Praatjes over vee, wie ee eet wat. BINNENLAND. Kerk en 8clioo 1. Landbouw en Teeteelt. genomen, door con algemeen als zeer hu maan brikend staand en zeer nauwgezet mili tairen geneesheer aan don lijve onderzocht op berl-beri en sporen van mishandeling of van. slagen, tegelijk ondervraagd naar hun behandeling op do ondernemingen. Op grond van mijn vijf-jarige, ondervin ding kan ik verklaren, dat do vooi schriften van do koriLie-ordonnanfcie met do jaren in nauwgezetter toepassing zijtn gekomen, en do behandeling der werklieden over hot al gemeen goed kan worden genoemd, schoon nog voor verbetering vatbaar, en dat slechte behandeling en mishandeling tot de groote uitzonderingen beboeren. Het was daarom voor mij oen groote vol doening te bemerken, dat mijn gevoelon in dab opzicht gedeeld wordt door 'hen, die laat stelijk de arbeiderstoestanden daar plaatse lijk hebben onderzocht, en hoegenaamd geen reden hadden ze gunstiger voor te stellen dan ze werkelijk zijn." Tal van verklaringen van anderen, lijn recht tegenover de Kwartmakerij van nu*, v. d. Brand staande, worden aangehaald en menige onjuistheid bewezen in de bewering over hot optreden van heb gezag. D'e brochure, te uitgebreid om or meer uit aan te halen, wordt besloten met de verkla ring dat de schrijver gelooft dat uit de on juiste, overdreven verhalen in de beschrij vingen van mi', v. d. Brand, van stelsels en verhoudingen, welko niet bestaan, volgt, dat dö toestanden in Dali zeker bevredigend kunnen worden genoemd, al maken zich daar nu en dan enkele personen schuldig aan d'adeu, d'ib door een ieder worden ge laakt. Dr. H. J. A. M. Sehaepman. »Hefc Centrum" ontvmg gister nog het volgend telegram uit Rome Hedenmorgen werden wederom in de cha- pelle ardente coram corpore exposito van 4 uur af tot aan den middag H. Missen op gedragen. Het lijk is onveranderd en de trek ken zijn volmaakt rustig. Hedennacht werd het stoffelijk omhulsel gekist, 'tls een fraaie eikenhouten kist met kruis en eenvoudige inscriptie, daarbinnen een zinken kist. Het ljjk is heden uitgestald met een deksel van kristal zoodat het lichaam zichtbaar blijft. Door de zusters Franciscanessen woidt de nachtwake gehouden. Kardinaal Ram- polia schreef dat hij tot zijn spijt verliindeid was de absolutie te geven bij de begratenis. Hedenmorgen arriveerde de broeder van den ontslapene. De bezoekers worden steeds tul- rijker. Zaterdag te 9 uur wordt het lijk overgebracht naar de groote kapel. De eer waarde zusters stellen haar huis en kapel ter beschikking van de Hollanders. Na de plechtigheden in de kapel wordt het lijk in een koets met zes paarden bespan nen geplaatst, om het over te brengen naar het kerkhof, dat op bijna andeihalf uur af stand ligt. Yeel Romeinen wenschen de plech tigheid bij te wonen. Van den stoet zullen photogiapïusche opnemingpn woiden gemaakt. Op het vei langen door mgr. Sehaepman uitge drukt bevat het bidprentje slechts de woor den Nil est morte beatius beata. (Niets is gelukzaliger don een gelukzalige dood). Politietoezicht Yisscherij. De sSt.-Ct," bevat het reisrapport van Hr. Ms. korvet sSommelsdijk", belast met het politietoezicht op de vkscherij iu de Noordzee van 15 December tot 24 December 1902 Vrijstelling van port. Thans wordt door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie bekend gemaakt dat vrijstelling van port is verleend voor de verzending van stukken den openbaren dienst betreflende van en naar de leden der gezond heidscommissie en de inspecteurs. en verlustigde zich in de verlegenheid van haar slachtoffer. Nog steeds bekeek zij Jen stok nauwkeurig. „Waarlijk, do knop is zeer kunstig gesne den, ik stel bijzonder belang in fraai gesne den knoppen van wandelstokken. Een poos je geleden, heb ik mijn. man een dergelijk exemplaar cadeau gedaan. Maar deze bevalt me nog heter. Weet ge misschien waar die stok is gekocht?" „Neen bepaald mevrouw ik :k weet het niet." „Nu, dan zal ik hot bijl galegenh.id eens aan mijnheer Goers zelf vragen. Nogmaals adieu, tot morgen." Het was circa één uur 's nachts, toen mijnheer Budolf Bitter thuis swam. Hij ge loofde dab zijn vrouw sliep. De Volgende dag was een Zondag. Meta vond op haar tafel een menigte kostbare ge schenken en bedankte haar man ei meerma len hartelijk voor. Maar toch ontging haar niet een innerlij ke onrust, die hij, zoo meende ze, zorgvuldig voor haar poogde te verbergen. „Weet je, lieveling," zei de jonge vrouw, „iik ben zoo blij dat mijn verjaardag dit maal op een Zondag valt, nu kunnen we een paar uurtjes gezellig babbelen." „Hm, ja, maar ik moet nog even naar 't kantoor Meta, werd doodsbleek en staarde haar man ontsteld aan. Naar heb kantoor 1Vandaag?! Anders ga je d'es Zondags nooit naar het kantoor en nu juist vandaag?!" „Ja, het spijt mij, ook zeer, maar ik kan er niets aan veranderen." „Zoo, je gaat zeker weder naar je handels vrienden, niet waar?" „Zeker. En ik dacht dat het misschien voor jou ook goed uitkwam, omdat je nog veel toebereidselen moet maken voor het feest van van avond." „O, hoe zorgzaam gedacht van je! Maar Uit den Assonsclien gemeenteraad. Op voorstel van een der leden besloot de gemeenteraad te Assen do commissie voor voeding en kleeding van behoeftige school gaande kinderen aldaar uit te noodigen aan het einde van het jaar verslag uit te brengen vnu de werkzaamheden, met een overzicht der ontvangsten en uitgaven, onder mede- deeling, dat de raad bereid is haar meteen subsidie van hoogttens f 200 te steunen, wan neer dit uit eeu staat van ontvangsten en uitgaven noodig blijken mocht. Spoorweg YeisenWijk aan Zee. liet ïHdbl." verneemt dat door de heeren G. Va3 Visser en R. Sequeira -Ir,, onder scheidenlijk president-commissaris en direc teur der Buffet-Maatschappij »E Pluiibus Unum", gevestigd te Amsterdam, bij de regeering concessie aangevraagd is voor den aanleg van een spoorweg van Yelsm naar Wijk aan Zee. De totstandkoming dier lijn zal zeker niet weinig bydragen tot de verdere ontwikke ling der zoo schoon gelegen badplaats Wijk aan Zee. Het is de bedoeling de paardentramverbin- ding met Beverwijk te doen voortbestaan. Informatiebureau voor II. en N. In de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Terneuzen sprak deze als haai' eevoelen uit dat bij de inrichting van een informatiebureau tot voorlichting van handel en nijverheid eene regeling de voor keur vei dient, zooals die blijkens het aan de Kamers van koophandel toegezonden rapport wordt voorgesteld door den minister van waterstaat. Aan het adres door de nationale vereeniging voor handelsonderwijs tot den minister van binneniandsche zaken gericht, voor het verkrijgen eener inrichting van hooger handelsonderwijs, zal adhaesie worden betuigd. In een aantal Kamers van Koophandel is deze zaak commissoriaal gemaakt. Het is te hopen, zoo schrijft het sHbld", dat deze commissiën ditmaal niet al te groo- ten spoed maken en zullen willen afwachten waartoe een vergadering van voorstanders van een particulier bureau zal leiden. Deze vergadering zul plaats hebben op 2 Februari a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam en is een uitvloeisel van de pogingen welke de Maatschappij van Nijverheid in het werk heeft gesteld om door de belanghebbenden zei ven een bureau tot voorlichting van handel en nijverheid te Amsterdam te stichten. Yrije Katholieke Volkspartij. Men meldt aan s Het Volk", dat op Zondag 25 Januari te Arnhem in het café Keithoh, Steenstraat, een buitensewone huishoudelijke partij-vergadering zal gehouden worden der Vrije Katholieke Volkspartij in Nedeiland, ter bespreking der verschillende partijbelangen en tevens om te trachten een Katholiek weekblad in bet leven te roepen op demo- cratischen grondslag. Congres der S. I). A. P. Het congres der S. D. A. P. wordt met de Paaschdagen te Enschedé gehouden. Als leden van het partijbestuur treden af de heeren W, P. G. Helsdingen, J. H.Schaper en P. J. Troelstra en mevr. Henriëtte Roland Holst. Nu ook de heer Troelstra tot Kamer lid is vei kozen, is het aantal Kamerleden, dat volgens de statuten zitting in het partij bestuur mag hebben, overschreden. Een dezer heeren zal dus voor het lidmaatschap daar van niet verkiesbaar zijn. ïBlindenstielithig," De Vereeniging sBhndenstichting" heeft hare jaarlijksche vergadering gehouden, waar in de heer N. M. Sciiild met groote voldoe ning kon wijzen op de uitbreiding van het ledental in aen lande. Ook het ver-lag over 1902/03 constateerde de vooruitgang. één dmg wil ik ja zeggenwe hebben elkan der verkeerd begrepen." „Maar hoe 'heb ik het nu mot je, lieve Meta." „Wees met bezorgd. Ik zal geen scène uit lokken. Slechts één vraag. Br zullen vandaag vele goede vrienden en 'kennissen komen, wanneer zal je terugkomen in jon huis?" „Over een paar uur, denk ik." „Eeu paar uren? Geef je mij daarop je eerewoord Och, ball, wat is een woord van eer Op dit oogenblik werd er aan de deur klopt en daarop trad! de keukenmeid) binnen, die instructies kwam vragen. Met zichtbare blijdschap benutte Rudoif deze welkome storing om zich te tkunnen ver wijderen. De eerste bezoekers kwamen. Rudolf was nog niet thuis. Meta moest al haar bedaard heid te hulp roepen om haar angst to ver bergen. „Is uw man niet thuis op uw verjaardag vroeg juffrouw Bote- en hoopte op een of andere -ongelukstijding, die zij straks bij an dere kennissen aan den man zou kunnen brengen. „Mijn man is op zijta kantoor," antwoord de Meta met bewonderenswaardige 'kalmte. „Zóó, op heb kantoor? Dan moet ik mij vergist hebben. Maar ik had er een eed op willen afleggen dat ik mijnheer Bitter daar even, toen ik voorbij' kwam, bijl de familie Goere aan het raam heb zien zitten." Meta viel neer op de sofai waarvoor zij juist stond. „Juffrouw Goere, de nicht van mijnheer Goere, die daar in huis is, moet zich verloofd hebben," zeide juffrouw Krause. „Dat is biet waar," antwoordde juffrouw Bote weer, „ik weet meer van de zaak. Ik kan u zeggen dat er van -heb engagement niets zal komen. Van de eene kant was het natuurlijk reeds in orde, maar lot eons op wat ik u vertel," De Bazaar, die onder leiding van mevrouw 's Jacob to Botterdam werd gehouden, heeft een belaogrjjk deel geleverd van hetbediag Dgiften en baten f 42,440." De commissie van beheer kan nu 31 blin den een vaste jaarlijksche bjjdrage geven. Het ledental is van 562 geklommen tot 4014 en het bediag der contributie is ge stegen van f 1432 tot f 2148. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f 14,910. Ne», Herv, Kerk. Beroepen: te Lellens de heer G. van Dorssen, cand. te Dudega (Fr.) Lager Onderwijs. In verband met een voorgenomen her ziening van er.kele bepalingen der wet tot regeling van het lager onderwjjs heelt de minister van binneniandsche zaken van de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën een opgave gevraagd van lo. de tninimuni-jaarwedden, waarop de ondei vvijzeis bij het openbaar lager onderwijs, bedoeld io de artt. 23 en 24 der wet, volgens de op 1 Januari dezes jaars geldende gemeente verordeningen aanspraak hebben2o. den toestand van het onderwijzend personeel, verbonden aan de Ojenbare lagere scholen. E'en en. ander over de verpleging van ons vee en wat daarmede samenhangt. (Vervolg). „Hefc dier bezit dus heb vermogen, het warmteverlies a-an ta vullen" daarmede eindigden ,wo een vorige maal. Hoe dit aan vullen der verloren warmte, dit voortbreu gen van nieuwe warmte plaats heeft, willen we nu eens nagaan. Indien men eens de moeite neemt na te gaan, hoeveel nat en droog voer een gestald rund in ©en bepaalden tijd opneemt, en daarmede vergelijkt de gewichtstoename van bet dier of het ge-wicht der geleverde melk, in heide gevallen vermeerderd met het ge wicht van den gemaakten mest, dan komt men steeds op een „tekort". Brengen we het eens onder cijfers en be palen we ons, ter vereenvoudiging van de be rekening, tob de zgn. droge stofd. w. z. we laten alle vocht in het voer buiten rekening Wij kunneu dit te gemakkelijker doen, daar het vochtverlies door zweeten veroorzaakt en bij do uitademing geleden, voor ieder zoo op vallend1 is, dat ©Ik zidh liet „fcekor t" hier op best verklaren kan. Nemen we bijvoorbeeld een stal met 32 mestossen. Per dag worden zij gevoederd met 84 ketel spoeling, 160 K.G. hooi, 320 K.G. pulp, 78 K.G. erwten en 16 zachte lijnkoeken. In rond© cijfers bevat dit voedsel 480 K.G. droge stof. Deze hoeveelheid moet nu terug gevonden O O wonden: 1© in de gewichtstoename en 2e in de uitwerpselen. Zonder al te groote fouten te maken, kun nen we gerust stollen, dab van die 480 K.G. droge stof minstens de helft, alzoo 240 K.G. droge stof in den mest terug wordt gevon den. Voor de hand zou dus d'e gevolgtrek king liggen, dat 480 K.G. min 240 K.G. is 240 K.G., in d© mestdieren is achtergeble ven. Per dag zou derhalve elke os 240 K.G. gedeeld door 32 is 7.5 K.G. in gewicht zijn toegenomen. Ge glimlacht, lezer, bijl die berekening. Een os per dag 15 pond in gewicht toene men 't Zou geen kwaad werk wezen. Men mag tevreden zijn als d'e gewichtstoename 2 a 3 pond is per dag, zou ik meenen. Nu Nieuw-aangekomen bezoekers dreven Me ta uit dó buurt van het belangwekkend dis puut dat zijl in ademlooze spanning had aan gehoord. 't Was drie uur ongeveer en heb salon was nog vol gasten toen Budolf binnentrad. TJit- vorschend keek Meta hem aan. Hij scheen in haar oog veranderd. Hij zag er afgemat uit en sprak slechts met de aanwezigen over koetjes en kalfjes. Maar zonder twijfel, voor Meta, bielden andere zaken hem bezig en waren zijn gedachten op andere plaatsen. Zij zuchtte diep, zonder hot to weten. Iets over zevenen was het toen de gasten voor bet groote diner voor goed aan tafel zaten. Naderhand zou er gedanst worden en daarvoor waren mede een aantal jongelui ge- noodigd. Ter nauwemood zat men. een half uurtje aan tafel toen de dour opemging en een heer binnentrad bijl wiens verschijnen de) meeste aanwezigen als geel eet riseerd opsprongen. Het was de broeder van de gastvrouw, do beroemd© dichter en drama-schrijver, Wal- demar Sander. Iedereen, was vol geestdrift en minstens verheugd met den beroemden man ikt gezelschap te zijjn. Hij had' eerst zij'n zuster hartelijk begroot en haar toon verteld) dat zij zijta. verjarings- gesdhenk naderhand zou in ontvangst kun nen. nemen. Het moest ©en (kleine verrassing wezen. D'aarop beantwoordde hij den Stroom van vragen aan zij'n adres, zoo goed hiji 'kon. Hij kwam zoo laat, omdat hij een trein 'had ge ruist. Hij had, zijn zuster willen verrassen en hij kwam voor zijn première. Voor zijn pre mière?! Waar? En wanneer? Men had er toch niets van gehoord, niets er van in do courant gelezen. Men was een en al' verba zing. De beroemde man gaf op alle deze vra gen slechts ontwijkende antwoorden. Heb diner was geëindigd. Heb geselschap kwam 'bijben in het klom© salon <xm koffie te gebruiken. nemen wo dit maar aan, dan blijft er booh nog altijd een versohil' van minstens 12 pond. Waar zijta. die gebleven. Deze 12 ponden zijn op dezelfde wijze ver loren gegaan, .verdwenen, als de brandstof in onze kachelsze zijn verbrand. Voi'- brand? Ja zeker. Düo voedingsstoffen, in 't bloed opgenomen, hebben pick met d'o door heb dier ingeademde zuurstof der liuolit, wel ke ook in bet bloed is terecht gekomen, ver bonden en, onder ontwikkeling van warm te, nieuwe stoffen gevormd'. In het dierlijk lichaam heeft het zelfde plaats als in onze kachels en haarden. Zorgt men, dat door bob rooster of d'e kl©p vol doende Inohb, dus ook zuurstof, 'bijl do bran dende stoffen kan komen, dan verdwijnen do brandstoffen, niets achterlatend dan wat asoh on root. Ook hier zijn nieuwe stoffen ontstaanasch en roet vind'en wo, maar de andera stoffen, zijta door den schoorsteen ontsnapt. Ook hier een tekort. Het' gezamenlijk ge wicht toch van asch en roet haalt niet bij heb gewicht der verstookte- brandstoffen. Ons koesterend bij de door dto kachel uitge straald© warmte en dit is .slechts een deel dor voorbgobraahte warmte, daar een aan zienlijk deel ervan de vrijheid genomen heeft, ter wille van het onderhonden der trekking d'oor d'en schoorsteen te ontsnap pen troosten wei ons over het ontstan© te kort. Bij heb dtor gaat heb niob andei's. De hij da inwendige Verbranding ontstane nieu we stoffen ademt en wasemt het uit; doch de erbij .voortgebracht© warm bet stelt heb dior in staat, liet voortgaande verlies aan li chaamswarmte, geregeld weer aan ta vullen. Eén ding dienen ,we hierbij, niet uit het oog te verhezenwe sproken nog steeds over een gestald rand, dtas over een dier, dat geen arbeid verricht. Maken wo later een derge lijke berekening voor .een werkpaard, dat geregeld dagelijks in het tuig ia, dan zal hot tekort veel sterker uitkomen. Dan zal het blijken, dab voor het verrichten van arbeid ook warmte noodig is en derhalve nog meer 'brandstof 'bier voedsel voor het onderhonden der lichaamswarmte verbruikt wordt. Heb bewaren eener behoorlijke stalwarm- te, is alzoo gebiedend noodzakelijk; want zooals uit het voorgaande volgt, dient een niet onbelangrijk deel der voedingsstoffen voor het wambouden van het dier; daalt de stalwarmte, wordt 'liet er kouder, dan ver liest het dier meer warmte en dit heeft on- middel'lijik ten gevolge meer verbruik van voedsel' Voor waimtevoortbrenging. Zoo door redemeerend zou men alliclit tot het 'besluit komen dan is bot niet gauw te warm in den stal en dat toch weet elk vee houder door ervaring beter. Een vorige piaal' merkten we reeds op, hoe bij een te hoogs stalwarmte de dieren het benauwd' (krijgen. Zdj moeten warmte kunnen uitstralen. Bovendien neemt bij een hooger stalwarmte de 'huiduitwaseming boe, de dieren gaan zweeten en verhezen nu op deze wijze weer warmte. Wat aan den eenen kant gewonnen wordt, verliest men aan den anderen kant. Talrijke, met de grootste nauwkeurigheid genomen proeven, hebben geleend', dat, zoo de stalwarmte op ongeveer 60 graden F. ge houden wordt, de minste hoeveelheid voed sel voor het onderhouden der lichaamswarm te noodi'g is. Boven zeiden we, dat de in heb bloed op genomen, voedingsstoffen zich verbonden met de door de inademing orik in het bloed gekomen zuurstof der lucht en. dat door of bij' die verbinding warmte ontstaat. Belialve oen zekere hoeveelheid voedsel moet liet dier dus ook in d'e gelegenheid zijn door inade- Het gelukte juffrouw Goere, de jarige gastvrouw voor een oogenbhlc uit den kring van gasten rondom haar, een paar woorden toe te voegen. „Gij waart gisteravond bij ons", zei' ze tegen Meta, „mijn nicht vertelde het mij. En gij waart zoo 'liefderijk tegenover haar. Och, juffrouw Bitter, gij zoudt mijn niclit 'n zeer grooten dienst kunnen bewijzen. Het gaat om haar levensgeluk." Op hetzelfde oogenblik zag Meta hoe haar man met juffrouw Johanna in druk gesprek heb salon verlieten. Zij duizelde en wierp juffrouw Goere, zulk een toornige blik toe, dat deze zieh verschrikt terugtrok. Eeu half uur later verzamelde de gasten zich weder in het groote salon waar de tafel was weggenomen en heb aangrenzende ver trekje was in een oogwenk in een klein too neel hersdhapon. Allen waren verbaasd' en het meest wal de vrouw des huizes. Men be keek do gedrukte programma's die op de stoelen voor het tooneel lagen. iMeb stijgen de verwondering las men daarop „Mijn zuste-r's verjaardag. Blijspel in 1 be drijf van Waldcxnar Sander!" Dab was d'e premier©. Zijn eerste blijppel. Men was opge togen cn 'klapte reeds bij voorbaat in de ban den. Een schelletje weerklonk. Het scherm rees en mijnheer Budolf Bibter verscheen op heb podium. Vooraf had hij een inedvdee- ling te doen. Juffrouw Elise Men zei, die oor spronkelijk d'e rol' van Marie sou vervullen waa eergisteren plotseling ziek geworden. Juffrouw Johanna Goere had mot bereidwil ligheid op het laatste oogenblik nog de rol op zich genomen. Daarvoor rokend© Rudolf voor 'haar op welwillende ontvangst. Zo had' slechts gisteravond' en hedenmorgen de repe tities kunnen meemaken. Het blijspel begon. In het tweed'© tooneel zat mijnheer Budolf, die de hoofdrol vervul de, in zijta kamer, toen hem een, brief werd gebracht. Hij -opende dien met gewichtig ge laat en las hom voor:; komen we op het voor t woningen in het algemeen U. ming eon voldoende hoeveelheid zuurstof te nemen. Nn bestaat) onzo gewone, verschel 'i lucht voor ongeveer 1/5 gedèolte uit stof en bevat slechts een zeer iklein ga voor do inademing ongeschikte luchtayl Do door heb dier uitgeademde lucht. 1 natuurlijk minder zuurstof, doch dit a !l die lucht nog niet ongeschikt om opnT" ingeademd) ta worden. Dbor die iuw! verbranding ib eer. voor heb dier scha» luchtsoort ontstaan en die is bijl de ming ook mee haai' buiten, dus in d(.u gekomen, on dez© luchtsoort is het di6 f oonigen tijd' d'e stallucht voor de inadem'! ongeschikt maakt. D'e stallucht is veroat'^j- nigd en daarom dient zijj want da ijjf ming moot geregeld .voortgaan ververscht word'en. Hiermede stallen en moeilijk vraagstuk dor ventilatie ofTucF verversahing. Men moet er toch op bedad'L zijn, dab zoo wö aan dei buitenlucht gown weg den toegang tot onze stallen verWi er bij! groot Va-schil in warmte tusschen J nen- en budtenJtaebb, trek ontstaat, dievJ de dieren aller noodlotbigsb kan worden Do beste lucbtverversehing zal' men 'ben, zoo de voor de ademhaling ongesé^ geworden lucht wordt afgevoerd endeve' sche buitenlucht eerst do dieren bereikt zij de stalwam'tei ongeveer heeft aangaf men. Een dergelijke Ventilatie nu is ,wel j tc brengen, doek vrij) kostbaar. Daarom hi helpeta wo ons voorloopig met een mittfef volmaakte. Er is in olken stalaltijd eeuige luchteJ vcTsdhmg, door de muren, door de reten ni ramen en deuren. Op dit zifton het echte aan te laton komen is niet gewemsckt. Db vervuilde, vochtige stallucht moet»! regeld afgevoerd kunnen worden. Bijl niette' groot verschil 'busscheai binnen- en buife warmte zette men de bovenstaldeuren vaj den wind' af op don haak en de ramen opa De ramen mooton in hun geheel naar to nenopenvallen, ita zgn. kasten, doch metra der dan 20 cM. van hot bovenkozijn. Is het verschil in warmte echter grot/ dan mag men wol eens op die wij^e een bi- ten -tijd spuien en dan liefst als de faa staan en wat in beweging zijndoch vooip regelde luektvervorsching zou deze vontilat do stal temperatuur ta veel doen dalen. Met' ventilleere dan door luchtgaten jangs des zolder in do Itetagtemm-en aangebracht, 15 tj 20 cM, groot en aan de buitenzijde flooro te doorlooponde jalouziè'n gesloten; tehnj! ze in den stall met een schuif gesloten kun- nen worden. Door de jaJouzie-sluiting worè inregenen voorkomen, doch heb voornaamste is, dab de binnentredende koude lucht nu» gen de warme wegtrekkende lucht aange- trokken, van haan- grootste 'koud'e wordt. Laten de lengtemuren, door itabouwing, 'i aanbrengen van luchtgaten niet toe, zool» non ze in de breed.teanuren gemaakt te wor don doch d'an liefst 20 bijl 30 cM. Rekent men bij heb aanbrengen, iu de lengtemuren ongfr veer één luchtgat per dier, in de breedteam ren krijgt men er hoogstens 1 op 2 dieren In sommige stallen treft moil twee of meer luchtkokers ,aan, in hoofdzaak tot ai- voer van de te groote hoeveelheid water damp (stilem). Zulke kokers zijn. nog let meest geschikt, zoo zijl door twee sdkottea lil drie kokers zijn verdeeld, van -welke de middensto tob aanvoer en de twee buitenste tot tafvoer dienen. De twee buitenste koken loopen tot aan de zoldering door, maar middenste moet ongeveer een voet beneden do zold'ering eindiigen en beneden met gM gesloten zijta. Zóó ingerichte kokers brengen „Mijp eenniggeliefde I Wel weet ik, dat het niet zonder gefW is, als ik u dezen brief zend. Maar ik kan mot anders enz." Voor iMofca ging eensklaps oen_vroolij)! licht op Dat was de brief dien sdji op k schrijftafel van haar man had gevonden. Het stuk was uit en de toehoorders wann natuurlijk vol geestdrift. Men prees om strijd den vervaardiger en d'e vertolk®, Meta omarmde haar man. „Gij hebt don Jangen brifof laten over schrijven en Van hot papier opgelezen," „Natuurlijk- Waarom zou ik ook m®1 van buiten leeren dan noodig is, mot mijn slecht geheugen." „Ik dank jo, lieveling Voor 1 de verras sing," fluisterde de jonge vrouw haar nwn tecder in het oor. „Bedank ook de anderen daar is juf frouw Goere." Meta nam het jonge mefeje tea* zijde'. „IJw tante heeft mijl zooeven gezegd, ik iu een dienst kon bewijzen. Dat wil u gaarne doen, lieve juffrouw, zoo veel' in mij» vermogen is." „O ja, juffrouw. Frit® Blohm en ik »u ziju het roeda met elkaar eens maar ouders willen geen toestemming geven. ben immers nieib rijk. Gijl zijfb zoo goed. vriend met de familie Blohm, dat ik u zou willen verzoeken, nw invloed „Zeker, lief kind', dat wil ik doen. W'8 weet, misschien verrassen wo de gasten V»0" avond nog met oen verloving."

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6