.1 STADSNIEUWS. YLAARD1NGEN. Recht zake 11. Staten-Geiieraal. Gemengd N i e uw s. (,Stefc.") behoeftige Javanen op 23 December in het Gebouw te 's-Gravenhage bijwonen. Corps diplomatique. De Duitsclie gezant, graaf Do Pourtalès, zal a.s. Vrijdagavond bij II. M. de Koningin en daarna by *L. K. II. den Prins in atsehrids- audiëntie worden toegelaten, Hy is voornemens zich den 21en do/er naar Munchen, zyn nieuwen post, ie begeven. Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers van Financiën en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Geilenkteeken aan v. Aseh van YVijek. In Snriname heeft z<ch, on Ier het cere- voorzitterschap van den heer C. Lely, een comité gevormd uit alle rangen en standen der maatschappij met liet dool gelden bijeen te brengen tot oprichting in die kolonie van een gedenkteeken ter eeie san de nagedach tenis van jhr. rar. Van Asch van Wijek, mi nister van Koloniën, oud gouverneur van Su riname. Terwyi zich hier te lande ook een comité gevormd heeft om dat plan testeunen. liet bestaat uit de h li.mr, AA'. A. van Einden. AV. van Esvekl, rur. C. 11. v. Mem s (N. Gracht 41, llaailem), J. A, II. Reiziger en jhr. mr. J. 1. W. C. Vov Weiier aan wie bijdragen kunnen worden gezonden. Dr. Scliaepinan. Met leedwezen vet nemen wij dat de ge zondheidstoestand van Mgr. dr. Sehaepman in den laatsten tijd veel te wenschen oveibmt. Reeds sedert de eerste vergadeiing. waarin de Indische Begrootïng werd behandeld, iieeft hij dientengevolge de zittingen der Tweede Kamer niet kunnen bijwonen. (»Tijd."j Tweede Kamer. A'erhooging accijns op het- gedistilleerd. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns opi het gedistilleerd. De accijns per hectoliter gedistilleerd ad vijftig percent, sterkte bij art. 1 der wet van 27 Sept. 1S92 bepaald op drie en zestig gul den, wordt verhoogd tot. zeventig gulden. In de- Toelichting tot 't wetsontwerp wijst do Min. van Financiën er o. a. op, dat, al laat men de uitgaven voor spoorwegen, voor de verlegging van den Maasmond en voor de Staatsmijnen-exploitatie, alsmede liet aan de Rijtsveinekeringbank te verstrekken ren teloos voorschot buiten rekening, voor welke uitgaven mag worden geleend, dan nog over blijft een ongedekt tekort van ruim 5 mil- :lioen gulden. Verder zullen vrij belangrijke bedragen noodig zijn voor de Beroepswet en do Kin derwetten. benevens de aangekondigde her vorming van het technisch onderwijs, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat de werkelijke uitgaven vo:r 1903 vee! onder het thans geraamde bedrag zullen blijven. De Minister heeft T onder die onmtandig- hedeu zijn plicht geacht onverwijld maatre gelen te nemen om tot herstel van het finan cieel evenwicht te geraken. Het komt hem geraden voor voorshands te volstaan met een versterking der middelen die over een vol jaar gerekend op ongeveer 3 milhoen gul den te stellen is. Bij de overweging der vraag uit welke middelen de versterking der Rijksinkomsten tc vinden ware, is in dei eerste plaats go- dacht aan liet tarief van invoerrechten,"waar van de herziening in bewerking is. De om vang van den voorbereidenden arbeid en de tijd, dien de behandeling van het wetsont werp in de Staten-G-eneraal zal vorderen,zijn oorzaak dat voorshands nog op de hoogere baten uit het tarief niet valt te rekenen. Hieraan zijn dus voor de urgente voorzie ning in het tekort geen middelen te vinden. En evenmin kan, met het oog op did ur gentie, tot de directe belastingen de toe vlucht worden genomen, afgezien van ande re principieele bezwaren. Van een verhooging van den accijns op het gedistilleerd tot f 70, dat is met 1/9, zal een lioogcre opbrengst van ƒ2.700,000 a ƒ2,800,000 per jaar mogen worden ver wacht. De Minister doet slecht» noode het voor stel. Nu eenmaal sterke drank een veel ge bruikt, zij 't dan ook een verre van altoos onschuldig genotmiddel is, kan men er, meent de minister, der Regeering zdker geen verwijt van maken, dat zij dit gebruik aan do behoeften der schatkist dienstbaar maakt en daarop een zware belasting legt, waarin niemand meer behoeft te dragen dan hij verkiest. Da Minister gelooft niet dat het gebruik dermate zou afnemen dat het doel, heb ver krijgen van een hoogere opbrengst, zou wor den gemist. Evenmin moent de Minister dat grens- fraude door de verhooging zal worden ver levendigd of zal opduiken, terwijl hetzelfde geldt voor fruaduleuse uitslagen uit fabrie ken. Do Minister acht overgangsbepalingen noodig. Door de bepaling, dat navordering van do verhooging zal geschieden, zal het belang worden weggenomen om nog vóór het in werking komen der wet gedistilleerd in voor raad op te slaan. Bij de wetten van 1863 en 1865 werd nabetaling gevorderd van voorra den boven tien liter. Thans, nu het een verhooging van slechts 7 goldt, wordt voor gesteld de nabetaling eerst bij. voorraden van vijfentwintig liter te doen aanvangen. Door branders en distillateurs is herhaal delijk geklaagd over den zwaren druk, dien do bestaande bepalingen omtrent het stellen van zekerheid voor den accijns op hun be drijf leggen. Inderdaad is het den Minister gebleken* dat de bepalingen nopens de ze kerheidstelling te bezwarend zijn. De Minis ter is dan ook van oordeel dat, zonder ge vaar voor de schatkist, de borgtochten aan zienlijk kunnen worden verminderd. Daarom, wordt voorgesteld1 het bedrag dor to stollen zekerheid door den Miniser van Financiën te doen bepalen. Begrooting Suriname 1903. In zijn antwoord op het Voorioopig Ver slag zegt tie Minister van Koloniën te zullen overwegen de mogelijkheid van de behande ling van de begrootingen van Suriname- ou Curafao in de Kamer, ongeveer gelijktijdig met do Indische begrooting. Hij zal daarover in overleg treden met de beide AVest-Iudi- selio landvoogden. De Minister vernam met. leedwezen do vei klaring van sommige leden, dat zij do benoeming van den heer Duly tob Gouver neur van Suriname niet zonder bezorgdheid hebben gezibn, omdat naar zijn overtuiging daarvoor geen grond bestaat. De bewering, dat doheerDely zijn betrek king slechts voor dries jaren neeft aanvaard, is in zoover juist, dat. hij na driejarige ambts vervulling recht op vol pensioen als Gouver neur zal krijgen. De Minister deelt volkomen liet gevoelen dat do aanleg van een spoorweg naar het Lawagebiod nibl uitsluitend voldoende zal zijn om de Kolonie Suriname tot nieuwen bloei te brengen. De begrooting bewijst dan ook dat, do landbouw niet uit hot oog wordt- verloren. Door verschillende omstandigheden is het voornemen van don vorigen Minister van Koloniën om in de eerste maanden van 1902 een wetsontwerp tot ontbinding van het Hof van Justitie in te dienen, niet kunnen wor den uitgevoerd. Biji zijn optreden vond de Minister zooda nig wetsontwerp ter verzending naar den Raad van State gereed liggen. liet advies van dat Staatscollege- is ontvangen en thans kan de- indiening aan do Kamer eiken dag worden tegemoet gezien. De Minister geeft gaarne- de- verzekering dat hij- zijnerzijds emigratie van Javanen naar Suriname wil steunen en bevorderen, doch de Regeering moet rekening honden met, de wenschen der werkgevers aldaar, die telken iare opgeven van welken landaard zij koelies verlangen. Volgens de berichten die omtrent het jongste oproer op de plantages Alliance en Mariënburg van den afgetreden Gouverneur zijn ontvangen, moet do ooi-zaak voorname lijk gezocht worden in verschillen omtrent het loon. Eerstdaags zal bij de Tweede Kamer wor den ingediend een wetsontwerp tot ontbin ding van het Hof van Justitie te Suriname. De afdeelingen der Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs over de wetsont werpen tot veriiooging van de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1902 (onder stand aan enkele gemeenten); afwijking van regels omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van verschillende gemeentenwijzi ging heffing voor 't gebruik provinciaal kanaal van Almelo naar de Pruisische grensidem van tolgelden voor 't gebruik der provinciale kunstwegen in Groningen idem watertol aan de brug over de Tusrchenlmde by Slijkenburg, en wijziging derJustïiie-begrooting voor 1903 (uitvoering der Beroepswet), de heeren van AVichen. A'an de A'elde, Rink, Ferf en Schokking. Wijziging van hoofdstuk IX der Staatsbe- grooting voor 1901 voorziening kas-tekort van den Indischen dienst in 1903; wijziging en verhooging der begrooliog van Curasao en verhooging van hoofdstuk X der Staats- begrooting voor 1901 intrekking wet tot onteigening voor locaahpoervveg Amsterdam- Haarlem; wijziging begrooting Suriname voor '1901. en wijziging en veriiooging der Indische heg'ooting voor 1901 de Imeren A'an Idsinga, Fjck, Van Limburg Stirurn, Alm Alphen en A'an Löben Seis. De schadeTergoedingsconimissic. De uNed. Staatscourant" vari gisteravond bevat de vo'gei.de aankondiging. De Staatscommissie voor -Ie Zuid-Afrikaan- =che schadevergoedingen biengt ter kennis van belanghebbenden, dat de door haar toe gewezen bedragen niet ingang van heden zuüpn worden uitbetaald door de daarvoor aangewezen ontvangers der registratie. Aan de rechthebbenden of bun gemachtig den wier woonplaats onbekend is. zijn de vereischte betaling-nukken, onder bijvoeging van inlichtingen omtrent de uitbetaling recht streeks per aangeteekenden brief toegezonden. Dit kon, wegens onbekendheid met hun tegenwoordige woonplaats niet geschieden ten aanzien van B. Blankert, F. AV. Bi uynis, J. Buis, E. Busch, E. A. M. Claike, J. J. Oorver, P. J. van der Giessen, C. N. Hendriks, AV, üobmo, C. Huy-irig, C. C. F. E. Meyer, J. AA'. C. Oudegeest, H. Post, K. Reinders, L. M. Straatman. J. Verney, J. A'legels, H. AA', de Vries, J. Wassenaar en J. M. Zondervan. Genoemde personen zuilen de voor hen be stemde betalingstukkeu kunnen in ontvangst nemen aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken tegen voorafgaande overlegging van een door" het hoofd van plaatselijk bestuur in hun woonplaats gelegatiseerd ontvang bewijs. De aanvraag voor het beialingstuk behoort door den rechthebbende zelf, mon deling of bij brief, te geschieden. Het staat allen vrij de op de hun toege zonden stukken vermelde som door een ge machtigde te doen in ontvangst nemen. De volmacht, welke deze zal moeten overleggen, zal onderhandscb kunnen zijnde op die volmacht te stellen bandteekening van den lastgever zal echter voorzien moeten zijn van een legalisatie door het hoofd van plaat selijk bestuur te zijner woonplaats. A'oor uitbetaling aan de erfgenamen van overleden rechthebbenden wordt overlegging vereischt van een verklaring van erfrecht en van een akte van overlijden. Op de betalingstukken moet voor quitantie de handteekening gesteld worden van hem wien de uitbetaling geschiedt, hetzij 'deze de rechthebbende zelf of diens gemachtigde is. Die handteekening zal vóór de uitbetaling vooizieo moeten zyn van een legalisatie door den burgemeester van de woonplaats van den onderteekenaar. De Staatscommissie voornoemd, E. N. RAI1USEN, Voorzitter. BEEL.AERTS VAN BLOKLAND, Secretaris. 's-Gravenhage, 15 Dec. 1902. Naar werd medegedeeld, beloopen de uit gekeerde bedragen 88,10 pCt, van de sommen, waarop de materieele schade en verliezen, welke de rechthebbenden als onmiddellijk gevolg van een te hunnen aanzien door de Biitsche militaire autoriteiten genomen maat regel, hebben geleden, door de Staatscom missie blijkens de ter visie gelegen heb bende lijsten, waren begroot. Hot Generale Boeren-liulp-fonds. De inzameling voor het Generale Boeren- hulpfonds te Amsterdam heeft, volgens het verslag v/h. comité, opgebr. f 109,216.551/2 Bij de penningmeesters kwamen giften in ten bedrage van f52 340 58. Bij de Kasvereersiging werd geïncasseerd, vol-rens de ingezonden inschrijving-biljetten f25 691.25. In de 9 districten werd er aan de huizen opgehaald f 17,414 28. Bij den penningmee-ter der Nedeilandsch Zuid-Afi ikaansche Vereeniging kwam in f4045 50. (Uit beding mag echter slechts gedeeltelijk onder tb- Amsterdamsche inza meling gerekend worden, aangezien er de opbrengst van eenige inzamelingen in nndere gemeenten des lands en giften van elders toe belmoren.) Bij de ^Telegraaf" kwam in f 10,870.27. Verder ontving het comité nog de opbrengst van inzamelingen in twee Noord- en dr;e Zuid-Iloiiandsche dorpen, ten bedragen van f225.91. Tezamen f 110,593 79, waar f 1377.23l/o onkosten afgaan. Blijft f 109,210.551/2 Een lietlimeriug-. Dezer dagen veivo- gden zich bij dr. Hen drik Muller, gewezen consul-generaal van den Oranje-Viijstaat, een deputatie uit zijn vroe gere secretarissen, die bij monde van den heer J. J. Bergansius hun vroegeren chef als blykt van hunne hoogachting en als een herinnering aan de jaren van arbeid en zeer aangename samenwerking een zilveren inkt koker kwamen aanbieden. Dr. Muiier vei klaarde zich ten zeerste ge troffen door dat bewijs van hartelijke vriend schap en verzekerde dal ook hij van zijn kant niet anders dan de aangenaamste herinne ringen behoudt aan de jaren van samenwer king met zijne secretarissen. Mr. Troelstra geen hoofdredacteur. Naar verluidt, zal mr. P. J. Troelstra bin nenkort aftreden nis hoofdredacteur van ïllet Volk" en als zoodanig worden vervangen door mr. Mendels, (tCentr.") Vrouwenkiesrecht. Tot leden van het hoofdbestuur der A'er- eeniging voor A'rouvvenkiesrecht zijn gpkozen mevrouw Tiima—Schaad, mevr. Moiyn de Groot, mevr. A'an BuurenHuijs, mevr. AVijnaendtsFrancken en mevr. dr. Jacobs. Voor de functie van presidente moet her stemming plaats hebben tusschen mevr. dr. Jacobs en mevr. AA'ijrmendts. Vervroegde Winkelsluiting, liet Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid zendt ons een ciiculaire voor vervroegde winkelsluiting, waaruit blijkt, dat vooral door gebrek aan samenwerking tot dusver nog niet gekregen is wat men wenschte en voorst op het noodzakelijke van krachtige propaganda wordt gewezen. Afwijzend Advies, Naar verluidt zal door B. en AV. van Dellt op het verzoek van het bestuur der Indolo- gische A'ereeniging te Leidi-n aan den Ge meenteraad te Delft om in eigendom o( in bruikleen te mogen ontvangen het archief en verdere bescheiden van het voormalige Indologische Studentencorps aangezien zij hare vereeniging beschouwt als een voortzetting van genoemd corps, afwijzend worden gead viseerd, omdat niet kan worden aangenomen dat de te Leiden bestaande Indologische vereeniging eens voortzetting van het in 1895 opgericht Indologisch Studentencorps zou zijn aangezien de in 1882 te Delft op gerichte Indologische Vereeniging een onder deel uitmaakte van het Indologisch Studenten corps. Pinantieel Nieuws. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 13 Dec. jl. bedroeg bij de Nederl. Bankf 6,958,327.601/2 bij de betaalmeesters. - 2,570.513.71 Te zameu f 9,528,841.311/2 OVERSCHIE, 16 Dec. Ds. AV. van der Waal heeft voor zijn beroep naar de Ned, Herv. Kerk te Dordrecht bedankt. •KETBEL EN SPALAND, 16 Dec. Heden ontving ds. J. P. de Bie, predikant alhier, een beroep naar Voorst in Gelderland. Een knecht van den groentenhandelaar W. kreeg van morgen het achterwiel van den wagen over den voet. Hij is naar een dokter gereden waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Terwijl gistermiddag H. v. KL met paard en wagen door do Tuinlaan reed-, sprongen cenige opgewonden personen op zijn wagen, doch. werden door v. K. weder daarvan ver wijderd. Dit schijnt kwaad, bloed te hebben gezet, tenminste toon v. IC. in zijn stal was, kwamen diezelfde personen daar; er ont stond een 'geweldige vechtpartij, die slechts met groote moeite door do politici tot een ei'nd kon worden, gebracht ou waarbij de meeste deelnemers kwetsuren hadden beko men menig jasje droeg ook do sporen van bet gevecht. Gisteravond te 10l/4 nur brak van een wagen beladen met lijnkoeken van G. v. Noort op de Noordvest een der voorwielen. De lading werd op een anderen wagen overge bracht om verder te worden getransporteerd. Andere ongelukken deden zich daarbij niet voor. Door de politie werden gisteravond twee vrouwen in beschonken toestand naar het politiebureau gebracht. De een werd op straat liggende aangetroffen en de andere moest uit een logement verwijderd worden omdat z'y geen geld had om de logeer kosten te betalen. YoHisbadlmfs. I11 de weck van 814 Dcc. 1902 werden genomen 210 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 25 kuipbaden 29 regenbaden 11 regenbaden 117 schoolboden 22 3 ets. kinderbaden 6 Lijst van brieven en briefkaarten over de 5e helft der maand December, geadresseerd aan onbekenden: v. d. Graaf, Akkrtim. M. v. d. Maaten, Erineloo. Mevr. Broeders-Poft, Rotterdam. A. Poppeher, Schiedam. Mevr. Muller-Massies 1 Briefkaarten. R. Snijders, Amsterdam. A. van A'elden, Uillegersberg. C. v. d. Ma are), Rotterdam. Mej. van Dijk, id. Buitenland. N. Niklas, Eszeny. A. Teizko, Miszaka. J. Denk, O. Sztapur. Opgaven van brieven en briefkaarten, over de Ie helft der maand Dec. aan hel post kantoor ter post bezorgd, welke wegens on bekendheid viiu de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven. AVed. van Eijk, llellevoetsluis. J. Kossen, Soest. AV. Smit, AVatergraabmper. Briefkaart. Johannes Aupperlee, Rotterdam. Brief (buitenland). C. Brobbel, Grimsby, Briefkaarten. Arnoud Harkink, Antwerpen. schipper M. Storm, Ruhrort. De rechtbank te Rotterdam bevestigde lieden het vonnis van den kantonrechter le Schiedam, waarbij J.v. d.S., 31 jaar, tapper te Schiedam, wegens verkoop van sterken drank in het klein zonder vei gunning was veroordeeld tot f '10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Bekl. was aangesteld als zetkastelein van zijn voorganger op wiens naam de vergun ning stond. J. B., 39 jaar, schipper te Scheveningen. beklaagd van mishandeling te A'laimitngen, tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. C. v. d. B., 17 jaar, hiuingvis«cher te Schiedam, wegens mishandeling tot fT0 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De rechtbank te Rotterdam behandelde heden de uitlevering van den 31-jarigen politie agent A. T. Lassen, te Hamburg, die den 22en November door 2 rechercheurs gearresteerd was in een logement aan het Hang te Rotterdam op verzoek der ju-.titie te Hamburg en op wier last zijn poitret te Rotterdam verspreid wa«. Ln=sen had een koffer opengebroken en zich den inhoud toe geëigend, terwijl hij verder rog van ver schillende andere zware vergrijpen verdach wordt. Sedert 17 November was hij voortvluchtig en op zijne aanhouding was 200 Mark be looning gesteld. De recinbnnk zal binnen 14 dagen van advies dienen voor de uitlevering. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 15 Dcc. (Vervolg). Binnenl. Zaken. De MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN betoogde dat de heer Ilubreclit getoond had met den toestand in Saksen niet op de hoogte te zyn. Hij beweerde voorts dal 't noodig was toevlucht te nemen tot het buitenland omdat we te dezen aanzien achteil'yk zyn; verder dat het middelbaar onderwys moet omvatten drie afdeelingen n 1. landbouw-, industrie- en handelsonderwijs. Ook hij vraagt vun de Kamer slechts een svoorloopige" beslissing. Naar aanleiding der toelichting van het amendement wijzigde de minister de redactie van het attikel, zoodat het cijfer van f 20,000 behouden wordt, doch alleenvoor ïvóor- onderzoek en maatregelen ter voorbereiding van een middelbare technische school". Het amendement werd daarop ingetrokken. Op aandrang van de heeren TALMA en VAN BIJLANDT verhoogde de minister de subsidie voor de school voor zeevaartkundig onderwijs te Vlissingen met f 500, die voor de ambachtsschool te Apeldoorn met f2500. Bij de afdeeling Lager Onderwijs betoogde de heer ROESSINGH dat de regeering te weinig 'doet voor het lager onderwijs; hy schetste het groote plaatsgebrek in de scholen in de veenkolonie en bepleitte vooral voor Emmen een sposdigen en tuimen steun omdat deze gemeente is uitgeput, De heer KETELAAR drong aan op ver betering der lonten, voortvloeiende uit art. 18 en 19 der leerplichtwet en ook spreker klaagde over het steeds toenemende plaats gebrek in de scholen. Spoediger en ruimer moeten de gemeenten subsidie voor den schoolbouw ontvangen. Tydelijke maatrege len keurde spreker niet af, maar zij mogen z. i. niet zoolang duren als thans het ge. val is. A'erder besprak hij o. a. ook nog de on regelmatige wijze van uitbetaling der onder wijzerssalarissen. Morgen tien uur voortzetting. Zit ling van Dinsdag 16 December 1902, Biji de voortgezette behandeling van 'Hoofdstuk Ar (Binnciilandscho Zaken) be pleitte de heer TER LAAN verbetering van het volksonderwijs en dor Leerplichtwet, af schaffing der kapitalistische standenscho len; hetorc regeling dor onderwijzoïseploi- ding; vaste onderwijzcrsbOtrckkingenrege ling van den rechtstoestand dor ondbrwij zers, met verbod van ontslag in geheime ver gadering rechtvaardige tuchtmaatregelen zorg dat do gemeenten goen onderwijzers- traetementen uihkeeron beneden da wette lijke vasgesteldc minima; verbetering van het schooltoezicht, waarbij de arrondisse- mcntsschoolopzicnors moeten worden goed bezoldigde Rijksambtenaren en do districts schoolopzieners dienen, afgeschaft. Voorts wenschte spr. afschaffing van do vacatiegel den voor examens a 6 pea- d'ag voor d'o in specteurs en disfcrietschoolopzicuers. De heeren PASSTOORS en BIJLE- A'ELD juichton too do toegezegde pension- ncering van bijzondere onderwijzcr-s. Laatst genoemde besprak voorts verschillende maat regelen in het belang van heb onderwijs en protesteerde tegen cle eenzijdige, pessimis tische beschouwingen van den licor ter Laan, wien hij vroegwat hebben de sociaal-demo craten in vergelijk ing met cle Christelijke partijen gedaan voor het arme schoolkind? De 'hoer POMPE VAN MEERDER. VOORT drong aan op uitbreiding van de gevallen, waarin vrijstelling kan worden ver leend van schoolbezoek, in het belang van den veldarbeid. Do licex- BRUMMELKAMP wees op do onvoldoende, 'kennis bij candidaat-ondbrwijr zers van de Nededandsc.be taal en do ge schiedenis; de heer DOLK wenschte afzon derlijk onderwijs voor achterlijke en spraak- gebrekkige kinderen. De heer TROELSTRA 'besprak de toe standen van het bijzonder onderwijs cu wees op do onvoldoende schoollokalen en leermid delen biji do bijzondere scbolon voor do min- gegoedenden onvoldoenden rechtstoestand en. de onvoldoende salarissen van de bijzon dere onderwijzers. Bij, het bestaande recht is do invloed vau don Staat op het gehalte van liet bijzonder onderwijs bijna gelijk nul, evenals de staatsbijdrago aan dat onderwijs. I11 strijd met den minister aclitte spi\ in menging van den Staat in de verhouding van dc schoolbesturen tot de ouderwijzers noodzakelijk, hetgeen ook gcwcnscht wordt door de vereeniging van christelijke onder wijzers. Bij' do uitkeering van het pensioen zal do Staat een waarborg moeiten hebben voor de toekenning daarvan aan do bijzon dere ondorwijzors door de schoolbesturen. Niet langer dient gestreden over do rich ting van het onderwijs, maar over den in houd en do 'technische zijde van het onder wijs. 't Bijzonder onderwijs blijve vrij in do richting, maar niet in do organisatie. Tot oplossing van het school vraagstuk kan een schoolbelasting veel. bijdragen. Den beer Bijüovcild antwoordde spr. dat do sociaal-democraten hebben gestreden voor schoolvoeding en scboolklcoding, welke als nog iln do Leerplichtwet als onafwijsbaar toevoegsel dient te worden verplichtend ge steld. Dc lieer LOIIMAN gaf als het gevoelen dei- geheolc rechterzijde to kennen, dat do vrijheid van aanstelling en ontslag van do onderwijzers moet blijven bij degenen, die zich intcressecrcn voor en zich wijden, aan de bijzondere school. \roor geld wil db rech terzijde niet prijsgeven do vrijheid om de kinderen op te voeden naar haar eigen in zicht. Do MINISTER verweet den heer Ter Laan overdrijving. Ijstoestand. 15 Dcc. Lobith, een-negende drijf ijs. Nijmegen, cen-vijlfde d'rijfijs. St Audries (Waal), een-vierde drijfijs. Arnhem, blanlk water. Vreeswijk, ijs vast. AVester- voort, idem. Deventer, idem. Kampen, idem. A7eul'o, Mank water. Grave, ijs vast. St. AndWes (Maas), idem, Hoog- wator. Gorinehem, een aclitse drijfijs. Schoonhoven, ijs vast. Krimpen, cenig drijfijs. Dordrecht, ijs vast. Moerdijk, ecn-d'erdo drijfijs. Hellovoetslnis, oen- twecde drijfijs. Bruinisse, blank water. Scholen gesloten. Te Tilburg zyn van heden af alle lagere scholen wpgens het heerschen van roodvonk en diphtheritis tot nader order gesloten. Dievenbende. AVederom zijn twee personen aangehouden en naar Nijmegen overgebracht, verdacht van medeplichtigheid aan de diefstallen in deu laatsten tijd tusschen Nijmegen en A'enlo gepleegd. Zeven man van de bende zijn nu voorioopig. onschadelijk. Lage aanval. In do Akkerstraat ta Breda greep heden morgen een treurig voorval plaats. St te; -'■rte-' - V- Mr» MM

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2