BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN, Kunst en Wetenschap. RechtzalTeiiT^' Kerk en School. SPORT, Gemengd Nieuws. personen riie tot nu toe onzijdig gebleven waren, den opstand geproclameerd." Daartegenover staan de officieel bekend gemaakte overwinningen van president Castro's troepen. Audiënties. De gewotio audiënties van den minister van oorlog, ad interim minister van marine en van deu minister van koloniën zullen Vrq- dag niet plaats hebben. Tweede Kanier. Suppletoire Begrooting. Binnenl. Zaken 1902. Ter verhooging worden voorgedragende posten voor krankzinnigenverpleging met f15000 en f0200; voor reis- en verbUjf- kosten van de leden en buitengewone leden van den centralen gezondheidsand en voor bureelkosten van de hoofdinspecteur van de volksgezondheid met resp. (2500 en f3700; voor bureelkosten van de inspecteurs van de volksgezondheid met f 5200voor de kosten van ontejgening bij het vooi komen van ge vallen van tuberculosis pulmonum, met f 10,000voor examens aan de Polytechnische School en aan de Hoogere Burgerschool, met f 9000 voor leis- en verblijfkosten en vacatie gelden bij de examens voor middelbaar onder wijs, met f 3300voor idem bij de examens voor handwerken en gymnastiek, met f 4100; voor personeel met f20,000 Daarentegen kan de post voor bijdragen aan normaallessen met f 79,000 worden ver minderd. De drie wetsontwerpen. De door de regeering in de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen zqn onder de vol gende titels aangeboden. lo. "Wijziging van het wetboek van straf recht 2o. Verhooging van hoofdstuk 8 (oorlog) van de Staatsbegrooting voor 1903; 3o. Het instellen van een onderzoek naar de rechts verhouding en de voorwaarden van dienst neming van het spoorwegpersoneel. Aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht. Voorgesteld wordt ten eerste invoeging van een nieuw artikel 284bisHij die een ander door hinder of overlast of door het bezigen van middelen, geschikt om vrees aan te jagen, wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Irrdien het misdrijf wordt gepleegd door twee of meer vereenigde personen, kan ge vangenisstraf worden opgelegd van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Hierbij kaa gevoegd worden ontzetting van het kiesrecht. Ten tweede invoering van drie 'nieuwe artikelen 358bi«, ter en quater Art. 358bis De ambtenaar of eenig ander in eenige openbaren dienst of epnig in het openbaar spoorwegverkeer voortdurend of tijdelijk werkzaam gesteld persoon, die, met het oogmerk om stremming in dien dienst of in dat verkepr te veroorzaken, nalaat of. wettig daartoe gelast, weigert, werkzaam heden te verrichten, waartoe hij zich uit drukkelijk of uit kracht van 2ijne dienstbe trekking heeft verbonden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden, of geldboete van ten hoogste drie hondeid gulden. Art. 358ter bepaalt dat indien door 2 of meer personen in vereeniging zich als voren genoemd strafbaar maken, de straf kan wor den verhoogd tot 4 jaren. Art. 358 quater verhoogt de straffen in bis en ter resp. tot 11/-2 en 6 jaar in dien het beoogde doel wordt bereikt. De slotbepaling luidt: Deze wet treedt in werking op den dag barer afkondiging. Het tweede wetsontwerp strekt tot verhooging van het VlIIe hoofdstuk (Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1903. Het komt namelijk wenschefijk voor wij ziging te brengen in de organisatie van het korps genietroepen en daarbij te vormen een bataljon technische troepen namelijk de tele graaf- en spoorwegcompagnie, terwijl tot dit bataljon ook zal beboeren de school-en depot compagnie. Reeds was aan dit korps opgedragen de vernieling of herstelling van spoorwegen enz. Thans zal het ook worden geoetend in spoor wegbediening. "Voorgesteld wordt nu de begrooting voor dit doel te verhooger. met f60,000. Het derde wetsontwerp beireft het instellen van een onderzoek ten aanzien var. de rechtsverhoudingen en de voorwaarden waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in d enst i Daar het voornemen der Regeering is de benoeming eener Staat-commissie te bevor deren is zq van oordeel dat deze Staats commissie, wil haar onderzoek inderdaad doel treffen, de bevoegdheden niet kan missen, die aan eene Commissie uit eene der Kamers van de Staten-Generaal, met een enquête belast, betreffende het voor zich doen verschijnen van getuigen en deskundigen, toekomen. Tot het verleenen dier bevoegdheden strekt dit wetsontwerp. Verkiezing Prov. Staten. De liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Groningen stelde gisteravond candidaat voor het lidmaatschap der Provin ciale Staten van Groningen mr. J. A. Tellegen, kantonrechter en lid van den gemeenteraad. lichting 1903. Blijkens aanschrijving van den minister van oorlog van 23 Febr. j!., Vlïe afd. No. 242, aan de commandanten der korpsen, zijn de provinciale adjudanten gemachtigd, de mili ciens van de lichting 1903 voor volledige oefening in te lijven, alsook de in Maart in te lijven lotelingen der lichting 1902, voor zoo veel zq bestemd zijn voor het regiment gre nadiers en jagers, de 8 bestaande regimenten infanterie en voor het nieuw op te richten 9e regiment infanteriehet korps genie troepen en de bereden korpsen \an het wapen de artillerie dadelijk na hunne inlij ving en nadat hun de krijgsartikelen zullen ziin voorgelezen, tot nadere oproeping met verlof te zenden. De lotelingen echter, die bij het genees kundig onderzoek voor de speciale wapens behept blijken te zijn met gebreken, welke ontwijfelbaar de ongeschiktheid voorden dienst bq de militie met zich brengen, zullen niet met verlof behooren te worden gezonden, maar naar het naastbij gelegen militair hos pitaal moeten worden gedirigeerd, van waar zij dan op de gewone vvjjze voor Gedeputeerde Staten zullen worden gebracht. Ongevallenwet en dept. van Oorlog. Men zal zich hetinneren dat de minister van oorlog bjj de behandeling van de be grooting in de Tweede Kamer de toezegging heeft gedaan, in overleg met zijn ambtge- nooten nog eens te zullen nagaan, of voor het depai tement van 001 log de ongevallen verzekering toch niet wellicht nog zou kunnen geschieden bq' de Rijksbank, in stede van voor eigen risico, liet nader onderzoek echter zal vermoedelijk ten gevolge hebben, dat men het dragen van eigen risoco voor het departe ment van oorlog voordeeliger zal achten en dus dien weg zal inslaan. (»BbL") Rijks tucht- en opvoedingswezen. Bij Kon. besluit is ingesteld een algemeen college vnu toezicht, bijstand en advies voor het rijks-tucht- eu opvoedingswezen; benoemd zijn tot lid en voorzitter van dit algemeen college jhr. mr. A .1. Retbaan Ma'caié te's Graven- hagetot leden: mr. Th. L. M. H. Borrel te 's-GravenhageH. J. de Groot te 's-Gra- venhagedr. J. H.GunnmgWzn te Amster dam mr. G. A. van Hamel te Amsterdam; tl. G J. van Hoogstraten te 's-Gravenhage; F. M. L. Kerkhof!" te 's-Hertogeriboschmr. Limburg te 's-Gravenhagedr. M. W. Pijnappel te Zwolle; mr. A. M. Sassen te Breda; dr. J. H. Schuur mans Stekhoven te Utrecht; dr. .1. Th. de Visser te Amsterdam mevrouw de weduwe H. Simon van der Aa van Marselis Hartsinck te Rotterdammejuf frouw E. Boissevain te Amsterdam mejuf frouw H. P. Lefébure te Amsterdamtot buitengewoon lid mr. J. Simon van der Aa te Scheveningen toe te voegen als secretaris mr. J. P. de Meijere te 's Gravenhage. Ongevallenwet en Postkantoren, De K. v. K, te Tiel heeft besloten te steunen het adres van de Kamer te Assen, om de postkantoren den geheelen dag open te stellen tot het doen van aftngifte van ongevallen als voorgeschreven bij de Onge vallenwet. Ook de K. v, K. en F. te Leiden besloot het adres te steunen. De K. v, K. te Utrecht maakte deze zaak commissoriaal. Hooger Handelsonderwijs, De K. v. K. en F. te Leiden heeft besloten het adres der vereeniging voor hooger handelsondeiwijs aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken tot reorganisatie van dat onderwijs niet te steunen. Bureau voor liandelslnlichtingen. In de vergadering der Kamer van Koop handel te Utrecht, werd de vraag of de op richting van een bureau voor handelsinlich- singen door de regeering dan wel door de Mij. van Nijverheid met subsidie van de re geering aanbeveling verdient ter consideratie en advies gesteld in handen eener.commissie, die daarbq tevens ter beoordeeling ontvangt een adres van de Kamer te Oldenzaal ter zelfder zake aan den minister gericht. Ook de K. v. K. en F. ie Leiden besloot deze zaak commissoriaal te make'. Onder Antirevolutionairen. In de «Christen-Democraat" wordt mede gedeeld dat het prov. Comité van A -R. kiesvereenigingen in Noord-Holland een motie heeft aangenomen waarbij de houding van den heer Staalman zóó flagrant in strijd wordt geoordeeld met diens piieht alsantir. dat hij, tenzij hij komt tot erkenning van schuld, niet langer als lid der A.-R partij erkend kan worden. Den heer Staalman is hiervan bericht ge zonden. Door dezen is geantwoord dat hij op verschillende door hem aangevoerde gronden aan het comité het lecht ontzegt een dergelyk besluit te nemen. Conventie van Genève. De Zwitsersche Bondsregeering, gevolg gevende aan een door de Haag«che vredes conferentie uitgesproken vvensch, heeft be- sloten een conferentie te beleggen ter her ziening van de conventie) van Genève van 22 Maart 1864, betreffende verzachting van het lot der gewonde militairen in de legers te velde. De bondsregeering heeft de staten, welke deel uitmaken van de internationale vereenigiDg Het Roode Kruis, uitgenoodigd zich te laten vei tegen woordigen op een con ferentie, te houden te Genève op 14 Sept. Ned. Ter, tot Bescherming van Dieren Te Winschoten is opgericht een afdeeling van de Ned. Vereen, t. bescherming van Dieren met een aanvankelijk ledental van 63, De Oranjebom! van Orde. Hefc algemeen bestuur van dezen, bond heeft, ter gelegenheid van haar 10-jaxig "be staan een circulaire verspreid, ter opwekking om d'ezen bond to steunen. Onvermoeid beeft do Bond gepcygd togen de reVolutkmnailre strooming -een dam op to werpen van practisohen naastenzin. en te- genhouding van den trek dear plattelandsbe woners naar de groote centra van bevoJfcing, Veda mislukkingen waren dlaarbij' uitter- aard zijn deel. Hij! is er bijv. nierb ia ge slaagd! arbeidsklassen en arbeidsbeurzen in to stellen en ondervond ook in menig ander opzicht dat er niet altijd eem. wog is, waai de wil bestaat. Maar botrakkabijk zeea- veol bracht hiji tot stand. Zoo do twee stichtin gen van „Bescheiden Heidc-goluk" „Het Hofvold" en „Het Hafctc-'msche void" tö Apeidborn, die do verbetering Van do Volks huisvesting ten doei hadden op den grond slag van demi direct ingaandeu persoonlijken eigendom. D'ocfii voorat tracht do Bond met zijn be- bossohingem bot dulbbolci nut van werkver schaffing aan de plattelandsbevolking' en ontginning van Nedetriland's woeste grond'en te bevorderen. Heb in aanleg zijnde „"Van der Huohtbosdh" onder Beekbergen, groot 90 H.A., is hiervan een bewijs, de vastleg ging en beplanting van de 80 H.A. metende zandvorsehuihnug „Iïot Westerzand", onder Uffelte een ander, terwijl!' laatstelijk „Het Drouvcnorzand", groot naar schatting ruim 300 H.A., in da gemeentes Borger ia aange kocht, waardoor do bevolking van dezes strook binnen afzienbare® tijd. van eon on- duldbaren last zal zijin bevrijd! en voor lange jaren zal ondervinden dab de „Oranjébond van Orde" haar 's winters weak en brood brengt. Eene «kolonie" in Friesland, Tengevolge van het optreden van dr. Van Eeden in Friesland zal aldaar eene kolonie gesticht worikn nis Je «Walden" met dit onderscheid dat «een gecultiveerde grond, maar een stuk veengrond z-il worden aange kocht. Die grond zal eerst door de kolonisten verseend worden, van de opbrengst der turf zal het terrein worden drooggelegd en in cultuur gebracht. Groene Kruis. De Zuid-Hollanrische vereen. «Het Groene K,-fis" wendt, naar wij vernemen, ernstige pogingen aan in die provincie, in een duin streek, een sanatorium voor onvermogende longlijders op te richten. "Winkelsluiting. Het comité ter veikryging van een wet telijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen te Amsterdam, heeft een verga dering tan gedelegeerden uitgeschreven legen Woensdag 4 Maait. Op die vergaderingzalo.a, een concept-program van actie besproken worden, OVERSCHIE, 26 Febr. Door de commissie van administratie van het stedelqk ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, is benoemd, met ingang van 1 Maart, tot hoofd verpleegster aan de operatiekamer, mejuffrouw G. van Woerden, van hier, wijkverpleegster te Londen Herverpachtlng. Hedenmiddag ten twee uur werd door Burgemeester en Wethouders een herver- pnehting gehouden van de perceelen die op 12 Februaii jl, niet waren gegund, en wel 1 voor een stoomdraaimolen op de Broers- vest tegenover de Lange Kerkstraat, eu 2 voor een wafelkraam1 op de Broersvest en 1 op de Groote Markt. Hiervoor waren ingekomen 1 voor stoom- caroussel van I. Huiskens te Roermond, voor f915.— en 3 voor de wafelkramen voor L (plaats op de Broersvest) B. van der Linden te Utrecht, voor f 25. en G. O. van der Zee te Amsterdam, voor 141.371/2; en voor A (plaats op de Markt) B. van der Linden te Utrecht, voor f20. Gegundvoor de stoomcaroussel aan J. Huiskens te Roermond, voor f 915— voor een wafelkraam op de Broersvest aan G. C. van der Zee te Amsterdam, voor 141.371/2; eu voor een wafelkraam op de Groote Markt aan B. van der Linden te Utrecht, voor f 20. S. O. T. Gisteravond herit de uitgestelde vergade- ting plaats gehad die was belegd door het bestuur der S. 0. V., overeenkomstig ait. 24 der statuten, bestaande uit de gewone en buitengewone leden, waarin beslist moest worden over bet bestuursvoorstel om de vereeniging te ontbinden. De vergadering verwieip het voorstel. Aanleiding daartoe heeft gegeven het voor- loopig succes dat het comité uit de buiten gewone leden heeft gehad op haar pogingen om het tekort op de exploitatie-rekening te dekken door vrijwillige bijdragen en garantie, terwijl ook invloed op die beslissing heeft uitgeoefend het aanbod van een kastelein om de exploitatie van het buffet te willen pachten voor een som van f 700, Het Bestuur der S. O. V. zal nu te be slissen hebben hoe de exploitatie zal worden voortgezet. Willem Teil. Bij het door de schietvereeniging Willem Tel! alhier gehouden concours werden be haald In de le klasse de Ie prijs door J. W. v. d. Knaap met 59 punten en de 2e prijs door P. Kersten met 58 p. In de 2e klasse de le prijs door W. Groe- nendaal met 58 p., de 2e prijs door J. F. Barg met 56 p. In de 3e klasse de le prqs door C, van Pelt met 48 p., de 2e prqs door B. J, J. Westerholt met 47 p. De rozenprijs werd behaald voor het hoogst aantal rozen, door J. W, v. d. Knaap. De prijzen bestonden in fraaie artikelen. Maandagavond zal ia een feestelqke byeen- komst de uitreiking der prijzen plaats hebben. Jubilee's. Op Zondag 1 Maart a.s. hopen de gemeente werklieden J. Giphardt, als tuinier, en N. Visser, als grondwerker, den dag te herdenken waarop zij \óor 30 jaar bij de gemeente in dienst traden. Do kuiper H, Krabbendam, van wien wq gisteren mededeelde dat hij zijn 25-jarige dienstvervulling zul herdenken op Maandag a.s. is gedurende dien tqd weikzaam geweest in de distilleerderij van den beer J. II. Ris Ilzn. De Boursbrng, Naar wij vernemen zal de Beursbrug Zater dag v.m. 10 uur worden bepioefd om die daarna voor het pubhek verkeer open te stellen. Accijns. In de gistermiddag te Leiden gehouden zitting van de Kamer van K. en F. werd behandeld het adies van de Kamer alhier, door haar gezonden aan de Tweede Kamer, strekkende goedkeuring te onthouden aan het Regeeiingsvoorstel tot verhooging vau den accqns op gedistilleerd, en verzoekende aan dat adres adhaesie te schenken. Berioten werd dit verzoek niet te steunen, in navolging van een vroeger besluit der Kamer omtrent een voorstel van gelijke strekking onder het Ministerie-Pierson. Hedenmorgen stond de 26-jarige bi anders knecht J. Slavenburg, werkzaam in de bran derij van de firma E. H. Ris aan de Noord vest, bij zijn werk op een plank die over een kuip heet water lag. Plotseling ging de plank aan het schuiven en gleed van de kuip, ten gevolge waarvan Slavenburg in de kuip viel. Gelukkig wist hij zich nog wel te grijpen aan een in de hoogte liggende goot, waardoor hij vooi kwam dat hij geheel in het heete water terechtkwam, maar dit nam niet weg dat hij met zqn beenen daarin geraakte en hevige brandwonden aan die iich&amsdeelen kreeg. Na dooi een dokter te zijn verbonden, is hij per brancard door de politie naar zijn woning aan den Buitenhavenweg gebracht. Gisteravond werd door de politie aange houden L. G. en hedenmiddag J. ,1. C. v. d. B., beiden rijwielmakers en verdacht van diefstal van rijwielonderdeelen ten nadeele van hun patroon. De herr J. E. Jurgens, onderwijzer aan school B (Westnieuwland) is benoemd tot onderwijzer 2e klasse te 's-Giavenhage. Bij het te 's-Hage gehouden examen nuttige hnndweiken slaagden 0. a. de dames D. Figee en K. van Yperen alhier. In de gisteren, gehouden vergadering van werkgevers is hefc reglement vastgesteld. Tot leden van het bestuur zij^i gekozen, de lieeren A. Dbm Jz., Voorzitter, C. A. van Buuren van Heijst, vicovoorziiter, C. Go-ed- knegfc, secretaris, T! van Santen, adj.-seicre1- taris, J. AI. Hummolincsk, penningmeester, DL L. Bauw en Jac. Vogel, ileden. Tot candidaten voor den Beraepsraad' zijn gekozen do hoeren C. H. Tlumuiülinck en A. Don Jz., en tot plaatsv. deheeren C. A. van Buuren van Heijst en D. L. Bauw. Tijdens do vergadering traden nog vele aanwezigen als lid too en is diei 'gelegenheid nog opengesteld! door zich als zoodanig op te geven bij een der bestuursleden. Het aantal lod'en bedrangt thans 60. („N. VI. Ct.") Een dure lei. Te Giethoorn is eene lei verkocht voor f50. De schilder Mesdag schetste daarop voor eenige jaren met een griffel een zeegezicht. Een uitvoering van liederen uit het Lie derboek san Groot Nederland zal plaats heb ben te Amsterdam in April in de Groote Zaal van het Concertgebouw. De liederen uit het Liederboek zullen ge zongen worden door Coers herderkoor onder leiding van P. J. Jos. Vranken, mevrouw Oldenboom Luthkemaon; Rogmans en Orelio, allen van Amsterdam. Willem Petri uit Uuecht heeft de orgel- en vleugelbespeling op zich genomen. Te Kortryk zal bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereeniging »De Viaamsche Zonen" een wedstrijd gehouden wurden voor tooneelkringen uit Noord- en Zuid Nederland. De wedstrijd zal beslaan in het vertoonen van drama's en blqspelen. Schoone prijzen zijn uitgeloofd 0. a. voor de drama'sprqzen van 600, 400 en 300 fr,. voor de blijspelen van 300, 200 en 100 fr. benevens prachtige diploma's. üe jury zal samengesteld worden uit afge vaardigden van de deelnemende gezelschappen, die ieder 50 fr. zullen ontvangen als vergoe ding voor reiskosten. Men weet dat Coppée behoort tot den groep der nationalisten die weigerden hun belastingen te betalen wegens het optreden van Comhes tegen de scholen der geestelqke orden. Hij heeft het er echter niet oplaten aankomen om den fiscus zijn inboedel te doen verkoopen en de voorkeur gegeven aan een verkoop van het manuscript van zijn Luthier Crêmone. Het manuscript bracht 4400 francs op deels voor de belasting, de rest voor de armen. Er waren dertig personen toe igenoodilgd, do poëet lichtte zijin stelsel van „bel'asbing- weig«ring" als manifostate tegen heb ver volgzieke ministerie des üieerm Combes boe en verklaarde dlat or reeds 4400 francs voor 't ihandscfimlÊb was geboden, voor welk be drag het dam oofc aan „een groep vrienden" werd toegeslagen, waarna de) beer Coppée een lijbt van liefdadige Voreenïgingen enz. voorlas, waarvoor bij dei opbrengst bestemd ihad naar 't schijnt zalfs zonder bet aan den fiscus veraabuldigde af te trekken. De heer de Pomairois hield een lofrede op het geen de dichter .gedaan had, o. a, bew»? dat deze (figuurlijk gesproken) de straatt was opgegaan, zich een weg gebaaud door de rumoerige menigte en zqn 'f dichterborst had bloot gegeven, do f gen der werkelijiMieid, voor God n vrijheid''. De lieer Coppée omhelsde zeggende: „Evenals Napoleon op FontaT" bleau u alton, niet kunnende oraheïzoiL hels ik generaal Petit!" De groote Jodenhater Drumont hfeld don dichter een toost die niet zeer venT kelijjk schijnt to zijn geweest, ten m2" terwijl' hiji aan 't redevoeren was, W,4 de dames die voor 'b handschrift fhacld® t? igodxagon, zich naar CoppéeTs ftudeerhi^ om het onderling te verloten. Mevr, B- cehtgcnoote van oen bekend heelm^ÏÏ' was do gelukkig© ivifnster. 1 De rechtbank te Rotterdam veroorfou heden J. D. W. wegens diefstal van mam facturen en mishandeling van een poft agent die hem arresteerde tot 4 jaren ei vangenisstraf. De eiseh luidde 31/2 jaar D. J. v. M., meubelmaker te Schiedam werd wegens meineed in een civiele pr® dure veroordeeld tot 6 maanden gevai». nisstraf. De eisch was i jaar. k' Poging tot moord Het gerechtshof te 's-Gravenhage fiee|t behandeld de zaak van Neeltje Lokerse, dow de Haag'che rechtbank vrijgesproken van de haar ten laste gelegde poging tot moord of tot doodslag door het lossen van een revolverschot tegenover den zaakwasrnemtr Burghout, in het gebouw van het Haagsche kantongerecht. Adv,-Gen. meende uit verschillende aan- wqzingen te moeten afleiden dat er wel degelijk opzet bij bekl, bestond om op Burg hout te schieten. En dit gaat boven gevoels redenen, die hier allicht zouden kunnen ge!- den. Gerequireerd werd 4 maanden wegens poging tot doodslag. Mr. .1. Limburg pleitte ontoerekenbaarheid wegens den fantastischen en romamisclien aanleg van bekl., en de groote zelfoverschat ting waaraan zij lijdt. Hq vroeg vrqspraak. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Annerveen door den heer A. Ewotdt, cand. te Sloten (Fr). Geref. Kerken. Beroepen ie Sellingen (Gron.) de heer F. "W, Geerds, cand. te Appingedam. Hooo er Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in 1 reehten op stellingen, de heer A. P. J. van Gils, geboren te Breda. Op tl, 12 en 13 Juli a.s. zal te Zutphen een groot nationaal Kegelconcours gehouden worden. Voor eenige jaren is een dergelijk concours aldaar schitterend geslaagd, trouwens de gelegenheid daartoe, in de groote Buiten- Sociëteit, is uitstekend en Zutphen is prachtig gelagen als een centraalpunt van spoorwegen, Vele prijzen en medailles zullen worden uitgeloofd 0. a. een eerste prijs van f300, Anti militairen protestvergadering. Ia den Haag is gisteren een anti-militairen protestvergaderiug gehouden. Door militairen en politie werd gezorgd dat de miliciens de vergadering niet bezochten. Op welke wijze er is gesproken mag als bekend worden be schouwd, argumenten als van den heer v. d. Zsvaag «het leger zou noodig zijn om den grond te verdedigen en de arbeider heeft geen enkel stukje grond," werden natuurlijk weer met graagte geslikt. Ook de heer Ter Laan voerde het woord, d;e mededeelde de drie gisteren ingediende wetsontwerpen aan het Kamergebouw te hebben afgehaald. Hij besprak kortelqk die wetsontwerpen, Het onderzoek naar de toestanden van de spoorwegarbeiders zal spreker niet verkleinen of minachten. Maar het onderzoek is niet noodig. Men kent die toestanden, de loonen, de werktijden. Men weet, dat er geen rechts toestand bestaat. En bovendien, tegenover dat onderzoek staan de twee andere wetten. Het eene wets ontwerp, waarbq versterking van de gcnw wordt voorgesteld. Een compagnie zal ge vormd worden met de bedoeling wordt in de toelichting gezegd op hoofdlijnen bij staking 'sRqks dienst te ver zekeren. Spreker noemt dit een compagnie van «onderkruipers." Verder bespreekt de heer Ter Laan de voorgestelde aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. B'y de voorlezing van de maatregelen, oW de Regeering voorstelt, werd herhaaldelyi» in de zaal gefloten. Spreker constateert, dat we nu in optima forma de dwangwet hebben. Hy weet Bieb wat 't Comité van Verweer zal doen en al wist hij 't hq zou 't niet zeggen. Maar het Comité zal op deze ingediende wet antwoorwn- Daarom is spreker hier gekomen, om af g aan te sporen gereed te zqn, wanneer ne Comité den steun van allen noodig heek. Aangenomen werd ten slotte eene mal tot afkeuring van het militarisme en ingediende wetsontwerpen. Met het oog op eventueele persoor»»J uitlatingen jegens den Minister van Oorlap welke in de protestvergadering van gis avond betreffende de oproeping der lichting zouden kunnen zjjn gedaan, was de woniug van generaal Bergansius tot na afloop vergadering door de politie bewaakt.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2