57"" iaargang, Donderdag 2 April 1903. No. 11124 OHINEESCHE ZEDEN. 'M Openbare Yerkooping. BUITENLAND. ENGELSCIIE BRIEVEN. k SQHIEDAlMISCHif: COURAHT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen tl, 1.25. Franco per post fl. 1 <65. Prjjs per wetkVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Barest» s Boterstraat 6g. Advertentien: Van 1b regels 11. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaat» die ?ij Tarieven hin'- Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarde van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worn en zoogenaamde opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intrrc. Telefoon KTo. 123. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan Schiedam zijn voornemens op Vrijdag, 3 April 1903, voormiddags Iiaiff twaalf uur, ten overstaan van den Deurwaarder G. S. MONTFOORT, aldaar, bij het Stoomgemaal bij de Algemeens Begraafplaats publiek k contant te verkoopen: eene groote partij rijs- en takkont. AlLiKKMEKW OVERZICHT. SCHIEDAM, 1 April 1903 T u r k y e. l$e toestand op den Balkan. Do Russische sRegeeringsbode" bevat uit treksels uit de berichten van den Russischen consul te Monaslir van 25 Februari tot 9 Maart, waarin deze zegtDe eonsul deelde aan de Christenen mede, dat Rusland het optreden vod de Macedonische eomité's streng veroordeelt en aan de opstandelingen geen bescherming verleenen zal. De consul richtte tot de eomité's het verzoek zich te ont binden doch de leiders van den opstand zijn daarmede allerminst ingenomen, omdat zij van de gedroomde autonomie goedbetaalde posten verwachten. Voortdurend worden benden opstandelingen gevormd; de amnestie van den sultan en het reeds begonnen herval mingswerk worden voor de bewoners verborgen gehouden. Tel kens wordt met de Turksche hoepen ge vochten en woi den politieke moorden gepleegd. Het samenvallen van de toenemende werk zaamheden der eomité's met de aankomst van den nieuwen Bulgaarschen handels-agent te Monastir gaf aanleiding tot het gerucht, dat Bulgarije deelneemt aan de werkzaam heid van de comités. De hervormingen wor den door Turkije wetkelijk ingevoeld. De »Regeeringsbode" bevat verder een telegram van den consul te Uokjub van 28 Maait; dit meldt dat de onlusten in het vilayet Kossovo toenemen. Een groot aantal steike benden zijn daar aanwezig. Een dyna- mietaansiag werd op de artillerie-kazerne te Istib ontworpen. Men verwacht de aankomst van Bulgaarsche officieren. De dorpsbewoners worden gedwongen aan de oproerige bewe ging deel te nemen, onder voorspiegeling dat Rusland de beweging wenscht; de tegen spraak van de consuls woidt voor hen ver borgen gehouden, Het einde zal zijn een verbittering der Mohammedanen, en als gevolg daarvan een aigemeene Christenmoord, Uit Sofia wordt gemeld dat da spoorweg brug tusschen Adrianopel en Mustapha gistermorgen door middel van dynamiet in de lucht gesprongen is, kort nadat de Orient- express-tiein de brug was overgereden. Men gelooft dat het in de bedoeling gelegen heeft dezen trein te doen verongelukken. Deze aan slag wordt toegeschreven aan een Macedo nische bende. Het treinenveikeer op Con- stantinopel is verstooid. Naar het Fransch van R. CANDtLAÜSn. Het Macedonische comité deelt mede dat Turksche troepen, met een afdeeling artillerie het dorp Abalitche, bij Istub, omsingelden. In dit doip bevonden zich dertig opstande lingen. Na een wanhopig gevecht, dat tien uur duurde, was het dorp totaal plalge»cho- ea in brand gestoken. Alle bewoners werden gedood. De Turken leilen eveneens hevige verliezen. Uit zekere bron wordt te Petersburg vermeld dat de Albaneezen den 30sten de stad Mitrowitza aanvielen. Na een gevecht, dat twee uren duurde, werden zij door de Turksche troepen met groote verliezen terug geslagen. Turkije zond een Klein-Aziatische divisie naar Albanië. Uit Belgrado wordt bericht dat 5000 Alba neezen de stad Mitrowitza belegeren, waar de Russische consul een grooten ijver ontwikkelt om een uitmoording der Servische bevolking door Albaoeezen te verhinderen. Deze Alba neezen hadden juist de stad Voutchitzin uitge plunderd. De Kaimahan had hun 12 christen- gendarmen overgeleverd, die zij meenamen naar Piitchina. De toestand in Oud Servië is zeer kritiek. Aan de ministerieele crisis in Bulgarije is een einde gekomen. Het kabinet blijft onder presidium van Daneff. Slechts de minister van oorlog Papiikofï zal vervangen worden door kolonel Savoff. ZW'V/ v/" e s\r\ t i «Hesa»»nK<ite a'etleiSeeïUnsjee. Engeland. Ter eere van generaal Macdonald tullen de Schol ten een standbeeld oprichten, ookals pro test tegen de onverschillige houding der re- geeiing. De opgaven der inkomsten van het Vei ee- riigd Koninklijk, voor liet jaar eindigende den 31 Maart 1903, luiden dat de totale opbi engst bedroeg 101,199,780 ponden sterling, tegen 152,601,637 pond verleden jaar Edward en koning Victor Emanuel elkaar in 't midden dez*>r maand zullen ontmoeten in de golf van Napels. Beiden zullen staan aan het hoofd van een groot eskader. De minister van financiën, in den Senaat antwoordende op een vraag hem door senator Pisa gesteld, spiak van liet suee»s der 31/2 procerus rente, waai van de uitgifte zoodanige resultaten heeft, dat zij alle verwachtingen zal overtt effen. «Wij zullen weldra de kroon gezetzienop de wenschen, die elk goe 1 Italiaan, ten opzichte van de financteeie en staatkundige politiek, koestert". Duits ohlanct De kroonprins bi acht Maandag een bezoek aan Assuan en keerde 's avonds weer te Luxor terug om in gezelschap van zjjn broeder Eitel Friedrich naar Ca'fto terug te keeren. De sReichsanzeigei" bevatte gisteren het volgende bul'etinHet eerste verband, dat der keizerin werd aangelegd, werd heden zonder bezwaren door een gipsverband ver vangen, De toestand der breuk was gunstig, en de aigemeene toestand goed. M i d d e n-A merika.. Uit San Salvador wordt gemeld dat de presidenten van Guatemala en Salvador aan boord van een schip een onderhoud met elkaar hadden. De geschillen tusschen beide Republieken weiden daarbij in der minne opgelost. F r a n. k r ij k. Nadat de begrooting herhaaldelijk naar den Senaat was teruggezonden kwam zij gisteren ten slotte weder in de Kamer terug. De begrootings eommissie was van oordeel dat de wijzigingen door den Senaat gemaakt, konden worden goedgekeurd. Het geheele budget, sluitende met een bedrag van 3,528,486,845 francs werd vervolgens aange nomen 362 tegen 74 stemmen. De zitting werd daarna opgeheven. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de rechter van instructie Consenza den schilder Allers van Caprieen der figuren uit de Krupp- zaak, verwezen heeft naar den Napelschen strafrechter. Maandag bracht de Duitsche rijkskanselier graaf von Biilow een bezoek by den zieken minister van buiteol. zaken, Prinetti. Bij liet heengaan sprak von Biilow zijn voldoening uit dat hij Prinetti in beteren gezondheids toestand had aangetroffen dan hij vermoedde. De «Figaro" komt vertellen dat koning 5) Naarmate de brave Poun Tchou meer vertrouwd raakte met Europeesche ziens wijze, naar die mate steeg daartegenover de woede van den onder-koning van Canton. Song-Ma was verontwaardigd dat Chang- Hi nog taaiheid genoeg bezat om te blijven leven, want hij hoopte dat de knaap zou bezwijken aan de vermageringskuur die de keizer door toedoen van Song-Ma's spionnen onderging. Bij Chang-Hi's dood had Song-Ma het veld ruim; ep ontbrak dan nog slechts dat men hem naar het paleis droeg om hem daar scepter en kroon ter hand te stellen. Song-Ma bereidde een coup d'état voor. Misschien zou de hofkliek, die listiglijk door 'Ajn spionnen was opgeruid, ten slotte op roerig worden tegen de nieuwigheden die ik oen tegen wil en dank had opgedrongen. De hovelingen zouden mijn ontslag eischen. De keizer en de regent zouden mijn partij kiezen, en het resultaat zou zijn, dat er een Me van complicaties werd verwekt, waarbij de listige onderkoning van Canton in troebel water zou visschen. Hij oordeelde dat zijn tijd gekomen was op den dag dat men in het paleis de tele foon installeerde. De regent had mij ook reeds de opvoeding van zijn jongsten zoon toevertrouwd, die een jaar ouder was dan keizer Chang-Hi. Weldra hadden meerdere hooggeplaatste ambtenaren zijn voorbeeld nagevolgd en ten slotte fun geerde ik als leermeester over een klasse van acht jongelieden van twaalf tot zestien jaar. De jonge keizer was in de wolken, speelkameraads van zijn leeftijd te hebben met wie hij voetbal speelde, gymnastische toeren verrichtte, en tochten per rijwiel maakte in den omtrek van de hoofdstad. De rijwielen vormden meestal het onder werp der gesprekken, steeds moest ik mijn jonge vrienden de wonderen der mecaniek uitleggen. Daaraan knoopte ik beschouwingen vast over spoorwegenstoomschepende telegrafie enz. Zij wilden de fotografie en het automobilisme in de praktijk beoefenen en voor den aanleg van een telefoon had ik reeds zorg gedragen. Zoodra Song-Ma de lucht kreeg van de nieuwe uitvindingen, die aan het Chineesche hof haar intrede hadden gedaan en die hij als smonsters" en als «tooverij" beschouwde, besloot hij van het tooneel te verdwijnen. In China begrijpt men wat deze uitdrukking beteekent. Wanneer een samenzweerder 3verdwijnt", dan heeft liij zich schuil ge houden in de onmiddellijke nabijheid om de laatste hand te leggen aan zijn booze plan nen. De voorzichtigheid gebood ons op onze hoede te zijn. Men verdubbelde het garnizoen van het paleis, enkele mandarijnen die ver dacht werden van met de opstandelingen I. Tegenstellingen. Londen, 29 Maait 1903, 't Is Zondagmorgen. De viooljjke lentezon haalde ons leeds vroeg uit de veeren en naar liet paik, de scom- mon", of hoe men die ruime wandel plaats wil noemen die elke Londensche voorstad bezit. De onze ligt, evenals de meeaten, op en tegen de vi ij hooge heuvel», die Londen zelf in flink tuime kling omge ven. Een slevige zuidwester blies ons de kiuüge, prikkelende lenteluiht de longen in heerlijk fiisch alsof ze nog wat van de lucht uit de zee, waaruit ze kwam aanstuiven, bij zich had gehouden, 't Was alles leven en levenslust. In ons voorstadje waren alle straten volko men leeg en doodstilzelfs de politie agenten schenen opgeborgen, de koetspooit der plaat selijke btandweer-afdeeling bleef gesloten. In het paik was 't wat menschen betreft nog leeger en stiller de mussclien, merels, lysteis, en houtduiven lieten zich zien en hooreu. terwijl de kraaien met veel gekras en gekrib voortbouwden aan hunne nesten. Tegen 8 A 9 uur wil 't iets drukker worden op straat. De eourantenjongen, de melkwagens beginnen dan hun tocht. Londen wii wel 's Zondag een courant en moet wel melk koopendoch toen de «Daily News", de Daily Telegraph" en de «Daily Mail" een jaar of drie geleden beproefden een Zondags- nummer uit te geven, mislukte die poging en werd zeer gauw opgegeven. Londen wil wel 's Zondags een courant koopen, mits niet de gewone dagbladen er de Zondagrust van hun jmr.-oneel er voor opofferen. Straks gaan de saaien wikkel» open, een lie-d, lied enkele fi uitwinkel volgt hun vooi beeld en na keiktijd de «public houses", of te wel diankhuizen. Doch daarbij blijft het dan ook alio andere zaken - blijven hermetisch gesloten; zelfs de biieveri worden niet bezorgd wel buiten Londen, in de mindere steden en doipen. Als men in Londen naar de kerk wil, bijvoorbeeld naar onze holland-che keik, die midden in de City ligt, dus een half, drie kwart uur of verder wej, dient men er aan te denken dat van ongeveer 10 tot ongeveer 1 uur geen treinen loopen men ga dus bij tijds op pad. Verkiest men een shagepreek" in ieder park is er gelegenheid toe de open lucht predikers van alle kleur en richting, van de felste atheïsten tot de alier-ortho- doxste geloovigen zijn overal te vin len, vaak vlak mast elkaar. Het is bijna onmogelijk een richting te noemen die niet binnen of buitenshuis vertegenwoordigd is. Tegen half elf beginnen de klokken te luiden, met zooals in Nederland met eenvoudig boem bam, doch met een druk lawaaiig op-en af of door elkaar klinken van het ut-re-mi-fn-so!-la-si. In de vooisteden is dat gekiep nog iets, doch in Londen zelf, waar de kerken dicht bij elkaar staan, is het een zenuwjagend, over- schreeuweod geweld, 't Is zeker niet stichtelijk meer, hel herinnert aan marktgesclueeuw. Na kerktijd tfti voor het diner, kerkparade; alle paiken, vooral Hyde Park, inde buuiten waar de rijke lui wonen, vortoonen die «pan toffelparades". Alle kerkbezoekers gaan er wandelen, vooial de rijke, mooi uitgedoschten van het vrouwelijk geslacht doen het graag 's Middags en 's avonds gaat de Londensche mensch, als hij geen zin heeft het een en ander museum te bezoeken, de een of andere lezing te hooi'eo, naar concerten, die hetzij in de groote concertzalen, hetzij in de paiken, hetzij in de kei ken gegeven wordenD- muziekkorpsen zijn ook in de kerken, meestal uitstekend en de programma's vol afwisseling volstrekt niet eenzijdig «gewijd". Veel opgang maken vooral die kerken waar niet alleen een orkest allerlei populaire, vroolijke mar- schen uitvoeit, doch waar ook mooie kalk- lichtbeelden vertoond worden, op allerlei wetenschappelijk, aardt ij kskundig, historisch en ander gebied. liet denkbeeld dat een keik nlleen mag gebruikt worden voor godsdienst-oefeningen, een predikant alleen door prediken liet geestesleven mag opwekken, iieeft bier bij velen al lang afgedaan. Concerten, debatien, voordrachten in de kerk op Zondag zijn zeer gewild; en al keurt menigeen liet af, er zijn er talloozen die het goedkeumn er en van genieten. Men heeft op die manier een mengeling van Zondagsrust en Zondagsheiliging, beiden voor lieden van verschillende overtuiging het aangewezen middel tot bestrijding van de ergerlijkste uitvinding des duivelsZon dagsverveling, welke in Schotland nog zulke verwoestingen aanricht. Trouwens het geheele Engelsche volks leven vertoont zulk een mengeling. Men lette eens op de politiek. Men nemen den eigen- aardigsten vertegenwoordiger van het Engel sche volk, Lord Rosebery, met hel boste, hoogstaande type van een Brit, doch juist daarom een type. Rosebery wil een machtigen vloot en een krachtig leger; doch hij wil tevens gepaste zuinigheid. Hij heelt steeds het wooid «demo cratie" in den mond; toch wit hij Kitchener minister maken, zonder deze verantwoorde lijk te stellen tegenover volk en vollisvet te gen woordigets. Het voorstel is zoo reactionair, dat zelf» de Toiies, bij monde van d-n minister van marine zich verzetten tegen dit liberalisme van dezen li bet alen oud-minister. En men lette eens op die democratie! De werklut welke overtuigde aanhangets zijn van de tegenwoordige aristocratische tegeering, telt men bij mdlioenen; zij zijn allen opgegroeid in overgeërfde» eerbied voor geboorte adel, voor landheer, voor predikant en bisschop, voor het gezag dat anderen over ben uit oefenen. Neem eens de Iersche landwet, waartoe het ontwerp de vorige week door den minister Wyndharn is ingediend. Aan de eene zijde Ijjkt het wel op landnationalisatie, want de overheid krijgt de macht alle iersche lande rijen op te koopen. Dech het resultaat zal zijn een half millioen kleine grondeigenaren, van wie iedereen voorspelt, dat ze over 20 a 30 jaar de stijfste conservatieven zullen wezeo die men zich kan voorstellen. Doch dte half millioen pachters, door staatsbemoeiing den landheereo onteigend, mogen weer een achtste van de onteigeningssom niet afdoen. De reden voor die bepaling is uiterst loffelijk: zoolang dit achtste niet is afgedaan, kunnen ze hun hoeve niet aan geldschieters vei kwanselen doch feitelijk is het weer landnationalisatie in den dop. Neem het geval van generaal Macdonald. Deze man was de zoon van een klein boertje in Schotland, dus een kind van hel volk. Hij onderscheid zich bij een gevecht in Oost- Ind krijgt de keus tusschen een Victoria Kruis (gelijkstaand met onze Willemsorde) en een biuret. al» officier Hij kte»t het laatste wndt langzamerhand de eenige genei aal uit de gelederen voortgekomen in het Brttsche leger. De officierskaste in dat leger is evenwel exclusiever dan ergens elders, ook al wijl liter de officieren veel onbekwamer en on- wetenter zijn dan elders. En nu is deze man den dood ingejaagd, wegens vergrijpen tegen de zederi welke men hier in het leger in de groote wereld oogluikend toelaat en door do vingers ziet. Wat doen nu de ilomociaten, juist zij die deze vergrijpen in de gioolo weield het felst verootdeeleri Zy namen het allen op voor den zelfmoordenaar en vallen minister en opperbevelhebber aan op een 10411, welke den indruk maakt alsof zij 's mans veigrijpen niet zoo heel erg vinden en voor zijn zelfmoord eenige achting gevoelen. Het eenige wat hier het geheele volk bij eenbrengt is de sport. "Wie n.s. Woensdag in Londen komt, zal iedereen, van den hoog ste» tot den laagsten stand, met een donker- ot licht blauw lintje of strikje vprsieid zien. Woensdag is de beroemds roeiwedstiijd op de Theems tu»schen 8 studenten uit Cam bridge, tegen 8 uit Oxford. Lichtblauw is de kleur van de Cambiidge, donkei blauw die van Oxford. Op dien dag ziet noen dat allen zich broeders en zusters gevoelen in trei nen, in omnibussen, in tram», langs de rivier, overal praat men over den wedstijjd, over ieders kansen, over vroegere wedstrijden, die men bijwoonde of waarvan men heeft hooren vertellen. En dan is er iets aardigs bij. Na afloop di- neeren de tegenpartijen metelkaaren met hun- in verbinding te staan, werden in de gevan genis gestopt. De studie- en speelkameraden van Chang-Hi verlieten hem bijna geen oogenblik meer. Ook zij moesten in de nabijheid van de keizerlijke vertrekken wonen. Wat mij betreft, ik was nu meer dan ooit door mijn waakzaamheid den bijnaam van keizerlijken waakhond waardig. Des nachts deed ik geheel alleen ronden in het paleis. Daar ik weinig sliep, laat naar bed ging en vroeg opstond, had ik de ge woonte, voordat ik naar bed ging en ook des morgens vroeg, te wandelen in de open lucht. Die gewoonte kwam mij thans ten goede en des middernachts zoowel als bij het opko men der zon, hield ik een waakzaam oog op de schildwachten die bij elke deur op post stonden. Ik verkleedde mij daarbij als een zoon van liet hemelsche rijk, de pauweveer met twee oogen op den hoed, die met drie oogen ver borg ik zorgvuldig; iedereen wist dat ik hem had ontvangen, reeds enkele weken te voren en dat ik de eenige bezitter daarvan was in het groote Chineesche rijk. Een ander lijfsieraad, dat ik steeds bij mij droeg was de ring met liet staatszegel. Het kleinood bestond uit een dikken gouden vingerring, waarin een topaas was gevat op den edelsteen was in groene kleur de naam van den keizer en zijn wapen de draak gegrift. De oogen van den draak waren kleine robijnen. De zoon des hemels had een dergelijk exemplaar slechts afgestaan aan Poun-Tchou en mij, de zegelring verleende ons het voor recht ten allen tijde in alle deelen van het paleis te kunnen binnendringen en er politie agenten of soldaten te requireeren, het kwam er niet op aan waar of wanneer. Op een namiddag kwam men mijn hulp inroepen voor» den Russischen gezant die ziek was, en wiens geneesheer tijdelijk afwe zig was. De diplomaat had evengoed kunnen sturen om mijn collega en vriend aan de Fransche ambassade, maar hij stelde meer vertrouwen 111 mijn kennis. Ik was in Chineesche gewaad en had niet den tijd nog snel van kleeren te verwisselen. Ik vertrok dus als een volbloed Chinees in een palakïjn. Toen het ziekenbezoek was afgeloopen zond ik de dragers weg. Het was prachtig weder en de afstand niet zeer groot, zoodat ik lust had tot wandelen en door de menigte op straat te llaneeren. Misschien deed de gelegenheid zich nog voor om uit de gesprekken eenig nieuws op te doen betref fende de oproerlingen die in het zuiden woelden. Men had mij zelf verteld dat geheel Peking den mond vol had over den nade renden opstand. De straten van de Chineesche hoofdstad zijn over 't algemeen veel levendiger en beweeglijker dan die van Parijs of Londen. Van zonsop- tot zonsondergang bewegen zich ontelbare voetgangers, rijtuigen, ruiters, palakijnen en kameelen, in bonte mengeling dooreen. Het is bijna onmogelijk in een der gelijke chaos te ontkomen of aan een zakken roller, of aan een politie-agent of aan een vijand door wien men op de hielen wordt gezeten. Op dien middag nu, werd ik, zonder het te weten, achtervolgd. Eensklaps bevond' ik mij tegenover een groep voorbijgangers met gejaagd voorkomen, die mij zoodanig tegen het lijf liepen dat ik dreigde te vallen. Een van lien geeselde met zijn wijde mouwen mijn gelaat zoodat het me onmogelijk werd gemaakt mijn aanran ders te herkennen. Tegelijkertijd voelde ik hoe sterke handen mijn rechterhand vast grepen en er den zegelring afrukten. De geheele aanval was binnen weinige seconden afgeloopen. Toen ik opnieuw in staat was rond mij te zien, ontwaarde ik niets meer van de aanranders, de menigte in de straat was nog even luidruchtig als voorheen, vrou wen, kinderen, grijsaards, liepen dooreen zonder zich in 't minst om mij te bekom meren. Ik uitte geen enkelen kreet en ik voelde de kracht niet in mij om de dieven te achter volgen. Buitendien naar welke zijde waren zij gevlucht? En zonder twijfel zouden zij reeds hun biezen gepakt hebben, verspreid te midden van de menschenmenigte en door mij onmogelijk meer te bereiken. Na den eersten indruk begreep ik wie mij die poets gespeeld had. De onderkoning van Canton was, dank zij de spionnen-berichten, er achter gekomen dat ik mij naar liet Rus sische gezantschapsgübouw had begeven. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1