I 57*"° Jaargang. Vrijdag 3 April 1903 No. 11125 CHINEESCHE ZEDEN. W. es BUITENLAND. V Italië. BINNENLAND. SCIIIEIIJiMSCHE COUFAXT Deze courant verschijnt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardiugen fi. 4.25, Franco per post fl. 1.65. Prijs per veel;Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentie;) voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur san het bureau bezorgd zijn, BureauBoterstraat OS. Prijs der Ad verten tién; Van 16 iegels 11. 0.92 ujiwie me. meer 15 cents. Reclames 30 cents per tegel. Groote letters naar de plant- die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarde Tarieven hor- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, woven zoogenaamde fsSmt»o odv9ft*mtiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefooa W«. 123. KeilIliSffCVillff. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken BURGEMEESTER en WETHOUDERS ?an Som is» am, Gezien bet verzoek lo. van de (Irma J. E. SC11EFFER Co. om vergunning tot uitbreiding harer stoom was sc he rij «de Plioenix", slaande aan de West-Fiankelandsche laan nrs. G en 8. kadaster sectie M nr. 949 2o. van de fir ma P. VAN DEN BERG &ZOON om vergunning tot oprichting van een steenhouwerij in liet pand staande aan do Noordvest no. 127, kadaster sectie A no. 1454. Gelet op de bepalingen der Hindeiwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 16den April as., des middags ten 12 ure, ten raadbuize gelegenheid zal woiden gegeven om bezwaren legen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen vóór bet tijdstip hierboven genoemd, op de seeietiuie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het bebooit, den 2deu April 1903. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. AJLCïiKtMÏBK OVBBBSCKT. SCHIEDAM, 2 April 1903. Zuld-Afrtka. De Boeren te Kaapstad moeten stappen hebben gedaan tot de oprichting van eene universiteit te Stellingbosch, in de Kaap kolonie, met het doel om een Hollandsch- Afrikaansche onderwijsinrichting in het leven te roepen. Er moelên hiervoor reeds ver schillende giften zijn ingekomen en de gemeenteraad moet een subsidie hebben toegekend. Uit Kaapstad meldt men aan de «Petit Bleu" dat de Boeren in Transvaal een mo nument hebben gesticht ter herinnering aan commandant Theron, die gedurende den ooi log is gesneuveld. Ook znl een gedenk- teeken worden opgericht ter gedachtenis van commandant Louter. De inkomsten van de Kaapkolonie in de 8 maanden, eindigende met Febtuari, be dragen 2,076,827 p. st. meer dan in het zelfde tijdperk van het afgeloopen jaar, een toename van 30 perceut, In de maand Fe bruari bieven de inkomsten ver beneden het gemiddelde. De verlaagde vrachttarieven op de Zuid- Naar heb Fransch van. R. CANÜÏANI. Afrikaansche spoorweglijnen zullen met den len Juli ingevoerd worden. De tarieven voor voedingsmiddelen, meel, mielies, kruideniers waren enz,, goederen voor dagelijksch gebruik, olie enz. zullen veertig procent verlaagd worden. Voorzien deze goederen niet direct in een dagelijksche behoeften, dan bedraagt de reductie 25 procent, al|p3 slechts voor Engelsche goederen, vvanrbg machinerieën nog minder berekend worden. Van machines, bestemd voor de mijn industrie, zullen dezelfde vrachtprijzen ge heven wordon. Turk IJ e. Be toestand og# den Balkan. Uit Belgrado wordt geseind aan desNeue Freie Presse" dat het garnizoen van Mitro- vitza, 1200 man sterk en dat over vier kanonnen beschikte, de Albaneezen afsloeg, die dooden en gewonden achterlieten, In de omstreken van Vucitry heeif sinds den morgen een gevecht plaats tusschen Albaneezen en de regeeringstroepen, die drin gend om versterking vtoegen.Speciale treinen met militairen zijn vertrokken. Het hevige gevecht te Vutchirinbij Mitro- vitza, welk dorp door de Albaneezen werd aangevallen, duurt voort. Thans zijn reeds 200 gedood en gewond. Zestien bataljons Anatolische reservetroepen zijn naar Salonika opgecommandeerd. Uit Triest wordt geseind dat de czaar den vorst van Montenegro meedeelde dat hjj acht batterijen snelvuurgeschut zal zenden om, naar men gelooft, de grensdistricten te be schermen tegen de Albaneezen. Volgens de laatste berichten omtrent het gevecht te Istib leden de Bulgaren zware verliezen. Zij lieten 23 dooden, gewonden, gevangenen en vele wapens en ammunitie achter. De Russische consul te Monastir heeft zooals bekend is aan zijn regeering rapporten toege zonden over de gebeurtenissen in dit vialjet van 25 Feb. tot 9 Maart. Aan een uittreksel van dit rapport wordt ontleend dat de consul den Christenen ia zijn district te kennen heeft gegeven in overeenstemming met de be velen hem gegeven door den Russischen ge zant te Constantinope! dat de Russische regeering de houding aangenomen door de Macedonische comité's zeer alkeurt, en dat zij hulp weigeren zal aan een ieder, die deel neemt aan de ongeregeldheden. Aan de leden der comitós werd verzocht een andere hou ding aan te nemen ea vooilaan niet de in voering der hervormingen in den weg te staan. Deze verklaringen zijn zeer slecht ont vangen door de leiders der comitós. Zij wenschen niets minder dan autonomie voor de vilajets. De Otlomaanscbe regeering houdt zich, vol gens dit rapport steeds bezig met de invoering der hervormingen. De nieuwe Bulgaarsche regeering heeft der Sobranje voorgesteld de zitting te doen voort duren tot den 44en April. Dit voorstel werd aangenomen. Verschillende leden wilden over dit punt discussieeren, doch de voorzitter liet geen beschouwingen toe. Dit gaf aanleiding tot een ontzettend lawaai, waarop de voor zitter de zitting sloot. ©esaeasgde SfededceHngetn. 6) Aanstonds had hij last gegeven dat men mijn gangen zou nagaan en gedurende de heen noch op de terugreis had men mij uit het oog verloren. Op mijn wandeling konden zij ongestraft te midden van de menschen- massa mij omringen om mij den zegelring afhandig te maken; Ik had een domme en onherstelbare stom miteit begaan door te voet naar huis terug te keeren. Ik wachtte mij wel er voor den keizer het verschrikkelijke avontuur mede te deelen. Hij zou mij en met recht verweten heb ben dat men als drager van een talisman die liet recht geeft sop elk uur van den dag in het keizerlijk paleis binnen te mogen drin gen om er politie-agenten of soldaten op te eiscben", in een woord om als dictator te kunnen handelen wanneer het noodig is dat men in zulk een positie van vertrouwen zich niet mag bloot geven te midden van een vreemde menigte. Des te meer ik nadacht over de gevolgen VE»n mijn onvoorzichtigheid, des te meer steeg mijn ontsteltenis. Reeds zag ik Song-Ma, in het holst van den nacht, gebruik makende yin de mysterieuse zegelring, binnendringen ln het paleis. Ik zag hem in mijn verbeel- E ngel&nd. Koning Edward is Dinsdagmorgen om 9 uur aan boord van zijn*'jacht Victoria and Albert uit Portsmouth vertrokken. Het weer was le ruw om den vorigen avond zooals aanvankelijk het plan was zee te kiezen. Het jacht wordt begeleid door de kruisers Minerva en V e n u s. Een Por- tugeesch eskader is uit Lissabon vertrokken om het jacht tegemoet te gaan. Heden wordt de koning in Portugal verwacht. Uit Genève wordt aan de Londensche bladen gemeld dat vele Engelsche burge meesters den 8en April naar Zwitserland zullen vertrekken om wijsheid omtrent de gemeente-huishouding aldaar op te doen. Waarschijnlijk zullen de burgervaders met hetzelfde doel verschillende Fransche steden bezoeken. De gemeenteraad van Londen heeft besloten een nieuwe leening te sluiten van 5 millioeri pond sterl. (60 miliioen gulden) ft 3 pCt. B -el g i De regeering heeft met de mogendheden, welke de suiker-conventie goedkeurden, onderhandelingen geopend, met het doel om te geraken tot de benoeming van de gedele geerden voor de permanente internationale commissie, wier taak, is te waken voor een goede naleving van de conventie-bepalingen van 5 Maart 1902, De commissie zal in de eerste dagen van Mei bijeen komen. F r a n ik r ij k. Dinsdagmiddag om 3 uur is de Senaat het eindelijk met de Kamer eens gewoi den over de begrooting, zooals reeds gemeld is nadat de Kamer in enkele twist-punten had toe gegeven; Do afgevaardigden hebben getoond moed en volharding te bezitten. 27 uren, met zeet korte pauzen, hebben zij vergaderd. De minister-president Combes, de minister van financiën Rouvier, de rapporteur Beiteaux, de ministers André en Pelleian liepen steeds van Senaat naar Kamer, en van Kamer naar Senaat, 's Nachts om drie uur liet president Bourgeois levensmiddelen aanrukkeu. 300 afgevaardigden hielden het zoolang uit. En kelen deden hun slaapje op de banken in de coulours. De havenai Leiders te Marseille, ten getale van 3000 vergaderd, hebben na lange beraad slagingen besloten om, ter verkrijging van den 9 urigen arbeidsdag, geen werkstaking te houden, doch te beginnen vanaf den len April, na 9 uur werken den arbeid neer te leggen, nacht- en overwerk te weigeren. Eea telegram uit Djennan in Algiers geeft bijzonderheden over den jongsten aanval te Ksar-el-Azaug door 150 Onladdjeris onder nomen op een Fransch convooi, dat begeleid werd door tirailleurs van het vreemdelingen legioen der Spahi's. Het hevige gevecht duurde van 's morgens elf tot 's avonds zes uur. De Franschen vochten tot liun voorraad patronen (120 per man) uitgeput was. Daarna werd de strijd voortgezet man tegen man. ding ongehinderd het keizerlijk paviljoen naderen, de laatste deur openende om de arme Chang-IIi in zijn bed te worgen En voor dat verschrikkelijk onheil zou ik, zoogenaamde waakhond van zijne majesteit, verantwoordelijk zijn voor mijn geweten, voor de menschheid en de historie De avond begon reeds te vallen toen ik mij weer in de tuinen van het paleis bevond. Het lijdt geen twijfel, dacht ik, dat de opstandelingen niet tot morgen zullen wachten óm hun slag te slaan. Hij zou zeker met wachten totdat de roof waarvan ik het slacht offer was geweest ruchtbaar werd. "Wat te doen, mijn hemel, wat te doen? Mijn overpeinzingen brachten mij tot een wanhopig plan. Ik had aan de hand van een mijner Ohineesche bedienden eer. groote, leelijke gele ring bemerkt, die, uit de verte en in de schaduw gezien, eenigszins geleek, maar slechts heel weinig, op den mij ontfut selden zegelring. Ik riep den man bij mij en beduidde hem, dat ik tevreden was over zijn dienstijver en dat ik plan had hem daarvoor een prachtig geschenk te geven. «Geef mij uw ring, zei ik hem, ik wil er een kostbaren edelsteen in laten zetten, in plaats van het belachelijk stukje glas, dat nu die plaats inneemt. De arme kerel putte zich uit in dank betuigingen. Ik zond hem weg en haastte mij met den ring aan den vinger naar den regent. Gelukkig wist ik dat de oude Poun-Tchou zwak van gezicht was. «Excellentie, riep ik den regent toe, terwijl De kameelen van het convooi, welke eeist door den vijand genomen waren, werden hernomen. De Onladdjeris bleven meester van het terrein. De Franschen hadden 9 dooden, 43 ge- wondon, onder wie één officier, twee ver misten, van wie er een stervende werd terug gevonden. De Onladdjeris leden hevige ver liezen. Zy lieten 8 dooden achter en voerden de overige dooden en gewonden mee op veertig kameelen, welke zij buit gemaakt hadden. Spanje. De «Liberal" beweert, dat ook de minister van justitie, Dato, aan aftreden denkt. Silvela tracht hem echter te bewegen aanteblyven lot na de verkiezingen. De toestand is thans zeer verward. De laatste uitlatingen van Villaverde, dat de voorgestelde grootere uitgaven onnoodig zijn, verergeren het conflict. De «Avanti" zegt het volgende in haar polemiek met de «Popoio Romana" en de «Italin" omtrent de zaak van den nihilist Gotz. Wij zullen deze zaak niet in den doofpot laten stoppen. Wjj zyn bereid al onzen (jver er aan te wijden om deze nietige zaak te ontsluieren die daardoor zeer in omvang zal toenemen, niet alleen wat betreft de alge- meene veiligheid, maar onthullingen zai brengen over de ministers en zelfs van een hooggeplaatst personage die op zeer ongrond wettige wijze is tusschenbeide gekomen. haafd. De Kameroppositie Iieeft veiklaringen uitgelokt omtrent liet ontslag van kolonel Lymbritis de exminisler van oorlog, Delyannis verklaarde dat Lymbritis zijn militaire politiek wilde dooi voeren. In een interview heeft kolonel Lymbritis hulde gebracht aan den premier en vei klaait dat zyn ontslag het gevolg is geweest van een abnormale» loestaud in het leger door de benoeming van een commandant-generaal. Het persoonlijk incident met den Kamci- president Ralli, maakte den toestand voor hem onhoudbaar. Y e r. Staten. De burgemeester van Chnrlestown Edgaid Smyth stelt pogingen in het werk om van de rechterlijke macht een uitspraak te ver krijgen waarbij aan dr. Cram, de npger- ontvanger in genoemde stad, verboden wordt die functie te bekleeden. Smytli beweert dat de benoeming van dr. Cram een schending van par. 2 van 't 2e ari. der constitutie is. President Roosevelt zou van zijn macht heb - misbruik gemankt, omdat hij van den Senaat niet vooraf toestemming had geviaagd. D uitachlan <L Volgens de «Petit Bleu" beweert men te Berlyn, dat keizer Wilhelm bij de nadering van de algemeene Rijksdagvei kiezingen een manifest zal uitvaardigen aan het Duitsche volk. Uit Cairo wordt gemeld, dat de beide prinsen, die thans geheel van hunne ziekte zijn hersteld, gisteren, den len April, naar Constantinope! zijn vertrokken. Keizer Wilhelm vertrok gisteravond om halftwaalf naar Kopenhagen. Denemarken. Koningin Alexandra van Engeland is Dins dagavond te Kopenhagen aangekomen, waar zij werd ontvangen door koning Christiaan, de keizerin-weduwe van Rusland en de overige leden van de koninklijke familie. Zt edien. Koning Oscar droeg eenige maanden ge leden de regeering over in handen van zijn zoon, den kroonprins, om dezen als regent het bewind te laten voeren, zoolang zijn ge zondheid zoo slecht mocht blijven. De 74- jarige grijsaard gevoelt zich nu in zooverre hersteld, dat hy Dinsdag de regeeringstaak weer uit de handen van zjjn zoon-regent heeft overgenomen. Griekenland. De premier Delyannis is belast met de waarneming van het ministerie van oorlog Het Kabinet zal op die wijze blyven gehand- ik als een wervelwind zijn kamer binnen stormde, «het is van het hoogste belang dat gij mij tot morgen uwen zegelring afstaat," «Hebt gij de uwe dan verloren stamelde zijne excellentie ontsteld. «Verloren? Nooit van mijn leven! ant woordde ik brutaal, zonder echter de waar heid iets te kort te doen. Ik zwaaide mijn rechterarm door de lucht op een afstand natuurlijk. Hij vroeg gelukkig niet om de ring van nabij te mogen zien en ik slaakte een zucht van verlichting. «In dat geval zal uw zegelring voldoende zijn, weerlegde hij, en welk gebruik zoudt ge bovendien van de mijne kunnen maken «Luister, excellentie, fluisterde ik, eu eisch niet breedvoeriger uitlegging van mijn plan nen als die ik u zal mededeelen, want de tjjd dringt. Morgen zult ge alles weten. Ik heb Song-Ma ontdekt «Gij hebt «Ja en voordat de dag weder aan den hemél is, zal ik hem aan handen en voeten geboeid aan de voeten van zijne Majesteit kunnen werpen. Maar om dat doel te bereiken is uw zegelring voor mij behalve de mijne onont beerlijk. Indien gij ze mij niet tijdelijk afstaat zullen wij niet in tijds den opstand kunnen onderdrukken maar bovendien zal de hoofdrebel Song-Ma Zijne Majesteit den keizer vermoorden kunnen en u en mij tevens. Gij hebt dus te kiezen." «Hier hebt ge den ring, zei Poun-Tchou die niets op zijn gemak was terwijl hij mij het kleinood haastig in de hand stopte, maar zweer mij «Alles wat ge wilt 1 riep ik, de ring aan Venezuela. President Roosevelt benoemde de heeren Weyne en Maeveagh tot verfegonwouidigeis der Ver. Staten bij liet Haagsche arbïliage hof, wanneer voor dat hof zal behandeld worden het onderzoek der eischen van Enge land, Duitschland en Italië in zake Venezuela. Dominicaanscbe Republiek. Uit Kaap Iiaitien wordt gemeld dat jongst leden Zaterdag in San Domingo, dicht by Dajabon, een gevecht heeft plaats gehad, waarin de regeeringstroepen 27 dooden en 43 gewonden, de opstandelingen 5 dooden en 11 gewonden verloren. De regeeringstroepen staan om San Domingo, en spoedig verwacht men weer een treden. Het regeeringsstoomschip Presidente heeft bet vaartuig I n d e p e u d a n c i a dat in de macht der opstandelingen was, be machtigd. Hofberichten Naar wordt gemeld -tant de terugkeei van het Koninklijk gezin nu een verblijf van 10 dagen op het Looin va'band met deo vvensch om den verjaardag van Z. K, II. denPrinsop 49 dezer in de residentie te vieren. II. M. de Koningin-Moeder heeft aan den heer J. B. Vorstman, werkzaam ter secreta rie van Hare Majesteit, deu titel verleend van secretaris van tl. M. de Koningin-Moeder. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal deze week niet plaats hebben. Onze oorlogsvloot. Naar wij vernemen zal het instructieschip Nautilus, komm. de kapt.-luit. ter zee R. Reinders, behoudens onvoorziene omstan digheden, omstreeks het midden dezer maand mijn vinger stekende en reeds met de knop van de deur in de hand. Bewaar mijn geheim tot morgen, tiet gaat om het leven van den keizer en om het uwe 1" Spoedig had ik de naastbijzijnde wachtpost bereikt. Aldaar vertoonde ik mijn talisman aan den officier van de wacht. De man vol voerde een drietal diepe buigingen. Ik liet hem de noodige tijd daarvoor en beval hen daarna zoo spoedig mogelijk alle beschikbare man schappen in mijn tegenwoordigheid te bren gen. Weinige oogenblikken later had ik een honderdtal lijfwachten rondom mij verzameld en zwijgend stonden allen in den wijden kring afwachtend de dingen die korr zouden. Ik sprak hen op de volgende wijze toe «Geen van u allen zal vóór de morgen aan breekt van den dienst worden ontslagen maar morgen zult gij allen een dag verlof bekomen en bovendien het driedubbele van uw soldij uitbetaald krijgen." Door de posten om de twee uur niet te laten verwisselen zou mijn taak veel minder moeilijk worden en daarbij kon ik de soldaten gouden bergen voorspiegelen, want het leed geen twijfel of de keizer, wanneer hij een maal gered was, zou met milde hand zijn getrouwe lijfwachten voor hun waakzaamheid beloonen. «Indien een van u allen inslaapt op zijn post of wegloopt, ging ik voort, dan wordt hij doodgeschoten. Zoodra een individu zich aan de poorten vertoont om in het keizerlijke paleis binnen te dringen, moet ge hem on middellijk vóór mij brengen, zelfs wanneer hij u een zegelring zou laten zien, begrepen? Er bestaan op de wereld slechts twee heilige zegelringen, die van zijne excellentie den regent en den mijnen, die bier is. Welnu, zijne excellentie en ik, wij zullen het paleis dezen nacht niet verlaten. Indien er dus iemand, wie het ook zij, u een zegelring vertoont, dan is hij valseh en de bezitter kan niemand anders rijn dan een groot misdadiger. En nu, vergeet niets van wat ik u zooeven heb opgedragen." Een dergelijke redevoering ging ik houden aan elk der negen poorten van het keizerlijk paleis. Daarna begaf ik mij naar den mandarijn die bet bevel voerde over 's keizers lijfgarde korps en ik waarschuwde hem dat hij geen enkele wachtpost mocht laten verwisselen vóórdat de dag was aangebroken. De man darijn scheen zeer verwonderd, maar ik liet de echte zegelring voor zijn oogen schitteren en de man waagde het niet nog een enkele tegenwerping te maken. Eindelijk kon ik op alle komende dingen voorbereid mijn vertrekken opzoeken. Yoordat ik aan mijn schrijftafel ging zitten opende ik behoedzaam de deur, die toegang gaf op het slaapvertrek van den keizer. Een oude vrouw waakte bij het bed. Ik overtuigde mij dat Chang-IIi den slaap des rechtvaar digen genoot. (Slot volgt)

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1