huls zijin binnengegaan, en dat Spekkers en Vandor Heyde daarbuiten ge wacht hebben op' oen toeken om binnenge laten te worden. Toen dat teekeu achterwe ge bleef, omdat de anderen, vóór zij het ge ven konden, door do vrouw zijn overvallen, hebben zij zich verwijderd. Zoodat ook hun, in den zin der wet, geen eigenlijk aandeel, noch aan deu moord, noch aan do gepleegde braak, ten lasto gelegd kon worden. Op dien grond zullen ook zij niet anders dan als ge tuigen kunnen gehoord worden. De zaak zal dus vermoedblijk dit beloop hebben, dat wegens don moord zullen te recht staan Frans Groot en Paulus Anto- nius Muiselaar, en dat, afgescheiden van dit geding, F. Diemers en II. D. van der Dool zullen vervolgd worden, wegens het aanzet ten tot een strafbaar feit (de poging tot dief stal en d'e gepleegde braak). Wat den moord betreft, hoeft Groot oen volledige bekentenis afgelegd. Muiselaar blijft alle schuld ontkennen, doch do bewij zen, ook tegen hem, zijn meer dan voldoen de. Iu de andere zaak heeft Van der Dool be kend', doch houdt Diemers zich van den domme, naar 'b schijnt, zonder dat 'hem dit veel helpen zal. („N. v. d. D.") Ontsnapt. Deze week zyn vier jongens uit het Rijks opvoedingsgesticht ide Kruisberg" te Doe- tinchem ontsnapt. Edn van hen is reeds door burgers teruggebracht. Ongeregeldheden. Rij de aankomst der stoomtram in het gehucht Middelsluis onder de gemeente Nu- mansdorp, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Doordat de conducteur herhaalde malen ver zocht het lisbiljet van een passagier te mogen inzien, en hie.aan Diet werd voldaan, werd bedoelde passagier, welke waarschijnlijk onder den invloed van Bacchus verkeerde, verzocht zich uit den trein te verwijderen, wat even wel niet gebeurde dan na aankomst te Mid delsluis, alwaar de belhamel terstond meer deren steun ontving. Conducteurs moesten de vlucht nemen in den eersteklaswageo, welke werd afgesloten, en verscheidene ruiten werden stuk gegooid. Streng onderzoek wordt ingesteld en le wenschen is 't, dat de schuldigen worden opgespoord en gevoelig worden ge straft. Zwervers. Men schrijft uit Loehem aan do „N. C." Woensdagmorgen om 10 uur is de klom penmaker O. met de bij hem inwonende vrcuw en eon kind wegens huurschuld door een deurwaarder uit rijn wonitag gezet. De familie kampeert thans met haar hecle aangenaam is voor Adelmo, wiens gelaat doodsbleek wordt. „Hat is kwaad nibuws voor je, is 't niet? Maar alles kan nog terecht komen als Cecchina je bemint." De oogen van den jongen man helderen op. „Als rij mij bemint!" 'Zijn denkbeelden rijn verward Gaat hij twijfelen aan de heilige liefde van zijn jeugd? Twee dagen later was Cecchina vertrok ken. Een. ruime, hooge zaal, waarvan de muren en zoldering kwistig door goud en kleur- schakeerilngen zijn bedekt, bevatte allen die Turijn aan notabelen en kunstenaars bezat. De schitterende omgeving imponeerdo Adelmo, verdwaald in de menigte en mee gedrongen in den menschenstroom, die zich eindelijk in den foyer, parterre, loges en gar lerijen oploste. Geen fauteuil, stool of bank bleef onbezet. Hij zag niets van do prachtijge licht-zaal, niets van d'e kleurrijk© décors, merkte op noch de adellijke Italiaansdhe families, noch die van Laurello in do eerste rangen. Tegen een pilaar geleund' op do hoogste .galerij, vlak bij het van goud en kristal schitterende tooneel-geweif, blijft hij staan, «ven adom scheppend, na zich met veel moeite een plaats te bobben veroverd, onverschillig voor alles wat niet do jonge zangeres aanging, waarvan de snoevende affiches gewaagden, de schitterende talenten der nieuwe ster op alle hoekeu dor straten uitbazuinend. hebben en houden midden op straat. Hot meubilair, dat trouwens niet zeer uitgebreid is, wat stroo, een fornuis, boddogoed, alles staat in bonte wanordo door elkaar. Ook de vcrloopeu nacht is door het huis gezin onder don blooten hemel doorgebracht. Do man liad op oen paar planken en latten een zeil gespannen on daaronder was het bed gespreid1. Toen we er vanmorgen in de vroegte voorbij kwamen, sliep hot kind de stumpor 1 nog den slaap dor onschuld. Het fornuis brandde lustig; de vrouw was bezig koffie to zetten. Wij willen volstrekt geen blaam werpen op den eigenaar der woning, die van zijn huurder in 2 jaar* nog bijna geen cent huur ontving, hoewel deze mot zijn vak aardig wat verdiende. Maar tooh is het oen reent treurige geschiedenis. Men stelle zich voor, in don gehcelcn kouden Novembernacht op straat te mooten verblijven 1 Bestaat er niet een wetsbepaling dat het gemeentebestuur aan dergelijke lieden onderdak moot ver schaffen Het hoofd van do uitgezette familie, een man, die nogal veel aan Bacchus offert, trekt zibh schijnbaar vau het zaakje niots aan. Hij denkt zeker: zo kunnen me mot mijn rommel toch niet eeuwig hier op straat laten liggen. Het is trouwens, zooals woidt beweerd, niet do eei-ste maal, dat hem zulk een geschiedenis overkomt. Brand. Donderdagavond brak een hevige brand uit bij den schilder Visser, le Montforrt. In minder dan een uur t'yds was het geheele woonhuis met werkplaats een prooi der vlam men. De belendende huizen werden met mneite geviïjwaard. Byna niets werd van den inboedel enz. gered. De brand werd veroorzaakt door het om vallen van e«n lamp. Verzekering dekt eenigszins de schade. Dure Pantoffels. Sedert eenigen tijd vond men op de spoor- weglijn Maastricht Visé in de coupés der le klasse het fluweel van de kussens en rugleuningen uitgesneden. Aanvankelijk meende men dit te moeten stellen op reke ning van brooddronken reizigers, doch toen zich dia feiten herhaalden, werd er nauw keurig toezicht gehouden en kwam men tot de ontdekking dut een hoofilconducteur der Belgische Staatsspoorwegen de schuldige was. Hy werd op heeterdaad te Visë betrapt en aan de politie overgeleverd. Hy had het fluweel gebruikt tot het maken van pantoffels. Ter voorkoming van treinbotsingen. Donderdag zyn op den spoorweg van Sach- senhausen naar Goldstein, in tegenwoordig heid van den president van het spoorwegbe- stuur te Frankfort a. d. Main, proeven geno men met een uitvinding tot voorkoming van botsingen tusschen treinen. De uitvinding bestaat uit een klein, op de locomotief geplaatst toestel dat zichtbare eu hooi bare seinen geeft, als een andere loco motief op hetzelfde spoor nadert of een wissel verkeerd gesteld is, en die een telefonisch gesprek tusschen de locomotieven mogelyk maakt. Bij de proefneming reden twee locomo tieven, we .rvan de machinisten van te voren goed op de hoogte van de toestellen waren gebracht, elkander tegemoet. Toen zij elkan der tot op een bepaalden afstand genaderd waren, gaven da toestellen alarm-seinen en de machinisten konden met elkander tele- foneeren. De Humbert's. Het parket te Parijs heeft den Franschen consul te Lima opgedragen navorschingen te doen naar 'het verblijf der Humberts' die volgens de laatste berichten zich ih Peru (Zuid-Amerika) zouden bevinden. Spoorwegongeluk. Een spoorwegongeluk heeft Donderdag namiddag plaats gehad in het station Namen, waar een goederentrein in bolsing kwam Sedert den noodlottigen. dag hoeft Adel mo Cecchina niet meer gezien. Hij. weet nu dat zij voortaan voor hem verloren is. Wat kan hem do rest vorder schelenMaar toch wilde liijl haar zien. Cecchina's moeder zat in Adelmo's nabij heid en gloeide van trots en zenuwachtig heid. „Denk toch eens na!" zeido zij tot oom Beppo, die hot kostte wat het wilde van Mo dena was overgekomen, „denk toch eens na, dat de signori dit concert uitsluitend heb ben georganiseerd om haar aan het publietk voor to stellen 1 Of zij ook zeker zij n van haar succes! Reeds hebben twee directeu- reu twist gehad om de eer haar te mogen eugageeren." Oom Beppo wist van zijin kant in het midden to brengen „Alles goed en wel, maar ik was het dio het eerst haar talent ontdekte." Hij wreef zich vergenoegd de handen. „En toen ik haar voor het eerst van haar leven meenam naar de opora „la Traviata", ia dat denk beeld rijp geworden." Het concert begon. Een symphonie van Beethoven leidt in. mei breed© accoorden en eindigt in zuiver wegstervend' snarenspel. Nieuw voorspel, doodelijko stilte. D'aarop komen lorgnetten en tooneekijkers in beweging. Zijl richtten zich naar het tooneel, waarop d© debutante verschijnt. Adelmo's hart bonsde. Cecchina is zoo veranderd in haar blank-rijden kleed, be zaaid met schitterende steenen. Zij' zou de madonna van Reggiö kunnen overschadu wen, doch ze is bleek, doodsbleek- D'e jonge met een personentrein; een twintigtal per sonen moeten gewond zyn, waarvan tien ernstig. De verbinding met Luik, Dinant en Arlon was gestremd. Een lekkerbek. Een Hongaarsch advocaat, Franpois Botto is op 60-jarigen leeftijd gestorven en heeft aan'de stad Grosswardein nagelaten de som van 300,000 francs, met last te stichten een school voor keukenmeiden, die zyn naam zal dragen. In zyn testament verklaart de advocaat, dat de keukenkunsten nuttiger en weldadiger zyn dan de schoone kunsten en dat men ze moet aankweken, zooveel als mogelyk is. Kind-brandstichter. Te Tamincs nabij Namen in België ia een molen geheel door brandi vernield'. TJit het onderzoek door den commissaris van politie ingesteld bleek dat een kind van 5 jaar den brand had' gesticht! Ingestort. In de kolongroevo van Bdovar te Troisvo is een mijngang ingestort, waanbiji 2 arbei ders gedood eu verscheiden© zwaar gewond werden. Ooat-IndIS. Bij besluit van den gouvernour-go- neraal van 150 ct. is bepaald d'at oen .onder zoek zal' worden ingesteld naar de oorzaken van do mindere welvaart der Inlandsche be volking op Java on Madoera, met uitzonde- ring van de Vorstenlanden en de particulie re landerijen. Bij hetzelfde besluit is do lei ding van hot bovenbedoelde onderzoek op gedragen aan een hoofdcommissie, wdk© in de eerste plaats tot taak zal bobben oen leid draad samen te stellen en -aan de rogeering in to dienen, aan de hand waarvan het on- d er zoek zal moeten geschieden door de be trokken hoofden vau gewestelijk bestuur, ropocseho en inlandsche ambtenaren en door bijgestaan door da hun ondergeschikte Eu- zoodauigo andere ambtelijke of particuliere personen als daarvoor naar hun meeuing ih aanmerking komen. In bovenbedoeld e oom missie zijn benoemd: tot lid. tevens Voorzitter, de heer II. E. Stcimnotz, resident van Pekalongan tob lid', tevens secretaris, de heer II. J. Hoijting, controleur bij heb binnenlandsch bestuur op Java on Madoera; tob lid, do liceron Raden Mas Adipati Ario Adiningrat, re gent van Dc-mak A. IT. van Geijt, lid van het "bestuur van de Factorij dor Nederlandsche Handelmaat schappij D'r. J. van. Breda de liaan, ambtenaar kruidkundige, chef van do IIo afdceding- van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg J. C. Heyning, hoofdingenieur der 2ö klasse bij den Waterstaat en 'e Lands Bur gerlijke Openbare Werken; J. P. A. A. van Houtum, hoofdadmini strateur van do Maatschappij tob exploitatie van hot land Semplak, president der Bata- viaasclie Landhouwvereenigüng Mr. M. S. Koster, leeraar in do rechts wetenschap aan do opleidingschool voor Inlandsche ambtenaren te Bandoong; Radon Toemenggoeng Alio Kromo Djojo Adi Negoro, regent van Modjokerto; Raden Mas Toemenggoeng Oetojo, regent van Ngawi; B. II. H. Ravenswaay, gepensionneerd Oost-Indisch hoofdambtenaar, laatstelijk re sident van Madmen Ten slotte is bepaald dat do commissie eventueel vergaderen zal te Pekalongan of elders, indien dit door den voorzitter dier commissie weiiselioiijk wordt geacht. ii i i. i W— LEEUWARDEN, 14 November. Boter. Boereboler f48.a f.Aanvoer 18 1/4, 14 i/8 en 5 i/js vaten. man buigt rich instinctmatig voorwaarts, en maakt een bewoging alsof bijl haar helper-, haar ondersteunen wilde Een nieuwe ontroering overmeestert hem. Een fragment uit Manon, lieflijke1, zachte muziek stijgt op, gehoorzaam begeleid door het snarenspel. Een stomme bewondering verhoogt de hamwnib van die onbekende stem. Maar dab is een andere stem, een an dere ziel, hoe veel verschillend' van de door Adelmo beminde, die tot 't publiek spreekt- De glimlach, do oogopslag, de uitdrukking op het gelaat, alles is veranderd. Er is tusschen hen een diepe kloof ges gen Een duizeling dreigt Adekno te hevan gen. Zijin oogen staan wijd' open en hy ziet in Cecchina slechts een vreemdelinge* Hij is verstomd niet moer in haar dü een voudige, reine verloofde te herkennen, van de zachte zomeravonden, veil! heerlijke bloe mengeur. O, die laatste avond! De kristol-zuivere tenen die heb orch beheerschen, ontroeren heb auditorium 0 enthousiasme Rondom Adelmo slaan toehoorders tob verrukking over, het rege bloemen op het tooneel. De .zaal beneden1 een menschenmassa die staande haar juicht. Nog sterker, krachtiger felmkom d - zenden stemmen, herhalend zijn bede ^CT j. „Brava! Bravfssimai Che canto, te» ancor!

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6