'~™sta5smewsT VL A AR.DIN GEN» MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Recht zake 11, Kerk en School, Landbouw en Yeeteelt. Staten-Gcneraal. V" Gemengd Nieuws. Naar de »N. Arnh. Crt." meldt heeft Prins Hendrik weder een aanzienlijke hoeveelheid woesten grond onder Wiessel aangekocht, met het voornemen dien in 1903 door arbei ders te doen bewerken. Z. K. H. heeft voor dit doel een flink bedrag beschikbaar gesteld. Op 2 Januari zal ten hove een gala-bal plaats hebben. Minister van Marino ad interim. Bij Koninklijk besluit is tijdens deonsten- tenis van een Minister van Marine, het beheer van het departement van marine od interim opgedragen aan den Minister van Ooi log, die bij het leven van minister Kroys reeds lijde lijk belast was met de waarneming van het beheer. De Ongevallenwet en de buitenlandscho Maatschappijen. Naar sDe Verzekeringsbode" verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken, in antwoord op een adres aan hem gericht, door de generaal-agenten van de Zwitsersche Mij. tot verzekering tegen Ongevallen te Winterthur, medegedeeld: sdat het.bepaalde bij art. 52 der Ongevallenwet 1901 niet de vrijheid laat den werkgever toe te staan dat hij het risico der verzekering zijner werk lieden bij een buitenlandsche Maatschappij dekt." Eerste Kamer. Indische begrooting. Blijkens het Voorloopig Verslag had liet optreden van den nieuwen minister van kolo niën algemeen een goeden indruk gemaakt. Sommige ieden juichten het bij den minister toe, dat hij volgens hun meening de politiek buiten de Indische zaken poogde te houden. Velen achtten den financieelen toestand ongunstig. De economische toestand op Java werd algemeen ongunstig geacht. Men was van gevoelen, dat niet minder dan de zedelijke belangen ook het materieel welzijn van dm inlander moet bevorderd worden en krachtige pogingen moeten worden aangewend om op den duur verbetering in den toestand Ie bren gen. Bevordering van het landbouvvorulerricht werd door velen raadzaam en nuttig geacht Ook behoorde men naar veler gevoelen zich toe te leggen op verbetering van den vee stapel. Het drijven van gouvernements-koifie- cultuur in vrijen arbeid vond veel instem ming. Ook werd aanbevolen de zeevisschei ij te trachten tot bloei te brengen door de vis schers in het bouwen van prauwen voorde vischvangst tegemoet te komen. Men vroeg of een emigratie naar de Buitenbezittingen op ruime schaal uit financieel oogpunt uit voerbaar is. Een ernstig gevaar voor den welstand van den Javaan werd door onderscheidene leden gezien in de toeneming van het aantal Chi- neezen, in hun stijgenden invloed en in hun groot landbezit. Anderen duchtten echter nog meer gevaar van den kaot der Arabieren. Aangedrongen werd op het zooveel mogelijk beperken van de toelating van vreemde Oos terlingen tot het binnenland. In het algemeen werd er op aangedrongen dat men zich zooveel mogelijk zoude onthou den van iets te doen, dat tot uitbreiding van het gezag zoude kunnen leiden. Vele leden betuigden hunne ingenomenheid met het voornemen vau den Minister om, met beperking der daartoe noodige kosten tot het strikt noodzakelijke en verdeeling der uitgaven over eenige jaren, voort te gaan met het nemen van maatregelen voor de verdediging der koloniën tegen buitenlandse!) geweld. De medegedeelde plannen vonden eveneens in stemming. Velen spraken de verwachting uit, dat ua de verschijning van de brochure van mr. J. van don Brand »De miliioenen uit Deli" de Regeering meer dan ooit zich het lot der koelies zal aantrekken. Aangedrongen werd de zending zooveel mogelijk vrij te laten, Toegejuicht werd door vele leden het voortgaan met den aanleg van irrigatiewer- ken en het nemen van proeven met draad- looze tetegraphie. Ook werd nog aangedro-igen op een defi nitieve regeling van de opleiding van Indi sche ambtenaren. Met de vooi genomen uit breiding van den spoorweg m het Rautam- sche tot Laboean werd dosr de meeste ie den ingestemd. Tweede Kamer. Begrooting Landsdrukkerij. Bij het afdeelingsonderzoek drongen som mige leden, onder oprnei king dat de instelling wel wat te wenschen overlaat maar het afge leverde werk aan billijke eischen voldoet, er op aan bij het aanbrengen van verbeteringen geleidelijk te werk te gaan en zich te bepalen tot het strikt nondige. Van andere zijde meende men dat voor zieningen op ruime schaal niet zouden kunnen uitblijveu en warme instemming vond het plan van den Minister om het thans geldende loonstelspl het collectief stukwerk te vervangen door weekloon naar vaste regelen. Hiertegenover werd gesteld dat stukloon de voorkeur verdient boveu weekloon. Men meende dat een technicus met den rang van onder-directeur niet noodig was en dat de directeur aan de eischen van technische bekwaamheid moet voldoen. Men meende van andere zijde echter dat de directeur uitslui tend met de algemeene leiding moest worden befast Gevraagd werd nog, of de minister het rap port van den directeur der landsdrukkerij over de reorganisatie van die inrichting aan de Kamer ter inzage zou wtiien overleggen. V Waterstaatsbegrooting. De Commissie van Rapporteuis heeft den minister in overweging gegeven art. 290bis alsnog zoo te wijzigen, dat daaruit alleen betaald kan worden het veriofstraktement, toegekend aan den heer flavelaar. Het komt der commissie niet wenscheiijk voor om hetgeen zy meent dat de bedoeling van den minister is, alle eventueele verlofs traktementen van am btenaren onder dit depar tement ressorteereude, uit genoemd artikel te kwijten. Door de heeren Lïeftinck, Kolkman, Smeenge, Michiels van Verduynen en Bos is een amendement voorgesteld, strekkende om aan de vereeniging tot bevordering van de paardenfokkerij in Nederland een som van flO.OOO toe te kennen als subsidie voor de door haar in 1903 te 's Gravenhage te houden paardenteiitoonstelling. J. C. van Schermbeek, f Onverwacht is te 's-Graveniiage ontslapen de heer J. C. an Schermbeek, tot voor twee jaar Hoofdcommissaris van Politie in de residentie. Opgeleid voor het notariaat hij bezat het radicaal ran candidaat-notaris begaf luj zich echter in het politievak. Eerst Com missaris te Zaandam werd hij later in gelijke betrekking geplaatst te Amsterdam, totdat in 1S70 zijn benoeming volgde tot Hoofd commissaris in Den Haag, welke functie hij meer dan 25 jaar bekleedde. Velschillende onderscheidingen vielen hero ten deel in '1898, o. a. die van Olflcïer in de Oianje Nnssau-orde. Meermalen verschenen ook geschriften of beschouwingen van de hand van Van Scherm beek over het politiewezenterwijl hij ook deel uitmaakte van de Staatscommissie voor eene organisatie van de Rijks- in verband met de gemeentepolitie. Van Schermbeek steunde ook als burger van den Haag tal van instellingen van mnat- schappelijken, zedeiijken en hygiënischen aard en was o. a. een ijverig bestuurslid van de afdeeling van den Volksbond tegen drank misbruik. De begrafenis heeft Zaterdag 12 uur op Oud Eik en Duinen piaats. Eigen Risico. Naar wij vernemen bestaat bij B. en W. van Haarlem geen plan om voor te stellen de risico's der ongevallenwet voor eigen rekening te nemen, omdat het aantal ge meentebedrijven, waarin ongevallen te duch ten zijn, daar te gering is. (dN.R. Ct.") Mr. Troelstra wel hoofdredactenr, sHet Volk" noemt het bericht van nHet Centium" dat mr. Troelstra zal aftreden ais hoofdredacteur van i> Het Volk" en mr. Mendels hem zal opvolgen, geheel uit de lucht ge grepen. Bond van schoenfabrikanten. In een te 's-Hertogenbosch gehouden ver- gadeiing van dezen Bond werd omtrent het adres aan de regeering in zake tariefwets herziening besloten, goedkeuring te hechten aan de redactie van het concept, willende daarmede het bewijs leveren de belangen der looiers niet achter te stellen bij die van de schoenfabrikanten en daarbij in den geest te willen handelen der regeering. Door het bestuur overgenomen en door de vergadering goedgekeurd werd deze motie: ïDe veigadering, overwegende, dat de stijging der algemeene grondstoffen voor de schoen- fabricatie, inzonderheid het leder, niet mag drukken op het loon van den werkman, welk loon eerder verhoogd dan verlaagd dient te worden overwegende dat schoenfabrikanten staan voor onkosten, eventueel veroorzaakt door de invoering der Ongevallenwet, enz.; geett ie kennen, dat een verhooging der schoenprijzen noodzakelijk is, zoowel in het belang van den werkman als in dat van de schoen-industrie." Op voorstel van den voorzitter zullen van wege den bond eenige medailles worden be schikbaar gesteld voor de in Augustus e.k. te Waalwijk te houden tentoonstelling van schoen- en lederfabricatie, en op initiatief van den heer Van den Bergli zullen de bonds leden persoonlijk die onderneming, die een internationaal karakter zal dragen, financieel en moreel steunen. Toch tweemaal trouwen. Men schrijft uit Müaasniel! aan de „L. K." Indertijd' deelden we onzen lezers mede, dat de verschillende paartjes door dan lieer W., ambtenaar van den burgerlijken stand, tijdens zijua schorsing als gemeenteraadslid in den echt verbonden, nogmaals wettig moesten getrouwd worden. Dat bericht werd door N. K. naar aanlei ding van een uitspraak der „Gemeentestem" tegengesproken. Dit blad is van gevoelen, dat de ambte naar van den burgerlijken stand, tijdens zijn schorsing, niet van zijn waardigheid verval len is ea zijn functiën gedtorende de schor sing bijl den burgelijiken stand mag blijven vervullen. De edelachtbare heer officier van justitie te Roermond schijnt er toch een andere) mea ning op na te "houden. Ofschoon de schor sing van den heer W. als raadslid door Ge deputeerde Staten niet is gehandhaafd!, ©n de iheer W. andermaal1 tot ambtenaar van don burgerlijken stand' benoemd is, heeft d'e officier van justitie gelast, dat de verschil- lendo paartjes andermaal een wettig huwe lijk moesten aangaan. Finantieel Nieuws. Noord brabantsche Bank. De rechter-commissaris in het faillissement der Noord brabantsche Bank heeft tot lid der commissie uit de schuldeischers dier Bank benoemd den heer M. J. Sweens, lid van den gemeenteraad en van het bestuur der katho lieke spaarbank te 's-Hertogenbosch, in de plaats van den heer A. A. Mignot, te Eind hoven, die als zoodanig heeft bedankt. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal een vergadering hou den op Dinsdag 23 dezer des namiddags te 2 uur. De Arbeidsbeurs. Omtrent de resultaten van de werking van de Arbeidsbeurs valt het volgende te melden (Opgave 17 December 1902.) Gevraagde werkkrachten. Jongens voor branderijen. Smid (halfwas.) Leerjongens (rijwielvak.) Personen, eenigszins bekend met rij wiel vak. 3 of 4 kuipers. Ondermouters. Aangeboden werkkrachten. Brandersknechts. 1 distillateursknecht. Personen voor loopwerk en lichte werk zaamheden. '1 houtkooperskneelit. Kistenmakers. 1 machinist-stoker. 1 machinist-bankwerker. '1 Schippersknecht. '1 borsielmaker. 1 kantoorbediende. 1 pakhuisknecht. Ondermouters. 1 slagersknecnt, 1 timmerman. 1 tabaksbewerker. 1 smid. 2 ververs. Dienstboden. Schoonmaaksters. Blijkens vorenstaande kennisgeving zal de commissie voor gemeentewerken Woensdag 24 dezer, des voormiddags te 11 uur aanbe steden de leveling van: ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doe ken, drogistariikelen en verdere materialen ten behoeve van den dienst der gemeente werken gedurende het jaar 1903. Het bestek ligt ter inzage op destadstim- merwerf en is ter gemeente-secretarie tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar. Vanwege het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid werd heden o. a. aan besteed het bijsparmen van acht draden aan eene lijn iangs den Nederlandschen Cen- traalspoorweg tussehen Harderwijk en Amers foort. Minste inschiijvers waren de heeren J. Romein en L. Bijl, alhier, voor f 2299. Vanmorgen om 11 uur is de achtermuur van de uitgebrande mouterij De Driekleur" aan de "Willemskade door den wind omge vallen en kwam met donderend geweld neer, een konijnenhok en een kippenhok daarbij vernielende. Naar men ons mededeelt zal de schade aan de hokken door den kooper van de afbraak worden vergoed. Hedennacht ontdekte de politie bij haar ronde op de scheepstimmerwerf ïde Hoop" in de Lange Nieuwstraat vuur. Bij onderzoek bleek dat eenig hout en zaagsel, dat bij een uitgedoofd vuur onder een pekketel lag, ont brand was. De politie doofde het vuur zonder dat het nog onheilen had aangericht. Correspondentie. B. v. "W. Natuurlijk kunnen wij omtrent het al of niet opnemen niet ten voile be slissen, voor wij het een of ander ontvangen hebben, doch het komt ons voor, dat er voor weigering wel geen reden zal zijn en in principe bestaat er bij ons tegen opneming niet het minste bezwaar. ■^Hedenavond' te 8 uur vergadert do afd. V'l aardingen van dëni Ohr.JHist. Kiezers- bond. Aan d'e orde is "het jaarverslag van den penningmeester en verkiezing van bestuurs leden. *Heb Kerstfeest der Zondagsschool! van de afdeeling VI aardingen en. Vlaardinger- Ambaeht van den Ned'. Protestantenbond' zal gehouden, worden op Zondagavond1 28 de>- zer, ^Gisteren werd alhier een 'aanvang ge maakt met 'hot wegbreken der stolling op den toren. Hedenmorgen werden ooik de tijd'- aamvijzers aangebracht. Nu d'oor tussclienkomst van het gemeen tebestuur ook een minuutwijzer is aange bracht, waardoor in een bepaalde behoefte is voorzien, zullen zeer zeker alle inwoners ho pen dat het ongeregelde tijd'aanwijzen tot 't verleden® zal bahooren. Voor 1903 is tot direct.-geueesheier aan 't stedelijk ziekenhuis alhier benoemd dir. W. Thiébout. Gevonden voorwerpen Aan heb politie-bur eau is als gewonden ge deponeerd Een zilveren ketting, waaraan eon mus- eatoneen sitroomatras, zoo goed als nieuw een. roodbruinen lederen portemonnaio ikrh. een kleini bedrag aan geld'; een breiwerk., waaraan een. kluwen sajet; een knipmes, en ta bvragen biji J. "Vroombout, Patij,penstraat K no. 34, een gouden ring. Ia een Zondag te Utrecht gehouden verga dering van R-K. journalisten is besloten tot oprichting eener R.-K. Journalisten-Vereeni- ging, welke zal staan niet tegenover maar naast den journalistenkring. Miccio Horszowski, oud negen jaar, te Lemberg geboren, die pianist en componist is, heeft het publiek van Warschau in ver bazing gebracht door het eerste concert van Beethoven, met orkest en blavierstukken van Scarlatti, Mozart, Schumann en Chopin, alles uit het hoofd, voor te dragen. Haarlemsche Erans. Wij deelden reeds mede dat Frans Rosier onmiddellijk nadat door het Hof was be krachtigd het vonnis der Haarlemsche recht bank, waarbij hij werd veroordeeld tot 12 juar gevangenisstraf, ter zake van afpersing ge pleegd tegen de weduwe v. Dregt te Haarlem, aan zijn verdediger, mr. Enthoven, had mede gedeeld, dat hij in revisie zou komen. De snieuwe feiten" zouden in verband staan met de omstandigheid, dat hij de weduwe reeds geruimen tijd had gekend en tot haar in intieme relatie had geslaan. De officier van justitie te Haarlem heeft in verband met deze snova" bereids een ondeizoek ingesteld, en daarbij is gebleken, dat de vier getuigen, die door Rosier werden genoemd, als zouden zij van die verhouding hebben geweten, hebben verklaard, dat hun daarvan hoegenaamd niets bekend is. De »novo" zyn door Rosier dan ook blijkbaar uit de lucht gegrepen. Inmiddels heeft Rosier terechtertyd ver klaard in cassatie te willen komen van het arrest van het Hof. Een cassatiemiddel heeft hij evenwel niet en mr. Enthoven heeft ge weigerd de acte van cassatie te teekenen. De Kantonrechter te 's Gravenhage heeft de eigenaresse vau den bastaard-Ulmer-dog, welken zij ongemuilband liet loopen, in strijd met de jongste bepalingen der politieveror dening, veroordeeld tot f 1 boete. Het jongetje dat een meisje was. De pleidooien in deze zaak zullen gehouden worden op 4 Februari 1903. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Feerwerd (Gr.), de heer U. P. Okken, caud. te Beerta. Aangenomen het beroep te Vledder (loezdoor ds. J. Sevenster, te Drachtster Compagnie. Bedankt voor het beroep te Wisscn- kerke door ds. Th. Doevendans te Elburg te E'erland (Texel) door den heer IC, P. Datema, cand. te Rotterdam. Hoogeu Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer W. G. A. van Sonsbeeck, geb. te Amsterdam, Zeiden, Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, na het verdedigen van stellingen de heer U. W. F. van Panhuys, geboren te Zwoile. iUtrecht. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op stellingen, de heeren J. A, A. H. de Beaufort, geboren te Leusden, en IC. W. A. Beukema geboren te Tokio. Te Utrecht had gistermiddag de algemeene vergadering plaats van den sAlgemeenen Nederlandschen Zuivelbond" onder presidium van baron Collot de d'Escury van Klooster- zaode. In behandeling kwamen voorstellen betreffende de ongevallenwet en de boter- contrüle, liet bestuur stelde voor een onder linge risico-vereeniging op te richten in aan sluiting bij de Centrale Werkgevers-Risico bank te Amsterdam. Tot aansluiting verklaarden zich bereid de bonden in Friesland, Gelderland en Oveiijssel en Drenthe. Betreffende boterconttöle werd aangenomen een voorstel van het bestuur om de zaak krachtig te steunen en wel op den grondslag, aangenomen in de verleden week Donderdag te Utrecht gehouden bijeen komst. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 December 1902. (Vervolg). Binnen!. Zaken. Den heer Tioebtra antwoordde de MI NISTER VAN BINNENL ZAKEN, dat dier.s rede niet voortvloeide uit liefde voor het bijzonder onderwijs, doch dat hel een poging is in overeenstemming met eene op het .sociaal democratisch partij-congres aangenomen motie, om een struikelblok weg te nemen tegen de overkomst van de Christelijke ai- beiders naar de groep der sociaal democraten. Intusschen willen de voorstanders vun bijzon der onderwijs hunne vrijheid niet veikoopen, voor welk Rijkssubsidie ook. Dat de soeiaal-demokraten niets voor het schoolkind gedaan hebben, in vergelijking met de Clnistelijke pai tijen, beeft de heer Troelstra niet weerlegd: het is toch niet de vraag, wat men besproken heeft, maar hoe veel daadwerkelijk is geofferd. Wat de klacht van den heer Roessingh betreft, de regeering heeft gedaan wat zij kon om de sehooltoestanden te Emmen te ver beteren. Betreffende vragen, door den heer Smeenge gedaau omtrent de pensioneering van weduwen en weezen, kon de minister zich nog niet uitlaten. Aan het verzoek van den heer Smidt om een oudeizoek in te stellen omtrent den stand der vrije- en ordeoefenin- gen, wil de minister in zooverre voldoen, dat hij bij zijn departement zal informeeren of het mogelijk is, zonder daartoe een speciaal onderzoek in te stellen, eenige gegevens bijoen te brengen. Regeling van do rechtspositie der onder wijzers hoort thuis bij de regeling der admi nistrative rechtspraak, Op de wijze als door den heer Dolk aangegeven, is onmogelijk te zorgen voor de achterlijke en spraakgebrek- kige kinderen door het gebeele land. De minister wil gaarne in den nood der landbouwers tengevolge der Leerplichtwet doen tegemoet komen vanwege het armbe stuur maar hy verklaart zich tegen school- voeding en -kleeding, die een schakel is in de keten, waardoor men de zorg der kinderen 1 aan de ouders wil ontnemen. De lieer KOLKMAN protesteerde legen een bewering van den beer Smeenge, dat bij het bizonder onderwys de personen voor wie het geld wordt gegeven - do bizonde- re onderwijzers liet niet krygen, Op vragen van den liee" Troelstra 0f de minister meent, dat aan bijzondere onder wijzers uit de staatskas traktementen en pensioenen kunnen worden vergoed, zonder dat e.r regelen werden gesteld door hetrijk omtrent de verhouding tussehen schoolbe sturen en onderwijzers en of volledige gelijk- stelling in een financieel opzicht tussehen liet openbaar en bijionder onderwijs kon worden ingevoerd, zonder dat van rijkswege waarborg wordt gesteld, dat het gegeven geld voor het aangewezen doel bestemd wordenl. het geven van goed onderwijs gaf de MINISTER geen antwoord, doch ver wees naar het door hem in de gewisselde stukken gezegde. De heeren MARCI1ANT, HUGENHOLTZ en KETELAAR bepleitten lotsverbetering voor onderwijzend personeel aan kweek- en leerscholen. Aan den heer Byleveld zei do MINISTER toe overweging van schrapping der f 75 toelage aan onderwijzers der kwee kscholen voor gymnastiekakte. Morgen 10 uur voortzetting. Zitting van. Woensdag 17 Boa. Bij de voortgezette behandeling van het hoofdstuk Binneniandsche Zaken verklnaide de MINISTER VAN BINNENIANDSCHE ZAKEN den heer Nolting, dat het onderzoek inzake de misstanden in de steenfabrieken beëindigd is; den heer Helsdingen, dat voor maatregelen tegen looavergiftiging een be- hooilijk onderzoek noodig is; den heer Hugen- holiz, dat de quaestie der vervroegde winkel sluiting bjj de Arbeidswpt dient behandeld; den heer Melchers, dat de Regeering inzake de oprichting van arbeidsbeurzen het parti culier initiatief den pas niet moet afsnijden; den heer Passtoors dat voor hooger salarieeting der secretarissen van de Kamers van Arbeid in 't algemeen geen reden is, Tegenover den heer Roessingh betoogde de MINISTER de noodzakelijkheid van een medisch adviseur bij de arbeiilsinspectibn. Bij de afdeeling ongevallenwet betoogde de heer DE SAVORNIN LOHMAN de nood zakelijkheid om het bestuur der rijksverzeke ringsbank, indien dit ongeschikt blijkt voor zijn taak te vervangen. Met den heer Nolens vroeg hij inlichting omtrent de opvatting der regeering nopens de geoorloofdheid der risico-overdracht aan buitenlandsche maat schappijen. De heer BORGESIUS bepleitte strenge controle-maatregelen, tegen simulatie en bedrog. De MINISTER vei klaarde dat dequaestie der geoorloofdheid van de overdracht der risico administratief zal worden beslecht, Ais correctief voor een onafhankelijke positie van de bank heeft de regeering het recht direc teuren, die van huu positie misbruik makeii te yeizoeken heen te gaan. Vermoedelijk zal bionen een week het invoeriugsbesluit be treffende de ongevallenwet gereed komen. In den Winter. Sedert 30 November j.l. was liet eiland. Schiermonnikoog van de post verstoken, Do postsehippors 'konden or niet cloor en niet overor was te veeii' en to weinig ijs in zeo om Oostmahorn to bereiken. Gelukkig behoefde men zich op het eiland niofc bet- angst te maken, dat ca- gebrek aan een en ander zout Ihoorschendo wintervoorraad! was groot genoeg, daarvoor was gezorgd. Dd herinnering anti nood op Hat gebied heeft ds eilanders actief gemaalkb met voor dear winter- ta zorgen, dia vaak ganw en onver wacht komt. Gelukkig 'heeft het eiland een telefoni sche verbinding met OostanaHom, zoodat mem niet geheel van do buitenwereld afgeslo ten was. Zoo nu en dan vroeg dan ooik fami lie per draad aan. de eilanders: „hoe) is'tf" en 't antwoord luiddo: „Very wel!" Maan dag is hot geilhikt Oostmahorn ta hmaikoii en werd da post van, 14 dagen overgebracht. Een berg nieuws opeens. Zon vergissing. Een ingezetene van Zaamsfeg was ik hot bezit van een ouden, afgoleefdan. hond, wien het leven meer on moer tot last Werd. Door medelijden bewogen, 'besloot hij oen oinda aan het lijden van hot dior to maken. Keel vroeg 's morgens stond hij' op, zonder een dek ihuisgcnootem iets van zijn. plan meegedeeld to bobben. Of hij geïnspireerd was doot Al va's plan, oan db Brussdscho winkeÜMS in hun eigen d'euaposbem op te hangen, is on- bokendmaar zeker ib, dab hij deze bohan- ddïng dteu hond! liet ondergaan, -en zich daarna den tuin in begaf om oen gut te del ven. Inmiddels was do vrouw walde er geworden van het gestommel! en, haren maa missondb, stond! zij) op, eu zag daar in het donüker een gedaante' in d'em deurpost hangen. Hewig ont stelde zij, mcenemd'a d'at haar man daar hing, en sahril 'klonk het: ,,0, k'mdbron, ja vader heeft zibh opgehangen!" Op dit ge schreeuw kwamen kinderen en turen toet snellen) en ook, heiel bedaard', ds gewaande gehangene zelf. Tot vreugde van iedereen Was nu de) zaak spoedig opgehelderd1. („NR. Ct. Een nieuw wedkantoor. Ta Rozendaal is weer een Ertgolscfh kan toor geopond' Voor „inteiuia't'ionall'cl wedaan- gel eigenheden" van d'ö firma "William Rto- land'. Doodelij he val, Te Amsterdam is gister-ochtend een man, die in de Kinkerstraat aldaar een liyschblok uit het zolderluik uithing, daaruit gevallen

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2