BINNENLAND. STADSNIEUWS." NotarisW. A. van Doldeh Dz. 'VLAA¥DÏM:ENr"'7^" Gemeenteraad. MAASSLUIS. Kunst eu Wetenschap. waarom het hem niet gelukt is een eind te maken aan den opstand in Keeang-SL Een komedie die door de keizerin meer vertoond is. Hofberichten H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik woonden gisteren de voormiddag godsdienstoefening bij in de Willemskerk, waar ds. Weiter als voorganger optrad. H. M, de Koningin-Moeder was in de Fran- sche kerk bij de voormiddaggodsdienstoefening tegenwoordig, waar ds. Bourlier voorging. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prinsen H. M. de Koningin-Moeder zullen het Toon kunst-concert a.s. Woeosdag bijwonen. Corps diplomatique. Jhr. mr, van Citters, laatstelijk zaakgelas tigde in Venezuela, en mr. van Leyden, zaak gelastigde en consul-generaal te Caracas, zijn beiden reeds in Den Haag aangekomen. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van justitie en van oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Kamerleden. De iPetit Bleu" weet te vertellen dat de heer H. van Kol, lid van de Tweede Kamer, gisteren op reis gegaan zou zijn naar Ned. Guyana en Curasao, ten einde den toestand dezer bezittingen van nabij te onderzoeken. Lult.-Gen. Van Heutsz. De hooge onderscheiding, welke thans aan den luitenant-generaal J. B, Heutsz, den Gouverneur van Atjeh, werd verleend, is werkelijk hoogst zeldzaam. Het Grootkruis der Militaire Willemsorde wordt ook gedragen door den Keizer van Oostenrijk, benoemd in '1849, en den Duitschen Keizer, benoemd in 1889. Comptabiliteit bij oorlog. De als hoofdcommies bij bet hoofdbestuur der posterijen en telegrafie geplaatste commies mr. A, S. Miedema van het departement van Oorlog, wordt belast met de afdeeling ïComp- tabiliteit". De heer Miedema was secretaris van de Veertienton-commissie. Tweede Kamer. De wetsontwerpen in verband met de Spoorwegstaking. I. Wijziging en aanvulling strafwetboek. Door de Regeering is een gewijzigd ont werp van wet ingediend tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht. Zij stelt thans voor art. 284 van voormeid wetboek te lezen als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden of geldboete van ten hoogste f300 wordt gestraft: lo. hij die een ander door geweld of eenige feitelijkheid of door bedreiging met geweld, of eenige andere feitelijkheid, gericht hetzij tegen dien ander, hetzij tegen derden, weder rechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden 2o. hij die een ander door bedreiging met smaad of smaadschrift dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden. In het geval onder 2o omschreven, wordt het misdrijf niet vervolgd dan op klachte van hem, tegen wien het gepleegd is. Verder wordt voorgesteld na art. 426 van voormeld wetboek een nieuw artikel in te voegen, luidende: Art. 426bis. Hij die weder rechtelijk op den openbaren weg een ander in zjjne vrijheid van beweging belemmert, of met een of meer anderen zich aan een ander tegen diens uitdrukkelijk verklaarden wil blijft opdringen of hem op hinderlijke wijze biijft volgen, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Voorts wordt voorgesteld na art. 358 van voormeld wetboek worden drie nieuwe arti kelen ingevoegd, luidendeArt. 358 bis. De ambtenaar of eenig in het openbaar spoorweg verkeer voortdurend of tijdelijk werkzaam ge steld persoon, niet behooreade tot het perso neel van een spoorweg, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt, vervoerd, die met het oogmerk om in de uitoefening van een openbaren dienst of in het openbaar spoor wegverkeer stremming te veroorzaken of te doen voortduren, nalaat of, wettig daartoe gelast, weigert werkzaamheden te verrichten, waartoe hij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijne dienstbetrekking heeft verbonden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f300. Art. 358ter. Indien twee of meer personen tengevolge van samenspanning het misdrijf plegen in het vorig artikei omschreven, wor den de schuldigen, zoomede de leiders of aanleggers der samenspanning gestraft met gevangenis van ten hoogste twee jaren. Art. 358quater. Indien het oogmerk, bij art. 358bis omschreven, wordt bereikt, wordt gevangenisstraf opgelegdin het geval van 358bis van ten hoogste één jaarin het geval van artikel 358ter van ten hoogste vier jaren. Art. 380 van voormeld wetboek wordt voorgesteld te lezen Bij veroordeeling wegens een der artt. 359, 363, 364, 366, 373 laatste lid en 379 eerste lid omschreven misdrijven kan ontzetting van de in art. 28 nos. 3 en 4 bij veroordeling wegens een der in de artt. 358bis, 358ier en 358quater omschreven misdrijven, ont zetting van de in art. 28 nos. 13 vermelde rechten worden uitgesproken. De slotbepaling luidtDeze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging. II. Spoorweg-brigade. Bij de memorie van antwoord zijn over gelegd rapport omtrent dergelijke instellingen in andere landen. III. Spoorweg-enquête. In de memorie van antwoord zegt de regeering dat dit de eenige weg is om tot een vaste conclusie te kunnen komen. Aan het Antwoord ontieenen wij het vol gende Aanvulling W. v. S. Algemeene beschouwingen. In de vergaderingen der Tweede Kamer van 25 Februari en 10 en 11 Maart jl. heeft de regeering zoo openhartig en volledig als haar dit geoorloofd scheen, alles medegedeeld wat harerzijds over hetgeen op de spoorweg staking van 29—31 Januari jl. betrekking had, licht kon verspreiden. Dat de regeering de uitgebroken spoorweg staking had kunnen en moeten voorkomen door hare bemiddeling aan te bieden in het geschil tusschen de werkgevers en werklieden bij het havenbedrijf ie Amsterdam, valt, voor wie de gebeurtenissen van achteren beziet, gemakkelijk te beweien. Nu staat echter vast, dat stakingen in het havenbedrijf in bijna alle groote Europeesche havens zjjn vooigekometi, zonder dat daaibij een valsch begrepen solidariteit tot gelijk tijdige spoorwegstaking geleid heeft. Wat aan leiding kon de Regeering dan hebben om ook maar van verie te vermoeden dat ditmaal de staking in een havenbedrijf tot de toe passing van zoo valsch begrip leiden zou En voor zoover er op gewezen werd dat allerlei giieven toch het bestaan van een onrustigen geest onder het spoorwegpersoneel konden doen vermoeden, sta hiertegenover de pertinente vei klaring van den heer Oude geest in de op 11 Januari j.l. gehouden ver gadering van de leden der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, dat in de eerste 25 jaren aan geen verkrijging van betere dienstvoorwaarden door middel van staking te denken viel. De Regeering heeft zich in Januari geen oogenblik op het standpunt geplaatst dat het voorgevallene enkel de maatschappijen aan ging, blijkens hare besliste weigering harer zijds de H. IJ. S, M. van de krachtens art. 31 der Spoorwegwet op haar rustende ver plichting te ontslaan en de maatregelen door haar genomen of beraamd ter verzekering van de rust en orde, van het verkeer en ter bescherming van Staat en maatschappij tegen herhaling van zoo misdadig een bedrjjf. De Regeering zet verder uiteen, dat h. i. het eerste manifest van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel (waarbij wordt gezegd dat de meest nauwgezette voorzorgsmaatregelen moe ten worden genomen om in staat te zijn oogenblikkelqk het werk neer te leggen zoodra er bericht komt van het hoofdbestuur, wat in de allereerste plaats geldt voor het perso neel te Den Haag, terwijl de personeelen van de Ijjn Haarlem—Rotterdam en GoudaDen Haag zich gereed moeten houden op de eerste aanmaning naar Den Haag te vertrekken een en ander om te voorkomen dat de Volks vertegenwoordiging een wet aanneemt, waarbij het staken wordt ontnomen) allerminst het kenmerk draagt van een in overhaasting of overspanning gestelde publicatie, en dat er wel degelijk beteekenis aan is te hechten. Dal na 31 Januari geen spoorwegstaking te duchten zou zijn, is een bewering in lijn rechten strijd met hetgeen in de bladen, die de eerste staking uitbundig loofden, te lezen stond. Van wraakneming" van het beleedigde gezag is van de zijde der regeering geen sprake. Handhaving gelijkt in niets op wraakneming. Bovendien heeft dit wets ontwerp geen terugwerkende kracht. Het argument dat het strafbaar stellen van dienstweigering van ambtenaren geheel onnoodig is omdat daarop tol dusverre door niemand is aangedrongen, miskent het »gou- verner c'est prévoir"dat bij de vaststelling van het strafwetboek een bepaling van ge lijken aard door den Minister van Justitie is teruggenomen, is een argument waarbij de reden, waarom hij dit deed, over hei hoofd wordt gezienhet argument, dat vooraf, althans gepaard dient te gaan aan strafbe palingen, regeling der rechtspositie der ambt- teuaren, miskent zoowel het karakter van Staat en Oveiheid als van de betrekking waarin de ambtenaar tot die Overheid is geplaatst. De achterlijkheid van het burgerlyk recht in de regeling van het arbeidscontract mag niet als voorwendsel dienen om den eisch tot vervulling vaD onbetwistbare wettelijke en moreele verplichtingen van de noodzakelijke bescherming der Strafwet te versteken. De regeering verklaart uitdrukkelijk, het gevaar voor een spoorwegstaking niet tot de kleinst mogelijke afmetingen te kunnen terug brengen zonder strafbepaling. Ook tot het tegengaan van intimidatie van arbeidswilligen acht zij een strafbepaling vol strekt noodig. De bewering dat vele arbeiders de voor gestelde strafbepalingen niet met huu rechts bewustzijn zouden kunnen overeenbrengen, mag niet van de invoering terughouden, waar met niet minder reden vele arbeideis door de tegenwoordige verhoudingen hun rechts bewustzijn geschokt gevoelen. Terugneming van de wetsvoorstellen zou geen uitzicht openen op eene op den duur vreedzame, voor de Regeering aannemelijke beslechting der ontstane maatschappelijke geschillen, maar slechts bevorderlijk kunnen zijn aan het be gonnen openbare proces van moreele verwor ding. Hare strafrechtsnovelle terugnemen is voor de Regeering uit dien hoofde volstrekt onmo gelijk. Voor alles moet op dit oogenblik de suprematie van het staatsgezag boven alle maatschappelijke woelingen wettelijk worden verzekerd. De spoorwegbrigade zal de rechtmatige machtde strafrechtnovelle het machtige recht van den staat stellen tegenover de macht van het onrecht. Concept-algemeene maatregel van bestuur voor het spoorwegpersoneel. Het ligt in de bedoeling aan de direction de verplichting op te leggen lo. dat al hetgeen op de rechtspositie en de dienstvoorwaarden van het personeel be trekking heeft, het loon inbegrepen, behoorlijk worden gereglementeerd, en als reglement aan de goedkeuring der regeering zal worden onderworpen2o. dat dit reglement om de 5 jaar zal worden herzien; 3o. dat in dit reglement een geordende weg tot het indie nen van grieven en wenschen zal worden geopend4o. dat gewaakt zal worden tegen te langen termijn van opzegging van den dienst; 5o. dat voor disciplinaire geschillen, behoudens de veiligheid van den dienst, scheids rechterlijke uitspraak zal worden ingevoerd; 6o. dat deze scheidsrechtelijke uitspraak op korten termijn in werking zal moeten tredeo 7o, dat voor de geschillen van disciplinairen aard, die van 1 Mei 1903 af mochten voor komen, alsnog op dit scheidsgerecht, zoodra het werken kan, beroep zal openstaan. De Regeering laat hierbij de ambtenaren geheel buiten bespreking. Dat ook hun rechts positie spoedige regeling vereischt, is van de zijde der Regeering onbewimpeld erkend, maar deze eventueele regeling staat met d i t wetsontwerp in geenerlei vei band. Do drie wetsontwerpen. Te Utrecht had Zondagmiddag vanwege den Ned. Bond van Onderwijzers eene ver gadering plaats om te protesteeren tegen het ingediende weisontwerp, tot wijziging en aan- Milling van het Wetboek van Strafrecht. Deze vergadering, welke zeer goed bezocht was, werd ook bijgewoond door vertegenwoor digers van 66 verschillende ambtenaarsver- eenigingen. Als spiekers traden op de heeren prof. mr. M. W. F. Treub en P. L. Tak. Het eerst veikreeg het woord de heer P. L. Tak, die constateert, dat men uit de thans uitgekomen Memorie van Antwoord kan zien, dat de windwijzer der Regeering reeds een halven slag is gedraaid. Eene aansporing voor de arbeiders om door te bljjven gaau met hunne actie. Hierna beshreekt prof. Treub nader de houding der Regeering. Spreker meent dat het nieuwe art. 284 aannemelijker is geworden. De quahficeering ïgeweld of feitelijkheid" in het nieuwe ontwei», vindt hjj echter zeer vaag. Met artikel 426bis kan spreker zich niet vereenigen, daar dit zóó ruim is gesteld, dat de politie het in haar macht heeft alles te doen wat zij maar noodig acht. Het gevolg is, dat bij iedere staking elke arbeider bloot staat aan eene arrestatie door de politie. Prof. Treub besprak vervolgens art. 358. Hij heeft geene principieele bezwaren tegen het maken van eene strafbepaling, doch dan moet de rechtspositie van het personeel be hoorlijk geregeld zijn. De loonregeling, waarop het uitzicht is geopend, is onvoldoende, omdat niet vooraf voldaan is aan het herstel van grieven. Zij is nu slechts een schijn waarborg, omdat uit het enquête-ontwerp blijkt, dat feitelijk niets zal geschieden, vóórdat de enquête heeft plaats gehad. Ten slotte wordt door de vergadering een motie aangenomen, waarin zy als haar oordeel uitspreekt, dat het wetsontwerp niet behoort te worden aangenomen. m leerplichtwet. Ingevolge art. 29 der wet op den leerplicht is door den gemeenteraad van Goes een ver ordening vastgesteld, waarbij aan de politie de bevoegdheid wordt toegekend leerplichtige kinderen, die zich onder schooltijd buiten of met medeweten hunner ouders zonder verlof- kaart van het hoofd der school op de straat ophouden, naar de school te brengen. Volksbond. Met circa 50 leden is te Meppel opgericht eene afdeeling van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. Kommiezen bij 's Rijks belastingen. De sBond van Kommiezen b\j 's Rjjks be lastingen in Nederland", zal op Donderdag 23 April a. s. een algemeene vergadering houden te Utrecht (Metalen Kruis). Yereen, van boekdrnkkerspatroous. In een dezer dagen gehouden vergadering van boekdruk kerspatroons te Deventer, waarin op één na alle hoofden van boekdrukkerijen tegenwoordig waren, werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting eener De venter boekdrukkersvereeniging. Aangenomen werd op die vergadering o.a. het voorstel tot invoering van een normaal minimum-loon voor alle drukkerijen, zoo mede een voorstel om te trachten in overleg met de gezellen te komen tot instelling van een scheidsgerecht, tot minnelijke oplossing van eventueele geschillen. Eon motie. De neutrale tuinlieden-vereeniging ïSchie- dam" heeft op hare 2de jaarvergadering de volgende motie aangenomen De neutrale tuinlieden en bloemisten-ver eeniging sSchiedam", afdeeling van den Ned, Bond van Tuinbouw-VVerklieden, kennis ge nomen hebbende van de verschillende mani festen, verspreid door de christelijke vak bonden in Nederland, betreurt de scheuring, welke plaats vindt onder de georganiseerde arbeiders in Nederland, protesteert tegen de verdachtmaking in deze manifesten neerge legd tegen de neutrale vakbonden in 't alge meen, als zouden deze zich uitspreken voor politiek, althans politieke bedoelingen hebben, is overtuigd dat deze verdachtmaking veel nadeel zal berokkenen aan de gemeenschap pelijke belangen der arbeiders, door het ver zwakken der organisation en de krachten zullen verminderen als gevolg van het uit zaaien van tweedracht, spreekt den wensch uit, dat die tweedracht spoedig ineendracht weder hersteld worde tot heil van den verdrukten Nederlandschen arbeider, en gaat over tot de orde van den dag. De verzekeringmaatschappij ïSchiedam alhier heeft de balans over het 37ste boekjaar, eindigende ultimo December 1902, vastgesteld in de algemeene vergadering welke 27 Maart j.l. hier plaats had. Daaruit blijkt dat een dividend wordt uit gekeerd van 9 pCt. Oefening banrt Kunst, Gisteren werd in de groote zaal van Musis Sacrum net derde jaarfeest gevierd van het muziekgezelschap ^Oefening baart Kunst". De uitvoering die het gezelschap gaf onder leiding van den directeur den heer H, v. Gent gaf een goeden indruk van het ernstig stre ven der leden, die zeer zeker op den goeden weg zijn en door voortdurende oefening zeker nog beter geheel zullen gaan vormen. Ér waren stukken die zeer goed werden uitgevoerd. Ten gehoore werden gebracht Feestraarsch van A. Herzdorf, ouverture »La Dame du coeur" van G. Duval, Bonne hu meur" van C. Faust, Fantasie »La dame blanche" van BoieldieuïCndettenmarsch" van Sousa, Ouverture, sBella Rosa" van Jos Kessels, ïFantasie sur l'opéra Stadella" van M. J. H. Kessels en ïPotpourri populaire" van Benoit. Bovendien werd het gehoor verrast op ver-chillende voordrachten van een karakter komiek. Een bal besloot den feestavond. Bij den sigarenhandelaar C. van den Berg, aan de Hoogstraat no. 38, die in zij» étalage een aantal prijzen uitstalt, welke verbonden zijn aan een gratis-loterij voor koopers van sigaren, heeft men uit Iia uitstalling een bankbiljet van f25— ontvreemd, dat mede tot die prijzen behoorde. Óe politie is met den diefstal in kennis gesteld en spoort den dader op. Door de politie alhier is een 9-jarige jongen aangehouden en aan zijn ouders te Vlaardingen teruggebracht, die hier op het station werd aangetroffen met een plaatsbewijs naar Delft. Hq was, zoo vertelde hij, uit de ouderlijke woning weggeioopen, omdat zijn vader hem met een glas naar het hoofd had geworpen. De brievenbesteller B. J. Dekker is op ver zoek overgeplaatst van hier naar VHage, en wel met ingang van 16 Apti! a.s. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: Zaterdag 28 Maart. Een huis en erve met open plaats aan het Broersveld co. 13, op den hoek van de Blauwe Steeg, groot 68 centiaren, in veiling f 2030. Een pakhuisje en erve met open grond, nabij perceel 1, groot 19 centiaren, in veiling f200, gecombineerd verkocht voor f 2450. Vier elk afzonderlijk te veilen woningen en erve met open grond, nevens elkander aan de Roosbeek nos. 7, 11, 13 en 17, tezamen groot 99 centiaren, tn veiling 4. f 100, 2. f120, 3. f 110, 4. f120, daarvoor verkocht. "Tot klerk aan de gemeente-secretarie is benoemd de heer A. D. van Krieken, thans klerk bij den gemeente-ontvanger alhier. 'De agent van politie L. A. Vunderink alhier is benoemd tot rijksveldwachter ter stand plaats Puttershoek. Zaterdagochtend omstreeks 9 uur heefter ter hoogte van boei 5 te Rotterdam een aanvaring plaats gehad tusschen de stoom boot Havendienst II en de Westland- sche schuit Dankbaarheid van hier, schipper P. Kouwenberg. De Dankbaar heid, die aan het laveeren was, liep aan bakboordzijde boven op de Havendienst II, waardoor dit vaartuig boven de water lijn belangrijke averij bekwam aan de railing en sluurstelhng. De Dankbaarheid kwam met geringe schade aan stuurboordzijde vrij De Havendienst II is den mond van de Leuvehaven ingestoomd. Voortgezette zitting van Dinsdag 24 Maart op Zaterdag 28 Maart des namiddags ten 11 /g uur. Voorzitter de heer R. A, Verploegh Chascé, burgemeester. Afwezig de heer Hummelinek. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tel het bouwen van een woonhuis voor den directeur van de gasfabriek in de nabijheid dier fabriek. De heer Van der Valk, op wiens verzoek dit voorstel was aangehouden, kan het nut van het bouwen eener nieuwe woning niet inzien en verklaart zich vegen het voorstel, dat uitging van de gascommissie. Ook de heer Hoogendijk zou gaarne van de noodzakelijkheid worden overtuigd. De Voorzitter wjjst er op dat elders bij de gasfabrieken woningen staan voor directeur, onder-directeur en fabrieksbaas. Bjj afstemming van het voorstel, zooals het is ingediend, zal de bouw van een woning voor de fabrieksbaas noodzakelijk zijn. De gemeente betaalt den directeur f500 voor huur. Het bouwen van een woning verhoogt niet de jaarlijksehe uitgave voor de gemeente. De wethouder Versteve vindt de voor gestelde som (f 9000) te hoog en wilde ze brengen op f 8000. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 14 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van der Valk en Zonneveld. Dan komt aan de orde het voorstel tot wijziging der plannen voor uitbreiding van de Koningin Wilhelminahaven. Voor het be zichtigen der nieuwe teekeningen schorst de Voorzitter de vergadering. Na circa 11/a uur wordt de zitting her opend. Op voorstel van den Voorzitter besluit de raad de volgende week eerst een beslissing te nemen. Daarop wordt de ver gadering gesloten. "Een commissie uil Ged. Staten, bijftestann door een ingenieur en den burgemeester dezer gemeente zal op 17 April a. s te 12,45 uur ten raadhuize alhier zitting'hou" den om bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen het plan van aanleg van spoorwegen van 's Gravenzande naar den Hoek van Holland, van Naaldwijk naar Maas sluis, en den Maaslandschen dam naar Delft en noodigt belanghebbenden uit hunne be zwaren op bovengenoemd tijdstip aan hen mede te deelen. De liberale kiesvereeniging alhier (80leden! heeft zich aangesloten bij de Liberale tjnie Gemeenteraad. In de Vrijdagavond gehouden raadszitting was met keontsgeving afwezig de heer ft Veltenaar. Voorzitterde Burgemeester. Onder de ingekomen stukken is eenadrei van den heer Van der Does, directeur der gasfabriek alhier, houdende medsdeeling dat hjj de fabriek met de concessie voor straat verlichting heeft overgedaan aan een naam-' looze vennootschap nMaassiuische gasfabriek" met verzoek de beide borgen, de heeren ihr R. W, v. d. Does alhier en J. W. Kolk te Rotterdam goed te keuren. De heer Dirkzwager vraagt of de concessie zonder nadere goedkeuring van den Raad kan worden overgedaau. De Voorzitter antwoordt dat de con- cesstevoorwaarden dit toelaten en dit reeds eenmaal geschiedde in 1890. 3 De heer Doelman zegt op rechtskundig advies, dat de concessie vervalt wanneer die aan andere wordt overgedaan, De heer Van der Doll meent, dat de voorwaarden toelaten dat wel de fabriek doch niet het buizennet wordt overgedaan! De Voorziter zegt, dat ook B, en w! advies inwinnen en wel bjj een rechtsgeleerde van naam. die aan de samenstelling van het contract heeft medegewerkt. Volgens diens advies is de concessionaris geheel in zijn recht en betreft de Raad alleen de borgen goed te keuren. Wat de meening van den heer Van der Doll betreft, deze berust op wellicht een fout in de samenstelling van het contract waar in het eene artikel wordt gesproken van fabriek met buisleiding en een ander alleen over de fabriek. In beide wordt evenwel de geheeie inrichting bedoeld omdat een fabriek zonder buizennet niets is. De heer Doelman wil advies inwinnen van den heer mr. Reeser, die ah notaris het contrr-ct heeft opgemaakt. De Voorzitter acht dit overbodig, want hoe de uitlegging van mr. Reesee uit- valle, de gemeente heeft er niets aan. Art. 27 geeft aan hoe gehandeld moet worden bij verschil over de uitlegging der concessie voorwaarden en wel door benoeming van 3 deskundigen, éen door B. en W., éen door den concessionaris en de derde door den kantonrechter te Schiedam. Wil deze zijne medewei king niet verleenen, dan wordt de derde benoemd door de eerste twee. Wilde Raad hiet toe overgaan, dan moet zjj daartoe direct besluiten. De heer Doelman bljjft evenwel bij zjjne mcening. De Voorzitter brengt eerst in stem ming het verzoek van jnr. van der Does dat met 7 tegen 5 stemmen wordt verworpen, waarna het voorstel Doelman met 8 tegen 4 stemmen wordt aangenomen. Daarna komt in behandeling het voorstel Doelman, om het onderzoek der havenplan nen op te dragen aan prof. Krause te Delft, waarover in een vorige vergadering de stem men staakten. Dhcussiën daarover acht de Voorzitter overbodig. Alleen wil hij mededeelen, dat spreker en de wethouder van der Endt een onder houd hebben gehad met prof. Krause en deze hebben gevraagd of hij na onderzoek beslist kon mededeelen hoe de haven moest woiden gelegd om haar voor verzanding te behoeden, waarop ontkennend is geantwoord. Op een andere vraag wanneer het onderzoek kan zijn afgeloopen, gaf de heer Krause tenant woord, dat dit een jaar zou duren. Na nog eenige discussiën wordt het voor- stel-Doelman verworpen met' 7 tegen 5 stemmen. Daarna wordt het plan der commissie in stemming gebracht en ook dit wordt ver worpen met 8 tegen 4 stemmen. Alsnu brengt de Voorzitter in rond- viaag of de Raad volhard bij zijn voornemen tot havenuitbreiding, dan wel of hij zjjn plan nen tot het maken eener nieuwe haven intrekt, In stemming gebracht zyn 10 van de 12 leden vóór havenuitbreiding. Na deze uitspraak van den Raad wil de Voorzitter een nieuwe Commissie be noemen van 3 leden met een crediet van f 1000.om zich de medewei king van een deskundige te verzekeren doch niemand der leden stelt zich voor die Commissie disponibel, waardoor de voorzitter het raadzaam acht bet onderwerp aan te houden en de vergade ring, na de gebruikelijke rondvraag, sluit. 't Begint in de Groote Schouwburg te Rotterdam zoo 't schijnt gebruik te worden aangekondigde voorstellingen niet te laten doorgaan. De uitgestelde Andromague-opvoering werd niet gegeven en nu Zaterdag weer deïTra- viata" waarbjj Emma Nevada zou optreden. De heer van der Linden had afgeseind d wegens ziekte". Wie ziek is werd niet bekend. Emma Nevada triompheerde den vorigen avond nog te Amsterdam, vermoedelijk is 't dan ook de directie, wier Ünantieele ziekte het publiek weer parten speelt. Er zijn nu weer moeilijk heden met het koor dat graag uitbetaald zou worden. Zooveel is zeker dat gisteravond

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2