Gemeenteraad. BINNENLAND. STADSNIEUWS. L Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder werd in de laatste dagen door verkoudheid teruggehou den haar Paleis te verlaten tot het doen der gebruikelijke rijtoeren in de stad. H. M. hoopt echter weer spoedig buiten te kunnen gaan. Z. K. H. de Prins, daarin door lichte ver koudheid verhinderd, is gisteren niet aan het diplomaten-diner ten Hove verschenen. Heden was Z. IC. H. genoodzaakt zijn kamer te houden en kon hij niet de matinee voor de stichting voor lijders aan vallende ziekten bijwonen. H. M. .de Koningin reed zonder den Prins uit, alleen vergezeld van een Hofdame. Prins Hendrik heeft het Beschermheer schap aanvaard over de Cuiopaose Maatschap pij tot bevordering van Landbouw, Veeteelt, Houtaanwinning, en Visscherij". Consuls. Blijkens een particulier schrijven uitLou- renpo Marquez wordt de heer G. Pott, onze voormalige consul en agent der Oost-Afri- kaansche Handeisvereenigirig, in April of Mei n.s. aldaar terugverwacht. Consulaire examens. Naar wij vernemen, wordt in deze maand in den Haag eene vergadering gehouden van de commissie voor de consulaire examens ter vooitzetting van de behandeling van de nog aanhangige vraag der hervorming van het consulaatwezen. Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Groningen zullen a.s. Dinsdag in buiteugewone zitting bijeen komen, voor de vei kiezing van een lid der Eerste Kamer, wegens het bedanken van den heer Alberda van Ekenstein. Verkiezing Tweede Kamer. In een vergadeiing der afdeeling Middel burg van de Sociaal-Democratische Arbeiders partij is met algemeene stemmen tot candi- daat voor de Tweede Kamer in het district Middelburg (vacature-mr. Lucasse) gesteld de heer Bergmeijer. Spoorwegdiensten. D« „St-.-Ct." van 14 Jan. bevat 'hot .K. B.; waarbij do Minister van. Waterstaat, be voegd wordt veaMaaird één. dag van. élke week aan te wijzen, op welke da. verplicbtiiig om goederen ten vervoer aan te nemen, niet zal gelden. Landweer. Men meldt aan de ^Telegraaf". Met 1 Augustus a. s. wordt de lichting miliciens 1895 tot landweerdienst bestemd. Op dien datum zal dus de landweer ontstaan. De gcmeente-vlschhal te Amsterdam. De heer C. B. Hermann heeft tot den gemeentelaad van Amsteidam het verzoek gericht, de voordracht tot wijziging der ver ordening op de geroeente-vischhal aan de De Ruyteikade aan te houden en eene commissie te benoemen, die de onderhavige quaestie onderzoekt en zoo spoedig mogelijk rapport en advies uitbrengt. Het adres gaat vergezeld van eene by lage, waarin de heer Hermann de overwegingen, die hem in deze geleid hebben, ontwikkelt en waarin hij deze inrich ting tot heden een failure rioemt. Door K. Zwaan, als voorzitter van en namens de Onderlinge Oranje-Vereeniging de Vischhandel, gevestigd te Amsterdam, is aan den gemeenteraad eveneens verzocht het voorstel niet aan te nemen alvorens een onderzoek is ingesteld. Onafgedaan. Als gewoonlijk bij' den aanvang van 'heifc jaar hebben B. en "W. van Haarlem een lijst aan den raad. ingediend' van de aanbangig gebleven stedeken. Daaronder iis ook een verzoek van M. Lu- beki, directeur van wijlen de Soeieté Ano nyms des Tramway Neerlandais om ver gunning tob overdoen van de tram Haarlem- Aüikmaar. Dit adres dateert van 17 Maart 1897. Nu moet men weten dat de aanvrager reeds lang in België is gevonnist wegens be- d-og met de aandeelen en dat de tram liet vorige jaar werd overgenomen door de H. IJ. Spoor. Ouder nog ia een adres van dien. directeur van het stadsarmen- en ziekenhuis om ze kerheid tot liet eventueel verkrijgen, van pensioen. Dit dateert reeds van Juni 1894 en beeft nu zijn belang verloren, daar die di recteur begrepen ia onder degenen die bij de nieuwe verordening recht zullen krijgen op pensioen. Nog zijn onafgedaan eenige andere onder werpen te samen 29 min of meer belangrijke punten. Patrimonium. De afdeeling Dokkum van bet Ned). WerkbedenVerbond „Patrimonium" beeft, gelet op de moties van afkeuring door som mige afdéelilngen uitgesproken over bet op treden der (boeren De Vries en Staalman en over bun blad „De Ckrisben-deimocraat", als 'baar oordeel uitgesproken, d'at bet aJIer- minst op den weg van een afdbeling ligt, moties uit te spreken, daar zij een sociaal li chaam ite, achtte uit dien hoofde de moties dier afd'eelingen misplaatst en drong er bij' ale afdeelingen van den Bond op aan zich van bovengenoemdb politieke inmenging te onthouden. Gezondheidscommissie. In haar jongste vergadering heeft de ge zondheidscommissie te's-Gravenhage besloten, verschillende permanente subcommissiën in te stellen, nl. voor de zaken betreffende de besmettelijke ziekten, voor die betreffende de hoedanigheid van en het gezondheidstoe zicht op levensmiddelen, en (voor elk der drie districten) tot opsporing van misstanden van plaatselijken aard, vooral op liet gebied der volksgezondheid en tot voorloopige be handeling van desbetreffende klachten en verzoeken, voorzoover zulks niet valt binnen den werkkring der eerstgenoemde twee com- missiënvoorts eene subcommissie ad hoe voor de voorbereiding van een systematisch woningonderzoek en de aanwijzing der buurt of buurten, daarvoor het eerst in aanmerking komend. Openbaarheid en gelijkheid. In een der jongste vergaderingen van de Plaatselijke Schoolcommissie te 's-Gravenhage moet, naar aanleiding van een vooistei, deze noch openbare, noch voor de pers toegankelijke vergaderingen voortaan in het openbaar te houden, met groote meerderheid besloten zyn, het beginsel van publiciteit zelfs niet in behandeling te nemen. Met een kleine meerderheid moet de ver gadering het voorste! verworpen hebben om op de aanbevelingen der Commissie aan den Raad voor het lidmaatschap der Schoolcom missie personen uit den arbeidersstand te plaatsen wier kinderen de volksschool be zoeken. Bureau van Informatie Ongevallenwet. Te 's Gravenhage heeft een vergadering piaats gehad van afgevaardigden van een zeer groot aantal werkliedenverenigingen, ora een Bureau van Informatie voor de Ongevallenwet op te richten. Voorts werd besloten dat het vakcomité den burgemeester zal melden dat het zich belast met de voot bereiding van de voordrachten voor de verkiezing van de leden van den Raad van Beroep voor 's-Graven hage en omliggende gemeenten. Met gelijk doel is een kiescomité gevormd van de afd. Den Haag van den R. IC. Volks bond. De Woningwet. De vader van do Woningwet, mr. G. Goe- man Borgesius, had gisteren voldaan, aan een uitnoodi'ging der Vereeniging voor Fa- brieiks- en HandwerksmjjverOiedd te Rotter dam, om d'eae web nader te komen bespre ken. In een aangenaam aan te booron cau serie begon spr. er op te wijzen van 'hoe groot belang liet is, dat door eon wet do verbete ring der volkshuisvesting. Rijkszaak is gewor den, waar een goede volkshuisvesting van zoo onschatbaar belang is voor de gezond heid en de stoffelijke en zedelijke welvaart. Een ingrijpen der Regeering was maar al to noodig, waar het onderzoek had aan het licht gebracht, dat een zesde van heb 'ge heel© Nederlandsohe volk allerbedroevendst is gehuisvest. D'e spr. verklaarde daarop d© grondslagen, waarop do Woningwet is op getrokken, door zeer uitvoerig de diverse re gelingen te verklaren en toe te lichten. Spr. zelf stelde zich niet voor, dab door deze wet over enkele jaren een ideaal toestand zou rijn geboren, want wetten zijn ook al niet meer dan hulpmiddel^ om het particulier initiatief te steunen. Do moeilijkheid ligt niet zoozeer in het webben maken, maar om deze te doen aanpassen aan het volkskarak ter. Een web is dan ook niet meer dan een fundament waarop ean gebouw verrijzen kan. Wed kam spr. de hoop uitspreken, dat op het fundament door de Woningwet 'ge legd! heb volk van Ncdedamd een hecht ge bouw zou weten op te trekken. Rijksverzekeringsbank. De geneeskundige kring te Amsterdam heeft de volgende motie aangenomen: j>De vergadering van meening, dat na een ongeval als regel alleen de eerste hulp mag worden verleend door een ander dan den eigen medicus van den patiëntin aan merking genomen de veidere bezwaren te berde gebracht tegen de wijze, waarop de verbintenis der medici aan de Rijksverzeke ringsbank is geregelddraagt aan het be stuur op deze bezwaren ter kennis te brengen van het bpstuur der Bank, en legt den leden van den Kring de ver plichting op zich tot nader Kringbesluit van aansluiting aan de Rijksverzekeringsbank te onthonden." Ontbonden. In een gisteravond' gehouden buitengewo ne algemeen© vergadering van aandeelhou ders der Leidsclie Maatschappij tot verzeke ring tegen invaliditeit en ongelukken van wea-kliedcn ib besloten "tot ontbinding dier maatschappij. Hiermede hebben aandeelhouders be- kraebtigd een besluit der verzekerde werk gevers, die meenden dat de Mij. wegens de op 1 Februari in te voeren Ongevallenwet geen recht van bestaan meer heeft. Nalatenschap mgr. Heyllgers. Volgens den Haagsehen corr. van jDe Tijd" heeft wylen mgr. Heyligers zyn geheele for tuin vermaakt aan goede werken en Kath. instellingen, voornamelyk de Willibrordus- scholen van de Zusters in Tilburg. Handelsreizigers en agenten. Enquête naar do toestanden, bestaand!© onder de Handelsreiziger en Handelsagenten in Nederland. Op verzoek van den Nederl'andschen bond van Handelsreizigers hebben zich de hoeren mr. H, L. Braker, mr. H. Goeman Borge sius, dr. W. H. Nolens, mr. P. Rink, A. S. Talma on dr. J. Th. de Visser bereid ver- Haard als commissie van Enquête op te tre den, terwijl de heer mr. J. P, Jolles welwil lend het secretariaat van de commiBsie op zich heeft genomen. Deze enquête wordt uitsluitend) gehouden om oen zoo nauwkeurig mogelijk overzicht te brijgen omtrent de toostand'en, die bet- staan onder de (handel sroizi gora en handels agenten. Ongeveer 4000 vragenlijsten zijn thans verzonden, dik voorzien van oen 'beschrijven de circulaire on een gefrankeerde envelop- po, bedruikt met het adres van den secreta ris der commissie, mr. J. P. Jolles, Prinsen gracht no. 695, Amsterdam, zoodab de be antwoordde vragenlijsten uitsluitend in han den komen van de enquête-commissie, die omtrent de ingekomen antwoorden volstrek te geheimhouding heeft toegezegd. Het bestuur van d'en Nederlandkchem Bond van Hhndcdsreikigers verzodkt in de antwoorden nauwkeurige opgave te doen van de woonplaats, wat, naar het van mr. J. P. Jolles vernam, in de reeds binnen ge komen antwoorden vaak verzuimd' werd'. Atjeh. De pretendent-Sultan van Atjeh is met majoor Van der Maaten en lnitenant Velt- man per trein van Palan Pecar te Sigi aan gekomen. Andere hoofden onderwerpen zich ook. Rechterlijke ambtenaren. Bj Kon. besluit is de heer mr. W. A. P. F. L. "Winckel. vice-president van het Hoog gerechtshof var. Ned.-Indië, benoemd tot pre sident van dat college. Hier te lande is bericht ontvangen van het overlyden van mr. D. Juda, president van het Hof van Justitie in Suriname. Ontslag genomen. Bij schrijven d.d. heden heeft de heer J. J. Viirtheim ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. De Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten, leerjongens rjjwielvak. personen bekend met rijwielvak. gelegenheid voor een jongen ter oplei ding wagenmakery, 1 schoenmakersjongen. 1 een barbiersleerling. 1 boerenknecht (inwonend). Aangeboden werkkrachten. 1 bakkersknecht. brsnderskneclits. 1 boerenknecht. distillateursknechts. 1 tabaksbewerker, timmerlieden, kistenmakers, ververs. houtkoopersknechts. 1 machinist-stoker. i borstelmaker. 1 schippersknecht, mouters, koetsiers. personen voor lichte werkzaamheden. schrijfwerk. loopwerk. los werk. gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding ia kuiperij en smedery. Ongevallenwet. Aan d'o postkantoren is thans officieel kannis gegeven dlat de Ongevallenwet 1 Fe bruari in werking treedt. De postkantoren (dus ook [het (kantoor alhier) zullen voor de uitvoering dier wet geopend rijn op werk dagen op da uren, waarop het kantoor voor postwissedzaken is opengesteld. Op Zon- en feestdagen zajln alle kantoren voor dien dienst dér Ongevallenwet gesloten. Kiesvereenlglng -Schiedam1'. Dé ikiesvereeni'gilng .Schiedam" zal een vergadering bonden op Zaterdag 17 Januari a.3„ des avonds te 8| uur, in bet Volksbuis. Lang© 'Haven. 55. Punten van behandeling zijn Bespreking beschrijvingsbrief alg. verg., met ontwerp .gemeente-program. Voorstel van bet bestuur tot 'het zenden van een afgevaardigde, Verkiezing van 2 bestuursleden. Aan do beurt van aftreding zijn de heeren C. van Mem's en L. A. C. Ingenboes, niet herkies baar. De heer J. T. Hickendorff alhier, is opge nomen in Spoel's vokaal-ensemble, dat na Den Haag zich zal doen hooren te Tiel, Rotterdam en Antwerpen enz. Door een koopman van hier is 'bij, de po litie te Rotterdam aangifte gedaan, dat ten rijnen nadeele van de Veemarkt aldaar een ongemerkt Varken is ontvreemd. Dit varken is later, maar nu gemerkt, op hot abattoir teruggevonden. D'e> dief is niet bekend ge worden. Gisteren zijn door de politie alhier aan gehouden de 24-jarige C. V., de 25-jarige P. B. en de 23-jarige J. H. G., verdacht in den vorigen nacht door het opschuiven van een raam in de woning van Marrevee visch te hebben weggehaald. Na verhoor zijn zj weder op vrya voeten gesteld. Springty Donderdag 15 Januari. Vergadering op Dinsdag 13 Januari det namiddags ten 2 uur. Bij de opening dezer eerste raadszitting in 1903 sprak de "Voorzitter ongeveer als volgt: Mag ik paar de stp^ds gevolgde gewoonte, alvorens met de gewone werkzaamheden wordt aangevangen, bij den aanvang dezer Ie vergadering in het pas aangebroken jaar U en de ingezetenen achter U een gelukkig nieuwjaar toewensehen ik hoop dat hel u, uwe gezinnen en de gemeente met den nieu; wen jaarkring wèl moge gaan. "Wanneer ik een terugblik werpen 'wilde op het afgeloopen jaar, dan zou ik slechts weinig te zeggen hebben. Toch ben ik tevre den over wat dat jaar aan de gemeente heelt gebracht. Wanneer ik zie dat er hier zich verscheidene industrieën in dat t'ydperk heb ben gevestigd, dan meen ik dat dit aanlei ding tot tevredenheid geeft. De gemeente gaat vooruit. Echter, er "is in deze gemeente zoo veel ontevredenheid en ongeduld en meermalen ben ik daardoor mistroostig geworden. Men wil veelal dadelijk resultaten zieu van wat ter hand genomen wordt. Maar daarom vraag ik u ook, steun mij en het dag. bertuur in de moeilijke taak die ons is toevertrouwd. Werkelijk wij kunnen, wanneer ieder zijn plicht doet, aan onze gemeente een goede toekomst bereiden. Wanneer wy allen onzen eed of belofte getrouw blijven die wy hebben afgelegd bij de aanvaarding onzer taak, dan zal, wanneer Gods zegen daarop rust, ons streven beloond worden. (Applaus.) De heer Klein gelooft niet te veel te zeggen wanneer hy namens alle leden van den Baad dank zegt voor de door den Voor zitter gesproken woorden. Spr. hoopt dat onder Gods zegen zal worden gewerkt tot verhoogiog van den bloei der gemeente, dan twijfelt hy niet of met zoo'n Burgemeestei kuunen wy de toekomst bijmoedig en vrij moedig tegemoet treden. (Applaus.) De Voorzitter dankt den heer Klein voor het door hem gesprokene en de ver gadering voor haar instemming daarmede. DeVoorzi tter doet hierna mededeeling van de missive van den heer M. L- Honner- lage Grete dd. 24 December j 1. houdende mededeeling dat hy zijn benoeming lot wet houder aanneemt. Deze missive wordt aangenomen voor ken nisgeving. De Voorzitter wenscht daarna den heer Honnerlage Grete geluk met zijne be noeming tot wethouder eti beveelt hem de behartiging der belangen van de gemeente in dit ambt aan. Ik voor mij, zegt spr., en zeker ook gij allen, hebben alle hoop daaiop, waar wij weten wat hij reeds was als raadslid. Steeds heelt hy getoond, by de behandeling der verschil lende onderwerpen in den Raad, dat hij zich had ingewerkt in die zaken en te verwachten is dat hy dit zal bly ven doen, En als hij dit blijft doen dan kan dat niet anders zijn dan in het belang der gemeente. Applaus. De heer Honnerlage Grete dankt den voorzitter voor diens woorden en de ver gadering voor hare instemming. Ik ben, gaat spr. voort, ten volle overtuigd dat de taak, die ik slechts aarzelend op my heb genomen een zware is. Vooral mag ik dit zeggen waar ik kom na een voor ganger van zoo groote activiteit, kennis en werkkracht. Echter ik zal doen wat in mjn vermogen is, om de taak die ik heb op mij gecornen zoo goed mogeljk te vervullen. Ik zeg dank aan mijn medeleden in het D. B. en aan onzen geachten secretaris voor de hulp en voorlichting die ik nu reeds van hen heb mogen ondervinden eri vraag die ook voor het vervolg. Maar die heb ik ook noodig van de raadsleden. Iu het vertrouwen op die welwillende medewerking en steun heb ik de benoeming aangenomen. Ik beloof hier dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen is om mede te werken tot bevordering van den bloei der gemeente en ik hoop en vertrouw dat mij daarby uw aller steun niet zal ontbreken. (Applaus.) Hierna werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken en volgde een reeks be noemingen, gisteren reeds door ons mede gedeeld. Tevens deelde de voorzitter daarbij mede dat aan den heer M. L. Honnerlage Grete meer speciaal het onderwijs ter behartiging was opgedragen. Premiën blusschen van brand. Bij het voorstel tot toekenning van premiën aan hen die by het blusschen van braud heb ben hulp gebodeu, wees de heer De Groot op een zaak die daarmede in nauw verband staal: het feit dat de betaling dier premiën zoo laat plaats heeft. Spr. herinnert er aan dat hy' over deze kwestie reeds vroeger heeft gesproken en vraagt of het niet mogeiyk is om die zaak in een paar dagen te laten afloopen. De Voorzitter antwoordt dat daarom trent opmerkingeo en klachten zjn ingekomen ook bij het Dag. Bestuur en dit heeft reeds aanleiding gegeven om de uilbetalingen te bespoedigen. Wanneer dan ook die zaken niet met de gewenschte vlugheid afloopen dan ligt de schuld daarvan niet bij B. en W, De lysten voor de uitkeering van premiën woi- den, nadat zj zyn ingekomen, zoo spoedig mogelijk behandeld en de premiën betaalbaar gesteld, zoodat tusschen inkomen en betaal baarstelling geen acht dagen verloopen. Muar vóór het iukómen der lijsten verloopt veel tjd en dit schynt niet vlugger te kunnen. De heer de Groot stelt zich voorloopig tevreden met de aandacht opnieuw op deze zaak te hebben gevestigd. Hierna wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Vergoeding voor grondgebruik. Verzoek van P. van Vliet om vergoeding wegens het gebruik van grond aan de Hoofdstraat. B. en W. adviseeren om afwjzend op het verzoek te beschikken. De heer R i s vraagt of het kadastrale kaartje door adressant bij zyn verzoek over gelegd werkelijk aanwijst dat het bedoelde perceeltje grond het eigendom is van adressant. De Voorzitter antwoordt dat werkelijk dat kaartje ten voordeele pleit van adressant' op dat kaartje beroept hij zich trouwens. Het standpunt van B. en "W. is echter niet het zelfde. Dit college heeft een oudere kadastrale kaart geraadpleegd en daarop wordt de gemeente als de eigenaresse van dat per- ceeltje aangewezen. Bij hernieuwing der kadastrale kaarten komen de bewerkers dikwijls voor groote moeilijkheden bij de aanwijzing van eigen- dommen en dan worden perceelen ten name geplaatst van den een of den ander. Na vol- looiing der kaart worden die voor een elk ter visie gelegd en kunnen bij eventueel verkeerde aan wijzigingen de rechtmatige eigenaars recla- meeren. Geschiedt dit niet dan blyft natuurlijk de aanvvjjzing zooals de bewerkers meenden dat die moest zyn. Bij de vernieuwing dezer kaarten is blijk- baar verzuimd de juistheid der aanwijzing ta controleeren, zoodat de onjuiste aanwijzing op de nieuwe kaart is gebleven. Echter de kadastrale kaart geeft geen bewijskracht; de sloot is in zijn geheel het eigendom der gemeente daar is sedert een sluisje gebouwd en B. en W. willen niet afwijken van hun eenmaal ingenomen stand- punt dat het stukje grond is het eigendom der gemeente. Overeenkomstig het prae-advies werd daarop besloten. Personeel gemeente-reiniging. In de vorige zitting was door den heer Gouka voorgesteld te bepalen dat de jaren, die do werklieden in dezen tak van dienst waren werkzaam geweest gedurende den lijd dat die niet door de gemeente in eigen beheer wa«, zouden medetellen bij het vast stellen van hun pensioen. Besloten werd toen de zaak aan te houden, Thans kwam die dus voor de tweede maal in den Raad. De heer Gouka meent niet veel ter aanbeveling te behoeven te zeggen waar bij dit voorstel de billijkheid zoo duidelijk in het oog springt. In de vorige zitting is de opmerking ge maakt dat het steeds gevaarlyk was omtrent een voorstel staande de vergadering gedaan te beslissenmen kende dan niet voldoende de gevolgeD. Oorspronkelijk heeft spr. de financieele zijde van het vraagstuk onbesproken gelaten en alleen fiet principe behandeld. Thans heeft spr. ook nagegaan de financieele ge volgen. Hij komt daarbij tot de conclusie dat, indien alle werklieden op 65 jarigen leeftijd gepensionneerd worden en gemiddeld den 75 jarigen leeftijd bereiken de kosten aanvan kelijk zullen zijn f235 en stijgen zullen tot dat zy in het negende jaar f1200 beloopea. Waarschijnlijk zullen de werklieden echter wel zoo lang mogeljk in dienst blyveD om dat hun pensioen tusschen fl en f 1.50 per week za! blijven en zij werkende f 9 per week ontvangen. Rekent men dan dat zy op 70- jarigen leeftijd worden gepensionneerd en houdt men den gemiddeld te bereiken leeftijd op 75 jaren, dan stjjgt de uitgave in de eerste 5 jaren van f 15 tot f221. Het is mogelijk dat in de volgende jaren de uitgave stijgt tot f530. Die getallen zijn echter grensgetallen zoodat het gemiddelde ongeveer f700 bedraagt. Dit bedrag zal in volgende jaren weder dalen tot dat het geheel verdwijnt. De financieele zijde van het vraagstuk is dus van luttele beteekenis. De heer De Groot wil gaarne met liet voorstel-Gouka mede gaan doch er doen zich bij de regeling dezer zaak eenige vragen voor die niet zoo gemakkelijk op te iossen zyn: lo. is de duur van den dienstt'yd by par ticulieren niet altijd even gemakkelijk^ vast te stellen. 2o. Wanneer vóór 3 of 4 jaren werklieden uit den dienst zyn getreden, hebben zy dan nog recht op pensioen Op die vragen geeft het voorstel-Gouka geen antwoord. Spr. stelt daarna voor nu te beslissen over het principe der billijkheid en B. en W.uit te noodigen in verband daarmede een rege ling te ontwerpen en die den Raad tor be slissing voor te leggen. Het voorstel De Groot wordt ondersteund door de heeren Gouka en Brillenburg. De heer mr, Janse n kan zich met het voorstel om de jaren in particulieren dienst doorgebracht in lekening te brengen bij het pensioen, niet vereenigen. Niet omdat hij die menschen het hoogere pensioen niet gunt maar omdat hij het in strijd acht met de verordening. De gemeente geeft pensioen aan gemeente-werklieden en niet aan hen die buiten die categorie vallen. Spr. heeft er geen bezwaar tegen om die menschen een toelage me te kennen, maar dit moet niet zyn een pensioen. De heer Gouka is bereid het wuord pensioen te laten vallen, wanneer den men schen maar wordt toegekend waarop zij zijns inziens recht hebben. De heer de Groot ziet geen strijd met de verordening al kan ook niet gezegd woe den dat skraclitens-' do verordening zou gehandeld wordeu daarom wordt voorgesteld de bepaling uit to breiden. Nu de Gemeente-Reiniging in eigen beheer is genomen en de werklieden ook vóór dien tijd de gemeente gediend hebben, behoortde verordening in verband daarmede gewijzigd te worden. Bj de aanbesteding had kunnen wof* den voorgeschreven dat de pachter ziJn werklieden een pensioen zou verzekeren- Daardoor zou natuurljk de uitkeering hoog® zyn geworden. Waar dit nu niet is geschied heeft de gemeente daarvan de voordeelen geplukt die zij nu weer aan de belangheb benden terug geeft. De Voorzitter zegt dat hij in de vorige vergadering bij de indiening van het voorstel* Gouka heeft gewezen op art. 41, specie® alinea '1 en 3 der pensioen-verordening; werd dit artikel niet gewyzigd dan zou het voorstel een verdere strekking krygen dan bedoelde- Deze pensioenverordenirig is met zeer vee zorg en na rype overweging samengesteld) doch het is natuurlijk mogelijk daarin wijn- ging te brengenDe vraag is echter of wenscbelyk is. 1

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2