E e c li t z a k e n. 8TADMNLEUW8. Verder betoogde de inleider nog, dat de gemeeute geen bedrijven mag exploiteeren, waaraan risico is verbonden wel zoodanige, voor wier welslagen alleen eerlijkheid en ambteimrsroutine verebclit worden. En hier bij sluit zicli aan de vraag, of de gemeente winst uit de bedrijven mag halen. Winst is niets anders, zegt spr., dan een risico-premie, en aangezien de gemeente geen risico mag beloopen, kan van risico-premie, dus van winst, geen sprake zijn. Na een korte pauze stond spr. geruimen tijd stil bij twee weiken. »Aufgaben der Gemeindepolitik", van Adam Maschke dat handelt ovvr den toestand van vele Duitsche steden, en sMutunl Socialisme", van een onbe kend schrijver, dat over Engi-laitd handelt en de gemeente-exploitatie ten sterkste vei oor deelt. Hij wees er op. dat bij de socialistische party het streven bestaat, van de gemeente een veld van pi oeiheming te maken pp eco nomisch terrein. Men wil van d-> gemeente e»n coöperatieve republiek maken, met een groot aantal amb tenaren met ui-t .-almis de middenstand weet echter te goel, dat men zich daartegen met hand en tand moet verzetten. De grieven legen concessie» zijn, dat zij te duur zijp. en men zich er moeilijk van ontslaan kan. Doch men behoeft, zich daar over nog niet ongerust te maken, omdat er tegenover staat mogelijke achteruitgang en concui rentie. Men haalt dikwijls Gla-gow aan als een schit terend voorbeeld van een stad, waar de gemeente-exploitatie zeer uitgebreid is. Maar in He laatste psren zijn daar de belastingen 30 pCt. ge-'lrgen en nu hebben vele burgeis van verschillende richting zich daar vereenigd, om aan het socialistisch drijven paal en perk te stellen en rmg in 55 andere steden in Groot-LinUunmë organiseert men den stiijd tegen het socialistisch sti even. Dit tnoge ons- tot een wanischuwend vootbeeld zijn. Spreker be-luit zijn voordracht met de aanwezigen aan te sporen, zich rekenschap te geven van den wetkelijken toestand, gege vens te verzamelen omtrent de resultaten van gemeenteexploitatie in het buitenland. De Middenstand" mag niet stil zitten, mant* moet liet volle licht doen vallen op vele feiten, om valsclte vooistelürgen van de gemeeute-tank te bes'ty den, Verbrnikcrsbond. Van den Verbruikersbou'd', waarvan de leden zich verbinden alleen die neringdoen den te begunstigen, van wie gebleken is, dat zij. met liet oog op do arbeidsvoorwaarden, liun personeel beilioorlijik behandelen, welke neringdoenden dan op een „witte lijst" ko men, klont liet ledental tot 600 de afdes- lingeu bestaan in liet Gooi, te Amsterdam, Haarlem, TJtreclit en Rotterdammej, C. Kramer is aangesteld tot inspoctriee die a!-> zoodanig baar onderzoek beeft aangevangen met eenige groote broodbaickexijen to Am sterdam, waarvan een 8-tal op de witte lijst zij,n gebracht. Besloten werdj in overweg,ng te nemen, een onderzoek in te stellen ook naar de arbeidsvoorwaarden in liet huis bedrijf dienstboden, naaisters enz. De af tredende bestuursledenXicolaas, Huizin- ga, Lnke en de Clercq werden herkozen. Vereeniging Oost en West. De 5e commissie van do vereen. „Oost en West" heeft eon circulaire versprrid. waarin zij mededeelt, d'at zij zich wil wijden aan do t-aak om de ontwikkeling der nijver heid van do inlanders op Java te bevorde ren en in Europa afzat voor haar voortbreng selen te zoeken, ilon gelooft **coi*loopig te kunnen volstaan met een bedrag van f 20,000. Voor een bedrag van f 5800 is reeds ingeteekend en dö commissie doet een beroep op allen, die haar dool willen steunen om aandeel-en van f 50 te nemen in de naamlooz© vennootschap, diei zij wensdlit op te richten. Kaapsclte rebellen. Door den heer Conroy, oud-commandant bij het Boerenleger, is een telegram gezon den aan sir J. Gordon Sprigg, eerste-minis- ter der Ivaap-kolouie, luidende „Zijn de rebellen-aanvoerders in Europa begrepen iii de amnestie?" Hierop ontving hij het volgende ant woord ,,A;ls de rebellen-aanvoerders naar de Kaapkolonie terugkeeren, zullen ze terecht moeten staan." a. als leerling, of b. nu een diploma als gezel te hebben verluegen (Art. 18). In zulk een onderneming mag een leerling de bedoelde werkzaamheden niet verrichten, tenzij hij een leerlingovereenkomst heeft ge sloten. (Art. 20). Daarin moet o. a. worden bepaald De duur der leerovereenkomst Of en zoo ja, welke vergoeding aan den ondernemer zal worden uitgekeerd het loon, dat aan den leerling zal worden uitgekeerd De duur van den proeftijd, gedurende wei keu elk der pnrtyen schriftelijk aan de weder partij de overeenkomst kan opzeggen (uiterlijk 3 maanden); ingeval de leerling bij den ondernemer zal inwonen en hij voor huiselijke diensten mag worden gebezigd, de uren welke per dag aan opleiding moeten wonien besteed. (Art. 22), Voor een gemeente of voor een bepaald ge deelte van een gemeente of voor meerdere gemeenten stellen Gedep. Staten commissies in, die elk leercomract moeten goeilkeuien. Zij kunnen op verzoek van den leerling, den persoon die hem in rechte vertegenwoordigt, ot den ondernemer, het continet ontbinden, en kunnen, indien de ondernemer geen goede opleiding geeft aau een of meer der leerlingen of indien hij als persoon geen genoegzame waarborg opleveit tegen gevaar voor de zede lijke ontwikkeling van een of meer leerlingen, dezen de bevoegdheid om leerlingen te heb ben, ontnemen. (Art. 42, GO, 59). De endei nemer is verphchl, zooveel in zijn vermogen is, den leerling in het overeenge komen vak te ondei richten maar moet ook op het zedelijk gedrag van den leeiling toe zicht houden. (Art. 32). De commissies geven bovendien tweemaal per jaar gelegenheid aan de leerlingen wier leertijd geheel of voor Va veistreken is, en vuoris aan andere petsor.en die zich daartoe atnimelden. om een examen af te leggen (art, 55)zij kan zelf het afnemen, of hei door deskundigen laten doen (art. 56)wie slaagt, krijgt een diploma, en den titel van gezel (a t. 57). Zijl tenmaal de vakken en ondernemingen aangewezen waarin liet leerlingstelsel moet worden toegepast, dan wordt van het hoofd of den bestuurder van zulk een onderneming geëischt dat hij een diploma van gezel het ft. Anders mag hij niet als hoofd of bestuurder optreden en als zoodanig geen leerlingover- eenkomst sluiten. Uitgezonderd zyn zij, die reeds hoofd of bestuurder zijn, en zij die op het oogenbük van het in werking treden van het leerlingstelsel 23 jaar oud waren. (Art. 19). By aigemeenen maatregel van bestuur wordt voor de betrokken vakken vastgesteld, hoe lang de leertijd moet duren. (Art. 29). Het ieercontract behoeft niet voor den ganschen leertijd te worden gesloten, en de leerling kan dus, ook al wordt zijn contract niet tus-chentyds ontbonden, van den eenen patroon naar den andere gaan. Bij het eindigen van hei contract geeft de patroon aan de commissie kennis waarom het eindigde. De commissie zendt afschrift ervan aan den ver tegenwoordiger in rechte van den leerling. De leerling kan een nieuw contract slechts sluiten na afloop van het vorige, öf met toe stemming van den ondernemer met wien het loopende contract werd gesloten, of doordat deze ondernemer stierf, ophield met zijn onderneming, of ontzet werd uit zijn bevoegd heid om leerlingen te houden, óf neg»n maan den nadat de opleiding werd gestaakt. De ondernemer met wien het nieuwe contract werd gesloten, kan van den leerling over legging vorderen van de reden waarom het vorige eindigde. (Artt. 35, 36, 37, 38). Nog is mede te deelen, dat de leden der commissie worden benoemd, telkens voor 2 jaar, indien binnen het ressort der commissie één Kamer van Arbeid het betrokken vak vertegenwoordigt, door die Kamer, en anders door Gedep. Staten. Vallen bin nen het ressort der oommissie meer Kamers van Arbeid, die het betrokken vak vertegen woordigen, dan vragen Gedep Staten van elke Kamer een aanbeveling. (Art. 43). Aldus luidt in hoofdzaak Dr. Kuyper's leerliugcontiact. OVERSCHIE, 27 Maart. Opmbare verga daring van den gemeenteraad op Zate' dag 28 Maart voormiddag 10 uur. Agendaingek. stukken; veronlening waterleiding; vei zoe ken lot af.-clu ij vingen op belastingaanslagen; benoeming stembureau; machtiging vei koop oude voor wei pen. Idem van Buitenl. Zaken voor 1903, Het wetsontwerp tot onteigening voor het post- en telegiaafkantoor te Zwolle. Idem tot verhooging van het hoofdstuk Oorlog der staatsbegrooting 1902. Voorts regeerings-inlichtingen omtrent het adres van; J. Visser, oud-sergeant-majoor, schrijver van het leger in Ned.-Indië De lichtingen 1Ü00 en 1901. Ingediend is oen wetsontwerp vvaaivnu liet oenig artikel luidt: „De iugelijfden biji do militie te land van da liclningeu van 1901 on 1900, die ingevol ge do bepaling van 'de eerste zinsnede van art. 110 der Militiowet 1901 krachtens Ons besluit van den 5den Februari, 1903 „Stbl." no. GS) onder de wapenen zijn geroepen, blijven onder de wapenen zoolang Wij, zulks raadzaam oordeel en". In de toelichting tot dit wetsontwerp wordt gezegd, dat do gebeurtenissen, welke aanleiding gaven tot .het onder do wapenen roepen krachtens art. 110 van de ililitic- wet 1901 van de verlof gangers der lichtin gen van 1900 on 1901, nog met zoodanig verloop genomen hebben, dat hel zich laat aanzien, dat genoemde miliciens, nadat zij zes weken onder de wapenen zuilen hebben doorgebracht, mek verlof huiswaarts kunnen worden gezonden. Verkiezing Prov. Staten. Bij do gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Prov. Staten van Gro ningen. district Beduan (vacature R. P. Dojes) is niet 1SSS stemmen gekozen de heer J. Döorubosch (lib. en anti-rev.), bur gemeester van Baflo. Do lieer II. Reinders (lilt.) to Usquert verkreeg 1740 stemmen. Lichting 1903. Alet liet oog op kazemeea-mgsruimto is als pl'aats van opkomst, tegen April e.k., der lichtingen 1903 van do onbereden artillerie aangewezen voor de miliciens der 3e cocnp. van liet tkorps pautserfort-artillerienet fort aan den Hoek van Holland voor da miliciens van da te Amsterdam gar nizoen houdeml<3 comp. van het 2'de regi ment vesting-artillerieKaarden, en voor do miliciens van de te Zwolle garni zoen houdende comp. van het le regiment vesting-artilleriede legerplaats bij Olde- broak. Bureau voor sociale adviezen. De gemeente Zaandam zal zich naar aan leiding der subsidieaanvrage doen inschrijven als lid van het bureau met een contributie van f25. Conventie van (ienfeve en hare toepassing iu den Z.-Afrikaanschcn oorlog. Naar wij vernemen zullen baron van Har- denbroek, voorzitter, en de lieer Vervloot, secretaris van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, gevoig geven aan de daartoe gedane uitnoodiging de vergadering van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgs wetenschap gaan bijwonen, die Donderdag 2 April te Utrecht wordt gehouden, en waarin de Conventie van Genève en hare toepassing in den Zuid-Afr. oorlog, ter sprake komt. Tehuis Yoor werkende vrouwen. Het bestuur van. liet Tehuis --oor werken de vrouwen, voorheen Huis en Haard, Laan N. O.-I. 14. Den Haag, wenseht aan belang stellenden het volgende mede te declen. Het huis werd in het afgeloopcu jaar, van Fetbr. '02Febr. '03 bezocht door 7 6 betaieiida personen, waarvan 23 meer dan eenmaal en 17 langer dan 3 maanden in het liute verbleven, met een toltaal v,-n 5590 pen- siondhgen. Onder deze waren 27 werkende, 15 rustende, 37 solliciteereoide of vacantia nemende, cn 79 ambtelooze vrouwen. Op 1 Febr. '03 waren in het huis aanwezig 4 wer kende, 2 rustende, 5 solliciteerende en 5 ambteloozo vrouwen. De gezondheidstoe stand was voortdurend: zeer gunstig. De ont vangsten bedroegen ƒ6705.99, de uitgaven 4991,72. Afgedragen werd f 1665 waai* het bestuur de verplichting op zich genomen had, jaarlijks f 1800 aan huur voor gebouw en inboedel te voldoen en op 1 Febr. 03 f 48,35 in kas was, sluit dus dit eerste jaar met een tekort van f 86,65, waarbij in aan merking dient genomen te woi-den, dat de ontvangsten gedurende do eersto maanden gering en de uitgaven veis waron. Het gebouw spreekt voor zicbbet be- stuur, bestaande uit 2 ervaren vrouwen, die belangeloos 'krachten en toewijding aan deze zaak geven, kan niet meer doen dan dit en moet afwachten, aan de werkende vrouwen in ons land de schoon© taak, deze onderne ming die geen winstmaking beoogt, tot bloei te brengen Middenstand en gemeentebedrijven. In de algemeene "VVinkeüersvereeniging te Amsterdam heeft de heer R. P- J. 'lutein Noitheriius gesproken over de exploitatie der gemeentebedrijven, waaromtrent nog zeer ver schillend wordt geooideeld. De Vrijz. Dom. Bond spreekt zich positief uit ten gunste van gemeentelijke exploitatie van monopolies. Op het congres van deu middenstand werd schuchter gevraagd of daarbij winst mocht worden gemaakt. Spr, ziet echter bij deze exploitaties dit gevaar dat, waar gewoonlijk noch B. en W, noch de Raad technici zijn voor die bedrij ven, zij en daardoor de gemeente, afhankelijk zijn van een enkel persoon. Eea rteveugevaar daarbij is dat aan de zijde van den bedrijfs directeur zich zulien scharen diens ambte naren tegenover de burgerij en daardoor wordt dit gevaar een politiek gevaar. Ook op andere wijze, door spr. genoemd, kan de politiek bij gemeente-bedrijven in het spei komen, waarom hij uitbreiding van de gemeentelijke bedrijven niet gewenscht acht. Dr. Knyper's lecrlingcontrnct. YVij otitleenen hieromtrent aan sliet Volk". Hoofdstuk li -.an Dr. Kuyper's ar bei'Lwct regelt iiet leeilingwezvn. Het bevat bovendien een paar K-palingen voor jorgens en meisje-, (jeugdige personen beneden 17 jaar) die geen leerlingovercenkomst hebben resloten, en wel de volgende Aan jongens en mebj-'s, die een int ichting van vakonderwijs wenschen te bezoeken rnoet na 5 uur des namiddags de daarvoor noodige tijd be-cliikbaar worden gelaten. (Art. 63), Verplichtend is het bezoek, wanneer: in die inrichting onderwijs wordt gegeven in het bedrijf waarin de jongen of het meisje werkzaam is in de gemeente een ol meer inrichtingen bestaan, die aan de bij aigemeenen maat regel van bestuur te stellen eischen voldoen; en waar de jongen of het meisje plaatsing kan verkrijgen. (Art. 64). Bij dezen maatregel van bestuur kan wor den bepaald, hoe lang het bezoek verplich tend is. (Art. 72). En nu de leerlingen. Op hen zijn de ge noemde bepalingen niet van toepassing. Bij aigemeenen maatregel van bestuur kan worden bppaald welke werkzaamheden of welke soorten van werkzaamheden in daarbij aan te wijzen ondernemingen niet door een jongen of een meisje mogen worden verricht tenzij Het bestuur van de weesinrichling te Neerbosch zal ds. Schrijver te Schiedam aan de algemeene vergadering voordragen tooi de benoeming tot directeur. (N. R. Ct.) "Van volkomen bevoegde zijde vernemen wij echter dat na het bedanken van ds. De Haas en ds. Slotenmaker zelfs nog geen ver gadering is belegd tot het bespreken van een opvolger. Moge dus dit bericht niet geheel uit de lucht gegrepen zijn, het is toch zachtst genomen zéér voorbarig. Yoor de verkiezing van vijf bestuursleden der afdeeling van den Ned. R. IC. Volksbond zijn als candidaten gesteld de aftredende leden, de lreeren Th. 11. Hickendoriï, A. A. Marrevee en Th. J. H. Mouwens en de heeren W. Blok, F. de Caluvve, J. L. van Gerven, H. H. Yoorwald en M. O. Willetnse. De leider van den cursus van handen arbeid maakt er ons opmerkzaam op, dat, waar gesproken wordt in het verslag over den cursus van handenarbeid van een afdee ling, waar nog meerdere zorg aan zal worden besteed, het woord houtsnijwerk minder juist is gekozen, daar dit werk 'wordt genoemd houtslöjd (Ned. houtbewerking). Oefening baart Kunst. Het muziekgezelschap ïOefening baart Kunst", onder directie van den heer H. van Gent, zal op Zondag 29 Maart a.s, in Musis Sacrum het derde Jaarfeest geven. Het feest zal besloten worden met een bal. Hedenmorgen is een kolenaak die van de Maas de voorhaven binnenvoer op een goiding- paal geloopen met het gevolg dat die paal brak, de aak een deuk in de boeg bekwam en bovendien het berghout biak. Geveilde on verkochte onroerende goederen. GeveildVrijdag 27 Maart. NotarisW. A. van Dolder Dz. Een huis en erve met open plaats aan het Broersveld no. 13, op don hoek van de Blauwe Steeg, groot 68 centiaren, f2030. Een pakhuisje en erve met open grond, nabij perceel 1. groot 19 centiaren, f200. Vier elk afzonderlijk te veilen woningen en eive met open grond, nevens elkander aan de Roosbeek nos. 7, 11, 13 eu 17, tezamen groot 99 centiaren, 1. f 100, 2. f 120, 3. f 110, 4. f 120, Tentoonstelling „Floralia" Schiedam. De groote belangstelling ondervonden op de tentoonstelling van 1902 heeft liet bestuui van du vereenigmg sFloiaha" doen besluiten, dit jam- weder alle pogingen in het weikte stellen, om op het gebied vnu plant- en dier kunde zoo veel mogelijk ter 'bez-chtiging te krijgen op de tentoonstelling, die zij dezen zomer zal houden. De verbazende kosten aan zoo'n onderne ming vet bonden weerhield het bestuur niet; het ondervond zooveel steun van het Schie- damsche publiek, dat het overtuigd was, wanneer vrijwillige bijdragen gevraagd wor den, ieder gaarne weer bereid zal zijn het zijne te offeren om de benoodigde gelden bijeen te brengen. Zoo gaarne zou het bestuur zien, dat het aantal donateurs met eenige honderden ver meerderde, voor één gulden per jaar kan men zulks worden, Dat kan toch geen be zwaar zyn En voor dien gulden heeft men toegaog lot de tentoonstellingen eri steunt men een goede zaak. Het bestuur heelt het voornemen de ten toonstelling te houden op 15, 16 en 17 Augustus 1903, in de groute zsql der Offi cieren-Veieeniging, alhier. Het entiée is be paald op minstens '10 cent. Alle inzenders zullen op vertoon van hun kaart op Zaterdag 15 Aug. éénmaal toegang bebbeu. De uit reiking der plantjes zal plaats hebben op Zaterdag 23 Mei op een nader te be; alen plaats. De inschry vingen voor de plunijes zullen geschieden, evenals de vorige jaren, in de Maiia- en Alida-Dewaarschool en op de gewone scholen. De tijden hiervan zullen nader bekend gemaakt worden. De inzendingen zullen verdeeld worden in de volgende groepen A. 1. Geranium (Pelargonium zonale.) 2. Fuchsia. Door de 3. Tradescantia. Vereeniging in 4. Colleus. stekpot 5. Pelargonium peltatum verstiekt. B. 1. Collectie van minstens 6 bloeiende planten, uit zaden gekweekt. 2. Collectie van minstens 4 klimplanten, 3. J> 4 overblijvende groene planten. 4. Collectie van minstens 4 ovei blijvende planten. 5. Collectie van 4 dahlia's. 6. s d 4 stioobloemon in pot. 7. 4 siergt assen. 8. s 3> 4 varens. 9. Een maïspot. 10. n tabaksplant. 11. Zelfgekweekte planten in bloei. C. 1. Collectie in 't wildgroeiende planten in pot. 2. Collectie waterplanten, die in de om streken van Schiedam voorkomen. D. 1. Collectie artsenijgewassen. E. 1. Sierwerk van bloemen. 2. Bouquetten of ander bloemwerk van in 'twild groeiende bloamen. 3, Afgesneden bloemen om in vazen te plaatsen. F. 1, Verzameling vruchten. 0. 1. Groentezaden. 2, Landbouwzaden. 3. Bloemzaden. E. 1. Vogelvoeder. 1. Gedioogde, gedetermineerde in 't wild groeiende bloemen en ktniden (met L-j- iijnsehe cn Hoilandsche namen) «7. Levende vogels. KLevende leplilen, ampliibiën, vi.-scben. L. Opgezette gedetermineerde vogels. M. Opgezette, gedetermineerde insecten, reptilen, amphibiën, visschen. N. Eierverzameiing, O. Kunstmeststoffen. P. Vazen, bloempotter), gieters enz. Voor werpen betrekking hebbende op het kwee ken van bloemen of het plaatsen van afgesneden bloemen of bouquetten. Q. Sierwerk van kuik, rotting of anderzins. B. Boek- en plaatwerk betrekking hebbende op plant- en dierkunde. 8Zaken niet in de vorige groepen opge nomen. Het bestuur acht het noodig op éene zaak met nadruk te wijzen. Ondanks het beleeld en dringend verzoek op de verschillende inzendingen duidelijk het nummer te ver meiden, kwamen velen toch met ongenum merde potjes. De groote drukte bij het in ontvangst nemen der potjes, vermperderde hierdoor zeer en was oorzaak, dat menigeen langen tijd moest wachten, vóór hij geholpen kon worden. Het bestuur heeft daarom besloten geen enkele inzending in ontvangst te nemen, die niet geheel en al voldoet aan de gestelde voorwaarden. Het zal misschien velen niet opgevallen zijn, dat de potjes, die de vereeniging zal uitgeven, stekpotjes zijn,d. w. z. kleine potjes. De bezwaren van het uitgeven van stek potjes heeft het bestuur wel degelijk over wogen. Het is de overgang tot het uitgeven van gewortelde stekken. Daar het in deze stad voor velen evenwel zeer moeilyk is, om aan goede aarde te komen, wanneer ze y plant uit den stekpot in eenen grooteren*m moeten overplaatsen, heeft hot Bestuur ?lt gewend tot de bloemisten alhier orn huln De bloemisten zullen op nader te betalen dagen tegen een zeer geringe vergoeding ieder die met zijn stekpolje komt, een grooto nni met goede teelaarde geven. Evenals vorige jaren veklaart het bestuur zich ook nu weder bereid alle inlichtingen die verlangd worden te verschaffen, Een hernieuwd onderzoek tegen 23 April a.s. werd door het Hangsche gerechtshof be. volen in de zaak van de gewezen dienstbode te Hoek v. Ooiland, veroordeeld tot 3 maand gevangenisstraf, wegens het uit wraak be gieten met olie van goederen aan ham- meesteres toebehoorend. Bookmakers. Door 7 van de 9 veroordeelde bookmakers- klerken te Middelburg is thans aan B, M de Koningin een verzoek ingediend om gratie voor do hun opgelegde straf. Vahche munt. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde heden J. VV. Pouwiels, oud 46 jaar, smid, tot 3 jaren gevangenisstraf ter zake van het vervaardigen, in voorraad hebben cn in omloop brengen van valsch geld. De eisch was 6jaar. Be dubbele moord in de Ozaar Peterstraat, Voor de 4e Kamer van strafzaken der Amsterdamsche Rechtbank wordt lieden het getuigenverhoor in het geding van den dub belen moord in de Czaar Peterstraat, zie dit blad van gisteren voortgezet. Dit loopt ook heden niet ten einde, doch wordt 1 April herval. Frans Rosier voor do Amsterdamsch rechtbank, Vervolg.) Oorspronkelijk is iu deze zaak ook als verdacht van medeplichtigheid aangehouden eene vrouw, zekere Maria Ryniak, vrouw van Jac. Meunema. Tegen deze vrouw Men nema werd echter geen voldoend bewijs ge vonden, Zij kwam eu onder de getuigen voor. Stephensen is geen lafaard. Toen Roder op hem schoot, deinsde hij niet terug, maar snelde, roepende swie schiet daar", toe met het plan op den dief te springen. Bij het tweede schot kou hij den man in het gelaal zien. En hij hei kende hem. Want Rosier, wiens naam en woonplaats hij echter niet wist. kwam wel in zijne slijterij om een borrel te drinken. De dief ontvluchtte in de richting van Imt spoorwegterrein en hij ver loor Item uit het oog. Stephensen was door zijne dochter ge waarschuwd, die een man op de tuinschut ting zag zitten. In hare slaapkamer had zij dienzeltiien man met eene vrouw bij zich el meermalen over de schutting zien 'tijken in de richting van het kippenhok. Van de 19 bedwelmde kippen werden er later 3 dood gevonden. De trouw is door verscheidene personen, machinisten en rangeerders, die werkzaam waren op het stationsterre n, gezien, terwijl zij nu eens in de huizen portieken wegschool, dan weer over de tuinschutting van Ste phensen loetde eu scheen te fluistoien met iemand achter de schutting in den tuin. Vrouw Mennema, bij wie Rosier inwoonde was met dezen haar man wezen halen die in een kroeg zat. Zij brachten deze thuis waai na Rosier weer uitging. Later ging vrouw Mennema nog even «ie straat op om melk te halen en vet nam toen dat er op Stephensen gescholen wns. Op aandringen van haat' man keek zij toen naar den revolver van Rosier, inaa;- die was er niet. Haar man legde een zelfde verklaring af, Het O. M., waargenomen door mr. Regout, zag in het feit door Rosier gepleegd poging lot moord gepaard aan diefstal. Na de aanwezigheid van wettig en over tuigend bewijs te hebben bepleit, releveerde mr. Regout, dat Rosier tot 12 jaren gevnn- genisstiaf is veioordecld wegens een feit, ge pleegd na het onderhavige. Terwijl dus anders het maximum der te eischen straf 20 jaren zou zijn (Rosier is recidivist), mocht ou slechts een veel gmingere straf worden geviaagd. Mr. Regout requieerde gevangenisstraf voorden tijd van zes jaren. De verdediger Mr. F. Kranenburg meende echter in dit feit slechts te moeten zien poging tot dipfstal gepaard aan bedreiging met geweld. PI. vioeg dus iu de eerste plaats een on dei zoek naar Rorier's geestvermogens, vervol gens vrijspiaak, subsidiair veroordeeling we gens art. 312 (bedreiging met geweld), waarbij dan als maxmrale straf slechts vier jaren zou aun te nemen zijn. Het laatste woord was aan den beklaagde zei ven. Frans Rosier sloot zich aan bij het verzoek van zijn advocaat tot onderzoek zijner geestvermogens. Hij zeide, zelf aan zyn ver stand ernstig te twijfelen, en deed, om ver moedens van krankzinnigheid te voeden, een kort verhaal van zijn leven. Ooder zijn ooras van moeders zijde zijn er twee krankzinnig geworden en van zijne twee zusters is er eene, zegt by, van een zeer excentrieke natuur. Hy zelf had reeds in zijne prille jeugd onverklaarbate buien van woede. Zoo beet hy, nauwelijks 2 jaren oud, zijne zuster in den hals. ofschoon niemand item iets kwaads gedaan of hom geplaagd had. Op zyn derde jaar liep hy met een kleinen kruiwagen, een stuk speelgoed, op een onschuldig kameraadje toe en zou het kind de hersens hebben inge slagen, als men het hem niet hadde belet. Van alie scholen, die hij bezocht, moest hij weggejaagd worden wegens diefstal, en om dezelfde reden kon hij het ter als leer jongen bij geen enkelen baas u'lriiouden. Ein delijk geraakte hjj in de gevangenis. Zijne vlagen van onbestemde woede verergerden in dien toestand. Soms vloog hy met z'tjne geboeide handen tegen de gevangenismuren op, Het is eenmaal voorgekomen, dat by2(

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2