BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Rusland. De sMorning Post" verneemt nit St. Peters- burg dat de sRegeeringsbode" betredende den toestand in den Balkan, eene mededee- ling bevat, welke den indruk bevestigt, dat Rusland vast besloten is in het Balkan-schier eiland krachtdadig op te treden. De onderhandelingen tnsschen Rusland en China over de oprichting van een Russisch douane-kantoor te Daltiey loopen ten einde. Het verzet van Engeland is vergeebch ge weest. Rusland krijgt de coutróle op de douanerechten en mag na opheffing van de bezetting een postdienst in Mandschoerije instellen, waar nu militaiie posten staan. Het resultaat van de onderhandelingen wordt te Peking beschouwd als een bewijs, dat Rusland zich blyvend in Mnndschoei ije heelt gevestigd. Servië. Theodorovitch, een Servisch journalist is tot drie maanden gevangenisstraf veioordeeld wegens kwaadwillige artikelen tegpn de Turksche regeering. B n 1 g a r ij e. De Sobranja keurde met algemeene stem men een crediet van 55,000 frs voor de Ma cedonische vluchtelingen goed. Minister-president Daneiï zeide der Sla vische Weldadigheidsvereeoiging en den czaar dank voor de hulp voor hetzelfde doe' ver leend. Ten behoeve van de Macedonische vluchtelingen had czaar Nicolaas den Bul- gaarsehen minister van financiën een som van 10000 roebels gezonden. Uit alle grensplaatsen melden de overheden dat de immigratie van Macedoniërs toeneemt. Het begrootings-ontwerp voor 1903 raamt de inkomsten op 9S,017,900 frs.de uitgaven op 97,682,870 frs. AI arokko. De sultan is tengevolge van de hevige regens te Fez teruggekeerd, Tydingen uit Tazza melden dat de pretendent de stad heeft in bezit genomen. Hij heeft viziers en andere ambtenaars aangesteld, een hofhou ding geconstitueerd met de allures van een koning. De stammen ten oosten van Fez erkennen hem als gebieder. De slagregens belemmeren de operaties der troepen. V er. S t a t en. Het Congres te Washington nam een wets voorstel aan waarbij een crediet van 500,000 dollars werd topgestaan, ten einde den pro cureur-generaal Knox in de gelegenheid te stelleD, de overtreders van de wettelijke be palingen tegen de trusts te vervolgen. Haïti. Volgens een telegram uit Port-au-Prince hebben de troepen generaal Nord tot presi dent uitgeroepen. Nord schijnt meester van den toestand hoewel de meerderheid van het congres teo gunste is van Seoeca Pierre. De rust is in de neger-republiek hersteld. Dinsdag heeft nog een gevecht te Port-au- Prince plaats gehad waarbij verscheidene gewonden vielen onder wie 2 Italianen die ernstig zijn gekwetst. Twee andere personen van enkele misdaden beschuldigd zijn zonder vorm van proces terechtgesteld. De troepen bewaken het Amerikaansche gezantschaps gebouw. Hofbericht H. M. de Koningin en daarna Z. K, H. Prins Hendrik ontvangen hedenavond den aftredenden Duitsehen gezant in afscheids- audientie, na afloop waarvan H. M. graaf de Pourtalès en zijne echtgenoote te dmeeren houdt. Corps diplomatique. De nieuwe secretaris bij het Russische gezantschap, Baron de Scliellking. tevens kamerheer van Z. M. den Keizer van Rusland, is te 's-Gravenhage aangekomen in het Hotel des ïndes. De kapitein Dudley de Chair, marine attaché bij het Eugelsche gezantschap is voor geruimen tijd naar Londen vertrokken. Minister-resident van Rcnienlë en Servië. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat Hr. Ms minister-resident bij de Hoven van Rumenië en Servië aan zijn departement voor belang hebbenden te spreken zal zijn Zaterdag 20 en Maandag 22 December 1902, telkens van 1112 uren 's morgens en van 23 uren 's middags. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Dept. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip De Ruy- ter, onder bevel van den kapt. ter zee A. O. van der Sande Lacoste, 18 Dec. jl. van Nieuwediep vertrokken, ter aanvaarding van de reis naar West-Indië. Naar de »Tel." verneemt, zal Hr, Ms. de Ruyter, commandant de kapitein ter zee A. 0. van der Sande Lacoste, bestemd voor West-Indië, naar Venezuela gedirigeerd worden. Benoeming Ainbtenaien Hechter!, macht. Bij Kon- besluit ia benoemd tot subst.- griifier bij de Air.-Rechtbank te Arnhem mr. T. j. Terpstra Noyon, thans kantonr plaatsvervanger, adv. en pioc. aldaar. Terslag op een adres. In een der jongste vergaderingen van de Tweede Kamer heeft de commissie voor de verzoekschriften verslag uitgebracht op een indertijd vermeld adres van Pangerar, Adji Djarma, alias Kasoewa Nagara, gewezen hoofd van het land Tjantoeng der Tanah Boemboelauden, afdeeling Parir en de Tanah Boemboe. residentie Zuid-Ooster afdeeling van Borneo, thans te Bondowom. Adressant betoogt, dat hij om vier door hem aangegeven redenen verbannen en naar Bondowoco gezonden is en dat die redenen alle zijn ongegrond en niet tot zijn vei ban ning hadden mogen leiden. Hij roept daarom de hulp der Kamer in, ten einde hjj en zijn armzalige familie gerechtvnaidigd worde. De commissie meent, dat het niet op den weg der Kamer ligt, om te ondetzoeken, welke de motieven zijn geweest, die tot adressant* verbanning naar Bondowoso heb ben geleid, noch in hoever de openbare rust en orde do verbanning eischten. Zij meent echter toch de aandacht er op te moeten vestigen, dat adressant zelf erkent: lo. dat hij als hoofd tot tweemalen toe niet heeft voldaan aan een schriftelijke oproeping van oen controleur onder wien hij iessoi teerde 2o. dat hij, niettegenstaan de de controleur de door hem gevraagde vergunning om in zijn gebied hazardspelen te doen houden had geweigerd, doch toen hij de bevolking aan het spel vond, dat heeft toegelaten 3o. dat hij heeft goedge vonden, dat zijn echtgenoote aan den echt genoote van den controleur ulletlei geschen ken in geld en edelgesteenten aanbood, al elke feiten hem niet iu een gunstig licht plaatsen. De Kamer besloot het adres neder te leg gen ter griffie ter lezing voor de leden. Eerste Kamer. Suikerconventio. Algemeen kon men zich blijkens het, afd.- verslag vereenigen met het doel van de con ditie zooals dit is omschreven in den con siderans van het wetsontwerp. Enkele leden meenden, dat het tvensehe- lijlk zou zijn do behandeling uit to stallen, daar ten aanzien van sommige punten ver schil van opvatting was gebleken. Andere leden waren van oordeel', dat, in het midden, blijvende da qmvestie of inzake de surtax© al dan niet do nieening der regoe- riïig werd weergegeven, de hoofdzaak was de conventie op aannemelijik© voorwaarden tob stand te brengen. Over den invloed der conventie op den Xederlandsclien landbouw Hepen de mee ningen uiteen. Ouder do leden die op verlaging van ac cijns aandrongen waren er, die tevens de hef fing eener surtaxe noodzakelijk achtten in het belang van de suikerindustrie en de nauw daarmede betrokken belangen van den landbouw. Gevraagd word ook hoe het mo gelijk is dat geen maatregelen ten aanzien van de saccharine worden voorgesteld. Gevraagd werd bovendien hoe dit stelsel' voor Nederland met zijn suikeniitvoeremdo koloniën ooit voor toepassing vatbaar zal kunnen zijn. Enkele leden verklaarden zich, afgezion van andere overwegingen, tegen eiken bui tengewonen maatregel, als accijnsverlaging, al of niet gepaard met heb heffen van sur taxe, te nemen ün heb belang dei' suikerin dustrie. Gevraagd werd of een conventie kan wor den gesloten wanneer reeds vóór de onder- teekening is gebleken, dat de regeeringen der contractoerende staten hoofdbepalingen dier conventie in geheel verschillenden zin opvatten en zullen toepassen. Men wenscht-e de regeering to vragen de behandeling dezer zaa.k nit to stellen, en on middellijk zoo dit niet reeds is geschied. in overleg te treden met de betrokken regeeringen omtrent een regeling van hek gerezen verschil, desnoods te trachten ver lenging te verkrijgen voor den termijn van ratificatie. Tweede Kamer. S1 o t v1 a n rekening C u r a o a 1898. In een nota naar aanleiding van heb ver slag over heb ontwerp tot vaststelling van het slot dor rekening van do koloniale uit gaven en ontvangsten voor Curasao over t dienstjaar, 1S98, deelt do Minister van Kolo niën mede, zoodra hij daartoo gelegenheid vindt, heb geldelijk beheer van do West-In dische Koloniën in gezette studio te zullen nemen, cn te zullen nagaan, hoe op do beste wijze is te voldoen aan de voorschriften van do artikelen 17<L en 153 van de Regeorings- reglementon, resp, van Curajao en Surina me, om, indien dozo overwegingen tob een bevredigend resultaat leiden, voorstellen van wob aanhangig to maken. Hoofdstuk VI (Marino). De Conunissit van Rapportours verklaart, levendig tö hotrouren dei droevige redën, die aan oen meor volledige beantwooiding van heb verslag in den weg gestaan c.11 het aanbrengen van zoo talrijke wijzigingen in liet wetsontwerp noodzakelijk gemaakt heeft. Zij acht da openbare beraadslaging over het gewijzigd wetsontwerp (credfct-wet) vol doende voorbereid. De commissie spreekt hot vertrouwen, uit dat da lager© raming de aanzienlijke- ver mindering van den post voor schafting werd met 18-3.000 verminderd ook bij' het ont werp tier definitieve bcgroobing zal worden bestendigd. Oorlogsbegrooting. Do or de heeren Fock, Marchant, Janssen, Bolsius en Smeenge wordt bij amendement voorgesteld den post van f 4000 voor kosten tot viering vao het 75-jarig bestaan der K. M, Academie te schrappen. Supplet. begrooting van buitenl. zaken 1901. Dit vvelsontvveip is noodig geworden door hei verplicht gebruik maken van de telegraaf, vooral tengevolge van den oorlog in Z.-Afrika en de onderhandelingen met China, waar door het voor het desbetrrfïeride begrootings- artikel toegestane bedrag ontoereikend is gebleken. Wijziging Marinebegrooting 1901. Blijkens de Memorie van Antwoord zijn de uitgaven, uit een Marinebegrooting te bestrijden, als zijnde afhankelijk van niet vooraf bekende omstandigheden, uit den aard der zaak ook niet voor juiste raming vatbaar. Do bogroobingscijfers worden opgemaakt in da maand Mei van het jaar, voorafgaan de aan 'het dienstjaar waarvoor de raming geldt, zoodat dan allerminst met dezo wis selvallige omstandigheden kan worden reke ning gehouden. Geheel onverdiend is het verwiju dat dik werf zonder dringende noodzakelijkheid van te verwachten overschotten op tot te hooge bedragen uitgetrokken artikelen partij wordt getrokken om voor getheeel ander© doelein den meer uit te geven en dab zoodoende in breuk wordt gemaakt op heb budgetrecht, der Volksvertegenwoordiging. Medegedeeld wordt dat al bet bijl vroege ren aanbouw van. torpedobooten noodig ge bleken bijwerk steeds in later tö sluiten con tracten. wordb opgenomen. Voor welke schepen van bet auxïhair es kader het meerder uitgegeven® is besteed, ia niet- to beantwoorden. Dat do post voor schaf ting meestal zeer ruim geraamd is, kan niet worden beaamd1. liet Christelijk Nationaal Boeren-Comlfó, In eene buitengewone vergadering van het bestuur van het Christelijk Nationaal Roeren- Comité zijn de navolgende besluiten genomen o. De vergadering spreekt de wensclielyk- heid uit, dat het bestuur, zoodra het tijden gelegenheid daartoe gunstig acht, een ge te- legeerde naar Zuid-Afrika zendt, met opdracht om ter plaatse te onderzoeken hoe het onder wijs door de vereeniging kan worden ge steund, hoe de Hollandsche pers kan worden bevorderd, hoe noodlijdende kerken kunnen worden geholpen, hoe weezen kunnen worden verzorgd, of en zoo ji hoe handels-en nijver heidsbetrekkingen kunnen worden aange knoopt en verder ter opname van alle zaken, die het bestuur voor de vereeniging en haar werk in Zuid-Afrika van belang zal achten. b. In afwachting van de zending van een gedelegeerde steune de vereeniging reeds nu het Hollandsch onderwijs, door: o. bestaande Hollandsche scholen financieel te steunen l, in Zuid-Afrika gebleven onderwijzers bij te staan met geld en boekenc. op te rich ten scholen voor Hollandsch onderwijs zoo mogelijk hulp te verleenend. uitzending van Hollandsche onderwijzers en opleiding van onderwijzers voor Zuid-Afrika. c. De vereeniging steune de Hollandsche pers, om te beginnen het Kerkblad van ds. Lion Cachet te Burgersdorp. d. De vereeniging plaatse voor hare reke ning weezen in christelijke gezinnen, b.v. van christelijke onderwijzers, die zich daartoe leenen en daartoe de geschiktheid bezitten. Verder werd nog besproken de mogelijk heid om de Kaapsche rebellen en de Hol landers, die door den oorlog van alles beroofd zijn, zoo mogelijk te steunen, De vereeniging besloot tot dien steun en liet de uitvoering aan het bestuur over. Eindelijk werd met algemeene stemmen eveneens besloten zoo spoedig mogelijk ge schikte lectuur naar verschillende plaateen van Zuid-Afrika te verzenden. Het bestuur brengt een en ander ter kennis van de leden en afdeelingsbestuien. Eervol ontslag. Bij Kon. besluit is aan mr. W. van der Vlugt, hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Lriden, die het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft aanvaard, eervol ontslag verleend als rector-magnifieus dier Universiteit, Pensioenfonds Burgerl. Ambtenaren, Men schrijft ons Den leeraren aan de Rijkstuinbouw-wintei- scholen en wellicht ook anderen categorieën van ambtenaren zal, blijkens ministrieel rondschrijven, de gelegenheid geopend wor den, zich te koopen in het pensioenfonds van Burgerlijke Ambtenaren. (sTei.") N, 0. G. Wegens zijne benoeming tot voorzitter der Vereeniging van Hoofden van Scholen heeft de heer C. F. A. Zernike te Amsterdam bedankt als lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. Noodlijdende Javanen. Het Comité voor de uitvoering ten behoeve der noodlijdende Javanen heeft van een fabri kant, die veel naar Midden-Java levert, een gift ontvangen van flOOO, Gevangenissen te Rotterdnm. Bij Kon. besluit is aan mr. J. G, Philippi, lid van het college van regenten over de ge vangenissen te Rotterdam, eervol ontslag ver leend onder dankzegging voor de door hem bewezen diensten, en benoemd tot lid van het coll. van regenten over de gevangenissen te Rotterdam de heer G. A. M. de Bruin, wijn handelaar, voorzitter van Afd. II der aldaar gevestigde vereeniging ïPro Juventute" en lid van het bestuur der afd. Rotterdam van het Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Geweigerde Kotters. I11 ons nummer van gisteren namen wij een .bericht op behelzend® ihefc binnenkomen van 2 Engolsche kotters die 'hier moesten timmeren, doch die wegens plaatsgebrek naar "VJaardingen waren gedirigeerd. Wij ontvingen dit bericht van den direc teur van „Schiedam Vooruit" en meenden daarom dit bericht te moeten plaatsen, zoo als het ons word gegeven; echter kwam ons do inhoud wei wat vreemd! voor en stelden wij dus tor bovoogder plaatse een onderzoek in. Ilct bleek ons toen dat de bewoordingen geon onjuistheid bevatten doch het bericht toch een verkeerd denkbeeld moest wekken. Wat toch is het geval. Ilct havenregïement bevat onder art. 42 het verbod om in do haven «aan Schepen te timmeren «anders dan reparation did binnen 5 dagen zijn afgeloopen. Do bedoelde kotters hebben een diepgang dio liun belet om voor de timmer werf aan do Nicuwa II.ave.ii to komen zood.at ziji in da Voorhaven zouden moeten worden vertimmerd. Art. 10 latt. o bepaalt voorts dat voor schepen die hier komen rcp.orecren, tijdens dio reparatie, geen. havengeld wordt betaald. Engelsdho kotters, dio voor do Holland- sche haringvisschorij mooton worden ver timmerd, voreiscbcn zeer zeker aanmerkc- ijlk meer tijd voor vertimmertng dan vijf dagen, zoodat-, indibn B. 011 W. cl aar too een spccialo vergunning zouden kobben gegeven, die boido schepen daar een goruimon. tijd, misschien maanden, in do naven eeai lig plaats hadden gehad, zonder een cent ha vengeld te betalen en tob groot ongerief van den handel. Om dezelfde reden, dit willen wij hier te vens bijvoegen, fs aan een 30 ii 40 bommen ligplaats gedurende don winter geweigerd. Dii zijn bommen die tijdens den zomer el ders havenen, docli gedhrendc de 8 maan den, van November tot 30 Juni wel voor f 2 per schip bier zouden willen komen. Door d'ezo beslissing van het gemcontcbe- si.ur is ihet mogelijk geweest dat gedurende de strenge en langdurige» vorst de havens in Schiedam voorfdhirend open geweest, zijn. Wat dit betcckent kan men begrijpen als men weet, dat nu reeds in dezen winter 2300 l.ast graan per lichter zijn binnengebracht, die overal voor de pakhuizen konden ko men en daar losson. D.oannedc zijn dns èn do handelaren, èn db Scliiedamsche indus trieel en, èn de werklieden in Schiedam ge haat geweest. Waren de 'kotters hier toegelaten om te „timmeren", dan zou moeten blijken of dat „timmeren" zou zijn veranderen tot een Hollandsch visschersvaartuig of geheel of gedeeltelijk sloopen. En waar deze scheep jes nog «al eens veel p«assagiers tusschen do nadteu hebben dio men gewoonlijk liever niet herbergt, zou 'het zeker niet wensdkelijlk zijn. de kans te loopen dat dit ongedierte met 't uitgebroken 'hout op» den kant werd gewor pen. I11 ieder geval, ook al zo-u door de beslis sing van liet Gemeentebestuur aan dö scheepstimmerwerf eenig nadeel zijn toege>- brnclit, een belangrijk voordbol is eir door aan don Sehiedamsclien handel en de indus trie bezorgd. Den geweigerden bommen, was ook te YLaardingen on Maassluis een .ligplaats ge weigerd indien wij goed zijn ingdlitaht. ScMcflamscke Huishoudschool. Wij ontvingen het jaarverslag 1901/2 van de vereeniging Schiedamsche Huishoudschool waaraan wij het volgende ontleenen: Het afgeloopen jaar is voor de school in vele opzichten bijzonder gunstig geweest. De belangstelling in kook- en huishoudonderwijs neemt meer en meer toe. Voor bijna alle cursussen hadden zich zooveel leeilingen aan gemeld, dat met moeite allen een plaats kon den krijgen; alleen van den stiijkcursus maakten niet zooveel leerlingen gebruik ah wel verwacht mocht worden, doch het bestuur hoopt, dat de niet onbelangrijke prijsver mindering van het lesgeld voortaan meer leerlingen zal doen komen. Het verslag wijst er op, dat de gemeente raad in zyn vergadering van 3 Sept. 1901 besloot kookonderwijs onder de vakken voor de hoogste klasse der herhalingschool voor meisjes op te nemen. Al moest men nu de keuken Maandag- en Dinsdagavond missen geen enkele cursus heeft daardoor schade geleden. Besloten weid den nieuwen dagcursus met April te doen aanvangen om beter met de lagere scholen aan te sluiten. Dit jaar werden voor het eerst getuig schriften aan eenige leerlingen der verschil lende cuisussen uitgereikt en het vooruitzicht een diploma te kunnen ontvangen zal zeker vele meisjes aansporen een geheelen cursus met ijver en vlijt te volgen. Door velen werd gebruik gemaakt van de gelegenheid om de verschillende lessen in vollen cang te zien Door vertrek naar elders of om andere redenen traden eenige lesgevende leden uit en het gelukte niet altijd spoedig voor de opengevallen plaats een opvolgster te krijgen doch ten slotte steeds werden de plaatsen aangevuld. Dageursus. De dagcursus werd flink bezochthet aan tal leerlingen wisselde af van 11 tot 16, zoo dat enkele lessen gesplitst moesten worden. Op verzoek werd de verstelles om de week afgewisseld door een stoples, De lessen werden trouw en met ijver ge volgd, alleen tegen het einde van den cursus kwam menigmaal verzuim voor. Drie leerlingen verlieten de school, aan ééo werd een getuigschrift uitgereikt voor alle en aan één voor enkele vakken. Kookcursus. De lessen waren over het algemeen goed bezet. Da eerste cursus, aangevangen in Sept. 1901, begon met 12, de tweede met 6 en de derde (fijne keuken) met 3 leerlingen. De eerste cursus van Febr.—Juli werd gevolgd door 9, na enkele lessen door 11 leerlingen. Vooral in de koude maanden werden de lessen trouw bezocht, toen hel warmer begon te worden moesten de lessen voor den be paalden tijd vyegens slecht bezoek gestaakt worden. Van den tweeden cursus moesten de les. sen wegens het groote aantal leerlingen ge", splitst worden. B 8 leerlingen kwamen voor een getuigschrift in aanmerking, tervvjjl tevens aan de drie oudste leerlingen van den dagcursus, dié aan deze les deel namen, een getuin-schrift voor het koken werd uitgereikt. De derde cursus wprd tijdelijk gestaakt en na de groote vaeantie met hetzelfde aan- la! leerlingen, 6, voortgezet. Slrykcursussen. Er werden 2 cursussen gegeven ieder van 13 lessen. De tweede cursus werd slechts door 3 leerlingen gevolgd. Het lesgeld werd gebracht op f4vooreea cursus van 20 lessen (10 voor het strijken van platgoed en 10 voor gtansstryken), ter- wjjl de 10 eerste lessen ook afzonderlijk ge- volgd kunnen worden voor f2 en het leeren van glanssti ijken alleen f3.50 kost. Wellicht zal deze verandering meerderen in staat stel len zich de strijkkunst eigen te maken. Versieleui'sussen. Ruim 80 meisjes volgen de op vier ver schillende avonden per week gehouden ver stellessen. Enkelen vielen langzamerhand af, doch er werd over het algemeen weinig verzuimd de vorderingen waren vry goed. Daar de oefeningstijd te kort was, konden geen meisjes voor het diploma in aarimerkin» komen. Ie. Knipcursussen. 40 leerlingen ontvingen 0 ndeïricht éfiop een enkele uitzondering na kwamen alle leerlingen in aanmerking voor der* eerst- volgenden tweeden knipcursus. 2e Knipcursus. 1 Gedurende 4 avonden per week werd onderricht gegeven in het maken van jurken en japonnen. Iedere cursus werd gevolgd door 4 a 5 leeriingen. De ontvangen kleedingstukken kwamen goed te pas voor kinderjurk of garneering. Op de lamste les we>'d aan 8 leerlingen een getuigschrift uitgereikt. De ontvangsten bedroegen aan schoolgeldenf 469.09 verkoop spijzen- 339 81 s witte goederen - 13.37 gift van N. N-1000,— bijdragen- 180,— gemeente Schiedam, vergoeding voor lokalen en leermiddelen der kooklessen van het her- halingsonderwijs - 136,— diversen- 56.601/2 Totaal *f 2194.871/3 De uitgaven beliepen f 1867.84, zoodal er een batig slot is van f 327.031/2. doch al is dit zeer gunstig, zonder de bijzondere ont vangst van f 1000.zou er een tekort van f 700.zijn geweest, terwijl het voortdurend grooter aantal leerlingen ruimer lokalen noodig maken en de ontvangsten niet zooveel grooter zullen worden. Steun van velen, die deze nuttige instelling nog niet bedachten, blijft dus ten zeerste gewenscht. I11 het Beursgebouw zal gedurende enkele dagen, 'tijdeus deze voor beursbezoekers ge opend is, tea* bezichtiging worden gesteld een verzameling van lithografieën en photo- lithograficën naar teakenüngen o.a. van Braa konsick, L. W. R. Wenckebach en «on deren, alle vervaardigd op de boek- en kunst- drukkerij van dö fii*rna v. h. Rodloffzen Hubner Van Santen te Amsterdam. Hot -doel dat genoemde firma, met deze 'ter bezichtiging-stolling beoogd is meer be kendheid! te geven aan do op dio inritebting vervaardigde kunstproducten en te doen zien d.ot men voor dergelijk werk niet naar het buitenland' behoeft te gaan. De vertegenwoordiger der firma, do heer W. Ringlever, zal ter plaatse aanwezig zijn om desnoodig varlangdci inlichtingen te ver strekken. Bruggon. Thans is ook da Ooievaarsbr ug voor de passage van rijp en voortuigen gesloten. Eeu der balken aan het einde der kleppen, is ter plaatsa waar do sluiitbouiten zijn ingeslagen, gijbrokc-nzoodat bijj zware vrachten do m© gelijkheid bestaat d«at do draagkracht onvol doende zou blijken. D'o geweldig© wind die gisteren cn van nacht zich gierend door do straten deed hoo ien, heeft ook hot waiter in did rivieren hoog opgezet. Gisteravond' to 6.30 uur heunkto hot een hoogte van 1.83 boven N. A. P. van morgen te 7.30 lïop hot op tot 2.10 M. boven N. A. P., zoodat het toen een flmk stuk tegen d'o huizen stond. Bij baidö getijon werd de «alarmklok tij- dig gaklept, zoodat de waterwa-cikt gereed w.as en da waterkeeringen gezet konden wor den. De tram kon van morgen te 8J uur weer naar hot eind/punt doorrijden. Meldden wij in ons nummer van 18 dezer, dat do achtermuur Van d'o uitgebrande mou terij. „Dö Driekleur" aan de WüBemskade door d'en wind was omgevallen, thans verne men wij uit goede bron, dat die muur nröb door den wind as om gevallen, doch dat de eigenaar hem heeft doen omver halen, waar bij' .per ongeluk oen paar bokken door eeü losger.o&kb stuik werden vernield. Gistermiddag is de 9-jarigo S. Struik bij heb spelen langs den kant in de Sdhie. geva len. Dit frisscho bad zal hom wel doen p sluiten in het vervolg wat verder Van cieu kant te blijven. Hij werd door zijn kameraadjes gcr voor wie dit misschien ook een goede waar schuwing zal zijn. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild19 December. Notaris W. J. A. Roldanus, Twee woonhuizen, verdeeld in beneden-

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2